|j. Fraa&entserg - Alkmaar. BinnenHand KASTPAPIF.R nan rollen en vellon. KASTRA3SDEN, PITNA1SKS (Koper en Celluloid). Ilitslultend lo kwaliteitcn. bepaald fraaie voorzetten hebben wij van hem ■niet aezien. iEn nu ons elftal! Alle spelers zonder on- derscheid verdienen een bijzonder woord van lof voor hun spel, dat vriend en vijand ten zeerste heeft verbaasd. Als deze ploeg, waar in iedere speler elken wedstrijd beter wordt, nog een jaar serieur oefent, kunnen wij op de Olympische Spelen met eere urtkomen. Er komt steeds meer verband en samenspel in de ploeg en als men dan hetzelfde enthousiasme, dat gisteren het geheel bezielde ook in an dere wedstrijden weet te ontwikkelen, kan suc- ces niet uitblijven. v. d. Muelen had gisteren weer volop gele- g-enheid te toonen, dat hij onze beste doelvei- dediger is. Vooral in enkele zeer benauwde oogenblikken was hij de man die wn in t doel noodig hebben. Over Denis nog lets nieuws te zeggen valt met mee. Gisteren ■kreeg hij volop gelegenheid te laten zien, dat hij tot de beste en meest fijne achterspelers 'van het vasteland behoort en de Engelschen zullen niet anders dan met grooten lof over ihem kunnen spreken. Prachtig wist hij steeds te redden en altijd was hij daar, waar het ge- vaar't feist dreigde. v. Kol heeft zich met eere naast hem gehandhaafd. De Ajaxied .heeft een uitstekenden wedstrijd gespeeld. kMassy was in een woord schitterend. Wat de ze enthousiaste speler gisteren heeft gedaan, was wonderbaarlijk. Onvervaard zette hij zijn fpno-elsche tegenstanders steeds de voei tdwars. Zijn koppen was buitengewoon en zijn jonvermceid werken zweepte het elftal op. IEen groote kracht voor onze ploeg. Verlegh [was uitmuntend en werd steeds beter. De Eiv igelschen hebben aan hem geen gemakkelijken itegenstander gehad. Invaller van Nus heeft zich met eere van zijn taak gekweten. Na [een eenigszins werfelend en zwak begin, raakte hij spoedig ingespeeld. Een enkele maal werd zijn talmen hem noodlottig, maar meerdere malen viel zijn fraai aangeven langs den grond weer op. Zeer zeker een spe ler met veel aanleg. Onze voorhoede was bijzonder op dreef. Jan Elfring heeft zich ook tegen Newcastle met eere gehandhaafd en is zeker de beste rechtsbuiten, die wij thans bezitten en in lan- gen tijd gehad hebben. Vcoral in de tweede helft was hij een voortdurend gevaar voor de Engelschen 'en zijn samenspel met Tap was prachtig. Smeets deed veel en nuttig werk in "t veld, meer tusschen voorhoede en halflinie. Tap blijkt o.i. steeds meer de aangewezen midvoor. De linkerwing Gehring—Weber be- looft zeer veel. Beide spelers waren al weer veel beter dan tegen Belgie en zijn hun plaats ten voile waard. Dat de andere wedstrijden van Newcastle tegen de Olympische elfta lien met groote be- langstelling worden tegemoet gezien spreekt van zelf. De triomf van gisteren, al is natuurlijk 4—0 geen verhouding, zal nog lang in her- innering blijven, omdat zij onze voetbalnaam in Europa weer omhoog brengt. Omtrent het officieele begin vermelden wij nog het volgende: Om half drie betraden de Engelschen met aanvoerder Gallacher voorop het veld, ter- wijl de Postharmonie hun volkslied1 liet hoo- ren. Minister Kan, bij den wedstrijd aanwe- zig, liet de Engelsche spelers aan zich voor- stellen en drukte ze de hand. Dit in navol- ging van den Engelschen Cupfinal, waar de Koning dit altijd doet. Ook de Engelsche Ge- zant volgde het voorbeeld van Minister Kan Ons elftal gekleed in roode jerseys en witte broeken, werd enthousiast met het volkslied begroet. Scheidsrechter Mutters liet Gallacher en Denis tossen, waarbij de eerste won en het voordeel1 van den wind koos. Nadat de consul Boeljon, een leuke speel sche hond, met eenige moeite van het terrein had verwijderd, kon begonnen worden. Het prachtige weer, dat boven verwach ting den wedstrijd begunstigde heeft ook het uitstapie van Alcmaria uitstekend doen sla- gen. 't Was voor alien, die mee waren, in al le opzichten een eenige dag, en dat men den stadgenoot Elfring in zoo-'n mooien wedstrijd kon toejuichen stemde tot groote b'djdschap I O De wedstrijd Noord-Nederland tegen Noord-Duitschland te Leeuwarden gespee'd eindigde in een gelijk spel 3—3. Rust 03 HortosSchoten 21 ExcelsiorGooi 21 Bekerwedstrijd NoadR. C. H. 3—2 West Ham won den tweeden wedstrijd in Denemarken met 31. Amerika won ook van Belgie den tennis- wedstrijd met 41. Tilder sloeg Washer in 4 sets. UIT ST. PANCRAS. Een vriendschappelijke wedstrijd had gis- ter plaats op het Vrone-veld alhier tusschen de Vrone-reserves en Voorwaarts van Noord- scharwoude. Uitslag 4—2. OOTI3H nn Hciloo staat weer in het teeken van Jport. Het wakkere bestuur van de Sportver- eeniging V. V. H. heeft wederom seriewed- strijden georganiseerd en een 9-tal Zondagen zal weer en vreedzame strijd worden go- spedd, wat honderden bezoekers trekt, die zentier twijfel weer het mooie Heiloo zuClen bezoeken en hiervan den gunstigen indruK kunnen meenemen naar hun respectievelijke .woonplaalsen. Zondagmiddag 1 uur ontving het bestuur de gasten Vanaf het clublokaal „De Rus- tende Jager" werd een optocht geformeerd met ons fanfarecorps ),Eensgezindiheid", di- recteur de heer D. Harder Jr., aan den kop, :n onder de tonen van de muziek toog men war het mooie sportterrein aan den Rijks- itraatweg. Aldaar aangekomen werd het woord ge- zoerd door den heer W. Bruul, die, namens ict bestuur, alien welkom heette. Spr. braeht ."lank aan alien die hebben medegewerkt om de sericwedstrijden mogelijk te maken door het geven van prijzen en andere medewer- king, om deze dagen te doen slagen. Een 'bijzonder woord van dank richtte snrtker cat direcreur en lecren van het fanfarecorps, op wie men nooit teverg.eis een beroep deed. Op dc hem eigen wijze vroeg spr. de belangstel- ling van het publiek, om in grooten getale op te komen, om deze mooie sport te zien en sprak den wensch uit, dat de wedstrijden mogen slagen. Hierna werd' gespeeld tusschen S. V. S. 11 Helder—Stormvogels II IJmuiden, welke wedstrijd eindigde met 4—1. Danrna kwam Amsterdam Boys I tegen V. V. H. II in het yeld. Het slappe spel van eerstgenoemde club gaf weinig mooi spel te zien, doch onze club werkte schitterend en een winst van 0—8 was voor Heiloo zeker verdiend. De lste klassers S. V. S. I Helder en Sparticus I Amsterdam gaven een mooien strijd. Hoewel het spel wat forsch was, be- kampten de beide partijen elkander schitte rend, met een uitslag van 2—0, wat jammer was voor de laatste club, een verhouding 11 was zeker verdiend. De wedstrijd was goed1 bezocht en gedu- rendc den geheelen wedstrijd liet „Eensge- zindheid" zich hooren. DE MINISTER VAN KOLONIeN SPREEKT DE BEIDE INDIeN TOE. Zaterdagmorgen om 9 uur zijn te Eindho ven de ministers van kolonien en marine aan gekomen, die door den heer A. F. Philips, dl- recteur der Philips Gloeilampenfabrieken, van het station werden afgehaald. De heeren begaven zich eerst naar huize de Laak, de viiia van den heer Philips, waarna de fabrie- ken en ncveninstellingen der N.V. werden bezocht. t Ook werd bezichtigd de zendinstallatie waarin minister Konigsberger 'savonds een rede voor Oost- en West-Indie, voor de Phi lips' kortc golfzender zou uitspreken. Nog werd' een bezoek aan het Drentsche dorp gebracht. Om half een werd ten huize van den heer A. Philips het noenmaal gebruikt, waar me- de aanwezig waren de onder-directeuren en de heeren dr. v. d. Poll en dr. Halbertsma. Ten 2 uur bracht de Philips Harmonie eene aubade. Dc minsiter van marine vertrok 'snamid- dags weer naar 's-Gravenhage. Om 8 uur begaf minister Koningsbergen zich naar het Phyisisch Laboratorium, waar hij voor den microfoon (korte golf 30.2 M.) de volgende rede uitsprak. De eerste woorden, die ik bij deze korte toespraak tot Oost- en West-Indie doe hoo ren, mogen zeker wel zijn woorden van huldte aan de beoefenaars van de wetenschap en van de techniek, die het mogelijk hebben ge- maakt, dat mijn stem tot aan de andere zijde Id van de wereld kan worden gehoord. Het zijn in de eerste plaats de leiders der N.V. Philips Gloeialmpenfabrieken, wien die hulde toe- komt. En in de tweede en niet minder voorname plaats riclit zich mijn waardeering tot die beide mannen, die zich bij deze nieuvvste ra dio-telefonische vindingen in het bijzonder hctbf!i onderscheidendr. Balh. van der Pol en zijn jeugdigen medewerker den heer Nu- mans. Van hoe groote beteekenis de reeds be- reikte uitkomsten ook mogen zijn, toch zijn alle genoemden van oordeel, dat liier nog maar een eerste schrede is gezet op den weg naar het einddoel een geregelde radio-tele- fonische gemeenschap tusschen Nederland1 en zijn overzeesche gebiedsdeelen. Zij zijn vast besloten dien weg ook verder te betreden en voor het oogenblik meen in nietbeter te kun nen doen dan hun op dien weg de allerbeste ■wenschen mee te geven. Met en tot e'.kander te kunnen spreken is iets geheel anders, is oneindig veel meer dan het wisselen van brieven of telegrammen. De beide laatste gaan via het leveniooze papier, maar de levende stem is bij uitnemendheid het orgaan der gedachtenwisseling en wan- neer eerlang het in Holalnd gesprcken woord dadelijk in Oost of West op gelijke wijze zal kunnen worden beantweord, dan zal de saamheorigheid dezer drie gebieden in krach- tiger mate dan te voren aan den dag komen. Wat inzonderheid Oost-Indie betreft, mor- gen is het de dag waarop de nieuwe staats regcling in voile werking zal treden. Voor het nieuwe tijdperk dat daarmee aanvangt spreek ik mijn beste wenschen uit. Moge het getuige zijn van de voorspoedige staatkundi ge ontwikkeling langs de lijnen, die ginds on hier naar beste weten en met de beste bedo-e- lingen zijn uitgestippeld. Den nieuwen Volksraad, die over een paar dagen vcor het eerst zal bijeen komen, roep ik hierbij een hartelijk welkom toe. M-oge zijn werk voorspoedig en vruchtdragend zijn Den gouverneur-generaal, die met dien Volksraad in zoo nauwe verbinding zai moeten samenwerken, in de eerste plaats een hartelijken en vrienschappelijken groei Sinds begin September van het vorig jaar hebben wij samen de leiding der Oost-Indi- sche zaken. Ook wij beiden ondervinden bij onze samenwerking wet eens de moeilijkhe- den, door de groote afstanden onvermijdelijk in het leven geroepen. Wat ik tot dus'verre heb gezegd, geldt skchts voor een deel voor West-Indie, voor Suriname en Curasao. Ook aan die gebieden en hun bestuurder een hartelijken groet. Met den gouverneur van Suriname bouw ik sa men voort op de grondslagen, die wij den vorigen zomer bij onze besprekingen alhier hebben gelegd. Den gouverneur van Surina me is ccn moeilijk werk opgelegd, dat tal van teleurstellingen biedt, maar houdt moed. Den gouverneur van Curasao hoop ik over eenige weken hier in Nederland te mogen. be- groeten en dan persoonlijk met hem kennis te maken. Aan Oost-Indie wensch ik toe een goede verdere nachtrust en aan West-Indie een ge- ncegelijk theeuur op dezen vrijen namiddag. Tot een volgende maal! Ongeveer een kwarticr na het uitspreken van deze rede, terwijl de minister nog in Philips' Laboratorium vertoefde, werd al daar, dank zij de buitengewoon vlotte mede- weiking van den riiksradiodienst te Ban- deng en te Amsterdam, telefonisch berieht onhrangen. dat de rede van den minister in Nederlandsch Oost-Indie uitstekend was ont- vangen. De minister gaf uitdrukking aan zijn bij- zondere waardeering voor dit schitterend gucces. HANDELS- EN KANTOOR- BEDIENDEN. Zaterdagochtend is in Den Haag het con- gres van den Nederl. Bond! van handels- en kantoorbedienden begonnen. De voorzitter, dte heer G. J. A. Smit Jr., zeide in zijn openingsrede, dat de Bond thans 40 pet. van alle georganiseerde handels- en kantoorbedienden telt. In de laatste 2 jaren heeft de Bond nan werkloozen 35,000 u-it- gekeerd, benevens een paar ton aan- crisis^ schuld. Die werkloosheid is behalve aan de crisis, te wij ten aan de efficiency, waardoor vele oudere bedienden op straat gezet wor den. Overigens heeft ail deze efficiency niets anders dan werkloosheid gebracht en geen en-kel voordeel afgeworpen, tenzij voor de beurs van de kapitalistische klasse. Spr. zeide verder o.a., dat er een hedenke- lijke mentaliiteit heerscht in de Nederl. Werk- geversvereeniging. Het zijn niet meer die kop- stukken der v/erkgevers, de Storken en de Philipsen, die de richting aangeven, maar de advocaten, de Cort v. d. Lindens, de Mo- lenaars. Een sympt-oon van deze mentaliteit is de houding der werkgeversvereeniging te- genover de ziekteverzekering. De heer Kupers heete het congres welkom namens het Nederl. Verbond van Vakver- eenigingen. Hierna werd een besipreking gevoerd naar aanleiding van het jaarverslag. Aan het hoofdbestuur werd door verschil lende afdeelingen hulde gebracht voor het gevoerde beleid. Na de pauze werden meer onderdeelen van het jaarverslag besproken, evenals verschi-!- lende acties, die in de afgeloopen jaren ge voerd werdena Er werd1 o m. op aagedron- gen, dat bij voorkomende gelegenheden, wanneer in de Tweede Kamer de belangen der aandcelhouders worden besproken, de sociaal-democratische Kamerleden die belan gen der bedienden zouden verdedigen. JUIST OP TIJD. Een man, die met te groote snelheid1 door de Leidschestraat te Amsterdam reed, werd door een politieagent aangehouden. Terwijl deze proces-verbaal opmaakte, kwam een heer toesnellen en decide mede, dat het rij- wiel van den aangehoudene zijn eigendom was. De fiets had even onbeheerd voor een cafe op het Leidscheplein gestaan. De aange houdene werd ingerekend. ACTIE TEGEN DEN BORGEMEESTER VAN AMSTERDAM. De communistische raadsleden Wijnkoop, Lisser en Doornbusch hebben, zoo meldt het Hdbl., het volgende voorstel bij den gemeen- teraad ingediend: „De raad besluit een adres aan de regee ring te zenden ten einde haar te verzoeken den fungeerenden burgemeester na het thans binnenkort eindigen van diens ambtstermijn, niet opnieuw tot burgemeester van Amster dam te benoemen". De toelichting tot dit voorstel luidt aldus: „Afgezien van de andere bekende bezwaren die de commuinistische raadsfractie tegen het beleid van den burgemeester als 'sraads voorzitter heeft, acht deze fractie het noodza- kelijk dat de raad thans een einde maakt aan dat regiem. De kaakslag, dien de burgemeester aan het interpellatierecht van den raad heeft gege- ven; het terzijde stellen van de desbetreffende grondwettelijke bepailingen in verband1 met het publiek vertoonen van de film „Moeder" en andere dergelijke hoogste kunstgewroch- ten der moderne kunst, waardoor het optr? den der politie langzamerhand buiten elke controle komt te staan; benevens diens voort durend optreden van censuur op cultureel ge- bied, zooals is gebleken in zijn aantasting van het volksvermaak (dansen, muziek enz op den vrijen Zondag), en zooals het zijn h-oogtepunt hneft bereikt ten opzichte van den maatregel van de film „Moeder", maken dezen maatregel van den raad' van Amster dam, naar de meening van de voorstellers noodzakelijk". Ken tegen de wljziging van de ministerieele beschikking van 19 Ju.i 1920, waarbij de be- paling dat alleen kaas voorzien van het rijks- mcrk mag worden uitgevoerd, veranderd werd in dien zin, diat alleen kaas waarop het rijksmerk duidelijk zichtbaar is, ten uitvoer mag worden aangeboden. Als lid zijn aangenomen de N. V. Kaashan- dcl voorh. W. den Boer te Gouda, en de heer J. v. d. Laan te Gouda. BEZOEK VAN ZWITSERSCHE INGENIEURS. Zaterdagmiddag zijn via Luilc acht direc tcuren van electriciteitsbedrijven in Zwitser- land te Maastricht in ons land gekomen waar zij gedurende een week de gasten zullen zijn van de Vereeniging van directeuren van electricteitsbedrijvcn in Nederland. NED. ZUID-A F RIK A A NSCH E VEREENIGING. De Nederl. Zuid-Afrikaansche Vereeniging heeft Zatercag te Amsterdam haar algemee-1 ne vergadering gehouden onder leiding van prof. dr. W. J. Pont. Na gced'keuring van de verslagen zijn to, leden van het hcofdbestuur gekozen de heeren J. M. De Bruyn te Haarlem, H. J. Emous te Amsterdam, mr. J. C. Kakebeeke te Deventer, mr. B. de Gaay Fortman te Amsterdam, dv N. Mansvelt te Haarlem en mr. H. Verkoute- ren te Amsterdam. Vervolgens decide de heer J. H. Memelink een en ander mede over de reis, welke in op- dracht van de Vereeniging de Emigratie- ccinniissie naar Zuid-Afrika gemaakt is. Op de vraag, of er plaats is in den land bouw voor Hollanders, antwoordde spr.: er is zeer veel land, er zijn duizenden en duizen- den hectaren goedkoope grond, die wachten op ontginning. Maar wie er heengaat moet zich weten aan te passen; oordeelkundig wer ken, bemesting. dieper ploegen kunnen voor een gro-ot deel de moeilijkheden van de drcog- te overwinnen. Vele grondbezitters verpach- ten hun land en dit is een gelegenheid voor de minder kapitaalkrachtige landverhuizers. Hoog noodig is het eclhter dat er een lichaarn kemt hetwelk den immigranten van voorlich- ting dient; bij -de boeren zijn zij daarvoor niet aan het goede adres, omdat de boeren veel te optimistisch zijn. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN KAASHANDELAREN. In de jongste bestuursvergadering der Ne derlandsch e Vereeniging van Kaashandela ren is in plaats van den heer J. Th. L. Withof Keus, die als voorzitter bedankt heeft, als zoodanig gekozen de heer A. J. Schilt. Tot tweede voorzitter werd gekozen de heer B. M. van Zwet. Het bestuur besloot een audientie bij den minister van binneiulandsche zaken en land- bouw aan te vragen om dezen de ernstige Sedankingen van het bestuur kenbaar te nu- VE R K IE ZI NO S R ECL A ME Een bewoner van den Spoorsingel te Rot terdam, de heer W. A. K., zag, dat enkeh jongelieden bezig waren den muur van zijn woning te ontsieren met verkiezingsreclame Toen hij daar aanmerking op maakte, heeft een van de jongens zijn kalkkwast naar hem gegooid. De heer K. kreeg kalk in een oog; xtvendien zijn zijn hoed en zijn jas bescha- digd. De politie stelt een onderzoek in. BEGRAFENIS N. H. BRUINS. Nadat in het sterfhuis ds. W. Klaassen uit doom een rouwdienst had geleid, is Zater- dag onder veel belangstelling, vooral uit on- derwijskringen, op de tweede algemeene be- graafplaats te Utrecht ter aarde besteld1 het stoffelijk overschot van den heer N. ii. Bruins, in leven oud-directeur van de Rijks- kweekschool voor onderwijzers te Utrecht. Aan de groeve heeft allereerst gesproken de heer K. Brants, hcofdinspecteur bij het la ger onderwijs, die, sprekende mede namens de regeering hulde bracht aan de hooge plichts- opvatting van den overledene, eerst te Hoom eu later te Utrecht als directeur der kweek- school, en wees op de groote vriendschap, welke de leerlingen hem toedroegen. Spr. bracht dank vooral voor het idealisme, dit de overledene in zijn leerlingen heeft ge bracht. Voorts hebben gesproken de heeren C. L. Tonder, rijksinspecteur bij het lager onder wijs, en de heeren J. Builthuis, leeraar aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers le Utrecht, die in gevoelvolle woorden vooral de voortreffelijke hoedanigheden van den over ledene als mensch in het licht steldcn. De laatste spreker was ds. W. Klaassen, herv. predikant te Hoorn, die, eveneens hulde brengende aan de nagedachtenis van den overlediene, er op wees, dat de heer Bruins niet alleen een goed' directeur, doch ook een braaf mensch was. Hij was vroom, zoo zeide spreker, en velen hebben op godsdienstig en kcrkclijk gebied met hem mogen samenwer ken. Namens het Prov. Kerkbestuur van Noord-Holland en het Olassicaal bestuur van Hoorn en namens honderden vrijzinnig- godsdienstigen bracht spr. ten slotte aen heer Bruins dank vcor hetgeen deze heeft gedaan. Een zoon van den overledene, de heer E. H. Bruins, te Apeldoorn, dankte voor de be- toonde belangstelling. LEDEN VAN GEMEENTEBESTUREN IN DEN VRIJHEIDSBOND. De algemeene vergadering van de Vereeni ging van leden van gemeentebesturen in den Vrijheidsbond, Zaterdagmiddag te Utrecht gehouden, is door den voorzitter, dr. W. W. van der Meulen te's Gravenhage, geopen met een kort woord. waarin hij er op wees, dat het met den Vrijheidsbond niet slecht gaat Thans verkeeren wij in een periode, waarin de werkelij'kheid een krachtig woordje heeft gesproken. De economische toestanden zijn van dien aard geworden, dat het nuchter ver- stand het in den Vrijheidsbond zal waardee- ren, oog te hebben voor de werkelijkheid Dit beteekent echter niet. zeide spr. met nadruk. dat wij zijn een partij der reactie. Wij blijven het ideaal dienen. Bezadigd inzicht zal zoo- veel mogelijk trachten te naderen hetgt men zich voorstelt. De Statenverkiezingen, ging spr. verder, hebben bewezen, dat de gemeenteraadsverkie- zingen worden gehouden in een voor ons gun stige atmosfeer, een betere dan vier jaar gele den, toen ze plaats vonden in een tijd. waarin men droomde van allerlei dingen, die niet konden worden verwezenlijkt. Daarna hield mr. P. Droogleever Fortuyn oud-wethouder en lid van den gemeenteraac van's Gravenhage, een inleiding voor een bespreking van het algemeen gemeentepro gramma van den Vrijheidsbond. Aan de gedachtenwisseling over deze inlei ding namen verschillende aanwezigen deel. Tot nieuw-e bestuursleden werden benoemd: jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn, oud-burge meester van Veendam te Den Haag en mr Van der Hurk, gemeenteraadslid, te Breda (Als bestuurslid was afgetreden dr. W. G van den Berg). film voor het aanwezige publiek, nu de voor- stclhng toch eenmaal begonnen was. HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. Het congres werd Zondag voortgezet. De soc.-dem. Kamerfractie was hierbij verteger.- woordigd door de Kamerleden mevr Suzf Groeneweg en de heeren Drop en Schaper Breedvoerige besprekingen lokten de voor- stellen tot wijziging der contributie Van de zijde van het bondsbestuur werd er op ge- wezen, dat de bondsmiddelen versterking noodig hadden, daar de laatste 4 jaar met een nadeelig sald-o was gewerkt en dat de positie der weerstandskas ook niet schitterend kon worden genoemd, aangezien de staking bij de Electrolux f 56.000 aan de kas had gekost. Ten-slotte werden de bestuursvoorsteller eenigszins gewijzigd aangenomen. De nieuwe contributieregeling zal ingaan op 1 Juli 1927 en reeds voor dit jaar f 5000 meer in de kas doen vloeien. Hierna hield de bondssecretaris de h^er H. Schutjes uit Amsterdam een referaat over de Ziektewet, waarbij hij uiteenzette daf het voorontwerp op verschillende punten ver be- neden de verwachting is gebleven. Terslotte werd de volgende motie met algemeene stem- men aangenomen. De bondsvergadcring zich aansluitende bij de algemeene critiek, daarop uitgeoe- fend in de hoofdbesturenvergadering van het N. V, V., constateert, dat dit ontwerp ten aanzien van d-e bedienden een aanmerkelijke ver- slecht-ering inhoudt, stelt n.l vast, dat voor bedienden gebruikelijik is dat bij ziekU hun loon wordt doorbetaald, zonder dat daarvoor premie van de zijde van den be- diende wordt gevraagd, stelt eveneens vast, dat in het voor-ontwerp Ziektewet den bedienden slechts 70 pCt van hun loon wordt toegeken-d, terwijl ze daarvoor nog de helft der premie moeten betalen, terwijl bedienden met een loon van meer dan f 2400 geheel buiten d-e wet vallen, constateert, dat daardoor een ernstige ver- slechtering van de positie der bedienden dreigt; is van oordeel, dat de wettelijke regeling een-er materie datgene als mini mum behoort te stellen, 't welk reeds als usance in het vrije bedrijf wordt toege- past; stelt de Regeering den eisch het voor ontwerp Ziektewet alsnog zoodanig te wijzigen, dat aan alle bedienden vol loon bij ziekte zonder premiebetaling wordt toe- gekend; dringt er bij de arbeidersbeweging op aan, d-ezen eisch zoo krachtig mogelijk te ondersteunen". Namens de soc.-dem. Kamerfractie vep- klaarde de heer Drop, dat men deze eiscben krachtig zal steunen. In de middagvergadering hield de heer G. J. A. Smit Jr. een voordracht over het pro gram van Montreux. Met algemeene stemmen sprak de verga dering zich uit voor aanvaarding van het ur- gentie-program en de directe vervulling van de volgende punten: 1. de ratificatie van de conventie van Was hington voor den 8-urendag, met toepas- selijk verklaring voor alle bedienden, die daaronder kunnen vallen; 2. invoering van de Wet op den 8-urendag voor alle groepen van bedienden, welke thans nog zijn uitgesloten. 3. doorbetaling gedurende een redelijken ter- mijn van het loon, bij verhindering tot weiken; 4. een o-pzegtermijn van de zijde van den werkgever, welke wordt verlengd naar ge- lang- van den duur der dienstbetrekking; 5. schadeloosstelling in geval van beeindi- ging van de dienstbetrekking buiten schuld van den bediende, na minstens 2 jaar diensttijd, welke schadeloosstelling toeneemt naar gelang den duur der dienst betrekking; 6. invoering van de wettelijke 8 uur winkel- s-luiting. 7. Concurrentiebedigg, op grond waarvan het den bediende verboden wordt, na be- eindiging van de dienstbetrekking een an dere betrekking in een andere onderneming aan te nemen, is niet rechtsgeldig op zoogenaamde geheime concurrentie cla-usules, d.w.z afs-praken van werkge vers over de niet-indienstneming van be paalde bedienden, wordt straf gesteld Bij de bestuursverkiezingen werden de voor zitter, secretarissen en penningmeester herko- zen, evenals de aftredende leden van het bondsbestuur. DE RUSSISCHE FILM „DE MOEDER" TE AMSTERDAM. Vrijdagavond is in een der zalen van het cafe „Former", aan het Kleine Gartman- plantsoen, vcor de leden en genoodigden van de societeit ,-,De Kring" vertoond de Rus- sische staatsfilm „De Moeder", naar Maxim Gorki, waarvan de openbare vertooning we- gens de huns inziens revolutionnaire strek- king door de burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht geweigerd is. Zooals men west, heft het communistische laadslid de heer Wijnkoop te vergeefs ge- tracht, over die weigering, voor zoover be treft Amsterdam, in de laatst gehouden raadszitting te interpeilleeren. Er was zulk een groote belangstelling, dat aan velen geen toegang kon worden ver- leend. De geheele ingang van het cafe tot de zaaldeur toe was opgepropt met menschen. Tot degenen, die de voorsteliing bijwoon- den, behoorden twee der drie sociaal-demo cratische wethouders, de heeren Wibaut en De Miranda, het sociaal-democratisch Twee de Kamerlid de heer Kleerekoper en de heer Wiinkoop. Tijdens de vertoning deed zich een incident met de politie voor. Er verscheen n.l. een in- specteur met agenten. en deze eischte over- legging van het introd'uetieboek, teneinde vast H stellen, wie werkelijk tot de introduce's be- hoorden. De politie meende n.l., dat ook een aantal anderen waren toegelaten, waardoor dc voorsteliing een openbaar karakter zoa hebben gekregen. De bcdc-eling was, die „an- deren" uit de'zaal tc verwijderen. Dit verwekte heftige beweging onder de r.mwczigen, maar ten slotte kon de rust her- steld worden en de vertoning voortgang hebben, nadat wethouder De Miranda zich telefonisch in verbindig had gesteld met den burgemeester en van dezen toestemming was verkregen voor het verder afdraaien van de BRANDEN. Te Zelhem is de woning van den tuinmaii Klein Obbink afgebrand. De slagerij van den heer J. Boer te Vries is tot den grond toe afgebrand. KORTE BERICHTEN. Vrijdagmiddag is de veehouder D. Ver- wey, van Broeneld, onder de gemeente Woer den, van den zolder van het z.g. Zomerhuh der boerderij gevallen, door het breken vac een plank. Hij was onmiddellijk dood. Te Winschoten is ae bejaarde Oosten veld, die 9 April door vrouw E. met een ha- mer op het hoofd is geslagen, overleden, vei- moedelijk tengevolge van die mishandeling De vrouw is gearresteerd. Te 's-Gravenhage zijn aangehouden C. P. en R. B., wegens poging tot chantage en oplichting voor 300 ten nadeele van een ingezetene van Delft. Verschenen is het verslag der werk- zaamheden van den Middenstandsraad over 1926. Op de werkplaats van de Internationale Gewapend Beton-Maatschappij aan de Emer te Princen'hage is de werkman H. door een vallend stuk ijzer op het hooof getroffen. Hij werd met verbrijzelde hersenpan opgenomen en was onmiddellijk dood. De man laat een weduwe met 8 kinderen na. Dc cenrale recherche te Amsterdam heeft een bewoonster van de Pres. Brandt- straat in haar woning gearresteerd, onder verdenking, dat zij het beroep van aborteuse uitoefent. Op een onbewaakten overweg te Voor- stonden (bij Zuiifen) is een voor een wager, gespannen paard door den sneltrein overre- den. De voerman kwam met den schrik vrij. De wagen bleef behouciti. He- paard wer I vermorzeld K

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7