de rfchfing, die de school veorsfaat en de mt- gaven dtis vallen onder art. 101 der L. O.- wet 1920. Bezwaren tegen de wet op het Lager O/iderwijs. In de laatstgehouden vergadering van den raad dezer gemeente werd met algemeene stemmen besloten, zich tot de afdeeling 'Noord-Holland der Ver. van Ned. Gemeen- ien te wenden met het verzoek, bij de Staten Generaal op wetswijziging van de L. O.-wet 1920 aan te dringen. De volgende bezwaren, die ook wel reeds in andere gemeenten wer- den geopperd, worden daarbij naar voren ge- bracht: Inzake art. 205 deelen wij u rnee, dat onze emeente voor een in 1920 door de R.-K. ge- uwde school de rente heeft te voldoen van 6.214 pCt. 's jaars, voor een sehattingswaar- de van 36.000. De rentestandaard is thans ongeveer 1 3/4 pCt. lager, wat een verminde- ring aan rente zou geven van ruim 600 's jaars, indien de koers van thans toegepast 'ton. worden. Dit is, wanneer de eenmaal bepaalde ren te moet blijven, een groote onbillijkheid; het schoolbestuur toch zal niet nalaten, evengoed als de gemeente zulks doet, wanneer het in 1920 of 1921 het geld heeft geleend, tegen de toemmalige rente te gaan converteeren, en daardoor zal voor genoemd bestuur de moge- lijkheid niet zijn uitgesloten, dat men van de meerdere rente de schuld gaat aflossen, ter wijl de gemeente steeds de plm. 6 1/4 pCt. van de geheele 36.000 moet voldoeneen onbillijke, voor het schoolbestuur voordeelige zaak dus. Zuiverder zouden wij het dan ook achten, dat ieder jaar het percentage wordt geregeld, of dat zulks cm de 3 of 5 jaar wordt herzien. 2. Deze gemeente, teller.de s»; his 1300 Helen, heeft thans voor de ir-vmdhouding ran 5 scholen zorg te dragen. De 3 openbare Bcholen bestaan reeds 50 jaren en zijn goed onderhouden, maar kosten veel aan onder- ihoud, terwijl de R.-K. en Gereformeerde school zijn gebouwd, resp. in 1920'21 en 1*925'26, dus nog geheel nieuw zijn. Nu eegt art. 101, dat de gemeente aan de bestu- ren vergoedt de kosten van instandhouding. foangezien de kosten van de openbare scholen door het gemelde onderhoud hoog zijn, en het getal kinderen der 3 openbare scholen slechts ruim 100 is, zullen de kosten, uit te keeren per leerling, over 1926 op zijn minst 18.50 pedragen. De onvermijdelijke uitgaven voor bet openfoaar onderwijs worden na wikken en ■wegen, nadat de zuinigheid zooveel mogelijk fe betracht, gedaan; aanschaffing van iets nieuws in het belang van het onderwijs, is dan ook uitgesloten. De besturen der nieuwe bijzondere scholen worden hierdoor bevoor- recht, daar heeft men zeer weinig onderhoud, terwijl de Geref. school bovendien 75 leerlin- gen telt en dus een uitkeering van 1400 frijgt. Bij de bijzondere scholen kan men er zich dus op toeleggen te doen, wat de ge meente moet nalaten. Deze scholen zullen reeds nu of geleidelijk aan in een veel betere conditie verkeeren dan de openbare, alzoo geen gelijkstelling, maar ongelijkstelling van openbare tegenover bijzondere scholen. 3. Voor de Gereformeerde kinderen van bier en Dirkshorn (gem. Harenkarspel) heeft onze gemeente het vorige jaar het geld dis- ponibel moeten stellen voor den bouw van een nieuwe school, n.l. 20.000. Op die school zullen ongeveer'75 kinderen gaan, waarvan pl.m. 45 uit St. Maarten en pl.m. 30 uit Ha renkarspel. De gemeente St. Maarten kan daarvoor betalen 20 jaren lang de rente ad. 5 pCt., plus 100 aflossing, terwijl van Ha renkarspel onze gemeente te goede komt 6 pCt. van 20.000 X 30/75 pl.m. 500 m het jaar. Voor onze gemeente zeer riskant, want indien het kindertal aldaar terugloopt, worden de lasten voor onze gemeente nog be- zwarender, eveneens wanneer in de gemeente ;Karenkarspel een nieuwe school met den Bij- foel wordt gesticht, wat in den loop der jaren niet tot de onmogelijkheden zal gaan behoo- ren. Billijker komt het ons dan ook voor, wan neer in de wet ware vastgesteld, dat ook die gemeente In de stichting had moeten bijdra- gen. 4. Door deze wet wordt een Heine ge meente zooals de onze al zeer zwaar getrof- ;f en en ware het o.i. bil'lijk geweest, dat de jrijkswetgever ook daarmee had rekening ge houden door de lasten te verdeelen over net geheele land. Voor de instandhouding van lde 3 openbare scholen is voor 1927 alhier ge- fraamd als nadeelig slot 2145.25 en voor de 3 bijzondere scholen 5351.36, is te zamen pl.m. 7500. Voor een gemeente als de onze is het toch zeker niet overdreven, als wij een dergelijke regeling een onhoudbaren toestand ;ooemen. 5. Door het verhoogen van het aantal .kinderen (art. 28) om voor een onderwijs- jkracht in aanmerking te komen, geraakt onze •gemeente bovendien door het versnipperen |van het getal schoolgaande kinderen in nog jpngunsiiger conditie. De school te Eenigen- burg telt 16 kinderen en heeft een vakonder- jjHjzeres, die de gemeente 200 kost, de R.K. school te Rijpje 35 kinderen, eveneens 200 ivoor hetzelfde doel (1-mansscholen). De /Geref. school te Stroef heeft 3 leerkrachten en geen onderwijszeressen. De onderwijzeres- sen te St. Maarten en Valkoog solliciteeren; worden zij elders benoemd (die van eerstge- noemde school staat als no. 1 op de voor- dracht te Alkmaar), dan verkrijgt men al- jdaar, als beneden 48, geen opvolgster meer en moet voor het vak nuttige handwerken even eens 400 worden gevoteeid. Over assisten- "ten te St. Maarten en Valkoog zullen wij maar niet denken, dat is voor ons een totale onmogelijkheid, deze zouden dan moeten wor den aangesteld voor de scholen te St. Maar ten. Valkoog en Rijpje en mogelijk ook nog in de toekomst voor Stroet. Laatstgenoemde wijziging is voor vele plattelandsgemeenten en zeker in het bijzonder voor de onze, een 'groote verslechting van het onderwijs, zoodat men thans reeds kan verklaren, dat dit thans ontzettend duur is en, mogelijk binnen korten tijd daaraan kan toevoegen: helaas ook stecht UIT UTTGEEST. De gemeenferaad behandelde Vrifdagmid- cag een verzoek van de Nederl. Herv. Kerk voogdij aldaar, om de indertiid toegestane subiidie ad f 2000 voor de kerkrestauratie door onvoorziene omstandigheden te verhoo gen tot 2500i, Na enkele discussies werd op het verzoek' afwijzend beschikt. Tegen stemden de 5 R.-K. en de 2 S. D. A. P.-ers. In diezelfde zitting werd nog besloten, be- houdens goedkeuring van Ged. Staten, een proces te voeren tegen dan landeigenaar Mul, die reeds voor 2 jaar grond aan de gemeente verkocht had, maar sindsdien elk verzoek om den eigendomsovergang te teekenen van de hand gewezen had. UIT- ZUIDSCH AR WOUDE Bij het Zond'ag te Oostwoud gehouden concours van Harmcmie- en Fanfarecorpsen, vanwege den West-Frieschen Bond, behaalde het Fanfarecorps alhier, directeur de heer P. Prangre, een eersten prijs met 16314. p. UIT OUDORP. De heer A. Tamis, die bij de laatstgehou den verkiezing tot lid van den raad werd verkozen, heeft zijn benoeming niet aange- nomen Voor den zetel komt nu in aanmerking de heer J. Kunst Jz., No. 6 van de R.-K. lijst. UIT EGMONiD AAN ZE«E. 'De gemeenteraad vergaderde Vrijdag- avond. Afwezig de heeren Prins ,en Snoc-ks de laatste met kennisgeving wegens huiselijke omsiandigheden. 1. Ingekomen: Een schrijven van den mi nister van binnenlandsche. zaken, dat aan de gemeente Egmond aan Zee wederom de be- voegdheid verleend is voor de plaatselijke in- komstenbelasting een eigen heffing te houden tot 1 Mei 1932. Een schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring der gemeentebegrooting 1927 met speciaal verzoek hiervan mededeeling te doen aan de heeren Snoeks en Ruigewaard. (Deze heeren hadden zich tegen de bcgroo- ting verzet). Goedkeuring van Ged. Staten betreffende grondverkoop aan K. de Graaff, wijziging der begrooting en rekening van den straatweg over 1925. Proces-verbaal van kasopname en Jaarver- slag der gemeente Aangenomen voor kenms- geving. Jaarverslag en balans der gemeentebedrij- ven. Ter bahandeling bii de gemeenterekening op zij gelegd. De bedrijven sluiten over 1926 alle met een winst. Gasfabriek f 1671, water- leiding 346, Electr. Bedr. 402. Rekening Burg. Armbestuur en Gasthuis- fonds. Als voren. Rekening en verantwoord'ing der Gezond- heidscommissie, in ontvangst en uitgaai 2836.15. Batig saldo 16.13 Goedgekeurd. 2. Strandverpachting. B. en W. stelden voor evenals vorige jaren het strand te ver- pachten voor de volgende prijzen: P. de Graaff 300, Maatsch „Noordzee- bad" 300, Vendel 160, Avis 45, Napjes 30, Koopman 30, Hendrika-stichting 70, met de bepaling, dat geen der pachters hun zaak aan een ander mogen overdoen zon- der goedkeuring van B. en w. De heer Zwaan vroeg, hoe het nu ging met het stuk, dat P. de Graaff het vorige jaar bdjgepacht had. De voorzitter antwoordde, dat dit nu ter be sdiikking van Vendel gesteld werd. iDe heer v. d. Schenkel: Maar de gemeente heeft er toch voordeel van gehad. De voorzitter: Laten we erkennen, dat het een abnormaal voordeel geweest is. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. In verband hiermede was ook een schrijven ingekomen van den heer Zwart om een bier- tent te mogen plaatsen op het strand in ver band met den verbouw van zijn perceel. De voorzitter merkte op, dat de vorige maal met algemeene stejnmen een dergelijk verzoek was afgewezen. Mevrouw Visser-Visser zocht het zwaarte punt in den verbouw Het strand was ruira genoeg en er was ook een verzoek van A Gravemaker. De voorzitter decide mede, dat dit alleen voor roomijs was. Er ontspon zich een levendige discussie. Men bleek sterk gekant tegen uitbreiding van biertenten, die indertijd aanleiding gegeven hadden tot wantoestanden. IJsverkoop zou daar geen oorzaak van zijn. Mevr. Visser pleitte voor toestemming aan het verzoek van Zwart. Anders ook geen toestemming aan Gravemaker. Het voorstel van B. en W. tot inwilliging van het laatste verzoek werd aangenomen. Tegen: mevr. Visser, de heer Maas en mevr. v. d. Pol- de Graaff. B. en W. stelden voor de vergoeding te be- palen op 20. De heer Zwaan vond het wat hoog, de heer Ruigewaard opperde een bedrag van 10, de heer Zwaan wilde het verschil deelen, doch ten slotte werd het voorstel van B. en W aangenomen. Tegen de heeren Zwaan en Rui gewaard. Mevr. Visser onthield zich van stem/men. Op aandrang van den heer v. d. Schenkel werd de discussie betreffende het verzoek van Zwart weder heropend. Spr. wilde toestem ming verleenen alleen tijdens den verbouw. Ten slotte werd dit voorstel verworpen. Voor de heeren v. d. Schickel en Maas en me vrouw Visser. 3. 'Herziening tarief gas en waterleiding. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. met een voorstel kwatnen naar aanleiding van het verzoek der nieuwe R. K. kolonie, die veel gas zal gebruifcen. Een speciaal tarief was ontworpen voor de grootgebruikers, waar- onder ook pensions e.d. kunnen gerekend: worden. Verder geloofde en hoopie de voorzit ter binnenkort ook te kunnen komen met een voorstel tot algemeene verlaging van den gasprijs, waarvan iedereen kon profiteered Tarief voor grootgebruikers: bij afname van ten minste 15000 M3 per jaar 12 ct. per MS, tenminste 5000 M3 10 cent; 7500 M3 8 cent; 10.000 M3 7 cent; 12.500 M3 654 cent en tenminste 15000 M3 6 cent. Voor pensions, ingaande de meteropname begin Mei: tot 10 M3 per maand 14 cent, 101—250 M3 10 cent, 251—500 M3 8 cent, 501—1000 M3 7 cent en boven 1000 M3 6 ct. per M3. Ook voor afname van electriciteit werd een. tarief voorgesteld: afname van tenminste 2500 K.W.U. per jaar 25 ct. per K. W. U., 5000 K.W.U. 12 ct. Bij overschrijding der maximale belasting wordt boete toegepast. Aldus besloten. 4. Verhuring van grond. De maatschapplj „Noordzeebad" v/a-^ocfrt een hek te mogen plaatsen Mf de pas opgetroHten \vonTngen B en W. stelden voor dit toe te staan, mits men 2 M. uit den kant bleef. Zulks tot wederop- zeggens toe a raison van een retributie van 2.50 per jaar. De heer Zwaan achtte de houten woningen in strijd met de bouwverordening, doch vond geen bijval. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. 5. Algemeene politieverordening. Aange- zien deze twee maanden ter visie had gelegen voor de leden, stelde die voorzitter voor deze verordening vast te stellen, zooals ze was aangeboden. Het was een lijvig stuk. De heer Ruigewaard informeerde naar ge- maakte opmerkingen der Gezondheidscom- missie. Daaraan bleek voldaam te zijn. Het waren geen dingen van belang. De pol'tieverordening werd met alg. stem- men aangenomen. (We hopen te zijner tijd, indien gewenscht, op dit staatsshik terug te komi.11). 6. Suppl. begrooting 1926 tot een bedrag van 8901,32, waarvan echter ongeveer f 70C0,terug komt, terwijl daarin ook op- genomen werd de winst op de bedirijven. Aangenomen werd hot voorstel van B. en W. om met het voorgaande in overeeneiem- ming; de winsten in de bedrijven te laten en de suippl. begrooiing goedgekeurd. 7. Benoemine leden schattingscommissde Alle aftredcnden, de heeren K. de Graaff, A. Krab, H. j. Ccniin en C. J. Eijma, werden herbenoemd. 8. Onbewoonbaarverklaring. Door de Gezondheidscommissie werden ter onbewoonbaarverklaring voorgedragen de •perceelen Bergstraat 45 en Achtcrstraat 11. B. en W. meenden, dat die perceelen daar inderdaad voor in aanmerking kwamcn. Het eerste was a.l ontruimd, voor het andere zou een termijn van 6 maanden gelden. Mevr. Visser vermoedde, dat de bewouer van het laatste perceel reparatie gevraagd en niet gekregen had. En dan loopt men naar de gezondlieidscommissie. 'Niettemin wex-d' met algemeene stemmen tot onbewoonbaarverklaring besloten. 8a. Alvorens tot de rondvraag over te gaan wilde de voorzitter nog eenige mededeelingen doen. De heer Ruigewaard had de vorige maal aangedrongen op de instelling van een com- missie van bijstand voor de financien, B. en W. hadden dit overwogen en waren niet be- reid daaraan tee te geven. De heer Ruigewaard had het zich zoo voor gesteld, dat een commissie in of buiten den raad bevoegdheid kreeg om iemand aan te stellen om de boeken na te gaan. Dat ont- sloeg den raad van veel soesah en was ook voor B. en W. gewenscht. De voorzitter had nooit gehoord, dat een raadeommissie buiten den raad benoemde. In verband met hetgeen gepasseerd was, merk te spr. op, dat het altijd mogelijk is, dat iemand, die geld ophaalt, er mee van door gaat. Daar helpen geen commissies aan. De heer Ruigewaard wees op zijn parti- culier bedrijf, waarin hij een accountant had boven zijn boekhouders. De voorzitter: Wij hebben ook een accoun tant. De heer v. d. Schickel zou er direct voor te vinden zijn, indien de commissie zelf bij machte was om te controleeren. Nu moesten ze toch den accountant gelooven. De heer RuigewaardEr is er niet een in den raad die't kan. De voorzitter: Wij hebben een accountant voor de bedrijven De heer Ruigewaard: Eens in't jaar. De voorzitter: Neen, elke 3 maanden. En dan nog den accountant van de provincie. De heer Ruigewaard: Toch wist de raad niets af van de vorige zaak. De voorzitter: Dat kon ook niet. De ac countants hebben het ook niet gemerkt. B en W. zijn dus niet voor de commissie. Aan mevr. Visser werd medegedeeld, dat overeenkomstig haar wensch de muntgasme- ters van kaarten zijn voorzien. Aan den heer Zwaan werd medegedeeld in verband met diens opmerkingen in de vo rige vergadtering clat de bouwlijn door B. en W., de rooilijn door den Raad werd vast gesteld. De rooilijn van den grond, die aan K. de Graaff verkocht is, was al jareni gele- den vastgesteld en in kaart gebrac'ht. 8b. Rondvraag. De heer Ruigewaard zou gaarne een paal geplaatst zien in de School- straat om het doorrijden met wagens te belet- ten. Het is daar nauw en er ontetaat groote hinder voor de hewoners der aangrenzende perceelen. De voorzitter meende, dat dit gioote be zwaren voor de neringdoenden zou meebren- gen, die daar dageliiks met brood- en melk- karretjes e. d. doorgaan. De heer K. de Graaff achtte een belemme- ring langs de kairten beter dan een in het midden. Er zal de nood'ige aandacht aan besteed worden. 9. Voortzettinig der vergadering met ge- sfoten deuren ter behandeling van te'asting- zaken. UIT LIMME'N. Het fanfarecorps „Excelsior" behaalde op het concours te Amsterdam een derden prijs in de 2e afdeeling. Bij den gehouden turndag behaalde „Kracth en Vlugheid" een len prijs voor lsstok-hoogspringen, welke prijs werd be- aald door den heer Jb. Adrichem. UIT HOORN. Alhier is ruim 90 jaar cud, overleden ds. 'N. J. Telders, emeritus Ned. Herv. predikant. Ds. Telders stond achterenvolgens te Re- nesse, als hulpprediker. te Steenborgen, Bor- culo, Nw.-Vosmeer, Oisterwijk, St. Michiels- gestel en veikreeg in 1909 zijn emiritaat. Tot predikant bij de geref. gemeente alhier is beroepen ds. S. Wesbonk te Jutrijp-Flom- merls. 1 UIT BERGEN. Vrijdagavond tegen donker werd1 aan den Ruesenweg een huilenden jongen aangetrof fen, die uit de ouderl-ijke woning te Noor- scharwoude bleek te zijn weggeloopen met medeneming van zijn zuaje's spaarpot. De politic heeft den 11-jarigen jongen denzelfdcn nacht nog per auto thuis gigbracht, waar al- les in rep ep roer was. Men was bevreesd, dat den jongen een ongcluk was overkomeu, waajom men reeds hiear en dav- gedregd had. Het leggen van rroteenng fn een ge- deelte van den Loudelsweg en Naticw is door het gemeentebstuur gegund voor j 788 aan de heeren Vrasdonk en de Waard. Gevonden voorwerpen. Een zilveren doekspeldeen gebreidc zijden kindierhandSchoeneen zwart etuitje met pct- loodeneen brilleglas; een zwart etuitje met koperen sluiting, inh. potlooden en penhou- ders; een zilveren mandietkuoop; eejj blauwe alpenmuts. ss UIT HEILOO. In de bestuursvergadering van V. V. V. is gekozen tot vice-voorzitter de heer W. van de Vail en tot penningmeester de heer H. N. K. Hopman. Deze week zal de commissie tot nazien der bescheiden van de verloting bijeen- komen, zoodat we spoedig een ledenvergaCe- ring kunnen tegemoet zien. Door de heer D. van Weelderen Sr., zijn heden d eerste aardbeien van den kouden grond geplukt van 't soort Deutsch Evern. Dit is bijzonder vroeg. De vruchten zijn ze ker van planten die in den nacht van 30 April op 1 Mei door de vorst zijn gespaard. DE RAADSVERKIEZING TE AARDE'NBURG. Zaterdag is de substituut-officier van juslitie uit Middelburg andercnaal te Aar- den'burg geweest; hij onderwierp weer een groot aantal personen aan een verhoor, in verband met hetgeen bij de verkiezing van leden van den gemeenteraad op 21 Mei met een groot aantal stembiljetten zou zijn voor- gevallen. Deze zouden door het stembureee. zijn vervalscht met strepen met het roorie potlood. Daardoor zouden 74 steminen op niet-roomsche candidaten ongeldig zijn vcr- k'aard. Het stembureau plaatste zich daarbij zoodanig, dat het pufc/iek in het lokaal geen zijner handelingen kon waarnemen. Het trok de aandacht dat bij deze stemming 74 perso nen blijk zouden hebben gegven niet ie we- ten hoe met een stembdljet te moeten 0111- gaan, want bij de Stajenverkiezing waren aan d-atzelfde bureau slechts 9 ongeldige stemmen. Nadat het bureau zijn telling had vastgesteld. reclameerden vele kiezers daar- tegen, daarbij opgevend hoe zij gestemd had den en toen kreeg men meer stemmen voor de niet-roomsehen dan het bureau (dat uiislui- tend uit r.- k. bestond) had opgegeven. NED. BOND VOOR ZIEKEN- VERPLEGING. Zakrdag is in den Dierentuin te 's-Gra- venhage onder voorzitterschap van dr. H. Burgerhout de 35ste jaarlijksclve vergadering van den Nedcrlandschen Bond voor Zieken- verpleging gehouden. Vertegenwoordigd waren 14 afdeelingen. In behandeling kwam 0. m. een voorstel van het hooldbestuur om te besluiten, dat aan de voorwaarden voor aansluiting aan de Bondsbureaux een artikel aan het deshetref- fendte huishoudelijk reglement zal worden toegevoegd, waarin wordt voorgeschreven, dat de candidaat (date) zich bereid verklaart bij het intreden van 001 iogsgevaar of in ge- val van groote calamiteiten, waarbij de hulp van het Roode Kruis noodig is, zich beschik- baar te stellen. Dr. Dubois (Amsterdam) achtte het voor stel te zeer dwingend. Reeds thans hebben yerschillende verpleegsters van het Wilhelmi- nagasihuis haar lidmaatschap opgezegd, daar zij vrij willen blijven. In geen geval zou spr. de verhintenis met het Roode Kruis voor langer dan een jaar den leden-verpleegsters willen zien opgclegd. Ook dr. Leiiveld (Utrecht) achtte het voor stel ongewenscht. Spr. beval aan ec.rt be- sprekingen met het Roode Kruis te houden. Dr. Rutgers (bestuurslid van het Roode Kruis) betoogde, dat ds dwang, dien het voorstel van het bondsbestuur oplegt, niet groot is. Het is de bedoeling, dat in geval van overmacht ziekte der moeder, hulpbe- hoevendheid van een naast familielid enz de betrokken zuster zich van de verpMchting ontslagen kan aehten. Het Roode Kruis moet echter een overzicht hebben van den aard der 1 werkzaamheden waarmee de zusters, die in oorlogstijd beschikbaar zullen zijn, het best vertrouwd zijn: interne ziekten, zenuwlijden e.a., opdat het bij de indeeling der zusters daarmee rekening kan houden. Ook de aan- wijzing van leidsters hangt daarmee samen. Zr. Bliek was van meening, dat de Bond zijn leden geen dwang behoort o:p te leggen. Mevr. de BussyKruysse best reed de dwangoplegging. Dr. Kuyper (Amsterdam) betoogde dat, zoomin als een dokter zich laat dwingen tot verhintenissen, een verpleegster zulks wenscht. Spr. vreesde, dat bij aanneming van het voorstel nog verscheidene zusters van het Wilhelminagasthuis, waarvan spr. de leiding heeft, zullen bedanken. Ten slotte trok het hoofdbestuur zijn voor stel in, terwijl de vergadering zich principled voor samenwerking met het Roode Kruis uit- sprak op een basis van geheel vrije overeen- komst. Een commissie van vcorbereiding zal wor den ingesteld, welke zoo spoedig mogelijk met practisehe voorstellen zal komen, die dan op de volgende jaarlijksche vergadering zullen worden be'handeld. Dr. Polak (Den Haag) verdedigde daarna een voorstel zijner afdeeling om het hoofdbe stuur op te dragen zich tot de regeering te wenden met het verzoek aan den reeds in 1924 door den bond uitgesproken wensch: „het verkrijgen van het diploma van kraarn- verpleegster afhankelijk te stelien van het af- leggen van een examen in de kraamverple- ging onder controle van rijkswege" gevolg te geven. Na eenige discussie werd dit voorstel met vriiwel algemeene stemmen aanvaard. Verder verdedigde dr. Polak een voorste!«- Den Haag om den bond te doen aansluiten bij de Ned. Centrale Vereeniging voor pen- sioerwerzekering voor maatschappelijke wer- kers. Besloten werd, dit punt aan te houden, evenals een motie-Amsterdam inzake ver- vroeging van den pensioensleeftijd tot 55 jaar en een door dr. Bubois aanbevolen plan - dat reeds in 1921 aan de orde is geweest om den bond meer te doen zijn een vakver- eemiging. E>e bepaling van do plaats, waar de vol gende vergadering zal worden gehouden, teerd aan het Bestuur overgeTaten. Ten slotte hield dr. J. Schoamaker (Den Haag) een causerie over de behandeling van verwondingen door verkeersongevallen. JUBILe IN D'E TEXTIELNiJVERHEfD. Met was Vrijdag honderd jaar geleden dat de heer Pieter van Dooren te Tilburg de eer ste stoommachine liet plaatsen in een Neder- landsc'he textielfabriek. Zijn arbeiders waren daarover destijds zoo gebelgd, dat zij de rui- ten bij hem inwierpen. Sinds dien hebben zij zich echter wel verzoend met den toestand en de fabnek is van jaar tot jaar gegroeid en uitgebreid. Het jubile is met groote opgewektheid ge- vierd. NEDERLANiDSCHE PLEEGO'UDERS NAAR WEENEN. xi ^!l'ni wor<it te Weenen een gezeischap Nedeiiandsche pleegouders verwacht, dat door een comite feestelijk zal worden ont- vangen. Op 21 Jul i komt er een oxtra-trein met Nederlandsche pleegouders. AMER'IKAANSOH OORiO'GSSCHIP IN ROTTERDAM. Zaterdagmorgen is te Rotterdam uit Cadiz aangekomen de Amerikaansche kruiser Memphis. Aan boord bevinden zich o.a. de heeren Burrage, commandant van de Ame rikaansche marine in de Europeesche wate- ren, en Bagley, cud-gezantschapsattache te s-Gravenhage. De bemanning bestaat uit 800 keppen.. De kruiser cen vierpijper behoort tot het nieuwsie type; liet heeft o.a twee vlieg- tingen aan boord. Het schip zal tot 6 Juni in Roiierdam blijven. Daarna vertrekt het naar Belfaft. NAAR BUITEN". D: vaeaniiekoioriie „Naar Buiten" uitgaan- de van d; vereeniging van Vrijzinnige Zon- ciafvscliolen, die een koloniehuis te Lunteren liezit, zal een tweede koloniehuis bouwen in cle di inen te Oostvoorue, waarvoor de grond bercids is gekocht. Een kapitaal van f 20,000 is er voor beschikbaar. Er is echter in het ge heel 60 (100 noodig. Het bestuur zal een ebligati'Teening plaatsen. Het doel is het ko loniehuis in den zomer van 1928 te openen. EEN LAADBRUG OMGEVAREN. Zaterdagmorgen zou de hopperzuiger Ni colas Caicagno, welke bij J. Meyer's scheeps- werf tc Za-lt Bommel is gebouwd, van Rot terdam naar zijn bestemming: Montevideo, vertrckken. De zuiger had in do Maashaven bij de N.V. Thomsen's havenbedrijf ko'en \-cor de verre reis ingenomen. Toen het schip, dat op eigen kracht voer en door het bureau Wijsmuller zou worden vervoerd. een eindje uit den Noordwal was, moest de kapitein uit- witken. Hij koerste weer naar den will en voer vlak daar onder verder. Hij schijnt daarbij niet te hebben opgemcrkt, dat een eind verder de 40 meter larige uitlooper van. laadbrug no. van Thomson's havenbedrijf horizontaal bo ven het water uitstak. De Nicolas Caleagno liep met den mast tegen den uitlooper op. Het gevolg wag, dat de geheele laadbrug lang?anrn opzij werd gedrukt en ten slotte onder luid geraas omviel en in elkaar zakte. Met enorme gewicht de laadbrug weegt ongeveer 220 ton heeft- de loopkast verbrij- zold. De machinist heeft beide armen gebro- ken, heeft cen hoofdwondc en zware inwen- dige kneuzingen, zijn toestand is zeer ern- stig. Op het terrein van Thomson's havenbedrijf is het rond de totaa! ver woes te laadbrug een ware mine. Kleine onderdeekn liggen versplinterd in het rond. De drie platte spoorwagens, waar- de loopkast bii haar val op terecht kwam, zijn eveneens geheel vernield. Een is, tenge. volge van het enorme gewicht, tot de buffer; in den grond gedrongen. De Nicolas Calagno heeft men na de aan- varing weer vastgemaakt. Naar men aan de N. R. Ct. mededee'de be- rlraagt de schade naar schatting ongeveer f 300,060. VOOR DRENTE'S OPBOUW. In een zoo go-.d als ujtverkocht huis hei Ncn Cor van der Lugt Melsert en de zij net, in den Koninklijken Schouwburg te Amster dam een mcoie voorstelling gegeven van ,.d< Man die de Happen kriigt", ten bate van hei werk van Drente's Opbouw". Annie van Ees en Jo Walraven en nog' eec paar dames collecteerden in hun tamboerijr en haalden 220 op. Toen ging het spel weer door. De netto opbrengst van de collecte zal geheel ten bate van het comite voor Drente's Opbouw komen. De geheele opbrengst van de Amsterdam sche collecte voor het Drentsche veenkind was 25.620. De onkosten beliepen 1856. zoo. dat aan den penningmeester der landelijke propaganda-ccmmissie. mr. A. J. M. Lees- berg te Alkmaar, 23.764 kon worden over- gemaakt. p. VERBETERING VAN HET KIES- STELSEL. Het bestuur van de Nederlandsche Veree niging tot verbetering van het kiesstelsel heeft een voorstel gericht tot de in de Tweede Kamer vertegenwoord'igde politieke partijen tot het houden van een conferentic ter bespre- king van de vraag hoe, onder behoud van het tegenwoordige stelsal der evenredige verte- genwoordiging, aan de kiezers en kiezeres6en eene grootere persoonlijke invloed kan wor den toegekend. Het bestuur teekende bij die uitnoodiging aan, dat het indertijd door de Vereeniging gepubliceerde ontwerp slechts bedodde ees regeling aan te geven op welke wijzie bet b.v. „zou" kunnen, dat aan kiezers en kiezeressen een grootere persoonlijke invloed was ge- waarborgd VERBETERING RIJKSWEG HAARLEM—VELSEN. Een wctsontwerp is ingediend tot verkll ring van liet algemeen nut der onteigening van perceelen, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor verbetering van den Rijksweg van Haarlem naar Velser in de gemeeftten Haarlem, Schoten en Velser. De lengte van den te verbeteren weg be d'raagt te zamen ongeveer 614 K.M. De to tale kosten worden geraamd on J 800.000.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6