AlkmaarsGhB Courant III Oareohtmatig bezit, FEUILLETON. Een zwaluw maakt nog geen zomer! Een advertentie geeft nog geen succes! ill Ill] Adverfeert in de Alkmaarsche Courant! 11 No. 128 1527 Wen! negen en twlnffgsn jaargang. Maa-ndag 30 Mel. Hacii@»iioekje Dlnsdag 31 Mei. Hilversum, 1050 M. 12.Politieberich- ten. 12.352.Lunch-muzick door het Trio J. Castrelli. 5.6.45 Vooravondconcert door het H. D. O.-orkest, onder leiding van Nico Treep. Mevr. Koolhoven, zangeres. Aan den vleugel begeleid door Mevr. Frensel-Wege- ner-Koopinan. 6.45—7.15 Engelsche les voor gevorderden. 7.157.45 Engelsche conver- satides. 7.45 Politieberichten. 10.30 Persbe- Ticihten. 8.10 R. K. Avond in Oss. 1. Belang- rijke mededeelingen van den heer A. Kol'k- anan, waarin ieder luisteraar verrassingen word aangeboden. 2a. Viny Ridge, Bidgoor, b. Antigone, Rousseau (Harmonie „Kunst- ■iiefde vermag alles"). 3a. Paaschhymne, Abt b. De omnibus conducteur, Silcher. c. Cpg-e- past, v. d. Wulp. d. Ik houd van mijn Bra bant, Hamers. Jongenskoor „St. Caecilia Ver eeniging". Fr. Norbertinus, piano. Fr. Philo- ,teus, viool). 4a. Dies Irae, Verhulst. b Reich nrir den Perelenden Wein, Mania. (N. v. Ederen, tenor). 5. Causerie door den Zeer- eerw. heer Pastoor Bloem. 6a. De Uihvijke- iilingen, Gevaert. b. Zielenprocessie, Olkoop |(Mannenkoor „Excelsior"). 7a. Menuet, IfDussek Burmester. b. Canzona, Bohm. c. fpavotte, Rameau. Baervaldt, viool. J. IKocken). 8. Credo (Missa „Te rogamus Do- mine"), Thenmignon (Paroehiaal zangkoor „H. Hart'3). 9. Wie aan den arme, Cooy- 'mans (C. Peterse, bariton). 10. Le Tourbi'.- lon, Bouillon (L. Driessen-Ruysch, darinei). ■11a. Martha, Flotow. b. Zeppelin Marseh, ■iBlankenberg (Harmonie „Kunstliefde ver mag alles"). Daventry, 1600 M. 11.20 Daventry-kwar- tet en solisten (contra-alt, trombone, piano, zagduet). 12.50 Lezing: Health and exercise. I.202.20 Victor Olof Sextet en sopraan. 3.15 Voorlezing. 3.20 MuzieMes. 4.05 Fran- sche les. 4.35 Lezing: The shadow of the earth. 4.50 Orkesteoncert. 5.20 Causerie. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Tijdsein weebbericht, nieuws. 7.05 Dansmuziek. 7 20 Lezing: Bad to worse or bad to better 7.35 De werken van Bach. Pianomuziek. 7.45 Le zing:: Eclipses of the moon. 8.05 De miltfai re band. D. Cowen, contra-alt. 8.20 Speeches aan het banquet aangeboden aan de Fran- sche bemanning van de oorlogsschepen in Portmouth. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.40 Lezing: Music and the ordinary listener. 10.„Tihe West Countree", Cornwall, De von, Somerset. Orkest, H. Heyner, bariton E. Weatherley, declamatie. De Lyrian Singers. II.5012.20 Derby Ball. Dansmuziek in Royal Albert Hall. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 11.20 Concert. 12.50—2.10 Orkesteoncert. 5.05—5.55 Trioconcert (piano, viool, cello). 9.0510.30 Madame Butterfly", opera van Puccini. Orkest, koor en solisten. Langenberg, 469 M. 1.252.25 Orkest concert. 8.509.20 Vroolijk concert. 9.20— 10.50 Pianoconcert door Paul Schramm. E Grote, cello. 11.05 Sluiten. Konigswusterhausen, 1250 M. 12.20 8.05 Lezingen en lessen. 8.50 Her-uitzending van het programma van Frankfurt. Orkest en solisten. Hamburg, 394.7 M. 12.503.10 Orkest eoncert. 4.355.20 Hongaarsche kamermu- ziek. 6.207.10 Vroolijk concert. 8.201 12.10 „Sc!hulde der Musik", Die Sinfonie bis Beethoven. 4. Opernspiel und Opernballett des 17 und 18 Jahrhund'erts. Daarna dans muziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 6.20 Franscbe les. 8.2010.20 Concert in de .Dierentuin in Antwerpen, onder leiding van M. Flor Alpaerts. nieuws Opening Rijwielpad Bergen naar Bergen aan Zee. Zaterdagmiddag had bij de Franschman tusschen Bergen en Bergen aan Zee, waar een eerepoort was opgesteld en Bergens Har- moniecorps zich deed hooren onder vrij groo- te belangstelling de officieele opening piaats van het eerste gedeelte (het grootste) van het door de Rijwielpadvereeniging Noord Kenne- merland gestichte rijwielpad. Onder de belangstellenden merkten wij op den burgemeester van Bergen, Mr. H. D. A van Reenen, verschillende Bergensche raads- leden, den Commissaris van politie van Alk- Naar het Engelsch van Dorothea Gerard. _»41 Door Mr. O. Keller. De uitroep van Kazimira ging bijna van een snik vergezeld, terwijl CHympia zacht jammerde. Alleen Katya gaf geen kik, maar zij drukte de lippen vast op elkaar. Wei be- greep zij den afschuw, waarmede het woord „krijgswet" het hart van deze Polen moest vervullen, daar zij uit de geschiedtenis van faun voorvaderen wisten wat dit zeggen wil- de. Doch hoe kon zij, de vreemde, de natuur- lijke vijandin van hen, deelen in hun vader- landslievende smart? En wecfer zegende zij de duisternis. Zelfs onder haar bescherming leek het haar, dat de natuurlijke vijand ge- vaar liep, ontdekt te worden. Nog nooit was zij zich zoo sterk bewust geweest van de kloof die tusschen haar en die menschen gaapte, en ook was zij nog nooit zoo diep getroffen door de erkenning daarvan. De langdurige stilte, welke hierop volgdb, was voor de drie Polen met biftere overpein- zingen gevuld, te bitter om onder woorden te worden gebracht. En dit gevoelde zij te ster- ker, toen na eenige oogenblikken Tadeusz wees over een ander onderwerp begon te spre- ken met iets geforceerds in zijn stem. „En du.s heeft u elkaar sprookjes zitten vertellen? Wat voor sprookjes? Uit de Kar- pathen?" J- .3; »Neen, uit Litauen." maaf,~den heer Wal'raven afs vertegenwoord:- ger van Alkmaar, den heer Krijn, prov. inge nieur, als vertegenwoordiger van de provincie en Mr. Joch. van Reenen als vertegenwoordi ger van de Bouwgrondmaatschappij te Ber gen aan Zee. De voorzitter van de Rijwielpadvereeni ging, Mr. J. P. Bosman herinnerde er in zijn rede aan, dat in 1920, speciaal op aandrang van de V. V. V. te Bergen, te Alkmaar de RijVielpadvereeniging werd opgericht. 23 Oct. '21 werden de goedgekeurde reglementen in de Alg. vergadering aangenomen en leefde de vereeniging onder de vleugelen van den A. N. W. B., die de grondregelen heeft samenge- steld. Het bestuur deed veel, om iets tot stand te brengen. In de twee eerste jaren werden een 9-tal punten op het program gezet. Een bui- tengewone teleurstelling volgde omdat het niet mogelijk bleek, een van die plannen tot stand te brengen. Het Bestuur werd moede- loos en in '22 werd in de Alg. Verg. door het Bestuur het voorstel gedaan om en bloc af te treden. Dank zij de heeren Bogtman, Bos en Klomp kwam het bestuur unaniem op dat voorstel terug. Het was vooral de overtui- gende rede van den heer Klomp, die het Be stuur deed besluiten, aan te blijven en het Bestuur is den heer Klomp daar thans zeer dankbaar voor. Het gelukte het Bestuur, da* opnieuw de zaken aanpakte, om het vorig jaar de Bouwgrond-maatschappij Bergen aan Zee bereid te vinden, het rijwielpad van Bergen naar Bergen aan Zee te laten aanleggen. Spr. wees erop, dat dit rijwielpad ook voor den bloei van Bergen aan Zee noodzakelijk is. omdat de zeeweg niet meer in staat is, het drukke verkeer te absorbeeren. Het Bestuur gevoelt dankbaarheid voor de Bouwmaat- sdhappij, die de Vereeniging in de gelegen- heid had gesteld, daadwerkelijik op te treden, want dat was het eenige waarnaar wij har den verlangd. De onrvangrijkheid van de door ons opgenomen taak bleak al spoedig. Met het oog op het op- en afgaand verkeer moest het pad 3 M. breed worden en wij stonden voor een begrooiing van 14.000. Voor een jonge vereeniging van geen ge- ringe beteekenis. De Bouwmaatsdiappij was echter ook zoo vriendelijk, een krachtigen fi- nancieelen steun te verleenen en ook daar- voor bracht spr. dank. Dank bracht spr. ook aan het Gernecntcbe- stuur van Bergen voor de krachtige steun en het groote vertrouwetj, in de vereeniging ge steld. Spr. vertrouwde dat, wanneer straks de raadsleden het pad inspecteerden, zij zoudeu verklaren, dat de vereeniging het vertrouwen niet beschaamd heeft gemaakt. Een bijzonder woord van dank richtte spr. eveneens tot het Bestuur van de V. V. V. te Bergen met zijn energieken voorzitter, den heer Zeiler, dat reeds ecrder een rijwielpad tot stand deed komen en ook voor dit rijwiel pad de Vereeniging krachtig en voor een ver eeniging op buitengewone wijze financieel steunde. Dank bracht spr. ook aan den A. N. W.B. voor den verleenden moreelen en finan- cieelen steun. Speciaal dankte hij ook het Oemeentebe- stuur van Alkmaar, dat de vereeniging van den aanvang af door het tcekennen van een subsidie, krachtig heeft gesteund. Alkmaar deed dit, omdat het weet, dat de vereeniging er mede naar streeft, rijwielpa- den in de onmiddellijke nabijheid van Alk maar te verkrijgen. Dit rijwielpad, zoo vervolgde spr. is voor de helft klaar, omdat tenslotte onze beurs niet verder reikte. Maar de andere helft komt er en wel nog dezen zomer, omdat het Bestuur wil doorzetten en er borg voor staat, dat dit zal gebeuren. Het Bestuur durft dit op grond van de buitengewone hulp, verkregen van de rijwielstallingen te Bergen aan Zee. die begre pen hebben, dat het billijk is, dat de gebrui- kers van het rijwielpad aan het onderhoud mee betalen en daarom de rijwielstalling van 10 op 15 cent hebben gebracht, waarvan 5 cent in de kas der vereeniging komt. Spr hoopte, dat dit mooie voorbeeld van Bergen aan Zee weerklanlc zal vinden in Bergen Bin- nen". Dank bradht spr. ook aan de pers, die steeds, zelfs in de droefste tijden, de vereeni ging steun verleende. Hij hoopte, dat meer- dere leden zullen toetreden en de verloren le- den zullen terugkeeren. De algemeene steun is noodig, omdat ook het onderhoud' van rij- wielpaden een zaak is van groot belang" Alvorens tot de plechtige opening over te gaan, meende spr. een woord van dank te moeten richten tot de drie bestuursleden, de heeren Zeiler, Bogtman en den ijverigen seere- taris, den heer Bos, die met zooveel taaiheid hebben vastgehouden aan het plan. Hierna verzocht spr. aan het doChtertje van Mevr. van Reenen het laatste beletsel door het doorknippen van een afscheidingslint, weg te nemen. Nadat dit was geschied, liet Berigens Harmonie een vroolijk nummer hoo ren. „Ha! mag ik dlaarvan mee genieten? Ik ge- loof, dat sprookjes nu een gelulckig contrast vormen met de werkelijkheid." Hij had zich vertrouwelijk tot Katya ge- wend, alsof hij het natuuxlijk vond, dat de sprookjes over haar lippen waren gekomen. „Ik ben bang, dat mijn voorraad bijna uit- geput is. Ik heb zoowat alles verteld, wat ik mij kon herinneren." „Vertel ze dan nogeens," zei Kazimira droomerig. „Ik vind, dat zij bij berhaling er mooier op worden." „Ja, vertel ze nog eens, drong Tadeusz bij haar aan. Een half uur lang zaten zij omhuld door de schoouheid van den nacht bijeen, terwijl Katya's stem, zacht en nu en dan even stok- kend, ontroerd ook door de gedachte aan den nieuwen hoorder, de oude verhalen uitspon. „Ik vind ze alien mooi," zei Kazimira, toen werkelijk de voorraad uitgeput scheen, „maar ik houd mij aan mijn lievelingsverhaal, dat ik „het frambozenstruikje" noemde, toen ik een kind was." „Dat verhaal heeft mij altijd met angst ver- vuld," antwoordde Katya. „Als ik door het bosch liep, verwachtte ik steeds onder elken hoop dorre bladen de vermoorde zuster te vin den. Reeds de gedachte daaraan deed mij alle frambozen vergiftig schijnen." „Ik zou wel eens willen weten, of de moor- denares wel veel plezier van haar rijkdom heeft gehad," merkte Olympia peinzend op, „of dat berouw haar voortdurend het leven heeft verbitterd. Ik bedoel natuurlijk het ware meisje, niet de helden van Slawaki." ,.Wat zou haar bejet hebbai er van fe ge- Voor deze bijzonaere anenfie bracnt W. T- P. Bosnian Bergens Harmonie hartelijk dank Aan het dochtertje van Mevr. van Reenen offreerde spr. een gouden armband ter herin- nering aan deze plechtigheid. Hij verzekerde, dat hiermede bedoeld was de banden tus schen de familie Van Reenen en de vereeni ging nog hechter te maken. Mr. JoCh. van Reenen deelde hierop mede, dat de Bouwmaatsdiappij de genoodigden een thee wenschte aan te bieden in Hotel Nas sau-Bergen. Wandelende begaven de genoodigden en belangstellenden zich hierop langs het mooie rijwielpad, dat prachtige gezichten biedt over het duinlandschap naar Bergen aan Zee. In Hotel Nassau-Bergen sprak Mr. H. D. A. van Reenen namens de gemeente een woord van welkom. Ook hij stelde het groote nut van het rijwielpad voor de wielrijders en de andere weggebruikers in het licht, waar- bij hij deed uitkomen, dat men zich niet te zeer over de aanvankelijk ondervonden moeilijk- heden moest verbazen, omdat rijwielpaden in dit deel van Noord-Holland nog niet zijn in- geburgerd. Spr. hoopte, dat het de vereeni ging gegeven mocht zijn om nog vele rijwiel paden in haar gebied van werkzaamheid tot stand te brengen en eindigde met een woord van warme waardeering voor het Bestuur. De heer Walraven deelde mede, dat de Bur gemeester van Alkmaar door het bijwonen van conferences te Amsterdam niet aanwezig ■kon zijn. Ook de andere leden van het dag bestuur waren verhinderd, waarom dan hem was opgedragen, de gemeente te vertegen- woordigen. Dat het gemeentebestuur van Alk maar het werk van de vereeniging hoog schat. bleek wel uit de toegekende subsidie. Spr. ver zekerde, dat Alkmaar hoopt, dat het gestichte rijwielpad zal zijn het eerste van een net van uitstekende, veilige rijwielpaden in Alkmaars omgeving, zooals er in Utrecht en Gelderland zoo vele zijn. Namens het Gemeentebestuur van Alkmaar wenschte spr. de Vereeniging van harte geluk met het tot stand gekomen' rijwielpad en hij eindigde met den wensch, dat de vereeniging daardoor tot zoodanigen bloei zou geraken, dat binnen korten tijd meerdere rijwielpaden tot stand zullen komen. Mr. H. D. A. van Reenen sprak hierna, mede namens zijn vrouw een wocrd van er- kentelijkheid voor de attentie aan zijn doch tertje bewezen. De hc-er A. C. Bos deed als secretaris voor lezing van een ingekomen telegram van ge- lukwensch van den burgemeester van Schoorl, Baron van Fridagh, waarin de wensch werd geuit, dat de vereeniging ook spoedig in Schoorl haar zegenrijk werk zal kunnen ter hand nemen. Ook deed hij voorlezing van een ingekomen telegraiischen gelukwensch van de Directie van de Rustende Jager te Bergen. Spr. richtte een woord van waardeering tot den voorzit ter, die in den tijd van desillusies toch de be- stuursbijeenkomsten wist te maken tot genoe- gelijke en prettige bijeenkomsten. Met voldoening decide spr. mede, dat nu de vereeniging daadwcrkelijk iets kon doen, er verschillende groote en kleine gaven zijn hin- nengekomen. Die gaven zijn wel lang niet voldoende om het werk te voltooien, maar wijzen erop, dat de vereeniging weer gaat leven in de harten van de bevolking. Zoo mogelijk, dan moet het geheele pad dan ook voor Augustus gereed zijn. 's Avonds werd er in de keurige dancing van Nassau Bergen nog een tegen entree toe- gankelijik bal georganiseerd, waarvan de ont- vangsten aan de Rijwielpadvereeniging ten goede kwamen. UIT KOE'DIJK. De raadi vergaderde Vrijdagmiddag vol- tallig. Op verzoek van den voorzitter, burgemees ter Kikkert, werd bet nieuw gekozen lid, de heer Visser, die inplaats van den heer v. d. Woude zitting nam, door den secretaris bin- nengeleid, .waarna deze in handen van den burgemeester de vereischte eeden aflegde. De Voorzitter wenschte den heer Visser geluk met zijn benoeming en uitte den wensch, dat hij op even waardige wijze als zijn voorganger, de belangen van de gemeen te zal bebartigen. De heer Visser oordeelde bet raadslid- maatschap een twijfelachtig genoegen, althans wanneer men het beoordeelt naar wat er van gezegd wordt. Spr. hoopte zijn beste krach- ten te geven om aan alle burgers van Koedijik bun recht te geven en het gemeentebelang van Koedijk naar boven te brengen. Ingekomen waren berichten van de heeren C. Beets, J. Verduin en G. Slotemaker, dat zij hun herbenoeming tot leden van de schat- tingscommissie aanvaarden. Van den heer J. Verduin was ook bericht ingekomen, dat hij zijn benoeming als lid nieten? Vrouwen van dat soort houden er doorgaans geen gewetensbezwaren op na." Flet was Tadeusz, die zoo sprak met iets minaehtends, zelfs met iets onverdraagzaams in zijn stem. „Zou zij misschien niet aan de verleiding van het oogenblik hebben toegegeven." „Jawel, best mogelijk, aan een aanval van naijver b.v., in welk geval zij niet heelemaal als een misdadigster is te beschouwen. Maar die verleiding moet dan een dieperen grond hebben." „Wilt u daarmee zeggen, dat het in uw oogen een grooter misd'aad was den rijken aanbidder te trouwen dan haar zuster te ver- moorden?" „Om hem zonder liefde te trouwen, enkel omdat hij een rijke partij wasja, een veel grooter misdaad-, hoewel niet in de oogen der wet." lets onbesetmds drong Katya met een brok in haar keel te vragen „Dus veroordeelt u elk verstandshuwe- lijk?" „Naar mijn opvatt'ing bestaat er zoo iets als 'n verstandshuwelijk niet. De beide deelen van het woord staan in tegenspraak met el kaar. Er zijn gewone maatschaopelijke con- tracten, als u dat zoo wil, afspraken, waarbij beide partijen op voordeel bedacht zijn. Blijk- baar kan de maatschappij daar niet buiten. Zoolang ze bij hun naam worden genoemd, heb ik er geen bezwaar tegen. Maar den wa ren naam beware men voor de ware verhou- ding: de vafje en toch onafwijsbare keuze, waarbij twee menschelijke wezens besluiten aan elkaar toe te behooren, naar ziel zoowel SE^1&t=ID 01 lain C—ID van het Burgerlijk Armbestuur aanvaart Goedkeuring was ingekomen op de gewijzig- de begrootiug en bericht, dat Ged. Staten hun beslissing inzake het verplaatsen van de ker mis in het Zuideinde te St. Paneras hadden verdaagd. Van den voorzitter van het Hooidstem- bureau was een rapport ingekomen over de gehouden raadsvefkiezing. Al deze stukken waren voor kennisgeving aangenomen. Van het Prov. Waterleidingbearijf was be richt ingekomen, dat voor veehoudersbe- drijven het water van 40 op 25 cent was ge bracht. De heer Kramer verheugde zich er- over, dat de Raad destijds, hoewel de wet- houders er niet veel van verwachtten, be- sloot, om adhaesie te betuigen met een adres over deze materie van Middelie. De veehou- dersbedrijven waren met het resultaat ten zeerste gebaat. Ingekomen was ook nog de goedkeuring op de rekening van 1925. Aan de orde was hierop het voorstel van B. en W. om het vermenigvuldigingscijfer wederom op 1.6 te bepalen. De V o o r z i 11 e r gaf namens B. en W. een toelichting op dat voorstel, waaruit bleek, dat er door een saldo van het vorig jaar f 22500 noodig is, zoodat, ook al zullen de inkomens 1/4 lager zijn, toch verwacht mag worden, dat met 1.6 zal kunnen worden volstaan. De heer M u 11 e r verklaarde, dat hij en de heer Hart zich ten voile met het voorstel kunnen vereenigen. De 22500 zal opgebracht moeten wor den door een klein deel van de burgerij en de schaduwzijde is, dat de inkomsten van de ar- beiders belangrijk minder zullen bedragen dan het vorig jaar. Velen van hen zijn losge- raakt en anderen zijn werkeloos. Reeds jaren wachten wij op een betere regeling van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeente. De burgemeester is in vele gevai- ien in dienst van het Rijk. Toch betaalt de gemeente f 1400 van zijn salaris en het Rijk maar 600. Deze verhouding deugt niet. Ook is het niet juist, dat de geesteskranken voor't grootste deel ten laste van de gemeen te komen. Spr. oordeelde het zaak om de ver eeniging van Nederlandsehe gemeenten spoe dig op het hart te drukken, met klem aan te dringen op berziening van de wet. Het raadslid Visser vond het onvoor- zichtig om het cijfer op 1.6 te houden. Daar- mede waagt men in een jaar de mooie reserve. Z.i. was het twijfelachtig of de gemeente zon der verhooging van het vermenigvuldigings cijfer zal uitkomen. Hij vond het dan ook voorzich-tig, om het verme'nigvuldigingscijfer met 1/10 te verhoogen. Wethouder Visser betoogde, dat ver- moedelijk de inkomens f 135000 of 1/4 min der zullen bedragen. De inkomsten uit de be- lastingen zijn begroot op 30.000. Er is maar f 22.500 noodig, wat ook 1/4 minder is, zoodat zeker met een cijfer van 1.6 kan worden volstaan. Wethouder D e G e u.s was daar huiverig voor. Tegen een cijfer van 1.7 zag spr. op, als naar lichaam, en nie belemmerd door mo- tieven, welke een handelskarakter dragen of ook slechts door het verstand worden aange- geven." Kazimira lachte flauwtjes. „Zou je ooit gedacht hebben, dat er derge- iijke romantische gevoelers huisden in de ziel van een ir.genkuir? Tadeusz is altijd een mijn van verrassingen, maar zoo heb ik hem nog nooit hooren spreken. Ligt het aan het nach- telijk uur, of heeft de geur van de kamperfoe- lit je gedachien los gemaakt, broeder?" Tadeusz lachte ook, maar een beetje verle- gen. „Och, natuurlijk is het een utopie, de scliets van een ondenkbaren toestand. Ja, het kan wel, dat de kamperfoelie er iets mee te maken heeft. Die ruikt heel wa lekkerder d'an machi- ne-olie, weet u." Katya bleef zwijgen, maar de moed begon haar te ontzinken. Dat waren dus zijn opvat- tingen van het huwelijk! De opvattingen van een idiealist in merg en been Zij kon zich niet langer verbazen over de heftige veroor- deeling van de met een half woord door haar opgeworpen gedachte. „Dat is nu heelemaal niets voor Tadeusz." zei Kazimira, terwijl Katya haar naar haar kamer bracht „Wat bedoel je?" „Nu, dat hij zonder eenige duidelijke reden Zich vrij-af geeft." „Is een bezoek aan jou geen reden ge- noeg?" „Misschien, als het bezoek tenminste mij geldt." Kazimira richtte een onderzoekenden blik maar erger vond hij een tekort. De verhoo ging is maar 1.6 of 2000 meer. De heer Hart oordeelde, dat de rede- neering van den heer Visser geen steek hield. Het vorig j3ar werd het verhoudingscijfer angstvallig vastgesteld, met de gedachte, dat men aan den lagen kant was. Toch is er f 5000 meer binnengekemen. De financieele toestand in de bedrijven is nog slechter en spr. wil dan ook die 500 aanwenden om he* vermenigvuldigingscijfer niet te verhoogen Het overschot is geen reserve, maar een te- veel op hetgeen in slechten tijd betaald is. Misschien komt men nu uit zonder saldo. doch in slechte tijden mag men de menschen zeker niet meer laten betalen dan strikt noo dig is. De Voorzitter deelde in antwocrd aan den heer Muller mede, dat het hem be kend was, dat ten aauzien van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeente, de regeering urgent was. Gehoopt mag worden, dat men spoedig een betere regeling lcrijgt. De heer Visser (raadslid) vroeg, of de heer Hart het op zijn veranhvoording durfde nemen, dat de kleine tuinders, met wier lot de heer Hart, blijkens diens verkiezingsmanifest, zoozeer was begaan. en die het vorig jaar teveel hebben betaald en nu misschien niets kunnen betalen, de kans te laten beloopen, dat door een niet-verhooging van het vermenigvuldigingscijfer, het door hen te veel betaalde ten bate van anderen wordt op- gebruikt. De heer Hart zeide, dat hij juist met het oog op de kleine tuinders en de arbeiders geen verhooging aanduifde. Spr. dacht, dat men er met 1.6 zou kunnen komen. Wanneer men niet te kort komt, dan zal men't volgend jaar vrij zeker kunnen verlagen. De heer Visser (raadslid) deed deson- danks het voorstel, om het vermenigvuldi gingscijfer met 1/10 te verhoogen. Dit voor stel werd gesteund door weth. De Oeus, doch met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Visser en De Geus. Het voorstel van B. en W. werd hierop aan genomen. Om formeele redenen werd het verbod in zake den verkoop van consumptiemelk be- neden een vetgehalte van 2.75 opnieuw vast gesteld. De suppletoire begrooting, dienst 1927 werd conform vastgesteld. De raadsleden buiten de wethouders wer den benoemd tot leden van de commissie, be- lasj: met het nazien van de rekening ove.' 1926. Hierop ging de Raad in comite. UIT ST. MAARTEN. Ged. Staten van Noord-Holland hebben het Bestuur van -de Geref. school te Stroet in de gemeente St. Maarten in het gelijk gesteld in het beroep, dat dit bestuur had iiigestald tegen het besluit van den gemeenteraad dat niet wenschte uit te betalen een vergoeding voor de z.g.n. na-aeten (diploma schoolraadf en de contribute voor het Gereformeerd Schoolverband. Ged. Staten gronden hun be shut op de overweging, dat die uitgave ge- schiedt in het belang van goed ondterwijs in op haar vriendin. Zij was niet alleen vlug van begrip, maar had ook gevoel voor hu mor, en in haar hart had een vermoeden pos gevat, een vermoeden, dat bij elke vrouw ai zeer spoedig opkomt. HOOFDSTUK VI. De „Morskie Oko." „Hoe is dat geagan? Had ik dat ver wacht?" Voortdurend werd Katya geplaagd door die vragen gedurende de weken, welke voN- den op dien sprookjesavond op de warandr In die weken was de week-end een vast- instelling geworden. Ondanks de drukke be zigheden, die hij acht'er den rug moest hebben alvorens naar Bugarije te vertrekken, was nog geen Zaterdagavond door Tadeusz over- geslagen. Nu eens kwam hij alleen, doch' meestentijds in gezelschap van zijn broeder Kazimira verwonderde zich allang nie m-eer; zij verheugde zich alleen er over. Wit had ooit kunnen denken, dat't lot, dat steeds zoo wreed voor haar was geweest, zulk een heerlijk geschenk voor haar had weggelegd? De broeder, dien zij het meeste lief had, en haar eerste ware vriendin gevoelden zich steeds meer tot elkander aangetrokken Ka tya's gevoelens kon zij gemakkelijk raden er. voor Tadeusz' houding scheen maar een uit- legging mogelijk. De fantasie van het zieke meisje was er geheel door in beslag genomen en haar langzaam wegkwijnen(i leven klamn- te zich hartstochtelijk er aan vast. (Wordt vervolgd.) Dt eerste zwatow, die geziea wordt, Is nog geen betrijs dst de zomer er al la. Wel echter is het een aandulding dat er ver sa dering ten goede in de natmir Zoo la bet ook met adverteeren: Daarom moet ook ten steHlgste de meening weerlegd worden, die men too vele malen hoort: plk heb al eena een advertentia geplaatst, het geeit toch nieta, lit heb nooit succea gehad of vooruttgang bemerkt." Neeu, natuurlijk niet, door tin advertentie maakt gij uw zaak niet bekend, gij moet regel- matig adverteeren, wij geven n de verzekering, dat gij beslist en afdoend succes zult hebben.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5