DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, *o". m Voor het Neutrale Centraie Ziekenhuis. Het nieuwe rijwielpad naar Bergen aan Zee. Honflertf nmrrn m nfitofisrafe JaaiWffjr 1*27 ZATERDAG 28 MEI Dagelijksch overzicht. Buifenland T>TT nnmmrt nestaaf tiff 3 bTaoeit. Den Comet word! ELKEN AVOND, behalte Zoo- en Peestdngen, nllgejevtn. Ibotinemenfsprljs bi) voornltbetnllng per 3 maendeo vow Alkmnr /2.-. franco door bet gehccle Rijk /2.50. AfzonderlUke en bewjjsmrnitners 5 cents. PROS DER GEWONB AOrERtENTl£N» Per regel /0.25, bij groote contracteo rabat Groote letter* naar ptaabrtftiffc Brieven franco aan do N»V. Botk» en Handelidnikkerii vjb MMt Voordam C9. Directeuri G. Ha KRAK* Telef.nr. Admtafetrafle 3. Telefoonnr. Redact!* 33. Postgiro 37060. Hoofdredactenri TJ, N. ADEMA* Wij ontvingen deze week de volgende biidragen voor de 3e en laatste inzameiing ten bate van het Neutrale Ceutrale Zieken- huis. Van de 6 Protestante prove- niers in het Huis van Achten j Mevr. Wed. K familie L. Van een sjoelclub onder het motto „'t Ziekenhuis moet er komen"10.77 Door een dame van haar ken- nissen bijeengebracht 4I- Voor het Ziekenhuis in de hoop, dat wij er zelf geen ge- bruik van behoeven te maken 2.50 Mej. Een huisvader met zijn km- deren Namens het comite voor open- lucht-samenkomsten van Vrij- zinnig godsdienstigen, als re- sultaat van een collecte, Don- derdag in den Muziektuin ge- houden1 ,*37 Een royale bui op het atelier 1-73 Totaal 204.02 Bij den penningmeester van het hoofd- eomite, mr. Moens alhier, is ditmaal niets ingekomen. De vorige week was bijeen 5061 Bijgevoegd van beide inza- melingen204-02 In totaal dus thans: 5265.02 Wij zijn deze week heel tevreden, dank fcij voornamelijk de opbrengst der collecte in den Muziektuin gehouden, welke Ds, Baar zoo vriendelijk is geweest op ons bu- reau te laten bezorgen. Een belangstellende dame heeft zich dezer dagen op een whistavondje met twee harer vriendinnen tevergeefs af- gevraagd, waarom er in het algemeen zoo wemig voor onze inzameiing wordt gegeven. (Tusschen twee haakjes is dit een vraag die wij ons ook wel eens stellen). Zij kwamen toen tot de ontstellende ont dekking, dat zij zelf nog heelemaal niets gegeven hadden en legden berouwvol elk een gulden op tafel. En de meest energieke van het drietal toog er op uit in de hoop, dat familie, vrienden en kennissen ook nog een duit in haar zakje zouden doen en het resultaat is, dat zij ons triomphantelijk 41 is komen brengen. Zeker een prachiog resultaat en een on- w*erlegbaar bewijs, dat haar belanglooze arbeid niet tevergeefs verricht is. Een sjoelclub heeft dezer dagen 10.77 bij clkaar gesjoeld of gesjoelbakt, wij weten op't oogenblik niet precies wat daarvoor het officieel erkende werkwoord is. In alien gevalle blijkt dit spel een aardig winstpotje op te leveren en wij willen er dan ook gaariie propaganda voor maken. Het moet werkelijk een heel gezond spel zijn, voornamelijk wanneer het in de bui- tenlucht gespeeld wordt. Voor de op brengst van alle wedstrijden houden wij ons natuurlijk ten zeerste aanbevolen. Verder zijn er nog een paar philantro- pen die het goede doel steunen en zich zelf zoo wegcijferen, dat zij de hoop uitspreken er nooit gebruik van te zullen maken. Dat de gave van dergelijke altru'sten dubbel gewaardeerd wordt, behoeven wij natuur lijk niet meer te verzekeren. Van een huisvader met zijn kinderen is ditmaal 10 binnen gekomen, een demon strate van saamhoorigheid, die in dezen al te modernen tijd nog wel eens navolging mocht vinden. Vrijgezellen en vrijgezellinnen hebben ons ditmaal in den steek gelaten en wij hebben zoo'n sttl vermoeden, dat ons aan- bod om de dichterlijke vrijgezellin uit ons vorig nummer met den eenigen offervaar- digen vrijgezel in kennis te. brengen, eenige ontsteltenis veroorzaakt heeft. Blijkbaar zijn beiden bevreesd, dat hun vrijwillig offer ten bate der lijdende menschheid nog tot onvoorziene gebeurte- nissen zou kunnen leiden. Wij beloven dan ook stipf® geheimheru- ding en zullen alleen op uitdrukkelijk ver- zodt van beide zij den to* &§u kennismaking medewerken waaruit later wellicht nog vele familiegiften voor liefdadige doelein- den verwacht mogen worden. Laat ieder, die iets voor de tot standko- ming van dit Ziekenhuis gevoelt nu eens nitrekenen wat wij nog te kort komen om de ontbrekende 10.000 te kunnen bijdra- geu. Als elke familie voor dit tekort 1 op ons bureau deponeert, zullen wij de vol gende week niet ver meer van het eindcijfer verwijderd blijken. Het is al weer eenige jaren geleden, dat de rijwielpad-vereeniging „Noord-Kennemer- land1" werd opgericht, eene vereeniging, die zich ten doel stelde, overal in onze omgeving het aanleggen van rijwielpaden ter hand te nemen, waarmede eenerzijds de veiligheid zou worden gediend en anderzijds het rij- wieltourisme krachtig zou worden bevorderd. Wie ziet, hoe Rijk, Province en Gemeen- ten er niet dan noode toe te krijgen zijn, ver- beteringen aan diverse wegen aan te bren- ;en, wie nagaat, hoe kostbaar onderhoud en ..erstel zijn, begrijpt wel, hoe veel bezwaar- lijker het nog zijn moet, tot het aanleggen van geheel nieuwe wegen over te gaan. Een rijwielpad is weliswaar geen breede verkeersweg, maar daartegenover stond, dat hier een jonge, nog bezitlooze vereeniging aan het werk toog, die haar beperkte geld- middelen nog geheel uit vrijwillige contra- buties van leden en belangstellenden moest verkrijigen. Het was dus wel een moeilijke taak, die de vereeniging op haar schouders had genomen. En bovendien een zeer ondankbare. Immers, nieuwe wegen mogen door alien, die daarvan een dankbaar gebruik maken, worden toegejuicht; er is nog een andere categorie, die er minder op gesteld is, dat zijn de eigeharen van bosch en duin, die zoo'n verkeersweg dwars door hun tot dus- ver rustig particulier bezit zien aanleggen en dikwijls niet ten -enrechte vreezen, dat het publiek daarvan misbruik zal maken. Men werpt in de vrije natuur zoo gemakke- lijk doozen, papieren en schillen van zich af, de wereld is zoo groot en een oude courant, een stuk touw of een leege flesch kunnen er zoo gemakkelijk in verdwijnen. Zoo den-ken er weldra velen en al spoedig wordt een nieuw pad geflank-eerd door een verzameling afval, wat voor den eigenaar van het terrein moeite en kosten met zich meebrengt. Niet iedere grondeigenaar, in het bezit van een brokje rustig natuu'-schoon, ziet daardoorheen dan ook graag een rijwielpad verschijnen en het is heel wel te begrijpen, dat de pogingen der jonge vereeniging, "*oo- wel te Heiloo als in den beginne te Bergen, schipbreuk hebben geleden door gebrek aan medewerking van grondeigenaren De vereeniging was zelfs jaren lang tot werkloosheid veroordeeld en waar eener zijds de geldmiddelen ontbraken en ander zijds de grondeigenaren tegenwerkten, ter- wijl het wielrijdend publiek, waarvoor men zich al deze moeite getroostte, ten slo-tte toch heel weinig. financieelen steun verleende, is er zelfs een oogenblik gekomen, dat het be- stuur ten einde raad besloten heeft, de alge- meene vergadering de vraag voor te leggen, of het niet beter zou zijn de vereeniging maar te ontbinden. In die vergadering is er door een der meest optimistische leden op aangedrongen, zich nogimaals tot de Bouwgrond Maat- schappij Bergen aan Zee te wenden. Aan een tweetal personen werd teen mach- tiging verleend, alsnog te' trachten toestrm- ming tot het maken van een rijwielpad door de Berger duinen te verkrijgen. Met bijzonder weinig hoop, dat dit geluk- ken zou, is hierop de beslissing. of men de vereeniging al dan niet zou opheffen, uitge steld; 1 En ziet, men bleek een gelubkige keuze te hebben gedaan, want beide commissieleden verkregen van de Bouwgrond Maatschappij de toezegging, dat men een rijwielpad zou mogen maken. Het was oorspromkelijk die bedoeling dit door het geheele duing-ebied te laten loopen, maar men kwam later overeen, het op emgen afstand van den straatweg te projecteeren. Toen bewees de rijwielpad-vereeniging wie zoo menigmaal een roemloos en nutte- loos bestaan was verweten, dat zij bij vol- doende wexkg'elegenheid de handen duchtig uit dfe mouwen kan .steken. Zi] heeft allereerst en met sueees ge- tracht van de meest belanghebbende gemeen- teQ eg v§refpffijig§ii finaoaegien steua te verkrijgen-. De gemeente Bergen verschafte een bedirag van 3500 waar-mee men tevens den nood der werkeloozen kon lenigen, de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer ter plaatse droeg 1500 bij, dfe Alg. Ned. Wielrijders Bond steunde dit geheel in zijn lijn liggende werk met 1000, de. vereeniging Alcmaria ver schafte 100 en de gemeente Alkmaar hada-1 veel eerder het nut dezer vereeniging erken-d door ook in de jaren harer gedwon-gen werkellooshiid een contribu-tie van f 250 per jaar bij- te dragen. Het dagelijksch bestuur der Provrncie ge- voelde niet veel voor steun, maar zal wellicht een andere houding aannemen nu men zich rechtst-reeks tot Prov. S-taten gew-end heeft De rijwielpadivereeniging beschikte zelf nog over plus minus 1500 en eenige be- stuursleden bleven voor een be drag van 4000 garant. Zoo kreeg men een kapifaaltje waarmede het moeilijke en kostbare werk vol moed werd aangevangen en zeker moet getuigd worden, dat de Vereeniging tot dusver getoond heeft een b-ijzond'eren activiteit te kunnen ontwik- kelen. -De heer J. van Reenen werd bcreid! gevon- den, de leiding bij de uitvoering van het werk op zich te nemeo. E-n dit werk was allesbehalve gemakkelijk want d'uizeaden kubieke meters zand moes-ten verplaatst worden. Evenwel, ruim dde maanden geleden be- gon-nen is men thans zoover, dat de grootste helft van het werk voltooid is. Een pad van 3 Meter breedte en van anderhalven kilomter lengte is gereed en een 850 meter scheidt het eindpunt daarvan nog maar van de plek, die men zich te Bergen aan Zee. als uitgangspunt gedacht had en van waaruil; men thans in tegenover gestelde richting begonnen is dat tweede ge deelte te voltooi-en. Maa-r nu is het met de Vereeniging zoo gesteld, dat het bes-chikbare geld geheel ver- brui-kt is. Men heeft vanaf de Franschman tot Vlag duin, op eenigen afstand van den straatweg een 3 M. breed behard en geteerd pad van sintelbeton aangelegd, een pad, dat een vol- komen veiligen en gemakkelijken weg biedt voor alle fietsers die vanaf Bergen naar zee willen rij-den. Een pad, dat geheel buiten den rijweg om- gaa-t en dat dus in den zomer bij het steeds drukkere en snellere automobielverkeer, het door zoo velen gevreesd'e gevaar volkomen opheft. Evenwel, zooals gezegd, mist dit pad het laatste deel, dat van Vlagduin tot Bergen aan Zee moet loopen en het eenige, wat thans deze afwerking b-elemmert, is het ge brek aan financien. Van a-lle zij-den omdervind't de vereeniging welwillende medewerking. Eenige partieulieren gaven reeds vrijwil lige giften, de rijwielbewaarplaatsen te Ber gen aan Zee verbonden zich 5 cent per ge- sta'Jde fiets extra voor het rijwielpad te vra- gen op dit oogenblik een zeer verdtedigr bare wegenbelasting en de heer Zeile-r, die stee& met mr. J. P. Bosman de man van het initiatief geweest is, heeft besloten de opbrengst van het heden- avond in zij-n dancing te houdeni bal voor de energieke maar helaas weer bezitlooze Rij- wielpadVereeniging beschikbaar te stellen. D-e bestuursleden gaven in goed1 vertrou- wen al weer een voorschot, maar de vereeni ging hoopt nu ook, dat zeer velen wij denken ook aan hotel- en pensionhouders enz. die nu of later van haar arbeid zul len profiteeren, hun moreelen plicht zullen begrijpen, zich voor Siechts 1.per jaar als leden bij den ijverigen secretaris-penning- meester, den heer A. C Bos te Bergen (giro- nummer 37624), zullen opgeven en zoo mo- gelijk een vrijwillige bijd'rage voor dit kost bare werk zullen sdienken. Mussolini aan het woord. Duitschland en het Engelsch— Russisch conflict. Onder onstuimige.. enthousiaste toejuichin- gen heeft de Italiaansche dictator Benito Mussolini bij de behandeling der begrooting voor binneniandsche zaken in de Kamer een rede gehouden, waarin hij breedvoerig den binnenlandschen politieken toestand uiteen- zette. Hij ving aan te betoogen, dat de algemee- ne gezondheidstoestand in Italie niet zoo is, ais bij wezen kon, daarbij onder daverend ge- lach als gezondheids maatregel der regeering memorterend het vrijmaken van eenige sche- pen van 9000 fatten uit het oosten, welke die- ren buitenmatig gevaarlijke besmettelijke ziekten' overbrengen, met name gele koorts en bolsjewisme!!! Mussolini zette verder uiteen, dat het werk van moederschaps- en kinderzorg zal wor den gesteund uit de belasting op de vrijge zellen, waaraan wellicht in een verwijderde toekomst een belasting op de kinderlooze hu- welijken zou kunnen worden toegevoegd Eerstgenoe-mde belasting brengt 40 a 50 mil- lioen lire op; spr. had die belasting gebezigd om een demografischen zweepslag te geven aan de natie. Een natie van 40! millioen Ita- lianen beteekent niet veel tegenover 90 mil lioen Duitschers en 200 millioen Slaven. Om eenigermate mee te tellen moet Italie in het midden dezer eeuw niet minder dan 60 mil lioen inwoners hebben. Spr. wees het bezwaar van de hand, dat deze bevolking niet in het land kon leven. Sedert vijf jaar zegt men, dat de Italiaansche bevolking het land over- stroomt; integendeel, die stroom keert tot zijn bedding terug. Het geboortecijfer was in 1886 in Italie het hoogste met 39 op de 1000; thans is het gedaald tot 27. Weliswaar is ook het aantal sterfgevallen in gelijke mate ge daald, maar het ideaal zou zijn een maximum aan geboorten en een minimum aan sterfge vallen. Sprekende over de onvruchtbaarheid der bevolking, noemde Mussolini als oorzaken de industrie in de steden en het kleine grondbe- zit ten plattelande; daarbij moet dan nog de eindelooze lafheid der zoogenaamde hoogere standen gevoegd worden. Als men het bevol- kingscijfer vermindert, sticht men geen impe- rium, maar wordt men een kolonie. In verband met de politieke actie van den fascistischen staat, zeide Mussolini dat na den aanslag te Bologna, de maatregelen te- gen de oppositie krachtig worden doorga- voerd, zoo krachtig dat eigenlijk van opposi tie moeilijk meer sprake kan zijn. Oppositie is niet noodig, aldus spr., voor het functionneeren van een gezond politiek re gime en is overbodig onder een „totalitair" regime zooals het fascistische. In Italie is siechts plaats voor fascisten en voor niet-fis- cisten als het voorbeeldige burgers zijn. (Toe- juidhingen). Het tijdperk van de actie der fas cistische „esconades" is voorbij, evenals dat der gewelddaden. Thans moet aldus worden gehandeld dat de instemming der masa met het regime uitgebreider, hechter, vitaler wordt. Mussolini verklaarde overtuigd te zijn, dat hoewel een klasse van leiders bezig is zich te vormen, hoewel de volkstucht hoe langer hoe bewuster wordt, hij zich nog tien of vijftien jaar moet belasten met de taak van het regee- ren der natie. „Dit is nood-zakelij'k. Mijn op- volger is nog niet geboren." (Levendige toe- juichingen). Mussolini besloot zijn rede met de formule te herhalen: „Alles in den staat, niets tegen den staat, niets buiten den staat." Siechts de staat geef kracht aan de volken. Over tien jaar zal Italie onherkenbaar zijn, want dan, aldus spr., zullen wij hem raaicaal hebben vervormd wat zijn uiterlijk, maar vooral wat zijn geest betreft. Het slot der rede werd met een schier ein delooze ovatie ontvangen. Onder geestdriftig geroep van „Leve de Duce" besloot de Kamer bij acelamatie tot aanplakking der rede van Mussolini. vriendsohap met het Oosten. Een keuze voor het Westen of voor het Oosten kan voor de Duitsche politiek niet bestaan. Duitschland staat in het midden en kan siechts een politiek dienovereenkomstig voeren; en zulk een poli tiek van onvoorwaardelijken vrede naar beide zijden zijn." Nu het trekken aan Duitschland van Oost en West wellicht weer begint, wijst het blad, pleitende voor een eerlijk makelaarschap van Duitschland, erop, dat Stiesemann tot dusver de zaken met voorbeeldig beleid zoover heefi gestuurd. Hij profiteerde daarbij' van den voor Duitschland gunstigen politieken wind van Engeland. De Engelsch-Russische tegenstel- ling, meer.t de „F Z.", kr.n mettertijd leiden tot een aanmerkelijken dru-k op Duitschland; wellicht zal Stresemann eigenlijk thans eerst pas goed gelegen'heid krijgen te laten zien wat hij kan Tot de opening van het nieuwe rijwiel pad kan natuurlijk niet worden overgegaan als het seizoen geeindig-d is en daarom zal het bestuur, in- vol vertrouwen op den goeden afloop, hedenmiddag vast open stellen wat thans reeds den wielrijders in deze streken kan worden aangeboden. Wij weten niet welke redevoering dfe voor- zitter dter Vereeniging, mr. J. P. Bosman, daarbij zal afsteken, maar wij hebben zoo'n stil vermoedfen, dat hij er op wijzen zal dat beeindiging van dit mooie werk aller finan- cieelen steun noodzakelijk zal maken. Laten wij hier dan al vast zijn nog niet uit- gesproken redevoering onderstreepen en een beroep doen op alien, die onze rijwielsport liefhehben, om deze jonge vereeniging zoo spoedig mogelijk in staat te stellen haar yerk te yoltctoien. Op een vergadering van het Duitsche „Auslandinstitut" te Stuttgart heeft Strese mann o.a. gesproken over het conflict tus schen Londen en Moskou. De minister ver klaarde, niet te gelooven aan een ontwikke- ling van den toestand in de richting van oorlog. „Wanneer groote volken", zoo voegde Stresemann hieraan toe, „zich tegenover elkaar plaatsen, kan het siechts Duitschland's taak zijn, een oorlog te verhoeden en de vol ken weer tot elkaar te brengen." Deze toonaard wordt veelal in de Duitsche pers, welke natuurlijk de voor Duitschland zoo bijzonder belangrijke gebeurtenis be- spreekt, aangeslagen. De politiek van Duitschland, zoo betoogt o.a. een blad als de „Frankf. Ztg.", de politiek van Duitschland, het land van het Europeesche midden, staa vast tegenover alle gevallen. Het rijk heeft behoefte aan vriendschappelijke overeenstem- ming met-het-Westen, vooral met Frankrijk; het behoeft- echter ook, in het belang van zijn bestaaa en den algemeenen wereldvrede, ENGELAND. HET ENGELSCH-RUSSISCH CONFLICT. Russische schepen geweerd. Uit Moskou woot gemeld, dat de Russisdie sdieepvaarttrust alle Sovjetschepen heeft aan- gezegd de Britsche havens te boycotten ea geen Britsche vrachten in te nemen. Van vijf Sovjetschepen, die de Londenscbe haven ge- regeld bezochten, was er een op weg naar Londen, dorih dit heeft thans zijn koers gewq- zigd en zich naar Hamburg begeven. Zuid-Ajrika volgt Engelands voorbeeld niet. In den Volksraad heeft de eerst-minister Hertzog, zinspelend op de breuk tusschen Engeland en Rusland, verklaard dat de Zuid- Afrikaansche regeering niet voornemens is thans tot eenigerlei actie dienaangaande over te gaau. i DUITSCHLAND. HET TRAMONGELUK TE KASSEL. Wel een zeer pijnlijken indruk moet net maken, dat de dappere kinderjuffrouw, die bij het ongeluk met den tram te Kassel zoo manmoedig de haar toevertrouwde twee kin deren gered zou hebben, thans gebleken is een oplichster te zijn. Terwijl geheel Kassel met de 1-eeddragende gezinnen treurdc, liet zij zich bewierobken en luldigen. Zij heeft nu den rechter van in- structie bekend, dat zij in het geheel niet in den verongelukten wagen heeft gezeten! Ook om een tweede reden vraagt de Kas- selsche catastrofe de aandacht. Het onder- zoek door de deskundigen heeft n.l. aan het licht gebracht, dat de rem van den wagen moet hebben vastgestaan tijdens cfen doodfen- rit! Van het verhaal van het kind, dat spelen- de de rem zou hebben losgemaakt, blijft dus niets over. Vermoed wordt nu, dat de rem niet geheel en al was aangezet en dat de wagen door schommelen ten gevolge van het instappen langzaam op het hellend tracee in beweging is gekomen. Het onderzoek is nog in volien gang DE TREINAANSLAG BIJ LEIFERDE. De daders krijgen gratis. Het Pruisische kabinet heeft op voorste! van den minister van justitie besloten, den beiden daders van den aanslag op den snel- trein BerlijnKeulen bij Leiferde, die naar men zich herinnert ter dood waren veroor deeld, gratie te verleenen. Hun straf zal in levenslange tuchthuisstraf worden veranderd. GENERAAL V. STEIN, f Een oorlogsreminiseensie. Een berieht van het W. B., meldende het overlijden van den oud-generaal v. Stein plaatst ons plotseling in de herinnering te rug in de eerste maanden van den grooten oorlog. Wie toch herinnert zich met de lacometa Duitsche legerberichten uit die eerste oorlogs- dagen, toen de Duitsche „General quartier meister" v. Stein de wereld in enkele woor- den kond deed, dat wederom een fort, een ves ting, en stelling „vast in onze handen'' was. Korte mededeelingen, die een waarheid, een feit mededeelden, maar verzwegen wat bij ver- melding van die waarheid, op dat feit een an- der licht zou hebben doen vallen. Zoodat met alleen het Duitsche volk onkundig bleef va$ het verloop van den veldtocht, die uitliep op de debacle aan de Marne. Generaal v. Stein, die ook als minister van oorlog zijn vaderland gediefld heeft, in 73 jaar oud geworden. i TSJECHO-SLOWAKIJE. i PRESIDENT MASAR1JK HERKOZEN, Met groote meerderheid van stemmed! it de Tsjecho-Slowakijsche president Thomas Masarijk, een der eminentste Europeesche politici als staats' oofd der republiek her- kozen. ''1 JOEGO-SLAVH. 3 EEN VRIJHAVEN VOOR POLEN? Volgens de Belgrader bladen, zoo meldt Duitsche radiodienst, zal Zuid-Slavie een zjj- ner havens aan de Adriatische Zee als v*r^- haven aan Polen afstaan. Nowosti meent dit de toetreding van Polen tot de Kleine Eakdte daardoor waaxe#jnUjker wprdt J

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1