Veoijaars namiddagstemming. Zeetijclinffen BBai*ktbeiaicliten Van Recht en Onrecht. TNlTjWJO.^ ■'Op 23 Juni a.s. zal eene rnlijviog van dknstp'lichtigen der lichting 1927 plaats heb- ben voor het wapen dter Infamterie. i VEREENIGING VAN GEMEENTE- ACCOUNT ANTS d Zaterdag heeft t; Utrecht de eerste alge- meene vergadering plaats gehad van de ver- eeniging van gemeente-accountants onder voorzitterschap van den beer J. Meyer Azn In deze bijeemkomst werd het huishoudelijk reglement en in een na alloop van de alge- meene vergadering gehouden vergadering van leden-accatintants het reglement op de toelating als en de bevordering tot lid-candi- daat-accountant en lid-accountant vastgesteld. Daarna hield' de heer N. L. Reuvecamp een lezing over: Gedeputeerde Staten en de con- trole. Op de lezing volgde een geannneerde ge- dachtenwisseling. ;X VLIEGONGEVAL BIJ VAALS Te Vaals was Zondag een vliegdemonstra- tie, waaraan vier Duitsche vliegtuigen deel- namen. Een van deze kwam bij' het dalen in jaanrakimg met den top van een boom, de -boom-top knapte af, het vliegtuig sloeg over den kop en werd vrijwel geheel vernield. De pi loot kreeg geen letsel. Later op den avond deed een zekere Pesoke een paradiutesprong; de parachute ging op tijd open, maar door den sterken wind werd de parachutist boven het bosch in de nabijheid gedreven. Daar landde hij evenwel zonder ongelukken. DE ACCIJNS OP WIJNEN. Het bericht van het correspondentiebureau <Vaz Dias te Amsterdam over een verhooging van den accijns op wijn werd tegenover de N. R. Crt. bij informatie te bevoegder plaatse als een „canard'' gekwaliliceerd. Men zal Bich herinneren, dat de minister van finan- cien in de Eerste Kamer heeft gezegd, dat de .mogelijkheid van een dergelijken maatregel in verband met de moeilijikheden door de firm a Philips bij den invoer van haar pro duct-en in Frankrijik ondervonden, werd over- wogen. Naar aan genoemd bladi bij de be- doelde informatie is gebleken, ligt op het ministerie van financien reeds sedert geru-i- men tijd een wetsontwerp tot verhooging van den accijns op wijnen gereed, is het edi tor nog in het minst niet gezegd, dat dit zal .worden ingediend, en vanzelf dus nog min der wanneer en blijft het in het bericht ge geven commentaar met een zekere vijandige strekking tegen bepaalde landen geheel voor rekening van den berichtgever KORTE BE RICH TEN. "L De Urker hotter U. K. 113 is te IJmui- cfen binnengekomen met een mijn aan boord, welke tijdens de visscherij in het net was op- ;ehaald. Het scheepje werd naar het fort ver- n. 'Amist Dover haald en marinepersoneel werd gevraagd, d: ;mijn te demonteeren. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft zekere B. v. d. N. uit de Bingleystraat, lioen hij op het Vasteland te Rotterdam liep, van een hem onbekenden voorbijganger, on- jjverhoeds een slag in het gezicht gekregen. (Zijn onderlip is ingescheurd. V. d. N. is in met ziekenhuis aan den Coolsingel verbonden. Tie voorbijganger is verdwenen. i De Amsterdamsche wethouder Ter jffaar heeft zich opnieuw tot den minister van waterstaat gewend om te pleiten voor een vlugge en afdoende verbetering van den rijks- weg Amserdamhet Gooi. De Hooge Raad heeft verworpen het casatie-beroep van mej. E. J. E. te Rheden, die door het hof te Arnhem veroordeeld is tot 3 maanden gevangenisstraf wegens kinder- doodslag. STOOMV AARTLIJNEN. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Bali thuisr. 22 Mei v. Sabang. •Koningin der Nederlanden thuisr. 23 Mei v Sabang. Radja 21 Mei v. Batavia n. Amst. Saleier 23 Mei v. Amst. te Batavia. Soemba thuisr. 22 Mei v. Colombo. Karimoen 22 Mei v. Amst. n. Java via Antw P. C. Hooft thuisr. 22 Mei v. Port Said. Prins der Nederlanden uitr. 21 Mei v. Co lombo. KON. NED. STB. MIJ. Adonis 22 Mei v. Alicante te Carthagena. Amersfoort uitr. 20 Mei te Callao. Aurora 21 Mei v. Alexandria n. Kimassi. Baarn 21 Mei v. Curasao n. Cristobal. Berenice 22 Mei v. Venetie te Triest. Erato Amst. n. Stettin, 21 Mei v. Holtenau. Fauna 22 Mei v. Piraeus n. Calamata. Ganymedes 23 Mei v. Bourgas te Amst. ■Hercules 22 Mei v. Salonica te Smyrna. Ilos 21 Mei v. Vigo n. Amst. Irene 21 Mei v. Gibraltar te Oran. Juno uitr. 20 Mei v. San Juan de Porto Rico Nickerie 20 Mei v. New York n. Port an Prince. Odysseus 23 Mei v. Hamburg te Amst. Orpheus 22 Mei v. Taarabona n. Valencia. Perseus 23 Mei v. Aarhus te Amsterdam. Saturnus 21 Mei v. Rodosta n. Yerakini. Stuijvesant 21 Mei v. Cristobal n. Puerto Co- lombio. TES&fe 2T Mef^TDmS Van Rensselaer uitr. 21 Barbados. Almelo uitr. 20 Mei v. Antofagasta. Ares uitr. 21 Mei te Corral. Eos 23 Mei v. Amst. te Hamburg. Nero 23 Mei v. Amst. te Gothenburg. Pollux 23 Mei v. Napels te Catania. Rhea 23 Mei v. 'Hamburg te Bremen. Tellus 24 Mei v. Genua te Amsterdam. Venezuela 20 Mei v. Barbados n. Port Li- mon. KON. HOLL. LLOYD. Amstelland 22 Mei v. Amst. te Hamburg. Keimemerland uitr. 22 Mei v. Bahia. Salland thuisr. 21 Mei v. Rio Janeiro. r* HALCYON LIJN. U- Stad Haariem v. San Nicolas n. Rott., 21 Mei te St. Vincent. ,/,Y HOLLAND AFRIKA LIJN. Meliskerk thuisr. 21 Mei te Dar-qs-Salaam Nias thuisr. 22 Mei te Genua. Rijperkerk 22 Mei v. Antwerpen te Amst. Bilderdijfc 22 Mei v. O.-Afrika te Rotterdam Callisto 22 Mei v. Port Natal n. East Londen Giekerk 22 Mei v. O.-Afriika te Rotterdam. »- HOLLAND AMERIKA LIJN. Dimteldijk Pacifickust n. Rott., 22 Mei te Li verpool. Drechtdijk Rott. n.d. Pacifickust 20 Mei v. Cristobal. Edam v. Rott. n. New Orleans 21 Mei te Tampico. Kinderdijik Pacifickust n. Rott., 20 Mei xte Cristobal. Leerdam 22 Mei v. N.-Orleans te Rott. Moerdijk 20> Mei v. Seattle te Portland (O.). Montgomeryshire 23 Mei v.d. N. Pacific te Rotterdam. Narenta Rott. n. Vancouver, 22 Mei te Lond Boschdijk 2. lMei v. Norfolk n. Rott. Loohkatrine 22 Mei v. Rott. n. Londen. Nieuw Amsterdam 21 Mei v. New York n. Rotterdam. Spaarndam New Orleans n. Rott., 20 Mei v. Vera Cruz. Veendam New York n. Rott., 23 Mei v. Plym KON .PAKETV. MIJ. Stagen 23 Mei te Soerabaya. HOLLAND AUSTRALIE LIJN. Aagtekerk 23 Mei v. Rott. te Newcastle o/T. Abbekerk 21 Mei v. Bremen te Hamburg. Alderamim uitr. 21 Mei v. Genua. Almkerk thuisr. 21 Mei v. Sydney. HOLLAND BRITSCH INDIE LIJN. Meerkerk uitr. 21 Mei te Madras, j-- Streefkerk uitr. 21 Mei v. Suez. IJselkerk 22 Mei v. Antwerpen te Rotterdam HOLLAND WEST AFRIKA LIJN. Ceres 22 Mei v. Amst. te Hamburg. Reggestroom uitr. 21 Mei te Dakar. Tjisaroea 21 Mei v. Batavia n. Hongkong. JAVA NEW YORK LIJN. Manoeran Java n. New York, 22 Mei te Suez. Deli 23 Mei v. Batavia n. New York. Karimata v. New York n. Java 21 Mei v. Sa bang. ROTTERD. LLOYD. Kawi uitr. 22 Mei je Genua. Kedoe uitr. 22 Mei te Londen. Kertosono 23 Mei v. Bremen te Rotterdam. Merauke thuisr. 22 Mei te Marseille. Jjgg; Patria 21 Mei v. Rott. te Batavia. Sitoebondo uitr. 23 Mei te Singapore. Ternate 23 Mei v. Batavia n. Djeddab, via Padang. Tosari 22 Mei v. Rott. te Hamburg. ROTTERD. ZUID AMERIKA LIJN. Poeldijk uitr. 21 Mei v. Lissabon Zij'lddjk thuisr. 22 Mei v. Las Palmas. STOOMV. MIJ. OCEAAN. Antolycus 21 Mei v. Kobe n. Rotterdam. Eurylachus v. Japan n. Rott., 22 Mei te Lon den. Melampus 21 Mei v. Batavia n. Amsterdam. Rhesus 21 Mei v. Liverpool n. Batavia. EMZETGO LIJN. Jonge Jacobus 22 Mei v. Rott. te Bougie. HISTORISCHE ANECDOTEN. Toen de Engelsche koning WUlem II, de zoon en opvolger van Willem den verover- aar, in Normandie oorlog voerde en het hem aan geld ontbrak, liet hij in Engeland door zijn onderkoning in allerijl een leger van 20.000 man oproepen om in verschillende havens ingescheept te worden. Hier liet hij den soldaten den voorslag doen dat elk hun- ner, die zes shilling betalen wilde, verlof zou krijgen om dadelijk weer naar huis te gaan. Verreweg de meesten betaalden en op deze manier kwam de koning aan de som, die hij noodig had. Massenet heeft verteld wat hem te Milaan, kort voor de eerste opvoering van een zijnet opera's in de Scala gebeurde. Hij is op zijn kamer in het hotel en wacht op het oogenblik, dat hij naar de comedie zal gaan. Er wordt geklopt. Een bezoe'k! denkt Massenet knorrig en hij doet open. Voor hem staat een heer De bezoeker treedt binnen, gaat zitten en zegt kort in eigen fabrikaat-Fransch: Je vole voir un auteur avant le pre miere. Massenet lacht en bedankt hem voor zijn belangstelling, welke hij overigens niet recht begrijpt. Dus, mijnheer, u stelt belang in mu- ziek? No is het antwoord. In het stuk? No. In de kunst? je avais nu un auteur avant le pre- No! v In den kunstenaar? No! je vole voir un auteur avan! le pre miere. Massenet voelt zich geirriteerd. Hij viodt het oogenblik, nu hij zienuwachtig is over de eerste opvoering van zijn stuk, voor grappen siecht gekozen en geeft dit den vreemdelmg ook te verstaan, terwijl hij hem verzoekt been te gaan. Deze heeft met dit al een uitdrukking van onverstaanbare tevredenheid op het gezicht en zegt: -Oh! miere. De opera wordt opgevoerd en heeft sucees. Massenet komt verlicht op zijn kamer. Mor- gen zal hij zijn koffer pakken. Zonder te kloppen treedt plotseling de be- zoeker van's middags weer binnen, steekr den componist de hand toe en zegt: Je vole voir un auteur apres le pre miere. Op dit oogenblik zou Mossent hem wel om den hals willen vallen. Daar is dus een uit het publiek die zijn werk begrepen heeft. Mas- senet vraagt hem bijzonderheden, wat zijn in- drukken geweest zijn en die van zijn buurlie- den. Welk gedeelte is hun het best bevallen? De bezoeker kijkt verbaasd: hij' begrijpt er blijkbaar niets van. Maar u was dan toch in de zaalvraagt Massenet. Moa? No! je ne avinais pas le miousi- que. Je vole seulement voir un auteur apres le premiere. En hij schrijft in zijn notitieboekje: Auteurs zijn gewoonlijk vroolijker voor de premiere dan na de premiere. niet altijd, merkt Massenet op. No, yes si ee etait une four Met een vergenoegd gezicht gaat hij daar na heen. Zfe Je ifie Idioot (fear aas die antoraaat afaan anunrf«n7 De kerel is vast niet wijs; hij kan toch wel weten dat-to leeg ie. Waarom boo hij? Waarom? Wel, ik heh s zelf al tint mlntrten XLife) Het is wederom voorjaar. Hoe vele malen was het reeds voorjaar, hoe vele malen heb- ben de musschen in de heggen luider ge- tjilpt, de merels luider gezongen, als ik ont- waakte en in verwondering ontdekte, hoe hoog de zon reeds stond. Hoe vaak, o hoe ontelbaar vaak zijn de jonge deems op den eersten lentedag door de lange laan van het park gegaan, de armen zwaaiend, opgewon- den lachend, wanneer een der voorbijkomende mannen haar aankijkt o, die dwazen, die nieuwsgierigen, wat die ook altijd te kijken hebben! Hoe dikwijls is dat alreeds aan- schouwd! Maar zooals dit jaar was het toch nog nim- mer. Heel fijn, heel dun zie je de sprietjes der grashalmen uit de aarde omhoog steken; reeds beven zij even, als een zuchtje van warme lucht hen streelt, engroen zijn ze meteen! Zoo groen waren de eerste gras- halmsprietjes vorig jaar werkeliijk niet. Dat moet led-ereen beamen Gisteren was ik in de stadsbibliotheek om een boek te leenen. Maar ik kom nu heele- maal niet tot lezen. De juffrouw had mij ook zeer verbaasd aangezien, toen ik haar het boek toonde, dat ik hebben wou. „Dat boek, dien dikken Dostojewski wilt u lezen?" zei ze. „Ja, dat boek alsjebiieft, juffrouw." Maar ik kom niet verder dan de eerste bladzijde, hoe dikwijls ik probeer. Ik ga nu door de stad, d'en dikken Dostojewski in mijn portefeuille en bekijk de menschen eens, die ik tegenkom. Ik zie er van alleriei leeftijd, mannen, vrouwen, en in alien heb ik plezier. Ja, het verschaft mij een buitengewoon ge noegen bet leven op die onbekende gezichten te taxeeren; ik monster ze gaarne, allemaal, die vreemde menschen. Hunne gezichten, hunne bewegingen verraden heimelijke vreugde; ik neem het stiekum waar, als ze naast me loopen. Het is dan ook len-te; het leven is wondermooi. Met mijn dikken Dostojewski onder mijn arm ben ik van zelf, onbemerkt, opeens in het park beland. Voor mij, naast mij, achter mij overal jonge paartjes, lachende kindieren, die met den bal spelen, gouvernantes met kleine, blonde meisjes aan de hand. Doch ginds, daar wordt een grootere jongen streng berispt, omdat hij in 't vuur van zijn spel over het gras gerend heeft. Maar dat is toch onrechtvaardig, dat juist hij een standje krijgt, want hoeveel anderen zijn vandaag al over het gras geloopen! Maar tegen de ge- strengheid eener gouvemante kan niemand op, niemand. Ik loop verder en moet aldoor deniken: wat een massa menschen leven er toch in de stad Dat heb ik nooit zoo bewust geweten. En er zijn velen, die, evenals ik, met een porie- feuille onder den arm alleen loopen. Ik zou hun alien graag wat vriendelijks willen zeg- gen, maar ik ken niemand. De dame met het rooie hoedje voor mij zou ik graag een com- plimentje willen maken: „U bent mooi en u bent jong en u hebt een heel mooi hoedje op!" Wat zij daarop wel zou zeggen? Wie kan het weten? Ginds zie ik vier kleine meisjes spelen met een groofcen elastieken bal; het eene bleeke kind gooit telkens te slap en daarom varen de anderen tegen haar uit; ik zou graag willen voordoen, hoe men zonder fouten het kan klaarspelen. Maar de mama van bet kleine bleekneusje staat erbij en ik mis zelfvertrou- wen om het haar te zeggen. Misschien zou- den de andere drie me zelfs uitlachen. Voor de derde maal loop ik nu al dezelfde allee door, blijf dikwijls stil staan en kijk toemaar is me dat nu een bezigheid voor mij om naar kleine meisjes te turen, die met den bal spelen! Neen, neen, ik ga nu op een bank zit ten en wil lezen. Ik haal het boek voor den dag uit de oude, verbruinde, leeren portefeudlle. Eigenilijk had de juffrouw uit de biibliotheek het wel 'n beetje bij het rechte eind; het was misschien niet heel verstandig den dikken Dostojewski vanmiddag mee te nemen, doch ik heb nu niets anders bij me, 't moet dus wel. Daar komt een dame aangestapt en gaat naast mij op't banlcje zitten. Er is geen plaats meer open dan naast mij, dus moest zij die nemen; om mij te overtuigen, kijk ik in 't rand. Alle banken, alle stoelen zijn bezel Daar zit nu de onbekende dame naast mij zij ook heeft een bode te voorschijn gehaald Het is een Fransch boek, maar ik beraerk al spoedig, dait zij niet leest, zij heeft haar oasm op heel andere dingen gericht. Zij kijkt naar de lachende, jonge menschen, <Jfe op en af gaan; een keer kruist haar blik wer- keiijk den mijinen, toen zij naar- mijn ooek zag. Maar nauwelijiks bemerkte zij, dat dit mij niet ontgaan was, of zij wendt haar oogen af. Het slaat drie uur; dlrie uur in den mid- dag. Hoe kan ik den dikken Dostojewski lezen als er een onbekende dame naast mij op de bank in het park zit en naar mijn boek kijkt! Klaarblijikelijik verbaast ook zij zich. dat ik zoo'n difc boek lees. Ik schaam mij beusch een beetje over dit malle, dikke boek in het park. Het boek;, dat de dam- bij zich heeft, is dun, met een gekleurde prent op Jen omslag Ik vergis mij werkelijtk niet. De dame heeft :eeds verschillende malen gekeken, een beetje. minachtend naar mijn boek en teen haar hoofd omgedraaid. Dat verdraag ik niet langer. Flap! het boek is toe, weg ermee in de oude, schamele, verkleurde portefeuille De dame heeft ook allang opgehouden met lezen. Het Fransche boek ligt toegeklapt op haar knieen. Zij demkt nu na de hemel mag weten waarover. Ik monster haar nu met voile aandacht, natuurlijk zonder dat zij dit bemerkt. Nu ik mijn boek heb weggebor- gen, kijkt zij heelemaal niet meer dezen kant uit, maar tuurt aldoor in de tegenovergestelde richting. Wat kan haar ginds toch zoo inte- resseeren? Ja, ja, nu zie ik het ook. Een man komt met een mandje in de hand nader, gaat langs de banken en vent: „Vruditenbonbons, sinaasappelsNu is hij vlak bij ons en gaat door, zonder dat de dame iets van hem koopt. Zij tuurt nog steeds in de tegenover- stelde riChting. Zou mijn buurvrouw de dertig al gepas- seerd zijn? Neen onmogelijk zij is nau- welijks acht-en-twintig. Zij is groot en blond, zij heeft een kleinen, rechten neus. Mij treft het meest in haar rimpeloos, gelij'kmatig ge zicht een zekere trek om de voile lippen, een eigenaardige, wreede trek. De krachtige, kleine kin versterkt nog extra dezen trek, doet dien nog meer uitkomen. De handen, die on- bewegelijk over het Fransche boek gevouwen liggen, verraden, dat ze geen ruw werk ver- ricnten. Ik kijk aandachtig naar die ronde, week-gevormde handen, buig me naar haar heen; plotseling draait de dame zich naar mij om, ziet mijn houding, wendt zich op nieuw naar den anderen kant en trekt haar handen van het boek af. Maar na een kort oogenblik legt zij de linkerhand weer op de oude plaats gedachteloos. Een zekere onrust drijft mij ertoe mijn pen- nemes uit den zak te haien en er mee te spe len. Beide mesjes maak ik open en speel er mee. Opeens krijg ik een inval. Ik zal mijn open mesje een paar maal in de lucht gooien en handig opvangen. Maar een keer zal ik het zoo gooien, dat het op den voet van de onbekende dame neerkomt. Ik zal dan tege- lijk opstaan en zeggen „Pardon, heb ik u pijn gedaan, vraag ik excuus voor mijn onhandigheid". Ja, ja, zoo zal ik het doen. En dan zal ik haar nog eens weer mijn excuses aanbieden. Mijn plan staat vast. Daar opeens barst de dame, die naast me zit, in een vroolijken lach uit, zoodat ik me doodschrik. Ik heb dezen keer toch niet hardop gedacht schuw en onzeker kijk ik haar aan. Op haar linker wang, een ietsje boven den mondhoek, zit 'n puistje, dat ik vroeger niet had opgemerkt. Als zij nu lacht, beweegt het mee, wipt al door mee op en neer; dat was zoo grappig, dat ik zelf ook ging lachen. De dame ver- stomde niet plotseling, maar draaide het hoofd, langzaam, langzaam naar mij toe, keek mij vriendelijk aan en wees met de hand naar een kleinen jongen op het kiezelpad, die een plotselinge buiteling gemaakt had. Daar om dus had zij zoo gelachen, dacht ik bij mezeif gerustgesteld en dacht verder na over de volvoering van mijn plan om een gesprek met de dame te begannen. Het mesje zal een klein torntje maken in de kous van de dame; misschien een beeije haar huid krassen. Een bloeddroppeltje zal er komen en dan zal ik erg overdreven bezorgd doen en roepen „Mijn God, mag ik een dokter halen, neen, z6o kunt u niet blijven zitten, de wond moet schoongemaakt, verbonden worden. Mijn huis is weliswaar vlak bij en ik heb lysol en jodoform-gaas, maar het is misschien beter, dat u naar een dokter gaat met deze wond." Door mijn lieve bezorgdheid gevleid, over- gehaald, zal ze mij toestaan haar bij den dok ter te brengen, op haar te wachtenIk heb alle details wel overwogen. Elk woord weet ik, dat ik zal zeggen. Van tevoren zal ik viermaal, neen, maar driemaal, het mesje in de lucht gooien. Daar zie ik een meneer aankomen, hij blijft op twee pas voor de bank glimlachend stil- staan; hij neemt zijn hoed af. De dame naast mij staat op, zij werpt mij een geergerden blik toe. Daarop steekt zij haar hand naar den meneer uit en gaat met hem heen Nu eindelijk kan ik mijn dikken Dosto jewski rustig gaan lezen XLI. (Nadruk verboden). FAILLISSEMENT EN COMPENSATIE. Een in September 1921 uitgesproken fail- lissement leidde tot een procedure, die in casatie in December 1926 bij een Jezer dagen bekend gemaakt arrest is beeindigd, nadat de rechtbank in Maart 1924 en het hof in Ja- nuari 1926 hun beslissing gegeven hadden. Dat onze rechtspraak bepaald snel werkt, zal niemand, gezien deze data, beweren. Een handelsvereeniging had voor een schuld van ongeveer 40O twee kisten sjaals verpand; omstreeks twee maanden later fail- leer de zij en de schuldeischer verkocht, over- eenkomstig de bevoegdheid hem door de wet gegeven, zijn pand. Het bracht ruim 2400 op en nadat hij zich zelf voldaan had1, schoot er dus nog een 2000 over. Inplaats van deze aan den faillissementscurator af te dra- gen, hield hij ze onder zich, omdat hij uit een andere oorzaak nog ruim 7000 van de handelsvereeniging te vorderen had. De fail- lissementswet laat namelijk toe, dat iemand, die tegelijk schuldeischer en schuldenaar is van den gefailleerde, zich onder zekere om- standigheden op compensatie kan beroepen, d.w.z. dat die sehulden wegvallen, voorzoo- ver ze tot gelijk bedirag bestaan. In het ge geven geval zou dus de schuldeischer nog een vordering van f 5000 overhouden. Het is duidelijk, dat deze bevoegdheid tot compen- sane juist In een faflllssement van zeer veCF belang is, omdat men op die manier een vor- f dering, die b.v. slechis 60 waard is, voor het voile bedrag uitbetaald krijgt, voorzoo- vcr zij staat tegenover een schuld, die de schuldeischer aan den gefai'.leercfe heeft. Om bij ons onderwerp te blijven, geateld, dat ook in dit faillissement 60 pCt. uitbe taald werd, dan zou dank zij de compensatie de schuldeischer krijgen f 2000 plus 60 pCt. van 5000 maakt f M00, inplaats van 60 pCt. van f 7000 of 4200. Het zou trouwens ook hoogst onbiillijlc zijn, wanneer men wel tot den laatsten cent moest afbetalen, wat men zelf schuldig is, en slechts gedeeltelijk zou ontvangen, wat te eischen is. Echter moet bnoeierij geweerd worden. Deze zou daarin kunnen bestaan, dat hij, die op het oogenblik van de uitspraak van het faillissement schuldenaar of schuldeischer van den failliet, nu, met het doel om kunet- matig de mogelijkheid van compensatie in het leven te roepen, er de kwiliteit van schuld eischer of schuldenaar bij verwerft. VooraJ het eerste zou door het opkoopen van een vordering op den failliet al heel gemakkelljk zijn. De wet stelt dan ook, gelijk gezegd, aan de mogelijkheid van compensatie zekere voorwaarden en daarvan kwam hier te pas, dat de schuldvordering en de schuldplichtig- heid beide moeten zijn ontstaan vo6r de fail- lietverklaring of moeten voortvloeien uit handelingen voor de faillietverlclaring met den gefailleerde verricht. In het bewuste proces beweerde nu de cu rator (of juister dengene, aan wien de rechten van den gefailleerde op het restant-opbrengst waren overgedragen, maar deze complicate doet hier niet terzake toen hij de 2000 op eischte, dat de verplicihting van den schuld eischer om het restant van de opbrengst der verkochte sjaals terug te geven, was ontstaan na het faillissement, namelijk door den vet- koop, die immers als gevolg daarvan had plaats gehad. Maar de rechters waren met zeldzame eenstemm%,feid van oordeel, dat de handeiing, waarvan de wet als waaiborg te gen fraude eischt, dat zij voor het faillisse ment is verricht, hier is de pandovereenkomst zelf, waaruit rechtstreeks voortvloeit, dat de pandhouder later of het pand zelf, of, als hij zich genoodzaakt zag van zijn executierecht gebruik te maken, het overschot van de op brengst moet uitkeeren. Bijgevolg was het be- roep op compensatie terecht gedaan. Dit arrest is niet van ingrijpdhden aard, maar het is leerzaam om den kijk, die het geeft op de soms zoo ingewikkelde faillisse- mentsverhoudingen en belangrijk, omdat de Hooge Raad het beginsel der wet omtrent compensatie consequent toepast op niet met zooveel woorden genoemde gevallen en daar- door haar stelsel afrondt. BEVERWIJK, 23 Mei 1927. R.K. Coop. Tuindersveiling „Kennemerland". Prijzen: Asperges dik wit 56—/ 72Asperger dik blauw 2951; Asperges dik wit 2e s. 1930; Asperges dik blauw 2e s. 15 24; Asperges kort dik wit 3044; Asperges kort dik blauw 2434Rabar- ber le s. 1217; Rabarber 2e s. 6.50 11Rabarber uitschot 26; Uien f 3.50—f 4.50; Raapstelen 2.50—/ 3; Ra- dijs 2—/ 4.50; Wortelen 18—/ 22 per honderd bos; Aardappelen 912; Aard- beien 125—/ 170; Postelein 9—/ 16; Spinazie 38 per honderd K.G.; Selde- rie 2060 cent; Pieterselie 3070 cent; Prei 0.501, per 10 bos; Spinazie 0.60 1.55; Postelein 0.480.80; Sjalotten 40—50 ct.Asperges (stek) 50—75 cent per kist; Komkommers 18.5024 per hon derd; Zuring 25—30 cent per bakje; Sla 1 2 30 per 50 krop; Aardbeien per doosje 2530 cent; per slof 2885 cent; Bloem- kool le s. 3442 cent; Bloemkool 2e s. 22 31 cent; Stek 1015y2 cent per stuk. BOVENKARSPEL, 23 Mei 1927. „De Tuinbouw." Heden besteedde men voor: Knollen 16.6021.80; Bloemkool le s. 12.5014.50; Bloemkool 2e s. 3.50 5.50; Rabarber 6 50. ZAANDAM, 23 Mei 1927. Veiling Ver. „De Zaanstreek." Spinazie 1.601.85 per kist; Sla 0.54—/ 1 per kist; Raapstelen 1035 cent per 10 bos; Andijvie 1.20 f 2 per kist; Selderie 1015 cent per bos; Pieterselie 1015 cent per bos; Prei 1214 cent per bos; Bloemkool 549 cent per stuk; Postelein 5280 cent per kleine kist; Sjalot 44% cent per bos; Rabarber 20 cent per bos; Radijs 26—43 cent per 10 bos; Peen 2328 cent per bos; Komkommers 1026 cent per stukUien 7 cent per pondSinaas- appelen 2.604.50 per 100; Bananen 5.50 per kist; binds la 3050 cent per klei ne kist. PURMEREND, 23 Mei 1927. „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Om- streken." Doperwten 33 per zak 50 K.G.; Aardbezien 1224 cent per doosje; Bloem kool 1343 per 100; Spinazie 2259 cent per mand (5 K.G.); Postelein 0.99— 1.20 per mand (5 K.G.); Sla 0.60— 3.90 per 100 krop; Radijs 1—/ 2.50 per 100 bos; Selderij 4—/ 9.10 per 100 bos; Raapstelen 0.90—/ 1.90 per 1C0 bos; Ra barber 5—/ 16.40 per 100 bos; Prei 2.108.60 per 100 bos. PURMEREND, 24 Mei. Op do heden ge houden weekmarkt waren aanvoer en prij zen: 20 st. kleine Fabreikskaas m. rm. /39, 56 st. kleine Boerenkaas m. rm. 43, 2 st Commissie m. rm. 41, 2 st. Goudsche kaas 37, 2150 Kg. Boter 1.80—/ 1.90, 752 st. Runderen, w.o. 220 st. vette 0.70— 1.05, 514 st. melk en geldekoeien 125 385 matig, 18 Stieren, 54 Paarden 1002O0 stug, 70 Vette Kalveren /1.30 1.40 matig, 530 Nucht. kalv. v d. si. 9—/ 34, v. d. fok 12—/ 25 vlug, 569 Vette Varkens v. d. zout 0.62—/ 0.65, v. d. slacht 0.62—/ 0.66 vlug, 60 Magere Varkens 20—/ 40 matig, 468 Biggen 15—/ 21 matig, 664 Schapen, Vette 28 40 matig, 1164 Lammeren 12—/ 18 matig, 60 Bokken, Kipeieren 5.10—/ 6.10, Eendeieren 4.50, Piepkuikens /0.10—/2.40 Eierveiling. 24628 stuks Eendeieren a 4.704.90, 81 stuks Eendeieren b 3 10 4.10, 20411 st. Kipeieren a 5.20 6.20, 302 Kipeieren b f 4.20—/ 4.7(1 1647 broedeendeieren 4 70—/ 8.40. iei v.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 8