Hlkmaarsche Oourant Onrechtmatig bezit, FEII1LLET0N. TENNIS-RACKETS - TESW1SBALLEH. Handera negen en twintigsto Jaargang1 Tr«dag 13 Mei. Radio-hoekje Stadsnieuws L. Frankenherg - Alkmaar, No. lit 1927 BEKENDMAKING. Sluitingsuur voor cafe's e.d. DE COM MISS ARIS VAN POLITIE der Oemeente ALKMAAR brengt voor zooyer noodig, in herinnering, dat gedurende den Wettelijken Zomertijd het SLUITINGSUUR voor cafe's e.d. op alle dagen is yastgesteld op TWAALF uur des nachts. Artikel 130 A. P. V.) Dit vangt dus aan Zondag, 15 Mei 1927. De Commissaris van Politie, i WALRAVEN. Zaterdag, 13 Mei Hilversunt, 1050 M. 12.- Politieberichten. in 352-— Lunchmuziek door het Trianon- 23.Radio voor scholen. De Radio in dienst van het onderwijs, door den heer T nuis van Gasteren, tooneelspeler. 5.-6.45 Concert door het H .D. O.-orkest. 6.46—7.45 r-qitserie door den heer Pelser, over: Belas finsbiljetten. 7.46 Politieberichten. 10.30 Persberichten. 8.10 V.A.R. A.-avond. Kunst- avond ter gelegenheid van het 25-jarig be- staan van „De Stem des Volks" te Zwolle.. Dir. H. Vos. la. Zangerstaptoe. b. De trom- melmarsch (mannenfcoor). 2. Feestrede door het Hoofdbestuurslid Krelage van Amster dam. 3. Trio op. 1 no. 3. in Bes-dur, Beetho ven. W. H. Ploegman, piano. A. Hartsuiker, viool. M. Volkers, cello 4. Declamaties door !Jo Sternheim. 5a. Draag, O. de Nobel, b Ergo Sum panis vivus, Palestrina. (Gem koor). Pauze. 6a. Verwoest geluk, Hegeraat b. Het Liedteke van de Golven, Isr. J. Olman (Vrouwenkoor)7. Declamaties door !o Sternheim. 8. Trio op. 42 in F-dur, Niels. W Gade (piano, viool, cello). 9. Tableau met zang van het vrouwenkoor. Daventry, 1600 M. 1.30 Cricket-wedstrijd tussdhen Essex en Nieuw Zeeland. 4.35 Kin- deruurtje. 5.15 Birthday greetings from Lon don. 5.20 Daventry-kwarte-t. 5.50 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 6.05 Daventrykwartet 6.20 Causerie: Thomas Gainsborough. 6 35 De sonates van Beethoven. 6.45 Lezing: Round the world under sail. 7.06 Variete. Liedjes aan de piano en humorist. 8.20 Weer bericht, nieuws. 8.40 Vooi lezing door Mr. Guy Boas. 8.55 „The Gang", een vroolij-ke avond van muziek en zang. 9.50—11.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 9.50— 10.20 Concert. 11.50—1.10 Orkestconcert. 4.054.55 Concert door de Jazz Symphonic. 7.50 Galaconcert. Mme. Coudray en de heer Varenne, zang. A. Frank, trom-pet. Belloir, fluitist. Huberty, zanger. Langenberg, 469 M. 12.251.26 Gramo- foonmuziek. 1.251.30 Huishoudpraatje 2.503.50 Causerie en muziek van Haydn 4.505.50 Vocaal concert. 6.207.20 Ka mermuziek. Trio (piano, viool, cello). 7.20 Concert. Orkest, koor en Dr. Trieloff, bariton 9.5011.20 Vroolijike avond. Daarna dans muziek. Kdnigswusterhausen, 1250 M. en Berlijn 484 en 566 M. 10.207.05 Lezingen en les sen. 7.50' Vroolijke avond. J. Plaut, humorist Orkest. 9.5011.50 Dansmuziek. Hamburg394.7 M. 11.50—1.20 Orkest concert. 1.252.10 Kamermuziek. 3.35— 4.20 Dansmuziek. 5.20—6.10 Vroolij'k con cert. 7.2011.10 Symphonieconcert. Daarna dansmuziek. Brussel, 509 M. 4.20—5.20 Dansmuziek 7.20 Orkestconcert. 8.309.20 Dansmuziek DE GEMEENTERAADS- VE'RK IE ZIN'GE'N In vervolg op de propaganda-optochten hield de S. D. A. P. gisteravond in de goed bezette Dancing van de Harmonie een open- bare vergadering in verband met de a.s. ge- meenteraadsverkiezingen. Als spreker trad op de heer J. Westerhof met het onderwerp: „Soc.-dem. gemeentepolitiek". Voor de ope ning van de vergadering speelden de jonge dames de Jong en Scheepstra eenige liedteren op de viool, waarbij de heer J. Molen be- geleidde op de piano. Uit voile borst werd door de aanwezigen medtegezongen. De heer P. Dekker opende de b-ijeen komst met een enkel woord, waarbij bij sprak over het door de r. k. verspreide manifest, dat echter niet bij de vooraanstaanden der 5. D. A. P. was bezorgd. Naar aanleiding Naar het Engelsch van Dorothea Gerard. Door Mr. G Keller. 21) Dien avond begon zij Malania Petrowna op de komende gebeurtenissen voor te berei- den. Zij deelde haar niet alles mede, dat zou tot op het allerlaatste oogenblik worden uitgesteld, maar alleen de algemeene trekken van haar plan. Het was geen moeilijke taak voor haar, want sedert het begin van de on- lusten verkeerde Malania elken nacht in de overtuiging, dat zij in haar bed vermoord zou worden. De mededeeling dat zij den zomer zouden doorbrengen te Zalkiew, onder de be- schermende vleugels van den Oostenrijkschen adelaar, leek haar een verademing, al keek zij er ook ten hoogste verbaasd over. Hoewel zij nog nimmer tevoren de grenzen van haar geliefd vaderland was overgetrokken, vond zij het thans een heerlijk vooruitzicht onge- deerd aan de andere zijde er van te vertoeven. Gretig overhandigde zij de papieren welke noodig waren voor de aanvrage van een paspoort. „Zal het lang duren eer we het krijgen?" vroeg zij. „Ik denk het niet, als ik het geluk heb den eommissaris op zijn bureau te treffen, Ik zal er morgen zelve heen gaan. Zaken zijn altijd gauwer in orde, als je ze mondeling af- Toen den volgenden dag Katva met de noo-1 van (fit geschrlft was de heer Van Siniger- land, die een heftigen aanval had gedaan, uitgenoodigd tot debat. De heer Westerhof, hierna aan het woord kumende, had behoefte gevoeld om, be- halve door de propaganda in de verkiezings- bladen, nog in een openbare vergadering tot de kiezers te spreken. Hij s-telde voorop, het niet over de soc-dem. gemeentepolitiek in haar geheel te zullen hebben, hij zou zich moeten beperken tot enkele punten, die nu en in de komende periode van belang zijn. Op IS Mei a.s. zal het, meende spr., gaan over do vraag of die politick inderdaad met kracht kan worden voortgezet. Zal dit kun- nen, dan moeten de soc.-dem. een flink aan- tal stem-men krijgen en waar de lijn in den laatsten tijd opgaandte is, vond spr. geen aanleiding te twijfelen aan cte vervulling van die voorwaarde. Spr. kwam hierop aan het financieele be- leid, waarbij hij als voorwaarde stelde, dat voor elken maatregel, die financieele gevol- gen heeft, dekking moet worden aangewezen. Hij zou niet voor belastingverhooging terug- schrikken, maar dan moest allereerst de pro- gressie tot het hoogste door de wet toegelaten percentage zijn doorgevoerd. Spr. zei, dat van inkomens van 3000 tot 5500 de progressie volkomen stil- staat en dat vend hij een onbillijkhekf. Als die is opgeheven zal nog heel wat meer uit de belasting kunnen worden gehaald. Spr. had doen nagaan -hoeveel dat zou schelen en de uitkomat was geweest: 62000. Had men dat doorgevoerd, dan had de be lasting niet verhoogd behoeven te worden. Spr. stelde in uitzicht, dat hij in den nieuwen raad, als de soc.-dem. versterkt terug keeren, met zijn voorstellen in die richting zal te rug komen. Spr. ging na hoe in de laatste jaren de belasting eenige keeren kon worden ver- laagd en hoe, ondanks alle bezuinigingen, de meerderheid van B. en W. onlangs met voorstellen tot verhooging met pirn. 14 pet. meende te moeten komen. Spr. had dit wiilen voorkomen door het aanspreken van de uit- keering voor de waterleiding, wat hij vol komen bill ijk vond, omdat immers ten be- hoeve van het komende geslacht door wo- ningbouw e. d. voldoende wordt gekapitall- seerd. Bovendien waren door de soc.-dem. nog eenige andere voorstellen gedaan, die d-en arbeidfers voorbij zouden gaan, althans grootendeels. Bij aanneming van deze „finan- cieel volkomen reeele" plannen hadden ver- schillende bezuinigingen kunnen worden voorkomen. Echter de geheele burgerlijke meerderheid in den Raad had zich daar teg-en verklaard, omdat de inspecteur der betas-tin- gen had gezegd, dat een verhooging van het vermenigvuldigingscijfer tot 0.74 noodig zou zijn, om de verlangde som uit den hoof- delijken omslag te kunnen halen. Kort gele- den evenwel had die inspecteur meegedeeld, dat verhooging tot 0.72 voldoende zou zijn. Spr. geloofde, dat in de komende jar:n geen belastingverhooging noodig zal zijn, en zeker niet als de progressie niet opzettelijk en doelbewust in het belang van den midd-en- stand nog is stop gezet, zooals weth. Thorn- sen al sindS eenige jaren lieeft gedaan. Hierna sprak de heer Westerhof over dte verki.zings-propaganda van de andere par- tijen. Tot dusver was daar weinig van te mer- ken geweest, maar nu was toch een mani fest van de r. k. verschenen, Spr. had mr. Kusters al eens uitgenoodigd te voldoen aan een door dezen reeds eer der kenbaar ge- maakten w-ensoh om eens vriendschappeiijk de degens te kruisen, maar mr. K. moest naar N. Scharwoude, en mr. Leesberg had gemeend, dat men in de laatste dagen elkaar het lev-en niet moeilij-k moest maken. De heer Van Slingerland, „de zwijger bij uitnemend- heid in den Raad", v/as evenmin versch-eraen. Spr. becritiseerde het genoemde manifest, waarbij hij allereerst ond-er hand-en nam de zinsnede, waarin wordt gesproken van het be-heer van het vermogen der stad. Spr. zag hierin het bewijs, dat mr. Leesberg de porte- feuille van financien begeert. Dan werd b-es-proken hetgeen de heer Van Slingerland schreef. Voorop stelde spr., dat het in het algemeen fout is om onjuistheden te zeggen o-f te schrijven, maar bovenal om dit te doen in de politick, want claardoor zullen er nog meer- -deren komen, die de politick leugenachtig en daarom verderfelij-k vinden. Onjuist vond spr. dte voorstelling alsof dte soc.-dtem. de pensioen-premie van de ambtena- ren hadden gewild. Daa-rtegenover stelde spr., dat hij in het college van B. en W. zich er tegen had verklaard, maar toen hij had gezien geen meerderheid te zullen halen, had hij zich laten vinden voor een compromis van 3V2 heffing, in de overtuiging dat dit toch beter was dan 8Vi pet. De beer Van dige papieren in de hand onaangediend het bureau in kwestie binnenstapte, scheen de uit- drukking op het lederachtige gelaat van den Pool inderdaad de vrees van Malania eenigs zins te rechtvaardigen. „Waaraan heb ik dit geluk te danken?" prevelde hij, juist zacht genoeg om niei ver staan te worden door den klerk, die verderop in een hoek van het groote, kale vertrek, hoofdzakelijk met loketten gemeubeld, zat. Zijn kleine oogen schitterden, toen hij in de hare keek, maar zij keek hem ijskoud aan. „Och, een kleinigheid," zeide zij zonder op den stoel te letten, welke hij zich gehaast had voor haar neer te zetten. „Ik heb een paar paspoorten noodig, en u gaat, als ik me niet vergis, over de paspoorten „Gaat mademoiselle naar het buitenland?" vroeg hij, terwijl hij zijn onderlip bijna liet hangen. „Ja, er schijnt meer kans op een rustigen zomer in Oostenrijk te zijn dan hier." „Och, u maakt u bezorgd? Ik kan me dat begrijpen, maar geloof mij, het gevaar is niet' zoo groot als de bladen beweren. De arm van het gezag is nog altijd machtig, en als ik u op eenigerlei wijze van dienst kan zijn om u te beschermen „Ja, dat geloof ik graag, maar ik heb er mijn zinnen op gezet om in Oostenrijk een kijkje te nemen. Mijn plannen zijn al opge- maakt. Het eenige wat ik u heb te vragen, is mij de paspoorten zoo spoedig mogelijk te verschaffen. Ik zou het aangenaam vinden als ik voor het einde der volgende week kon vertrekken Ik heb er drie noodig. Hier zijn de papieren." Hoewel zij er feitelijk maar twee noodig Slingerland kon gerust ook tegen- dte 3V2 stemmen, want alle andteren (behalve de v.-d.) waren er voor, de stemmen waren al geteld. Nagaande of de heer v. S. gelijk 'ac... als hij meent een go-ed vertegenwoon ,e volks te zijn, waarvoor hij zich uiu ci,. spr. -het volgende lijstje voor van zai..r, waarbij den anders had gestemd dan de soc.» dem. De heer Van Slingerland stemde tegen: een tapverbod op de jubile-umsdagen in 1923 (4 Sept 1923); subs-id-ie ontsmetingsdienst Witte Kruis Wi cent per inwoner (10 Julli 1924); splitsing le klasse U. L. school voor jong. en meisjes (10 Juli 1924); o-prichting bureau beroepskeuze en subsi- die R. K. Bureau (28 Aug. 1924); cprichting cenfraal ziekenhuis en aankoop Caa. school (26 Febr .en 9 Juli 1925) verhooging subsidie o-penb. leeszaal en boekerij met 1000 (2-6 Maart 1925); vrijstelling belasting openb. verm.heden voo-r godsdi-enstige, siaatkundige of -politieke partijen en vereenigingen (26 Maart 1925); tegen wijzigm-g verordening grondbedrijf (rentevergoeding aan de gemeente, 17 Dec. 1925); tegen gemeenielijke bewaarschool (25 Maart 1926). Spr. concludeexde, dat ve-rklaarbaar is dat de heer v. S. tegen de subsidie voor de open- bare leeszaal was, maar daarmee was hij toch tegen het belang van honderden ar- beiders. Voor stemmen deed de heer v. S. in de volgende zaken: eene com-missie van bijstand voo-r het on derwijs (21 Maart 1924); verlenging sluitingsuur herbergen (9 Juli 1925) ontslag huwende onderw-ijzers (11 Dec. 1925); afwijzin-g paardenstal woonwagenpark (4 Maart 1926 en 27 Jan. 1927); afwijzing verzoek Dageraad inzake Mu- ziektuin (4 Maart 1926); opheffing Handel-sscholen (6 Mei 1926) afiossing 7 geldleening met waterlei- dingpotje (16 Sept. 1926); tolheffing Twuyverweg (17 Maart 1927). Aan dte verschillende punten knoopte de heer Westerhof eenige o-pmerkingen vast, waarbij hij den heer v. S. noemde een „demo- craat in het zwarte nest." Als deze in district 3 een lokvogel moet zijn, staan de reaction- nairen achter hem en als hij ergens vdor stemt zullen alle andere r. k. raadsleden tegen stemmen en aldus zijn stem teniet doen. Voor dte arbeiders, die op zoo'n dem-ocraat stemmen, is dte zon nog niet opgegaan, meen de spr. Spr. haalde v-ervolgens een rede aan van den heer Nieuwenhuis op het groote congres te Amers-foort, waarin het heette, dat de coa- litie niet christel-ijk was. Over deze rede is zeer veel te do-en geweest, dezen zin had dte heer N. niet mogen uitspreken, meende men. Aanhalendte wat de heer B(erends?) in het N. H. D. sch-reef, waarin het heet, dat bij de r. k. candidaten voor elk wat wils is, ging spr. alle candidaten na, waarbij hij conclu- deerde, dat dit wel juist is, want uit elken kring is er een, en die alien remmen elkaar, maar meest den arbeidersvertegenwoordiger. Daarna besprak de heer Westerhof het manifest voor dte verkiezing van mr. D. Sluis. Spr. meende, dat daarin wordt toegegeven, dat mr. S. aanvoerder der reactionnairen is. Onjuist is in dit manifest dte ontkenning, dat mr. Sluis in den Raad heeft gezegd voor loonsverlaging te zijn, als op alles bezuin-igd moet wordten. Da-t heeft mr. S. wel degelijk gezegd, zei spr. Een van de belangrijkste punten van de soc.-dem. gemeentepolitiek is dte woning- bouw. Veel is d-aarvoor al gedaan, mede door de soc.-dtem., maar nog steeds is er een schreiend tekort aan goede woningen, zooa's bleek uit een staatje van dten heer H. Vos, direeteuir van Bouw- en Woningtoezicht. Nog m-insfens l-OO krotwonin-gen zijn er, zoodat het tekort aan behoorlij-ke woningen nog meer dan 200 is. Zeer zeker m-oet met bouwen wor den doorgegaan, zei s-pr., anders zal het nog jaren duren eer iedere arbeider een goede woning heeft. Een motie in dien geest, ge- steld in den Raad toen de meerderheid van B. en W. meende dat men voorshands geen woningen- -meer moest bouwen met subsidie der gemeente, werd echter verwor-pen (mede door den heer v. Slingerland en de viijz.- dem.) Van den heer Sietsma (die eigenlijk v. Slingerland kon heeten, zei spr., want hij siingert altijd), verbaasde dit spr. niet, maar wel van mej. Carels. Spr. oordee'de, dat wie vraischt dat voortgegaan moet wordten met woningbouw, rood moet stem- men. had, was het natuurlijk onvermijdelijk, dat zij er ook een op haar naam aanvroeg. Klobins- ki nam de papieren aan met een bedroefde zucht, terwijl hij met een zenuwachtig gebaar van de linkerhand over zijn sluik haar streek. „Drie?" vroeg hij somber. „Ja, voor mij, voor Malania Petrowna en voor Nationka Sagorksa." „Wie is dat?" „Och, een meisje, dat nu en dan eens voor mij naait. Ik geloof, dat u haar wel eens in mijn huis heeft gezien." „Ja. dat herinner ik mij. En u neemt haar mede?" „Waarom zou ik dat niet, als ik dat ver ki es?" „Natuurlijk, natuurlijk! U zal een bediende noodig hebben. Nu, als uw besluit vast staat, zal ik natuurlijk aan uw verzoek vol doen," zei Klobinski met een grafstem. „De stukken zijn in mijn bezit. Wat betreft de sig- nalementen, zal dat van Malania Petrow na geen moeielijkheden opleveren, veel minder dan dat van u," vervolgde hij met een flikke- ring in zijn oogen, „maar wat dat meisje be treft „Maak haar signalement zooals u het van mij zou geven," zei Katya stoutweg, het niet versmadend om een heel klein tikje coquette- rie in haar lachje te brengen. „U heeft haar toch al eens voor mij gehouden." Klo-binski wierp een wanhopigen blfk naar den ijverig werkenden klerk, vergeefs een middel zoekend om hem kwijt te raken. „Ik begrijp nog niet recht „Ik best. Daar, ga maar een» zitten met een stuk papier voor u, en ik zal n haar per- soonsbesehrijvjng geven voor het geval a het Voorts besprak de heer Westerhof het on- iderwijs, allereerst betreurende de houding ;der r. k. in den Raad ten opzichte van het fvoorbereidend lager onderwijs. Het streven der scc.-dem. zal blijven, dat dit soort onder wijs wordt gemeenteiijk voorbereidend lager onderwijs. intusschen, door de actie der soc.- dem. is dat onderwijs nog kunnen blijven zooals het nu is. De soc.-dem. hebben nog tneerdere succes- sen behaald ten behoeve van het openhaar onderwijs. S-pr. noeinde o.m. den schooltuin, die eerstdaags wordt geopend, dten bouw van gymnastieklokalen, de gelijke vacanties en het gelijk maken van alle scholen (waardoor een stap is gedaan in de richting van de eenheidsschool), behoud van het bestaande maximum van het aantal leerlingen per klas. Verder werdten nog verschillende verslechte- ringen van het onderwijs-, door het rijk ge wild, afgewezen (gevolg 9 boventallige on- derwijzei-s plus 8 voor het r. k. onderwijs). De schoolbioscoop is mede ingevo-erd door de gemeente (en later ook bij de r. k.), het ver- volgonderwijs is omhoog gevoerd, de han- delsschool en de meisjes u. 1. school bleven behouden. Om al deze dingen achtte spr. zich gelukkig dat de soc.-dem. daaraan krachtig hebben kunnen meewerlcen, en meermalcn zelfs den stoot er toe hebben gegeven. Spr. constateerde, dat de r. k. nog niet van plan z-ijn de rust op onderwijsgebied te doen voortduren en haalde als bewijs daarvan aan een artikel .,-E-en verjaardag" in het N. H. D., waarin het voortbestaan der handelsschool wordr betreurd o-p den dag dat het een jaar geleden was dat dit voortbestaan was ver- zekerd- (6 Mei). Spr. zette het groote voordeel uiteen van de vestiging van de rijkskweeksehool in deze stad, waarvoor hij in het college van B. en W. had voorgesteld het gebouw aan te bie- d-en aan het rijk. Voorts hadden de soc.-dem. kunnen bewer- ken de oprich-ting van een stucadoorscursus en de vestiging van het bureau voor be roepskeuze. De volgende stap in dezen zal moeten zijn het geven van studiebeurzen aan arbeiderskinderen. Ook aan bet belang van het bijzonder chr. onderwijs hadden de soc.-dem. kunnen m-eewerken door het mogelijk maken van uit- breiding van bet sehoolgebouw, terwijl zij voorts bij de verschillende aanvragen der r k. voor hunne scholen bewezen, dat de pacifica- tie op onderwijsgebied bij hen in veilige han- den is. Spr. citeerde uit het onderwijzersblad „De Bode", dat in die kringen het optreden der soc.-dem. voor het onderwijs te Alkmaar zeer wordt toegeju-icht. In het college van B en W. is, naar spr. meedeelde, eenstemmig aangenomen zijn voorstel om een achtste leerjaar in te voeren in het belang van de leerlingen, die niet voor hun 14e jaar in werkplaats of fahriek mo-gen worden toegelaten. Aan het slot zijner rede komend, wekte spr. alien op om den 18 Mei rood te stemmen in het belang van goed onderwijs, goede wonin gen enz. S-peciaal de vrouwen dienen, vol- gens spr., hun stem uit te brengen op de can didaten der soc.-dtem., om daardoor hun kin- deren een betere toekomst te scheppen en om de opvoering van het proletariaat. Spr. zette uiteen, dat de loonen in particuliere bedrijven naar beneden zullen gaan, zood-ra de gemeen te daartce overgaat. Er is dus wel verband tusschen die twee, welnu, zei spr., stem dan rood, opdat ge de meeste kans hebt, dat de loonen op peil blijven. Ten sldtte legde spr. den nadruk gp de nood-zakelijke bestrijding van het militairis- me waartoe vooral de vro-uwen kunnen en moeten meewerken. Spr. eindigde met als zijn vaststaande overtuiging uit te spreken, dat het socialisme zal zegevieren. (A-pplaus.) In aansluitin-g hierop stemde de muziek de „Socialistenmarsch" in, luidi meegezongen door de aanwezigen. Meerdere liederen volg- den nog. Van de gelegenheid tot het voeren van de- bat of het stellen van vragen werd geen ge- bruik gemaakt, zoodat na een korte pauze de heer Dekker de vergadering s1oot met woorden van dank aan den spreker en de musici en met een opwekking om mee te wer- ken aan versterking van de soc.-dtem. raeds- fractie. Onder het zingen van de Internationale ging de vergadering hierop uiteen. VEREENIGING „Z1EKENHUIS- VERPLEGING" VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Men schrijft ons: Bovengenoemde vereeniging hield Dins- dagavond eene ledenvergadering tot het als- nog vaststellen van eenige bepalingen van signalement vergeten is: lengte gemiddeld, gestalte slank, oogen zwart, mond groot, neus kort, tanden gelijk. U ziet hoe de bijzon- derheden met elkaar overeenstemmen, u zou dat signalement voor ons allebei kunnen ge- bruiken.Neen, neen," vervolgde zij, toen hij met een blik van verzet opkeek van het pa pier, dat hij gehoorzaam had ingevuld, „ik heb nu geen tijd om de zaak langer met u te bespreken, en ik zal u ten hoogste dankbaar zijn als u den grootsten spoed wil betrachten. U heeft mij vaak verklaard, dat het u zoo'n bijzondere vreugde zou zijn mij een dienst te kunnen bewijzen. Mijn bezoek aan uw bureau mag voor u het bewijs zijn, dat ik u aan uw woord houd." Zij was reeds aan de deur, hem vriendelijk tceknikkend, en een oogenblik later stond zij buiten, in zich zelve lachend bij de gedachte, hoe netjes zij dat had opgeknapt en hoe ge- makkelijk de mannen zich laten bedriegen. Maar nu moest nog met' Malania gespro ken worden. Eerst op den vooravond van haar vertrek werd zij evenwel door Katya in vertrouwen genomen, al was het ook nog lang niet ten voile. Inderdaad kon de waar- heid enkel bij kleine stukjes aan Malania worden medegedeeld en dan nog een waar- heid als deze! De onthulling van Katya's plan om onder een valschen naam en met een geleend pas poort te reizen was juist genoeg of eigenlijk reeds teveel voor haar om opeens te hooren. „Maar dat beteekent Siberie, lieve Katya, Siberie!" riep zij uit, stil staande in het ver trek, dat overhoop lag door allerlei verschijn- selen van een aanstaand vertrek als hoepen rodergoed en open lade* haar huishoudelijk reglement en net verklfMn van twee dames-bestuursleden. Vooraf deed de voorzitter, de heer W. van de Vail, mededeeling van de tot dat oogenblik reeds bereikte resultaten met de inschrijving van leden. Aangemeld hadden zich 3600 personen, waarvan 1200 kinderen en ruim 300 personen van 65 jaar of ouder. Opval- lend is bij deze cijfers dat het aantal kinde ren zoo klein en dat het aantal r,5-jarigen of ouder betrekkelijk zoo groot is. Van de ver schillende artikeleu, welke onder den hanier door gingen, vermelden we dat in artikel 1 van het huishoudelijk reglement eene wijzi- ging is aangebracht, waardoor het mogelijk is, dat zij, die in een zenuwiurichting moeten verpleegd worden, doch niet zielszieken of lij- ders aan functioneele neurose, voor vergoe- ding in aanmerking kunnen komen. Het leeuwenaandeel der besprekingen werd echter in beslag genomen door het voorstel van het bestuur, om op 65-jarigcn leeftijd het lidmaatschap te doen eindigen. Het zeer eigenaardige 'verschijnsel deed zich daarbij voor, dat alle aanwezigen, het bestuur in- cluis, dezen maatregel hard en onsympathiek vonden. Niets scheen dan ook gemakkelijker dan de voorgestelde bepaling gewoon te doen vervallen. Doch nu deed zich het nog eigen- aardiger verschijnsel voor, dat niemand der aanwezigen het aandurfde, daartoe over te gaan in verband met de financieele gevol- gen. Dit is ten slotte zeer begrijpelijk. Vooral van medische zijde is er sterk op aangedron- gen om ten opzichte van oudere personen voorzichtig te zijn, aangezien onder andere na den 65-jarigen leeftijd de duur en de fre quence van noodzakelijkheid ziekenhuisver- blijf een sterk stijgende lijn vertoont. Rekening houdende met van die zijde ont- vangen adviezen, is dan ook besloten de voor gestelde bepaling als't ware noodgedwongen, toe te passen, totdat gebleken zal zijn, datde Vereeniging genoeg geldelijk weerstandsver- mogen bezit om ook deze zwaardere risico's te dragen. De vrees van den inzender in de Alkmaar- sche Courant van Maandag 9 dezer dat deze bepaling het ledenaantal sterk zou doen ver- minderen werd ten slotte niet gedeeld. Zeer terecht werd er de aandacht op gevestigd, dat bij logisch nadenken, weinig personen zoo dwaas zouden zijn, niet tot hun 65ste jaar te willen profiteeren van de waarborgen, welke de-vereeniging hun biedt, alleen om het fejt dat zij daarna als lid zouden worden ge- schrapt. Waar het hier toch gaat over een vrij groote financieele verantwoordelijkheid der vereeniging, zal bovendien wel niemand het euvel duiden, dat in deze gevoelsargu- menten moeten wijken voor streng zakelijke overwegingen. Dat is in het belang der ver eeniging en dus ook in dat van de leden. Zoo- dra echter de mogelijkheid aanwezig zal zijn om de deur wat verder open te zetten, door verhooging van de leeftijdsgrens, dan zij men er van verzekerd, dat het Bestuur zulks zeer gaarne zal doen. Algemeen erkende men echter de nood zakelijkheid, dat eerst over ervaring en cijfers beschi-kt moet kunnen worden, voordat wordt beslist hoever men zal gaan. Zeer veel -han-gt in d-eze af van het aantal leden Hoewel het resultaat van 3600 inschrijvingen in ruim 14 dagen schitterend genoemd mag worden, stelle men zich toch voor, dat het ledental naar de 10000 moet loopen om in zoo breed mogelij-ken kring te kunnen helpen. Moet het bestuur luisteren naar de zoo nuchtere taal van den gulden, individueel kan i-eder zijn gevoel laten spreken, door als lid toe te treden en daarmede and-eren, zoowel als zich zelf te helpen. Daar ook ligt nog een weg voor de beter gesitueerden. Op grond van veelzijdigen aandrang is in het huishoudelijk reglement eene bepaling op- genomen. dat het bestuur bevoegd is tegen hoogere contribute hoogere uitk-eeringen te doen. Zoodra de tijd daarvoor rijp is, zal overwogen worden of en zoo ja op welke wijze aan deze bepaling uitvoering gegeven kan worden. Het bestuur verwacht mitsdien ook uit de kringen der beter gesitueerden nog een ruimeren toevloed van leden. Op dat men niet benoeft ie zo-eken, tot wien men zich in deze kan wenden, verwijzen we hier- mede nog naar de adressen, genoemd in de Alkmaarsche Courant van Zaterdag 7 dezer. Nadat' verder het huishoudelijk reglement was vastgesteld, werden met algemeene stem men tot bestuurslid gekozen de dames Mevr Reijnvaan-Wrede en Mevr. Veen-Kleymeer. We vertrouwen, dat hi-ermede aan den wensch van veel vrouwelijke ingezetenen is tegemoet gekomen. Reparidie-inrichtiug van rackets, „Neen, dat beteekent volstrekt nog geei Siberie," zei Katya, ,,ook niet als ik wore gesnapt. En ik ben niet van plan mij te later* snappen." „Maar waarom dan toch, Katya?" In 's hemels naam wat beteekent die komedie?" „Het is geen komedie; ik heb een zeer ern- stig doel voor oogen. Ik heb ontdekt, dat de jonge gravin Swigello, een der laatste draag sters van dien naam, te Zalkiew is voor he doormaken van een kuur. U weet, hoezeer ill altijd belang heb gesteld in die familie. Wel nu, ik wil kennis met haar maken, maar na tuurlijk kan ik dat niet doen onder mijn eigem naam. Dat zou dadelijk een muur tussrher ons doen oprijzen. Daartoe moet ik een ande- ren naam aannemen, en die van Nationks past mij toevallig uitstekend. De zaak is toch doodeenvoudig!" „Die Swigello's alweer!" Bij het hooren van dien naam had Mala nia het gezicht getrokken, dat zij altijd zette, als de jam, die haar gebracht werd, niet naar haar smaak was. „Ik hoopte, dat je niet langer je hoofd plaagde met die Polen. Meen je het werkelijk ernstig, dat je kennis wilt aanknoopen me' datwezen?" „Daarvoor ga ik juist naar Zalkiew!" „Maar wat voor plezier „Maak je daar nu niet langer bezorgd over, matoushka! Noem het een fantasie, als je dat wilt. Ik heb het in mijn hoofd gesteld om kennis te maken met gravin Swigello en laat je dat nu voldoende zijn." (W ord-t vervntod

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5