CASCADED MIDDENSTANDERS. Middenstander. Met Or. Van der Slsen op reis, wm- W/ s Ziet gij ouder uit dan gij Foster's HINDER WET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis dat zij baji hun besluit van iieden ver- gunning hebben verleend aan A. BAKKLR, alhier, tot het oprichten van een inrichting voor margarinebereiding, met plaatsing daarin van 2 electromotoren, elk van 1% ,'P.K. in het perceel ACHTERDAM nr. 7. Alkmaar, 13 Mei 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, r.! WENDELAAR, Burgemeester. s: A. KOELMA, Secretaris. W BEZOEK VAN DEUTSCHE PERSVERTEGENWOORDIGERS. In verband met de opening van de lucht- lijm KeulenDuisburg—Rotterdam op he- den heeft een zevental vertegenwoordigers .van de Duitsche pers de vlucht van Duis- burg naar Rotterdam in een tweetal water- vliegtuigen gemaakt. Het toestel was om kwart over acht (Duitsche tijd) vertrokken en arriveerde te Rotterdam om kwart over ne- gen (Hollands chc tijd). I Nadat den Duitschen gasten in hetrestau- rant op Waalhaven eenige ververschingen waren aangeboden, werd em rondvaart door de havens gemaakt. Daarna bood de burge- 'meester hen in hotel „Weimar" een lunch •aan. Ten slotte was er geiegenheid voor de •'Duitsche bezoekers, om net stadhuis te be- 'zichtigen. WIE ZIJN DE 20 MEEST POLULAIRE NEDERLANDERS? 1 De door „Het Leven" uitgeschreven prijs- vraag: „Wie zijn de 20 meest-populaire Ne il derlanders?" heeft het volgende resultaat opgeleverd: 1. Willem Mengelberg (6531 si); 2. Do- rus Rijkers (0268 st.); 3. Minister Kan (4893 st.); 4. Dr. Zimmerman (4326 st.); 5. Jhr. van Karnebeek (4306 st.); 6. W. Royaards (4200 st.); 7 Henri ter Hall (4116 St.); 8. Buziau (4011 st.;; 9. /!Mr. Troelstra (3822 st.); 10. A. H. G. Fok- ker (3255 st.); 11. Moeskops (3234 st.)12. Kees van Dongen (3192 st.); 13. H. Colijn (3171 st.); 14. Mgr. Nolens (2793 st.); 15. Clinge Doorenbos (2667 st.); 16. Harry •Denis (2562 st.); 17. Speenhoff (2457 si); '18.1s. Querido (2310 st.); 19. Wibaut (2205 si); 20. Berlage (1995 si). Provincial naeuws UH H'EEMSKERK. d Vrijdagavond vergaderde in het lokaal „Flora" de vereeniging voor Koninginned'ag en Harddraverij. De eere-voorzitter, de heer Wiegmans, opende de bijeenkomst, er aan herinnerende, dat beide vereenigingen vroe- ger afzonderlijk stonden, maar dat het hem thans wenschelijker voorkwam in deze zaak fusie te ptegen. Een nieuw regement werd .voorgelezen, waaruit o. m. bleek, dat de ver eeniging Voortaan zichzelf behelpen moest en derhalve collecten langs de huizen, zoo- medie subsidies uit de gemeentekas tot het ver leden behcrorden. Alhoewel beide vereeni gingen een geheel uitmaken, achtte spr. het toch gewenscht, dat en die voor Koninginne- dag en die der draverij een afzonderlijk be- stuur krijgen, met een algemeenen voorzitter. Voor deze functie stelde hij den heer Berg- feld voor met de heeren N. Klaasse, secreta ris, A. E. de Wildt, penningmeester, en D. Wentink en C. Turns als medebestuursleden. .Voor Koninginnedag had hij voorgesteld den heer B.Jeekalrsk heer J. Bekker als algem. secretaris, Jasp. v. d. Maat, penningmeester, bijgestaan door de heeren J. G. v. d. Ploeg en van Veen. De voorgedragenen konden alien de goedkeu- ring der bijeenkomst verwerven. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester over 1926 bleek, dat-het batig saldo 46.19 bedroeg. Ontvangsten f 1184.50, uitgaven 1138.31. fngezonden sftukken (Buiten verantwoordelijkheid van de Re- iactieDe opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de •edactie er mede insiemt.) VE RP L A ATS I NO VAN HET BORST BEELD VAN MEVROUW BO'S BOOM— TOUSSAI'NT. M. de Hoofdredacteur. Nog aliijd! is deze verplaatsing niet van de baan, de burgemeester heeft er nog eens aan herinnerd in de laatste zitting van den raad. Het verwondert mij in hooge mate, dat dit voorstel niet onmiddellijk door den raad ver worpen is. Zijn er zoo weinig raadsleden, die wat voeteft voor het schoon onzer stad, of zijn db meesten reeds besmet met den gruwe- TijBen tijdgeest, welke allies wil opofferen aan den moloch van het verkeer? Wat moet er ten slotte overblijven van al- les, Wat vorige geslachten en zelfs 'het te- genwoordige gesticht hebben? De troepen van Attila deden het niet minder, eeuwen ge- leden, maar zij dienen ons niet ten voorbeelfl te strekken. Het borstbeeld van Mevrouw Bosboom— Toussaint door een enthousiast comite opge- richt, in tegenwoordigheid dier familie Bos- boom onthuld, en overgedragen aan het ge- meentebestuur van Alkmaar, zou men mee- r.en, dat indertijd een veilige plaats verwier", na lang wikken en wegen uitgekozen! Moet zoo'n daad nu weder ongedaan ge maakt worden, begrijpt men wel goed d'e risee te worden van velen in den lande, die het goed meenen met onze stad? Vraagt eens, wat bereikt men er mee en overtuigt U ter plaatse en niet op papieren plannen, dat men niets wint van eenige be- ieekenis; de hoek bij het weeshuis zal foei- leelijk worden en gevaarlijk bovendien, door- dat de auto's hun vaart niet meer behoeven te minderen. Een mooi stukje stadsschoon, als begin WH •ffnanaa!raKr'"w<HK zsTH^SWljiffl, MetMiriTKet 5 V1J(5f'"onz? de waardige plaats voor het borstbeeld on zer eereburgeres wordlt noodeloos opgeofferd. Leden van den raad van Alkmaar, gaat niet in op dit onberadten en onnoodige voor stel! Aan U, mijnheer de hoofdredacteur harte- lijik dank voor de opname. Hoogaohienid, K Weledele Heer. Beleefd verzoek ik U voor onderstaande plaatsing in uw blad. Bij voorbaat mijn diank. Geachte Redactie. Met verwondering ias ik het ingezonden stuk van den heer C. Ooms, wonende Breed- straat te Alkmaar en daaronder het gegevien adivies door Uwe Redactie. Wat toch is de zaak: Donderdagavond vervoeigden zich te mijnent twee mij onbeken- de personen, waarvan de eene, een woning wilde huren om Zaterdag reeds te betrekken. Voor informatie vroeg ik het adres van zijn tegenwoordigen huiseigenaar, of zijn laatste betaalde quitanties. De laatste kon hij niet toonen en het adres van den huiseigenaar niet opgeven. De tijd voor informatie te Amsterdam was te kort en omdat de noodi tot verhuizen zoo drong, was ik genegen mee te helpen en de woning te verhuren, wanneer de heer Ooms (de patroon) borg voor de huur zou kunnen zijin en goed was voor het huurbedrag. Zaterdag zou het huurcontract geteekend worden en betaling gedaan, waarna de wo ning dan kon worden betrokken. Dit was Donderdagavond, den volgenden morgen bleek mij, dat ik op de gestelde voor- waarden de woning aan hem niet kon ver huren, waarmede de heer Ooms dienzelfden Vrijdagmiddag aan zijn woning werd in keii- nis gesteld. Er was geen contract geteekend, dus was ik geheel vrij, terwijl van verkoop van de be- doelde perceelen door mij niet werd gespro- ken, Hoogachtend, J. H. F. SANDTMA'NIN. Bergen, 16 Mei 1927. AAN HET BE'STUUR ..ZIEKENHUIS- VERPLEGING". In het verslag van de j.l. gehouden verga- dering uwer vereeniging, voorkomende in de Al'kmaarsche Courant van 13 Mei las ik on- der meer, dat het leeuwenaandeel der bespre- kingen gewijd was aan die, door mij in het ingezonden stukje van 9 dezer gewraakte be- paling. Ook zeer tereciht, wees het bestuur op dien maatregel en vond het zelfs hard en on- sympathiek. Doch helaas, die bepaling is tot mijn spijt niet uit het huishoudeHjk reglement gebracht. Of dit nu zeer begrijpelijk is, trek ik in twijfel. Dat mijn vrees voor groote leden- daling niet gedeeld werd, is mij onverschillig, doch het bestuur zal het zeker wel ondervin- den bij de inning der contrvbutie of wel eer- der. Naar mijn meening gaat het nu eenmaal niet aan, om iemand1 die jarenlang lid is ge- weest van een vereeniging, nu 'hij schijnbaar voor de vereeniging te kostbaar wordt, te schrappen. Andere m'idd'elen moeten gezocht worden om toch vooral juist die menschen, die op hun ouden dag m'isschien, liulp zoo drirtgend noodig hebben, niet over te geven aan liefdia- ddge insteilingen of armbestuur. Neen, dan zeg ik „draagt elkanders las- ten", verhoogt met 1 of 2 ct. de contributie en verkort de verpleegdagen en stel ze op 35 da- gen. Zet de deur wijd open en houdt haar niet op een kier. Zoodat alle leden die toetreden en toegela- fen worden, tot hun dood lid blijven van zie- ken'huisverpleging. Dan eerst, zal het een vereeniging zijn, die in haar geheel zorgt voor de lijdende menschheid en vooral voor de meestal behoeftige en hulpbeihoevende ouden van dagen. Met dank voor de plaatsing: H. DE VRI'ES. Weer naar de Subly in den Himalaya. Weer naar de Sutly in den Himalaya. Ma dras-Bombay beteekent twee nachten en een dag in den trein, overdag door het land van apenoten en gierst, katoen en wilde dadels. Aardig zijn, overal in de nu rijpende velden, Heine afdakjes, waarop nacht en dag een kerel zit, gewapend met stinger en steenen om papegaaien en wilde varkens uit zijn veld1 te houden. Vaak is ook een rammelaar vol- doende. Olifanten, zooals in Travancore loo- pen hier niet meer los, wel tijgers, maar die helpen, door de varkens op te eien. Voorbij Bombay staat in de Ghats, v/aar wij in Mei een woestenij zagen, nu, in Oc tober, het gras twee meter boog. In de vlak- ffcn rond Delhi weer kraanvogels en pauwen en springbokken, maar ook veel mais en gierst en suikerriet. Alles is hier den grond uitgevlogen in de zes weken dat wij in het Zuiden zijn geweesf. De woestijn is tot para- dijs gewoipen, het Adam's kostuum past er ook best bij, want het is hier nog braaf heet en wij ha!en weer heel wat ruimer adem als de auto ons weer van Kalka naar Simla breng-t, van de vlakte naar 2400 Meter hoog- te. En hier is de plantenweelde alweer verdord. De pracbtige varenbosschen, die wij in Augustus door den regen niet konden fotografeeren, ze zijn thans tot bruine hooi- massa's verdord. Overdag zonnehitte, maar 's nachts is het aardig frisch en als wij ons weer klaarmaken voor een voetreisje met muilezels het gebergte in, gaan de wartue kleeren mee. Dat was anders voor de eerste dagen niet noodig. Wij beginnen met een dagmarsch van 15 mijl recht op bet da! van de Sutly aan, maar Seoni en ons eerste kamp ligt nog geen 1000 Meter hoog aan den rand der vallei. Wij zijn vroeg weggegaan en snel gedaald door een prachtig boscii, waar wij meermalen fazanten opstooten en telkens weer vogels ontmoeten die wij van de vorige tocht niet kennen. Dat mo eien trekvogeis zijn en de eerste zending naar on- zen vogelvriend in Simla bevat al een paar iypische Tibetanen, kampplaats arriveeren, maar, van bedienden of muilezels is nog niets te zien. Het wordt 6 uur en de zon gaat onder. Een troepj In- diers strij-kt neer bij; de bran, waar wij in donker, hongerig biji een vuurtje zitten en biedt one aan mee te eten. En q»n poosje later kauwen wij japattie met dall en uien en fepeperde aardappels, toebereid door een oofdcommies van het departement van fi- nancien op een houtvuurtje onder een groo- ten steeneik in de leuke koperen potten. die iedereen hier gebruikt. De heeren hadden een paar vacantiedagen benut om een uit- stapje te maken naar de heete bronnen bij Seoni en waren zeer vereerd, dat de Sahib en Memsahib (de vrouw is hier alti>d tweede) hum tnaal wilden deelen. Om 8 uur verscheen onze eerste bediende op het tooneel, geliijk met de voile maan, om 9 uur arriveerden de muilezels en om half tien waren alle tenten fclaar, was het kamp al in diepe rust, behalve de muilezels, die den heelen helderen maannacht rondzwierven en maisstroo kauwden. Den volgenden morgen eerst een uitstapje naar het krachtstation, dat met behulip van de Sutly de electriciteit opwefct, die 18 mijl verder en 2000 meter hooger in Simla wordt gebruikt. Toch makkelijk en goedkoop, die waterkracht! De rivier is zeker een meter of 5 lager dan •in Augustus en heel wat interessante ge- steentevormen trekken onze aandacht. Wij zijn toen ook niet zoover stroomaf geweest. 's Avons hangen de kalongs, de groote vruch- tenetende vleermuizen boven ons hoofd in de takiken. Een zaligheid toch dat kampeeren, vooral in heldere maannachten aan de rivier. Dan naar de heette bronnen. Een merk- waardig verschijnsel. Uit het grindlbed der rivier, dat in den moesson onder water staat borrelt het heete water op. Graaf een komme- tje in de grindmassa en uw warm bad is klaar. Wel borrelen tegelijk met het water tallooze belletjes zwavelwaterstof omhoog, met de bekende rotte eieren lucht, maar dat schijnt de Hindoe's niet te hindeiren. Trou- wens, menigeen, die voor zijn gezondheid1 zwavelbaden neemt, moet diaar maar tegen kunnen. De bronnen geven een masaa water. Hier en daar scheidt de zwavel- zich tusschen de steenen af en ge kunt er op rekenen, dat wanneer dit p'lekje niet zoo afgelegen lag, er een geweldige kuranstalt zou verrijzen. Kou- de en warme badien, bananenkuur en een rijke jacht op gevleugeld wild. Romantische omgeving vlak bij een woeste rotskloof, waardoor de rivier brulilend en schuimendl zijn weg zoekt! En voor wie de brug te ver weg vindt een heel interessante manier van overvaren. Twee koehuiden worden opge- blazen en dichtgebonden. Hierop wordt voor sjieke lui een soort rustbed vastgebonden, maar de inboorlingen gaan dwars over een •koe been liggen en peddelen zich met handen en voeten naar den overkant. Hegt ge haast dan gaat ge sclirijlings op den rug van zoo'n inlander zitten en komt honderd tegen een veilig aan den overkant. Maar die eene vindit den dood' in de schuimende stroomver- sneliing bij de kloof. Ons plan is nu het bed van de Sutly zoo- veel mogelijk te volgen, stroomop, en meteen de zijrivieren eens goed na te zien. Dit lijkt nogal makkelijk te conibineeren, want even bo ven Seoni bij v. zijii' beide dalwand'en van de Sutly zoo steil, dat wij een zijrivier op moeten gaan, dan over de waterscheidingen van een tweetal andere zijbeken en dan pas weer toont de kaart een muildierweg naar de hoofdrivier en ettelijke mijlen stroomop er iangs. Dan gaat het weer beelemaal niet en moeten wij klimmert tot 8000 voet om aan den anderen kant, weer in een nieuw beekdal tot 2406 voet te daien. Vol moed beginnen we onze eerste klau- terpartij. Omhoog gaat dat altijd vrij goed, langzaam, want het is smoorheet met het zonnetje in den rug en d'e weinig gebruikte wegen zijn erg steil. Omlaag aan den anderen kant is dit erger, dan wordt het springen van steen op steen, van trede op trede, dan eens op een huppeldrafje om tegen een steen op- springend te remmen. Vermoeiend en warm en .-. v-ervelen, want je moet telkens een plekje zoeken waar de voet veilig kan neer- komen en krijgt absoluut geen kans om rond te zien. Wilt ge een vogel zien, of een berg- top bekijken, dan moet er hevig geremd om tot stilstand te komen. Den eersten dag brengen wij het dus niet ver. Wij kampeeren vroeg aan het liviertje, dat de waterkracht vcor Simla's electriciteit levert, maar eenige mijlen stroomop van het krachtstation en gaan visch vangen op een origineele manier, die wij van een halfnaakte boschnymf in Travancore geleerd hadden. Het recept is eenvoudig. Neem een ondiepe koperen schaal en birtdt hieroverheen een stofdoek met een rond gaatje van pl.m. 2 c.M. middellijn. Doe in de schaal wat ge- kookte rijst en rauw vleesch en smeer rondom het gat wat kaas of hersenen. De vischjes snoepen eerst den dock schoon en gaan dan binnen. Na een half uurtje vindt ge dan meestal, wanneer ge de val uit het wat haalt, een tienta! der kleine snoepers in Aat schaal. Wat aardige forelletjes en amere vischjes werden „in.gemaakt", dat wij/zeggen geconserveerd, de rest werd door^anta met huid en haar fijngehakt en als ci^quetjes ge- serveerd. Groote visch bleek er niet te zitten, de schaal bleef den nacht overstaan en be- vatte den volgenden morgentwee krab- ben! Een gek gezicht in het bergland, maar in Travancore hadden wij al genoeg krabben in de rijstvelden zien vangen door een groote roofvogel, om aan het idee van krabben in zoet water gewend te zijn. Maar onverwacht was het en geen croquetjes. Gelukkig was er nog een halve kip, maar dat was de laatste, die wij in een week zouden zien. Dr. W. G. N. VAN DER SLEEN. HarktfeerisiifiegT! ALKMAAR, 16 Mei 1927. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd: 16 vette koeien 200380, 12 vette kalveren 601120, p. ned. pond 1.201.40r 57 nuc'htere kalveren silac'ht 820, 528 vette varkens zware p. ned. pond 6365 ct., zouters 6264 ct. BROEK OP LANGENIDIJK (Langedij- ker Groentenveiling), 14 Mei. 2050 K.G. Gele kool 2e soort 0.601 per 100 K.G. NOO'RD'SCHARWOUD'E, 14 Mei. 12000 K.G. uien: Uien 4.10—/ 5 50, i/Ftemifen j v.vv—7 r.&, tot 5.10, l'OiOO K.G. Peen 1.70, 21700 K.G. Roode kool 1.30—/ 5.40, 28000 K G. Gele kool 0.50—/ 1.50, 86400 K G. Deensche witte 1.70—/ 4.10, 2600 K G. Kroten 0.501.10 per LOO K.G. ZWAAG, 13 Mei. Veiling Bangert en Omstreken. Spinazie 14, Postelein 1.20—/ 5.20, Aardbeien 72—/ 98, Uien 2.70, Peulen 4047, Slaboonen 44 tot 54, Bloemkool 2040, Roode kool 5.60—/ 9.20, Gele kool 7—f 8.50, Slla 2.505, Radij© 1.80—/ 3, Rabarber 516, Wortelen' 1216, Komkom- mers 16—/ 24. Siadsfaieaaws PRijZEN BEHAALD. Bij de Zangwedstrijd: te Zanclvoort behaal- de gisteren Alkm. Gemengd Koor Harmonic (dir. die heer Al) in de tweede aid. Ge- mengde Koren een eersten prijs met 353 pun- ten. Oefening baart Kunst uit Nieuwendam won eveneens een eersten prijs met 360 pun- ten, zijnde het hoogst aaniai p'unten tot dus- ver in dezen wedstrijd behaald. Met de R. K. Ver. St. Cecilia uit Noord- Scharwoude behaalde de heer Al eveneens een eersten prijs in de 3e aid. Gemengae Koren met 304 punten. Alzoo mooie suc- cessen. NACHTDIENST APOTHEKEN. nl ons vorig No. is abussievelijk gcmeld, dat d'e Zondags- en nachtdienst in de apotiic- ken alhier deze week zou worden waargeno- men door dr. Hartong van Ark, Langestraat No. 1. Dit had moeten zijn de apotheek van meVr. de wed. P. A. F. Schouten, Verdron- kenoord 121. ALKMAARSCHE BALL EN ZWEMINRICHT1NG. In de week van 9 tot en met 15 Mei zijn aan bovengenoemde inrichting genomen: 136 baden door heeren, 76 door dames, 18 baden door onviermogenden, totaal 2301 baden Hoogste temperatuur van het water 64 gr., laagste 55 gr. AANRIJDING. Hedenmorgen omstrceks kwart over twaaif kwam op den hoek van Mient en Waagplem een moitorrijder in botsing met een jongetje, dat een handwagen bestuurde. Op de Mient had de motorrijder wel sig- nalen gegeven, op den hoek echter niet. Gelukkig hadden geen persoonlijke onge- vailen plaats. BEGRAFENIS DEKEN OOMS. Zondiagavond werden in de St. Laurentius- kerk voor wijlen Deken Ooms de Metten ge- zongen en Maandagmorgen de Laudcn. Ver- schillende geestelijken en oud-kapelaans waren hierbij tegenwoordig. Daarna had d'e pleciitige uitvaart plaats, waaronder het zangkoor een Gregoriaansche Mis uit- voerde. 't Was een solemneele rouwmis, op- gedragen door Deken Rengs, met assistentie van de beide oud-kapelaans Kooij en ITos- man. Na db Mis hidd pastoor Duivestein uit Rotterdam de lijkrede met als tekst„I lij was een eenvoudig,' rechtschapett, rechtvaardig man, die God liefhad en van het kw3de al- week". Het zal geen lofrede zijn ,aldus de re- denaar. Parochianen, gij hebt hem nu ge- kend, ik kende hem reed's vroeger. Hij was een zeer eenvoudig priester; die eenvoud ken- merkte zich in alles: in zijn huiselijk verkeer, zijn omgang, bij elke bevordering door de kcrkelijke autoriteitenhij bleef steeds de- zeifde. Deken Ooms was streng- rechtvaardig en ontzag niemand, rijk noch arm. Meer nog blonk uit zijn innige godsvrucht, zcowel aan het altaar als bij het toedienen der Sacramen- tcn. Wat deed hij een moeite,trots zijn wan- kelende gezondheM, om iemand tot de kerk terug te brengen. Hij werkte aldr^r voor het lieil der zieien. Zijn vurige godsvrucht toonde zich vooral in zijn denken en spreken. Kwam men tot hem in moeilijkheden, dan was hij z 'o goed, zoo zacht, kind'eriijk nai'f zelfs en dan volgde altijd de opwekking om samen maar eens vurig te bidden. Zijn gTootste stre- ven was, de menschen van het kwade af te houden, en dat deed hij door zijn woord en zijn geschrift. B.ininde pastoor, bij uw 25- jarig priesterfeest mocht ik wel spreken, maar't mocht geen lofrede zijn, 't moest en- kel gaan over de waardigheid van den pries- ters. Wij liopen en bidden, dat Deken Ooms een ander, beter leven is ingegaan. Nadat er nog druk gebruik gemaakt was van de geiegenheid cm een laatsten blik te werpen op t' stoffelijk overschot, had op St. Barbara, met de gebruikelijke picchtigheden, de begrafenis plaats, in tegenwoordigheid van verschillende Dekens, Pastoors, oud- KapUaatis en verdere belangstellenden. LaNDDAG VAN DEN BIJZONDEREN VRIJWILLIGEN LANDSTORM. Zooals wij reeds Zaterdag meldden, word om ongeveer twaaif uur op het Gem^entelijk Sportpark onder zeer groote belangsteHing de Landdag van den Bijzcnderen Vrijwilligen Landstorm oTiciasl geopencl door den burge meester van Alkmaar, Mr. W. C. Wendelaar. Te voren had een escadriile vliegtuigen uit het vliegkamp de Kooy boven het terrein inderdaad zeer geslaagde en van grooten moed der aviateurs getuigende demonstraties gegeven en het was dus niet meer Jan na- tuurlijk, dat de burgemeester aanving met hulde te brengen voor hetgeen de vliegers te zien hadden gegeven. Openitigsrede Mr. Wendelaar. In zijn eigenlijike openingswocrd bracht Mr. Wendelaar allereerst in herinnering de sympathie'ke figuur van den overleden voor zitter der gewestelijke commissie, kapitein de Wolf. Terwijl alle aanwezigen van hun zetels rezen en het hoofd ontblootten, herdacht hij wat de overkdene ais voorbereider van d'ezen feestdag heeft gepresteerd. Al wai er dezen dag gebeurt, aldus spr is te danken aan het beleid van kapitein cle Wolf, die zich onver- moeid aan het werk gegeven heeft. Hoezeer had ook hij er zich op verheugd, zijn jonger.s een waren feestdag te bereiden! Te meer stemt het daarom tot ieedwezen. dat hij, die de ziel van den landstormdag was op het allerlaatst werd opgeroepen. Het bestuur heeft echter gemeend, de nagedachte- Wethouder Westerhol wil, dat de MIDDENSTAND 62000 gulden per jaar meer belasting zal op« brengen, door de belasting van inkoinens van 3000 tot 5500 gulden hooger op te voeren. Middenstanders, waakt voor uw belangen. Stemt een BESTUUR UiQDENST. VER. nis van kapitein de Wolf niet beter te kunnen •eeren, dan door een ktans op diens graf te brengen. Vervolgens wees spr. op het groote belang van den landstorm voor ons vaderland en deed onder iuid applaus een driewerf hoera uitbrengen op H. M. Koningin Wilhelmina. Uit voile borst werd bet Wiihelmus dool het veeitallig publiek gezongen, waarna de burgemeester den landdag officieel geopend verklaarde. Rede gep. gen.-maj. L. F Duymaer v. Twist. Des namiddags werd het woord aliereersl •gevoerd door den voorzitter der National? Landstormcommissi'e gep. gen.-maj. L. F„ Duymaer van Twist, lid der Tweede Kamer. Spr. verklaarde zich voJkomen aan te slui- ten bij het door burg. Wendelaar gespro- kene en bracht eveneens hulde aan de nage- dachtenis van kapitein de Wolf, wiens heen- gaan zoo'n donkeren schaduw over dezen landdag heeft geworpen. Spr. dankte de gewestelijke landstorm- commissie voor dezen feestelijken dag, in het bijzonder echter den burgemeester, Mr. W. C. Wendelaar voor zijn bemoeiingen ten dezen. Onder iuid applaus overhandigde hij daarna aan den algemeenen leider, den heei P. J. O'olders, een kleine herinnering aan dezen voor hem zoo succesvollen dag. In zijn eigenlijke rede wees spr. er op, hoe in de moeilijike revolutiedagen van 1918 het de Landstorm geweest is, die de regeering steunde bij het handhaven van de rust en de orde. Het is die Landstorm geweest, die in die dagen de regeering heeft gered door zijn tegenwoordigheid op de centrale en gevaar lijkste punten van het land. Wanneer de Landstorm blijft, zooals hij toen was en thans is, dan behoeft men zien niet bezorgd te maken over revoiutiegevaar in ons vaderland, dan zijn orde, rust en vei- ligheid ten voile verzekerd. Men vraagt den laatsten tijd wel eens: Moet het instituut van den bijzonderen vrij willigen landstorm nog wel gehandhaafd blijven? Spr. zou deze vraag bevestigend willen be- antwoorden. Inimers: nog steeds dreigt er gevaar! Nog steeds is de geest sinds 1918 nagenoeg onveranderd gebleven, en de toe- stand in China en Indie, waar burgeroorlog en communisti'Sche agitatie telkens weer slachtoffers eischen, is welsprekend genoeg. Ook in ons land werden nog onlangs niet minder dan 70000 stemmen uitgebracht op communisfeche elementen. Dat bewijst voldoende, hoe noodig het is, dat dp Landstorm blijft bestaan tot hand- having van het wettig gezag, dat zijn bekro- ning vindt in H. M. Koningin Wilhelmina, in het Oranjehuis. Laat ook den Landdag sfaan in het teeken van liefde voor het vaderland en verknocht- heid aan Oranje en nieuwe bezieling geven voor de taak, die de Landstormers vrijwillig op zich hebben genomen: de handhaving van recht en orde. Na eenige wedstrijden en demonstraties was het woord aan Mr. D. L. N. Deckers, lid van de Tweede Kamer en van de Nat. Landstormcommissie. Deze wees op het schoone, ideeele in de taak van den Landstorm, bracht in herinne ring, wat dit'instituut in benauwende tijden had gedaan voor Vaderland en Vorstenhuis, en wekte alien op hun plicht, even nauw- gezet en overgegeven te blijven vervullen, als tot nu toe het geval geweest is. Hulde brengt spr. aan de Landstormers, die met zooveel liefde telkens hebben klaar gestaan, zoowel tijd ens, als na den oorlog ter handhaving van het wettig gezag. Hulde brengt spr. ook aan H. M. d-e Koningin, die als weinig andere vorstinnen, meeleeft met haar volk. Laat ons vast aaneengesloten blijven, aldus spr., ter bescherming van haar troon! Het overige gedeelte van den dag bestond uit wedstrijden voor motorrijders, demon straties door de bereden en onbereden af- deeiingen van de 2e compagnie politie- troepen uit Amsterdam, wedstrijden in wiel- rijden, schietwedstrijd enz. Met groote belangsteHing werden zoowel de wedstrijden als de demonstraties door het publiek gevolgd. Het spijt ons, dat er door de aigemeem leiding zeer weinig zorg gedragen was vooi behoorl'ijke plaatsen voor de aanwezige journalisten. Zoo konden wij des niiddags tijdens den hevigen regenval slechts door de welwillende bemiddeling van burgemeestei Wendelaar een tribune-plaats tot onze be- schikking krijgen! Ook was het aan de onvol- •doende algemeene leiding te danken, dat de rede van het Kamerlid Deckers door ons niet van de overdekte tribune af te volgen was. Op dat oogenblik stonden wij in den stroo- menden regen, die ons belette, notitie's te maken. Als gevolg daarvan hebben wij den inhoud dezer rede niet anders dan uit ons geheugen weer kunnen geven! Met de aanwezigheid van journalisten had de leider klaarbiijkelijk het niet noodig g-e- oordeeld, rekening te houden! Anti-Militalristischc propaganda op het Landdagterrcin. Ten slotte dienen wij hier nog te vermel- den, dat ook de anti-militairisten zich niet on- betuigd hebben gelaten. Zoo werden zoowel des morgens als des middags anti-militairis- tische geschriften, zelfs op het terrain, vlak onder de oogen der zich op de tribune be- Slechte spijsverte- ring, verstopplng. maagkwalen enz.. werken nadeelig op uw humeur en ge- stel. Foster's Maag- pillen zijn een zacht- werkend laxeermid- del, dat uw kwaa) doet verdwijnen. Maagplllen A f 0.65 per flacon. Alom verkrijgbaar

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 2