DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ¥oor het lenirale Centraie Ziekenhnls. Bloemententoonstelllng. Sctiitterende Binnententoonstelling. Honderd negen en twrnflgste Jaarpng ZATERDAG mm OaggelijkscSi overzichi. 14 MEI Buifeniand SSofiderden nieuwe soortentulpen 0. Uf» liner ocsfaat Hit 3 MadeO. Deze Courant wordt 6LKEN AVOND, behalve Zon- en Peestflagenaftgegeven. Ibonnemenisprljs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Aikmaar /2,~franco door bet geheele Rij'k /2.50. AfzonderHjkc en bewnjunummers 5 cents. PRtfS DER OEWONE At)VISRT ENTlfiNi Per regeJ ft.25, bij groote eontraden rabat Oroote letter* oaar ptaatsrnfmt* Brieven franco aan de N, V. Boek- en HandelfidrnkkerQ r/b HJBRM& COgTIRft Voordam C 9. Dlrecteuri 0. H. KRAK. mm Telel.nr. Administrate 3. telefooanr. Redadie 33. stgiro 37060. Hoofdredacteun Tj. N, ADEMA. Wij ontvingen deze week de volgende bijdragen voor de 3e en laatste inzameling ten bate van bet Neutrale Centraie Zieken- huis: jLJit kleine Johan's spaarpot <5 y2 maand)1.— Een huisvader en een huis- moeder2. ID* H. 5. Een huishowdster nit Heer- Hugowaard 1. N. N1,— Van 2 vroolijke jongens, die een collecte hebben gehou- den op de bruiloft van Opa en Oma5.— Verkocht zilverpapier schoolkinderen Groot Scher- mer 1 Huismoeder nit Schermer- born 1 Mevr. Wed. Jb. de J. te Bergen2. P. K. Jr. Den Haag 5. N. H. R. te Wijdenes 5. Uit den spaarpot van kleine B. 2 1 Mej. ID. i i 1 Diaconie Ned. Herv. kerk te Spanbroek (extra bijdrage) 25. Van een Bergeusche We- duwvrouw ter navolging 1. L V, L. te Leiden 2.50 Van een dame die vindt dat het veel te lang dnurt2.50 v, d. B1.— Overschot van cadeau 2.50 E. P. te S10. Brandweerkorps „Kracht en Vlugheid"5.— Mej. G. H. A. S1. daarom in eens een eind aan zon maken en het ontbrekende zon bijpassen. Maar ja, er mankeert nog ongeveer 5000 en we kun- nen ons toch ook wel voorstelien, dat de goede geefster zich voorloopig maar tot een rijksdaalder bepaald heeft. AIs alle vrouwen er over dachten als zij, zon het ditmaal onze laatste verantwoor- ding zijn geworden. Een huishoudster uit Heer Hngowaard stuurde ons 1 gulden met een langen brief er bij waarin zij tot de conriusie komt, dat huismoeders zooveel voor het gezin noo- dig hebben, dat er bij de meeste van geen overschot van't weekgeld sprake kan zijn, Zij wekt daarom huishoudsters, kinder- juffrouwen, dienstmeisjes en typisten, die alleen voor zich zelf behoeven te zorgen, op, eens met een kleine gave te komen. Misschien, zegt zij, komen dan ook de vrijgezellen met een bijdrage. Eerlijk gezegd, hopen wij, dat de vrijge zellen zoo flink ztillen zijn niet op de dienstmeisjes en de typisten te wachten in fignurlijken zin natuurlijk maar dat zij, ook zonder dat de vrouwen hun hier weer het rechte spoor wijzen, eens zullen toonen, dat zij lmn eigen baas zijn en pre- cies over him zakgeld kunnen beschikken ais zij dat zelf willen. Een vrijgezel heeft veel eerder kans in een ziekenhuis te komen dan een getrouwc man. die zoo lang mogelijk thnis verpleegc wordt. Met de onbekende Heerhngowaardsche huishoudster doen wij dus ditmaal een ern- stig beroep op de vrijgezellen om door mime bijdragen eens te toonen dat, al ver langen zij geen eigen huis, zij toch een eigen ziekenhuis willen hebben. smmm®. Samen 83.50 Bij den penningmeester van het hooft comite, mr. Moens alhier, is helaas ditmaa niets ingekomen. De vorige week v/as bijeen 4841.56% Bijgevoegd van beide inza- melingen83.50 Jaap S1.— In totaal dus thans 4925 06% Langzaam maar zeker wordt onze inza meling grooter. Er komt elke week meer belangstelling voor en uit de betrekkelijk vele kleinere giften blijkt wel, dat het pu- bliek over het algemeen weer in actie be- gint te komen en ieder die iets missen kan er een eer in stelt mede te werken om he eens zoo enthousiast begonnen werk toi een gelukkig einde te brengen. Kleine Johan was deze week de eerste die ons iets uit zijn spaarpot kwam bren gen. Uit de mededeeling, dat hij nog maar 5% maand is, blijkt wel wat een intelligente jongen hij belooft te worden. Hij en de kleine B. die 2 uit zijn steenen varken op- diepte, zijn philantropen in den dop van wie in Aikmaar in den loop der jaren nog heel wat goeds verwacht mag worden. Het brandweerkorps „Kracht en Vlug heid" heeft het sympathieke idee gehad den prijsdeze week bij het bloemencorso be- haald, te verdeelen, zoodat 5 daarvan voorhet Ziekenhuis beschikbaar komt, wel een bewijs dat goede brandweermannen het allerlaatst aan zich zelf denken. Dan is er nog de 10-jarige J. S., die niet alleen een gulden uit zijn spaarpot gehaald heeft, maar zich bovendien nog aan't vol gende toepasselijke gedichtje gewaagd nceif i Ik ben geen vrouw En ook geen man Maar een jongen Die een gulden missen kan. En omdat een jongen, die voor een zie- xenhuis een gulden missen kan, even zeld- zaam is als een huismoeder, die een gulden van haar weekgeld overhoudt, vestigen wij gaarne de aandacht op deze gift, nog afge- scheiden van de litteraire kwaliteiten van dit jonge mensch, die heel wat voor de toekomst beloven. Vondel is ook in het klein begonnen en loen hij 10 jaar was, zal hij het er allicht met befer afgebracht hebben, Dan is er nog een dame die „vindt dat t veel te lang duurt". L We backiea. zo&u stihe hoop, dat ze er De Inval in de Sowjet-gebouwen te Londen. Stresemann's netedge positie. Heel de Europeesche politieke wereld staat weer eens op stelten! En met reden! limners: al wist men dat de Engelsche mi nister van binnenlandsche zaken Joynson Hicks zich bijna dagelijks ergerde aan de voortdurende Russische propaganda in zijn rijk, doch dat hij over zou gaan tot een stap, die terecht door velen als een beleediging voor de Sowjets wordt beschouwd niemanc zal zulks verwacht hebben. Wat de eigenlijke beweegredenen geweest zijn tot het doen van den inval in de gebou wen der handelslegatie is nog niet bekend, doch algemeen vermoedt men, dat Hicks toch wel over buitengewoon belangrijke aanwij zingen moet hebben beschikt omtrent de on toelaatbare actie der Russen voor hij tot een maatregel overging, die de Engeisch-Russt sche betrekkingen tot het uiterste verscherpt. Zouden in dit geval soms de resuitaten van den inval in de Sowjet-ambassade te Pe king een rol gespeeld hebben bij deze poging om ook te Londen het wijdvertakte netwerk der bolsjewistische propaganda bloot te leg gen? Wij weten het niet. Wel kan vastgesteld worden, dat daar er volstrekt geen arrestaties zijn verricht, het meer te doen was om zich materiaal te ver- schaffen inzake den aard en den omvang der bolsjewistische propaganda, dan wel dat he ging om bepaalde onwettige daden. Intusschen meldt echter o.a. de Morning- post dat verdwenen Engelsche Staatsdocu- menten zouden zijn gevonden en dat tevens tal van geweren en ploertendooders in beslag werden genomen. En intusschen debatteeren verder de voor naamste bladen reeds thans heftig over de vraag of deze inval al dan niet toelaatbaar en gerechtvaardigd was. Algemeen neemt men aan, dat belangrijke onthullingen zullen volgen en dat de verbreking der diplowatieke betrekkingen tusschen beide landen onvermij- delijk blijken zal. Doch het naadje van de kous zal men eerst weten na de officieele mededeelingen omtrent aanleiding en resultaat van dezen sensationeelen maatregel. In elk geval is weer eens aan het licht ge- komen, dat in Engeland evenzeer als in Frankrijk, men flink op zijn hoede is tegen Moskou, dat te Geneve wel een allerbemin- nelijkst gezicht zet en vredes- en verbroede- rings-idealen propageert, doch overigens geen gelegenheid onbenut laat tot geheime kuiperij tegen alles wat naar anti-communis- me zweemt Na dezen sensationeelen aanhef een rusti- ger thema dat echter evenzeer van belang is. Men weet het reeds: Stresemann's weg gaat zooals wij reeds vroeger schreven sinds lang niet meer over rozen! Integen- deel! Meez ®tj meer gaert zijn sfer, <Jie zoo «±it- terend straalde in de dagen van Geneve, Lo carno en Thoiry, aan het dalen. Op binnenlandsch gebied begint hij duch- tig de naweeen te onaervinden van zijn mis- lukte poging om de Duitsch Nationalen door opneming in het kabinet te temmen en heeft zijn laveeren in de teere concordaatskv.estie zijn positie allerminst versterkt. En wat de buitenlandsche politiek betreft eens te meer blijkt hier dat bij de beoordee- ling van een staatsman slechts behaalde sue- cessen gewicht in de schaal leggen. Algemeen uit men tha, de meening, dat Stresemann wat al te goedgeloovig en opti- mistisch is geweest en de verstarring in de toenaderinespolitiek met Frankrijk -ordt door zijn tegenstanders met beide handen aangegrepen om zijn lauwerkrans te ontbla- deren. Links en rechts verwijt men Strese mann, dat hij den laatsten tijd te weinig suc- cessen behaalt De Frankfurter Zeitung wijst in dit ver- band zoowel Parijs als Londen met nadruk erop, dat men bedenken moet, dat daaronder het prestige van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken lijden kan en dat hij bij voortzetting van zijn politiek wel eens op meer belemmeringen zou kunnen stuiten dan te wenschen is. Het gaat werkelijk niet aan, meent het blad, dat Londen thans zegt: die kwestie raakt ons niet, zij komt ons op het oogenblik zeer ongelegen; en dat aan de Quai d'Orsay verklaard wordt, dat de heer Briand op het oogenblik werkelijk niet an- ders kan. Ook de Duitsche buitenlandsche politiek heeft haar bepaalde eischen waarmede men beslist rekening moet houden. VOLKENBOND. DE ECONOMISCHE CUNrJc.Kfc.NiiE. ten beroep van Theunis op de ge- detegeerden, De president van de economische conferen- tie, 'lheunis, heelt gisteren in de d'agedjksciie oiiicioele mededeelmgen van de conierentie een beroep op de geaelegeerden gcpuohceei'd. Hierin wijst hij op de anngende noodzake- lij'kheid, dat de besprekingen ter conierentie voor 21 Mei tot eensgezinde besluiten leideri. Hij wijst op de moenijkheden, die de conie rentie bij de aanstaande behandding der rap- porten der commissies in de algemeene debat- ten te overwinnen zal hebben. Er moet op gerekend worefcn, dat bijna alle rapporten eenigszins gewijzigd zullen moeten worden om de tegensteliingen tusschen de delegates op te hefien. Veirder zal het wenschelijk zijn in het bij- zonder de kwesties van handel en industrie eenerzijds en van landbouw anderzijds met elkaar in overeenstemming te brengen. De president wijst op de noodiakelijkheid van de instelling van een co-ordinatie-commis- sie, die zich zai hebben bezig te houden met het met elkaar in overeenstemming brengen van de besluiten der versduUende commis sies. Theunis wijst er verder op, dat bij de alge meene debatten kwesties aan de orde zuken komen, die buiten de bevoegdlieid van een der ingestelde commissies vallen en die op de conferentie tot een oplossing zullen moeten worden gebracht. Dit geldt in het bijzonder voor de economische politiek ter bevordering van den wereldvrede. Ten slotte acht Theunis het noodzakelijk, dat de conferentie voor 21 Mei tot besluiten komt, daar de besluiten anders wegens het vertrek van verschillende delegates niet meer met algmeene stemmen in tegen wo ordigheid van alle delegaties zouden kunnen worden "momen. Gistermorgen kwamen de redactie-commis- sies der verschillende door de conferentie in gestelde commissies bijeen. De industrieele commissie beeindigde de besprekingen inzake het kartelwezen. Waarschijnlijk zal Maandag of Dinsdag dte plenaire zitting der conferentie worden bij- eengeroepen. DUITSCHLAND. DE NAT.-SOC. AGITATIE. Nieuwe wanordelijkheden te Berlijn. Nadat de politic de nat.-soc. protestverga- dering tegen de ontbindlng der afdeeling Ber lijn van de partij had verboden, wilden de nat.-soc. Donderdag een z.g. kiezersvergade- ring houden. Ook deze werd echter verboden Niettemin kwamen er voor het vergaderlokaal gisteravond eenige honderden nat.-soc. bijeen. De politie had echter de zaal bezet en verhin- derde het publiek binnen te treden. Er ont- stond een kloppartij waarbij 13 personen werden gearresteerd. De politie moest van den gummistok gebruik maken om de betoo- gers uiteen te drijven. Een troep van ca. 300) nat.-soc. trok daar- op onder het zingen van anti-semietische lie- deren over den Kurfurstendamm. Alle jood- sche voorbijgang'ers werden rutgejouwd en aangevallen, waarbij de nat.-soc. elf personen wondden. Het duurde geruimen tijd voor de politie voldoende versterkix^gen had gekxegen om op te treden. Tot twaalf uur's nachts duurden de relle- tjes voort In den loop van den avond werden er nog 17 nat.-soc. aangehouden. DE POSTTARIEVEN. Een groot tekort te dekken. Het rijkspostministerie heeft een mede deeling in het licht gegeven, waarin udt- voerig de overwegingen worden uiteengezet, die tot een verhooging van de tarieven bij de post hebben geleid. In deze mededeeling wordt gezegd, dat de financieele toestand van de posterijen niet zoo gunstig is als dik- wijis wordt aangenomen. Het jaar 1924 was zeer goed, doch in 1925 zijn de ontvangsten onder -'e uitgaven gebleven. Ook de raming voor 1926 kon slechts in evenwicht worden gebracht door de rekening met een leening van 150.000.000 Mk. De ontvangsten bleven dat jaar 113.000.000 onder de raming. De voor 1927 geraamde ontvangsten zullen de uitgaven, naar verwacht wordt, niet dek- ken. Aanvankelijk was het plan een leening van 300.000.000 Mk. op te nemen, teneinde gedurende het jaar 1927 geen tariefverhoo- ging toe te passen. De tariefverhooging is echter noodig gebleken, temeer daar uit alle kringen van het economische leven op ver- betering van het bedrijf wordt aangedron- gen. De hoogere ontvangsten worden op 240.000.000 Mk. geraamd, waartegenover staat, aat een deficit van 300.000.000 Mk. moet worden gedekt. VECHTPARTIJ IN DEN RIJKSDAG. In de wandelgangen van den rijksdag ont- stond een woordenwisseling tusschen leden van den rechter- en linkervleugel der com- munistische fractie, welke ontaardde in een handgemeen. Andere afgevaardigden en rijksdagpersoneel moesten aan de kloppartij een eind maken. HET BEIERSCHE MINISTERIE VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Beieren handhaaft nog altijd een ministerie van buitenlandsche zaken, dat volstrekt nut- telcos is, omdat de buitenlandsche politiek rijks-zaak is, maar heel wat geld kost. In de begrootings-commissie van den Landdiag had een communistisch afgevaardigde voorgesteld dit ministerie af te schaffen, doch daar kwam de eerste minister Held tegen op. Hij noem- de het ministerie een zinnebeeld van Beie- ren's zelfstandig staatsbestd. Alle burgerlijke afgevaardigden bleken er evenzoo over te denken, zoodat voor het voor- stel tot afschaffing atleen de communisten en socialisten stemden. FRANKRIJK. DE VERMISTE VLIEGERS. De Matin" wijst op de mogelijkheid, dat het vliegtuig van Nungesser en Colli ergens op Labrador terecht is gekomen, dti in ver- band met den mist, welke er boven den Oce- aan hing. Het bericht, dat Maandag boven New Foundland een vliegtuig is gezien en wel tusschen 9 en 10 uur in den morgen, is eveneens van de „Matin" afkomstig. Het blad beweert, dat dit vliegtuig door verschillende personen is gehoord en gezien, die bereid zijn dit onder eede te bevestigen. Amerikaan- sclie ambtenaren zouden naar New-Found- land vertrokken zijn om dte 'jidstheid van dit gerucht te eontreieeren. Twee visschers bijv. houden vol, dat zij een vliegmachine hebben gezien op Maan- dagmorgen, dat vloog in Oostelijke richting over de Fundybaai (tusschen N. Schotland cn N. Brunswick). Een niet bevestigd bericht meldt, dat een andere visscher een vliegmachine gezien heeft boven de St. Mary baai (New Found land). Hieraan kan nog worden toegevoegd1, dat Maandagmorgen geen enkele vliegmachine uit Canada die streek is uit geweest. Naar het Radio-agentschap uit Rio de Ja neiro meldt, zijn cok de nasuoringen naar de twee vermiste vliegers St. Roman en Mou- mayres nog steeds zonder resultaat gebleven en heeft men de hoop opgegeven, dat deze nog in leven zouden zijn. ENGELAND. DE HUISZOEKING BIJ DE RUSSEN. Geheime brandkasten ontdekt. In de gewelven van het Sowjethuis, het hoofdkwartier van de Arcos en van de Sow- jet-Russische handeisdelegatie vond de poli tie vijf kolossale brandkluizen en achter de paneelen in den muur van de tweede verdie- ping ontdekte ze heden drie geheime brand kasten. Van drie der kiuizen zijn de sleutels aan de politie overhandigd, en een aantal ambtenaren zijn bezig, de daarin gevonden papieren te onderzoeken. De Sovjet-handelsdelegatie weigerde de sleutels der beide andere kiuizen aan de po litie af te geven, daar deze niet aan de Arcos behoorden en onder de diplomatieke immuni- teit vallen. De sleutels van de verborgen brandkasten werden om dezelfde reden ge- weigerd. Verondersteld wordt, dat de papie ren, welke door de politie gezocht worden, in deze brandkasten worder bewaard, Het on derzoeken van de gevonden papieren zal Voormalige Cadettenschool. Iedere -50e bezoeker ontvangt een souvenir. Entree slechts 30 cent. waarschijnlijk niet voor a.s. Dinsdag afge- loopen zijn. De politie heeft, naar Rieuter meldt, een mechanischen breker van gewapend beton alsmede hefboomen, houweeTen en een acety- leen-steekvlam laten komen om de vijf brands kasten in de lokalen van de Arcos te opeoen, daar de Russen hebben geweigerd de sleutels af te geven. lnterpellaties in tut Lagerhuis. Gisteren werden in het Lagerhuis naar aanleiding van de inval verscheidene inter- pellaties gehouden, die echter weinig of geen licht in dte zaak brachten. De tndriik te Genkve. In kringen der Russische delegatie te Geneve wordt verklaard, dat dit een Engel sche manoeuvre is om dte in Geneve plaats vindende besprekingen tusschen de Russische en de andere delegaties, v.n.l. de Amerikaan- sche aanmerkelijk te beiemmeren daar het dte Russische delegatie door haar gematigde houding gelukt is het vertrouwen te verwer- ven en toenadtering te verkrijgen. Ossinski beweerde, dat het moeilijk zou zijn welke be- iastende dokumenten ook te vinden en zeidte, dat de huiszoeking in verband staat met de te Peking gevonden valsche documenten. DE VAKVEREENIGINGSWET. Het Lagerhuis bleef in den nacht van Don derdag op Vrijdag tot over dhieen bijeen en ging voort met de behandeling van de Vak- vereenigingswet. Artikel 1 is nog steeds in bespreklng. Een belai ^.iangrijke wijziging werd aangekon- digd door den attorney general. Hij zegde toe, dat hij een wijziging zou voorstelien, waardcor personen, die slechts stakers zijn, zonder meer niet vervolgd zullen worden. Straffen zullen slechts opgelegd worden aan dc aanstichters en de organisators van een staking. STAATSGEVAARLIJKE WEKKERS. De sovjetregeering heeft den verkoop ter hand genomen van een groot aantal in Rus- land vervaardigde van muziek voorziene wekkers. Verschillende gemeenten en arbeidters- organisaties hadden een groot aantal van deze wekkers besteld. Toen ze nu dezer da gen in enkele gemeenten aankwamen en wer- den geprobeerd. kwam men tot de verschrik- kelijke ontdekking, dat ze Russische Tsa- ristische nationale hymne, in plaats van het communisten lied speelden. De politieke politie is ijverig in de weer om uit te vorschen wie de regeering dezen poets gebakken heeft. CECIL OVER DE ONTWAPENING. Lord Robert Cecil heeft voor de voiken- bondscommissie van het Engelsche parle- ment gesproken over de tot nu toe bereikte resuitaten van de ontwapeningsconferentie. Hij verklaarde, dat het voigens de alge- meene opvatting nog te vroeg is, om den af- zonderlijken staten nauwkeurig de sterkte hunner legers of het aantal hunner oorlogs- schepen te willen voorschrijven. Toch acht men het mogelijk, bepaalde be-, ginselen vast te stellen, voigens welke men de vermindering der legers"zal kunnen tot stand komen. Met dit doel heeft de Engelsche regeering aan de commissie voor de ontwapening var den volkenbond een voorstel voorgelegd, da zich tot het beginsed van de ontwapening be Ook de Fransche regeering heeft een over-' eenkomstig ontwerp ingediend. DE KOLONIALE CONFERENTIE. De Concentratie en Centralism tie van Handelsagenturen. In de Koloniale Conferentie werden heden besprekingen gevoerd over de middelen tot verbetering van het syst'eem inzake het meer bekend maken van den commercieelen toe- stand van verscheidene kolonien onder het publiek en het uitbreiden van de voorlichting inzake de ruwe productie van de kolonien^ hunne commercieele beteekenis en hunne be>j hoeften. In verband hiermede werd een resu me gegeven van den arbeid, ten deze verrichf door het onpartijdige van den arbeid, tea deze verricht door het onpartijtige institmrf te Kensington, Londen. Voorts had cr een discussie piaafs over de bestaande en toekomstige handelsagentschap- pen te Londen, in welk verband tevens be- sproken werd de vraag in hoeverre het wen schelijk zou zijn te geraken tot concentratie en centrahsatie van de onderscheiden han delsagenturen, voor zooveel zij koloniSn in em bepaald were'ddeel (b.v. West- en Oost-- Afrika) vertegenwoordigenen zich tot eroe$ peering leenen. - j TT-, ALKMAARSCHE CODRANT. T °j niiJni itiSf Sb53B8SSSS8S®)B^- --w ■UkilMUM i Kt

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1