Gourant OirecMmatig bezU, FEUILLETON. EEN GOED ZAKENMAN ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT HenUerd negsn sn twintigsti Jaargsng. Woensoag ftaslio-iioekj© Rechtszaken EssinenSand No. 129 .927 Donderdag 26 Mei. Hilversunt, 1050 M. 9.60 Dienst in de Geref. Kerk te Hilversum. Voorganger Ds G. Laarman. 1. Votum en Zegen. 2. Zingen Ps. 47:3. 3. Lezeti: Handelingen Hl-lz. 4. Gebed. 5. Tekst Ps. 68:19. 6. Zmgen Ps. 68:8 0. 7. le ged. pre6k: De henrelvaart van onzen Koning. a. de hooge waarde daarvan. b. de bevrijdende maeht. 8. Zingen Ps. 146. 2. 9. Vervolg preek: c de -heeriijke vruchf. "10. DanSkzeggmg. 11. Zmgen Ps. 106.3. 1- Zegen. 12.— Politieberichten. 12.36—2 Lnnclnmiziek door fret trio J. Castrelh. 230 Pomtlair concert door 'het H. D. O.-sympho- Me-orkest, onder leiding van WiUm van I Warmelo. Mevr. Betty van de Bosch-Scrnnidt, 'mezzo-sopraan. 8.— Persberichten. 8.10 Aan- sluitimg van het concertgebouw te Amster dam Concert Beefhoven-Cyclus, onder lei ding van Willem Mengelberg. In de nauze causerie over Beethoven's leven, door den beer M. C. van de Rovaart. Dav entry, 1600 M. 11.20 Daventry-kwar tet en solisten (sopraan, bariton, piano). 1.2J 2-20 Gramofoonmuziek. 2.45 Voorlezing i-2.60 Lezing: Growth of a parasite plant '3.20 'Evensong van de Westminster Abbey. 4.06 Kniples. 4.20 Brown's quintet en B. harper, bariton. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 fLatidbouwpraatje. 6.40 Dansmuziek. 6.s0 fTiidsein, weerbericht, nieuws. 7.06 Dansmu ziek 7.20 Lezing: Chelsea Flower Snow fl 36 De sonates van Beethoven. 7.45 Lezing [in darkest England. 8.05 Dansmuziek. 8.20 The magic flute. (De tooverfluit), opera van llllozart. 9-20 Weerbericht, nieuws. 9.40 Le zing- Dublin. 9.55 2e acte „The magic flute" tTooverfluit). 10.50—12.20 Dansmuziek. t Parijs „Radio-Paris"1750 M. 10.50— 11.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.05-5.5 Kinderuurtje. 9.0510.40 Con cert. 1. Le jeu de l'amour et du hasard", co- juedie. 2. Fragmenten van de opera „Tann- hauser", Wagner. Koor, orkest en solisten. Langenberg, 469 M. 9.2010.20 Kafh Morgenwijding. 12.20—1.20 Deolamaties. 1.50—2.50 Orkestconcert. 4.505.20 Sporl- uitzending. 5.506.50 Cither-concert. A Imkamp, bariton. 8.35—9.20 Vroolijk con. cert. 9.20 Madrigaalkoor Miinchen-Glad bach. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Ronigswusterhausen, 1250 M. en Berlijn 484 en 566 M. 2.50—7.05 Lezingen en les sen. 7.50 „Cavalleria rusticana", opera van Mascagni. „Paljas", opera van Leoncavallo. Daarna dansmuziek. Hoffmannfcapelle. Hamburg, 394.7 M. 9.35—10.50 Morgen' wijding. Koorzang. 2.103.40 Kamermu ziek. 3.50—5.20 Orkestconcert. 5.50—7.40 Orkestconcert. 7.45—10.35 „Vavalleria rusti cana" en „Paljas", van Berlijn. 10.35 Cau serie. Daarna dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Kindermati nee. 6.20 Vlaamsche les. 8.20 Orkestconcert 9.50—10.20 Literaire selectie. I Vrijdag 27 Mei. Hilversum1050 M. 12.— Politieberichten. 12.35—2.Lundhmuziek door het trio J. Castrelh. 4.30—6.— Vooravondconcert door het H. D. O.-kwartet. 6.-6.45 Orgelbespe- ling in de Cinema Royal te Amsterdam. De heer J. Jong, organist. 6.45—7.45 Engelsche les voor beginners en iets gevorderden. 7.45 Politieberichten. 8.10 Les vanwege het On- derwijsfonds voor de binnenvaart. Lezing door den heer J. H'azelaar, over: Christel. in- ternaatsonderwijs voor schipperskinderen. 10.30 Persberichten. 8.35 Avondconcert door *het H. D. O.-orkest, onder leiding van Nico Treep. Soliste: Seluia Dorani, sopraan. Ferd Helmann, viool. Daventry, 1600 M. 11.20 Daventry-kwar- tet en solisten (tenor, mezzo-sopraan, contra- alt, viool). 12.50 Orgelconcert. 1.20—2.20 Lunchmuziek. 3.15 Voorlezing: An Inlanc voyage. 3.20 Lezing: The houses of parlia ment. 3.50 Lezing: Let's go round the world 4.05 Orkestconcert. 5.05 Vocaal concert. De St. George's Singers. 5.20 Lezing: How sweets are made by the ton. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 7.06 Orkestconcert. 7.20 B. B. C-muziekcritiek. 7.36 De sonates van Beethoven. 7.45 Lezing: Lamb's letters. 8.05 Variete (komiek-declamator, pianoduetten, humorist). 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.40 Causerie. 9.55—11.20 „R.U.R." (Rossum's Universal Robots), stuk van I<. Capek Mu- ziek van Hutchinson.*Het stuk speelt in 1050 —60 op een afgelegen eiland 11.20—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10 50— 1.20 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5.055.5 Declamaties, piano- en vioolmu- zi<&. 9.0510.50 1. Radio-Paris revue (duet). 2. L'Hirondelle", tooneelspel in 2 ac- ten. 3. Romeo et Juliette", Gounod. Orkesf, zang. Langenberg, 469 M. 1.252.25 Orkest concert. 5.506.50 Kamermuziek. K. Del- seit, piano. M. Mattihaus, alt. 8.509.20 Vroolijk concert. 8.20 Gedichten door Fri. Leithner en de heer Buschhoff. De heer R Tieth. Fluitsoli door A. Schiitze. E. Grape, piano. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. en Berlijn 484 en 566 M. 3.208.05 Lezingen en les sen. 8.50 Symphonieconcert. E. Feuermann. cello. 10.50—11.50 Beim Wein am Rhein. Ioffmann-kapel. H. Munk, liedjes bij de luit. Hamburg 394.7 M. 4.35—5.20 Werken van J. J. Raff, Concert. 5.206.15 Dansmu ziek. 6.20 Vroolijk concert. 8.20 „Ueber die Heide", zangspel. Daarna tot 12.10 Dans miuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Orkestconcert. 8.20 Orkestconcert. 8.45 Concert en causerie, gewijd aan de werken van Mozart en Brahms. 9.50—10.20 Vlaamsche li'teratuur. Naar het Engelsch van Dorothea Gerard. Door Mr. G. Keller. 81) Intusschen gingen de kostbare weken voor- bij, en van de komst van den oudsten Swi- gello werd niets bemerkt. Nu en dan hoorde zij het een en ander over het werk, dat hem te Krakau vasthield of van den werkkring in Bulgarije, welke hij in den herfst zou aan- vaarden. Dit laatste beteekende, dat hij dan zoo onverwijld moest vertrekken, dat al haar plannen er door in duigen zouden vallen Welke kansen bestonden er, dat zij dezen eenigen nog beschikbaren Swigelio aan hare voeten zou zien liggen voor hij Oostenriik ver- liet? Zou dat misschien wel ooit het geval zijn? Als hij eens bleek een tweede teleurstel- ling te zijn, een copie van zijn breeder? Zou zij dan nog den moed blijven behouden, ook al wilde ze dat, om haar programma ten uit- voer te brengen? Nooit had, sedert zij op het met riet begroeide meer van Lubynia haar plan had gesmeed, de toekomst er zoo hope- loos uitgezien, en nooit had zij er zulk een onzekeren kijk op gehad. Als Kazimira er niet geweest was, en als deze zich niet met zoo ontroerende genegenheid aan haar vast- klampte, ded'en zich oogenblikken voor, waar- op zij haar koffers in een handomdraaien had willen pakken. »Ik gB,oof, dat het de laatste zitting zal De ontdex vorderdie belcrachtiging van het in eersten aanleg gewezen vonms. Uitspraak a.s. week. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. (MEERVOUDIGE KAMER). Zitting van Dinsdag 24 Mei. UITSPRAKEN. M. J. de V. te Beverwijk, bedreiging (ver- zetzaak), vonnis bekrachtigd. Gerrit V., gedetineerd, diefstal, 10 maan- den gev. Willem S. te Alkmaar, diefstal, 2 maanden gev. Lourensje P., huisvrouw van v. d'. O., ver- duistering, 20 boete of 20 dagen hecht. H. C. de G. B te Helder, openbare schen- nis, 60 boete of 60 dagen hecht. Nic. M. en Corn. G. te Heerhugowaard, mishandeling, ieder 50 boete of 50 dagen hecht. Pieter B., gedetineerd, veediefstal, 8 njaan- den gev. De verdediger gaat in appel. VORDERING ONTZEGD. In den nacht van 9 op 10 October 1921 had de motorrijder G. van Steyn te Rotter dam zonder licht g ere den. Hij was door eeni- ge agenten ingehaald en bij de gevolgde woordenwisseling was de revolver van den agent Blokland afgegaan waardoor Steyn zoodanig was getroffen, dat hij zijn beide oogen moest missen. Deswege stelde hij een vordering in tegen den agent Blokland, de gemeente Rotterdam en den staat. Bij interlocutoir vonnis ontzegde de Rotter- damsche rechtbank de vordering tegen den staat en na getuigenverhooren werd van Steyn niet-ontvankelijk verklaard in zijn vor dering tegen de gemeente Rotterdam, terwijl zijn vordering tegen Blokland eveneens werd ontzegd. Van het eindvonnis ging van Steyn in be- roep bij het Haagsche hof. Het hof overv/oog, dat van Steyn op de sommatie van de agenten niet halt had ge- houden en hij bij het voorbijrijden zelfs een der agenten iiad omvergeworpen Toen hij was ingehaald, had hij zich ernstig verzet, zoodat den agent Blokland geen verwijt trof, dat deze zijn revolver gereed hield. Bovendien heeft de agent niet gericht op het hoofd van van Steyn, doch deze greep bij zijn verzet de hand van den agent, waarin de revolver werd gehouden. Bij het omlaagdrukken van die hand ging de revolver plotseling af met het noodlot'tig gevolg. Volgens het hof blijkt hieruit, dat Blokland geen schul-d treft. Het hof bekraelitigde dan ook het vonnis van de rechtbank. SLVULANT. De Haagsche politic heeft Zondagavond in de bionenstad een man aangehouden, die bedelde. De man was, naar hij voorgaf, doof- siom, kon zeer moeilijk loopen en leek ze- nuwpatient. Op het politieEureau werd hem naam en adres g-evraagd, maar het gelukte hem niet, dit dmdelij'k te maken. De politic stelde alle pogingen in het werk om de woonplaats van den bedelaar uit te vinden. Naar verschillend-e palatsen werd ge- telefoneerd en zijn signalement verspreid. Na eenige uren fcegon de man plotseling te spreken; zijn zenuwaandoeningen ver- dwenen en hij bekende, dat hij gesimuleerd had. Op deze wijze haalde hij in de groote steden van ons iand zipkost op. Hij meende, dat het nu lang genoeg geduurd had en ver- langde naar zijn huis in Rotterdam. De poli tie liet hem gaan, na proces-verbaal opge- maakt te hebben ter zake van bedelarij. Vol- komen gezond verliet de man het politie- bureau, waar hij eenige uren tevoren, ge- holpen door twee agenten, was binnemge- strompeld. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. VOORTGEZETTE BEHANDELING HOOGER BEROEP LEERPLICHTWET. In deze zaak, die betreft Joh. S., landbou- wer te Wester-Elokker, die in hooger beroep terecht stond ter zake overtreding Leerplicht- wet, werd nog gehoord als getuige 'n gees- telijke zuster, hoofd der R. K. School te Blokker. De jongen in kwestie is eenmaal na een aanvankelijken overgang naai een hoo- gere klas weer terug gesteld. In Mei 1926 is de knaap overgegaan naar de 6e klasse. Het verzet van den vader is volgens getuige niet gegrond. zijn," zei Katya ten antwoord aan Malania, „maar ik heb dat al zoo herhaaldelijk ge- loofd, en telkens moest er weer de laatste hand aan gelegd worden." „En als het af is, gaan we dan weg?" Misschien, ik kan het nog niet met zeker- heid zeggen." „Waarheen?" „Natuurlijk naar Lubynia." „Zou het niet verstandig zijn te v/achten tot de zaken een beetje weer tot rust zouden zijn gekomen? En zijn toch nog wel meer plaatsen in Oostenrijk, die een bezoek waard zijn." „Ik ben er volstrekt niet op gesteld om die te bezoeken, matoushka. Als v/ij vertrekken, gaan wij naar Lubynia." Malania zuchtte diep droevig gestemd. Maar toen Katya reeds bij de deur was, vroeg zij onverwacht: „Zou er geen gevaar bestaan, dat de schil- der op jou in plaats van op Panna Olympia verliefd werd?" „Heelemaa! niet, matoushka. Maak u daar maar niet ongerust over. Ik ben voor hem geen mensch, alleen een model." De laatste hand bleek ditmaal werkelijk de laatste hand te zijn, en ditmaal was Witek het zelf daarmee eens, daar hij ernstig aan zijn vertrek begon te denken, gedeeltelijk ge- waarschuwd door de holle klank, die zijn beurs deed hooren, maar ook door een naar hij vond tamelijk ernstigen brief van zijn breeder Tadieusz. „Hij zou bijna in staat zijn om, als ik mij niet haastte, mij bij mijn haren weg te sle- pen," verklaarde de schilder aan Katya aan iC\ STELT ALLES IN HET WERK OM ZIJN OMZET STEEDS HOOGER OP TE VOE- REN.-ZEER ZEKER ZAL HIJ DE PUBLI- CITEIT VAN EEN ZEER VEEL GELEZEN DAGBLAD ONONTBEERLIJK WETEN. - NEEMT DIT EENS IN OVERWEGING EN SLUIT EEN REGELCONTRACT BIJ DE ALKMAARSCHE COURANT. DIE IN ALLE KRINGEN HAAR LEZERS TELT. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR SPOOR- EN TRAMWEG- PERSONEEL. In de Maandagavond gehouden vergade- ring zijn herkozen als leden van het hoofd- bestuur, tevens vakgroepen-voorzitters, de heeren N. M. H. Lousberg te Utrecht voor vakgroep I; B. J. Dingshoff te Zwolle voor vakgroep II; H. M. Eikmans te Winterswijk voor vakgroep III; R. Kuiper te Nijmegen voor vakgroep IV; G. Steenhuizen te Utrecht voor vakgroep V; H. Fremouw te Amers- foort voor vakgroep VI; P. C. Orgers te Utrecht voor vakgroep VII; R. v. d. W-eerdt te Rotterdam voor vakgroep VIII; J. van Veen te Opheusden voor vakgroep IX en P. Wij- land in Den Haag voor vakgroep X. Tot leden der commissie van geschillen tusschen redactie en inzenders werden her kozen de heeren J. L. H. Kleene, G. Nieuwen- •burg en G. Steenhuizen, a'lle drie te Utrecht. Tot leden van den Personeelraad werden herbenoemd de heeren P. Moltmaker, H. J van Braambeek en G. Joustra en tot plaats- vervangende leden de heeren F. P. A. Lands- kroon, E. van Hinte en A. Groenewoud. De woordvoerders in de scheidsgerechten werden herkozen. Ais scheidsrechters werden gekozen de heeren B. J. Dingshoff te Zwolle, FI. M Eik mans te Winterswijk, A. Groenewoud te- Leeuwarden, E. van Hinte in Den Haag, J. L. H. Kleene te Utrecht, R. Kuiper te Nij megen, F. P. A. Land'skroon te Zwolle, G. Steenhuizen te Utrecht; J. van Veen te Op heusden, en A. H. van Wel te Zevenhuizen. Vervolgens werden behandeld voorstellen om een onderzoek in te stellen naar de moge- lijkheid van stichting van een partij van den arbeid in Nederlan Het vocrstel werd met algemeene st-emmen aanvaard Het hoofdibestuur zal dit besluit zenden aan het Neder1 Verbond van Va-kver- eenigingen met verzoek, dit onderzoek in te stellen in samenwerking met de S. D. A. P. In den geest van het gesprokene door den voorzitter werd met algemeene stemmen be- sloten. Na een Melding van den heer G. Roelvink uit Hardenberg sprak de vergadering zich met algemeene stemmen voor de ontwape- ningsgedach't-e uit. Gisteren is de algemeene vergadering van de Nederlandsche Ver-eeniging van Spoor- en Tramwegpersonee! voortgez-et. Na eenige besprekingen werd een voorstel- Haarlem aangenomen waarin het hoofdbe- stuur werd uitgenood-igd alles te doen wat noodig is om den woeker van geldschieters tegen te gaan. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen te ijveren voor invoering van een kiesreglement ten behoeve van de verkiezing der commissie van bijstand van het Pensioenfonds. Na eenige besprekingen werd besloten er voor te ijveren dat de wed-uwen van spoor- wegpersoneel lid kunnen blijven van het Zie hen- en Ondersteuningsfonds. Bij de ddrectie zal worden aangedrongen om het personeel voor het bezoeken van de algemeene vergadering der Nederlandsche Vereenigin-g extra-vrijvervoer en extra-v-erlof te verleenen. Bij de directie en de regeering zal word-en aangedrongen om aan het personeel, dat als getuige in strafzaken voor de rechtbank moet verschijnen, vrij vervoer, vergoeding voor loonderving en de gemaakte kosten te geven. D-e heer H. J. van Braambeek hield vervol gens een i-nleiding over: Het spoor- en tram wegpersonee! en zijn organisatie. Over dit ref-eraat werd niet gediscussieerd. Vervolgens sprak de heer Landskroon uit Zwolle over: „De ambtenaren en de Vakbe- w-eging". De heer P. Moltmaker hield vervolgens een het einde van de laatste zitting, terwijl hij met een somber gezicht zijn penseelen schoon- maakte. Met de handen in den schoot en de oogen wijd open cp het schilderij gericht, scheen Kazimira geheel in de aanschouwing er van op te gaan. Niet zonder reden, want het was cngetwijfeld tct Witeks beste werken te reke- nen, zeide zij. „Als hij mij niet heeft geflatteerd, nu, dan fcen ik werkelijk een mooi meisje," dacht Katya, toen zij voor de laatste maal het ge- improviseerde atelier verliet in haar wit en lichtgroen costuum. In de gang, welke zij door moest om zich naar de trap te begeven, stond iernand, een vreemde, zooals zij bij den eersten oogopslag zag, al stofTd hij daar met zijn rug naar haar gekeerd. Die breede schouders behoorden niet aan een bewoner van de villa Olympia. Bij het hooren van de voetstappen achter hem keerde hij zich om, een beetje op zijde gaan- de om niet in den weg te staan. Maar zij ging hem niet voorbij. Want op het oogen- bl-ik, dat hij zich omkeerde, bleef Katya in een aanval van stomme verbazing voor hem staan. Zij had in den man tegenover haar den vreemdeling herkend, dien zij eens vroeger in Augustus, op Lubynia had gezien, den ge- heimzinnigen indringer, dien zij verdacht een politiespion te zijn zoo niet een inbreker. Zij herkende hem onmddellijk, vergissen was uitgesloten. De kortgeknipte kastanjebruine baard, het machtige voorhoofd, de klare blauwgrijze oogen, waarnaar zij vergeefs had rondgekeken te Feliksoto en te Kowno, zij zag dat alles weer voor zich, was daar- sine referaat over: „De classificatie en de perso neelraad". De heer G. Joustra sprak over: „De dienst- en rusttijden", waarop volgde een beschou wing van den heer E. van Hinte uit Den Haag over „De electrificatk". Spreker concludeerde ten eerste. dat de veiligheid van het publiek en het personeel- belang medebrengt dat niet h-et eenmanstel- sel wordt ingevoerd; 2e. dat het personeel dat op de motor dienst zal moeten doen voor- af een behoorlijk examen ook op technisch ge- bied zal moeten afleggen; 3e. dat Let perso neel behoorlijke arbeidsvoorwaarden, ook wat loon betreft, zal hebben omdat het reeds dadelijk de voile verantwoordelijkheid moet dxagen. De voorzitter sloot vervolgens het congres met een woord ter opwekking VRIJHANDEL EN BESCHERMING. Het bestuur van de Nederlandsche Ver- eeniging voor vrijhandel heeft het volgende adres aan den raad van ministers verznoden: Uit verschillende berichten in de bladen heeft het bestuur van de Nederlandsche Ver- eeniging voor Vrijhandel den indruk gekre- gen, dat de Nederlandsche regeering op het punt staat, gehoor te geven aan den in den laatsten tij-d met steeds toenemende hevigheid op haar geoefenden drang tot bescherming van enkele takken van industrie. Oris bestuur acht het tijdstip nog niet aangebroken zoo- lang de overwegingen der regeering nog niet tot een wetsonhverp hebben geleid in den breede zijn bedenkingen tegen zulk een poli- tiek te ontwikkelen. Op een punt wil het ech- ter thans reeds bij voorbaat de aandacht ves- tigen. Voordat men er aan mag denken, het ge- heele Nederlandsche publiek extra te belasten ten bate van de producenten, in een enkelen tak van nijverheid, moet onomstootelijk wor den vastgesteld, dat de maiaise, waaraan zulk een bedrijf een rechtsgrond meent te kunnen ontleenen op bijzonderen steun, haar oorsprong niet vindt in een achterlijke outil- lage. Door den oorlog en onder den invloed van de cp den oorlog gevolgde crisis heeft de in dustrie en lancibouw over de gelieele wereld zich ontwikkeld in de richting eener steeds toenemende specialisatie. De Nederlandsche producten, die in de laatste jaren, dank zij de energie van degenen, die ze vervaardigen, hoc langer hoe meer kwaliteits-artikelen zijn geworden b.v, onze zuivel- er. tuinbouw- producten, de gloeilampen van Philips en de ruwolie-scheepsmotoren van Kromhout hebben de wereldmarkt veroverd. Vcor dat men er aan mag denken, een be drijf, dat noodlij-dend is geworden, te bescher- men, moet vaststaan, dat het, wat zijn outil- lage betreft, met zijn tijd is meegegaan. Ons bestuur dringt er daarom bij de re geering op aan, dat zij alvorens gehoor te geven aan het verzoek van bescherming van enkele noodlijdende industrieen, van over- heidswege door deskundigen een vergelijkend onderzoek zal doen instellen naar de techni- sche outillage van die bedrijven in vergelij- king met de concurreerende bedrijven in het buitenland. Het kan een zaak van algemeen belang zijn, dat zulk een onderzoek van overheids- wege wordt ingesteld, en de door een derge- liik bijeengebrachte gegeven* zullen in ieder geval voor de belanghebbenden van de groot- ste waarde zijn. Ons bestuur onderschrijft ten voile de con- clusie van den ongenoemden adviseur, waar op de minister van finaneien zich in de ver gadering van de Eerste Kamer van 1 April j.l. (Handelingen, biz. 536) beriep: „Mocht uit de agitatie, die thans gevoerd wordt, een streven voortvloeien om in dergelijke tekort- kemingen te voorzien, en de regeering daar- toe den stoot geven, dan zal zij het beste werk hebben gedaan, dat voor onze glas- en aarde- werkin-dustrie gedaan kan worden." VERGADERING VAN OVERHEIDS- PERSONEEL. Gister werd te Amsterdam een vergadering gehouden van de bij het Comite van Neu- traal Overheidspersoneel (C.N.O.P.) aange- sloten bonden. Met het oog op de groote uit- breiding van het ledental, dat thans ruim 14000 bedraagt, werd besloten de organisatie den naam te geven van Centraie van Neder- iandsch Overheidspersoneel (C.N.O.P.). In verband met de toetreding van den Centra- len Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoon- personeel (C.B.P.T.T.) stelde de heer A. Kooiman zijn zetel in de Central-e Commissie van Georganiseerd Overleg in Ambtenaren- zaken ter beschikking van een vertegenwoor- diger uit dezen bond, als hoedanig werd aan- gewezen de heer H. M. Roos, voorzitter van den C.B.P.T.T. Een voorstel van het bestuur tot samen werking met het Verbond van Vakorganisa- ties van Hoofdarbeiders (V.V H.), voorbereid door een Commissie uit beide Organisaties, werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Naar aanleiding van <ie in de pers gelan- ceerde berichten betreffende herziening van de classificatie der stand-plaatsen, oncspon zich een heftige discussie over de salarispoii tiek der regeering en werd scherpe critiek op de houding der regeering uitgeoefend. De vergadenng sprak zich opnieuw uit tegen stand'piaats-aftrek en verwachtte, dat de ver- tegenwoordigers in het overleg met deze uit spraak ernstig rekening zouden houden. EEN RARE SCHILDER. Gisternacht heeft iemand zich door niiddel van insluiping toegang verschaft tot het ma- gazijn van F. aan de Heer Kerstantstraat te Rotterdam. Er is niets gestolen, maar de in- sluiper heeft vie-r ruitjes van de toegangsdeur rood geverfd, een rood-e lap van anderhalven meter lengte in de gleuf van de brievenbus gestopt en den neus van den waakhond met roode verf bestreken. DE FINANCIEELE GEUJKSTELLING EN DE STAATS-CO.MMISSIE-RUTGERS, Men meldt uit Amsterdam aan de Nieuwe Rotterdamsche Courant: De staatscommissie Rutgers, belast met een onderzoek naar de vraag, of het stelsel der 1 o. wet 1920 tengevolge van de financieele gevolgen wijziging behoeft, heeft aan de colleges van Gedeputeerde Staten om advies gevraagd en deze hebben dit verzoek door- gezonden aan de besturen van verschiliende gemeenten o.m. van Amsterdam. Naar aan leiding -hiervan heeft de wet-houder voor het onderwijs, de heer E. Polak, een ontwerp- advies aan de commissie van bijstand voor het onderwijs voorgelegd. Mocht deze com missie zich daarmede vereenigen en mochten B. en W, het aanvaarden, dan zou dit, aldus De Tijd, zeer na-deelig zijn voor de bijzondere scholen, daar dit ontwerp bet beginsel van de financieele gelijkstelling aantast. Wethouder Polak kon ons omtrent den in- houd van dit advies, hetwelk in de commis sie van bijstand nog n-iet vastgesteld is, nog niet inlichten, maar wel gaf hij ons de ver- zekering, dat het niets beoogt, waardoor de bijzondere scholen in een minder gunstige positie zouden komen dan de openbare *en niets wat als een a ant as ting van h-et beginsel der financieele gelijkstelling is te beschou- wen. van zeker. Zelfs de rand van het door de zon verbrand gelaat zag zij, hoewel die door een anderen zomer was ontstaan. Zoo groot was haar verrassing, dat zij voor het oogenblik roerloos bleef staan, tot niets anders in staat als hem aan te staren met even groote oogen als die van Kazimira, er geen oogen blik aan denkend welken indruk een dergelijke ongewone houding wel op hem moest maken. Maar hoe zondering. Werkt verbazing dan aanstekelijk? Waarom zou de vreemdeling haar even stijf blijven aankijken als zij hem? Ineens herinnerde zij zich haar costuum en begreep zij den toestand. Wie niet op de hoogte was van de geschiedenis van het por- tret, dat er van haar gemaakt was, moest wel getroffen worden door de schijnbare onge- woonheid van haar verschijning. Nauwelijks zich hiervan bewust, werd zij door een plot seling gevoel van verlegenheid aangegre- pen. Een donkere bios kleurde haar wangen, terwijl zij naar de trap iilde. Toen zij naar boven hoi do. had zij het gevoel alsof zij zijn blikken ontliep, zij had het gevoel, dat deze haar volgden tot de deur van haar kamer. Daar viel zij admeloos neer in den eenigen gemakkelijken stoel, die er stond. Hij leefde dus, hij bestond dus zonder dat zij er zelve van bewust was geweest. Het was geen schepping van haar fantasie, dat ge laat, dat zij zoo vaak in haar dreomen had gezien, maar nooit weer in levenden lifve voor heden. Eerst nu, in haar blijdschap over de herkenning, gevoelde zij met hoeveel ver- Iangen zij naar hem had gezocht. Zij had het gevoel van iemand, die een verloren schat te- rugvindt. En dat alles, omdat zij een gelaat had herkend, dat zij eenmaal gedurende vijf minuten had gezien, nu tien maanden gele- den! Foen zij wat op haar- verhaal gekomen was, gevoelde Katya eenige neiging zich zel ve uit te lachen. Maar zelfs zelfbespotting was niet in staat de innerlijke vreugde te temperen, hoewel er toch een schaduw op viel, een schaduw welke zij zich genoodzaakt zag onder de oogen te zien. Van nabij be- schouwd bleek die schaduw den naam Swi gelio te dragen, en hij kreeg den vorm van een spook, dat het pad kruiste, hetwelk haar anders zou gevoerd hebben naarja waarhten? Misschien tot het geluk! „Ik ben mooi, het schilderij zegt het en hij denkt het ook, want zou het costuum hem an ders zoo met verbazing hebben vervuld?" En bij de herinnering aan dat oogenblik gedurende hetwelk zij elkaar hadden aange- keken, beiden met verbazing vervuld, verborg Katya het verhit gelaat in haar handen, terwijl zij hulpeloos lachte. Een oogenblik later sprong zij op en reeg haar keurslijf los. Zij herinnerde "zich, dat het uur van het middagmaal nabij was, wat be teekende, dat zij weer een kans had om der vreemdeling te zien. Bij de gedachte dat zij dien kans zou kunnen misloopen, sloeg haar plotseling de angst om het hart. „Ben ik door mijn besluit gehonden?" vroeg zij zich af, terwijl zij een andere japon aantrok. ,.Heb ik een belofte afgelegd? Zij hebben geweigerd op mijn uitnoodiging in te gaan.en dus ben ik vriivriivrij!" gaan.en dus ben ik vrijvrij Ze herhaalde de woorden hardop, terwijl zij met koortsachtige vingers haar haar weet opstak. (Wordi vervolgd J TT— sSSSSHKm

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5