DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. mi Sultenlandsch gemengd nlauws. No. 125 flouderd negtfn en twfntisrslc Jaa^gari? MAANDAQ Dagelijksch ovepzicht. Buitenland 30 MEI >ft nnmmef besfaat ult 2 btaden Deie Conrant word! ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestflagen, nitgegeven. ibonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maandeu voor Alkmaar /2.—franco door bet geheele Rijk 2.50. Afzonderlljke en bewijamimtwere 5 cents. PRUS DER OEWONB AWVERTENTlfiNi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat Groote letters naar ptaafKrafltttfc Brieven franco aan de N. V. Boefc en Handelsdrukkorfl r/b HERMfc Voordam C9. Masarijk herkozen. De nasleep van het Engelsch-Russisch conflict. De Positie der Duitsche socialis- ten. Masarijk is met groote meerderheid van. stemmen herkozen als president der Tsjecho- Slowaaksche republiek. Hoewel Masarijk ongetwijfeld gerekend mag worden tot de meest-vooraanstaande iE-uropeesche politici, zou zijn herkiezing echter geen aanleiding geven haar in ons Overzicbt te bespreken, wanneer niet door middel van uitzonderingsbepalingen afgewe. ken was van de republikeinsche gmndwet. Deze bepaal't n.l dat niemand meer dan tweemaal achtereenvolgens kan verkozen worden tot president. Hij die gedurende twee op elkander volgende veririezingsperioden president is geweest, kan niet eerder weer tot president worden gekozen, dan wanneer sinds de laatste periode zeven jaren zijn verstre- ken. Deze beid-e bepalingen nu, zijn op den eersten president niet van toepassing, en van deze uitzondering heeft men gebruik gemaakt. Inderdaad is Masaryk thans voor de der- de maal gekozen, en niet, zooals men in het buitealand meestal zal meenen, voor de tweede maal. De vergissing is zeer licht te verklaren, wanneer men bedenkt, dat de mam Masaryk sinds het bestaan van Tsje- cho-Slowakije met de republiek vrijweUs sa- tnengegroei-d, en wanneer men zich herinnert, hoe de tweede verkiezing eigenlijk een forma- liteit was, om aan de letter van de wet te voldoen. De eerste maal werd Masaryk gekozen in de historische eerste vergadering van de re- volntionnaire regeering in November 1918. Het was toen de tijden zijn wel veranderd dr. Kramar, dezelfde die nu een der ielste tegenstanders van Masaryk is en slechts op bet laatste oogenblik van zijn eigen tegen- candidatuur afzag, die als minister-president de Nationale Vergadering voorstelde, de na tionale bevrijding te bezegelen, door Masaryk tot president te benoemen De verkiezing ge- schiedde toen bij acclamatie. In December, na zijn terugkeer uit het buitenland, legde Masaryk den eed1 af. Nu bepaalde de grond- wet wel, dat de verkiezingsperiode ingaat met den dag, waarop de eed word't afgelegd, doch men oordeelde het niettemin wensche- lij'k, nogmaals een verkiezing te doen houden, toen een regeering gekozen was, toen dus de wettelijke Nationale Vergadering de plaats van de Revolutionnaire had ingenomen. Twee dagen nadat de eerste haar constitueerende bijeenkomst had gehouden, had inderdaad Masaryk's tweede verkiezing plaats. Officieel zijn dus de betrekkingen tusschen Engeland en Rusland nadat een dag te voren het parlement het regeeringsbesluit had goedgekeurd verbroken. Thans ziet men den nasleep. Allereerst bestaat deze uit het feit dat ook Canada het voorbeeld van het moederland gevolgd heeft en den Russen den rug toege- keerd. Verder mag gewezen worden op de groote verontwaardiging der Engelsche gematigden over het aanbieden van een afscheidsmaaltijd aan de Russen door een groep Arbeiders- lagerhuislted-en te Londen. Algemeen wordt dit als een zeer onkiesche d'aad be§chouwd en als een beleediging van het parlement en er bestaan reeds plannen om in het Lagei'huis te interpelleeren over deze kwestie, teneinde maatregelen te treffen, waarddor iets derge- '.iiks voortaan niet meer kan voorkomen. In de derde plaats verdient de aandacht, dat Engeland zijn belangen in Rusland zal doen behartigen door Noorwegen, Rusland de zijne in Engeland door de Duitsche lega- lie te Londen. En ten slotte komt als nieuwe sensatie na Peking en Londen ook Argentinie met ifl- vallen in de Sowjetgebouwen te Buenos Aires. Op verschillende plaatsen werden daar huiszoekingen gehouden, terwij® tal van do- cumenten in beslag werden genomen en ver- scheidene personen werden gearresteerd. Heeft Rusland zelfs Zuid-Amerika niet met rust kunnen laten? Zooals men weet was er in de socialistische partij in Duitschland sinds geruimen tijd meeningsverschil ontstaan over de kwestie, of de S. D. eventueel deel dienden te nemen aan de regeering, of zich tot taak moesten stellen in de monarchistische republiek even- zeer oppositie-partij te wofden als te voren onder het keizerrijk. Donderdag is deze kwestie door hot soc. partij-congres besproken; diaarbij is de radi- cale vleugel verr-e in de mindlerheid gebleven Met overweldigende meerderheid is een anti- oppositiemotie van het partijbestuur aa.ng-eno- tnen, door Hilferding en Severing verdedigd. i Met nadruk keerde Hiliferding zich in zijn uitvoerige redfe tegen een motie-Sender, waarbij verklaard werd, dat het parool niet incest zijnrepijbiikeinsch, contra monarehis- tisch, doch: socialistisch contra kapitalistiseh '«i waarbij de strijd tot behoud van de repu- Dfrecteur: Q. H. KRAK. bliek op het .tweede plan werd gesteld. Hilferding wees er op, dat de strijd om de republiek, natuurlijk -dan de sociale republiek, noodig blijft. Geen strijd echter met wapen- geweld, behoudens tot afvyeer van geweM slechts consequente evolutie moet verbetering brengen. Waartoe voorwaarde is: strijd voor den eenheidsstaat. Tweede consequentie noem de Hilferding, dat de soc. dem. steeds- krach- tiger weten door te dringen in het bestuur van landen -en gemeenten, waartoe coalities noodig zijn. In Pruisen he-bben Braun- en Se vering de golven van bolsjewisme en fascisme voor Duitschland w-eten te keeren. Op de woorden van Hilferding, dat het wel eens gezegd mocht worden wat Severing, de me- taalarbeider uit Bielefeld1, voor Mid-den- Europa en zijn rust heeft gedaan, werd den oud-miniister door het congres een stormach- tige ovatie gebracht. Na een betoog voor de noodzakelijkheid van het omverwerpen -der rijksregering, hield Hilferding tenslotte een pleidooi voor de re- publikaniseering van de rijksweer. Severing ver-klaarde, dat de soc. democratic haar machtspositie in- Pruisen nooit vrijwU- lig zou on-trui-men. De Prudsische Coalitie van Wemar zal slechts te gronde gaan als de soc. het afleggen bij de a.s. verkiezingen. In verban-d met den „Stahlhelm-dag" zeide de oud-minister van binnenlandscSe zak-en, dat hij eventueel wel zeer ernstig, met het oog op het buitenland zou hebben overwogen of het niet beter ware geweest het houden ervan- te verbieden Tclef.nr. Admlnlstrafle 1 Telefoonnr. Redflcttc 33. Hoofdredacteuri TJ. N* AOBMA* VOLKENBOND. DE ARBEID'SCONFERENTIE. De Duitsche tadl. De commissie voor de regeling der werk- zaamh-ed-en der Int. Arbeidsconferentie be paalde, dat voortaan naast den France hen. en den Engelschen tekst ook een Duitsche aut-h-entieke redactie der internation-ale over- eenkomsten en aanbevelingen zal worden opgesteld. Verder bepaalde zij, dat de officieele tolken van het Int. Arbeidsbureau op arbeids-confe- renties zoo noodig ook uit niet-officieele talen in h-et Fransch of Engelsch mogen- ver- talen. DUITSCHLAND. VERBODEN DEMONSTRATIES. Opwirtding te Miinchen. De organisatie R-eichsbanner Schwarzrot gold zou te Miinchen een giroote Zuid- Beiersche republikeinsche betooging houden. Zooals gebruikelijk is organiseerde de tegen- partij eenige contrademonstraties. Hitler riep zijn getrouwen reeds Woensdagavond bij- een. In den loop van dien avor.-d hadden eenige botsingen tusschen rechtsradicalen en communisten plaats, bij een van deze werd een nat.-soc. doodgestoken. Dit sch-ijnt te Mimchen nog al opwinding te hebben ver- oorzaakt, ten minste de hoofdinspecteur van politie neemt deze opgewondenheid als mo- tief om zoowel de republikeinsche betooging als de rechtsradicale tegendemonstrati-es te verbieden. De houdi-ng der politie te Miinch-en vormt een scherp contrast met die van Berlijn, waar men de Sta-hlhefm rustig liet betoogen. ARBEIDSCONFLICTEN. Dreigende staking bij de Berlijn- sche metaalnijverheid. Maandag en Dinsdag wordt in de Berlijn- sc'he metaalindust-rie o-nder de arbeiders een referendum gehouden over de kort geleden door -de commissie van arbitrage gen-omen beslissing inzake de wer'ktijden. In deze be- slissing was de werktijd vastgesteld op 48 uur per week en werd den werkgevers het recht toegekend iederen da-g een uur te laten overwerken. In een Zaterdag gehouden vergadering, waaraan ruim 3€O0 bestuursleden van me- taaibewerkersorganisaties deetaamen, werd deze beslissing met algeme-ene stemmen ver- worpen. De metaalbewerkersbon-den staan op het stand-punt, -dat, zoolang het aanta-1 werk- looze metaalbewerkers in Berlijn niet in be- langrijke mate is afgenomen, overwerk in geen geval mag worden verricht. Dit aantal bedraagt namelijk ruim 30.000. Het referendum zal in 452 metaalbedrij\en met rui-m 150,000 arbeiders worden gehou den. De vraag, die beantwoord moet worden luidt: staken of niet? Mien vreest, dat de overgroote meerderheid der arbeiders zich voor staking zal uitspreken. De metaalbewerkersstaking te Bremen. In de metaalindustrie te Bremen is Vrijdag een staking uitgebroken, waarbij ruim 3000 arbeiders zijn betrokken. Verschillende bedrij- ven werken nog, maar het person-eel heeft aangekondigd, dat het volgende week Zater dag eveneens het werk zal neerleggen. De staking heeft zich niet uitgebreid tot de scheepswerven. De strijd gaat om het nieuwe Postgiro 37060. collectieve arbeidscontract, dat de werkgevers weigeren aan- te nemen. CHINA. HET OFFENSIEF IN HONAN. De nederlaag der naionalisten. Niet-officieele berichten uit Hankau beves- t-igen, dat de nationalisten, wel-ke i-n Honan, waar zij voor de Noordelijken wijfcen, ern- stige verliezen hebben geleden, die op 14.000 man worden geschat. De slag duurt voort, daar een beslissende nederlaag der nationa listen in Honan de on-truiming van Hankau noodzakelijk zou doen zijn. Tegeliijikert-ijd rukken de gematigd-e natio- nalistische troepen van Tsjang Kai Sjek bij- kans zonder tegenstand te ontmoeten in de richting van Tientsin op. De Noordelijken trekken in de richting van Tsmanfoe terug. Borodin heeft met zeven andere Russen Hankau verlaten. Uit niet-officieele bron verluidt dat er tusschen de regeering van Hankau en Tsjang Kai Sjek overeenstemming is bereikt. DE JAPANSCHE EN AMERIKAANSCHE TROEPENVERPLAATSING. Tweeduizend man naar Tsingtao. Er is last gegeven tot het zenden van twee duizend man Japansche troepen uit Ma-nds- joerij-e naar Tsingtao in de provincie Sjan-g- toeng, met het doel leven en eigendom der Japanners in dit gebied te beschermen. Amerikaansche transporten. Beh-alve de 20.000 man Japansche troepen uit Ma-ndsjoerije, die naar Tsjingtao zullen worden gezon-den, meldt Renter nog uit Sjan-ghai, dat er een transport van 2300 Ame rikaansche marine-fuseliers gereed is om naar Tientsin te worden overgebracht. Een tweede transpbrtschip in Manilla ontving order zich gereed te houden om 1300 mari- nesoldaten te vervoeren, waarschijnlijk even eens naar Tientskt. EEN HUISZOEKING. De bureaux van den Zeelieden- bond te Honkong gesloten. Naar aanleiding van de voortdurende op ruiende bedrijvigheid der communisten tegen wet en orde heeft de politie een inval ge daan in de kantoren van het bestuur der af- deeling Hongkong van den Zeeliedenbond te Kanton. Deze inval werd gevolgd door een lastgeving tot het sluiten van de bureaux van den bona Deze lastgeving werd gegeven door de regeeringsautoriteiten, die worden gesteund door de Chineesche kooplieden en de leden van den bond, welks leiders, met medeneming van de fondeen van den bond, de wijk namen naar Hankau. ENGELAND. WRIJVING TUSSCHEN ENGELAND EN EGYPTE. In verband met de positie van den Sirdar. Het blad „Siassah" meldt, dat de Britsche hooge commissar is Lloyd Zaterdag een b-e- zoek aa-n den koning heeft gebracht, waarbij hij mededeelde, een memorandum van de Engelsche regeering te hebben ontvangen betreffende het voorstel der Egyptische parle- mentaire commissie tot sehrapping van d-e credieten van den Sirdar. Het memorandum zou vandaag aan de Egyptische regeering worden overhandigd. De „Siassah" verklaart, dat de Britsch- Egyptische betrebkin-gen d-e laatste dagen zeer gaspan-nen waren, doch het hoopt, dat gematigdheid en gezond verstand het laatste woord zullen hebben. BELGIe. DE HEILIGE HUBERTUS. Het twaaljde eeuwjeest. Onze correspondent te Brussel meldt, dat in verband met de feesten te Namen ter ge- l-egen'heid van den twaalfhonderdsten jaar- dag van het overlijden van den Heiligen Hubertus, de kardinaal-legaat Sin-oero met gevolg, waaronder mgr. Eras, procurator van bet Nederlandsch episcopaat te Rome, aldaar is aangekomen. De kardinaal werd door mgi. H-eylen, bis- schop van Namen, in de kathedraal verwel- komd. PAINLEVe TE BRUSSEL. De Fransch-e minister van Oorlog Painleve is Zaterdag te Brussel gearriv-eerd om de stad Namen het Fransche oorlogskruis te overhandigen. Hij legde bloemen neer op het graf van den Onbekenden Soldaat -en d-ineerde bij den Franschen gezant, waar ook de koning en koningin aanwezig waren. DE SCHELDEjCOMMISSIE. Haar rapport aan de regeering overhandigd. De Schelde-commissie heeft het verslag over haar studie, in verband met de scheep- yaart op de Schelde en de yeiligheid der scheepvaart, aan de regeering overgemaakt. Zooals wij reeds eerder hebben gem-eld, worden daarin maatregelen aangegeven om scbeepvaartongevallen te voorkomen en, als deze zich voordoen, de gevolgen daarvan zoo spoedig mogelijk uit den weg te ruimen. Anderzijds werd de wensch uitgesprokm, al de maritieme Scheldeaangelegenheden on der een leiding te groepeeren van een ver- antwoordelijke Antwerpsche personaliteit, die zal worden bijgestaan door een consulta- tieve commissie, die tevens een algcmcene controle za-1 uitoefenen. De administratieve Scheldediensten zouden in een ministerie moeten gecentraliseerd worden. AMERIKA. DE DRIE MOGENDHEDEN- CONFERENTIE. Een Amerikaansch plan opgesteld. In een conference te Washington tusschen Kellogg, d-en staatssecretari-s van buitenland- sche zaken, en Hugh Gibson, Amerikaansch gezant te Brussel en leider d-er Amerikaan sche delegatie naar de drie mogendhed-en- conferentie te Geneve, is een plan uitgewerkt met betrekking tot de beperking der mari tieme bewapening. De bijzonderheden van het plan zullen niet voor de opening der conference op 20 Juni worden bekend gemaakt. MINISTER HOOVER OVER DE OVERSTROOMINGS RAMP. 700.000 personen getroffen. 16 millioen dollar voor de slacht- offers noodig. In een rede te New Orleans, die minister Hoover voor de radio hield, zeide hij, dat hoewel het Roode Kr-uis reeds 14 millioen dollar ingezameld had om hulp te kunnen bieden aan de slachtoffers van de overstroo- mingen, minstens nog twee mil'lioen- noodig zijn. Door de overstroomingen zijn reeds 700.000 person-en getroffen, van wie 600.000 afhan-kelijk zijn van den openbaren steun. De minister roemde ten zeerste het werk der hulpexpediCes, die nu al vijf weken lang elken dag hondterden personen onder de moeilijkste omstandigheden redden zoodat tot oip het oogenblik betrekkelij'k weinig men schenlevens te betreuren zijn. Hoover wees ook op de moeilijkheden die ondervonden zul ten worden bij 't herstel van de normale toe- standen. De overstrooming heeft thans New Iberia en Morgan City bereikt. Het aantal dooden bedraagt volgens op- gave van bet Roode Kruis in het geheele overstroo-mde gebied in totaal 114, namelijk 59 in Arkansas, 42 in Mississippi, 9 in Loui siana, 2 in Tennessee en 2 in Illinois AFRIKA. DE VLAGGEKWESTIE IN ZUID-AFRIKA. Wekenlang reeds voeren de Zui-d-Afrika- ners een verbitterden strijd voor het bezit van een eigen vlag. Verscheidene ontwerpen zijn reeds in den Volksraad behandeld, do-ch teT- kens kwamen de Engelschen in verzet en van de ontwerpen kwa-m tot dit oogenblik niets. Nog Zaterdag had er tusschen de af-ge- vaardigden generaal Hertzog en Smuts e-en heftige woordenwisseling plaats over deze kwestie. Hertzog had te voren verklaard, dat hij geen vlag hoo-ger achtte dan de Britsche behalve de Zuid-Afrikaansche zel-f. Smuts kwam daartegen op, waarop Hert zog, die tevens premier is, herinnerde aan een memorandum van 1920, waarin door Smuts zel'f de noodzakeljkheid van eeni naConale Afrikaansche vlag werd betoogd. Smuts zeide daarop dat Hertzog gebruik maakte van docu-meniten, die hij uit de prulle- mand had gevischt, en dat dit een soort spionnage jegens de toenimalige regeering kon- worden genoemd. „Niets verachtelijkers dan dit kan worden gezegd", antwoordde Hertzog. De Speaker verzocht daarop den premier zijn woorden te matigen. RUSLAND. 250 BOERDERIJEN VERBRAND. In het distrrict Saratow zijn circa 250 boerderijen door brand vernield. Een aanzien- lijke hoeveelheid vee kwam in de vlammen om. Jjin&bergh naar Brussel en Idonden. Zaterdagmiddag om half twee is Lind bergh uit Parijs naar Brussel vertrokken, waar hij om half vier arriveerde en onstuimig- en-thousiast ontvangen werd. In antwoord op een desbetreffende vraag verklaarde Lindbergh aan de aanwezige journalisten, dat hij waarschijnlijk niet naar Nederland zal kunnen komen. De koning bezichtigde het toest-el. Zondag- middag ongeveer drie uur steeg Lindbergh weer op. Hij maakte een toehtje boven Brussel, keerde vervolgens boven het 'vliegveld terug land om drie uur 41 min. Tot Ostende werd zijn vliegtuig uitgeleide gedaan door een Belgisch escadrille; en tot Croydon door den1 Franschen vlieger Hagelen. Het was hed-en Memorial Day, en naar aanleiding hiervan waren de te Brussel en andere Belgische steden vertoevende A-me- rikanen bijeenge-komen op het kerkhol van Waereghem in Vlaanderen, waar vierhon- d-erd gesneuvelde Amerikaansche -oldaten rusten. Om vier uur, op het oogenblik, dat de consul-generaal der Ver. Staten een rede hield, zag men het vliegtuig van Lindbergh verschijn-en, die op weg was naar Engeland1. De vlieger daalde zeer laag en boven het kerkhof gekomen, liet Lindbergh een krans te midden der graven vallen. Lindbergh vloog daarop even boven het kerkhof, waarna hij zijn vlucht voortzette. De -aanwezigen waren alien zeer ontroerd. In Londen. Ook in Londen was enthousiast, zoo zelfs, klaarde dat het ,ynog erger" Parijs. Op de receptie, die's avonds in de Ameri kaansche amba-ssade heeft plaats gehad, ver- tel-de de thans weer volkomen opgewekte Lindbergh, dat hij nog niet zeker weet, of toij- naar Zweden zal gaan, waar men hem graag zou willen huldigen. Donderdag naar Amerika. Hoogstwaarschijnlijk vertrekt hiji Donder dag weer naar de Vereenigde Staten. EEN BELANGWEKKEND PROCES. Heden begint te Keulen een strafproce^ dat ook in Nederland wel de aandacnt zal trekken. ts De hoofdbeklaagden in het drama, dat uit- de ontvangst zeer dat Lindiberg ver- was dan in geplozen zal worden, zijn de 31-jarige praktL seerende dokter Matthias Broocker, die een zeer bekend arts in Keulen was, zou zijn pa tient, architect Oberreuter gedood heb&en door middel can kwikzilverinjecCes. De voorgeschiedenis van het proces is de volgende. 11 De heer Oberreuter werd in Maart van het vorige jaar door zijn vriend dr. Brocker voor griep behandeld. Daar de toestand van den patient, die tevens een hartkwaal had, steeds ernstiger werd, werd hij overgebracht naar het ziekenhuis, waar tegen de gewoonte, zijn huisarts hem bleef behandelen. De architect werd spoedig veel beter, zoodat reeds gedacht werd aan zijn ontslag uit het ziekenhuis, toen plotseling op 29 Maart een geheel onver- wachte en onverklaarbare achteruitgang op- trad. En wel in die mate, dat na drie aagen de dood intrad. En wel in die mate de dood intrad. De ziekenhuisdoktoren begre- pen niets van dit plotselingen ziekteverloop; verschillende symptomen wezen er edhter op, dat de heer Oberreuter niet een natuurlijken dood was gestorven, maar overleden was ten- fevolge van kwikzilververgiftiging. Stervende ad de zieke gesproken van een hem door zijn vriend toegealende injectie. Spoedig rees ver- denking tegen dr. Brocker in verband met diens verhouding tot mevrouw Oberreuter. Uit de secCe van het lijk bleek, dat inderdaad kwikzilververgiftiging de doodsoorzaak was geweest. Dr. Brocker ontkende tegenover den geneesheer directeur van het ziekenhuis d« injecties te hebben toegediend. Alvorens de politie tot arrestatie kon over- gaan, vluchtte de arts mevrouw Oberreuter naar Nedriand, waar zij eenigen tijd te Am sterdam woonden, totdat zij toevallig door, een Keulsch gees-telijke aldaar herkend wer den. Een ander geestelij'ke gelukte het ten slotte hen te overreden zich vrijwilllig ter be- sohikking te stellen van den Duitschen re- chercheur, dien de Keulsche politie na® Amsterdam had gezonden. Voor de behandeling van het proces zijn- 10 deskundigen en 40 getuigen opgeroepen. Het proces zal waarschijnilijk eenige dagen duren. BRUTALT: INBRAAK. De dader gevat. Met ongelooflijike brutaliteit is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ingehroken bij het „Warenhaus" van Werthedm te Ber lijn. 11 Des nachts wordt steeds het geheele gebou- wencomplex streng bewaakt. Vlak achter den rug als het ware van den controleerenden wachter is in de vroeg# morgenuren een inbr-ekr langs de jalouzit van een uitstalkast naar boven geklauterd waar hij een ruit indrukte n met een stole, waaraan een haak bevestigd was hengelde naar alerli kostbaarhedn. Op die wijze wist hij voor een waarde van 1500 M. buit te ma- ken. Op zijn terugtocht werd de waaghato echter ontdekter volgde een klopjacht met behulp van de galmeerde politie, met het ge volg dat de man tenslotte werd gevat. Zijn buit had hij onderweg echter in allerlei hoe- ken en gaten weten te verstoppeo; slechts met groote moeite kon een en ander worden opgespoord. j! De inbrekr bleek een reeds langgezodhfe en yertrok van daar in de richting van Ejge-oude bekesde van dg p^itig te 1 ALRMAABSCHE

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1