Alkmaarsche Courant Oarechtmatig bezit, Een meening, die men vele malen hoort: Adverteert in de Alkmaarsche Courant! Honderd negen en twinligsts Jaargang, Maandag 16 Mei. Radio-hoekje FEUILLETON. ren Ik behoef niet te advertee- B als ik er voor zorg, dat |jj j| m'n etalages steeds aantrek- [j kelijk en verzorgd blijven" j|J jjjj Zij, die dit zeggen, hebben j|j §J ongelijk, het publiek moet tot H de etalage komen, de annonce jjj echter komt tot het publiek. jl IB Om een grooten kring van pj menschen in Noord-Holland jp te bereiken is er ££n manier: W keer. De heer van Zuijdam voelde ook voor ver goeding, doch achtte 5 beter. Ook de heer Ven achtte een vergoeding bil- lijk, omdat eigen tijd kostbaar is en in eigen 1 bedrijf een man in de plaats gesteld moet worden. De heer Koedijk zou het voorstel tot een volgende vergadering willen aanhouden, waartoe besloten werd. Sluiting. UIT NOO'ROSCH ARWOUDE. De raad vergaderde Vrdjdagavond. De heer Jes was afwezig. Het schrijven van de Ned. Vereeniging voor Ziekenzorg inzake de hooge verpleeg- gelden in de academische ziekenhuizen werd voor kennisgeving aangenomen, omdat deze gemeente hier geen belang bij 'heeft en niet kan beoordeeld worden of de bepaalde kosten noodig zijn. Voor benoeming van een onderwijzer was de volgende voordracht opgemaakt: 1. de heer Beunder; 2. de heer Postma; 3. mej. Biesterbos. De heer Beunder is inmiddels benoemd in Schagen en mej. Biesterbos had verzocht niet in aanmerking te komen, doch de inspecteur vond hierin geen aanleiding hear niet op de voordracht te plaatsen. Met algemeene stemmen werd de heer Postma benoemd. Deze is thans tijdelijk in Beverwijk werk- zaam. De datum van indiensttreding werd aan B. en W. overgelaten. Het voorstel van de commissie voor de lichtbedrijven om de winst, groot ruim 14500 in de kas der gemeente te storten, kwam hierna aan de orde. Door den voorzitter werd medegedeeld dat het electrisch bedrijf in 1925 9722.45 winst gemaakt heeft, terwijl in 1926 de winst 4793.73 was in hoofdzaak verkregen uit den tijd dat de verlaging van 5 cts nog niet was ingevoerd. De gemeenschappeTijke regeling zeide dat de winst in de eerste pilaats gebruikt moet worden om verliezen van het gasbedrijf te dekken doch d'it bedrijf heeft nog een winst gemaakt van 356.6334 ondanks dat de exploitatie gedrukt werd door de hooge prij- zen van de kolen. In tegenstelling met de meening, die schijnt te bestaan, voornamelijk bij hen, die in de kranten schrijven, is de toestand van het bedrijf goed. Te betreuren is het, dat op die wijze het publiek in een mopperstemming wordt ge- bracht. De berichtgevers vergeten, dat ze daar hun eigen gemeente nadeel mee doen. In vergelijking met andere gemeenten staat het bedrijf er gunstig voor. Het electrisch bedrijf heeft een winst van f 14516.18, waarvan volgens de gemeen- schappelijike regeling 50 pCt. in de kas der gemeenten dient te worden gestort. Door de slechte economische toestand der gemeenten heeft de commissie gemeend, niet alleen 50 pCt., doch het geheele bedrag in de gemeentekas te moeten storten. Het doel is niet, daarmee uit te spreken, dat steeds winst uit de bedrijven geput zal worden. Het voorstel is gedaan, om de vermenig- vuldigingsfactor niet al te veel te moeten verhoogen. We behoe\en ons niet ongerust te maken, want de toestand is voor onze ge meente niet angstvallig, maar toch noopt de toestand tot bet nemen van maatregelen. Er is over 1926 ongeveer 2000 minder verkregen, dan waarop gerekend was en de economische toestand is slecht. Daardoor zal het tcch reeds noodig zijn, om de factor te verhoogen van 0.6 op 0.9. De inspecteur zag de toestand zeer pessi- mistisch in en sprak zelfs van een debacle. We knnnen niet zeggen, dat de benoodigde 2COOO binrien zullen komen, doch dan heb ben we nog den post onvoorzien en her saldo van 1926. Ook kooiende jaren zullen slechter zijn omdat dit jaar zeker door velen met verlies gewerkt is en de verliezen nog over twee jaar in rekening gebracht mogen worden vol gens de nieuwe wet op de inkomstenbelas- ting. De heer Kooij kon zich met het voorstel niet vereenigen, omdat de winst aan de be drijven behoort te komen en anders aan de verbruikers. Het gasbedrijf kan zoo noodig door het electrisch bedrijf gesteund worden. Het reservepotje moet bewaard blijven De voorzitter was van ooideel dat van gemaakte winst nooit een prijsverlaging tot stand mag komen als de gang van het be drijf het niet toelaat, zelfs niet al zou de winst 4a 5 maal zoo groot zijn. Het bedrijf is kerngezond. Men kan een bedrijf zoo gezond mogelijk maken doch het kan ook overlijden van ge- zondheid. De heer Kooij gaf prijsverlaging aan om aan dat gevaar te ontkomen. De voorzitter achtte't meer democratisch om het bedrag in de gemeentekas te storten waardoor het aan alien ten goede komt. De inkomens van 1000 en 1200 profi teers er van. De hoogere inkomens niet Wethouder Ootjers was aanvankelijk de meening van den heer Kooij toegedaan doch door den slechten economischen toestand ging hij met het voorstel mee. Hij is er echter niet voor daarmee door te gaan door winst te forceeren. De heeren de Geus en Duijves uitten zich in denzelfden geest. Wethouder Barten was in de gascommis- sie tegen het voorstel, doch legde zich er na de gehoorde besprekingen bij neer. Het voorstel werd daarna met 5 tegen 1 stem aangenomen. Tegen stemde alleen de heer Kooij. De vermenigvuldigingsfactor werd daarna met algemeene stemmen op 0,9 bepaald. Daarna sluiting. UIT MARKENBINN'E'N De Directeur van het Post -en Telegraaf- kantoor te Wormerveer maakt bekend dat met ingang van 14 dezer te Marken Binnen bij den heer J. P. Rol een publiektelefoon- station is gevestigd. UIT EGMOND AAN1 ZEE. Onze correspondent schrijft: In de zaal van den heer Gravemaker hield de plaatselijke afdeeling der S. D. A. P. een openbare vergadering, waarin de heer Wes- terhof uit Alkmaar zou spreken over sociaal- democratische gemeentepolitiek. De opkomst van het publiek was zeer ma- tig, zooals de voorzitter, de heer Hartman, bij zijn welkomstgroet tot zijn spijt consta- teerde. Het openingswoord dijde ech.ter uit tot een eentonig ontboezeming over de ver gadering der Protes'tanten met de duidelijk blijkende bedoeling om van den persoon, die op die vergadering het woord gevoerd had, met een onzuivere lens een behoorlijk beeld te projecteeren, met het vanzelfsprekend gevolg, dat het resultant ook voor den spreker een raadsel werd. Voorts werden eenige algemeeit bekende phrasen over de S. D. A. P. begin- selen toegepast op de door den spreker aldus Co. in 192? Dinsdag 17 Mei. Hilversum, 1050 M. 12.— Politieberichten. 12.352.Lunchmuziek door het trio. S. L. Castrelli, viool. S. Metz, piano. S. Swagema- ters, cello. 5.-6.45 Concert door het H. D O-orkest Sophie Vos, piano. 6.45—7.15 en 7.15—7.45 Engelsche les voor gevorderden en Eneglsche conversatieles. 7.45 Politiebe- richten. 10.30 Persberichten. 8.1011 R K Avond in Bergen-op-Zoom. la. Adolf Kolpingmarsch, Gieles. b Les Dragons de Villars, Maillart. 2. Rede van den burge- meester, de heer H. Stulemeyer. 3. Aria u. d opera Samson en Dalila, St. Saens (sopraan en piano, C. Henning en A. v. d. Berg). 4a Praeparate corda vestra, Handl. b. ten vrouw, Koop. c. Vrijage, Olman. d. De Kuy- per, Kools (Mannenzangver. „Laus Deo). 5a.' Allegro maestroso vioolconcert no. 7), de ©eriot. b. Scherzo Tarantelle, Sitt. (H. Zan der, viool). 6a. Andante cantabile (sympho nic no.' 5), Tschaikowsky. b. Menuette (Sym- phonie no. 1), Beethoven Symphoniever. „Der Vreughden Bloeme". 7. Twee koren uit „Die Schopfung" en aria, Haydn. Vera R. K zan- gers en zangeressen. J. v. d. Beemy (baritonl 8a. Nordische fantasie, Hoch (piston), b. Florentiner Marsch, Fucik Harmonie I<ol pings Zonen). 9. Rede door den heer W. J. Nieuwenhuis, over: En toen Hij nabijgeko- men was zag Hij de stad (Luc. 19-41). 10a. Priere a Notre-Dame, Boellmann. b. Adagio (le sonate voor orgel), Mendelssohn, c. Ave Maria (Offertoire pour les Fetes de la Ste. vierge)Guilmant. d. Praeludium Fuga in C-moll), Bach. (H. Zander, orgel). Daventry, 1600 M. 11.20 Daventrykwartet en solisten sopraan, bariton, fluit, comedien ne). 1.202.20 V. Olof sextet en Ph. Wolfe, sopraan. 3.15 Voorlezing: Pride and preju dice. 3.20 Muziekles. 4.05 Fransche les 4.35 Orikestconcert. 5.20 Causerie. 5.35 Kinder- uurtje. 6.20 Orkesteoncert. 6.50 Tijdsein. weerbericht, nieuws. 7.05 Orkesteoncert. 7.20 Lezing: A night in an American forest 7.35 Piano-composoties van Brahms. 7.45 Lezing: Limitations of form. 8.05 „Dros Gymru" (For Wales). Een Welshe mijnwerkersnacht Glanhowy Concert party. Pwllgwaun Col lier's koor. A. H. Jones, harp. H. Tucker, ba riton. 9.20 Weerbericht nieuws. 9.40 Lezing- Music and the ordinary listener 10.— ..The fisherman and his soul", van Oscar Wilde. 10.5012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 11.20 Concert. 12.50—2.10 Orkesteoncert. 5.055.55 Trio-concert (piano, viool, cello). 9.0511.— Galaconcert „De Bruiloft van Figaro", opera van Mozart Orkest, koor en solisten. Langenberg, 460 M. 1.252.25 Orkest eoncert. 5.506.50 Kamermuziek. Weragtrio (piano, viool, cello). 8.459.15 O. Wirtz- Koort. Liedjes bij de luit. 9.2010.50 Con cert. E. Su'hrmann, sopraan. H. Scheulen, cello. G. Bunk, piano. 11.05 Sluiten. Koriigswusterhausen, 1250 M. en Berlifn 484 en 566 M. 12.20—8.05 Lezingen en les sen. 9.20 Marschen, uitgevoerd door het 3e batt. 9e Inf. Regim. Spandau. Hamburg394.7 M. 12.50—2.20 Orkest concert. 4.356.20 Pianoconcert. 6.20—7.20 Vroolijk concert. 8.20—-12.10 Orkestsonate en Orkestsuite tot Beethoven. Daarna dans muziek. Brussel, 509 M 5.20—6.20 Dansmuziek. 6.20 Les. 8.20 Orkesteoncert. 8.35 Causerie 8.50 Orkesteoncert. 9.05 Gramofoonmuziek. 9.30—10.20 Dansmuziek. Rechtszaken AANRIJDING VAN EEN TREIN DOOR EEN VRACHTAUTO. Voor de rechtbank te Middelburg heeft yrijdagmiddag terecht gestaan P. R., 43 jaar, chauffeur te Winkel, vroeger te Goes, wien ten lastcMvas gelegd, dat hij op 16 Febr. j.l. te Rilland'gevaar heeft doen ontstaan op den spoorweg door daar op te rijden met een auto geladen met hooi, toen daar juist een trein aankwam. Niettegenstaande hij wist, dat de overweg cnbewaakt was, daar waar- schuwingsborden stonden en hij een ruim uit- zicht had, is hij door zijn roekeloosheid en onvoorzichtig rijden met den trein in aan- raking gekomen en is gevaar op den spoor weg ontstaan. Naar het Engelsch van Dorothea Gerard. Door Mr. G Keller. 23) „Maar het Nieuwe Polen, Tadzio! Denk aan het Nieuwe Polen! Als ieder zoo bedacht- zaam was als jij, hoe zou het dan uit zijn asch kunnen verrijzen?" „Zal het Nieuwe Polen wijzer zijn dan het oude?" bromde Tadeusz, het hoofd op een hand gesteund en met de oogen naar den grond gericht. Wanneer wij eenmaal weer meesters zijn op eigen bodem," zullen wij dan niet weer schipbreuk lijden op dezelfde klip- pen: persoonlijke eerzucht, onderlingen naijver, het geluk van weinigen tegenover dat van de massa? Is de les wel hard genoeg geweest?" „Tadeusz!" riep Witek haast uit, en hoe- wel zijn sigaret slechts half opgerookt was, gevoelde hij behoefte om nadruk aan de uiting van zijn gevoelens te geven om haar in een hoek te gooien. „Is dat de taal van een rechtgeaarden Pool?" Met zijn palet in de hand en hoog gekleurd gelaat keek hij naar Tadeusz met iets van de gramsforigheid van een wrekenden engel in de oogen. Een zeer liefdevolle glimlach ver- toonde zich geleidelijk op de lippen van den oudsten broeder, terwijl hij naar den spreker *eek.. Zoo, kon hij zich voorstellen, moest otamsias Swigello gekeken hebben, toen hij rich naar de Oekrajina opmaakte. Want zijn jongste zoon had van den vader zijn schitte- Het geldt hier de bekende aanrijding mel een mailtrein, waarin ir. Kalff en enkele an dere hooge spoorwegautoriteiten naar Vlis- singen reden. Als verdediger van verdachte trad op Mr. Ybes uit Amsterdam, rechtskundig adviseur van de K. N. A. C. De substituut-officier van justitie, mr. ba ron van der Feltz, wees op hetgeen de pers over deze aanrijding heeft geschreven en op den steun, dien verdachte bij de K. N. A. C. heeft gevonden. Spr. had eerbied voor de K. N. A. C. als het geldt cursussen te doen hou- den, maar hier meende spr. dat de vereeni ging op den verkeerden weg is als zij meent zoo de onbewaakte overwegen te kunnen be- strijden. Het was spr. trouwens niet duidelijk uit de kaarten en foto's dat men hier met een bijzonder gevaarlijken overweg te doen heeft. De vraag is nu of er schuld bij verdachte is en of er gevaar dreigde voor het verkeer over den spoorweg. Volgens spr. staat het vast dat er gevaar was en schuld. Verdachte wist, dat een trein kon naderen en reed toch door, terwijl hij verzuimde ook na het 10 K.M.-bord, gced uit te kijken, wat toch zeker noodig is. Ook wist verdachte, dat het huisje er stond en dat de overweg zeer smal is. Spr. achtte dan ook het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen, alleen rest nog de vrag wel'ke straf verdachte moot worden op- gelegd. De officier weet niet of R. nog chauf feur is, maar in ieder geval wilde hij wel een voorwaardelijke straf vragen en de eisch luidde dan ook 14 dagen hechtenis voorwaar- delijk. In zijn verdediging gaf mr. Ybes tc dat heel1 wat ophef van deze zaak is gen ikt, maar men moet de zaak bezien als alle ande re en haar niet opblazen. Er kunnen zeker onbewaakte overwegen zijn, die toelaatbaar kunnen worden genoemd, maar niet in een geval als dit. Deze ligt op een internationa- len verkeersweg. Tegen zulke onbewaakte overwegen moet worden geageerd en dit doet niet alleen de K.N.A.C., maar evengoed de A.N.W.B. Als men bij de N. S. twijfelt aan de drukte op dezen weg, dan moet men maar eens naar de passage komen kijken. Pileiter meende dat verdachte zal moeten worden vrijgesproken. In een korte repliek handhaafde de officier zijn meening, dat het hier een actie van de K. N. A. C. geldt en hield hij zijn eisch vol. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 13 Mei. W. B. te Bergen; j. E. te Heiloo; A. S. te Beverwijk; J. H. te Limmen; J. C. S., N. de J M. de B., J. K., H. S. S. en J. K. te Alkmaar; J L. te Zuidscharwoude; A. v. I. te Krom- menie; A G. te Zaand'ijk; A. v. D. te Graft; J. B. te Zaandam, overtreding Politieverorde- ning, de le, 6e, 7e, 8e en lie ieder 3 beets of 3 dagen hechtenis, de 2e, 9e en 15e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 3e, 4e en 10c ieder 10 boete of 10 dagen hechtenis, de 5e 40 boete of 20 dagen hechtenis, de 12e 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 13e 2 X 3 boete of 2 en 2 X 3 dagen hechte nis, de 14e 100 boete of 30 dagen hechtenis. A. D. te BergenL. v. S. te Zuidscharwou- de; J. B. te Beemster; K. B. te Obdam; E. y. D. te ZuidscharwoudeC B. en A. B. te Alkuaar overtreding Motor- en Rijwielwet, de le 25 boete of 15 dagen hechtenis, de 2e, 3e en 5e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 4e 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 6e f 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 7e 10 boete of 5 dagen hechtenis. P. S. te Alkmaar .overtreding Trekhonden- wet, vrijspraak. W. v. Z. te Beverwijk; G. J. E. te Amster dam; J. K. te Alkmaar, dronkenschap, de le en 2e ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 3e 1 en 2 weken hechtenis en 1 jaar en een half jaar opzending. ProviticiaaS nieuws UIT BROEK OP LANGENDIJK. De raad vergaderde Vrijdagmiddag voltal- lig De vereeniging „Het Belang der Jeungd" had een dankbetuiging gezonden voor de welwiliende behandeling van het adres in zake den toestand aan de O. L. School. In dit verband deelde dte voorzitter mede, dat als assistente is aangesteld mej. Roos uit Bergen, op een salaris van 40 per maand. Blijkens bericht is het bedrag der gem. opcenten op de personeele belasting voor deze gemeente 3143.06 en de uitkeering aan dividend en tantiemebelasting 214.50. B. en W. van Oudkarspel zonden bericht van adhaesiebetuiging op het adres inzake den Twuyverweg, echter los van de memorie van toelichting. Ook van Noordscharwoude kwam adhae siebetuiging in. rend uiterlijk geerfd, zij het ook niet zoo schitterend als de vader, gelijk ook de mantel van den kunstenaar op hem was gevallen, niet ten voile maar in ieder geval een tipje er van. „Neen, het is niet de taal van een Pool, dat geef ik je toe, in ieder geval is het niet de taal, welke onze patriottische pers door- gaans gebruikt. Maar waarlijk, Witek, je be- hoeft daarom niet zoo boos naar mij te kijken! Ik kon best niet zoo't slecht vaderlander zijn als waarvoor je mij houdt. Met vechten alleen komt men er niet bij het stichten van een staat. Er moet ook gewerkt worden en ik heb mijn taak gekozen." „Werk!" Met een zucht, die dramatisch klonk, keer- de Witek, na zijn sigaret te hebben aangesto- ken, terug naar zijn ezel. „Werk! Het woord doet al denken aan slo ven en zwoegen. Ik zou wel eens willen we- ten, hoe onze voorvaders er over zouden ge- dacht hebben." ,,Waarom altijd naar het verleden gekeken, Witek? Waarom niet ook naar de toekomst? Wij hebben een langen weg noor ons en hoe vastberader wij dien betreden, des te minder steil zal hij ons toeschijnen." „Moeten wij werkelijk dien ganschen weg afloopen, Tadzio? Valt daar niet aan te ont komen?" All een wanneer wij het liever opgeven en een lafhartigen dood willen sterven." „Maar er zou een uitweg kunnen zijn, een zijpad, zoo te zeggen, zou dat niet?" Witek boog zich over zijn ezel, den rug naar zijn broeder gekeerd. „Wat bedoel je?" „SIa nu niet zoo'n hoogen en deftigen toon Een verzoek van J. Visesr om 8 meter wa ter achler zijn huis te mogen koopen werd toe- gestaan behoudens overleg met de commissie en den opziohter. Aan de orde kwam daarna een voorstel van B. en W. om te aanvaarden het voorstel van de commissie der lichtbedrijven om de winst, groot 14500 gulden te veraeelen over de vijf gemeenten. De voorzitter zei, dat het niet het doel van het bestuur der lichtbedrijven is, zich in den vervolge er op toe te leggen om de gemeente- lijke inkomsten uit de gemeentebedrijven te halen. Er is altijd getracht zooveel mogelijk den kostenden prijs te bedingen. Er werd verschillend1 over het voorstel ge- oordeeld, al zal het oordeel inmiddels wel een beetje gewijzigd zijn. Het electrisdi bedrijf gaat sterk vooruit. El- ke keer viel de uitkomst mee. Er is sterker af- gelost dan noodig was. We kunnen, aldus de voorzitter, nu wel zorgen voor ons dierbaar nageslacht, doch dat is toch niet altijd noo dig. We doen dan ook het voorstel met blij- moedigheid. De heer de Boer vroeg of het nu niet mo gelijk was, van de beide bedrijven, een te ma ken. De vooruitgang van het electrisch bedrijf heeft een achteruitgang van het gasbedrijf ten gevolge. Het gasbedrijf kan in een zoodanige verhouding komen, dat de kosten niet meer op te brengen zijn. Het zou goed zijn het gas een paar centen lager te maken. Er wordt verbazend veel pe troleum gebruikt, omdat het gas duur is. De voorzitter dacht niet dat het goed zou wezen, als de gemeentebedrijven dboreen werkten. Het zou een huishoudten van Jan Steen worden, omdat men ten slotte niet zou woten waar de verliezen en waar de winsten zitten. Als er tekorten zijn, mag reeds de een den ander aanpassen. Door elkaar lijkt me uit den booze. Hierna werd zonder verdere bspreking tot aanvaarding van het voorstel besloten. B. en W. stelden voor, het vermenigvuM- gingscijfer te bepalen op 1. Het vorig jaar was dit 0.8 en door den slechten toestand van het tuinbouwbedrijf zou het wel noodig zijn het nu op 1.2 te bepalen, als er het vorig jaar geen overschot geweest was. Met 0.8 werd het vorig jaar 24300 gulden ontvangen en met 1 hopen we nu 22903 gld. bijeen te krijgen, wat voldoende geadit werd. Het voorstel werd aangenomen. B. en W. stelden verder voor een los- en laadplaats te maken aan de Prins Hendrik- kade voor het perceel van den heer Geluk. Dit is een eigen perceel, waardoor het mo gelijk is. Met inbegrip van eenige kosten van uitdie- pen zijn de kosten geraamd op 282.84. De heer van Zuijdam achtte de plaats daar wat smal en zou willen traehten een strookje grond van den heer Hoogland bij te koopen! De voorzitter deelde mee, dat dit door den opzichter niet noodig werd geacht. Het voorstel werd1 zonder stemming aange nomen. Om de kosten op de gebruikers te verha- len werd daarna voorgesteld om een verorde ning voor te stellen waardoor voor el'ke twee uur gebruik 25 cts. geheven kan worden. Dit is dan ook van toepassing op de laad plaats bij de wed. Vroegop. De heer de Boer vroeg of het niet mogelijk was aan dfe beurtpchippers den voorrang te geven. De voorzitter merkte op, dat de tarieven ge- lijk bepaald zijn, waarmee mogelijik een out lasting van de laadplaats bij de wed. Vroegop verkregen kan worden. De heer van Zuijdam vroeg naar de mo- gelijkheid om deze laadplaats over te brengen naar een plaats achter de woning van den secretaris. De voorzitter was d!aar niet voor, omdat daar alles gekocht moet worden. Nadat nog door den heer de Boer gezegd was, dat het niet zijn doel was om verschil ■van tarief voor te stellen, werd de verorde- ning aangenomen. Op verzoek werd aan den onderwijzer Keeman verlenging van ziekteverlof toege- staan tot den tijd dat zijn pensioen intreedt. Op voorstel van B. en W. werd besloten aan den gemeente-opzichter 2 pet. van de kosten van den toren te vergoeden. wat to- taal 5250 wordt. De toren is aardig opge- knapt; de som is meegevallen en dte opzichter heeft een klein tractement. Goedgevonden werd een overpad te ver- strekken an die heeren Slot en Balder op de Sluiskade. Als leden van de schatterscommissie wer den herkozen de heeren A. Glas, R. Slot, C. Ooijevaar en K. Ven. Bij de rondvraag stelde de heer de Boer voor aan de leden van de stembureau's een vergoeding toe te kennen van 7.50 per aan, Tadzio; ik kan niet met je praten als je zoo doet. Het is enkel een idee, dat bij mij opkwam. Ik heb onlangs eens nagedacht." „Werkelijk?" vroeg de oudste broeder, niet met een sarcastisch tintje, maar met onom- wonden sarcasme. „Ja, over die wonderlijke geschiedenis, waarover Kazimira ons in den winter schreef, over die juffrouw Malkoff." „Nu?" vroeg Tadeusz weer met dien on- aangenamen klank in zijn stem. „Zou je denken, dat zij het werkelijk meen de? Haar zeggen, dat zij niet zou trouwen behalve met een van ons." „Ik vermoed van wel. Het is juist zoo'n romantische inval van een meisje." „Zeker is het romantisch, maar het is toch ook natuurlijk. Misschien beschik je over niet genoeg fantasie om je in haar plaats te den ken. Ik heb geprobeerd dat wel t'e doen en ik ben volstrekt niet zeker, „dat ik niet evenzoo zou gehandeld hebben als zij. Vind je niet, dat het wel voor haar pleit, Tadzio?" ging Witek een beetje verlegen voort. „Het pleit zeker voor haar fantasie." ,,En voor haar gevoel van rechtvaardig- heid. Vind je het wel heelemaal in orde van onzen kant, dat wij het denkbeeld zonder nadtere overweging verwerpen? Neen, laat ik nu eerst uitpraten," en met wat verhoogde gelaatskleur keerde Witek zich om en keek zijn broeder aan. „In den beginne was ik er even boos over als jij, zooals je weet. Maar na een tijdje krijgen de dingen weleens een ander karakter. Wat zou dan a1 les prachtig in orde kunnen komen! Natuurlijk sta ik er buiten, daar ik nooit iemand anders zou kun nen trouwen als Olsza. Maar jouw hart is nog vrij, voorzoover ik weet. En als je het nu aan een ander wilt weggeven, waarom zou je dan niet die richting uitgaan? Natuurlijk dring ik er bij jou niet op aan, dat je onmid- dellijk je zult gaan aanmelden op Lubynia, maar ondersteld eens, dat je haar toevallig tegenkwaamtlieve hemel wat heb ik miszegd?" „Iets wat ik je dringend verzoek nimmer weer te zeggen." Tadeusz was plotseling opgestaan, zijn broeder met toornige oogen aanziend en zich wel een half pond boven hem verheffend, hoewel Witek niet bepaald klein was. „Zooeven vroeg je mij, of dat wel de taal was van een Pool, maar nu vraag ik jou, of dit de taal van een man is. Want voor- waar, niemand die er prijs op stelt een man geheeten te worden, zou er oort aan denken dat ruilhandelidee in overweging te nemen. Jij of ik zouden met onzen persoon Lubynia moeten terugkoopen, dat is in een enkel woord haar voorstel weergegeven. Jij of ik zou het lekkere hapje moeten zijn, dat aan haar be- zwaard geweten of aan haar romantische fantasieen als je het zoo nemen wilt, zou worden toegeworpen, waarvoor zij als beloo- ning het landgoed aan jou of mij weer zou overdragen „Aan jou, niet aan mij," verbeterde Witek, terwijl hij poogde den blik van zijn broeder te trotseeren. „Over mijn lot is reeds beslist en alleen jij kunt nog probeeren aan een sla- venleven te ontkomen. Als Olsza en ik ooft gelegenheid vinden om te trouwen, zal dat -enkel een nog meer slaven en sloven betee- kenen." Er sprak eenige bitterheid uit zijn toon. „Maar jij of ik op Lubynia zou geen ver schil maken, Ik zou je nooit je geluk benijden, ondersteld altijd dat er iets van kwam." Tadeusz keek een oogenblik nog ernstiger, doch het volgende oogenblik begon hij in plaats van toornig op te vliegen gelijk hij blijkbaar bijna had gedaan, goedmoedig te lachen, uit overtuiging dat debatteeren hier nutteloos zou zijn. „Wat ben je toch nog een kind, Witek, ondanks je vier-en-twintig jaar. Even onwil- lig om je nieuwe denkbeeld te laten schieten als een kind een stuk speelgoed. Laten we, als je blieft, niet verder op de zaak door gaan. Ik heb alles reeds gezegd wat ik er over op mijn hart had." Inderdaad als een koppig kind keek Witek met een pruilmond naar zijn oudsten broeder, die, voor hem als jongen wees niet alleen een broeder was geweest, maar ook een beetje va der en moeder tevens. „Je bent toch altijd dezelfde, Tadzio, of het nu gaat om ons huis of om ons land. Ik geloof, dat je even weinig familiezwak hebt als vaderlandsliefde. Zou Lubynia dan geen offer waard zijn?" „Geen offer van beginselen, Witek." „Dus geef je er niets om?" „Wie zegt dat?" „Droom je er wel eens van, zooals ik?" „Droomen ligt niet in mijn lijn, maar ik denk soms wel eens." Lieve hemel, Tadzio, waarom glimlach je zoo geheimzinnig? Ik wist zelfs niet, dat je met zoo'n geheimzinnigen glimlach voor den dag kon komen." „Mogelijk zijn er nog wel andere dingen. waarvan je niets afweet." „Ook niet van je droomen?" (Vy ordj vervo.lttdl

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5