BinnenKand Rechtszaken vraag of men een bijdtage wilde verTeenen. In de overtuiging dat de voorbesprekingen in de waterschappen met den heer ir. Ringers voldoende waarbOfg konden geven, dat de betrokken streek op de hoogte van de plar.- nen konden zijn, heb ik rustig het oogenblik afgewacht, dat men het antwoord heelt te geven op de vraag, of men de kanalen venscht. ja dan neen. Inmiddels hebben de provinciale staten dch in 1926 in principe uitgesproken voor let kanalenplan eh aan de Van Aalst-conxmis- ti-e de taak opgedragen een schema van ver- ieeling van 1/6 gedeelte der aanlegkosien voor het belanghebbend gebied te ont- werpen en zich op de hoogte te widen stel- )en omtrent de bereidwilligheid der belang- ixebbende gemeexjten en waterschappen om lie bijdrage te willen geven. Men deed van de zijde der provineie deze Dpdracht met de wetensehap, dat de Van Aalst-commissie reeds vroeger met zulk een Schema was bezig geweest. Daarbij was als uitgangspunt aangenomen dat zoowei de bevolking in het algemeen als de huidige bezitters van landerijen tot zekere hoogte bif den aanleg van kanalen gebaat zouden zijn en hierop een schema moest worden opgebouwd. Voor de zeer uiteenloopende belangen van gemeenten en waterschappen onderling zou- dierl aparte belangencijfers moeten worden gezocht. Toen deze opdtracht officieel door de pro vineie werd gegeven, werd<een kleine com- missie aangewezen, die tot taak kreeg: le sen verhouding vast te stellen tusschen het gedeelte wat resp. over gemeenten en water schappen zou zijin te verdeelen; 2e door het vaststellen van belangentijfers voor de ver- schillende gemeenten en waterschappen tot een juiste onderlinge verdeeling te komen; 3e een onderzoek in te stellen naar de bereid willigheid om de bijdragen te verstrekken. Nu is in de Statenzitting van 1926 door een der leden gesproken over maatregelen die, zoo noodig, genomen zouden kunnen worden om recalcitranter., die eventueel de plannen zouden kunnen dwarsboomen, tot rede te brengen. Deze uitlating is door meer- deren zoo opgevat dat de betrokken streek door dwang tot medewerking aan het kana- lenplan zou moeten worden gebracht als dit noodig bleek. Dit gaf uwen vertegenwoordiger aanlei- ding zich tot uw bestuur te wenden met het verzoek hem ter zake van de verdeeling der kosten een bepaalde opdracht te geven. Hij was dan gedekt ingeval het denkbeeld van dwang voldoenden steun mocht krijgen. Uw bestuur decide mede, dat het denkbeeld om de helft van de bijdragen van de lande rijen niet hun sympathie had omdat dit h. i. zou leiden tot dubbelen aanslag. Dit is door hem aan de Van Aalst-commissie medege- deeld alsmede zijn persoonlijk standpunt zich 'aan alle verdere medewerking en verant- woordeliijkheid te willen onttrekken voor het geval dwang de grondslag moest worden voor het bijeenbrengen van de gelden. Eerst dan als een overwegende meerderheid in de betrokken streek zich voor de bijdragen ver- klaarde, zou er z.i. sprake kunnen zijn om kleiriere belangen voor grootere te doen wijken. Men kwam in de commissie Van .Aalst tot de conclusie, dat met dwang wel weinig zou zijn te bereiken, ja zelfs algeheel mislukken van de plannen wel eens het gevolg kon zijn. Meirbesloot zich te bepalen tot het vernenien van de meening der belanghebben^en, het resultaat hiervan aan de provineie meae te deelen en aan het provinciaal bestuur over te la ten, hoe verder te handelen. Verder werd het denkbeeld vastgehouden om de landerijen niet voor de helft, maar voor een derde in de bijdragen te betrekken. Ondanks het standpunt van uw bestuur heb ik mij tegen dit besluit niet verzet. M. i. kan niet ontkend worden dat, hoe moeilijk het' be drag ook is aan te geven, verbeterd scheep- :vaartverkeer eenigerma-te aan de waarde £?r landerijen ten goede komt en dat die lande rijen ook betrokken zijn bij verbeterde bo.;- zemafwatering. Overigens zou ik alieen heb- ben gestaan, waarvoor ik geen reden zag nu de verhouding 2 1 is geworden. Deze opzet wordt binnen korten tijd aan 58 gemeenten en 8 waterschappen medegedeeld met de onder- verdeeling van de kosten. Als hierover het oordeel van belanghebbenden is ingewonnen, zal het woord zijn aan de provineie. Als ik niet al te slecht ben ingelicbt, zal men bij de provineie het meeste gevoelen voor uitvoering van die gedeelten waar met de streekbelanghebbenden tot overeenstem- ming '■r te komen over de bijdragen. Hierbij zou m. i. de juiste richting worden ingesla- gen. Er bestaat groote kans, dat van staat en .provineie tezamen 5/6 gedeelte van de aan- Jegkosten worden verstrekt. De betrokken streek zou dan 1/6 hebben op te brengen. De provineie zou voor de gezamenlijke bedragen een leeniog sluiten en in den vorm van an- nuiteiten door gemeenten en waterschappen in 40 jaar doen betalen. Men zou dan niet komen met dwang, maar tot de betrokken streek zeggen: Wilt f'ij de voorgestelde verbeteringen cadeau ebb.n, dan hebt ge zelf 1/6 in de kosten bij te dragen! Wij mogen veronderstelkn dat uit de meedwerking van de ambachten en uitwaterende sluizen reeds blijkt, dat men ernstig zal gaan overwegen, of men ver- beterd scheepvaartverkeer en waterafvoer zal aannemen of afwijzen. Dan rust op gemeen- en waterschappen de verantwoordelijk- heid of zij lets zullen afwijzen, waar staat en ■provineie 5/6 aan meebetalen. Het is niet alleen de taak van onze waterschapsbestuur- ders om voor het heden, maar ook om voor de toekomst werkzaam te zijn. Want juist omdat men wellicht in de gelegenheid. zal komen om gedeeltelijke uitvoering te verkrij- gen is het niet meer noodig onmiddellijk de algemeene instemming voor het geheel te verkxijgen. Hierddor zal b.v. het plan Stol- penSchagenKolhorn veel nader aan de uitvoering toe zijn, dan ooit het geval was. Het is immers los van de plannen in hun geheel. Verder is het de vraag hoe hoog door ons college van Uitwaterende Sluizen de waarde wordt aangeslagen om via RustenburgAlk- maar de bij Zuidenwind opgewaaide water- massa van Oudendijk naar de veel verbeterde spuigelegenlieid aan de Kooij te doen vloeien. Op dit oogenblik maakt dit water nog de reis over Spijkerboor en Akersloot in de richting van Alkmaar naar het Noorden. De winter 1925 '26 heeft geleerd dat voMfrekt niet on- der alle cmstandigheden de waterafveer van Schermerboezem voldoende verzekerd is. Hoe de kansen voor opspuii'ng naar het zuiden zullen worden als 0.13 minus N. A. P. op het toekomstig IJmeer wordt gehandhaafd, mag ook wel de aandacht hebben van onze vertegenwoordigers in het college van Uit waterende Sluizen. Trouwens wij kennen die heeren voldoende om te verwachten diat hun- ne zorgen zich niet uitshiitend zullen bepaien tot die van het oogenblik. Houdt men verder rekening met het left dat het uitgemalen water van Heerhugo- waard en Geestmerambaeht snel kan worden afgevoerd naar het noorden zondter hulp van de strijkmolens te A'lkmaar en Rustenburg, dan blijkt ook Raaksmaatsboezem wel bij die kanalisatie belang te hebben. Ook zal het zeer de vraag zijn of de 4 Noorderkoggen zoo afwijzend zouden staan tegen verbetering van den waterloop Op- meer—Medemblik, vooral als er kans is dat Staat en provineie er.voor 5/6 gedeelte in zouden deelnemen. Vergis ik mij. niet dan komt ook de water- loop te Lutjewinkel voor verbetering in aan- merking. Genoeg om aan te toonen dat het voor de betrokken waterschappen en ge meenten onverantwoordelijk zou zijn om de kwestie niet .ernstige aandacht te schenken. Als over eenige wcken de van Aalst-pom- missie met haar taak gereed is en het oor deel van de belanghebbenden aan de pro vineie kenbaar maakt zal de taak van die commissie zijn afgeloopen en ondergeteeken- de zal zich dan ontheven. achten van de ver- tegenwoordlging van uwe vei'eeniging. Ik heb bier willen wijzen op de beteekenis van de te nemen beslissing. De cijfers, voor 40 jaren over 58 gemeenten en 8 waterschappen verdiee'ld, zien er niet zoo onrustbarendl uit dat men niet behoeft te schromen om ze ern stig in overweging te nemen. Owi pl.m. 13 millioen te ontvangen op voorwaarde dat men zelf 1/6 bijd'raagt lijkt mij als particulier geen. siechte transactie. Of die niet goed zou zijn voor de betrokken streek hangt af van de waarde die men toe- ~keht aan de waterwegen. Om hierover te kun nen oordeelen moet men eens ronefzien in 'streken waar beste gronden voor aan- en af- voer zijn aangewezen op kostbaar vervoer en de gebruikswaarde daaraan evenredig is. prist nu de gang van zaken vermoedelijk niet zal gaan in de richting van dwang en men den steun van Provineie en Staat zal kunnen nemen of weigeren dient men rustig te overwegen wat men d'oet of nalaat. De voorziter bracht namens het be stuur den heer de Boer hartelijk dank voor zijn belangrijke diensten in de commissie aan de Provineie bewezen, omdat er wel degebjk plannen waren door dwang de betaling op te leggen. (Applaud). Prof. V i s s e r, Wageningen, was het dui- delijk geworden, dat er tusschen hem en den heer de Boer een klein verschil was. Spr. heeft zich bij zijn critische beschou- wingen steeds op het standpunt gesteld wat krijgen wij voor de 13 millioen, terwijl de heer de Boer meent, dat de streek moet overwegen, of deze 1/6 moet offeren als het Rijk en de Provineie 5/6 betalen. Men mag de kanalen, die 13 millioen moe ten kosten, niet accepteeren omdat ze mis- schien 2.25 millioen waard zijn. Dat het niet met dwang mag spreekt van zelf en dat de heer de Boer in de vergadering w'aarin vele West Friezen zitten, aanvanke- lijk de eenige was die tegen dwang was, oor- deelde spr. onbegrijpelijk. Wanneer men zich op het standpunt stelde, dat Rijk en Provin eie 5/6 voor een goed plan zouden bijdragen, dan zou er wel degelijk verbetering komen. Nu gelooft spr. geen oogenblik dat het 1/6 van de 13 millioen er zal komen. De West Friezen hebben in het algemeen met schip- persbelangen verbazend weinig op. Spr. gelooft, dat de gemeentebesturen de' bijdragen zullen weergeven en vindt dat op zich zelf niet zoo erg. Wel vindt hij het' jam mer, dat daardoor zooveel jaren verloren zijn gegaan, omdat er in werkelijkheid aan de scheepvaartwegen in West Friesland verbete ring noodig is. Wat bereikt moet worden, kan echter met veel minder geld bereikt worden. Spr. hoopt dat als de zaak misloopt H. N. K. zal trachten bij de regeering en de provin eie toch gedaan te krijgen dat er verbetering komt. De heer E. Dz. K o s t e r verklaarde, dat de commissie hetgeen de heer de Boer gedaan had volkomen voor haar rekening nam. Als lid van de commissie van H. N. K. be- treurde spr. het evenwel dat d'e commissie van Aalst het groote plan had gehandhaafd, aangezien z. i. het kleinere plan zoowei meer kans van slagen had gehad. De heer'D. d e Boer herinnerde er aan, dat de commissie van Aalst en de Provinciale Commissie met de besturen van Ambachten in de Uitwaterende sluizen het groote en klei ne plan had behandeld. Spr. vond het zon- derling, dat men nu nog weer met die bezwa- ren kwam. Het kleine plan was zeker voldoen de oncier de oogen gezien. -> Hierop werd gtpauseerd. In de middag vergadering hield prof. Dr. P. S j o 11 e m a te Utrecht een lezing over „Nieuwe gezichtspunten om trent d: „Veevoeding" welke le zing met lichtbeelden werd ver- duideliikt. Spr. ving aan met er op te wijzen, dat de verhoogde melkgift het steeds moeielijker maakt om voor een rationeele voedering te zorgen. Juist daarom is het noodig de nieu- were inzichten der veevoeaering te kennen de wel in de le plaats om de dieren voldoende minerale stoffen vooral kalk en phpsphorzuur te doen opnemen. - De aangewezen middelen zijn: J Goed gewonnen hooi, liefst afkomstig van een rijken bodem, vooral leguminosen hooi, nog beter gras, in het algemeen voeder, dat genoeg antirochitisch vitomin bevat, bij klein vee ook levertraan en verder zonlicht en soms ook bijvoedering van kalkzouten. Spr. behandelde in het kort een aantal proefnemingen welke de beteekenis dezer mid delen hebben doen kennen en verduidelijkte een en ander aan de hand van lantaarnplaat- jes. Zal men binnenkort de khnstmatige bestra- ling met ultraviolet licht in de veehouderij toeoassen Die vraag is nog niet te beanfwoorden. In de tweede plaats behandelde spr. de sa- menhang, welke er tusschen de voeaing en de vcortplanting bestaat. De ervanng leent hoe dikwijls juist bij die ren, die overigens een hooge waarde bczitten, de vruchtbaarheid te wenschen overliet. De voeding, de stofwisseling en het func- tioneeren der klieren van inwendige secretie, w.o. de geslachtsklieren, hangen nauw samen. De voorziening met minerale stoffen is veelal het zwakke punt in de voedering. Het vet maken heeft een ongunstige invloed op de vruchtbaarheid. Ook dient men te beseffen, dat het effect van de voeding mede afhangt van de omstan- digheden als beweging en zonlicht en dat de voeding behalve op den voedingstoestand en productie ook invloed heeft op functies als de voortplanting. Zal onze veefokkerij eri veehouderij aan de spit blijven staan dan moet hij evengoed als elders toegepast worden wat de wetensehap aan het licht heeft gebracht. Anders zal ook in dit geval gelden, dat stilstand achteruit- gang beteekenh Mededeelingen van de Commis sie voor de melkcursussen. Ten aanzien van het zomerprogramma. werd medegedeeld dat er twee plaatselijken melkcursussen tot stand zijn gekomen en wel te Heer Hugowaard en Zijpe. De commissie is van oordeel, dat er be- hoefte ontstaat aan een 2den cursus ter oplei- ding van voormelkers. Meer leerkrachten zijn dus noodig: Verwaeht wordt, dat heel wat deelncmers zich zullen aanmelden. Twee voormekers van den cursus 1925 heb ben door hun dipoma als voormelker en als melkcontroleur een betrekking gekregen aan een zuivelfabriek. Reeds is van den Inspec- teur van het Landbouwonderwijs de medewer king om een suMidie van het rijk te bekomen, verkregen. Rapporteur was dr. L. F. C. Scheij. Rapport werktuigencornmissie. De heer Jm. Blauwboei Gz., rapporteerde namens de werktuigencornmissie. De commis sie oordeelde de melkmachincs en de roolploeg bevredigend voor de praktijk. Aan verschillende personen werd een woord van lof gebracht voor de medewerking voor het verkriigen van ^egevens. Bij den heer Blom te Oudorp worden met een Manus-melkmachine 20 lcoeien in een uur gemolken, wat in 28 dagen 34 K. W. U. stroom vorderde. De voorzitter sloot de vergadering met een woord van dank aan de verschillende inlei- ders. 1 UIT ZUID- EN NOORD-SCHERMER. De raad dezer gemeente vergaderde op Woensdag 11 Mei 1927 des voormiddags 10 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de burge- meester, de heer C. de Groot. Verschillende misdiVes zijn inge'komen en worden voor kennisgeving aangenomen. Voorts is ingekomen van het bestuur der Federatie van Vereenigingen voor zieken- huisverpleging een request om adhaesie te betuigen aan een, door dat bestuur tot den minister van onderwijs gericht verzoekschrift inzake de verplegingstarieven in de acade- mische ziekenhuizen. B. en W. stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, omdat deze ge meente daarbij geen belang heeft. De heer en mevrouw Slooten willen wel adhaesie betuigen, omdat het request toch een algemeen belang voorstaat. Met 4 tegen 3 stemmen wordt het voorstel van ^3. en W. aangenomen. Tegen stemden de leden Sloo tenSmit, Slooten en Heinis. Over een mede ingekomen request van den veldwachter N. Waterdrinker, om voor zijn te bopwen woning van de gestelde rooi- lijti te mogen afwijken, ontketent zich een uit- voerig debat. Allereerst geeft de voorzitter een overzicht van de bedroevende voorge- schiedenis dezer zaak. Niettegenstaande de uiterst welwillende houding door den raad aangenomen bij de erfpachtsuitgifte van den grond en de even welwillende houding van B. en W. en den burgemeester bij de uitvoe ring van dat besluit naar de wenschen en overeenkomstig de belangen van den verzoe- ker, heeft d'e voorzitter een hoogst onaange- name bejegening ondervonden van den heer Waterdrinker Sr., den gemeente-ontvanger. Eene behandeling, die geenerlei reden kon hebben, omdat alles ten goede was geschikt geworden. Daarenboven zijn B. en W. feite- Iijk door de bouwers voor de feiten gesteld. Het huis was reeds op het terrein uitgezet en de uitvoerder, de heer Molenaar, had de op dracht met den bouw oogenblikkeiljk te be- ginnen. T>e burgemeester heeft evenwel den veld wachter bewogen, niet tegen rfcht en orde in, aldus voort te gaan, doch te wachten tot althans. B. en W. daarover hadden geconfe- reerd. B. en W. zijn toen, waar zij tegen de afwijking van de rooilijn als zoodanig geen bezwaar hadden, vooruitgeloopen op 's Raads beslissing en hebben de bouw niet belet. De voorzitter beaamt volkomen het verwijt van mevrouw Slooten, dat B. en W. daartoe niet het recht hadden. Het in het request gevraagde wordt ten slotte z. h. st. ingewiltigd. Een request van Johan Molenkamp om vergoeding ex artikel 13 L. O. wet wordt in harden gesteld van B. en W. om praeadivies. Alsnu deelf de voorzitter mede, dat het P. E. N. bereid is om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van overname door dat bedrijf van het G. E. B. En dat het P. W. N. door B. en W. is ontheven van het onderhoud van de wegbedekking te Drie- huizen, voor zoover die wegbedekking in eerste instantie bij het leggen der waterlei- dingsbuizen aldaar is beschadigd geworden tegen eene betaling in eens van f 160. Mevrouw Slooten—Smit vindlt het bedrag wat laag. De voorzitter merkt op. dat het bedlrag is vastgestekf na overleg tosschen den gemeen- te-opzichter en den hoofdopzichter van het P. W. N. en dat hij persoonlijk daarover dus niet in discussie kan treden. Overigens gaat de raad gaarne accoord, voor zoover noodig, met de getroffen regelihg. Als nu deelt de voorzitter mede, dat B. en W. aan den gemeente-werkman voor het zomerseizoen een tienurigen arbeidsdag heb ben vooxaeschxeven. De heer Slooten keurt dit ar, waarom zegt spr.. den S urendag te saboteeren? Met negen uur had ik nog genoegen kunnen nemen, om dat de werkman, buiten zijn schsftuur altijd dageiijks nog een paar half uurtjes gaat kof- fie- en theedrinken. De voorzitter zegt, dat hij, waar het kan, mede een voorstander is van den 8-uren dag, doch dat B. en W. gemeend hebben in deze verlenging geen bezwaar te moefen zien, om dat er zooveel karweitjes van allerlei onder- geschikten aard zijn te doen. Trouwens zegt spr., de gemeentewerkman is niet iemand, die zijn tijd op een goudschaaltje legt. Hij is al tijd bereid over te werken. Ik ben zegt spr zeer tevreden over hetgeen de gemeente werkman doet, maar juist al die huishoude- lijke baantjes maken, dat. de man aan het belangrijke werk, 't stratenmaken soms niet voldoende toekomt. Dat zit echter in den werkkring en niet in den titularis. Een voorstel rmn de leden Slooten—Smit en Slooten tot heffing van opcenten op de ver- mogensbdasting zal behandeld worden bij punt 6 der agenda. Na uitvoenge ioelichting door den voor zitter, worden op voorstel van B. en W. vast- gcsteld de navolgende comptaliele fcesluiten, t. w.af- en overschrijving 1926 ten totale van f 131.84, suppletoire begrooting 1927 ten totale van f 752.75. Ter voorziening in de vacature D. de Boer Pzn., die moest aftreden, omdat bij geene kindcren ineer op eene lagere school in deze gemeente heeft, wordt met 4 stemmen be- noemd tot 'lid-ouder der commissie tot we- ling van schoolyerzuim, C. Madderom. Drie stemmen werden uiigebracht op D. Pascha. Aan de orde is nu de vaststelling van het z.g. vermenigvuldigingscijfer plaatselijke in- komstenbelasting 1927/1928. B. en W. stel len voor 1.1. (votig jaar 1.3). Mevr. Slooten bestrijdt dit voorstel. Met het oog op de alom verwachte daling der in- komens ziet zij er een gevaar in voor de ge- meentefinancien. Zij zou het desnoods willen accepteeren indien een door haar ingediend amendement, om de progressie in het tarief te verscherpen en het voorstel inzake de opcen ten vermogensbelasting werden aangenomen. De voorzitter verwijst naar zijn uitvoerige met cijfers gedekte toelichting op het voor stel van B. en W. Spreker prijst het in me vrouw Slooten, dat zij zorg heeft voor de gemeente-financien, want inderdaad moet de gemeente kunnen huishouden en de nieuwe meentebegrcoting is zeer krap gesteld, maar de opbrengst der belasting is het laatste jaar dermate meegevallen dat zonder bezwaar een teruggang van de inkomens kan worden tegemoet geZien, wat de belastingheiiing be- treft, al is die uit anderen hoofde zoo zeer te betreuren. Bovendien wijst spr. er op, dat noch het voorstel inzake de vermogens op centen, noch dat inzake de progressiewijzi- ging dit jaar meer effect kan hebben. Beide behoeven toch Koninklijke goedkeuring en het belastingjaar is bereids ingegaan. Na deze mededeeling worden beide voor- stellen ingetrokken. De heer Posch wijst in een krachtig betoog erop, dat de minder ge- situeerden in deze gemeente reeds in een bi- zonder gunstige positie verkeeren wat he- lasting betalen betreft, hetgeen door den heer en mevrouw Slooten wordt bestreden. Het voorstel van B. en W. om het verme nigvuldigingscijfer. te bepalen op 1.1 wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. Hierna neemt de raad de navolgende be- sluiten, nadat de heer en mevrouw Slooten deze hebben bestreden, als gevende te veel rnacht aan B. en W. le. B. en W. te machtigen tot het uitvoeren in het algemeen van raadsbesluiteir inzake burgerrechtelijke hanaelingen namens de ge meente en 2e tot het goedkeuren en bekrach- tigen van eventueel reeds gedane handelin- gen als vorenbedoeld. Een en ander in ver- band met bet bekende arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden en met een schrijven van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. Mevrouw Slooten zou eenige zaken in comite willen bespreken. De voorzitter stelt voor dit aan het einde der openbare ver gadering te doen, betwelk wordt goedge- vonden. De heer Slooten vraagt naar de plannen voor de verbetering van de dorpsstraat te Driehuizen. De voorzitter antwoord't dat het college van B. en W. het voomemen heeft, heden- middag ter plaatse deze zaak met' den be trokken stratemaker te. bespreken en hier- mede aanstonds te doen aanvangen. De heer Heinis vindt, dat hSt hek, hetwelk door de sloopers van de dokterswoning is geplaatst volgens overeenkomst, niet ver ge •noeg van het wagenpad staat en dat de kwa- liteit te wenschen overlaat. De voorzitter zegt, dat ook wethouder Smit zich reeds in dien zin heeft ge- uit, doch dat spreker die plaats heeft aange wezen en dat hij nog van gevoelen is, dat die aanwijzing juist is te achten. Ook de kwali- teit van het hek lijkt hem voldoende. Men kan toch ook niet zulke hooge eischen stel len. De heer Smit deelt mede, dat het hek weliicht door een ander zal worden vervan- gen vanwege den bouwer van de veldwach- terswoning. Hierna niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadenng. UIT BERGEN. In het Vereenigingsgebouw aan de Dorps straat alhier had Dinsdagavond een bijeen- komst plaats van bestuurders van verschil lende R. K. vereenigingen in deze parochie. In die bijeenkomst werd Dekcn Rengs die Vrijdag a.s. naar Alkmaar vertrekt toege- sproken door den heer P. Roskam, kerkmees- ter, die namens de parochianen den scheiden- den herder en blijvend1 aandenken aanbood, bestaande uit een moore lederen fauteuil. Daairna werd de pastoor toegesproken door capelaan Olsthoorn. Ook werd nog even het woord gevoerd door den heer Haakman, die namens de schoolkinderen woorden van dank- en waardeering tot den pastoor richtte. Dat hierop door Deken Rengs een hartelijk dankwoord werd gesproken, behoeft geen be toog. UIT EGMQND AAN ZEE. Onze plaatsgenoot, de heer J. J. van Ee- nermaam, slaagde Dirtsdag voor het examen voor tweeden stuurman bij de groote stoom- vaart. De heer J. W. Kockx, directeur der maatschaooii ...Noordzeebad". is tevens aaiT- REUZEIi SUCCES hebben wij met onzen prima Vulpenhouder met 14 karaats gouden pen, onder voile garantie, slechts f 3.50. L. FRANKENBERG, ALKMAAR. gesteld tot vertegenwoordiger der maatschap- pij „Zeebad Eginond aan Zee", welke door aankoop der aandeelen fn handen gekomen is van den heer L. de Groot te Doom. j UIT WINKEL. De cursus voor U. L. O. alhier begot thans met 40 leerlingen, waarvan 19 voor het eerst, toegelaten. Verkeerde deze school de laatste jaren in een zeer onzekere positie wegens het geringe aamtal leerlingen, door het voeren van energieke propaganda is het gelukt het leeriingental tot zoo'n hoogte op te voeren. UIT O'UDE NIEDORP. Te Amersfoort is in den ouderdom van 87 jaar overleden de heer K. v. d. Meulen, emerituspredikant van de Doopsgezinde ge meente van O. en N.-Niedonp. DE GEWEZEN AGENT-MAJOOR VAN POL I TIE TE DORDRECHT. In hooger beroep is voor het Haagsche ge- rechtshof behandeld de zaak tegen den gewe- zen agent-majoor van politie A. L. A. te Dordrecht, thans zonder beroep, gedetineerd, die door de rechtbank aldaar, wegens ver schillende feiten van diefstal onder verzwa- rende omstaxidigheden, is veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Verdaehte heeft zich, naar hij bekende, ir de laatste jaren, terwijl hij zijix functie van agent-majoor uitoefende, aan" verschillende inbraken schuldig gem2akt. Een motief of be- weegredenen om te verklaren, hoe hij tot die feiten is gekomen, kon verdaehte niet opge- ven. Gctuigen werden niet gehoord. De advocaat-generaal, mr. Brants, d< vraag besprekende, wat den verdaehte t«t de diefstailen heeft gebracht, meende de veron- derstelling te mogen opper-en, dat de»verlei- ding, wdjee er vooral 's nachts voor politie- manneu bestaat, te groot voor verdaehte is geworden. En een keer op het hellende vlak gekomen, is verdaehte steeds verder gegleden. Maar ook hier goldt weer: de kruik gaat zoo lang te water tot zij breekt. Naar spr.'s meening is er geen aanleiding, de opgelegde straf te verminderen. Al heeft spr. medeiijden met dezen man, hij kan, ge zien den ernst van de feiten, niet anders dan bevestiging van het vonnis der rechtbank vragen. Verdachte's raadsman, mr. Van Drooge uit Dordrecht, was het met-den advocaat-gem- raal eens, dat de verleiding hier een groote rol heeft gespeeld en gewaagde van de groote zorgeloosfieid, weike er bestaat met betrekking tot het siuiten van deurexx. Her- haaldelijk worden er ook 's nachts deuren opengelaten. Bij-deze verleiding kwam nog dat verdaehte een handig man was en veel kon knutselen enz. Zoo is hij van het een tot het ander gekomen, totdat het op het laatst een soort sport voor hem werd. Niettemin is verdaehte in pl.'s oogen geen schurlc, hij blijft voor hem een gelegenheids-misdadiiger. Verdaehte vindt de straf niet te zwaar, maar het feit, dat zij langer dan vijf jaar is. bi'engt mede, dat hij naar I.eeuwarden za worden ovei'gebracht en al dien tijd van zijn vrouw, aan wie hij buit'engewoon gehecht is, ges<che;den zal zijn. Verdachte's eenige wensch is, dat dit voorkomen zal worden. En daarom meende pi. een ernstig beroep op de clementie van het Hof te incgen dcen. Hi wees voorts nog oo den niet meer jeugdigeri leeftijd van verdaehte. Uitspraak 25 deeer. AANSLAG OP EEN VELDWACHTER. De rechtbank te Leeuwax'den heeft den 19- jarigen schilder R. W.. uit Zwaagwesterein- de tegen wien drie jaar was gevi'aagd we gens poging tot moord op een veldwachter oordecld tot een jaar gevangenisstraf we- gens poging tot zwa-re mishandeling. BRANDEN. Dins-dag is te Mill (N.-Br.) de boerderij van den landbouwer P. Verhoeven tot den grond afgebrand. Er kon niets gered wor den. Ook een paard kwam in de vlammen om. De oorzaak van den brand1 is onbekend. Gisterochtend omstreeks half elf werd de Haagsche brandweer gealarmeerd voox een uitslaanden bx-and op een terrein aan den Moerweg. Het bleek, dat de brand1 woedde In een loods, staande op de terreinen van het Zuidex-park. In die loods was een groote partij stroo geborgen; men vermoedt, dat een der beambten aehtdoos ean brandende sigaret of lucifer heeft weggeworpen, waar- door het stroo vlam gevat heeft. De loods brandde zoo goed als geheel uit. Te Oostereinde, onder Winschoten, is een boerderijtje, bewoond door Mulder, groo- tendeels afgebrand. ZWARE STRAF. Dinsdag heeft de politie te Deventer J. H A. uit Rijswijk betrapt op het plegen var oneei'bare handelingen met een persoon vac hetzelfde geslacht. De man overleed van sclirik, toen hij zich betrapt zag. DIEFSTAL MET BRAAK. De advocaat-generaal bij het gerechtshof te Den Haag heeft bevestiging gevraagd vat het vonnis van de Roiterdamsche rechtbank, waarbij een reiziger en een koopman uit Rot terdam, beiden gedetineerd, wegens diefstal met braak in een juwelierswinkel aan het Swaanshals, zijn veroordeeld ieder tot 4 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 25 dezer. AUTOBUSDIENSTEN. Ged. Staten van Noord-Holland hebben vergunning verleend aan H. J. en H. Naaste- pad te Anna-Paulowna tot het in werking lxouden van een autobusdienst van den Oever (op Wieringen) naar Helder en tex-ug; aan de N.V. Autobusonderneming Staanvogel te Velzcn tot het in werking lxouden van een au tobusdienst van Haarlem naar IJmuiden en terug. en aan J. Vos te Velzen tot het in wer king houden van een autobusdienst van Be- Vflnwiil' QV.A? \Jo\-2JXtn

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6