Alkmaarssha Count Onrechtmatig bezit, Radio-hoekje FEUILLETON. Vrudag 2? Mei. Stadsnieuws Hinderd negen en twfntigsffl Jaar^nr Zaterdag 28 Mei. Hilversum, 1050 M. 12.Politieberichten. 12.352.Lunchmuziek door het trio J. Castrelli. 6.-7.45 Vooravondconcert door het H. D. O.-orkest, onder leiding van Nico Treep. 7.45 Politieberichten. 10.30 Persbe richten. 8.30 V.A.R.A-avond. Symphoniecon- cert door de Haarlemsdhe Orkestvereeniging, ter gelegenheid1 van het 3e Ned. Esperanto Congres te Haarlem. 1. Symphonie no. 5 (e ri. t.) op. 64, Tsehaikowsky. 2. „Zarahayda", Legende Svendsen. W. Knikker, vioolsolo. 3 Letzter Fruhling (voor strijkinstrumenten), Grieg. 4. „Finlandia", Tondichtung, Sibelius. 10.3i5 Aansiuiting van de Cinema Royal te Amsterdam. Een uurtje film-muziek. Orkest onder leiding van Hugo de Groot. Aan het orgel, J. Jong. Daveniry, 1600 M. 3.20 Daventry-Oetet en lolisten (eontra-alt, bariton, piano). 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkesteoneert. 6.50 Tijd- sein, weerbericht, nieuws. 7.05 Orkesteoneert. 7.20 Lezing door Sir Oliver Lodge: The tele pathy test. 7.35 De sonates van Beethoven 7.45 Lezing: Lawn Tennis. 8.05 „Eric Coa- tes", concert, onder leiding van den compo- nist. H. Nash, tenor. 9.20 Weerbericht, nieutws. 9.40 Lezing: Writers of today, Mr. Ridge. 9.56 Wedstrijd om het aimateurkam- pioenschap golf. 10.05 „The Gang", concert- party. Vroolijke muziek en zang. 10.50 12.20 Dansmuziek van het Savoy-hotel Twee jazzband's. Parijs „Radio-Pans"1750 M. 10.50— 1120 Concert. 12.50—2.10 Orkesteoneert. 5.055.55 Concert. Orkest en solisten. 8 50 —11.30 Galaooncert. L. Kartun, pianist. U Allegria Napolitana, Napolit. zanger. Mile. Lloberes en M. Guiaard, zang. Mr. Roussa- rie, declamatie. Mile. Dhamaris, zange Or kest en jazzband. Langenberg, 469 M. 12.502.50 Kamer- jmu'ziek. Harp-terzett. R. Neukirdhner, fluit. P. Huber, harp. H. Ingnasohack, sopraan. 4.505.20 Sport-uitzending. 5.50—6.50 Or kesteoneert. 8.209.35 Kamermuziek. 11.35 12.20 Dansmuziek. Iseglio-kapel. Konigswusterhausen, 1250 M. 3.20— 8.05 Lezingen en lessen. 8.50 Concert in Frankfurt. Orkest, koor en solisten. Hamburg, 394.7 M. 12.50—3.10 Orkest concert. 4.355.20 Scenes uit „Oberon" van Weber. 6.207.10 Vroolijk concert. 8.20 Naar het Engelsch van Dorothea Gerard. Door Mr. G Keller. 12) In de eetzaal beneden waarden haar oogen langs de tafel om teleurgesteld naar haar eigen bord terug te keeren. Van den vreemde- ling was niets te zien. Niets ook van Kazimi- ra en Witek. lets scheen hen er toe gebracht te hebben boven te blijven. Zij bleef "na het eten ook niet lang op de waranda en lang- zaam ging zij de trap weer op maar de ver- schijning in de ochtenduren liet op zich wach ten. Boven aan de trap vond zij Olympia Gra- binska. „0, Panna Sagorska! Ik zocht u juist! Kazimira vraagt u, of u in haar kamer wil komen. U zou haar een groot genoegen doen als u dadelijk bij haar wilde komen." „Ik zal er voor zorgen," zei Katya niet al te vriendelijk, want het vooruitzicht den na- middag in Kazimira's kamer door te bren- gen scheen de kans voor haar te verminderen om de verlangde ontmoeting te hebben. Een Ig.jgip Populafr orkesteoneert, Dansmuziek. u, ..ssaii 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 6.20 hngelsdie les. 7.50 Nieuwsberichten 8750 Orkesteoneert 9.50—10.50 Dansmu ziek. BONID VAN OP COoP E'R ATI EV E N GRONDSLAG WE'RKBNDE ZUIVEL- FABRIEKEN IN NOOR'D-HOLLAND In het iandbouwhuis hield bovengenoem- den bond Woensd!ag onder leiding van den heer H K Koster een algemeene vergadering die verkiaarde, dat hij met minder opgewekt- beic de vergadering opende: Voor de zuivel- bereiders doen zich voortcekenen voor die tot nadenken shrnmen. De iaatste tren zijn weinig Icnend ge- weest en ook •voor de toekomst staat het er donker voor. In de organ isatie zijn moeilijk- lieden ontstaan en de gemeenschapszin is ook niet zooals die in deze tijdten mag worden ge wenscht. Ligt dit aan het bestuur of aan de leden? Vermoedeliik is ook het bestuur te kort ge- sehoten, doch ook de medewerking van de le den is niet meer als voorheen. Het wordt tijd aldus spr., dat wij onze gedragslijn herzicn, en dat de stroomingen in het bestuur en in de vergaderingen niet meer rechtsti'eeks te- gen elkander ingaan. Voorts merkte spr. op dat de instellingen welke door den bond zijn opgericht nog steeds niet voldoende worden benut. Met den wensch dat de discussien vrucbtoragend zullen zijn en mogen leiden tot meerderen bloei van den bond, ve{klaard;e spr. de druk bezochte vergadering voorge- opend (Applaus.) De mededeelingen zijn de volgende: Tot ons genoegen is de prodUctie van de bij onzen Bond aangesloten fabrieken in 1926 gestegen van 95 millioen tot 105 millioen K.G. melk. Hierdoor kan onze Bond twee leden voor het bestuur van den F. N. Z. aan- wijzen, waarvoor de heeren H. K. Koster en L. Broekens werden gekozen; als plaatsver- vangend bestuurslid werd de heer G. Nobel gekozen. Veevoederbureau. Het bestuur besloot om aan Hollands Noorderkwartier, ten behoeve van het Vee- voedterbureau voor 1927 een crediet van vijf- tig gulden te geven. T ubcrculosebesiriiditig. De meerderheid van het bestuur gevoelt her meest voor de werkwijze van den Gezond- heidsdienst voor de bestrijd'ing. Algemeen acht het bestuur het gewenscht dat door de fabrieken veel meer wordt ge- daan voor de tuberculosebestrijding onder het rundvee, voornamelijk waar het betreft voor het verwijderen van dieren met open tubereulose en het aizonde'riijk houden en pasteuriseeren van melk van die koeien die gevaar voor besmetting opleveren. Over de technische voorlichting. Over1 de op de vorige vergadering gestelde vraag betrelfende de werkzaamheden van den technicus, is uitvoerig van gedachten ge- wisseld in het bestuur, met het gevolg dat met volikomen instemming van het advisee- rend lid Dr. Scheij is besloten dat de fabrie ken voorlichting over technische zuivelzaken kunnen vragen waar zij die wenseben te ont- vangen en dat in deze aan onzen technicus volkdige vrijheid van beweging is gegeven. Voor beiden, technicus en zuivelconsulent is werk te over in onze provincie zoodat in deze geen regelingen behoeven te worden ge- troffen. Beide heeren zullen gaarne alle ge- wenschte voorlichting geven en aedere fa- briek kan raadiplegen wie ze wenscht. De technische voorllichtinig door den heer Swart aan de fabrieken geniet in toe- nemende mate de belangstelling der aange- slotenen, zoodat in deze veel en goed werk door den heer Swart wordt verrkht. De rekening en verantwoording over 1926 werd goedgekeurd op een bedrag van 74727.1914, en een batig saldo van 296®,0214, De rekening van de gemeenschappelijken aankoop sluit met een bedrag van 80983.19 en die van die kortingen op een bedirag van 10981,4914. De voorgestelde gewone leden en buitengewone leden werden toegelaten. In plaats van den heer B. Kleyn, niet herkiesbaar, werd tot bestuurslid de heer D. Pajper te Spanbroek gekozen. De aftreden- de ledien van de verschillende commlssien werden herkozen. De Voorzitter deed mededeeling van de tariefverlaging voor d'e bedrijven van het water van het Prov. Waterleidingbedrijf en bracht dbn directeur van dat bedrijfe den heer Oldenburgh, een woord van dank daarvoor. Spr. deed een beroep op de aanwezigen om het gebruik van leidingwater in de fabrieken te bevorderen en meen'de dat de omtwikkeling van het waterleidingbedrijf in de richting van het brengen van het water ook daar waar het economisch op zichzellf niet rendiabel zou zijn, bevorderd moet worden opdat ook elk bedrijf van het goede leidingswater in het belang van den gezondheidstoestand van het vee ge- oogenblik stond zij op het punt Olympia naar den nieuwen gast te vragen, maar zij zag er van af. „Binnen!" riep Kazimira, toen zij op de deur klopte. Toen zij deze had geopend, bleef zij een oogenblik staan, daar zij naast Witek nog een gestalte van een man in het zonlicht zag staan. Maar Kazimira, die, door kus- sens gesteund, op haar sofa zat met schitte- rende oogen en een bios op haar wangen, riep haastig: „0 Katya, kom toch gauw hier!" (reeds noemden zij elkaar bij den voorraam). „Stel je mijn verbazing voor! Mijn broeder Ta- deusz komt hier uit den hemel vallen zonder met een enkel woord te waarschuwen! Je moet bepaald kennis met hem maken. Hij gaat van avond weer weg en neemt dan Wi tek mede, die booswicht! Hier staat hij. Ta- deusz, dat is nu de jonge dame, waarvan ik je verteld heb, mijn gezondheid, mijn kracht, „moje zdrowie"!" Katya's hand vasthoudend, drukte zij die tegen haar wang. Maar bij het vasthouden verkilde de hand. „Ik zei u wel, dat hij in staat was mij bij mijn haren weg te komen halen," riep Witek lachend. Doch Kazimira keek verbaasd naar Ka tya's gelaat bruik gemaakt kan worden. Aan de ordC wa- ren hierop verschillende rapporten. Over den aankoop van benoodigdheden. Tot ons genoegen is de belangstelling voor den centralen aankoop toenemende, zelfs bij dalende prijzen is de omzet ongeveer 10 gestegen, wat evenwel veel hooger zou kun nen zijn. Aihoewel erkentelijk voor de meerdere be langstelling zijn wij niet bevredigend, vooral niet omdat het in het belang van de fabrieken is wanneer ze zooveel mogelijk via den Bond betrekken. Waar er in alle g'evalkn zooveel mogelijk eene goede controle op de te leveren artikelen wordt toegepast kunnen de fabrieken nergens zoo goed wordten voorzien van wat ze noo dig hebben. Om eens te blijven bij het glas- werk, wil ik er op wijzen dat de heeren prof, v. d. Burg, ir. de Kruyff en dr. Janse de dCskundigen zijn die de voorwaarden voor het te leveren glaswerk stellen, waarnaar de leveringen worden uitgevoerd. Niemand be- hoeft dus te twijfelen aan de nauwkeurigheid en goede bruikbaarbeid, integendeel, nergens kan men deze krijgen als bij den gemeen schappelijken aankoop. In den loop van 1926 werd door den Cen- traiten Aankoop begonnen met de z.g. tranco leveringen, met het doel om alle fabrieken zooveel mogelijk op dezelfde wijze te bedie- nen, wat van een cobperatief standpunt be- zien zeer te waar dee re n is. Door de prijsverlagingen van vele artike len wordt een scherpe coneurrentie in de prij zen doorgevoerd, zoodat in deze de fabrieken ook verzekerd kunnen zijn van goede be- diening. In overweging is een plan tot verplaatsing van den centralen aankoop van Arnhdm naar Zutphcn, waarover later zal word'en beslist. Het plan om in Eindhoven ook een aiclee- ling van den Centralen Aankoop te stichten is niet doorgegaan, doordat de "Brabantsche Zuivelbond zelf een depot heeft opgericht. In onze organisatie met het depot te Hoorn kwam geen verandering, zoowel te Alkjnaar als te Hoorn worden de zaken regelmatig uit gevoerd, aan de fabrieken de taak om in toe nemende mate den aankoop te steunen en te vergrooten. Over de arbeidsregeling. Voor de thans geldende periode mogen wij weer op eene verbetering wijzen, de toegesta- ne 78 uur in den winter voor fabrieken met 3 man is nu uitgebreid tot alle fabrieken met ten hoogste 7 man personeei, waarvoor wij erkentelijk zijn. Eene teleurstelling is het geweest om de 78 uur voor deze fabrieken niet te mogen ver- dfeel-en over het geheele jaar. Van beide zijden, zoowel van werknemers als werkgevers wordt dit noodig en goed ge- acht en bestaan er hiertegen geen bezwaren, integendeel wordt de wenschelijkheid 'hiervan betoogd en verzocht en toch wordt tot onzen spijt van regeeringswege deze wenschelijk heid1 in het belang van alle partijen en het zuivelbedrijf niet ingezien en wordt het wer- kelijk belang van alien die bij deze kleinere fabrieken zijn betrokken terzijde gesteld door het drijven van politieke personen die hier ge- heel buiten staan. Dit is te meer jammer om dat in de bedrijfsuitkomstcn van het zuivel bedrijf sedert de crisisjaren groote verandC- ringen zijn gekomen, waardoor deze veel ongunstiger zijn geworden. 't Is daarom erg jammer, dat waar goede samenwerking bestaat over de uitoefening van het bedrijf waar het betreft dCn ar- bcidsduur dit belang wordt tegengewerkt in het nadeel van alien die bij deze fabrieken zijn betrokken. Over de bouweommissie. Over het werk van de Bouweommissie kun nen wij met genoegen rapport uitbrengen omdat dit tot resultaat heeft d'at in een groot veehoudersgebied als Koegras is, eene goede zuivelfabriek wordt gesticht, die^ich bij den Bond heeft aangesloten. Voor de betreffende streek is dit bedrijf eene belangrijke verbetering wat in de toe komst wel zal blijken en voor onzen. Bond is het eene versterking die fabriek en Bond ten goede zulten komen. De levering der werkiuigen en de installa- tie der fabriek geschiedt in goede samenwer king met het Technisch Bureau Van den Al- gemeenen Nederlanidfechen Zuivelbond. Wanneer dCze fabriek te Koegras gereed is is de commissie gaarne bereid om weer nieu- we werkzaamheden voor bouwplannen ter hand te nemen.. Voor dto fabriek „de Vooruit- gang" te Koegras wil ik in het bijzonder een woord van dank en waardeering spreken voor het goede werk van onzen technicus, dCn heer Swart, die in deze veel heeft gedaan in het belang van deze nieuwe fabriek. Hierna had onder een toepasselijk woord de uitreiking van de prijzen van de kaaskeu- ringen 1926 plaats. De gezondheidsdiensl voor het vee. Aan de orde was hierop de inleiding van den heer B. Kleyn over den gezondheidsdienst voor het vee. Spr. wees op de toename van de t. b. c. onder het rundvee en bracht dit in verband met de toeneming van de fabriekma- „Maar lieve kind, wat ben je bleek! Ik heb je nog nooit bleek gezien. Dat lange zitten was op den duur te zwaar voor jou. Of heb je last van de warmte? Witek, haal eens een glas water!" ,;Neen, neen," zeide Katya, uiterlijk ten minste haar zelfbeheersching herwinnend, hoewel het glimlachje, dat op haar gelaat verscheen niet haar gewone lachje was. „Het is de warmte, denk ik ten minste. Mag ik gaan zitten?" Zij ging zitten, nog altijd zeer duizelig en met nog steeds het werktuigelijke lachje om haar lippen. Het eerste noodige was wel ze- ker, dat zij zich niet belachelijker maakte dan onvermijdelijk was. En daarvoor weer was het noodig, dat zij niet keek naar den man met den kort geknipten bruinen baard, die bij haar binnenkomen was opgestaan en haar nu met verbazing aanschouwde. „Het is niet de eerste maal, dat wij elkaar ontmoeten, Panna Sagorska, niet waar? Of- schoon de andere keer wel wat sensationeeler was." „Neen, het is niet de eerste maal," erkencfe zij. En voor zich zelve Het zij er op volgen: „En ook dat was de eerste keer niet, al denkt u dat ook." „Ik moet u nog mijn verontechukligingen tige zuivelbereiding waarom hij't een plicht van het bestuur van den bond oordeelde ciaar- aan aandacht te schenken. Veel te weinig wordt er aan de t. b. c. bestrijding onder het rundvee gedaan. Individueel voelen de boeren, die zich blijkbaar liefst blinddoeken, daar voor weinig, omdat voor velen de reactiecij- fers vaak te teleurstellend zijn. Juist de kli- niesch zieke veroorzaken de besmetting en waar volgen de statistiek vast staat dat dit aantal varieerd van 1 tot 4 pCt. daar is het mogelijk die dieren op te ruimen wanneer men de schade door een onderlinge verzekering dekt. Hiervoor vroeg spr. de aandacht van de besturen van de fabrieken (applaus) De heer J. M. Blaawboer had met veel genoegen dit geluid gehoord. Reeds vele jaren had hij betoogd dat de gezondheids dienst voor het vee op een andere basis moet worden gesteld. De bestrijding van de run der t. b. c. moet een algemeene zaak worden en wanneer men daarbij de zuivelfabriek niet gebruikt dan is het onmogelijk om het jonge vee zonder groote kosten t. b. c. vrij op te fok- ken. Spr. betoogde nog de wenschelijkheid van het indruppelen boven het inspuiten. Ook het blokkeeren van reactiedieren oordeelde hij een fout, hij drong er op aan om te trachten in Noord-Holland een combinatie tot stand te brengen, die eensgezind de bestrijding der hand neemt. (Applaus)! De heer D. d e B 0 e r oordeelde dat eenige van de conclusies van den inleider aan beden- kingen onderhevig waren. Bij zijn bewering dat in Noord-Holland de t. b. c. onder het rundvee toeneemt en in Friesland verminderd, wordt vergeten dat het vee dat in de abatoirs te Amsterdam en elders geslacht wordt, met geheel afkomstig is uit Noord-Holland. Deze maatstaf deugt dus niet. Overigens oordeelt spr. dat men den kant uit moet door den heer Kleyn aangegeven. Hij herinnerde er aan, de door Stompetoren ter hand genomen bestrij- dings wijze en stelde die tegenover de door Friesland gevolgde. Hij was dankbaar dat de minister thans inziet dat cie Friesche manier een immoreelo die niet gesteund mag wor den. Een algemeene bestrijding zal mceten worden ingevoerd, de boeren die een juist in- zicht hebben in hun bedrijisuitlcomsten zijn daarvan overtuigd. De zuivelfabriek moet in de bestrijding ae g'roote helper worden. Ap plaus. De heer't H 0 0 f t, inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst, kon, namens de regeering nog weinig mededeelen omdat qc regeering nog geen vast plan heeft gemaakt. Spr. onderstreept hetgeen de heer de Boer had gezegd. De heer Blaawboer waarschuwde hij om niet zoo hard te vcrtellen dat reactiedieren immuniteit verkrijgen, Wat zou het buitenge- woon gelukkig zijn als dat waar was. Zeker vordert het evenwel nog zes jaar voor men daarover kan cordeelen. Met de heeren Blaauwboer en Kleyn is spr. het eens dat de t. b. c. bestrijding onder het rundvee zonder medewerking van de zuivelfabrieken een ou ding is. Juist voor de t. b. c.-vrije opfok moet de bestrijding uitgaan van de zuivelfabriek. Het idee van de regeering is dan ook dat de zuivelfabrieken in de eerste plaats geroepen zijn voor de t. b. c. bestrijding onder het rund vee. Onder voorbehoud dat de Eerste en Tweede Kamer hieraan goedkeuring verleent is het plan van de regeering om met ingang van 1 Jan. 1928 een inspecteur aan te stelien die speciaal belast wordt met de t. b. c.-be strijding en tot taak zal hebben de fabrieken te bewegen die bestrijding van hun kant ter hand te nemen. De regeering zal nooit kun- nen steunen een plan dat immoreel is, veel aandacht wordt geschonken aan het rapport, van het Kon.-Landbouwcomite en de andere groote vereenigingen. Volgens dit rapport be- hooren reactie dieren te worden vrijgelaten. Wetenschappelijk en moreel is echter het eenige juiste standpunt dat door de regeering gesteund kan worden, het niet vrij laten van reactie dieren. Spr. wilde een woord van hul- de brengen aan den heer E. Koster te Berk- hout, de secretaris van den gezondheidsdienst voor het vee, die in een vergadering van H. N. K. te Midden-Beemster zoo juist gezegd heeft, dat aan de pasteurisatie op de zuivelfa brieken nog zooveel ontbreekt. Spr. is inspec teur van den veeartsenijkundigen dienst en dus geen politie roan, toch heeft men niet te vergeten dat er een wettelijke bepaling be staat die pasteurisatie voorschrijft. Appiaus! Hierop rapporteerde Dr. Schey over goed melken. De beschrijvingsbrief voor de alge meene vergadering van den A. N. Z. gaf geen aanleiding tot discussie. Aan de orde kwam hierop het voorstel van het bestuur om als meening vast te stellen dat van nationaal standpunt bezien de N.-H. Zuivelbond het standpunt moet innemen dat boven de 40+ slechts een merk moet worden uitgegeven en dan zooveel mogelijk van de 40+ er geen 45 pCt. voor kaas uit voile melk bereid. Devoorzitter zeide dat het de bedoe- ling van't bestuur is te bevorderen slechts een merk hooger dan voor 40 pCt. uit te geveu. De eisch dat voor dit merk de kaas moet zijn bereid van voile melk moet daarbij worden aanbieden voor mijn optreden, dat u wel hoogst ongemanierd moet hebben gevonden. Het is mijn gewoonte niet om zoo onbeschei- den de menschen aan te kijken, maar het cos- tuum draagt er de schuld van. Litauen in vleesch en bloed te aanschouwen, is geen da- geliiksche ervaring." „Het was ongetwijfeld om van te s.-hrik- ken." En terzijde liet zij er in haar binnenste op volgen „0, ja, hij heeft voldoende verMaring voor zijn houding!" Maar wat kon zij aanvoeren? Niets dat openlijk kon worden gezegd. Wat kon hij wel van haar denken? Ach, waarom was de vloer van Kazimira's kamer zoo soliede, dat deze zich niet voor haar voeten opende om haar door te laten? Zij gevoelde zich zoo van streek, dat zij na tien benauwde minuten opstond ondanks de pogingen van Kazimira om haar terug te houden. Slechts de eenzaamheid van haar eigen kamer kon haar in staat stelien om zich in den nieuwen toestand in te werken. Toen zij halfweg door de gang was, klonk er een haastige stap achter haar en werd haar naam genoemd: „Panna Sagorska!" Met een soort van wanhoopsgevoel stond zij atil, «b het volgende oogenblik stond Ta- g+andhaaW. De heer J 0 1 g e j a n s zag gaarne dat cok nog het standpunt van de F. N. Z. werd te worden uiteengezet. De heer G e 1 u k secretaris van de F. N. Z. gaf als zijn persoonlijke meening te kennen, dat, wanneer de vergadering het standpunt van het bestuur deelt, het standpunt van de F. N. Z. geen standpunt meer is, omdat de F. N. Z. is een bestuur van de provinciale bonden en alleen dat kan verdedigen, wat de instemming heeft van alle bonden. De voorzitter zeide dat het mogelijk is dat van internationaal standpunt bezien het voorgestelde standpunt gewijzigd kan wor den. De heer G e 1 u k herinnerde aan het schxrij- ven van den Dir-Generaal van 4 Dec. 1926 welk schrijven aanleiding heeft gegeven voor de F. N. Z. om het door te geven aan de aan gesloten bonden omdat het bestuur eerst de meening van die bonden wilde kennen. Spr. ziet de kwestie zoo, dat, wanneer er geen een- stemmigheid tusschen de bonden bestaat de F. N. Z. geen standpunt kan innemen en dat dan iedere bond zijn inzichten maar bij de regeering naar voren moet brengen. Men kan die zaak nu wel nationaal bezien maar ze komt ook spoedig internationaal aan de orde. In 1928 wordt het internationaal zuivelcon- gres gehouden en dan komt de kwestie van zelf aan de orde. Den heer K u i p e r kwam het voor, dat hex bestuur van de F. N. Z. uit de ingekomen adviezen van de bonden een conclusie zal hebben ie nemen. om vast te stellen, wat het standpunt van de Nederlandsche zuivelbe- reiders is. De heer G e 1 u k oordeelde, dat de heer Kuiper mis tastte. De construotie van de F N. Z. is een fede- ratieve, d. w. z. een samenwerkende. Wan neer over belangrijke kwesties geen eenstem- migheid bestond, dan ging het steeds zoo, dat de meerderheid de nhnderlvfd niet kon dwingen. Was dit niet het geval, dan zou straks in de F. N. Z. het besluit van deze vergadering door de meerderheid van stemmen van Friesland kunnen worden teniet gedaan. De heer Kuiper oordeelde, dat dit niet uitsloot, dat de F. N. Z. in het rapport de meening van den bond iieeiiegt. Dr. S c h e ij meende. dat de onderschei- ding N oord-Hori a rids standpunt tegenover het Nederlandsche standpunt beter was dan die van nationaal standpunt tegenover inter nationaal standpunt. De Voorzitter zag dc zaak anders. Wanneer in Londen op de coriferentie door de internationale kaascornmic.sk voor de heeie wereld als rege! wordt vastgelegd, dat 45 pCt. vet in de droge stof het criterium zal zijn voor volvette kaas, dan, zoo zeide spr., blijft het ons over om te beslissen, of wij zullen vasthouden aan den hoogeren eisch of met de algemeen geldende regelen mee- gaan. Het is mogelijk, dat wij het er op willen wa- gen, meer vet te geven dan gevraagd wordt, in de hoop, door een betere kwaliteit een zoodanigen prijs te verkrijgen, dat daardccr toch het meerdere, wat wij" leveren, betaald wordt. De heer Jens m a meende, dat de tegen- stelling tusschen Noord- en Zuid-Holland toch bleef bestaan, hij begreep niet, waar de verdeeld'heid in hei bestuur en in de vergade ring hierov&r nogal groot was, dat men nu met dit standpunt kon meegaan, aangezien hij het verschi! nogal klein vindt. De Voorzitter zeide, dat ieder, die de kaaskwestie geregeld heeft nagegaan, weet, dat de eisch van 46 pCt. vet op het oogenblik, als overgangsmaatregel aan Zuid- Holland' wordt gesteld. Binnen niet te langen tijd kan men andere eischen tegemoet zien. Het is noodig, dat de Zuid-Hoilandsche boe ren gelegenheid torijgen, hun bedrijven zoo- danig in te richten, om zich te kunnen aan- passen aan dalgene, wat dan geeischt zal worden. Uit de verslagen bleek reeds, dat het geiniddeld gehalte van volvette kaas is 49 pCt. vet in de droge stof. Maar in vele gevalien zijn bijzondere omstandigheden van invloed, waardoor kaas van een lager gehalte wordt gemaakt, omdat het niet mogelijk is, een hoo ger gehalte te krijgen. Er wordt alleen ge legenheid gegeven aan de Zuid-Hollanders, om zich aan te passen en we mogen niet ver geten, dat de fabrieken gemakkelijker in de gelegenheid zijn, om aan de eischen te vol- doen, dan de zelfkazende boeren. omdat een ongunstigeii invloed op een klein veebeslag sterker werkt, dan op een aantal veebesiagen. Naast den eisch van het geha'+ zal echt t altijd blijven bestaan den eisch: Uit voile melk bereid: De heer D e Boer vroeg of de omschrij- ving: Nationaal standpunt v/el juist was. Z. i. was het een Noord-Hollandsch stand punt om te zeggen: Blijf maar zoover moge lijk met het nieuwe werk van de 40 pCt. af Spr. vroeg, of Noord-Holland geen taak 'heeft, die breeder was. dan in dit voorstel is belichaamd. deusz Swigello naast haar, ernstig zijn ver- ontschuldigingen aanbiedend. »Ik veroorloof mij een groote vrijheid, dat begrijp ik. De kortheid van mijn verblijf diene mij echter tot verontschuldiging. Kazimira heeft mij van uw vriendelijkheid verteld en dat moedigt mij aan. Ik spreek tot u als tot haar vriendin, en het is ook tot haar vriendin, dat ik het waag een verzoek te doen: is u het mogelijk, dat u uw verblijf alhier nog wat rekt? Ik heb gehoord, dat u er over dacht dadelijk na de voltooiing van het portret te vertrekken, en Kazimira vindt dat versthrik- kelijk." Katva zweeg een oxgenblik alvorers lang- zaam te antweorden: „Zij behoeft geen vrees te koesteren. Ik zal blijven." Er sprak dankbaarheid uit de op haar ge- richte oogen. „Dank u," zeide hij kortweg, maar het woord kwam blijkbaar uit het diepst van zijn hart. „Dat wentelt een gewicht als lood van mijn hart. U weet dat zij alles is wat wij, Wi tek en ik, hebben. Ik dank u nogmaals" hier voor en vcor al uw vriendelijkheid. Veroorloof mij uw hand tedrukken; ik'ben haar broe der." Hij bracht haar hand aan zijn lippen naar roolsche manier en het volgende oogenblik stond Katya allieea op de gang. {Wordt xetvolcd.) 12S 1927 POLITIE-MAATREGELEN BIJ DE MOTOR-WEDSTRIJDEN. Op Zondag 29 Mei 1927 wordt zoowel bij den aanvang als bij afloop het rijverkeer in ikn richting geleid en wel door de Nieuw- poortslaan in de richting Heiloo en langs den Kennemerstraatweg in de richting Alk- maar. Vanal 12 uur n.m. zijn de Nieuwpoorts- ateeg en Langelaan aan de straatwegzijde roor het rijverkeer gesloten. Alle voertui- gen-verkeer gaat over de Nieuwpoortslaan, ingang Vierstaten. Voor het Sportpark zijn drie ingangen; gerekend vanaf den Hout zijn de eerste en de tweede ingang bestemd voor het loopen- de publiek, terwijl de derde ingang bestemd is voor auto's, andere voertuigen, motorrij- wielen en fietsen, welke op het terrein wor- den gestald. Op de Zandersloot, waar een ingang is voor het loopende publiek, worden gcen rij- wielen toegelaten en mogen aldaar ook niet aan de hand worden vervoerd. Op het middenterrein wordt niemand toe gelaten, die niet voorzien is van een daar- voor geldige kaart, welke strikt persoonlijk is. Voertuigen mogen niet langer dan noodig is voor het in- en uitlaten van passagiers, rich in de Nieuwpoortslaan ophouden. Voor stationneerende rijtuigen en auto's is gelegenheid bij de Vierstaten. Vruchten- en ijswagens enworden bij de Vierstaten niet toegelaten. Voetgangers, die zich naar het terrein be- geven, worden verzocht den rechterkant van den weg te houden. Het einde der motorrsces wordt door belluiden bekend gemaakt. Na afloop kan het publiek door alle uit- gangen, welke op het terrein aanwezig zijn, vertrekken. Bij het uitgaan molten de voertuigen en rijwielen wachten, tot het loopende pi.bliek vertrokken is en is het rijverkeer uitslui- tend in een richting via Nieuwpoortslaan Langelaan naar den Kennemerstraatweg. Publiek, hetwelk zich op het terrein be- vindt en na afloop met auto's of andere voertuigen wenscht te vertrekken, moet tan den derden ingang instappen.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5