Hechtsaeaken REISKOFFERS RE 18 A RTIKE L E L. Frankeuberg, Alkmaar. BurgeHijke Stand. .bezit oor CJw levcn ICunsf Uit onze Staatsmacliine. Paulo.vna I van Anna-Paulowna en won m>.f 61 Succcs II speelde tegen Anna-Paulowna If en won met 5—0. UIT HOORN. Ds. P. L. Kiehl alhier heeft het beroep naar dc harv. gem. te Echteld aangenomen. UIT ST. PANCRAS (Zuideinde). De Zaterdag gespedde billardmatch in cafe „Rust Wat" van den heer J. Beers tusschen de heeren C. Hoed, Alkmaar, en Jb Ploeger, alhier, werd door eersgenoemde gewonnen in 62 beurten met 39 ails hoogste serie. De partij bcstond1 uit 500 caramboles libra, waar van de heer Ploeger tot 381 kwam. UIT HEER-HUGOWAARD. Zondag 8 Mei werden door den Tum- Icring Hollands Noorderkwartier haar jaar lijksche onderl-inge wedstrijden gehouden in het lokaal van den heer L. Zwaag te Schagen. De wedstrijden bestonden uit 3 kamp ver- eenigings wedstrijd voor dames le en 2; graad (brug, paard en vrije oef.). Voor hee ren idem (rek, ringen en vrije oef.). Behaalde prijzen: le graad dames: 1. Hebe, Nieuwe-Niedorp, 2. T.A.V.E.N.U., HeeraHugowaard, 3. U.D.I., 'Dirkshorn, 4. Turnlust, Oude Niedorp, 5. Sparta, Wink el 2e graad dames: 1. Glympia, Wieringer- waard, 2. Pro Patria, Helder, 3. Hebe, N.- Niedorp, 4. Turnlust, Oude Niedorp, 5. f.A.V.E.N U., Heer-Hugowaard en Hygiea, Dudikarspel. le graad heeren: 1. U.D.I.Dirkshorn, 2. Turnlust, Oude Niedorp, 3. Hercules, Oud- farspel. 2e graad heeren: 1. T.A.V.E.N.U., Heer- Hugowaard ea D.O.KE.V., Anna Paulowna- polder, 2. Hercules, Oudkarspel, 3. Pro Patria, Den Helder, 4. Lycurgus, Schagen, 5. Olym- pia, Wieringerwaard. D-eze dag werd besloten met een uitvoering waar verschillende vereenigdngen met hun nummers optraden. Het was een zeer afwis- selend programgia, dat evenals de wed strijden een zeer vlot verloop had. Door ewkele turners van den turnkring H. N. K. werd gewerkt aan paard, brug en rek. Deze turners gaven mooi werk te zien, hier was duidelgk de uitwerking der lessen van den Zwitsersche turner G. Miez zicht- baar, ook gaven en-kele dames van H. N. K een zeer goed brugnummer te zien. De zaal was overvol, voor den turnkring H. N. K. d-us een schitterend geslaagde dag. UIT SCHAGEN. Sparta 1 van Schagen speelde Zondag te ■Egmond tegen Zeevogels van Egmond. Spar ta verloor met 53. Sparta 3 speelde te Helder tegen Helder 5. Sparta verloor met 32. Hoe groot de overvloed van vee tegen- woordig is bleek Vrijdag op de markt te Leeu- warden Daar werden van alle veesoorten ruim 100.000 skilfs aangevoerd, waarbij 4475 stuks rundvee buiten de kalveren. In den vroegen morgen van Maandag 9 Mei werden bij den heer H. Deutekom al hier 25 kippen verscheurd. Volgens onzekere mededeelingen zijn het een paar honden ge- weest, die zich aan dit bloedbad schuldig maakten. UIT HEEMSKERK. Het bestuur der Heemskerksche Harddrave- rij en Koninginnedagvereeniging heeft tegen Donderdag in't lokaal „Flora" van den heer L. Sehipper een ledenbijeenkomst belegd. De agenda meldt: Opening door den Ecre-voorzitter; Va3t- stelling Reglement; Bestuursverkiezing; Ver- slag van den Penningmeester over 1926: Vaststelling data Koninginnedag en Hard- daverij. Rofldvraag. UIT OUDE NIEDORP. Bij loting is de volgorde en het nummer der lijsten "voor de raadsverkiezifig op 18 Mei a.s.: 1. R. Kath.; 2. Protestantschen. UIT WIN'KEL. De heer K. Breebaart jzn., heeft zijn be- noeming tot lid der schattingscomimissie, om gezondheidsredenien, niet aangenomen. UIT BROEK OP LANGENDiJK. Bij de Geref. kerk alhier is berocpen Ds. J. H. Donner van Molenaarsgraaff. UIT HEILOO. Gisteravond lrield de Neutrale Coopera- ;ieve Boerenleenbank jaarvergadering in hot :afe van den heer Helder. Tegenwoordig 37 leden. De voorzitter, de heer M. Mulder, opendt de vergadering en ging na, dat de Boeren leenbank een gunstig jaar heeft gehad. Hij iankte dit aan wederzijds werken cn waar- deercn en bracht dank aan den Raad van Toezicht, bestuur. kassier en spaarders. De rekening gaf aan in ontvangsten: Van spaarders 98259.27 en in loopende reke ning 38518.52, rente van voorschotten j 627.42, in loopende rekening f 3188.53 en in totaal f 260.^69.26Ml. Betaald in loopende rekening 64483.80, -aan voorschotten 11629 95 en in totaal 2606.669.26 V-. De balans geeft aan als eindcijfer een be- drag van 99663.68 'A en over 1926 is een winst gemaakt van f 908.75. Wordt besloten om de winst in het reser- vefonds te storten, waarna de rekening en de balans werden vastgesteld, onder dank aan den kassier den heer Vrijburg. (Applaus). Hierna kwam aan de orde het jaarverslag van den kassier over het 7de boekjaar. We stippen hieruit aan, dat 3 maal kascontrole is geliouden en 1 maal een onverwachte con- trole. Het bestuur vergaderde 18 maal en de Raad van Toezicht heeft 9 maal controle ge houden. Het ledcntal ging vooruit tot 96, het acuta 1 spaarders bedraagt 209, voorschot- boukjes 26 en in loopende rekening 58. Voorts werd over het geheel vooruitgang geconsta- teerd en het jaarverslag werd onder dank goedgekeurd. De rente werd vastgesteld a's volgt: Spaargelden 31/, pet. en voorschotten 5>» pet. Het salaris van den kassier be draagt 400. Bestuursverkiezing lid van het bestuur. De voordracht luidt: C. Zeeman, IJ Blokker en A. Schrooder. De eerste werd gekozen. Verkiezing lid van den Raad van Toezicht. Verkiezing plaatsvervangend bestuurslid. Voordraclit: P. de Jager Jr.. J. Strooker en N. F. Helder De eerste werd gekozen. Voordracht: K. Muijs. C. Bakker Pz. en C. de Groot Wz. De eerste werd gekozen. Allen na- mcn de benoemlng aan1 Mcdedeeliivgen. Rekeninghouders moeten 5 maal per jaar wisselen. Deze opdracht is van het hoofdbestuur. De nleuwe huishou- delijke reglementen zijn in druk en zullen worden verzonden. Statuten zijn beschikbaar. Na gehouden rondvraag volgde slutting. De gehouden cursussen voor Eerste Hulp bij (Jngelukken, gegeven door de doc- toien Hcekstra en Cohen, zijn een succes ge- weest. Daar de lessen trouw zijn gevolgd, is aan alle deelneemsters en deeinemers een diploma uitgereikt. Het idee is geopperd om eens een demon- stratie te liouden, om te zien hoe men in de practijk werkt. De Arbeiders-Tooneelvereeniging „Falk land" ontving gister dc blijde mededeeling, dat zij in den tooneeiwedstrijd een 2en prijs lioeft behaald met 103„/7 punten, terwijl mej. C. Jonker een persoonlijken 2den prijs ont ving. „Falkland heeft opgevoerd „De Motor van J. van Randwijk. Als men nagaat, dat „Falkland" is opgericht op 10 October 1924 en aan de wedstrijden heeft deeigenomen te Schiedam, Nieuw Helvoet, Den Haag, Hil- versum, Apeldoorn, Haarlem, Groningen, Glanerbrug, Heiloo, Enschede en Assen, dan is dit voor onze tooneelvereemiging en schitte rend succes De afdeeling Heiloo van den Bond voor Staatspensionneering heeft aan besturen van ccrporaties die hierveor in aanmerkiug ko- men, een schrijven geridit, om medewerking, cm te komen tot oprichting van een huis voor ouden van dageu. Behalve de katholieken hebben alien dit voorstdl met sympathie begroet. Het R. K. Armbestuur heeft geen antwoord gegeven. UIT KOEDIJK. Ingekomen en vertrokken personen. Ingekomen: C. Zeeman, van Zijpe. J. v. d. Par, van 's-Gravenhage. M. J. J. v. d Par, uit 's-Gravenhage. Tr. Wage- naar, van Oterleek. Vertrokken: M. Duinmeijer, naar Egmond- binnen. J. Blcem, naar Amsterdam. D. v. d. Woude, naar Alkmaar. G. Glas, naar Andijk. G. Peijs, naar Oude Nie dorp. J. Bleeker, naar St. Paricras. N. Haster, naar Schoorl. UIT WOGNUM. In de gistermorgen gehouden gemeente- raadsvergadering is met 6 tegen 1 stem be sloten een overeenkomst aan te gaan met de gemeente Hoorn inzake de uitvoering van tre vleesehkeuringswet en de stichting van een abattoir. ZAANLANDSCHE COMMUNICATIE- WEG. Nadat eerst de Hoflanderstraatweg be- langrijk verbeterd is krijgt nu de gewezer Zaanl. Communcatieweg een flinke beurf, meldt men ons uit Heemskerk. De weg wordt rijkelijk verbreed en de boch- ten geslecht. Op't oogenblik zijn werklieden bezig met kabels en slooten te verleggen en het laat zich aanzien, dat niemand1 meer over eenigen lijd zich den ouden toestand kan herinneren. KOEDIJK. (April.) Geboren Tlibodorus Johannes, z. van T. de Goede en J. C. M. Kuilboer. Jo hannes Henricus, z. van T. P. Beers en T. van't Hof. Catharina Elisabetii, d. van P. Bijpost en C. S. Meijering. Over leden Jacob Huiberts, 53 jaar, eclitgen. van Jacoba Schuit. Pieter, z. van J. de Vet en W. C. D. ter Plegt, 4 weken. Getrouwd: F. Kwantes en G. Glas. AKERSLOOT. - (April). Geboren Johannes, z. van H. Ver- duin en P. van Wonderen. Gerrit, z. van j. Wiedijk en F. Nat. Wilhelmus Joannes, z. van C. J. Kaandorp en M. Verduin. Pe- trus, z van A. Leijen en G. van Wonderen. Getrouwd "Jacob Slooten te Graft en Hermijntje Trijntje Tijmes alhier. Barteld Lageweg te Kuinre en Aaltje Oud alhier. Johannes Glorie te Castricum en Dorothea Buur alhier. Pieter Groot te Uitgeest en Aagje Pop-pen alhier. Cornells Los en Aagje Hos, beiden alhier. Overleden N'icolaas Kerssens, 10 maanden. HEERHUGOWAARD. - (April). Ondertrouwd': Johannes Wolterus Beers en Aaltje Mooij, beiden alhier. Ondertrouwd en Getrouwd Nicolaas Zuurbier en Catharina Kieft, bei den alhier. Simon Borst en Elisabeth Cor nelia Maria Overtoom, beiden alhier. Ni colaas Hooiveld, te Andijk, en Martha Buter, alhier. Aris van Schagen en Catharina Buter, beiden alhier. Wiilhelrmus Busker, te Oude Niedorp, en Johanna Catharina Groot, alhier. Dirk Dekker en Maria Ta rn-is, beiden alhier. Geboren Johannes Petruo, z. van Pe tals Oudeman en Trijntje de Boer. Theo dores, z. van Antonius Vreeker en Theodora dte Boer. Cornelia Petronella, d. van Gerrit Brink en Catharina Mul. Jacob Pieter Cornelif!, z. van Cornel is Gootjes en Maartje van der Oord. Johannes Andreas, z. van Johannes Veldman en Cornelia Bakker. Jo hannes, z. van Nicolaas Appelman en Catha rina Floris. Catharina Geertruida, d. van Jacobus Petrus Sinnige en Johanna Borst. Maria Geertrudes, d. van Martinus van I.angen en Johanna Maria Roozendaal. Cornelia Margaretha, d. van Adrianus Stroo- per en Grietje Weel. Johanna Maria, d. van Jacobus Theodoras Qrsem en Anna Ko- ning. Petrus Anthonius, z. van Joannes Leonardos van Boheemen en Maria Catha rina Ruiei. Jan. z. van Lourcns Pieter van Graft en Anna Buisman. Anthonia, d. van Pieter de Boer en Johanna Schilder. Geer truida Anna, d. van Simon de Boorder cn Grietje Kroon. Gougarika Sofia, d. van Petrus Smit en Cornelia Duijn. Overleden Bernardus, z. van Cor nells Roozendaal en Bragitta Kamp, 6 weken. Nicolaas, z. van Klaas Kieft en wijlen Trijntje Kleibroek, 26 jaar. Catharina Bri- gitta, d. van Johannes Bleeker en Maria Anna Punt, 2 ma-anden. Adriaan Swin- kels. 78 jaar, echtgen. van Johanna Maria Klein. Jan Does, 57 jaar, echtgen. van Anna Zijp. Jacobus van Schagen, 27 jaar, echtgen. van Maria Groot. "Maria Cor nelia, *t. van Martinus Weel en Agatha Wil- iieimipa Zut, 4 jaar. CASTRICUM. - (April). Ondertrouwd: J. Homines te Wijk aan Zee en Duin en G. Moienaars alhier. C. Mooij en A. M. J. Moienaars, beiden al hier. G. Groentjes en E. Korsman, beiden alhier. P. Baltus te Limmen efi H. Spren- keling alhier. J. Bakker te Hoogwoud, en A. Dekker alhier. K. Laan te Bovenkars- pel en C. Zonneveld alhier. H. Smits te Uitgeest en C. Groentjes alhier. E. Nijman en M. E. Baltus, beiden alhier. Th. M. Twisk en Tr. Borst, beiden alhier. Th. Baltus te Heiloo en M. Twisk alhier. K. Sluis te Alkmaar en W. Verver alhier. H. Dekker te Heiiioo en E. Verver alhier. J. N. Grij te Egmondbinnen en E. Ruiter al hier. Getrouwd G. Groentjes en E. Kors man, beiden alhier. K. Laan te Bovenkars- pel en C. Zonneveld, alhier J. Hom- m-es te Wijk aan Zee en Duin en G. Mo- lenaar alhier. C. Mooij en A. M. J. Moienaars, beiden alhier. H. Smits te Uit geest en C. Groentjes alhier. P. Baltus te Limmen en H. Sp-renkeling alhier. Geboren Andrijs, z. van J. van der Meule en A. Reemeijer. Adrianus Canisius, z. van J. Kuijs cn M. E. v. Duijn. Petrus Cornelis, z. van C. v. Weenen en G. A. Dek ker Columbia Theresia, d. van H. J. Hei- deman en W. E. Wilken. Marinus, z. van C. Reijnders en G. M. Dekker. Huibert Jacob, z. van M. ten Wolde en M. Stam. Johannes Maria, z. van j. Groen en M. Cas tricum. Cornelia Maria, d. van P. Castri cum en M. S. Steeman Jacob, z. van J. Beentjes en A. van Duijn. 7- Johannes Cornelis, z. van D. v. Deelen en A. H. Klop- man. Overleden Albertus Nicolaas de Jong, 22 jaar. Hendrikus Bont, 9 jaar. Grietje van der Eng, 77 jaar. VOOR DEN POLITIERECHTER. j- r Zitting van 9 Meii INST ALL AT IE. In een buit-eng-ewone zitting varl burger zaken werd gei'nstalleerd de nieuw benoemde rechter Mr. Krab-be. Mr. v. Houwening-en, president, verklaarde den nieuwen functionaris gei'nstalleerd. TEN'UITVOERLEGGING VOORW. STRAP. Lambertus Jochem W., voorwaardelij-k ver- oordeeld," verscheen voor den politie-rechter, tenein-de dezen te hooren beslissen dat de voorw. stra-f, waartoe hij is veroordeeld, op hem zal worden ten uitvoer gel-egd. Deze zaak werd met gesloten deuren behandeia, terwijl als getuige werd gehoord de heer Wiggers, de reclasseeringsambtenaar. De proeftijd van verdachte werd met 1 Yt jaar verleng-d. DUBBELE DIEFSTAL. De turfventer H. L. v. H., geb. 1899 em van beroep turfventer, bezigde zijn vak als mid- del om diefstal te -kunnen plegen. Zoo heeft hij o.m. te Enkhuizen, waar hij woonachtig is, ontvreem-d een carbidlantaarn ten nadeel-e van den g-et-uige Jacob Groot, alsmede een rijwielbelastingnier-k, toebehoorende aan een 22-jarige naaister, mei. Botman. De officier ach-tte de zaak op dit moment nog moeilijk te beoordeelen en verzocnt nader ond-erzoek door d-e reclasseering. Alzoo volgde uitstel der behandeling tot over 3 weken. MISHANDEUNG. De 28-jarige visscher Jan K. te Egmond aan Zee heeft op 14 Maart zijn dorpsgenoot C. Zwaan een slag teegebracht, die nogal flinik aankwam, aangezien de getroffene het bewustzijn verloor. De verdachte zei, dat Zwaan aanl-eiding gaf en hem reeds gerui- men tijd het leven zuur maakte. De getuige Zwaan gaf een lang romantisch veriiaal ten beste, waarbij hij door den poli- tierechter tot soberheid werd aangemaamd. De uitslag van deze uit-een-zetting was, dat getuige en verdachte reeds 3 jaar met elkaar overhoop liggen. Eisch f 15 boete of 15 dagen hechtenis, wat verdachte nogal prijzig vomd. Vonnls f 10 boete of 10 dagen hechtenis. BLIJFT MI9HANDELING. De niet verschenen verdachte, Fred. v. B., ingezetene van den Helder, heeft op 6 Maart aldaar op het voetbalterrein den getuige A. G. de G-rouw een watjekou toegebnacht. De heer Fred. v. B. vervulde de functie van grensrecht-er en kon niet verdragen, dat getuige de Grouw op zijn beleid critiek oefend-e en daag-de hem uit tot vechten. Toen de Grouw hierop niet reageerde, begon de grensrechter alleen de vechtpartij met hier boven gem-eld gevolg. De getuige Borghart is niet verschenen. Hem zal de kantonrechter nader spreken. Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis. Vonnis f 15 boete of 15 dagen hechtenis. WATER- EN MELKBOER. De veehouder Joh. Jozef K. te Zwaag heeft op 11 Maart te Zwaagdijk melk afge- leverd, waarvan door toevoeging van water de bruikbaarh-eid was verminderd en wel door het respectabele kwantum 8 en 18 dee len water op 100 deelen m-elk. Verdachte melkt n-u geen koeien meer, maar houdt ki-ppen en is voor de rest tutor bouw^r. Hij staat overigen® gunstig bekend, doch heeft zich meermaien aan melltverval- srhing seh-uldig gemaakt. Eisch 100 boete of 30 dagen hechtenis Hij werd overeenkomstig den eisch van het O. M. verooideeld. TOEDIEN1NG VAN STERKEN DRANK AAN BESCHONKEN VRIJWILLIGE LANDSTORMERS. De 52-jarige kastelein Hendr. St. te Opper- do-es ston-d- terecht, omdat hij op 12 Maart bier en sterken drank heeft getapt aan vrij- willige lanstormers en daarm-ede is voortge- gaan, toen deze d-appere krijgers reeds in kennelijken staat verkeerden. Een van die dapperen had zcoveel vuurwater geconsu- meerd, dat hij lan-guit op den vloer ging lig gen. De verdachte -kastelein heeft ook al eens sterken drank getapt aan een voorwaardelijk veroordeelde, aan wien geheelonthouding was opgeiegd. Het gevolg van dit roekeloos bedrijf is, dat bedoelde ve-roordeeide nu zijn stra'f, 4 maanden, moet ondergaan. De poii- iierechier onderhoudt verdacht over dit laak- bare fei^ De officier meende, dat verdachte op ge- voelige wijze in zijn beurs moest worden ge'ast en eis-chte f 100 boete of 50 dagen he .'.Tends. Vonnis f 80 boete of 40 dagen hechtenis. Siuiting. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 6 Mei. N. d'e G. en W. G. te Egmond aan Zee, overtrading Spoorwegwet, ieder 3 boete of 1 week uichtsehool. B. H. te Wormer, strooperij, 2 bo-etc of 2 dagen hechtenis. W. J. te Alkmaar, overtrading Trekhon- denwet, 2 boete of 2 dagen hechtenis. A. B. te Castricum, overtreding Arbeids- wet, 8 boete of 4 dagen hechtenis. C. M. J. te Castricum, overtreding Onge- vallenwet, 10 boete of 10 dagen hechtenis, J. M. S. te Amsterdam, ovenreding Jacht- wet, 3 boete of 1 week tuchtschool. IJ. M. te Uitgeest; R. P. J. en J. P. te Bergen; R. H. J. M. R. te Zuidscharwoude; D. dte J. en J. S. te Alkmaar; J. S. te Sijbe- carspel, ovetrreding Motor- en Rijwielwet, de le, 2e, 3e, 4e en 5e ieder 4 boete of 4 dageu hechtenis, de 6e 6 baste of 6 dagen hechte nis, de 7e 5 boete of 5 dagen hechtenis. S. M. te Oterleek; H. v. d. H. te Brock op LangendijkH. P. v. L„ S. M., D. I<. en T. S. te Alkmaar, overtreding Politieverorde- ning, de le 100 boete of 60 dagen hechte nis, de 2e en 6e ieder 5 boete of 2 dagen hechtenis, de 3e 4 boete of 4 dagen hechte nis, de 4e 10 boete of 5 dagen hechtenis, de 5e 2 boete of 1 week tuchtschool. KAMERMUZIEK. Het Iaatste concert der Kamermuziekver- eeniging in dit seizoen wordt gegeven door de dames Rosa Spier (harpiste) en mej. Joh. v. d'. Bergh (zangeres). Voor hen, die de liar- piste eemge jaren gelcden in dezelfde ver- eeniging niet hoorden, nemeu we eenige kri- tieken over, waardoor men voorbereid wordt op hetgeen a.s. Donderdagavand wordt aan- geboden. „Rosa Spier heeft weer getoond, dat men haar tot tie eerste harpisten van dezen tijd moet rekenen; een die haar overtreft. zouden wij niet weten te noem-en. Prachtig, met een ongeevenaara meesterschap, gaf zij vertc-1- kingen door klank en muzikaliteit en bril- lante techniek zeer geboeid hebben". Willem Landre „Wat Mevr. Rosa Spier ails kunsicnaresse en virtuose op haar subtiei, wondervol klank, fijnzinnig instrument bereikt, is moeilijk te beschrijven. Er zijn dingen waarbij het wcord oph-oudt. Dan begint het groote myste- rie der muziek. Zich zoo in dat mysterie we ten door te dringen, zoodat alle materie om zich lieen verdwijnt, is maar zeer weinigea gegeven. Rosa Spier behoort tot die zeldzame naturen, die schoonheid versprciden om zich heen en hen, die naar haar luisteren onder geheimzi-nmige en extatische bekoring er van brengen. Waar vindt men in de wereld een tweede Rosa Spier? Nergens!J" Hemy de Groot. Muzikaliteit, nauwkeurigheid, zin voor klankschoonheid, liefde tot het onderwern, en voor alles liefde tot het instrument ken- mcrken haar voordracht en maken deze tot meer dan enkel uitstekend harpspel. Louis Couturiei". „Wat hier voor harp gedaciit, gcschreven wo~dt, wordt als het ware voor haar instru ment, haar techniek gemaakt. Zij is waar- schijnlijk een der eerste harp-isteu niet van N-cderland, deze concurrentie ware te be- perkt doch van het continent." Willem Pijper. „De harp als solo-instrument te hooren bespelen door een artiste als Rosa Spier, be- leekent een zeldzaam kunstgenot." Jos. de Klerk. Aldus eenige uitspraken van Ncderland- sche critici. En de besprekingen in Duitsclie, Fran-sche, Engelsche, Ocstenrijksche, Belgi- sche en Italiaansche bladen over het spel do zer artieste zijn al even hoog gestemd. Over de zangeres sclireef men 0. a. uit GroningenMej. Jo v. d. Bergh heeft me bi- zonder geboeid met haar klankrijk en uitste- kend geschoold orgaan, een mezzo sopraan van aangenamen klank en warm timbre. Met prachtige voordracht zong ze een aantal mooie aria's en liederen. En naar anleiding van een Kurhaus-con- cert te Scheveningen berichtte de N. Rott. Crt.: „De zangeres, die over een krachtig cn heldter sopraangeluid beschikt, heeft met d-ui- delijke dictie en een goedte voordracht ecne aria van Mozart (uit de opera Titus) gezon- fen, Ook in de liederen van Bralhms en trrass wist zij haar gehoor te boeien, wart in „Auf dtem Kirchhofe" en „Allerseelen" heeft zij met nadrak en dichterlijk begrip de -juis-te atmospheer getroffen". Nog een ander verslag uit Groningen spreekt van, ,hoogstaande zangkuust". Elk nummer was door en door verzergd, als zeer bizonder mogen we wel aanstippen de prachtige wedergave van „Morgen" en „A1- lerseelen" van Rich. Strauss en „Les feuillcs mortes" van Dor6t". Vli*T' A. K. Momentsel liggen ter beoordeeling van dt fweedc Kam-er twee voorstellen, welle de in- yoering van het zevende leerjaar bedoelen. Er is een wetsontwerp der regeering en een ini- tiatief-voorstel vail den heer Albarda c.s. Schijnbaar beoogen beid-e voorstellen hetzeli- de. Er is editor onderscheid. Bij de behande ling van de Staatsbegrooting is een motie- Suring aangenomen, waarbij de urgentie van liet verpiichie zevende leerjaar en de invoe- ring van den zevenjarigen leerplicht werd uitgesproken. Minister de Geer had de aan- n-enring d-ezer motie ontraden. De regeering toch was voornemens in deze materie zeti voorstellen in te dinen, waardoor successie- velijk aan de wenschen der Kamer zou wor den voldaan. Dit geschiedde door een ont- werp op de verplichtstelling van het zevende leerjaar aan de lagere scholen, dat bij aan- neming in dit jaar nog in working zal treden en voorts door de indiening later van een ont- werp op den zevenjarigen leerplidit, die in 1928 zou gaan werken. Het initiatiefvoorstel bedoelt beide tegelijk en wel in dit jaar nog in te voeran. Het is onze bedoeling hier het regeerings. voorstel te bespreken. Feitelijk moet van twee voorstellen gesproken worden. Het eerste be doelt wijziging te brengen in enkele artikelec dei" Lag.-Onderwijswet (artt. 56, 97 en 203); het tweede doet hetzelfde ten opzichte van de Leerplichtwet (art. 3). De bedoeling is, dat door de eerste wijziging met Sept. 1927 de datum, waarop aan de meeste scholen het leerjaar begint overal, waar dit nog niet het geval is, het zevenjarige leerplan moet worden ingevoerd, behalve dan aan de scho len, waaraan volgens art. 3 der L. O.-wet vergunmng verkend is met een zesjarig leer- plan te volstaa-i. Dat mag volgens artikel 3 aiinea 2 der L. 0.wet daar geschieden, waar volgens de Kroon de gelegenheid om aan- sluitend lager enderwijs in het zevende leer jaar te ontvangen in voidoende mate op an- derc wijze aanwezig is of waar bijzondere omsitaiidighed'en daartoe aan de Kroon aan l-eiding Hnnen geven om vergunning te ver- leenen, cut het onderwijs aan een of meer be- paalde scholen minder dan zeven achtereen- voUge-nde leerjaren omvat. De toestand met het oog op het zevende leerjaar -is eenigszins gunstiger dan men den- ken zou. Irnmers den 15 Oct. 1926 bestond 0-p 4968 scholen het zevende leerjaar en op 1733 niet. Maar dat de gelegenheid bestaat, wi! nog niet zeggen, dat van deze gelegen heid gebruik gemaakt wordt, om-dat het ver-. piiehtc zevende leerjaar er niet is. Niet op alle scholen, waar het zevende leerjaar is in gevoerd, zou voidoende plaatsruimte wezen, wanneer er algemeen gebruik van gemaakt werd. Op andere scholen bestaait wel de pilaatsruim-te, maar is het zevende leerjaar niet ingevoerd. Op 568 scholen zou ruimte tekort komen, wanneer algemeen aan dat leerjaar deeigenomen zou worden. Dat is 8.5 pet. der scholen. De voorgestelde wijzi ging van art. 203 der L. O.-wet zal tengevol- ge hebben, wanneer ze althans tot wet verhe- ycn wordt, dat voor deze scholen gezorgd zal moeten worden voor meer ruimte en ais dit noodig is ook voor de aanstelling van meerdere leerkrachten. Wat de leerkrachten betreft, deze zijn er meer dan genoeg. Irn mers op een vacante plaats zijn er tientallen wa-chtgelders of betrekkimglooze 1. o. acte- bezitters. Dc regeering meent, dat de wijzi ging niet langer uitgesteld mag worden. De kosten wegens uitbreiding dter lokaliteiten zouden voor 1930 toch komen, zoodat de fi- naucieele bezwaren feitelijk hierop neerko- men, dat de leening voor schoolbouw iets vroeger gesloten en de renten en aflossingen iets eetxier beginnen te loopen. We krijgen, volgens dit voorstel, dus met het verpiichie zevende leerjaar, maar de verp-lichting der gemeentebesturen en schoolbesturen om voor de gelegenheid tot het ontvangen van onder wijs in dat leerjaar te zorgen. Daardoof Wordt naar het oordeel van den minister een brug gevormd tot de invoering van het ver- plichte zevende leerjaar. Waar dus door deze wijzigingen al thans ten deele voorzien wordt in den wensch naar een zevende leerjaar, daar is ook nog rekening gehouden met de wenschelijkheid het ovcrcompleet aan onderwijzers te bestrij- den. Allereerst wordt getracht zooveel moge- lijk wachtgelders weer in actieven d'iensi te plaatsen. Het benoemingsrecht van gemeen- teraden en schoolbesturen wil de minister niet aaniasten door de benoeming van wach- gelders verpiichtend voor te schrijven. Maar drang daarop uitoefenen wil hij wel, in dier vcege, dat hij in gevallen, waarin verwacht mocht worden, dat een wachtgelder be- noemd zou worden, indien dit niet geschiedt de rijksvergoeding voor den benoemde in zal kunnen houden. Door middel van hetgeen voorgesteld werd in het wetsontwerp tot wijziging van artikel 88 der Arbeidswet 1919, onlanga door ons fcesproicen, zal eventueei de mogelijkheid ge- opend worden om jongens reeds voor hun veertiende jaar ook valcopleiding te doen ge- ndetien buiten het ambachts- of nijverheids- onderwijs, mite onder ztdke voorwaarden, dat aan behoorlifke paedagogisehe eischen wordt voldaan. Waar dus eenerzijds de leei- t-ijd om aan den arbeid te gaan wordt ver- laagd. daar wordt door de thans voorge stelde wijziging van het dterdte lid van arti kel 3 der Leerplichtwet (lezing 1924) bereikt, dat de kerverplichtinp nimmer eindigen kan voordat de leeHing den twaaifjarigen leef- tijd bereikt heeft en de Masse, waarin hij bij het beieiken van dien leeftijd geplaatst was, doorloopen heeft. Duidtelijk is, dat daardoor practisch wordt bereikt, dat het Ieegloopen vooral van jeug- dnge knap-en, die voor den handwerkssfand bestcmd zijn van hun 12e to-t hun 14e jaar tot een minimum wordt beperkt. Geheel zal dit eerst verdwijnen. wanneer het verplich' te zevende leerjaar zal zijn ingevoerd, hetgee? ook de(hedoeiing d?r regerinp is, alieen niet OP korten termijn ais d-oor de heeren Albarda c.s. in hun in-itiatief-wetsvoorsitel wordt nagesfrepfdl De moreele bezwaren tegen het ontbreken van het zevende leerjaar in bedoelde bespreking van art. 88 der Ar beidswet door ons be-h-andeld worden editor door de ingediende voorstellen tot wijziging der Arbeidswet, Lager-Onderwijs- en Leer- olichtwet voor een groot deel ondervangen Terwijl aangenomen mag worden dat waar het zevende leeriaar met ingang van Septem ber a.s. weer zal worden ingevoerd', het over-

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6