actteliijke' kinderen' teAlkmaar fcmelt. Hij •ti-eeft een vrijkaart met de {rain. B. en W. adviscerden afwijzend op het verzoek te besehikken, wat met algemeene 'stemmen werd goedgevonden. Van de Federatic van Vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging was ingekomen een ver zoek om adhaesie te betuigen aan een door deze federatie gedaara verzoek om de ver- pleegprijzen in de academische ziekenhuizen jiiet te verhoogen, maar de bestaande prijzen - :e handhaven. B. en W. adviseerden het schrijven voor kennisgeving aan te nemen, omdat wij hier ver van een Acad, ziekenhuis zijn verwijderd. Algemeen goedgevonden. De voorz. deelde mede aan de wed. Flok- stra f 4 te hebben betaald voor bet bewaren van brandbluschmiddeien te Stompetoren. Algemeen goedgevonden. De brandbluschmiddelen zijn thans in be waring bij den heer P. Groenwoudt. Benoeming van een wethouder. Daarvoor werd gekozen de heer C. de Goe- de, die als zoodanig bedankte, waarna werd gekozen de heer J. Los, die de benoe ming aannam. Ook tot lid van het stembureau werd ge kozen de heer J. Los. Vervolgens werd door B. en W. voorge- steld de wijziging van de gemeentebegroo- ting, dienst 1926, tot een bedrag van 860.76. Algemeen goedgevonden. Verder werd door B. en W. voorgesteld eene verlaging van het tarief van het G.E.B. van 34 op 31 cent, ingaande 1 Jan. 1927. Werd algemeen goedgevonden. Het verslag van het G. E. B. zal bij de raadsleden circuleeren. Ook werd door B. en W. voorgesteld over te gaan tot aanechaffing van benood'igd- heden voor het geven van Handenarbeid aan de Openb. Lag. School,- welk vakonderwijs zal worden gegeven door den heer R. Schreu- der. De afdeeling Schermerhom van het Nut is genegen een gedeelte van de kosten te ver- goeden; genoemd werd 25. Algemeen werd goedgevonden de benoo- digdhcden aan te schaffen. Rondvraag. De heer de Goede klaagde over de bewuste s-icot te Stompetoren, welke weder in vervuiiden toestand verkeerde en zou deze door werkeloozen willen doen uit- diepen. Algemeen was men van oordeel, dat de ge meente zulks niet verplicht was, maar de ver- plichting' daarvoor rust op het polderbestuur van de Schemer. De voorz. beloofde een se- rieus onderzoek in dezen. Verder vroeg de heer de Goede of de bepa- ling op het vetgehaite van de melk, welke een gehalte moot hebben van 2.75, door denKeu- ringsdienst soepel zal worden toegepast. De voorz. antwoordde, dat Dr. Mol hem zulks had verzekerd. De heer Los zeide dat voor het perceel van den melkrijder Jn. de Groot groote keien het verkeer belemmeren voor de afrit van de brug. De voorz. zal dat oiderzoeken en deze doen verwijderen. Verder zeide de heer Los, dat de zandkuil voor de Schermerbrug ook gevaarlijk was voor de afrit, en zou deze zandkuil binnen het hek v/illen zien geplaatst. De voorz. beloofde ook in dezen een onder- zoek tos. De heer Vendel klaagde over de ondiepte van de sloot achter de huizen vanaf van de Capelle tot de Pastorie en zou deze bij werk- loosheid willen doen uitdiepen. Ook deze klacht behoorde bij het betrokken polderbestuur. De voorz. beloofde het bestuur of den op- zichter van den Eilandspolder daarover te zullen spreken. Daarna sluiting. VAN TEXEL. De N. V. „Texel's Eigen Stoomboot- Onclerneming" (T.E.S.O.) sluit haar verlies- en winstrekening over 1926 af met een eind- cijfer van 89516, waarbij een batig saldo van 22061.57. Voor het postvervoer werd1 ontvangen 6500, voor personen- en rijwiefenvervoer 50950,91, voor het vervoer van goederen, vee en visch 28516,06. De balans sluit af op 208727.05. Hier- in is begrepen een afechrijving op het stoomschip ,,Marsdiep" van 27271 en nog een 5 pet. afschrijving van 6489.30 en voor het reservefonds van 29786.03 of samen 96025.73. Voor het aandeelenkapitaal staat geboekt 100.000, voor een 5 pet. obligatieleening 24.000, voor een som op de Nat. Bank 7798.25. Het reservefonds bedraagt 51717 De beide stoomschepen ..Dageraad" cn „Marsdiep" zijn in uitstekende conditio en voldoen beide naar wensch. De tarieven voor personen- en goederenvervoer zijn ver laagd. De algemeene vergadering van aandeelhou- ders zal gehouden worden op 28 Mei a.s. VERSLAG VAN HET ELECTRICITEITS- BEDRIJF TE SCHERMERHORN OVER HET BOEKJAAR 1926. Door den bouw van landarbeiderswoningen op den Westertuin had uitbreiding over een lengte van 200i meter plaats. Het aantal aansluitingen bedroeg op 31 Dec. 1925 voor licht 187, voor kraeht 8 en verbruiksart. 3, samen 198; op 31 Dec. 1926 voor licht 197, voor kraeht 11 en verbruiks art. 3, samen 211 De belasting in 1926 bedroeg 19.280 625, roodat de vrijwilUge bepaling voor dii jaar bedroeg 19.280625 X /0.4O is /771.22l/2 De hoogste stand kwam voor in de iriaand November. De verbruiiksduur per K. W. in 1925 bedroeg 1108 K.W.U., in 1926 1102 K. W. U., alzoo een kleine teruggang. De spanning in het afgeloopen jaar gaf geen aanleiding tot opmerking; des „daags vaiieerde deze van 230 tot 235, des avonds van 220 tot 225, alzoo normaal. De staking van de mijnwerkers in Enge- land bracht de prijzen der kolen omhoog. Het versch il in de eerste met de laatste maanc van 1926 bedroeg per K. W. U. /0.90. De bouw van het bedrijf was in Maart 1917 vol tooid, zoodat het thans 10 jaar bestaat. De bouwkosten in het dorp hebben bedra- gen 14.000; de uitbreidingen in Mijzen, wo- mngbouw en Westertum 7862.37 Op 1 fan. 1927 bedroeg de oprichtingsschulc nog 5050.—Na 3 a 4 jaar zal het bedrijf een sehuldenloos net hebben, hetwelk in goe- den staat verkeerd. Na dien tijd kunnen zonder pn'isverhooging gedeelten van het bet worden gekabeid. De cxploitatie in 1926 is gunstig, zoowel in baten als met de stroomveiTiezen. De balans is in debet en credit groot 10648.45; de winst- en verliesrekeniug 7760.97. Voor 1926 bedraagt de winst van het bedrijf 1204.61 K. HEEMSKERK. (Mei). O n d e r t r o u w d C. J. Fromp en C. L. Beentjes. Joh. Nesten en Jos. M. Koop- man. Joh. Duivenvoorde en C. A. de Ruij- ter. Jav. W. Fatels en C. S. v. Roode. P. de Bie en T. Kempe. Getrouwd: S. Benning en E. Smit. H. Duiker en G. M. Beentjes. Egb. J. de Wit en Joh. Fatels. C. Jongejan en N. Kiokman Geboren G. Spanjaard-Smit, d. Th. Rijke-Koedijk, d. Jac. H. W. Gailee-de Swart, z. Overleden: A. v. Roon, 11 jaar. E v. d. Kolk-de Vries, 89 jaar. UIT DE RIJP. Bij de alhier op 20 Mei gehouden stem ming ter verkiezing van de leden van den ge- meenteraad zijn uitgebraclit op: Lijst 1 (S. D. A. P B. J. A. Stubenitsky 149 st., N. Kroone Jz. 29 St., J. Schouten Jz. 18 st., J. de jongh Jr 5 St., J. Visser Jz. 9 st. Totaal 210 st. Lijst 2 (Burgerkiesvereeniging)J. H. Sie- brand's 99 st., W P. Besse Jz. 50 st., A. de Boer 48 st., J. Kostelijk 3 st., A. Pilkes 6 st., J. Marrees 2 st., T. van Barneveld 7 st. To taal 215 st. Lijst 3 (R.-Katholieken)K. Blokd'ijk 176 st., P. Schouten 1 st.. K. de Jong S st., P. Bak- ker 13 st., J Noe 10 st., J. van Diepen 1 st., J. Obee 29 st., A. Boots Gz. 0 st. Totaal 238 stemmen Aantal uitgebrachte geldige stemmen 663, van onwaarde 28 st. Totaal aantal uitge brachte stemmen 688. Gekozen zijn de heeren: Lijst 1 (S. D. A. P.): B J. A. Stubenitsky en N. Kroone Jz. Lijst 2 (Burgerkiesvereeniging): J. H. Sie- brands en\V P. Besse Jz. Lijst 3 (R.-Katholieken): K. Blokdijk, P. Schouten en G. de Jong. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. Zaterdagmorgen om half-elf zijn de ko- ningin en prinses met gevolg uitgereden voor het brengen van een fcezcek aan de gerefor- meerde ziekenverpleging in de Ter Haar- straat. De weg voerde langs de Rozengracht, de Nassaukade en de Frederik Hendrikbuurt met haar Wde scholen, waarvan de kinderen in groote rijen langs de trottoirs geschaard juichten. In het ziekenhuis ontving ds. Th. Ferwer- da het hooge bezoek in de met palm: en bloe- men versierde vestibule. De koningin had er voor zorg gedragen, dat korven bloemen naar het ziekenhuis werden gebracht, waar- mee zij en de prinses, gaaude langs de bed- den, de patienten gelukkig maakten. Bijna al ien spraken zij even toe en zij zeiden, waar er aanleiding er toe was, woorden van opwek- king en bemoediging. Ook in de kmderzalen hebben H. M. en H. K. H. zich geruimen tijd opgehouden en met de kleine patientjes ge- praat. Elk hunner kreeg cen geschenkie, meestal een portret van de koningin en de prinses in lijst. Bij het afscheid hebben de vorpleegsters, die in de hal stonden, de koningin en de prin ses toegezongen: Dat's Heeren zegen op U daal! De rijtoer ging verder door de Helmers- buurt, waar' het kon inklijk rijtuig even stil stond voor de geheel met Oranjedoeik versier de De Savornin Lohtnan-school welker leer- lingen de koningin en de prinses toezongen en met blcem«Thuidig<ien. Op het Staring- pi-in wachtten de bewoonsters van het diaco- n eiiuis der Luthcrsche gemeentc de hooge be- zoeksters met bloemen Prins Hendrik bracht Zaterdagmorgen een bezoek aan Artis. Zaterdagmiddag begon de lucht wat te betrekken, maar toch namen de koningin met den prins en de prinses in een open auto plaats voor het maken van den rijtoer naar de stads-uitbreidingen Oost en West. Bij het begin van West werd de moole ge- meentelijke Ambachtsschool gepasseerd. Daarna was men spoedig op den Hoofdweg, de breede hoofdverkeersweg van West, met ter weerszijden de monumentale huizenblok- ken en aan het eind de Berlage-toren van het Mercatorpiein, de haven van West. De koninklijke stoet reed eerst de Oostzijde langs, om dan zijn draai te nemen langs de Evertsenstraat, de Vespuciestraat en de Mer- catorstraat, en zoo weer op het Mercator piein—Westzijde aan te komen. Op straat waren veel menschen en alle ramen waren bezet. In de Van Spilbergenstraat, door een poort aan de landzijde, werd een kij«kje geno- men op den toestand zooals die hier een paar jaar geleden was, v6or de stad uit den grond werd gestampt: moestuintjes en huisjes van warmoezeniers. Daarna werd de Hoofdweg weer opge- zocht, en langs het eerste gedeelte daarva-n naar de oude Dubbele Buurt gereden. In het Willemspark werden drie maal bloe men aangeboden aan de vorstin en haar dochter. Op het Valeriusplein voor de kliniek ston den alle zusters geschaard voor het groote hek. Bij het passeeren van het lyceum luiden de klokken van die onderwijsinrichting. Door de J. J. Vioitastraat reed de stoet vervolgens langs het Israelietisch Zieken huis, waar de zieken voor de ramen waren geschoven. Langs de J. M. Coenenstraat werd de Roe- lof Harts traat bereikt. En toen ging het langs de breede, nu geasphalteerde Celntuur- baan de Sarphatistraat in. In de Indiische buurt was het bijzonder aardig, vooral op het Ceramplein. Er hingen een paar roode vlag- gen, maar als 't ware als protest daartegen. een uitbundigheid van vee! oranje en rood-vnt en blauw ook gedrapeerd langs de gevels en zelfs een paar luchtige eercpoorten. Weinig stadsikwartieren hebben aan de koninklijke famiiie en speciaai dan aan de orinses zoo'n warme ontvangst bereid. Bij de nieuwe R. K. kerk^opjigf Z Ampon- piein een kinderhulde. De Watergraafsmeer was vol yolk, zoodat de stoet slechts langzaam kon rijden. In het ^mpdcrn^txhoi^ genen, maar de kap van het koninklijke rij tuig bkef neer en onvennoeid groetten ue koningin en de prinses terug als antwoord op de blijde begrocting der tumdorpers. Langs de Weesperzijde en den Amsteldijk, de Siadhouderskade en het Oosteinde, over liet Frederi'kspiein, door de Utrechtschestraai, over het Rcmbrandtplein, over het Sophia- plein en langs het Rokin, waar het tramver- keer was stopgezet, werden de Darn en het paleis weer bereikt. Het was toen half 5, een uur vroeger dan verwacht werd. Des avonds hebben de koningin, de prins en de prinses in den Stadsschouwburg de premiere van Maeterlinck's ,,Blauwe Vogel" door het Vereenigd Tooneel bijgewoond. Aan den ingang werden de vorstelijke per sonen welkom geheeten namens het gemeen- tebestuur en door den directeur van den schouwburg. Van het gemeeniebestuur waren, behalve de burgemeester, die de koninklijke famiiie begeleidde, aanwezig de wethouders Vos ert Freytag Drabbe in 2mbisgewaad (later ook wethouder Wibaut). Op de eerste rijen stalles waren veie raadsleden gezeien. Gistermiadag werd een rijtoer gemaakt, met een half uur oponthoud in den Hortus Botanieus. Op het J. D. Meyerplein zongen 1230 kinderen een Princesselied, gedicht door rabbijn de Hondt. Aan het diner van gisteravond zaten aan jhr. W. van Leon, benevens ds. Koningsber- ger onder wiens gehoor de koninklijke famiiie gisterochtend de godsdienstoefening in de Bethlehemkerk aan het Zwanenplein en prof. Stomps van den Hortus. Hedenmorgen 9 uur 4S vertrok de ko ninklijke famiiie uit Amsterdam. DIE R'ENBE SCHERMING Zaterdagochtend is de Nederlandsche Ver- eeniging iot bescherming van Dieren in alge meene vergauering bijeen gekomen te Haar lem, onder voorzitterschap van jhr. mr. J. L. W. C. von Weiler. Een telegram werd gezonden aan de ko- nngin-moeGer, bescbermvrouwe der vereeni- ging, en aan prinses Juliana, waarin de noop en T vertrouwen werden uitgesproken, dat ook de leniging van de nooden der van ons athankelijke dttren haar belangsteliing moge hebben. Git het jaarverslag bleek, dat de vereeni- ging thans 60 afdeeitngen met 13.000 leden telt. Er is een nadeelig saldo van ruiot 8000. Verslag werd uitgebracht over den financi- eelen toestand van de Clieiaert-stichting, die een voordeelig saldo beeft van 2218. Een voorstel van het hooidbestuur om jhr. L. J. Quarles van Ufford, die bijna 40 jaar lid is geweest, tot eere-voorzitter van het hoofdbestuur te benoemen, werd met alge meene stemmen aangenomen. Uitvoerig werd gediscusscerd over een voorstel van de afdeeling Zwolle om het aan tal zetels van het hoofdbestuur te brengen van 14 op 15. Ten slotte werd het voorstel ingetrokken. Tot leden van het hoofdbestuur werden ge kozen de heeren jhr. W. E. Engelen, die af- trad, doch herkiesbaar was, en in de vaca- ture Quarles van Ufford, die periodiek moest aftreden, kolonel W. van den Burg. In de vacature werd gekozen de candidate van de afdeeling Zwblle, mej. C. Eindhoven. Bij een voorstel van de afdeeling Zand- voort om schildjes verkrijgbaar te stellen, die bij de leden aan de dcurposten bevestigd kunnen woeden, werd na een levendige dis- cussie vastgesteld, dat de plaatjes zullen worden verstrekt aan hen, die dit wenschen, en die ze betalen willen. Als plaats voor de volgende vergadering werd na eenige gcdachtenwisseling Zutphca aangewezen. Het hoofdbestuur zal nader onder de oogen zien een voorstel van de afdeeling Zand- voort tot het houden van permanente raam- tentoonstellingen met offerbus, naar En- gelsch voorbeeld. Bij een voorstel van de- zelfed afdeeling, het hoofdbestuur opdragen- de op te treden tegen de wreedheid bij het schoonmaken en levend vervoeren van visch, zeide het hoofdbestuur medewerking toe. EEN EXAMEN VOOR MIJNWERKERS. Sinds eenige maanden wordt' op Staatsmijn Emma naast de wetenschappelijke arbeids- methode een maatregel toegepast, welke tot nu toe in den mijnbouw van de gansche we- reld onbekend is, n.l. een examen voor mijn werkers. Aan dit examen moet iedere hulphouwer zich enderwerpen die houwer wenscht te wor den, terv/ijl bovendien houwers, die van an- dere mijnen op de Emma worden tewerkge- steld, na drie maanden, in welken tijd zij ge- legenheid krijgen zich aan de nieuwe produc- tie-wijze aan te passen, een zelfde examen moeten afleggen. Om met succes het examen af te leggen moet men: le. een bepaalde taak in den voorge- schreven tijd goed uitvoeren; 2e. vcldoende op de hoogte zijn van de algemeene veiligheidsvoorschriften. De hoofdambtenaren van de staatsmijn Emma zijn van meening, dat de tot nu toe gevolgde wijze van bevordering groote geva- ren in zich bergt, omdat in de eerste plaats de mogelijkheid bestaat, dat iemand die bij zijn opzichter goed aangeschreven staat, ook al misf hij de ncodige bekwaamheid, toch door den opzichter voor bevordering wordt voor- gedragen en in de tweede plaats, als zoo iemand dan bevorderd is, en naar een andere afdeeling overgeplaatst wordt, de opzichter van die afdeeling niet alleen een arbeider krijgt, die onbekwaam is, maar bovendien door zijn onbekwaamheid groot gevaar voor zijn medearbeiders oplevert. Daarbij komt dat vele arbeiders zich als hulphouwer of houwer komen aanbieden die nooit of in een veel lagere functie dan waarvoor zij zich uit geven, op andere mijnen hebben gewerkt Om deze redenen nu wordt thans het af- nemen van een examen noodig geacht. 'i HET MONUMENT TE ALVERNA. De officieele onthulling van het monument' te Alverna (gemeente Wychen) ter herinne- ring aan het bezoek van de koningin en den prins tijdens den watersnood (begin Jan. 1926) zal plaats hebben a.s. Woensdiag, des namiddags 3 uur. Ofsehoon de 314 M. hoo ge zuil van Beiersch graniet, reeds geplaatst is, zal de kroon pas den morgen der onthul ling daarop gepjaatst wwden. PROVINCIATE CONTRGLE OP AUTOBUSSEN. Oed. Staten van Ncordlioliard' liebben, naar dc Gem. stem meldt, onder-dagteekening van 4 Mei j..l„ de volgence circulaire tot dc gemeentebesturen gericht Na kennisgeving van de desbetreffende provinciale bladen zal het u gehlcken zijn, dat wij aan onze vergunning tot't inwerkinghou- den of brengen van autobusdiensteri de voor- waarden plegen te verbinden, dat de tarieven en dienstregelingen aan onze goedkeuring onderworpen zijn, terwijl de wagens, waar- mede de diensten onderhouden worden, te onzen genoegen moeten zijn en in elk opzicht aan de door ons te stellen eischen moeten voldoen. Voorts hebben wij ons de bevoegdheid voor- behouden op elk gegeven tijdstip den eisch te stellen, dat de gebruikte wagens binnen een door ons te stellen termijn door of met andere te onzer beoordeeiing aan de behoefte van het verkeer beantwoordende, worden vervangen of uitgebreid. Ook is bepaald, dat de ondernemer te on zer beoordeeiing, over voldoende reseivebus- sen moet beschilcken, zoodat steeds een gere- geld vervoer gewaarborgd is. Het ligt in ons vcornemen omtrent de ta rieven en dienstregelingen, waarop onze goeci::uring wordt gevraagd, als regel het gevoelen der gemeentebesturen, binnen wel ker gebied de autobusdienst wordt uitge- oefend, in te winnen. Op de medewerking dier besturen in deze vertrouwen wij niet vergeefs een beroep te doen en wij zullen het op prijs stellen de ge- vraagde adviezen, teneinde een vlotte afwer- king mogelijk te maken, telkens met bekwa- men spoed te mogen ontvangen. Zijn de dienstregelingen en tarieven goedgekeurd, dan zullen wij U daarvan geregeld mededee- ling doen en wij verzoeken U vervolgens toe te zien, dat de diensten inderdaad overeen- komstig de goedgekeurde regelingen worden uitgeoefend. Indien voorts het niateriaal, waannede ge reden wordt, u tot opmerkingen aanleiding geeft, of uw College het gewenscht oordeelt, dat van de hierboven bedoelde bevoegdheid, om op vetwanging of uitbreiding aan te drin- gen, gebruik wordt gemaakt, zullen wij zulks gaarne vernemen, opdat vcor een behoorlijke naleving der wet on en bare vervoermiddelen en der door ons gestelde voorwaarden lean worden zorg gedragen. EEN NIEUWE WE'RELD'REIS VAN DE „RIJNDAM". Zooals bekend is, heet't het stoomschip „Rijndam", van de riolland-Amerika-lijn, een reis rond de wereld gemaakt met een grcot aantal Amerikaansche studenten aan board. Deze reis was georganiseerd' door de gebroe- ders Phelp te New-York ten behoeve van de University World Cruise. De ,,Rijndam" 'S Woensdagavond weer te Rotterdam aangeko- men. Naar verluidt, is de firma gebroeders Phelp thans druk bezig een tweede wereldreis met de „Rijndam" te organiseeren, er zou reeds een groot aantal plaatsen zijn geboekt. Ook dtze reis zullen uitsluitend professoren en studenten de reis meemaken. De „Rijn- dam" zal in hoofdzaak dezelfde route als op de eerste reis volgen. Alleen is het program- ma in sommige onderdeelen gewijzigd en ail de „Rijndam" sommige havenplaatsen over scan en in andere wat 1 anger blijven. Waar- schij niijk zal deze tweede wereldreis in Sep tember in New-York beginnen. BRANDEN. Te Wychen is het huis der kinderen Van Wees geheel afgebrand. Te Udenhout is het huis, bewoond door de gezinnen Maas en Heerken, geheel afgebrand. Het pand, toebehoorende aan J. van Iesirel, was evenals de inboedel van Maas, verzekerd. H., d'ie pas getrouwd was, is alles kwijt. AANGEHOUDEN. De 19-jarige Mina r. H., die werkzaam was op een harmonium-fabriek te Kirchheim, had zich schuldig gemaakt aan vervalsching van twee cheques, groot 2000 mark. Zater- dag is ze te Zwolle aangehouden, in bezit van nog 25. Zij had dezer d'agen op het politieburcau aldaar gei'nformerd naar een vriendin, die te Zwolle woonde Zoodoende had men haar pas gezien en toen dus h.t verzoek tot aannouding kwam, wist men dat zij daar vertoefue. Zij heeft met een vriend het geld opgemaakt. DE HAARLEMSCHE ORKEST- VEREENIGING. Het bestuur van de Haariemsche Orkest- vereeniging heeft aan den gemeenteraad o.m. gevi-aagd: le. een bijdrage van 11.000, uit te betalen in termijnen tot 1 October van dit jaar; 2e. een extra subsidie van 2500 voor het tijdvak 1 October31 December van dit jaar; 3e. verhooging van de subsidie van 30.000 tot 40.000 per jaar, in te gaan met 1 Januari 1928. De bijdrage van 11.000 is noodig om het tekort op de loopende rekening het boek- jaar loopt van 1 October tot 30 September te dekken. Om in het vervolg voor zulke te- korten gevrijwaard te wordten, moet, zoo be- toogt het bestuur, de jaarlij'ksche subsidie uit de gemeentekas van 30.000 op 40.000 giebracht worden. Die subsidie-verhooging moet dan ingaan op 1 October, vandaar het verzoek om voor den termijn 1 October—31 December van dit jaar nog een extra subsidie te verleenen van 2500. Wij vernemen, zegt de N. Rott. Crt., dat in het adres geschreven is, dat, indien het ver zoek niet wordt ingewilligd, de H. O. V. na 30 September niet kan blijven voortbestaan. De benoeming van een nieuwen dirigent waclit op de beslissing van den gemeente raad. Aan het proefdirjgeeren hebben de vol gende heeren deelgenomen: Van Beinum te Zutphen, Henk van den Berg te Den Haag, Gerriteen van Roekel, (vrceger dirigent van de Ned. Opera), Willem Knikker te Haar lem, Prins te Danzig en M. van IJzer te Amsterdam. AL GE M'EE'N'E NEDERL. AN'DSCHE GEHEELONTHOUDERSBOND. Zaterdagmiddag is te Utrecht de algemee ne vergadering van den Algemeen en Neder- landschen Geheelonthouderslbond begonnen. De vcorzitter, de heer A. Martinus uit Den Haag, zeide, dat de geest, welke van het i congre9 zal uitgaan, beslissend is voor de I komende jaren. Met eere heeft dc Bond in de tertig jaren van zijn bestaan zijn plaats we- ien to Land!:aven. Hef kdental is wel beschei- den, docli onze principieelc grondsiagen zija onaangciast geoicven. Zoolang het drank- vraagstuk cr nog is, zijn wij verplicht paraat te blijven. In Indie, zoo heet't prof. Van Rces gczegd, is men nog aan het begin van de draukbesirijding. Steeds meer en meer wordt het drankvraagsiuk cen Internationale zaak. De voorzitfer richtte daarop enkele harte- lijke woorden van welkom tot prof. dr. J. van Rces uit Hilversum, oud-voorzitter, thans buitengewoon lid van het hoofdbestuur. Volgens het jaarverslag was het leden tal op 31 December 1925: 2690. Besloten werd voor de provinciale propa- gandacomite's 300 en voor cie jeugdciub f 250 beschikbaar te stellen. VADER EN DOCHTER VERDRONKEN. De 22-jarige dochter van den schipper Van Hazenbsrg, van het motorschip „De Onderneming", thuis beiioorende te Warfum, is bij Wemeldinge overboord gevallen. Haar vader sprcng haar gekleed na. Beiden zijn verdronken. De lijken zijn later opgevischt en te Wemeldinge aan wai gebracht. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Onder leiding van dr. G. B. Tilanus te Amsterdam heert Zaterdagmiddag de Neder landsche Vereeniging Eerste Hulp bij Onge- lukken te Haarlem naar algemeene vergade ring gehouden. Uit het jaarverslag van den penningmees- ter, oen heer H. L. Boas, bleek, dat er een batig saldo is van 172.28. De secretaris, de heer G. O. Meulman, deelde o. m. mede, dat de afd. Zwolle binnen korten tijd tot grcoten bioei is gekomenin 2 jaar is iiet aantal leden 286 gewoxden. Bij de verkiezing van hcoidbestuursieden, noociig geworden door bedanken van drie leden en aanvuiiing mei een lid, werden geko zen dr. L. B. Hatlians, voorzitter der afd. Groningen, dr. v. d. Hoeven, voorzitter der afd. Zwolle, mevr. Nieswaagde Bruin, se- cretaresse der afd. Schiedam, en dr. A. L. Schmidt, voorzitter der afd. Amsterdam. Met algemeene stemmen vereenigde de vergadering zich in principe met de oprich- tir.g van een maandblad. Op voorstel van.de afd1. Gouda werd die Pulmotor besproken. Goedgevonden werd, dat de opinie der vergadering van docenien over de Pulmotor door het hoofdbestuur zal worden gevraagd cn dat deze dan in het te stcihten Maandblad zal warden gepubli- ceerd. Bij de rondvraag wees de afd. Groningen op de wenschelijkiieid, dat bij spocrwegonge- vallen leden van F.crste Hulp op het terrein van het ongeval worden toegelaten. De afd. heeft hiermede teieurstellende eiwaringen op- gedaan. Kan het hoofdbestuur zich niet met de directie der Spoorwegen in verbinding stellen? werd gevraagd, waarop het hoofdbe stuur overweging toezegde. j. DE MOORD TE GULEMBORC. De rechtbank te Tiel heeft de beide be- klaagden in de zaak van den moord te Cu- lemborg op 24 December 1923, J. V. en K. Z. veroordeeld tot 15 jaar gevangenisr straf. De eisch was levenslang. Bij het vonnis overwoog de rechtbank, dat het primair ten laste gelegde, moord met voorbedachten rade, niet bewezen is; dat het subsidiair ten laste gelegde, gehoord de ver- klaringen van de beklaagden en die der ge- tuigen, bewezen moet worden geacht. Ter- zake van diefstal met geweldpleging, gc- plcegd door meer vereenigde personen, weike geweldpleging den dood tengevolge heeft ge- nad, veroordeelde zij beklaagden tot 15 jaar gevangenistraf zonder aftrek van de voor- lcopige hechtenis. V. was zeer kalni onder het uitspreken van het vonnis, doch S. protesteerde heftig en zich tot het publiek v/endende, riep hij: ..Zichier een troep gewetenlooze schurken, die mij onschuldig in de gevangenis duwen". Onder luid protest werd hij daarna wegge- voerd. DE AANVARING TUSSCHEN „DE ZEVEN PROVINCIeN'; EN „DE WEGA". De kosten van het herstel van den gouver- nemcntsstoomer „Wega" zullen 70000 be- dragen. Omtrent de aanvaring van den gouverne- mentsstoomer Wega door Hr. Ms. Zeven Provincien wordt""nog het volgende gemeld. De echtgenoote van den gouverneur-gene- raal en de freules De Graeff werden door den schok van de aanvaring op het dek gewor- pen. De dames stapten onmiddellijk na de aanvaring rechtstreeks over op den boeg van de Zeven Provincien, die in den romp van de Wega zat. Door de schok werden twee inlandsche matrozen overboord geslagen. Men wist ze nog op te pikken. De marine verrichtte uii muntend reddingswerk. EEN LOGEMENTSSCHIP VOOR DE ZUIDERZEEWERKER3. Vandaag zal als logementsschip bij de Zuiderzeewerken in dienst worden gesteld het sinds 1920 uit de sterkte der zeemacht af- gevoerde artilterie-instructieschip Bellona. De Maatschappij tot uitvoering van Zuider zeewerken, gevestigd in Den Haag, heeft dit schip aangekocM van het ministerie van fi- nancien, en op de marinewerf te Wiliems- oord is het, naar een onhverp van ir. C. v. Dam voor zijn nieuwe toestemming klaar ge maakt. Zes ploegen van 20 tot 24 man worden op het schip onde'rgebracht. Iedere pioeg heeft een ploegoaas, die met zijn gezin aan boord woont en bij wien de manschappen van de pioeg in den kost zijn. El'ke ploeg heeft de besehiklking over een dagverblijf, waarin lange houten tafels en banken staan, en een nachtverblijf met 24 houten kooien. Er is een flinke cantine aan boord, waarin op de vrije avonden een bioscoopvoorstelling ge geven kan worden; verder is er een schrijf- zaaltje. Het schip beeft een eigen waterleiding en eveneens een eigen electrische lichtinstallatie. ZANDINSTORTING BIJ ROERMOND Vrijdagavond waren achter de Kapel, in de nabiiheid van de lijn Roermorid—V1 odrop onder de gemeente GebroekMelick, bij een zandberg eenige kinderen aan het spelen. Op een gegeven oogenblik stortte deze ineen, met het noodlottig gevolg, dat vier kinderen bedolvm werd«n. Dri* hunnsr werden later levenloos te voorschijn gebracht. Het zijn kinderen van de families Houx,

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6