Aikmaarsche Caurant iSEai I is FEU1LLET0N. Oarechtmatig bezit, Hondeid negen en twinfigsto Jaargang' Donderdag 12 Mei. Radio-hoekje Provinciaal nieuws lPDiapoappuia! No. Ill 927 ZOMERTIJD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis, dat in den nacht van 14 op 15 Mei a s. ten 2 ure de stadsklokken een uur zullen worden vooruitgezet. A'lkmaar, 10 Mei 1-927. Burgemeester en Wethouders van kmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KQELMA, Secretaris. Vrijdag 13 Mei. Hilversum, 1050 M. 12.— Politieberichten 22,352.Lunchmuziek door het Trianon- Trio. 5.-6.15 Concert door het H D. O kest 6.15—6-45 Lezing door den heer M. Martogh over: Nederland in den Vreerr 4,57,45 Hngelsehe les voor beginners - n iets gevorderden. 7.45 Politieberichten. 10.30 Persberichten. 8.10 Les vanwege het Onder- wijsfonds voor de binnenvaart. J. C van (Kerkvliet, over: R. K. Internaat onderwijs aan sdiipperskind-eren. 2e spreker is Ed Po- -la-k. 8.35 Concert door het H. D. O.-orkest, onder leiding van Nico Treep. Henriette Sala- sopraan. Lodi Laguna, viool. Daventry, 1600 M. 10.20 Daventry-kwar- itet en solisten (contra-alt, tenor, viool). 11.50 Orgelconcert. 12.20—1.20 Lunchmuziek. 2.15 ■Voorlezing: An Inland voyage. 2.20 Lezing: Origin of parliament. 2.50 Lezing: Let's go found1 the world. 3.05 Schoolkinderenconcert. Solisten (piano., bariton). 4.05 Vocaal con cert. B. Ross, bariton. 4.20 Lezing:' How it is done. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Orkestconcert. 5.50 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 6.05 Or kestconcert. 6.20 Muziek-critielc. 6.35 De so nars van Beethoven. 6 45 Lezing: The pil grim's progress. 7.05 Variete. Jazz, Zwitser- sche fodelliedjes, Russisch Balalaika,corps. 7.50 A. Wilkes, tenor. 8.— Gedichtenvoorle- f zing. 8.10 Tenorzang. 8.20 Weerbericht, nieuws. 8.40 Causerie. 8.55 De English Sin gers met madrigalen, balletten en volksliede- ren. 9.1010.20 Balletmuziek door het or- kest. G. Johnson, sopraan. 10.20—1120 V Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 9.50— 10.20 Orkestconcert. 4.054.55 Concert. De- clamaties, piano en vioolmuziek. 7.509.50 Concert. Orkest en solisten. Langenberg, 469 M. 12.251.^5 Orkest concert. 4.20—J5.20 Orkestconcert.''K. Schmitt Walter, bariton. Isegliokapel. 7.50—9.50 Vroolij'ke gedichten door K. Kessler, Iseglio kapel. 9.50—11.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. en Berlijn '484 en 566 M. 2.20—7.05 Lezingen en les sen. 7.50 Brahms-Concert. Orkest en Prof. Lamond, piano. 9.5010.50 Orkestconcert. Populaire muziek en zang. Hamburg, 394 7 M. 1.252.05 Kamennu- ziek. 3.354.20 „Fatinitza", operettefrag- menten. 4.205.15 Dansmuziek. 5.206 10 Vroolijk concert. 7.2011.10 ..Burrkafers", gedichten van en door R. Tarnow. Daarna dansmuziek. Brussel, 509 M. 4.205.20 Orkestconcert 7.20 Kamermuziek. 8.209.20 Vlaamsche literatuur. VEREENIGINO TOT ONTWIKKELING VAN DEN LANDBOUW IN HOLLANDS NOORDERKW ARTIER. In het „Heerenhuis" te Middeo-Beemster hield Woensdag de Vereeniging tot ontwik- keling van den landbouw in Hollands Noor- derkwartier de algemeene voorjaarsverga- dering. De voorzitter, de heer C. Kramer Glijnis, ibracht in zijn openingswoord een woord van dank aan den burgemeester voor diens me dewerking en betreurde het, dat Z. E. den Minister van Buitenlandsche zaken en Land bouw verhinderd was aanwezig te zijn. Van den minister vAs de iwdedeeling in- gekomen dat hij spoedig dp streek zal komen feezoeken. Met den wensch dat aan den landbouw geen belemmerende maatregel in den weg zal worden gelegd, verklaarde spr. dte verga dering voor geopend. Burgemeester de Oeus heette de aaniwezi- gen, namens de gemeente, wdkom en ver- zekerde, dat de belangen van den landbouw 00k die van Beemsters ingezetenen zijn. Hij hoopte dat men de prettigste herin-ne- Naur het Engelsch van Dorothea Gerard. 20) Door Mr. G. Keller. Het vooruitzicht' om haar macht ten dezen op de proef te stellen door middel van die schoonheid had de aantrekkelijkheid van het nieuwe. Want nog nimmer had zij haar macht ten deze nagegaan, behalve bij Klo- binski, en die telde niet mede. Rekening hou- dend met den vermoedelijken leeftijd van de broeders, leek het haar niet onmogelijk, dat Z1i ,.?,eei1 den anderen broeder op zich verliefd zou maken, en de een zou zoo goed zijn als de ander. Als het eenmaal zoover was, zou de tijd zijn gekomen om na te gaan, of de zaak het offer waard was, want zij bleef net nog altijd als een offer beschouwen. Trouwens, liefst kiest men zelve een man en laat de keuze met over aan het lot of het' ge- weten. Ondersteld, dat zij vrij in haar keuze ware, aan was zij overtuigd, dat zij het liefst had gehad een echtgenoot met een baard, een korten, bruinen baard, zoo iets als de vreem- delrng droeg, dien zij onder den lindeboom had bespicd, was het intusschen niet de- zelfde boom geweest als waarop zij nu zaP En wat wat het gelaat en de gestalte betreft, 00k die mochten overeenkomen met die van den onbekenden binnendringer. Dat zou zeker ffiTgen awn den schbonen Beemster zou De- waren. De secretaris, de heer G. Nobel, las hierop de n.c'aarna hij mededeeling deed van de stukken w. 0. een van de fijn- zaad^r -sf.ig te Wieringerwaard waarin om een suBt-die werd -verzocht. Het besfuur deed het voorstel om voor 1927 aan die vereeniging 100 subsidie te verkeoen. Dit voorstel werd aangenomen. Van het Kon. Ned. Landbouwcomite was een schrijven ingekometn dat 14 Mei in de Industrieele club te Amsterdam door de Zuid-Afriikaansche Vereeniging een vergadc- ring zal worden gehouden, waarin de heeren F. Veldman en J. H. Memdink toespraken zullen houden en mededeelingen zullen doen omtrent bun reis door Zuid-Afrika. Aangehouden werd een sc'hrijven van het Hoogheemraadschap over de heffing in ver- band met een door den heer Zijip in de vori- ge vergadering gedane vraag. In het schrijven werd bericht, dat 00k de minister de tegenwoordige regeling van hel- fing de beste oordeelt. Bedrijfsauto's. Een schrijven van den Bond van Bedrijfs- lutohouders in Nederiand om instemming te uigen aan een request'aan H, M. de Kc- ng;n heeft het Bestuur aankiding gegeven i 1 de medewerking te vragen van het Kc- n:nk. Ned. Landbouwcomite, tot verbetering van het autobusverkeer. Ons bestuur was van meening dat het van veel belang is wanneer door het particulier initiatief goede autobusdienstenzijn tot stand gebracht en geregeld in de behoefte van de betreffende streek voorzien en deze niet door de N. V. Algemeene Transport On-' derneming worden overgenomen, omdat het bestuur 'hierin geen verbetering ziet tegen- over wat met veel moeite en ijver in deze is tot stand gebracht. en geregeld in de be hoefte van de betreffende streek voorzien en deze niet door de N. V. Algemeene Transport Onderneming worden overgenomen, omdat het bestuur hierin geen verbetering ziet tegen over wat met veel moeite en ijver in deze is tot stand gebracht. Waardeerende het goede in deze verkregen komt het't bestuur voor dat nog veel te ver- beteren is. De yerbeteringen zouden o.a. kunnen be- staan in het nemen van maatregelen om alie autobussen zooveel mogelijik te laten voldoen aan de billijke eischen van. veiligheid, con-fort en goede bediening. Het algemeen versprei- den van de dienstregelingen met daarbij zoo veel mogelijk overleg voor het krijgen van een goed ge'heel van diens ten. T-evens verdien-t het aanbeveling om de aandacht te v-estigen op de regeling voor de bes'ChikbaarsteMing van reserve auto's voor drukke dagen. Colledief abonnetnent vervoe- deronderzoek. In verband -met de plannen voor een coi- lectief abonnement voor veevo-ederonderzo-ek kan worden medegedeeld dat de verdere voo-r- bereiding en regeling is overgedragen aan het Centraal Bureau, omdat dit bureau meer contact heeft met de Cooperatieve Aankoop- vere-enigingen en dientengevolge beter ten uitvoer kan worden gebracht. Cursussen zaakvoerders. In verband met de geringe kans op voort zetting van de cursussen voor zaakvoerders -heeft het bestuur besloten om het saldo der commissie, groot 50, aan de gewone midde- len van Noorderkwartier toe te voegen. Mond- en klauwzeer-serum. Op een verzoek van het Koninkl. Nederl. Landbouwcomite van de Maatschappij voor D-iergeneeskunde aan den Minister van Bi-n- nenlandsche Zaken en Landbouw, houdende de vcaag welke feiten aanleiding hebben ge geven om een maximumtarief vast te stellen voor het eten met mond- en klauwzeer- serum waarbij verzocht wordt om eenig ma. teriaal van goed omsehreven gevallen ter- zak-e klachten over te hooge tarieven, welke door veeartsen worden berekend bij; het enten met mond- en klauwzeerserum is geantwoord dat aan het bestuur in deze geen klachten bekend zijn en dientenge volge geen inlichtingen kunnen wordten ver- strekt. Fands Landbouwexportbureau. Van het bestuur van de stichting „Fonds landbouwexportbureau 1916—1918 kwam een verzoek omtrent een doelmatige besteding van de beschi'kbare gelden van genoemd fonds in. Door het bestuur is -hierop geadviseerd om in verband met de droogma-king van de Zuiderzee -iemand aan te stellen die een onderzoJr instelt naar de in cultuurbrenging van de gronden der droogmaking. Wettelijke regeling landarb eiders. Op een verzoek van het Koninkl. N-ederl. Landbouwcomite van den Minister- van Bin- geen van beiden kwaad hebben gedaan. Maar weg met al wat op fantasie lijkt en terug tot het vraagstuk, hoe de uit haar be zit gedreven familie benaderd? Onder haar eigen naam was dat onmogelijk natuurlijk. Niet alleen haar nationaliteit, maar 00k haar gansche persoonlijkheid moest daarvoor ver- momd worden. Maar dat was geen bezwaar, veel eer het tegendeel. Dergelijke dingen ge- beuren vaak, in het werkelijke leven en in romans, vooral in romans. Het voortuitzicht van een onmisbare vermomming was juist iets om Katya's verbeelding te prikkelen. Zij had nu al drie maanden lang over mo- gelijkheSen zitten soezen, maar eerst gister was iets, dat' leek op een oplossing van de moeielijkheid voor haar geestesoog op komen doemen. Want gister had zij van de school- juffrouw gehoord, dat Kazimira Swigello naar Zalkiew was vertrokken om daar een open luchtkuur te ondergaan.' Zalkiew was, gelijk Katya wist, een druk bezochte bad- plaats in de Oostenrijksche Karpathen, zeer in trek gekomen nu er een spoorweg heen liep. Kon ooit iets gelukkiger treffen? Want op zoo'n badplaats, openstaande voor den gaanden en komenden man, behoefde nie- mand in het oog te vallen. En de bekendheid met Kazimira, welke op de een of andere manier moest worden verkregen, moest onver- mijdelijk leiden tot de kennismaking met de broeders, die, daar Krakau niet ver weg lag, haar zeker zouden opzoeken. Volgens Panna Rudkowska betaalde de oudste broeder, de ingenjeur, de kosten van de kuur van zijn nenlandsche Zaken en Landbouw om advies te geven over de wettelijke bescherming van landarbeiders heeft het bestuur het volgende geantwoord: „Gezien allerlei omstandigheden die groo- ten invloed uitoefenen op de resultaten van het landbouw'bedrijf en dit in zeer veel geval len belemmeren buiten den wil van den land- bouwer, is ons bestuur van oordeel dat de regeling van den arbeidsduur voor landar beiders om practische redenen niet mogelijk is zonder dat het landbouwbedrijf d-aarvan groote nadeelen zal ondervinden. De invloeden van andere landten doen zich tegenover onzen Nederlandschen land bouw toch reeds ernstig gelden en nieuwe be'lemmeringen in het landbouwbedrijf zou den zich dubbel doen gevoelen. Hierbij komt nog dat de toestellen in het gebied onzer vereeniging van dien aard zijn dat geen overdreven lange arbeidsduur in den landbouw bestaat en geen wantoestanden heerschen in deze." Tdrief wet Frankrijk. Ten aanzien van het ontwerp tariefwet in Frankrijk heeft het bestuur aan het Ko- ninklijk Ned. Landbouwcomite geadviseerd om spoedig eene kleine deskundige commissie te benoemen die het ontwerp spoedig in stu- die neemt en de bezwaren ter bevoegder plaatse kenbaar te maken. Omruiling boerenzoens uit DenemarK'en. Naar wij hopen zull&n toch twee boeren- zcons uit onzq provincie omruilen met twee boerenzoons uit Denemarken. Het Kon. Nederi. Lnadbouwcomite doet al- le moeite om dit mogelijk te maken. Proef Veevoederbureau. Ten aanzien van het verzoek^van de af- deeling Beemster van de Holl. Maatschappij van LanJhouw over het nemen van een proef kwam van het Veevoedfer'bureau het a'dvies binnen dat het bedrijf dat men voor deze proefneming on het oog heeft zich mo- .nenteel niet leent voor ^el nemen van eem serieuze proef. Besloten is te trachten om den volgenden winter eene proef op het ge- no^emde bedrijf te nemen*. Regelings-commissie voor kaastnakers. In de plaats van den heer J. Wonder Gz. te Berkhout. die bedankte als Hid van de re- 'gcllngs-commissie voor de Vakschool voor Kaasmakers te Hoorn is de heer J. Best Nz. benoemd, die deze benoeming aannam. Op voorstel van het bestuur werd Alkmaar als de plaats voor de volgende vergadering aangewezen. De rekening over 1926 werd in ontvang- sten en uitgaven op 'n bedrag van f 2197.50 en en saldo van 878.61% goedgekeurd. Wegens periodieke aftreding van de hee ren C. Kramti Glijnis, J. Kamp en J. A. Waiboer werden tot bestuursleden gekozen de hetrcn P Stapel te Hoogkarspel, C. Fok te Beemster en J. J. Waaiboer te A.-Paulowna, Gezondheidsdienst voor het vee. Het voederen van ongepastenri- seerde kamemelk gevaarlijk. De heer E. D. Koster te Berkhout rappor- toerde namens de commissie voor de Gezondr heidsdienst voor vee in N.-H. over de werk- zaamheden in 1926. Aangesloten waren 52 bedrijven met 1408 dieren, waarvan 1351 onderzocht waren. Hiervan toonden 112 of 8.3 een positieve reactie, twijfelachtig 1.9 en reactievrij 98.8 Het kliniesch onderzoek kon niet voldoen- de worden toegepast. Vertrouwd werd, dat de regeering daarvoor meer personeel be- schikbaar zal stellen. Aangezien geen enkele zuivelfabriek nog iets dolt, doen zij die prijs stellen op een f. b. c.-vrije opfok goed om geen bijproducten van de fabrieken aan jong vee te voeren. Spr. decide nog mede, dat in een van de dorpen, waar een. groot aantal veehouders bij den dienst zijn aangesloten, gebleken was, dat de fabriek aldaar zijn room niet pasteuri- seert en dus 00k de karnemelk ongepasteuri- riseerd de fabriek verlaat. Bij de controle die spr. bij de temperatuur- opname deed, bleek hem, dat alle kalveren, praetisch gesproken, reageerden, doordat een koe met uier t. b. c. de bijproducten van de fabriek besmet had1. Voor jong vee is de ongepasteuriseerde karnemelk van fabrieken dan 00k zeer ge vaarlijk. Spr. persoonlijke meening was, dat, wan neer men het jonge vee t. b. c.-vrij wil hou den, heet 00k gewenscht is geen wei van de fabrieken te verstrekken. De heer F. Kay te Hauwert oordeelde het wenschdlijk om te onderzoeken on welke goedkoope wijze de fabrieken het gevaar kun nen ondervangen. Een algemeene regeling was noodig, Spr. vreesde voorts, dat, als men te veel in de zaak werkt, dat men in het buitenland huiverig wordt voor de Hollandsche zuivel zuster. Hij was in den laatsten tijd flink voor- uit gekomen, naar het scheen, en had het vooruitzicht op een goede betrekking ergens in Bulgarije. Dit alleen scheen reeds een re- den voor haar te zijn om spoed met de zaak te maken, want als een van de broeders niet meer binnen bereik was, zou haar plan de helft van zijn kans op succes verliezen. Maar hoe zich een identit'eit verschaft, waarmee zij bij Kazimira aan bcord zou kunnen ko men? Daar zat de moeilijkheid. Natuurlijk schoot er niets anders over dan een valschen naam aan te nemen. Maar nu kwam de moei lijkheid van het paspoort, een nog lastiger kwestie nu de onrustige tijden aanleiding waren om een pas scherper te controleeren. Katya zat daarover te piekeren, toen een Iichte stap op het grindpad haar het hoofd deed omwenden. Het was Nationka slechts, die iets kwam vragen omtrent de grootte van de letters waarmee zij een stel doeken moest merken. Een vriendelijk lachje krulde Katya's lippen, want zij mocht het meisje, dat zij haast van kindsbeen had gekend, zeer graag. Nationka was namelijk bij haar in dienst ge komen als een dier aankomende meisjes, die door Timosh weer weggebonjourd werden als zij den leeftijd bereikten dat zij naar de mannen gaan kijken. Op haar passieve wijze had het meisje haar een aanhankelijkheid betoond, die bijna deed spreken van honden- trouw. Dat deze toegewijde ondergeschikte van haar behoorde tot de haar vijandig ge- zinde natie verhoogde enkel in Katya's oogen de waarde van haar aanhankeliikhewi REGELMATIG EN OP BEKWAME MANIER ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT moot gl| advsrfeersn, Indian ga wenscht dat hat publiek uw zaalc zal varkfezen boven die van uw college's. Als glj er prijs op stall dat uw zaak steeds maar en maar be kend wordt, Is ar 00k maar aan middel! ADVERTEEREN. En wanneer glj eens aan bljzon- dere advartentla wilt plaatsen of een speciala reclame-cam- pagna wilt beginnen an ge zijt het niet met uzali eens, hoe te handelen, wendt u dan eens tot ons, we zullen u gaarna van advies dlenen. Wi producten. Men kan in het algemeen belang werken, mits men zich zelve niet te groote schade berokkend. Dr. S e h e y wees er op, dat volgens de wet de karnemelk die de fabrieken verlaat, gepasteuriseert moet zijn. De kleine fabrieken kunnen er toe genood- zaakt worden. Met deze mededeelingen maakt men slapende honden wakker. De fabrieken doen te weinig ten aanzien van het toezicht op het vee van de melkleverende bedrijven. De fabriek moet de smetstofverspreiders er uitgooien. Men reduceert dan de besmetting tot een klein gedeelte. De heer E. Dz. Go vers oordeelde, dat Neerlandia te Stompetoren een goede weg had ingeslagen, door de melk van t. b. c. dieren afzonderlijk te behandelen. Deze melk wordt eerst gepasteuriseerd alvorens in de kaasbak komt. Van de kalveren, gevoederd met wei van Neerlandia, reageerde slechts 4/1000 pCt., terwijl van de kalveren, gevoederd met wei van andere fabrieken er 18.6 pCt. reageerde. Spr. beval dan 00k de methode van Neer landia aan. De heer P. S t.apel verheugde zich er over, dat de regeering de Hollandsche metho de zal steunen. Spr. stelde in het licht, dat de Friesche methode voor het algemeen Neder- landsche belang van nadeel is. De koeien, die van uit Leeuwarden naar het buitenland gaan, zijn voor het overgroote deel reactiedieren. Spr. vond dit jammer, en oordeelde dat wat N. H. doet een ware t. b. c bestrijding is. De heer D. de Boer, voorzitter van de H. M. v. L., gaf een nadere uiteenzefting van het door Stompetoren ingenomen standpunt. Men had aan de zuivelfabriek een gezond- heidsdienst ingesteld, waarvan de kosten zeer meevallen. Geen stem wordt meer ge hoord, die zich tegen deze methode verzet, omdat de t. b. c. vrije opfotoker er door wordt verhoogd. De economische uitkomsten van een bedrijf worden zeer zeker beheeritht door het min of meer voorkomen van t. b. c. op het bedrijf. Men zal dus tot bestrijding moeten over- gaan, al zal de bestrijding een vrijwillige moeten blijven. Naar spr.'s meening volgt de regeering thans de juiste weg (Applaus De Voorzitter gaf alle veehouders de raad, om zich op^de N. H. manier aan te sluiten bij den Gezond'heidsdienst voor het vee. De Kanalisatie van West-Friesland. Aan de orde was hierop het rapport var> den heer D. de Boer en de Kanalencommissie over „De Kanalisatie van West-Friesland". Spr. hield het volgende betoog: Voor ongeveer 17 jaar richtte het provin-. ciaal bestuur van Noord-Holland tot uwe vereeniging de vraag, hoe zij dacht over da eventueele kanalisatie van West-Friesland en welke richting en opzet aan die kanalen ware te geven. Een gelijke vraag werd1 tevens gedaan aan de West-Friesehe kanalenvereeniging, tot de tuinbouworganisatie te Grootebroek, tot de vereeniging Schuttevaer, tot de besturen van Alkmaar, Hoorn, Enkhuizen, Medemblik en Schagen, benevens tot de in die stedm be- staande Kamers van Koophande! Op initiatle: van den voorzitter ''an de West-Friesch" kanalenvereeniging, den heer dr. C. J. K. van Aalst, werd besloten zoo mogelijk, namens al deze ccrporat: :s tot eensluidende conclusies.te komen Onder zijn leiding werd uit de corporaties de commissie samengesteld die later bekend is als de z g van Aalst-commissie. Reeds dadelijik kwam men overeen bij het geven van advies rekening te willen houden met het inmiddels aangenomen plan tot af- sluiting van de Zuiderzee, waarbij aan de Toen zij, nadat de kwestie van de letters was opgelost, met haar oogen het zwarthari- ge meisje volgde, dat zich weer over het grindpad verwijderde, moest Katya glimla chen om een herinnering welke hij haar op- kwam. Wat was dat toch een malle vergis- sing van den commissaris van politie geweest om Nationka voor haar aan te zien! En wat had hij een wroeging aan den dag gelegd! Niet zonder reden. Maar toch, zoo op den rug gezien was er toch wei wat tot zijn ver- ontschuldiging aan te -voeren. De gestalte en de kleur van het haar kwamen met de hare overeen. In eenig officieel stuk, bijvoorbeeld in een paspoort Langzaam ging Katya rechtop op haar bank zitten. Wat dat een inspiratie of enkel een begin van krankzinnigheid? Na een minuut lang van ingespannen na- denken kwam Katya tot de slotsom, dat het een gelukkige ingeving was. Ja, in hoofdzaak kwamen zij met elkaar overeen. Dat de eene een knap gelaat had en de andere een leelijk, deed er niet toe, daar in officieele stukken geen oordeel over het uiterlijk schoon wordt uitgesproken maar volstaan wordt met de kenmerken voor een signalement. Er zou geen verschil zijn op te merken, dat 00k maar de minste achterdocbt zou wekken. En Nation- ka's Poolsehe naam was op zich zelf al een uitkomst. Met behulp daarvan en van haar kennis van het Pcolsch, dat zij sedert haar jeugd vloeiend had leeren spreken, was het in den haak met de verdonkeremaning van haar nationaliteit. Een ander voordeel was I mogelijkheid van doorgaand scheepvaartver- keer naar het Oosten van het land kon wor den gedacht. De benoemde commissie verzekerde zicl voor het ontwerpen van een plan, van d< medewerking van den heer ir. J. A. Ringers. Hiertoe was geld noodig en reeds dadelijl zorgden voorzitter en verschillende steder voor een flink bed-rag. Ondergeteekende, des- tijds uwen voorzitter, gevoelde zich toen eerst recht de proletarische fractie van de familie. Hij gevoelde de noodzakelij-kheid voor den landbouw om hieraan mee te doen, omdat in de toekomst groote belangen, zoo voor als nadeelen, voor den landbouw in de betrokken streek hierbij gemoeid konden zijn. Om hier een oplossing te vinden, vroeg hi aanvulling van de commissie met vertegen woordigers uit het college van Uitwaterende Sluizen in N. H. en van de vier ambachten van West-Friesland. Op een na vonden wij d-eze colleges bereid hunne medewerking, 00k financieel, te geven In de vier Noorderkoggen, waar juist een dijkgraafsvacature was ontstaan, scheen helaas alle aan-d-acht voor andere belangen te moeten wijken voor de belangstelling in een nieuwe voorzittersbenoeming. In de drie andere ambachten hebben dus de vertegenwoordigers alle gelegenheid ge had over alle onderdeelen van den kanalen aanl-eg het oordeel van hunne ingelanden te v-ernemen en met den heer ir Ringers over- leg te kunnen pl-egen. Of ze dit alien hebben gedaan, is m-ij niet bekend. Vast staat, dat ik er de beste verwachtingen van heb gekoes- terd. Daarna heeft de heer ir. Ringers op ge- zette tijden overleg gepleegd met de com missie, waarvan per saldo het u bekende rap port het resultaat is geworden. Ik wi! doen uitkomen, dat door mij niet de mees-te belangstelling is, gelet op het ge vaar, dat 00k wat-erschapsbelangen in den knel zouden komen bij de behartiging van be langen die vaak een plaatseiij-k karakter (koe- gen. Dankbaar gedenk ik hierbij de aainvezig- heid van de voorzitters van Uitwaterende Sluizen en da ambachten van Drechterland, Schager- en Niedorper Koggen en Geestmer- ambacht, welke waarborg gaf voor voldoende overleg met ir. Ringers. Voor wat betreft het standpunt van uwe vereeniging over de economische beteekenis van de kanalen voor dit gewest, verwijs ik naar het rapport, dat door een commissie dezer vereeniging is uitgebracht. Tijd-ens het ontwerpen van deze plannen ontstond- bij het provincial bestuur van N. H. een zekere on- gerustheid over de mogelijkheid, dat de com missie de plannen al te grootsch zou opzet- ten. Daarom benoemde de provincie een z.g. parallel-commissie, waaruit een drietal hee ren, onder leiding van den provincialen watei-- staat, al-s werkcommissi-e hebben bevorderd dat de provincie in hoofdzaak met den opzet van het rapport van de Van Aalst-commissie accoord kon gaan. Deze samenw-eridng had tot gevolg, dat nog andere waterschapsvraagstufcken wer den bezien dan de eigenlijke West-Friesche kanalen. Bij al deze voorbereiding-eii heeft uwe ver tegenwoordiger tot zekere hoogte een passie ve rol gespeeld; meer passief dan sommigen wellicht hebben gewenscht. Met een zekere belangstellmg heb ik gezien, hoe locale eischen van grooten invloed moeten worder op het eindfcijfer waarmee men eenmaal zou moeten komen en dit cijfer van groote betee kenis moest worden voor het slagen van de plannen. Maar voor mij heeft altijd vastge- staan dat naast de te verwaehten bijdrag« van Staat Provincie, de betrokken streek om in het bezit "an de kanalen te komen vrijwiflig of neen -had te zeggen op dt de omstandigheid, dat Nationka geen enke familielid had, geen ouders die zich er in zouden kunnen mengen, geen broeders of zus- ters, die hun onderzoekenden neus in de zaak zouden kunnen steken. Nationka's papieren was het eerste wat' zi noodig had, en Katya wist, dat zij ze eveii gemakkelijk in haar bezit zou kunnen krijgen als Nationka's hoofd, als zij daarom had ge- vraagd. Als zij eenmaal de papieren had, dan kwam in de tweede plaats de commissa ris van politie aan de beurt. Voor dergelijfa dingen Icon hij haar nuttig zijn. Een paar minuten later was Katya in de naaikamer aan het praten met Nationka. „Luister eens, Nationka, je hebt je panic- ren te Feliksoto, niet waar? Ik bedoei je doop- acte en het trouwbewijs van je ouders." „Ja. meesteres, zoo is het." „Nu, haal ze morgen. Ik heb ze noodig. je wilt mij ze wei toevert'rouwen, niet waar? Slechts voor een paar dagen." „M ijn meesteres weet wei, dat ik haar van ganscher harte vertrouw," zeide Nationka, terwijl hare donkere oogen vochtig werden van ont'roering. Ja, dat weet ik. Maar de papieren zijn het eenige wat ik noodig heb voor het oogenblik. Zorg, dat je ze mij brengt." „Daar kunt iTop rekenen," zeide Nationka, blindelings gehoorzamend. Te vragen. wat Katya met haar papieren wilde beginnen Invam evenmm bij het naaimeisje op als dat Katya er aan dacht haar dit mede te deelen - (tyordt wrvolgd). K*

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5