Aspirin- Ife&nil bi/^zmk i Tin eniiiespijn REISKOFFERS RE1SART1KELEN L. Frankemberg, Alkmaar, tabletten fBayek Prijs75cts ff laam van de Perzische regcering plechtig be- aroet door den gouverncur van de grenspro- vincies; een Perzisch officio- die de Engel- sche taal machtig was, trad hierbij1 op als Na zijn aankomst te Teheran had de gezant tiog een paar weken tijd om het leven van dc Perzische hoofdstad te leeren kennen, daai hi} *erst op 16 April, namelijk 11a het einde van jen vastentijd, door den Sjhah in audientie son worden ontvangen. Dien dag werden baron Rengers en de heer de Decker van nun hotel een erg primitief „Grand Hotel' i afgehaald en in karossen, die van den gezant bespannen met 4 paarden, begeleid cio-or 2p auzarcn, naar het slot gebracht. ioen de rei- tigers de binnenplaats opreden, speelde een •erecompagnie het Nederlandsche voikslied. Dp de tweede binnenplaats werd de gezant legrcet door hooge ambtenaren, die hem naar en vleugel van het paleis leidtien, alwaar le opnevceremoniemeester thee, den nationa- en drank, aanboord Over een derde bmnen- ilaats begaf het gezelscliap zich vervolgens aar hef hoofdgebouw, waar de Sjah, getooia let de vermaarde kroonjuweelen, den gezant ntving. De Sjah sprak Perzisch, de gezant ransch, een tolk bemiddelde. Baron en baronesse Rengers verheten Teheran op 20 April en gingen per auto te- ug over Bagdad naar Beiroet. In deze stad vachtte hen een onaangename verrassmg. een van Egypte komend stoomschip ,waaV' nee de reis naar Stamboel zou worden ••oortgczet, werd geheel in beslag genomeu ioor de eveneens naar Stamboel reizende noeder van den gewezen Khedive. De ge zant moest toen over land terugreizcn; per auto naar de ruinestad Baalbek en van daar per spoor naar Aleppo. Drie uur na aan- somst in deze stad zaten die Nederlandsche bezant en zijn echtgenoote in een slaapcoupe tie enkel Maandags en Vrijdags van Aleppo laar Stamboel rijdt. De reis naar Teheran nad 12 dagen, de terugreis 11 dagen ge- iuurd. bifrpiffeesLdf dan mecedeelen, op grond waarvan de bedoelde film en in het algemeen de Russische films worden geacht te zijn „met de cpenbare orde of zedelijkheid strijdende vertconingen?" y Het Communistische Haagsche gemeente- raadslid, de heer L. de Visser, heeft verlof gevraagd, den burgemeester in de eerstko- mende raadszitting te mogen interpelleeren omtrent het besluit tot weigering van de ver tooning van de Russische film „De Moeder". De voorzitter van de s. d. fractie uit den Amsterdamschen Raad, de heer Boekman, heeft den raad verlof gevraagd de volgende vragen aan den burgemeester te mogen stel- len: le. Is den burgemeester bekend, dat op 13 Mei een inspecteur van politic heeft inge- grepen in een besloten bijeenkomst van de vereeniging De Kring, tijdens de vertooning van de film Moeder? 2e. Is de burgemeester bereid mede te deelen of dit optreden zijn goedkeuring heeft? KORTE BERICHTEN. De leden van den Bond1 van bedrijfs- autohcuders, in congres te Rotterdam bijeen, zijn gistermorgen na hun huishoudelij'ke ver gadering ten stadhuize ontvangen. Gister- middag werd een boottocht gemaakt naar het vliegveld. Bechlszaken GENERAAL J. B. VAN HEUTSZ. De commissie tot huldiging van de nage- dachtenis van generaal J. B. van Heutsz deelt mede, dat de overbrenging per spoor van het stoffelijk overschot op 6 Jum a.s. van Clarens naar Nederland zal geschieden ten overstaan van een deputatie der comnnssie, bestaande uit de heeren: gep. luitenant-gene- raal H. N. A. Swart, gep. kolonel Th. J. Veltman en C. G. Vattier Kraane. Bij de op- graving te Clarens zullen ook H. M.'s gezant te Bern, mr. W. I. Doude van Troostwijk en enkele andere autoriteiten tegenwoordig zijn Van de Nederlandsche grens wordt het stoffelijk overschot, vergezeld door een eere- wacht van 20 man van de koloniale reserve, vervoerd naar Amsterdam, waar de militaire eerbewijzen worden gebracht. Aan het Cen- traal Station aldaar zullen op Woensdag S Juni 16 ridders in de Militaire Willemsorde beneden den rang van officier, als dragers aanwezig zijn, waarna het stoffelijk overschot onder begeleiding van de leden der deputa tie uit de commissie, den garnizoenscomman- dant, alsmede den plaatselijken adjudant en inet een escorte van 50 man bereden politie- troepen naar het Koninklijk Paleis op den •Dam v. ordt overgebracht. In het paleis zal de historische „Vierschaar" worden ingericht tot chapelle ardente. Telkens zullen 4 offi- cieren gedurende een uur de wacht bij de ka- tafalk betrekken. Op Donderdag 9 Juni vertrekt de stoet te ca. 12 uur van het Koninklijk Paleis. Hij zal dezen weg volgen: Dam, Mozes- en Aaron- straat, N. Z. Voorburgwal, Raadhuisstraat 'Heerengracht (evenzijde). Amstel, Blauw- hrug, Amstel, Nieuwe Heerengracht, Hortus- brug, Plantage Middenlaan, Alexanderplein, brug over de Buitensingelgracht, Maurits- kade langs Koloniaal Instituut, Linnaeus- straat, Middenweg, Kruislaan, Nieuwe Oos- zerbegraafplaats. De militaire stoet staat onder bevel van den commandant van het veldleger. Luitenantege- neraal Muller Massis. Hij zal worden ge- vormd door detachementen van alle wapens van land- en zeemacht, waaronder ook de voor dit doel uit Indie komende twee brigades marechaussee. De kist wordt geplaatst op een affuit, ge- trokken door zes paarden. Als slippendragers zullen fungeeren de gep. luitenant-generaal H. N. A. Swart, C. H. van Rietschoten, S Drijber en G. K. Dijkstra, Bij het vertrek van den Dam zullen eenige vliegtuigen boven den Dam cirkelenHr. Ms. pantserschip Hertog Hendrik, met enkele indere marine-vaartuigen zullen op het IJ 21 saluutschoten afgeven. i In volgrijtuigen zullen in den stoet mede rijden de vertegenwoordigers van de Konink lijke familie, van de regeering en eenige an dere autoriteiten, de naaste familieleden van generaal van Heutsz en een deputatie uit het comite. Op de begraafplaats zullen drie of vier daartoe uitgenoodigde sprekers in korte trek ken het leven van den generaal schetsen. Na "de daarop volgende bijzetting in het grafmo- nument defileeren de troepen langs de teat ste rustplaats van generaal van Heutsz. HET VERBOD VAN DE FILM „MOEDER". OPZETTELIJK ZIJN HUIS IN BRAND GESTOKEN. De rechtbank te Utrecht behandelde Dinsdag de zaak tegen den 32-jarigen F. A. B. te Soest. Deze werd ervan beschuldigd in den nacht van 2 op 3 Febr. j.l. opzettelijk brand in zijn woning te bebben gesticht. In deze zaak waren niet minder dan 10 getuigen ge- dagvaard. Uit het getuigenverhoor bleek, dat verdachte in den nacht van den brand alieen in de woning had vertoefd. Verder, dat de brand op drie verschillende punten was ont- staan en dat de inboedel veel te hoog ver- zekerd was. Ook was verdachte allerminst onder den indruk, toen de brand uitbrak. Hij had niet de minste moeite gedaan, iets van zijn inboedel te redden. Verdachte ontkende alle schuld. Het O. M. achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd en eischte twee jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van preventieve hechtenis. De verdediger, Mr. v. d. Hemel, meende, dat het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd was. Spr. vroeg derhalve vrijspraak en onmiddellijke invrijheidssteliing van ver dachte. Om over dit laatste verzoek te be- slissen, ging de rechtbank in raadkamer. Nadat de zitting heropend was, werd medegedeeld, dat geen termen waren gevon- den om aan het verzoek van den verdediger te voidoen. De uitspraak is bepaald op 30 Mei. V;- OVERTREDING VAN1 DE VEILIG- HEIDSWET. De kantonrechter te Leiden heeft uitspraak gedaan, in de zaak tegen de heeren D. W. S. en C. F. S., directeuren der N. V. Machine- fabrk-k Stork en Co. te Hengelo, die waren vervoigd ter zake dat zij als hoofden of be- stuurders dier onderneming op een terrein der gemeentelijke gasfabriek te Leiden een steiger met toebehooren hebben aanwezig en opgesteld gehad, welke niet voldeed aan de betreffende bepalingen van de Veiligheids- wet, als vermoedelijk gevolg waarvan een workman van den steiger gevallen en aan de gevolgen daarvan overleden is. Verdachten werden ontstegen van rechts- vervolgirig. Een Soc.-dem. gemeenteraadslid te Den Haar, de heer A. Harms, heeft de volgende vragen tot den burgemeester gericht: le. Is het bericht in de dagbladen juist dat de burgemeester met zijn ambtgenooten van Amsterdam, Rotterdam en Utrecht is overeengekomen, de vertooning van Russische films en met name de film „Moeder", een be werking van Gorki's roman, te verbieden? 2e. Hndien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord. wil de burgemeester dan mededeelen, of zulk een verbod door hem reeds werd uitgevaardigd of zal uitgevaar- digd worden? 3e. Indien zulk een verbod krachtens art. 188 der Gemeentewet is gegeven, wil de Totaal geldige stewiiiften 9b2. Van Mi^aaraT st. Kiesdeeler 136. Gekozen zijn de heeren J. de Groot (aftr.), K. Molenaar (aftr.), C. Nannes (aftr.), J. Hof (aftr.) P. Slot (aftr.), J. Swan (aftr.) en P. J. van der Meijden. De Vrijz. verloren in verband met de lijst Schoorldam 1 zetel, zoodat de heer Gutker niet wei'd gekozen. 'Naar wij verder vernemen zal de heer Hof, die bij voorkeurstemmen op de R. K. lijst is gekozen, ondanks zijne bij! de candidaatstel- ling afgelegde verklaring, dat hij bij voor- keurstemming deze benoeming niet zal aan- nemen, thans deze benoeming todh aanyaar- dtn.f -rr UIT WINKLE. Bij de Woensdag gthouden stemming zijn gekozen tot leden van den raad de heeren J. spaans en C. Meurs (V. B.), D. Brugman j'oz. en G. Kamp (V. D.), S. Kriek (S. D. A. P.), P. Dekkeren P. homngh (Neutraal) In den nieuwen raad1 keext siechts 1 S.D.A.P terug van de 2 in den ouden raad. De neu- trale partij kreeg een zetel meer en de heer C. Meurs kwam in de plaats van den heer K. Breebaart Jzn., die zich met meer herkies- baar had gesteld. Mej. f. H. Nooitgedacht, onderwijzeres alhier, komt voor als no. 1 op een voor- dracht voor onderwijzeres aan een o. 1. school te Amsterdam. UIT WIERI N'GERWAARD Uitslag gemeenteraaddverkiezing. Uitge- bracht in totaal 559 geldige steminen. Lijst 1 (Vrijheidsbond) 273 st., verdeeld als volgt: A. D. Sleutel 07, C. J. Blaauboer 96, Jb. Waiboer Hz. 21, K. Zijp 7, P. Vis ser Az 51, j. A. Bakker 5, P. Boon 10, V de Wit 3, K. Kruiten 7, J. Wittebol 6 st. Lijst 2. Gecombineerde V. D. en Volks- partij 286 stemmen t. w. H. K. Koster 66, Ghr v. d. Kolk 86, J. Speets 33, L. N'icolai 15, j. F. Goosens 45, H. Sijbrands 26, P. Zwaag 3, H. Slikker 5, P. Keuris 2, K. Mosk 2, N. Boerman 0, C. Bakker, Gz. 3 st. Alzoo gekozen de heeren A. D. Sleutel, C. J. Blaauboer en P. Visser Az. van den Vrij heidsbond; H. K. Koster en J. Speets (V.-D.) en C'hr. v. d. Kolk en J. F. Goosens (V. P.) De heeren P. Visser Az. en J. F. Goosens inet voarkeurstemmen. De heeren Jb. Waiboer en H. Slikker kee- ren dus niet terug, terwijl de heer P. Peper al reeds lang bedankt had als candidaat. We krijgen alzoo nieuw bloed in den raad. UIT NOOROSCH ARWOUDE Uitslag raadsverkiezing. R. K. 239 st. (216) S. D. A. P. 104; V. D. 390 (350), A. R. 95 (105) stemmen. Herkozen zijn voor de R. K.t G. Duijves en P. Zut; voor de V.-D.: J. Ootjers Az., N. Kooij en A. de Geus, terwijlli voor de S. D. A. P. de heer A. Kwadijk de plaats van den heer Jes zal innemen, die thans voor een groep arbeiders zitting heeft. Tusschen haakjes gaven we de getaiien van (ten uitslag in 1923. T 1 UIT BEEMSTER. De volgende candidaten voor den Raad werden gisteren hier gekozen (in volgorde Protrmciaai nieuws UIT OU'DORP. Uitslag van de verkiezing. Aantal kiezers 485. Uitgebracht 453. Van onwaarde 10. Protestantsche lijst: G. J. Schardam 59, J. Bruin 23, J. Helder 3, Jac. Blom 12, E. K. Smidts ten Hoor 5, C. Klerk 1 en W.v. d. Wal 7 st. Totaal 110 stemmen. Katholieke lijst: j. Bleeker 272, P. J. Zuurbier 3, A. de Boer 1, P. N. Leering 7, A. Tamis 1, J. Kunst Jz. 5, A. Venneker - E. J. Kuiper 2, P. Tromp N. Blom en H. van Wonderen 1 stem. Totaal 292 st. Vrije lijst van Katholieken: N. A. Ger- ritsma 41, P. de Vries 0 st. Gekozen de heeren G. J. Schardam (aftr.), J. Bruin (aftr.), j. Bleeker (aftr.), P. J Zuurbier (aftr.). A. de Boer (aftr.), P. N Leering (aftr.) en A. Tamis. UIT OUDE NIEDORP. Bij de op 18 dezer gehouden stemming zijn tot leden van den raad benoemd: van R. K. zijde J. Wit Sr. (aftr.), J. Bakker, Th. Tromp (aftr.), A. Molenaar (aftr.) Van Protestantsche zijde: G. Liefhebber (aftr.), Vrijz., D. KriHer (Vrijz.) en Jb. van Zoonen (S. D. A. P.) UIT OUDKAR'SPEL. Uitslag raadsverkiezing. R. I<. 209 st. (191), V. D. 273 st. (481) S. D. A. P. 281 st. (199), groep kiezers 159 stemmen. Gekozen zijn voor de R. K. P. Groen (aftr.), B. Bommer. Voor de V.-D.: jb. Kroon Jbz. (aftr.), P Kostelijk (aftr.) Voor de S. D. A. P.: C. Paarlberg (aftr.) en H. Bakker (aftr.) Voor de groep: jb. de Boer. De heer de Boer heeft tot September nog zitting voor de V. D. doch heeft als lid b dankt. *De V. D. zien hun aantal terugge- bracht van 4 op 2. Tusschen haakjes gaven we de getaiien van den uitslag in 1923. UIT WARM EN H UI ZEN De uitslag van de op 18 dezer gehouden stemming voor de verkiezing van de leden voor den gemeenteraad is als volgt: Lijst 1. R.K.: J. de Groot 406 st.. K. Mo ienaar 15 st., C. N'annes 1 st., P. Tesselaar 5 st., W. Dekker 1 st., J. Hof 101 st. en B van Duin 1 st. Totaal 530 stemmen. Lijst 2 (Schoorldam) van der Meijden 126 st. Lijst 3. A. R.: W. Dijkstra 40 st., J. Bier- steker 2 st., G. J. Jonker 1 st. Totaal 43 st Lijst 4. Vrijz.: P. Slot 162 st.. J. Swan 14 st., W. Gutker 49 st., P. Klant 25 si, P. Mink 2 si, P. Seveuhuijsen Gz. 1st. Totaa 253 stemmen. f der lijsten): R. K.: J. N. Baar, H. van Diepen, Jac. P. J. Ediel Kz., J. A. Poel. Vrijz.-Dem.Jb. IJff, Woelaers, D. Kohne. ArbeiderspartijAris de Haan, Pieter Groot. V. B.: H. Zijp, P. Knip. De arbeiderspartij-lijst kreeg twee zetels ten koste van den Vrijheidsbond en de vrijz.- democraten. De Anti-rev. partij had op 10 stemmen na het 3/4 van den kiesdeeler be- haald, zoodat zij ook deze keer geen1 zetel kreeg. A- UIT OTERLEEK. Uitslag der gemeenteraadsverkiezing op IS Mei. Aantal kiezers" 405. Uitgebracht 372 stemmen, ongeldig 6 stemmen. Lijst 1, R. K.: 49 St.; lijst 2, S. D. A. P., 78 st.lijst 3, V. D., 62 st.lijst 4, Neutiale partij, 177 st. Gekozen zijn: C. Baltus, R.K.R. Witte- veen, S. D. A. P.; S. lleringa, V. D.; en P. Dekker, P. Spaan, Jb. de Boer en A. Klaver, Neutrale partij. De samenstelling blijft dus dezelfde, met dit verschil, dat er drie nieuwe leden in de plaats komen voor de heeren Bontes, de Ko- ning en Akkerman. Teekenend is, dat bij de Statenverkiezingen de V. D. partij 162 stemmen verkreeg en nu 62 st. en de Neutrale partij toen 62 en nu 177. UIT CASTRICUM. Tot leden van den gemeenteraad zijn bij de gehouden verkiezing gekozen de heeren: H. Schipper en 1. Hellinga (S. D. A. P.), F. J. Aukes (V. D.), H. Hemmer, G. Kuysi B. Res, P. Twisk, P. de Vries, G. F. Res, G. Louter en A. Liefting (R.-K.) De R. K. veriiezen 1 zetel aan de V. D. Indien lijst 1 (c'hr. partijen) 1 stem meer had behaald, had de R. K. partij 7 zetels gekre- gen inplaats van 84 UIT SaiOORL. Uitslag raadsverkiezing. Uitgebracht 980 geldige stemmen. Kiesdeeler 140. Gekozen op Lijst I (255 stemmen) A. van Lienen Sr. en D. Duin Wz. Op lijst II (127 stemmen) A. Gutter. Op lijst III (298 stemmen) Fl. Schermer en J- Stam Mzn. Op lijst IV (300 st.) G. N. Kaag en A. Bijl. UIT URSEM. Uitslag Raadsverkiezing. PJaatselijk Bdang: Broertjes Sr. J. 50 st., de Jongh S. 43 st., Buis J. 39 st., Koelem;ij J. 5 st., Langereis M. 4 st., Aag Pz. D. 7 st. R K Partij: Genefaas A. G. 221 st., Dol J. 15 st., Groot A. 3 st., Boer de J. 7 st., Schaap Dz. J. 1 st., Oud S. 7 st., Veld'boer Pz. J. 4 st., Komen Kz. P. 0 st., Schaap Cz. J. 72 st., van Diepen J. 0 st., Schouten J 56 stemmen. Gekozen zijn de heeren J. Broertjes, S. de Jongh, A. G. Genefaas, J. Dol, A. Groot, J. Schaap Czn. en J. Schouten. UIT HEERHUGGWAARD. Ged. Staten van Noord-Holland hebben afwijzend beschikt op het verzoek van B. en W. dezer gemeente tot het afsluiten van den weg naar Broek op Langendijk, voor zoov°el hij langs de ringvaart van Heer-Hugowaard gelegen is, voor motorrijtuigen op meer dan twee widen met een grootere breedte dan 1 1.70 M, w F1SK.NIEUWS. N. V. „R. A. M. I." te Leeuwarden en Am sterdam (N.Z. Voorburgwal 75—77) bericht, dat Fisk motorrijwielbanden thans ook uit voorraad leverbaar zijn, eni wel in de Cord- niaten 26 X 3 en 28 X 3; in de Ballon- maten 25 X 3.85 en 27 X 3.85 tegen standaardprijzen. Ten deze dus weer: de band welke minder host, dan hij moest kosten. Vraagt Uw handelaar. Het is te hopen, dat de Langedijiker ge- meenten spoedig met Alkmaar ten aanzien van den Twuljverweg tot overeenstemming zullen komen. Op den duur is de verbinding langs de Ringvaart onhoudbaar. In een vergadering, waartoe waren uitge- ncodigd de personen, die hadden verklaard te willen toetredien tot een te stichten vereeni ging voor ziekenhuisverpleging, werd defini- tief tot die stichting besloten, toen kon wor den medegedeeld, dat ongeveer 950 leden, waaronder 60 in de termen vielen premievrij te worden ingeschreven. Deze aangeslotenen beboorden tot 283 gezinnen. Bij de bespre- king der polisvoorwarden werd de wensche- lijkbeid naar voren gebracht, daarin ook op te nemen verzekering tegen operatiekosten, on der voorbehoud dan, dat ieder vrij zou zijn zich ook daarvoor te verzekeren en die posten onder geheel afzonderlij'ke administratie zou- den komen. De voorloopige commissie achtte het niet gewenscbt reeds nu die uitbreiding voor te stellen, zoodiat aanvaard werd hier naar een onderzoek in te stellen en zoo moge lijk het volgend jaar een voorstel daartoe op de agenda te plaatsen. Na bespreking en gegeven toelkhtingen werden de polisvcorwaarden en andere bepa lingen met algemeene stemmen aanvaard. Hierna werd mede vastgesteld een huishou delijk reglement. Vervolgens werd overgegaan tot de verkie zing van het bestuur, bestaande uit negen le den. Door den voorzitter der vergadering werd er op gewezen, dat het zeer gewenscht Werd geacht uit verschillende gedeelten der ge meente bestuursleden aan te wijzen, waarom de lijst van toegetredenen ter inzage werd gelegd. Urt de daarna gehouden stemming bleken gekozen te zijn de heeren: A. Kooij Cz., C. van Twuijver, S. Brugman, A. Groot, P. Blauw, J. Moedt, D. de Jong, Jac. Zomer en P. Hasten De gekozenen namen de be noeming aan, doch de heer Blauw zou gaar- ne zien, dat met het oog op de opmerking door den voorzitter voor de stemming ge maakt, voor hem in plaats werd gevraagd zijn opvolger in stemmental, de heer C. Har- tog. Hierna werd de vergadering gesloten, met de beste wenschen voor de nieuwe vereeni ging en onder instemming der verga dering een woord van dank aan alien, die door persoonlijk huisbezoek hun aandeel 'had den gehad in het verkregen succes. In een later gehouden vergadering van het gekozen bestuur werden de functies ver deeld. Met genoegen werd in deze vergade ring opgernerkt, dat de heer Hartog de benoe ming als bestuurslid had aanvaard. Tot voorzitter werd gekozen de heer S. Brugman, die verklaarde voorloopig die functie te zullen aanvaarden. Tot vice-voor- zitter werd gekozen de heer A. Groot. Tot secretaris-penningmeester de heer D. de Jong, tot plaatsvervangend secretaris-pen ningmeester de heer A. Kooij Cz. Allen lieten zich de keuze welgevallen. Hierna werd opgemaakt de rooster van af- treding. Voor 1928 werden aangewezen de hereen A. Kooij Cz., J. Moedt en P. Haster. voor 1929 de heeren A. Groot, D. de Jong en Jac. Zomer, voor 1930 de heeren S. Brug man, C. Hartog en C. van Twuijver. Na de gehouden stichtingsvergadering bleek het ledental nog weer toegenomen, zoo dat verwacht wordt, dat dit voor 1 Jul! (den d'aum waarop wachttijd bij toetreding zal worden toegepast) nog wel tot min-stens 1000 zal stijgen. Besloten werd de aangifte voor bode open te stellen tot 1 Juni, terwijl terstond daarna de officieele inshrijving van leden zal plaats hebben en de storting der entreegelden, ter wijl dan ongeveer half Juli de eerste contri- butieheffing zal plaats hebben. Nadat nog eenige huishoudelijke aangelc- genheden waren besproken, werd tot slui- ting overgegaan, waarbij onder applaus der andere bestuursleden een woord van dank werd gericht tot den heer A. Groot, voor de voorloopige administratieve werkzaaniheden, door hem verricht. zacht gespeeld? Als dit lied door iemand ge- zongen wordt met bescheiden stemmiddelen, dan is men wel genoodzaakt zacht te bege- leiden, maar daar was hier geen aanleiding voor. De stem van mej. Woud is van dien aard, dat zij een stevige begeleiding best kan verdragen, dat bleek aan't eind van }t lied, waar Van Langen flink sterk speelde en de zangeres er jubelend boven uit kwam. le voor het Vaderland" van Valerius was he teerste koornurnmer. Goed gezongen, maar waarom liet de dirigent in het 2de cou plet bij de woorden: „En roept te saam vrij uit met luider kelen", op luider kelen, piano zingen? Me dunkt, als men met luider kelen roernt, mag men wel los komen. En hierbij ben ik aan t eind met mijn aanmerkingen, die volstrekt niet zijn bedoeld om te vitten, want wat h-et koor vervolgens gepresteerd heeft, dient hoogelijk geprezen. Prachtige koor- klank, in alle nuancen hoe er gezegd kan dirigent ik in "t nieuwen IC^psf „Orpheus" ORPHEUS. Vcortreffelijke solisten op het concert van gisteravond. Een alt-zangeres met een fenomenale stem, maar niet alieen dat, cok helder van klank. En daarbij een expressieve voordracht op ;t allergelukkigst uitkomend in de Kerk-aria hier „Gcbet" genoemd van Stradella, „Tamerlano" van Handel en in drie liederen van Beethoven. Mej. Annie Woud zoo is den naam der zangeres is iemand, voor wien een gro-ote toekomst is weggelegd. De Haarlemsche bia- den Haarlem is de woonplaats der zange res gaven van haar optreclen ter plaatse zeer hoog gestemde besprekingen, die wij, nu mej. Woud ook hier gezongen heeft, gaarne onderschrijven. De andere solist, de heer Wiliem Knikker, de bekende concertmeester der H. O. V., speelde met vollen toon, en klassieke rust in de langzame deelen een sonate van Handel, en naderhand nog drie kleine stukken („Prie- re", van Garcin, „Meditation' van Glazou- now en „Chants Russes" van Lalo). Naast de zangeres als mej. Woud te moe- ten optreden is geen benijdenswaardige taak, maar een violist als de heer Knikker kan zulk een taak met gerustheid op zich nemen. Als gewoonlijk bij deze concerten was onze Alkmaarsche musicus de heer van Lan gen, de organist. Hij opende het concert 't was in de Groote Kerk met een improvi- satie en gaf later nog de bekende „Toccata" van Dubois. Zijn spel kenmerkte zich, als altijd, te zijn van een organist, aan wien men een orgel als in onze kathedraal ten voile, lean toevertrouwen. En zijn begeleiding der solisten was zeer bescheiden. Omtrent dit punt verschil ik met hem wat zijn spel in Beethoven's „Die Himmel ruhmen des Ewi- -n Ehre' betreft. Waarom dat begin zoo worden dat er onder den soms ruw gezongen wordt, begrijp geheel niet gaf het koor in de Nocturne" van Hoogerwerf, in het magnifieke „0 Heil'gen" eveneens van denzelfden componist, in de moeilijke „Bede" van Roeske en in „Fa- ta Morgana" van Wengert. Vol uitdrukking was alles, zonder bedenking kau men zeg- gen, prachtig gezongen. „0 Heil'gen" en B-ede" vormden het toppunt, ook wat ae composities betreft. Dit concert was het eerste onder leiding van den heer Nico Hoogerwerf uit Haarlem. Genoemde dirigent vonc! hier goed materiaal, dat door z'n voorganger, den heer Roeske, tot een voortreffelijk ensemble gevormd was. Het koor, op z'n minst op de verkregen hoog- te te houden, maar liefst nog verder te bren- gen, dat is nu aan zijn leiding toevertrouwd. En dat de heer Hoogerwerf daartoe in staat is, heeft de uitvoering van gisteravond ten voile bewezen. Moge hij daarbij den voort- durenden steun hebben van alle leden. Als steeds was ook dit concert weer druk bezocht. A. K. Ingezonden stukken (Buiten verantwoordelijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt.) Alkmaar, 18 Mei 1927. M. de R. Waar ik er blijkbaar op aangekeken wordt de schrijver te zijn van't laatste ingezonden stuk over de verplaatsing van onze Eere-bur- geres, azoudt U mij verplichten door ook dit nog op te nemen. Gezien wat er aan't Scharloo geb-eurd is, waar zelfs niet alieen die boom is blijven staan, maar bovendien nog een wijden schermrand daaromheen gelegd is, vei'trouw ik ten voile, dat de gemeente niet van plan is Truitje voor de snel'heidsmaniakken het veld' te doen ruimen. Het voorstel is nu eenmaal gedaan en zal dus ook a-fgehandeld moeten worden, maar daar ben ik voor mij er zeker van dat we onze paar duizend belastingguldens in onzen ge- meentezak zullen houden en de toestand ter plaatse niet verslechterd zal worden. (Tot mijn groote genoegen zag ik dat de gemeentelijke verkeersbordjes gewijzigd zijn en de Bergen bezoekende rij-dende toeristen niet meer d'aardoor aan't eind van de Stud- ler van Surcklaan in 't mulle zand vastloo- pen. De gemeente Bergen mocht ook eigenlijk noodig op de kruising bij den heer Masch- meier een handwijzer met daarop „Alknaar" „Koedijk" en „Bergen" zelten! Groot en kostbaar behoeft dit niet te zijn. 't Minste is al bijna genoeg en zal heel wat teleurstelling voorkomen). Bij voorbaat dankend. Hoogachtend, Uw abonne A. P. Jzn. Marktberichten ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 18 Mei 1927. In de heden gehouden veilingen werd betaald voor: Bl. kool le s. per 100 stuks 28f 37; Bloem- kool 2e s. 18—/ 26; Wortelen per 100 bos 12.20—/ 16.20; Rabarber per 100 bos 52.0—/ 15.80; Asperges dik wit per 100 bos 45—/ 55; Asperges dik blauw per 100 bos 30—/ 43; Aardbeien per K-G. 1.40 2; Kropsla per 100 stuks 14.40; Komkommers per 100 stuks 1023; Pie- terselie per 100 bos 2.80—/ 3.60; Prei per 100 stuks 2—/ 5.40; Posielein per bakje (5 K.G.) 0.14—/ 0.30; Radijs per 100 bos 14.30; Raapstelen per 100 bos 1 60; Spinazie per 100 K.G. 0.70 7.20; Sel-derie per 100 bos 3 205.80. PURMEREND, 18 Mei 1927. „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Omstre- ken." Aardbeien 1.10f 1.50 per K.G.; Bloemkool 13—/ 39 per 100; Spinazie 10 48 cent per mand (5 K.G.); Postelein SO 95 cent per mand (5 K.G.)Sla 0.80 4 per 100 krop; Radijs 12.50 per 100 bos; Raapstelen 0.801.50 per 100 bos; Rabarber 4—/ 17.10 per 100 bos; Wortelen 14.40—/ 15.20 per 100 bos; Prei 1.606.70 per 100 bos. SCHAGEN, 19 Mei 1927. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd: 7 Paarden 1502507 Stieren /130~~ 300; 40 Geldekoeien (mag.) 180—/ 310; 87 Geldekoeien (vette) 250460; 40 Kalfkoeien 200—/ 360; 21 Pinken 100— 160; 139 Nuchtere kalveren 10—/ 22; 194 Overhouders 3036; 812 Lamme- ren 1423; 9 Bokken en Geiten 6— 15 50 Varkens (mag.) 2536; 49 Varkens (vette) per K.G. 0.600.64; 181 Biggen 1420; 15 Konijnen 0.50 -/ 2;H Kippen 0.50—2; 153 K.G. Boter 160—/ 180 en 210. NOOiRDSCHARWOUD'E, 18 Mei. 4709 K.G. Uien: Uien 6.20—8.20, Drielingen 1.10, Grove uien 7.20— 8.40, 3000 K.G. Peen 0.20-/ 1, 15200 K.G. roode kool 1.40—/ 3.50, 21000 K-G. Gele kool 0.10—/ 0,60, 76000 K.G. Deen- sche witte 0.102.60, 2500 K.G. Kro- ten 0.60, alles per 100 K.G, tolk. i bv

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6