Sport te ner reedcr-kapitalist'- en gewezen op de .wenschelijkheid van werkloozenuitkeering en hoogere ouderdomsrente, terwijl tot slot aan- gedrongen werd op steun aan de S. D. A. P. Vervolgens trad de heer v. d. Garde op, ook al weer om zijm gemoed lucht te geven over de Protestantsche vergadering. No. 1 van die lijst moest men niet kiezen, die had geen zuivere politieke k leur. A Is men diens woorden volgde, kreeg men het oude rot- zootje weer terug. Bovendien was aan de vergadering der Protestanten zand in de oogen gestrooid. De heer v. d. Garde beriep zich op de autoriteit van een stenograiisch verslag, waarmede hij schermde, en een door hem ingesteld1 onder; zoek. Aangezien de heer v. d. Garde daar' door zdl'fs met het stenografiseh verslag van een bovendien door hem zelf als verslaggever van „Het Volk" bijgewoonde vergadering toch nog blijken gaf hopeloos in de war te zijn wat hem t'hans ook bekend is Scan het hij de eenvoudige vermelding van zijn „maidensipeech" blijven. Eindelijk dan, na bijna anderhalf uur werd aan den heer Westerhof gelegenheid ge geven zijn rede uit te spreken. De heer Westerhof ging allereerst den loop der S. D. A. P. beweging in Egmonc aan Zee na en constateerde daarbij, dat tijden geweest waren, dat deze zelfde zaal stampvol was. Doch dat ging ook z. i. te vlug omhoog en een sterke dating volgde. Spr hegreep, dat de menschen eerder inzicht kre gen in vakvereenigingstaktiek dan in het streven der S. D. A. P., dat gericht was op sen nieuwe inrichting der maatschanpii zon der privaatbezit. Kapitalistisdie maatschappij was z. i. een contradictic in Met de opheffing daarvan zou angst voor oorlog weggenomen worden. Betreffende de gemeenteraadsverkiezing was het voornaamste, dat de stemmen' getelct konden worden. Eerst moest het aantal er zijn om tot practische toepassing over kunnen gaan. Socialisatie werd gedemonstreerd in de gemeentebedrijven, waarbiji geen arbeidsloos inkomen bestaat. Allen leveren arbeid voor hun loon, van den. hoogste tot den laagste. De lijst der S. D. A. P. werd aanbevolen met de opmerking, dat no. 1 een bureau voor arbeidersrecht houdt en de anderen het ver trouwen der kiezers kunnen hebben. Van alle punten van het S. D. A. P. pro gram zou spr. slechts enkele onder de oogen zien. Het financieel beheer kon verbeterd worden en het belastingstelsel worden her- zien. Evenwet diende men te begrijpen, dat de S. D. A. P. politick uiteraard duurder k Hiertegenover vatte spr. alle andere groepen samen tot bezuinigingspartij. Egmond aan Zee is arm, rijke menschen wonen er niet en men kan er dus niet zooveel doen als b.v. in Bloemendaal. Het zou dwaas- heid zijn de menschen wijs te maken, dat hier een onbegrensd gebied voor uitgaven ligt. Spr. pleitte voor hooger aftrek voor le- vensonderhoud en een zeer sterke progressie Een tweede punt was woningbouw. Er was hier wel al steun verleend, doch de hui- zen waren te duur. Echter ook in Alkmaar was men nog maar aan het begin, waarom spr. liever op Amsterdam wees. Wanneer de huren behoorlijk opgebracht worden, be- hoeft het de gemeente geen geld te kosten. Ten derde besprak de heer W. het onder. wijs. Hieraan werd niet voldoende zorg be steed. Spr. had eenige gegevens, waaruit dit bleek. Eenige aanwezigen maakten het den heer W. duidelijk, dat de oorzaak ergens anders gezocht moest worden, waarvan spr. een dankbaar gebruik maakte om met kracht zich te richten tot de ouders om hun kinderen zooveel mogelijk gebruik te laten maken van de gelegenheid om onderwijs te ontvangen Men moest niet vragen, of zijn kind al van school af mocht, doch het zoo lang mogelijk laten profiteeren, ook al viel het financieel moeilijk, dat kleine offer te brengen In Alkmaar waren de menschen speciaal bewerkt om hun kinderen het vervolgonder- wijs te doen genieten. Het resultaat 83 leeningen was wel niet uitermate groot, doch er was daarnaast veel gelegenheid1 voor vakonderwijs. In Egmond aan Zee diende daarvoor de Visscherijschool, de aangewezen inrichting voor de behoeften dezer plaats. Aan vlugge jongens moest gelegenheid ge- geven worden zich hooger op te werken. 'Met waardeering herinnerde spr. er aan, dat de gemeente 200 voor t. b. c. bestrijding beschikbaar stelde. Evenwel moest dit be- drag veel hooger worden. Als oorzaken der t. b. c. werden genoemd slechte woningen en onvoldoend inkomen, maar ook werd veron- dersteld, dat er in Egmond aan Zee meer matigheid kon zijn. Ten slotte eindigde de spr. met „stemt rood", doch voegde er hij: „Niets is ontmoe- digenaer voor de arbeiders, dan groote woor den te gebruiken, die toch niet vervuld kun nen worden". Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt, waarna nog een uiteenzet- ting volgde van de wijze, waarop voor wer- keloozenondersteuning door werkversc'haf- fing zou kunnen gezorgd worden. UIT HEILOO. Uitslag aanbesteding van het bouwen van een bloembollenschuur voor de firma P. de Jager en Zonen alhier. Ingekomen 8 biljetten. Hoogste inschrij vers Gebrs. Boekel, te 't Zand, voor 4185, laagste inschrijver de heer C. Beers, te Heer' bugowaard, voor 2660. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund voorgesfe!"ffe 'fegefi¥teHing^vlsiclier-profefa-17 r?e neer j. Korfhbuwer bracht verslag uit j- namens de lmancieele commissie en rappor- teerde gunstig, echter zag de commissie wel gaarne verlaging van veilingsperoentage, al- tiians voor die groenten. Het bestuur vond dit niet uitvoerbaar. Hierna werd de balans, winst- en verlies- rekening vastgesteld als volgt: Onlvangsten 9732.27, uitgaven f 8284.16, saldo 1448.11, de totale omzet bedraagt de som van 157.990. Bij de hierop volgende bespreking decide de voorzitter mede, dat van de zijde van den export de wenschelijkheid is betoogd, dat de groenten enz. niet in Beverwijk, doch hier gekeurd werden en dat dit serieus moet ge- sch'ieden. Na zeer uitvoerige discussie werd de uitvoering aan het bestuur opgedragen. De balans gaf aan een veriiescijfer van 5292.27 tegen 6740.48 in 1925. Hit ma kwam aan de orde de jaarlij ksche vaststelling salaris administrateur en benoe- ming functionnaris. Het bestuur stelde voor 1700 (als vorig jaar) met 100 gratificatie. Aldus besloten. De heer J. Schuit werd herbenoemd. Uit de vergad'ering gingen stemmen op om den administrateur een belooning te geven voor 't vele werk, waarvoor anders een 2de kracht noodig was. Dit werd vastgesteld op 100 en de ongunstige bedrijfsresultaten zijn oorzaak, dat de vergadering dit lage be- dsrag vaststelde. Bestuursverkiezing. De aftredende heeren J. J. d'e Graaff Sr. en J. Admiraal Nz. wer den herkozen, de laatste wederom als voor zitter. Hierna verkiezing personeel. Gekozen d heeren W. Stoop, N Admiraal, C. van Straa- ten en J. Kamper, de laatste als magazijn- meester-emballeur, de loonen blijven bepaald op 0.60 per uur, voor den emballeur op 400 per jaar. Statutenwijziging. De veiling, die in rela- tie staat met de Centrale Bank te Eindhoven moet zich hierbij aanpassen. De wijziging houdt in de verantwoordelijkheid der leden tegenover het bestuur en borgstelling tegen- over de schuld en verbintenissen van het be stuur. Een zeer drukke discusise vo5gde en uit overweging dat dit beter is, werd toege- stemd, alleen de heer Lakeman stemde tegen. Vaststelling entree voor leden. Vastgesteld op t 1. Daarna kwam het bestuursvoorstel in be handeling, dat de leden, die hun producten aanvoeren en ophouden, een boete moefcn betalen (dit gebeurt nog al eens met te lagen prijs). Vastgesteld van 1 op 10, (rege- ling omvattend het kwantum en prijs zal aan het bestuur worden overgelaten) te bepaUn door den veilingleider. Een bestuursvoorstel om dengene, die, lid zijnde, toch zijn producten elders aanvoert, te beboeten, kon geen meerckrheid behalen, om- dat ten slotte bleek, dat de voorzitter alleen stond. Een voorstel van het bestuur om 150 -boete te heffen bij uittreding, werd aangeno- men; echter is dit niet van toepassing op die leden die Heiloo gaan verlaten. Aan het be stuur werd de vrijheid verleend1 het bedrag van geleverde producten in te houd-en. PSaatsen obligatieleening. Daar het leenen tegen een hooge rente een bezwaar is voor richtig werken, wil het bestuur een obligatie leening uitschrijven, rente 4 pet. Deze aange legenheid zal nader worden behandeld door het bestuur. Na gehouden rondvraag volgde sluiting. De Coop. Veillingsvereeniging „St. Wil- lebrordus" hield haar jaarvergadering in het lokaal van den heer J. Admiraal. De druk bezochte vergadering werd ge- opend door den voorzitter, den heer J. Admi raal, die een overzicht gaf van de teleurstel- ling die 1926 ons gaf en welke in het jaar- verslag tot uiting komt. Spr. hoopte op een gunstig jaar. Het jaarverslag van den heer Jac. Sengers is een klaagtoon van begin tot het einde, n.l. mislukking van het hoofdgewas en teleurstel- lende prijzen voor den meesten aanvoer. De omzet in 1926 was 159.000 tegen 265.000 in 1925 (echter is hierbij inbegrepen de aan voer van Egmond), een winst is echter ge maakt van 1448, welke is te danken aan den ijver en nauwe plichtsbetrachting van UIT DE RIJP. Op 11 dezer trad de heer L. Kokkes alhier, als stationschef der Noordho 11 andsche Tram af. Daar hij deze functie vanaf de opening der lijn Purmerend—Alkmaar op 15 Juli 1895, dus bijna 32 jaren tot voile tevreden- heid van directie en publiek heeft vervuld. meende men deze gebeurtenis niet onopge merkt te mogen voorbijgaan. Hiertoe vervoegden zich te ongeveer 11 uur te zijnen huize de heeren Ir. Van Geuns en Janssen, resp. directeur en chef van Bewe ging van opgemelde Mij. en een comite uit de burgerij der Gemeente Rijp, bestaande uit de heeren Romijn, burgemeester, Dr. Van Leeuwen, Erdtsieck en L. Visser. Allereerst werd het woord gevoerd door den heer Van Geuns, die te kennen gaf, dat de heer Kokkes met groote voldoening op zijn diensttijd kan terugzien. Na enkele bijzonderheden uit Kokkes' diensttijd aangehaald te hebben, zegde de heer Van Geuns hem hartelijk dank voor de vele diensten in zijn langdurige loopbaan aan de Mij. bewezen en overhandigde hij hem als stoffelijk blijk daarvan een schiiderij van Anton Miiller. Hierna kreeg burgemeester Romijn, als voorzitter van het comite het woord en bracht K. in goedgekozen woorden den dank der burgerij voor de aangename wijze waarop hij, zonder zijn plicht uit het oog te verliezeu, steeds met het publiek wist om te gaan, waar- door hij zich de vriendschap van de geheele burgerij had verworven. Namens haar over handigde hij K. een kist sigaren, waarin zich bovendien een enveloppe met inhoud bevond. Hierbij werd een lijst met de namen der ge- vers gevoegd. Nadat de heer K. in enkele passende woor den beiden sprekers en degenen namens wie zij- optraden hartelijk dank betuigde voor de hem gebrachte hulde, hieraan toevoegende dat hij naar zijne meening niet meer dan zijn plicht had gedaan, gingen eenige versnape- ringen rond en bleef men nog enkele oogen- Jlikken gezellig bijeen. i UIT OUDKARSPEL. De voetbalvereeniging D. T. S. hield Za- terdagavond haar kampioenfeestavond in de zaal van den heer Vis. De voorzitter schetste in het kort en op min of meer humoristische wijze den strija, die gevoerd is moeten worden om den kam- pioenstitel te behalen, hoe de zwaarste tegen- stander „Zeevogels" uit Egmond was, waar van we echter door de stoere Westfries uit Enkhuizen verlost werden. Felicitaties waren ingekomen van de gym- nastiekvereeniging Hercules" en van de V. V. V., terwijl in de eerste plaats door het i>estuur en de supporters aan het lste eliftal de felicitatie werd aangeboden. Verschillende firma's hadden een prijsje oeschikbaar gesteld voor de gratis verloting, welke een aardige attractie vormde. Enkele heeren voerden het woord en ver schillende dajnes en heeren gaven voordrach- fen ten teste. Erlie Coneli trad als moderns magi&r en tevens als feest- en balleider op en wist het talrijk cpgekomen publiek meermaten op de meest aangename wijze bezig tc houden. Het was een gezellige avond, die tot's mor- gens 5 uur d'uurde. HET NATIONALE ZANGCONCOUPS TE BERGEN. In den vroegen morgen liet het weer zich voor het door Bergens mannenkoor georga- niseerde nationale zangconcours niet gunstig aanzien. Toen in den loop van den morgen het weer opklaarde, kwam er hoop in de har- ten van de onganisators van het concours, omdat de kans steeds grooter werd, dat d 1100 zangers en zangeressen, die Zondag Bergen bezochten, althans niet door regen buien gehinderd zouden worden. Dat de bevolking van Bergen met dit na i'.onale concours meeleeft, werd hedenmorgen bewezen, toen om 12 uur ten Raadhuize ds officieele ontvangst plaats had van juryleden directeuren en voorzitters der aan het con cours deelnemende vereenigingen. Honderden hadden zich in de omgeving van het Raad- huis opgesteld, waar Bergen's Harmonie zich lustig deed hooren, terwijl van tal van wonin gen ir. het dorp de driekleur wapperde, wat temidden van het frissche voorjaarsgroen in dit schoone natuurdorp een feestelijken indruk maakte De officieele ontvangst cicor B. en W. had in de Raadszaal plaats, waar de burgemees ter. Mr H. D. A. van Reenen verzekerde, dat het hem een bijzonder genoegen deed, dat men het concours wilde onderbreken voor een bezcet aan het gemeentehuis, omdat hij riaarrioor de gelegenheid had, mede namens de burger;i een hartelijk welkom toe te roe- pen aan de vertegenwoordigers van de dee! nemende vereenigingen en de juryleden. Spr. verzekerde, dat de belangstelling voor het concours zich in Bergen verder uitstrekt. dan de zalen van de Rustende Jager, waar het concours wordt gehouden. Het speet spr dat het vriendelijke voorjaarszonnetje ont- brak. Hij hoopte, dat, hetgeen de zangers tea gehoore zouden brengen, dermate een warmte zou geven, dat het gemis van het zonnetje geen invloed op de stemming zou hebben. in Bergen leeft een groote kunstzin, die ook door het organiseeren van het concours tot uiting is gekomen. Spr. hoopte, dat de deelnemers aan het zangersfeest nog jaren lang een prettige herinnering aan het con cours en aan Bergen zulleri bewaren. Ap plaus De heer L. den Das sprak hierna als voor zitter van Bergens Mannenkoor een woorc van hartelijken dank tot den Burgemeester voor de uitnemende wijze, waarop deze het voorbereidende werk had gesteund. Het is van groote beteekenis, dat geprobeerd wordt, de kunstuitingen op een hooger peil te bren gen. De zangers zijn de vertolkers van de geesteskinderen van componisten en dichters en werken dus mede aan de beschaving van ons volk. Spr. richtte nog een woord van hartelijken dank aan het Gemeentebestuur, aan het be stuur van d'e V.V.V. en de eereleden voor den uitnemende steun, bij het organiseeren van het concours verleend. Applaus! Hierna werd onder de lustige toonen van Bergens Harmonie naar de Rustende Jager gemarcheerd, waar alle zalen voor de ont vangst van de zangers en zangeressen en de belangstellenden in het concours waren ge- reserveerd. Het tooneel van de concertzaal was speciaal voor het concert ingericht. Wij verwijzen voor de uitvoering verder naar het hieronder volgende verslag van on zen deskundigen medewerker. Alvorens dte zangwedstrijd (derde afdee- ling gemengde koren) een aanvang nam, sprak de voorziter der wedsrijdeommissie, de heer A. Sehalkwijk, eenige woorden van wel kom tot het Eerecomite, en den oud-directeur van Bergen's mannenkoor, den heer G. An derson. Daarna nam de wedstrijd een aan vang. Van de twaalf koren die zich opgege- ven hadden, bleven er vier weg, eenige we- gens ziekte van den directeur. Als no. 1 trad op „Preciosa" uit Amster dam, met 52 leden, dir. mej. A. G. van der Kwast. In bt verplichte nummer „Mijn hart" van den heer J. C. Anderson uit Almelo (gedicht van Germana van Herbruggen) zong het koor wat onzeker, en niet steeds zuiver, klonk tevens wat vlak. Het vrije nummer „Jonge Liefde" van P. v. d. Roovaart, werd heel wat beter gegeven. De tenoren bij dit koor waren te zwak, 'n kwaal waaraan de meeste vereenigingen van dezen middag leden. (Vierde prijs A verguld zilveren medaille met algemeene stemmen). No. 2 „Streven naar Kunst", Amsterdam en 3. „Kolhorn", waren niet gekomen. 4. „Excelsior" van Dirkshorn, dir. Jacob Hovenier (57 leden). Flinker, gezonder ge- luid, frisscher in „Mijn Hart", en in het twee de nummer „Het liecfje van verlangen" van Alphons Vranken, muzikaal en goed rhyt- misch. Aan't slot even gezakt. Vierde prijs A verguld zilveren medaille, met algemeene stemmen. 5. „Vox Humana" van Zaandam, 54 zan gers, dir. Cor. Kef, die uit het hoofd dirigeer- de. Het verplichte koor, dat een aardig, melo- dieus nummertje is, kwam er over 't aigemeen wat erg teer uit, 't tempo ging vlugger dan bij de vorige! Ook zwakke tenoren. „Herfst" van Olman, mooi en muzikaal. Met algemee ne stemmen, derde prijs, verg. zilv. mai. en 25 gulden. 6. „Morgenrood", den Helder, 76 zangers, dir. F. v. d. Mey. Wat ruw en weinig uitdruk- king in 1in 2 „Een nieuw lied van een meis- je en een schipper" van den Hartog, 'n num mertje waarin 'n vrije opvating op z'n plaats is, was het begin, ,,'t Was ochtend", wat zwaar, alsook het begin van't 2e couplet. 7. Nieuw Leven" van Hoogwoud was ab sent. 8. „Crescendo" van Stompetoren, met 37 leden, dir. G. Anderson, wist uitdrukking te geven aan de compositie van den voorzitter der jury en had voor 2 nummer 'n stemmings- stukje „Slaap zacht" van Bonset gekozen. Dit koor mocht met 2 tegen 1 stem 'n derde prijs B, verg. zilv. med. verwerven. 9. „Morgenrood", uit Hoorn, 52 leden, dir F. Felkers; 'n goed begin in het tweede stuk „Morgenrood" van Otto de Nobel. Klank over't aigemeen niet zeer beschaafd. Meer expressie in 2 dan in't eerste nummer. 16. „Het Westea" Rotterdam, 109 leden, dir. J. Maas, 'n energiek leider. 'n Mooi, groot koor met goede stemverdecling. Het „Lente-Geboort" van Bonset is 'n echt num mer voor't publiek, waarin „bouche ferme", cn b.v. de illustratie van „het'regent uit de knoppen van de boomen" altijd mooi gevon- den zal worden. 'n Aardig nummer, waaraan door het koor zorg was besteed, 2e prijs, verg. zilv. med. met 50 gulden, met 2 tegen 1 stem. 11Excelsior" van Abbekerk, niet versche- nen en was no. 12. „Harmonie" van Wor- mer, 65 leden, dir. J. Mienis, bet laatste koor deze afdeeling aan de beurt. Goed evenwicht in de stemmen en goed materiaal; beschaafd. muzikaal, mooi, echt mooi in „0 gulden Hoofd" van Bonset. Met 2 tegen 1 stem, eer ste prijs, kleine zilveren tak met 75 gulden De eerste directeursprijs, 'n houtsnede van Tjipke Visser verwierf de heer Maas, de twee de prijs, 'n dirigeerstok, was voor den heer Mienis en de prijs voor de beste uitspraak, verg. zilv. med. werd aan het Rotterdamsche koor uitgereikt. De jury, bestaande uit de heeren Anderson uit Almelo, Wierts uit den Haag en Jonker, directeur van Bergen's mannenkoor, beraad- slaagde lang, en de uitslag werd met verlan gen tegemoet gezien, die, toen ze bekend werd. natuurlijk dikwijls met gejuich werd ontvan gen. 's A', onds, ruim 6 uur, begon men met de derde afdeeling mannenkoren (bekroond) waarvoor de heer Olivier Koop, die met de heeren Anderson en Jonker de jury vormde, en voorzitter was, het verplichte koor schreef. Het beet „De Zoekers" en is gedicht door Biem Visser. 'n Nummer met veel maatver- wisselingen, waarvan de muziek de woorden goed illustreert. Zes koren dongen er mede, grootendeels met fraaie stemmen en uitmuntende dirigen ten. Beverwijk's mannenkoor met 35 leden, dir. Leo Pielage, opende den avond. Keurig en semble, dat als vrij nummer Roeske's „Geu- zenvendel op den thuismarsch" gaf. 't Was alles in orde, totdat men kwam aan de Wii- helmusmelodie, waariegen de tenoren een te- genzang aanheffen, die hier te veel uitkwam en het Wilhelmus in verdrukking bracht. 2e prijs, verg. zilv. med. en 50 gulden. 2. Preciosa" uit Amsterdam, 90 zangers, dir. Th. Westerdaal, kwam uit zonder geleen- de krachten. De klank van dit goed bezette koor was veel minder dan van no. 1. 't Ver plichte koor leek hetzelfde nummer niet. Zong als no. 2 „Zomeravond" van Olman. 4e prijs met algemeene stemmen, zilv. med. 3. „Inter Nos", met 63 zangers, dir. Joh Kroese, 'n kalm leider, die in 2, „het Geuzen vendel" enz. van Roeske, meer in actie kwam Het ensemble kreeg 'n compliment van den voorzitter der jury voor de vertolking van het verplichte koor, ook no. 2 was heel mooi, het Wilhelmusgedeelte beter dan van Bever wijk, totdat het koor, bijna aan het slot, er uit raakte en onherroepelijfc verloren was. 't Woord van bemoediging van den heer Koop was 'n sympathieke daad, die door het publiek met applaus werd ondersteund. 4. „Het Zuiden", Amsterdam, 48 zangers, dir. Th. van Zutpben. Rustige leiding, goede zang, wat ruw bij de eerste tenoren. In het vrije nummer „Een Vrouw" van Koop, klor.- ken die stemmen besdhaafder. 3e prijs verg zilv. med en 25 gulden. 5. De IJ-zangers, Amsterdam, 61 zangers, dir. Karel Bohne". Inzet van het verplichte koor wat te sterk, anders heel mooi ensemble, ook in „Zomeravond" van Olman. Uitstekend dirigent. le prijs, verg. zilv. med. en 75 gul den. 6. „Kunst door Oefening", Amsterdam, 80 zangers, dir. A. Wolthers. Dit koor had niet de mooie klank van no. 5, maar gaf toch iets, wat hoogelijk gewaardeerd kon worden, voor- al in „Beati Mortui" van Mendelssohn. 4e prijs, B verg. zilv. med. met algemeene stem- men. De le directeursprijs, 'n schiiderij van mej. Beli Bok was voor den heer Bohne, de 2e, 'n dirigeerstok voor den heer Pielage, die bezig is de voetstappen van z'n vader te drukken, indertijd een koorleider, die bijna overal waar hij op 'n wedstrijd verscheen, den len prijs weghaalde. 's Middags was er bij den aanvang niet veel publiek, de Bergenaren zullen toch de grootsche onderneming van hun mannenkoor zeker wel door warme en groote belangstel ling willen steun:n? En dan bij de volgende Zondagen, althans in de buurt van de „Rus- tende Jager" meer vlaggen, dat geeft een meer feestelijk aanzien. A. K. HET EERSTE OLYMPISCHE ELFTAL SLAAT TE AMSTERDAM NEWCASTLE UNITED MET 4-0. (Van onzen eigen specialen verslaggever). Het is bijna niet te gelooven en zij, die gis- teren niet bij den wedstrijd tegenwoorclig wa ren, zullen den uitslag 40 in ons voordeel zeker moeilijk als waar kunnen aannemen. Immers, de grootste optimist durfde niet op een overwinning rekenen. En nu de kam- pioenen der eerste klas profafdeeling, het wereldberoemde Newcastle United met 40 geslagen! Geen enkel tegenpunt zelfs voor Gallacker en zijn mannen! 't Is wel sterk. Nog nimmer heeft een Engelsch eersteklas beroepselftal op het vasfeland zoo'n zware nederlaag geleden en dat) is juist thans van zoo groote beteekenis, omdat de Engelsche clubs, die op het vasteland gaan spelen, van den Engelschen Bond het consigne mee krij- gen een zoo gunstig mogelijk resultaat te be halen, omdat de reputatie hoog gehouden moet worden. Waaraan is die wonderbaarlijke overwinning voor ons elftal te danken? In de eerste plaats heeft ons eerste Olympische team, met van Nus als invaller voor van Heel, een wedstrijd gespeeld als nog nimmer te voren. Toen de spelers eenmaal door de kennismaking heen waren speelden zij met een enthousiasme, dat voortdurend door het yocrbeeld van Massy werd aangewakkerd en ieder inspireerde tot het beste spel. Daardoor werd een tegenstand geboden, waarop New castle absoluut niet had gerekend. De En gelschen begonnen kalm en berekenend met een technisch prachtig spel, dat ongeveer een cwartier ons elftal in de minderheid deed zijn. Maar tot doelpunten kwam het niet. Och, dachten de Engelschen vermoedelijk, dit is_ slechts een kwestie van tijd. Maar d'itmaal ging het niet op. Ons elftal begon ook aan te vallen en deze aanvallen werdgn talrijker en gevaarlijker tot eindelijk na een half uur speien Smeets via den Engelschen back Hud speth, die nog trachtte te redden, doelpuntte uit een mcoien voorzet van Weber. Dit fraaie succes verraste de gasten en hoewel zij in het laatste kwartier den eerste helft, ernstig pro- beerden te doelpunten, slaagden zij daarin met, omdat het doelpunt de onzen had doen inzien, dat deze profs niet onfeilbaar waren en het fanatisme in de ploeg verdubbeld werd. Steeds werden de aanvallen van New castle onderbroken. De verdediging van ons speelde haar beste spel. v. d. Meulen vocht als een leeuw, Denis was steeds daar waar Gallacker trachtte door te breken en van Kol werd geinspireerd tot een spel, dat met eere genoemd mag worden. Beter dan tegen Bel- gie nog en zeker veel beter dan bij Ajax. Het liep de Engelschen niet mee ook en dit maakte hun stemming niet beter en met 1—0 voor ons elftal brak de rust aan. Een enthousiast applaus klonk voor ons elftal. Na een zeer korte pauze werd opnieuw begonnen. De Hol landers hadden nu den wind in hun voordeel. Aigemeen werd een overwicht der Engelschen met eenige doelpunten verwacht. Maar de Moll, ploeg dacht er anders over. Voor de overwinning werd er gestreden en men liet zich door de reputatie der kampioenen niet intimideeren. Meermalen verkeerde het En gelsche doel in gevaar, en wat de gasten zelf ook beproefden, hoe de vleugelspelers Urwin en Seymour ook liepen en plaatsten, steeds was daar Denis, van der Meulen, van Kol, Massy of een ander om de bal weg te werken en onzen aanval in actie te brengen. Nadat het doel van Wilson aan een doorboring was ontsna.pt (Tap schoot onhoudbaar juist tegen de paal) werd een schitterende doorbraak van Elfring de profs noodlottig. Op de juiste afgemeten wijze legde hij den" bal Tap voor de voeten en met een wonderlijk mooi schot uit moeilijke positie werd Wilson voor de tweede maal gepasseerd. Het enthousiasme, dat toen onder de toeschouwers uitbrak is niet te beschrijven en deed herinr.eren aan de vroegere groote international ontmoetingen cp Oud-Roozenburg of Houtrust. Denis feliciteerde Tap en Elfring beiden met hun sucres. Ook Gallacker feliciteerde Tap. Gallacker en zijn mannen waren ver- bluft en zooals het in zulke gevailen meerma len gaat, zij konden. hun ware spel niet vin- den. Hun plaatsen, koppen- enz. werd steeds minder zuiver, de geest in de ploeg werd niet beter en de Hollanders die de overwinning voelden werden steeds beter. Weer een pracht aanval van Elfring en Tap samen. Absoluut onjuist gaf scheidsrechter Mutters buitenspel voor Elfring, Tap schoot evengoed prachtig in, maar het doelpunt was natuurlijk ongel- dig. Dat zou de linkerwing over doen. Weber, die veel beter speelde dan tegen Belgie brak fraai door. Hij meende een kans te hebben tot score en loste daarom een schitterend schot op doel, dat Wilson geen kans gaf en zoo was het na 37 min. 3—0 voor Holland. Nog acht minuten. Fel streden de Engelsche voor een tegenpunt, maar zij waren hun zelfver- trouwen kwijt en konden het fijne spel, dat noodig was om onze verdediging te overrom- pelen niet meer ontwikkelen. De Hollandsche ploeg gaf het niet op en maakte het Wilson opnieuw lastig en juist toen men hoorde roe- pen „nog anderhalve minuut", stelde een aanval van rechts Tap instaat van dichtbij het vierde doelpunt te maken. Nog even werd fel gestreden. Smeets kwam in botsing met Mc. Donald, wat jammer genoeg den En> gelschnian twee tanden kostte, en toen kon- digde scheidsrechter Mutters het einde aan. Een applaus, dat zeker ver te hooren was, brak los voor onze ploeg. Massy werd op de schouders het veld afgedragen en alle spelers werden op hartelijke wijze gehuldigd voor hun bijzondere spel. De stemming der En gelsche was zeer dwon. Men zal in Engeland zeker raar opkijken van den uitslag. Scheidsrechter Mutters heeft de wedstrijd met strenge hand geleid, wat wel noodig was. De Engelschen wilden in't veld al spoe- dig aanmerkingen maken op enkele zijner be- slissingen en vooral Gallacker zette meerma len een boos gezicht. Maar daar trok de heer Mutters zich al heel weinig- van aan en bij een nieuw ongemotiveerd protest bracht hij Gallacker duidelijk aan't verstand, dat deze zich onvoorwaardelijk bij zijn beslissingen had neer te leggen of anders de kleedkamer kon op zoeken. Ook de Engelsche grensrech- ter, die de spelers aanwijzingen gaf, kreeg een waarschuwing. Zeker ;t is waar de scheidsrechter nam eenige verkeerde beslis singen, maar die waren ook soms in ons na- deel en de Engelschen hebben in geen opzicht over de leiding te klagen. Wij lazen ergens in een voorbeschouwing over den wedstrijd: „Een Hollandsche over- winning zullen wij maar buiten beschouwing laten, omdat de Engelschen zich daarmee slechts belachelijk zouden maken." Nu 40 is toch zeker een overwinning. Maar belachelijk waren de Engelsche geens- zins. Zij speelde technisch een prachtig spel, dat in verschillende onderdeelen veel beter was dan het onze. Hun koppen was buitenge- woon, hun plaatsen eveneens. Maar opnieuw is bewezen, dat een ploeg slechts zoo goed speelt als de tegenpartij het toestaat. Wilson was een zeer geroutineerd betrouwbaar doel- verdediger, doch hij heeft geen bijzondere dingen gedaan. Dat beslist alle vier doelpun ten onhoudbaar waren, gelooven wij nietJ Maitland en Hudspeth waren een paar stevi- ge backs, die massief trapten. In de midden- linie viel het spel van Spencer, den spil op. Hij kopte zeer mooi, ving alle ballen op en opende mooi naar de buitenspelers. De vleu- gelhalfs waren fijne spelers. Als geheel trot de middenlinie te veel vlak achter de voor hoede op, waardoor de doorbraken der Hol landers gevaarlijk werden. De Engelschen hadden moeten inzien, dat dit hier niet ging. Zij rekenden te veel op hun baks en keeper en hadden een te lagen dunk van den Holl. aan val. De snelheid der Engelsche spelers viel ons niet mee. Ook de beroeinde Gallacker viel ons eerlijk gezegd tegen. In 'f eerste kwartier was hij gevaarlijk, maar later had Denis hem zoo geweldig in bedwang, dat zijn humeur er onder leed. Clark als rechtsbinnen was wat stijf en niet vlug genoeg. Prachtig was Ur win als rechtsbuiten. Van dezen kant dreigdc steeds weer het gevaar. Mc. Donald de linksbinnen was zeer gevaarlijk. Zijn fraaie kopbal voor de rust en ook eenige van zijn geweldige schoten, hadden beter lot verdiend. Seymour zal ongetwijfeld in Engeland heel wat betere wedstrijden hebben gespeeld. Veel den adimi'ni&trafo«<r

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6