DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ko. 120 fionaera negen en twintigste Jaargang MAANOAG 23 MEI Pan®li|ks©li sveFzicht. B&flifenIaBicI Dit nffififfer bestaat uft 2 blade#. Deze Cooranl wordl ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestflagen, nftgegeven. Abonnementsprijs blj vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.—franco door bet geheele Ri]k /2.50. Afzonderlijlc® en bevnjanumtners 5 cents. PROS DER OEWONE ADVCR1 CNTlENi Per regel /0.25, bi| groote contracten rabat Groote letters oaar pjaafsrnfmf* Brieven franco aan de N. V, Boek* en HandelsdinkkerQ f/h HERMf; CQfffftt-6 Voordam C 9. Directeurj Q, H. KRAK» Telef.nr. AdrnJisfstrafic 3. Telefoonnr. Redact!© 33. Hooffdredaetsun Tj, N, ADEMA* Postgiro 37060. Het afscheid van Mej. 1. I<1 J. van Bjjn. In den loop dezer week zal een onzer incest ibekende stadgenooten, na veeljarigen inge- spannen maar met succes bekroonden arbeid op het gebied van het maatsdiappelijfc bulp- betoon, onze gemeente verlaten. Wij hebben onlangs reeds gemeld, dat de secretaresse van den Armenraad, mej. M. E. J. van Rijn, om gezondheidsredenen ontslag aangevxaagd heeft. Dezer dagen zal zij haar taak neerleggen en na alles wat zij' in verloop van jaren in Alkmaar tot stand wist te brengen, mag een woord van afscheid hier niet ontbreken. 1 Er is een hemelsbreed verschil in de maat- schappelijke hulp zooals die een twintig jaar geieden werd geboden en zooals die op dit oogenblik is. Toen ontbrak veelal samenwerking en een vertrouwbare voorlichtingsdienst en moest men geheel op de mededeelingen van belang- hebtenden zelf aigaan. En thans is er een onderlinge samenwer- Jcing van allerlei instellingen en vereenigin- gen, een waardeering van elkanders arbeid, en een centraal punt voor informatie die de armenzorg in haar geheel ten goede is ge komen. En de leiding van dat alles gaat uit van het bureau van maatschappelijk hulpbetoon, van den Armenraad, de officieele installing, die het armwezn in zijn geheel tot het terrein zijner wericzaamheden heeft gerekend, die lei ding en advies gee ft en alles administreert en vastlegt wat voor doeltreffende armenzorg noodzak'elijk mag heeten. Er is, zooals gezegd, te dezen opzieht, in twintig jaar heel veel in onze gemeente ver- beterd en voor een zeer groot deel is dit te danken aan het rustdoos werken van mej. Van Rijn, die zich met hart en ziel aan haar tnoeilijfce en dikwijls ondankbare taak heeft gegeven. In den zomer van 1907 heeft mej. Van Rijn, die reeds meermalen bij goede vrienden te Alkmaar logeerde, zich voor goed in deze gemeente gevestigd. Wie haar werkzame natuur kent, kan het begrijpen, dat zij al spoedig bezigheid zocht, welke, ook doordat er mceilijkheden te over- winnen zouden zijn, een krachtige persoon- lijkheid eischen. Zij sloot zich ais weekend lid aan bij de Protestantsche Vrouwenvereeniging en kwam zoodoende met vele gezinnen in aanraking. Aan de kinderen van de gezinnen dier Vereeniging gaf mej. Van Rijn destijds een frobei- en Sldjd-lesje ten huize van mej. A. M. Oord en door al dit sociaal werk kwam zij al heel spoedig op het gebied der drank- bestrijding en tevens op het nog zoo weinig ontgonnen terrein der kinderbescherming. Waar ook maar iets groeide, dat het volk in het algemeen ten nutte kon zijn, vond men dadelij'k mej. Van Rijn niet alleen ais be- langstei'lende naast zich maar tevens ais kra-chtige medewerkster, die met een zeid- zaam volhardingsvermogen alles deed om dien invloed ten goede te versterken. Reeds in 1918, het eerst jaar van de op richting der Openbare Leeszaal en Boekerij, volgde mej. Van Rijn, mejuffrouw Graafland op ais bestuurslid en onbezoldigd bibliothe- caresse. De Leeszaal was toen nog in het stadium dat zij allereerst vrijwillige hulp kon gebrui- ken en mej. Van Rijn vormde een commissie van een 24 tal dames en heeren commissaris- sen, die haar beurtelings biistonden om toe- zicht te kunnen houden. Zoo werkte zij tot 1911 toen zij voor de keuze gesteld werd haar tijd aan Leeszaal of Armverzorging te geven en zij koos het laatste. Evenwel, toen zij in 1917 een reeks moeiiij- ke jaren achter den rug had, liet zij zich op- n:euw een bestuursfunctie welgevaiien en van haar medewerking heeft hat bestuur der Openbare Leeszaal en Boekerij tot heden toe mogen profiteeren. In het bdjzonder heeft zij zich voor de jeugd-afdeeling geinteresseerd, uitgaande van de gedachte, dat kinderen moeten leeren !ezen. j Pro Juveniute juichte dit met haar van harte toe en besiuursledcn der piaatselijke af- deeling hebben in 1917 en 1918 een groote verzameling kinderboeken geschonken. In het nieuwe gebouw gaat het thans in- derdaad de richting van een kinderleeszaal uit. Er is thans een uitgebreide jeugdbibiio- theek gevormd, er zijn speciale voorwaarden voor het aannemen van kinderieden en het is te voorzien, dat de wensch van mej. Van Rijn nog eens tot werkelijkheid zal worden en dat er voor de jeugd op Woensdag- en Zaterdagmiddag gelegenheid zal zijn een plaatsje m ee® eigen leeszaal in te nemen. Toen een der wijkzusters van „Gezinsv°r- pleging" zich tot mej. Van Rijn wendde met het verzoek om te trachten hier een Vereeni ging voor Huisverzorging op te riditen, was zij natuurlijk juist aan het goede adres. Zooals men weet stelt „Huisverzorging" zich ten doel hulp te verschaffen in minder gcgoede gezinnen van elke richting waar de vrouw door ziekte tijdelijk verhinderd is, haar werk te verrichten. Door de actie van mej. Van Riijn kwam „Huisverzorging" onderafdeeling van de Noord Hoilandsche Vereeniging Het Witte Kruis (Afd. Alkmaar) tot stand. Ongeveer ter zelf der tijd werd de „Kamer van Navraag" opgericht, de instelling, die later blijken zou van groote beteekenis te zijn omdat zij de voorloopster van den tegenwoordigen Armenraad geweest is. Mevrouw C. de Lange—Iigler Wybrandi wendde zich tot mej. Van Rijn met de vraag of zij er niet voor kon zorgen, dat er een centraal punt van informatie werd gesc'ha- pen, een particuiiere instelling dus, die de goedkeuring van Burg, en Weth. van Alk maar zou erlangen. In de Alkmaarsche Courant van 17 Fe- bruari 1912 vinden wij. van de hand van den heer Bruins een artikel over deze nieuwe toen blijkbaar pas geopende instelling en de Redactie blee'k zeer ingenomen met deze „Kamer van Navraag", die in het Stadszie- kenhuis was gevestigd en waar men eiken Woensdag- en Zaterdagmiddag het register kon raadplegen. N'U was men een groote schrede op den weg van het maatschappelijk hulpbetoon vooruit gekomen. Dank zij den onvermoeiden arbeid van mej. Van Rijn, werd samenwerking van di verse instellingen van weldadigheid diaco- nien en armbesturen verkregen, die alien toe- zegden gegevens te zullen verschaffen van alle gesteunde arrnen in deze gemeente. Thans was er een centraal punt van infor matie. Nu behoefden de amen zelf niet tel- kens meer te worden uitgehoord, nu kon men betrouwbare adviezen uit-een goed bijgehou- den kaartregister krijgen en zou het niet meer voorkomen, dat de eene arme dubbel en de an der soms niets kreeg. In 1914 is deze „Kamer van Navraag" in een der toen van Rijkswege ingestelde Ar- menraden overgegaan. Het particuiiere initiatief was dus in Alk maar het Rijk al voor geweest, en Ds. de Regt, predikant bij de Rem. Ger. kerlc en voorzitter van het Burgerweeshuis, interes- seerde er zich bijzonder voor, dat ook Alk maar ais uitvloeisei van de nieuwe Amen- wet van 1912 een der Armenradem zou toe- gewezen krijgen. Dat dit zoo spoedig gelukte is zeker aan het reeds bestaan der „Kamer van Navraag" te danken geweest. Bij Kon. Besluit volgde de beneeming van mej. Van Rijn tot secretaresse, zoodat zij van toen af in rijiksdiienst was gekomen. De Armenraad er zijn er thans 32 in ons land is nu in zijn 4e vierjarige periode (1926-1930). Zijn leden zijn hier afgevaardigden van 36 instellingen' op het gebied vanhet maat schappelijk hulpbetoon, welke insitellingen om de vier jaren beslissen of zij weer tot een nieuwen levensperiode van den raad! zullen samen werken Het zegenrijk werk va-n den Armenraad is naast huisbezoek en hef steunen van elk initiatief in de richting van sociale hulp, het adviseeren aan de hand van een betrouwbaar en zeer omvangrijk register met alle gege vens over de gezinnen, welke voor hulp in aanmerking komen. Door de practijk bleek aan „HuisverzO'r- ging", dat er behoefte aan goede kraamver- zorgdng het aansteilen van gediplomeerde bakers was, hoewel de geldmiddelen daarvoor ten eenenmale ontbraken. Het Witte Kruis adviseerde de burgerij om hulp te vragen en dat verzoek om steun bracht in 1919 een som van 110 aan jaar- lijiksche bijdragen bijeen. Op initiatief van Mevr. AukesTimmers stond de Raad in 1920 een subsidie van 2000 toe, maar al dadeTijk bleek, dat „Huis- verzorging" te ver buiten haar taak zou gaan door ook „kraamverzorging" tot zich te trek- ken. Het was toen weer mej. Van Rijn, die deze zaak in goede banen leidde en door haar be- middeling werd „kraamverzorging" onder gebracht bij „Gezinsveipleging", waar- door het aantal verpleegsters met een kraam- vrouw-verpieegster kon worden uitgebreid. De afdeeliflg Alkmaar van het Genoot- scbap tot zedolijk verbetering1 van Gevao- genen heeft in mej. Van Rijn een zeer ijverige medewerkster gevonden. Sinds 1918 wsrd door haar op Christelijke feestdagen en later ook in de week, het geven van ^anguitvoeringen in de gevangenis be- vorderd, hetzij door dubbel- of enkel kwar- tet, door een koortje of door soiisten. Aan duizenden gevangenen is hierdoor een zeer gewaardeerde afwisseling in hun een- tonig bestaan gebracht. Ten zeerste dankbaar is mej. Van Rijn aan alien, die op eenigerlei wijze hebben mede- gewerkt, dat resultaat te bereiken. Toen indertijd de heer H. Bossert, oud- diaken der Ned. Herv. kenk, de vraag stride, hoe het stond met't vakonderwijs van kinde ren in ondersiteunde gezinnen, kwam men alweer door het krachtig initiatief van mej. Van Rijn tot de oprichting van een parti cuiiere commissie voor beroepskeuze voor on- en minvermogenden, die weldra over- ging in een comm'issie voor iedereen en die van zoo groote sociale beteekenis b'ieek, dat diverse wethouders van sociale aangelegen- faeden er ten voile hun belangstelling voor getoond hebben Mej. Van Rijn. heeft steeds daadwerkelijk den arbeid dezer commissie gesteund en zij zag haar initiatief bekroond door de offi cieele erkenning van dezen vorm van maat schappelijk hulpbetoon, toen het tot oprich ting van een gemeentelijk bureau van be roepskeuze is gekomen. Aangezien in het arrondissement Alkmaar alleen een R.-Kath. vereeniging voor kinder bescherming beston-d, heeft de heer T. van der Klei, lid van den Voogdijraad, mej. Van Rijn verzocht, hare medewerking tot uitbrei- ding der kinderzorg te willen verleenen. Toen heeft me]. Van Rijn alien bijeen ge- roepen, die zich op eenigerlei wijze voor kin- derzorg interesseerden, o.a. de heeren Van Toornenburgh en Dorbeck bestuursleden van den Voogdijraad, en mr. Muller, den kinder- rechter. Enkele op die vergadering aanwezigen vormden toen de vereeniging ,,Kinderzorg", die zelfstandig aan den arbeid is getogen en thans reeds afdoende van haar bestaansrecht heeft doen blijken. Van nog later datum is de oprichting dei Kinderbewaarplaats, de inrichting waar vrouwen, die voor hun levensonderhoud uit werken moeten gaan, overdag hun kleine kin deren ter bewaring kunnen geven. In 1920 werd deze nuttige inrichting ge- opend in een houten directiekeet der gemeen te, waarin zij nog altijd is gevestigd. Het toenemend gebruik dezer inrichting doet de be'heifte gevoelen aan een grootere en betere localiteit, alsmede aan een belang- rijke versterking der geldmiddelen. Door gebrek aan beide de gemeente- subsidle werd' met 10 pCt. verminderd en de in 1926 door bijzondere omstandigheden verkregen particuiiere bijdragen bleven dit- maal grootendeels uit is de inrichting tij delijk gesloten, maar men hoopt zoowri van overheids- ais van particuiiere zijde zooveel financieelen steun te zullen krijgen, dat de Kinderbewaarplaats weer ten voile aan haar doel zal kunnen beantwoorden Zoo is er in den loop der jaren door den onvermoeiden arbeid van deze propagandiste op het gebied' van maatschappelijk hulpbe toon veel en velerlei tot stand gekomen en, ware het niet, dat haar gezondheidstoestand haar tot heengaan dwong, er zou ongetwij- feld nog veel meer in het leven worden geroe- pen. Immers, op het lijetje der nog onvoltooide werken, op het verlanglijstje van mej. Van Rijn, vinden wij o.a. een verwijzing naar het rapport, dat in 1922 is uitgebrach. over den toestand van de ouden van dagen in onze gemeente. En in verband daarmede wordt de wen- schelijkheid naar voren gebracht van een tehuis voor invaiide en demente (zwakzin- nige) ouden van dagen. De Piusstichting heeft uitbreidingsplannen en zal haar onverzorgde armen wei kunnen helpen, maar het Diaconiehuis kan niet uitge- bouwd worden, al zijn plannen' voor meer- dere oudeliedenzorg waarschijnlijk in voor- bereidiing. Verder vinden wij op het verlanglijstje nog de oprichting van een Volkstehuis en van een Brokkenhuis, in navolging van Groningen en Haarlem, een centraal magazijn van aller lei meubels en kleeren, die men zelf niet meer gebiuikt en waaruit de enquetrice der t. b. c.- bestrijding en de wijkverpleegsters het alier- noodiigste voor haar behoritige gezinnen kunnen betrekken. Zoo voorkomt men ook bet voor de arm- lastigen zoo funeste stelsel van afbetaling. Even eens ter be$trijding van den woeker zal naar mej. Van Rijn hoopt in de tookooiet krachtig geageejd word«i om tot wekelijksche uitbetaMng van de pensioerien der oud-militairen te kunnen komen. Verder is haar groote wensch, dat „Huis- verzorging" meer belangstelling van parti cuiiere zijde zal ondervinden. En bovenal heeft de Kinderbewaarplaats behoefte aan krachtigen financieelen steun. Deze inrichting zal in de toekomst geves tigd moeten worden in een woning en een in terne directrice moeten krijgen. Er zal een aparte ruimte voor de zuigelingen moeten zijn, een gelegenheid om de kinderen te baden en ruimte voor enkele fiood-iedikantjes voor kinderen, die plotseling zonder ver- zorging zijn zooals den laatsten tijd nog al eens is voorgekomen. Voor een philantroop is hier een zeer nut- tig werk te doen en ook voor vele vereenigin- gen, die voo-r een liefdadig doel op een of and ere wijze iets willen organiseeren Dat het beknopte overzicht van hetgeen mej. Van Rijn in deze gemeente verricht heeft, nog zoo'n groot artikel is geworden, bewijst zeker wel hue veelomvattend in den loop der jaren haar sociale arbeid geweest is. Zij heeft dit alles tot stand kunnen bren gen, dank zij haar onverflauwd optirnisme, haar groote wilskracht en doorzettingsver- mogen, haar helder inzicht -en haar diploma- tieke talenten, die haar te alien tijde de juiote medewerking de'den vinden. V/erken voor de maatschappelijk misdeel- den beteekent allereerst zelfopoffering, be- teekent voor alies inspanning en overreding en de eenig-e belqoning kan slechti de vol- dcening zijn, iets ter lemging van den nood van anderen te hebben bijgedragen. Mej. Van Rijn heeft in den loop der iaren zeer velen aan zich verplicht, honderden heb ben de vruchten van haar arbeid gep'lukt en het is yanzelfsprekend, dat zij haar werk niet kan en niet mag neerleggen, zonder dat dit openlijk getudgd wordt. Moge zij in een nog lange reeks van ge- lukkige jaren de overtuiging krijigen, dat wat zij hier ter stede gezaaid en geplant heeft tot vollen wasdom is gekomen, dat men haar werk in haar geest heeft vcortgezet en uitge breid, zoodat in de gezinnen der armen steeds meer levensvreugde en geluk kan ge bracht worden. De Gebeurienissen in China De Economische Conferentie. Pruisen en het Duitsche Ri'rh. De afgeloopen week heeft China belari-g- wekkende gebeurtenissen gebracht. Uit tal van telegrammen bleek, dat de vijandelijkhc- den met kracht waren hervat doch (hef wordt verveiend dit telkens weer over het He- melsche Rijk te moeten zeggen) er is weer met geen mogelijk te zeggen, wat er precies aan't geb'euren is. Zoo ingewikkeld ais thans is de positie ech- ter nog niet geweest. Naar verluidt zouden nj. anti-co-mmunistische troepen oprukken te- gen Hankau, de zetel van de z. g. Kanton- neesche regeering, waartegenover Tsjang Kai Sjek eenigen tijd geieden een nieuwe re geering te Nanking vestigde. Ant;-communistische troependat zou den dan zoowel noordelijke troeoen, die met de zuiddijke in oorlog zijn ais zuidfelij'ke partijge- nootsn van Tsjang Kai Sjek wezen. Twee vij- anden dus, die tezamen oprukken tegen een vroegeren vijand van een van beide. De troepen in China, van welke partij dan ook, schijnen wel op onaangenaam snelie wijze van partij veranderen. Maar hoe het zijHankau wordt bedreigd. Door wie zullen we maar buiten beschouwing laten. Het is in deze omstandigheden te begrijpen, dat de Britsdie regeering" het nutteloos heeft geacht, met de voorloop-ig alfnans machte- looze regeerders van Hankau verdere betrek- kingen te onderhouden. De te Hankau, na het vertrek van O'Mai- ley achtergebleven vertegenwoordiger van den Britschen gezant te Peking, is dan ook teruiggeroepen. Hiervan is mededeeling ge- daan in een nota aan den minister van bui- tenlandsche zaken Tsjen, waarin wordt ver- klaard, dat die verzoenende politick van de Britsche^ regeering onlbeantwoord is gebleven en dat zij, uit wier naam Tsjen optrad, niet hebben getoond in staat te zijn overeenkom- stig de meth-oden eener verantwoordelijke regeering te kunnen besturen. Zoo zijn dus de betrekfcingen met de te Hankau gevestigde Zuid-Ohineesche regee ring afgebroken. Wat de Britsche regeering nu verder hier in het Zuiden zal doen, zal afhangen van de houding van Tsjang Kai Sjek, wiens positie ebhter nog volkomen onduidelijk is en wiens verhoud'ing in het bijzonder tot den minister Tsjen, dien hij biijkbaar tot dusver tegenover het buiteniand ook nog ais zijn woordveerder beschouwde, ondanis zijn breuk met Hankau, nog tot allerlei vragen aanieiding geeft. Men ziet: het bldj'ft in China een heerlijke waarboel. Raden, dat is feitelijk het eenige, wat men omtrent den toestand met eenitre kans op succes kan doen! i De economische conferentie *t Met grooten ijver arbeiden de versdiillen- de commissies voort aan hun taak. Voorloo- pig hebben wij volstaan met korte berichten daaromtrent: uitvoerige beschouwingen zou- den in ons Mad te veel plaatsruimte vergen. zoodat het ons beter lijkt te wachten met een algemeen overzicht tot de conferentie geheel achter den rug is. Wel vestigen wij hier nogmaals de aan- dacht op de moeiiijkheden welke tusschen de Russen eener- en de andere staten anderzijds gerezen zijn, naar aanieiding van het feit, dat de Bolsje's in zooverre aansturen op een poli ties succes ter conferentie, dat zij hun mede- gedelegeerden willen dwingen de wereld aan te sporen nauwere betrekfcingen met de Sov- jets aan.te kno-open. Indien aan dezen eisch niet werd voldaan zouden de Russen zonder meer onmiddellijfc de conferentie moeten verlaten. Daar vooral Engeland en Frankrijk zich verzetten tegen een dergelijke concessie aan Rusland, heeft men getracht een compromis- formule te vinden. Ook hiertegen teekenden de Britten en de Franschen nog verzet aan, dooh Amerika steunde de Russen en de formule werd aanvaard. Er wordt o.m. in veridaard, dat de confe rentie het belang erkent van een hernieuwing van den wereldhandel en zich absoluut ont- houd't van inmenging in politieke kwesties. Verder dat de conferentie de deelneming van de vertegenwoordigers van alle naties, onaf- hankelijk van de vnschillen in economische stelsels, beschouwt ais een geltikkig voortee- ken van de commercieele samenwerking van alle naties. Ten slotte volgt de paragraaf, waarbij wordt verklaard dat de Russen voor bepaaide resoluties zullen stemmen en dat de andere resoluties niet zullen worden be- schouwd ais voor Rusland bindend te zijn. Van Russisdhe zijde wordt deze tekst ais een Russisch succes voorgesteld, in zoover er een indirecte aanbeveling tot vreedzame a menwerking met Rusland in staat. Wat de aanieiding van den Amerikaan- schen steun voor de Russen is geweest vorrnt natuurlijk het ondenverp van wilde gissingen. Door een lid der Amerikaansdhe delegatie werd ecbter uitdrukkelijk ontkend dat de Ame- rikanen en Russen een overeenkomst beti'ef- fende de credieten voor de Sovjets hebben be- reikt of zelfs bespreken Het botert tusschen Pruischen en het Duit sche Rijk den laatsten tijd weer minder goed. Telkens doen zich gelukkig niet ernstige conflicten v-oor. En vooral de oberprasi- dent Horsing van het district Maagdenburg deed nogal eens dingen, waarmede de Rijks- bestuur-ders nu niet bepaald accoord gingen. Verleden week heeft Horsing op een bonds- vergadering van het Reichsbanner te Ko- ningsbergen een rede gehouden, waarin hij o.a. betoogde, dat de situatie van Duitschland in buitenlandsch politick opzieht in den laat sten tijd veel minder gunstiig is geworden. wat hij in hoofdzaak toeschreef aan de toetre- ding der Duitsch-nationalen aan de regee ring. Naar aanieiding hiervan hebben eerst de Duitschnationalen in den Pruisischen Land- dag een interpellate ingediend. Thans heeft de rijksregeering tot de Prui- sische regeering een brief gericht, waarin zij profesteert tegen de uitlatingen van Horsing. Het verluidt, dat de rijksregeering er in haar brief bij de Pruisische regeering op heefi aangedrongen Horsing te „massregeln". Of het veel helpen zal? Pruisen is voor het rijk immers altijd een lastpost geweest! VOLKENBOND. DE PLENUM-VERGADERING DER tCONOMI8CHE CONFERENTIE. i De discussie over de commissie-rapporten Onder presidium van den voormaligen Beigischen premier Theunis heef-t de econo mische conferentie Zaterdag een plenum- zitting gehouden. Op de agenda stonden de rapporten en re soluties der dine hoofdeommissies. Ais eerste spreker trad op d e voor zitter de r handelscommissie, C o 1 ij n, die rapport uitbracht over de kwesties: handelsverdragen en toltarieven. Spreker verklaarde, dat het rapport der com missie eenstemmig was goedgekeurd, alhoe- wel verscheiden gedelegeerden niet in alles met het rapport accoord gingen. Hierna rapporteerde de Tsjecho-Siowaak- sche gedelegeende Kodac, voorzitter van de industrieele commissie over de kwesties* rafiunaliseering van de productie, vormine- van Internationale industrie-kartels en andere daarmede samenhangende problemen Tenslotte bracht prof Trangesj (Joego- Slavie) rapport uit over de door de land- bouw-commissic- voorgestelde resoiutie. ALRMAARSCHB COURANT tUfmSS

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1