PUROL "fujuLc BinnenSand Zeetijdingen fe- Wianktberishten voorloopig nog arreen mafroos zonaer ergen inkomsten. Eenige bankbiljetten om hem in staat tie stellen, de afwikkeling der erfenis af te wachten, zouden hem niet o'nwelkom zijn En er waren meisjes, die hem geld zonden, bij elkaar eenige duizenden francs. Tot dezer dagen ontdekt werd, dat het heele verhaal van de erfenis uit de lucht was gegrepen, zelfs erger dan dat, want als het telegram yan den notaris draadloos was overgekomen, zou het althans in letterlijken zin uit de lucht gegrepen en toch waar geweest zijn. Maar dat telegram had hij zelf verzonden; het was door het posfkantoor opgevangen en aan hem bezorgd. De pseudb-erfgenaam zal au voor den krijgsraad moeten verschijnen. ZEVENTIG KROKODILLEN OP EEN BOVENWONING. Een zonderling echtgenoot leeft te Parijs in den persoon van een vroegeren kolonialen ambtenaar L., wiens vrouw zich zooeven he- vig verontwaardigd bij den commissaris van olitie van haar wijk is komen vervoegen. L. ad nl., toen hij onlangs uit Indo-China te- rugkwam, zeventig jonge krokodillen meege- bracht, die hij huisvestte in zijn badkamer. De vrouw jammerde nu, dat zij weliswaar aan- yankelijk de zaak als een grap had opgevat, maar dat „die vieze dieren" thans door de geheele etagewoning kruipen, den kinderen doodsangsten aanjagen en het geheele gezins- leven tot een hel maken. Zij gaf als haar voornemen te kennen, haar man voorgoed te verlaten en bij haar moeder op het land haar intrek te nemen. Het geval is juridisch interessant, omdat een weigering tot samenleving in het huis haars echtgenoots met of zonder krokodil len haar een scheidingsproces kan bezor- jen, waarin zij de nadeelige positie van ge- daagde infieemt! WRAAK NA VIJFTIG JAAR. Zijn vrouw in haar levensavond doodgeschoten. Ik heh haar doodgeschoten, omdat zij nij in 1874 ontrouw is geweest en daarvan kon ik de herinnering niet meer verdragen Met deze verwonderlijke woorden meldde zich een 83-jarig man in het dorp Chateau- villain Haute-Marne) bij ae plaatselijke gendarmerie, en het bleek inderdaad, dat hij zijn 76-jarige vrouw had doodgeschoten. Het misdriif had nlaats gehad terwijl de ongeluk- kige vrouw sliep. Later herhaalde de moorde- naar, Michel genaamd, zijn bekentenis voor den rechter van instructie: hij preciseerde, dat hij een halve eeuw zijn leed had gedragen over het verraad, waaraan zij zich in de eer- ste maanden van hun huwelijlk had sdhuldig gemaakt. Uiterlijk was hun echt sindsdien volkomen normaal geweest, maar de hem aan- gedane smaad had hij niet kunnen vergeten. Deze was hij) betreurde het, maar zei er niets aan te hebben kunnen doen plotse- ling weer bij: hem boven gekomen, toen hij een oogenblik in het slapende gelaat van zijn hoogfoejaarde levensgezellin de trekken van haar jeugd meende terug te zien. VERBREKING VAN TROUWBELOFTE. 1 Vierduizend minnebrieven. In Engeland komen, zooals men weet, nog geregeld processen voor wegens .,breach of promise", verbreking van trouwbelofte. ■Thans is te Londen zulk een proces gaande, dat merkwaardig is om het fell, dat de man en het meisje niet minder dan zes jaren met elkaar verloofd zijn geweest en vierduizend minnebrieven met elkaar gewisseld hebben. Het geval heeft overigens een tragischen kant, omdat de man, die door bet meisje wordt vervolgd, het slachtoffer is geworden van eigen moreele zwakheid. James Macken chie en Agnes Graham zoo heeten de be- trokkenen verloofden zich in 1920 met el kaar. Mackenchie ging kort daarop naar Ma lakka, waar hij een betrekking had gekregen. Mej. Graham zou twee jaren later naar Ma- lakka gaan om met haar verloofde in het hu- welijk te treden; doch naderhand werd be- sloten te wachten tot 1925, wanneer Macken- chie's dienstbetrekking zou zijn geeindigd en hij naar Engeland terug zou keeren. Hij was intusschen in netelige verwikkelingen ge- raakt, waarover hij zijn meisje inlichtte, dat hem daarop een brief schreef, waarin zij zich bereid verklaarde hem zijn vrijheid1 terug te jgeven en zeide, dat het niet haar bedoeling was, hem te binden. Mackenchie weigerde echter van dit aanbod gebruik te maken. De drukke briefwisseling, die had plaats gehad, werd vervolgens op den zelfden voet voort- gezet, waarbij; zij elkaar telkens weer hun liefde en trouw bezwoeren. Nog kort voor- dat Mackenchie naar Engeland terugkeerde, verklaarde hij zijn meisje, dat hij nog altijd van haar hield en trotsch was op haar trouw en kloek gedrag. Doch nauwelijks had hij voet aan wal gezet, of hij schreef een brief, waarin hij zijn meisje zijn vrijheid terug vroeg, niet omdat hij niet meer van haar hield, doch, zoo schreef hij, omdat hij: haar niet waard was en hij haar zoo vaak bedro- gen had. Hij had te Singapore *U. in de een- zaamheid en narigheid van het koloniaal be- 6taan een vrouw leeren kennen, die hem in haar macht had gekregen en "an wie hij zich niet meer los kon maken en met wie hij op dezelfde boot naar Engeland was gekomen. Kort daarop huwde hij dan ook met deze vrouw. Mej. Graham meende dat het gedrag van Mackenchie een gegronde reden was voor een eisch tot schadevergoeding. Met 1200 pond sterling acht zij de onkosten voor haar uitrusting (280 pond) en het geleden leed be- hoorlijik vergoed. De intieme minnebrieven, tusschen de twee menschen gewisseld, een ontzagwekkend dossier, doen nu dienst als het bewijsmateri- aal voor de trouweloosheid van Mac. BRANDEN. b Maandagmiddag is in de Peel onder Asten geheel afgebrand de boerderij van P. Lahey. Met het huis verbrandde de inboed'el en 12 varkens. Maandagmiddag is te Lierop afgebrand het in de kom van het dorp gelegen cafe van C. van Oosterhout. Niets kon worden gered. Onder het verbrande bevindt zich ook het ge heele bezit van de oude handboogschutterij Concordia als boeken, pijlen, vaatjdel, bogen. OPGRAVINGEN. Onder leiding van den heer Lanting van het Moseum te Groningen werdeji de vorige 0oos30" 60.Tube 80ct.BijApoth.enDrogisfcen ill week bij de Lage Vuursche oudheidkundige opgravingen gedaan. Nabij de z.g. „Grot" op het landgoed1 „Groot Drakestein" werd een grafplaats blootgelegd. In het graf werd een groote rood gekleurde aarden pot of ui'n gevonden met menschelijke overblijfselen, benevens eenig gereedSchap uit het steenen tijdperk, als een hamer, beitel en een hoornachtig mesje. Alles in vrij gaven toestand. Het gevondene is opgezonden naar bet Museum van Oudheden voor de provjpcie en de stad Groningen. GE'LDiGH'EIDSDUUR DER PASPOORTEN. De vaste commissie voor belastingen uit de Tweede Kaimer heeft schriftelijk overleg ge- pleegd met de regeering inzake het wetsont- werp tot wijziging van de Zegelwet 1917 en van de Wet op de Kanselarijrechten. Biji dat overleg decide de commissie aan de regeering mede, dat tegen den inhoud van het ontwerp bijl haar geen bezwaar bestond. Ziji wees er evenwel op, dat de verdubbeling van den duur der paspoorten voor een deel de kracht ontneemt aan de bepaling, voorkomende in artikel 6 van het wetsontwerip nopens het hef- fen van belasting van niet binnen het Rijk wonende Nederlanders, enz., welke bepaling o.a. het niet afgeven of verlengen van een paspoort mogelijk maakt als dwangimiddel te. genover hen, die in gebreke blijven de door hen verschuldigde belasting te voldoen. Met andere leden der commissie was de re geering echter van meening, dat de verdubbe ling van den geldigheidsduur van paspoorten als een maatregel in het belang van velen niet mag worden nagelaten, omdat daarmede het effect als dwangmiddel tegenover een naar verhouding klein aantal kwaadwilligen eenigszins zou worden venninderd. De regeering gaf voorts de verzekering, dat voor zoover dit van haar afhangt, het tijdstip van inwerkingtreding der wet zoo vroeg mogelijki zal worden gesteld. i? HET AUTO-ONGELUK BIJ, UITHOORN. pP' Oimtrent het auto-ongeluk, dat op den onbe- waakten overweg in den hoofdweg van den Zuider Legmeerpolder, welke weg deel uit- maakt van van den grooten verkeei"sweg van Amsterdam naar Woerden, heeft plaats ge had. verneemit de Tel. nog het volgende: Met groote vaart naderde uit he rich ting Bovenkerk de auto, waarin gezeten waren de 22-jarige heer Oudijk, graanhandelaar uit Waddinxveen, en de 24-jarige mej. J. W. W. Blijleven, uit Nieuwkoop. Laatstgenoemde was per trein naar Amsterdam geweest en zou ook weer per trein naar huis zijn gegaan, ware het niet, dat zij in de stad den heer O had ontmoet, met wien zij' mee naar huis reed. Tegelijkertijd naderde uit de rich ting Aalsmeer de trein. Aangezien ter plaatse door de aanwezig- heid van een boerderij geen uitzicht op de spoorbaan bestaat, zag de heer Oudijk waar- sohijnlijk den trein niet, zoodat een botsing onvermijdelijk was. De auto werd door een hek geduwd en geheel versplinterd. Ongeveer 100 M. verder werd de trein tot stilstand gebracht. De heer Oudijk werd zwaar ver- minkt onder den auto weggehaald en moet op slag dood geweest zijn. Mej. B. hing nog in den wagen. Dr. de Jong te Uithoorn was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp. Zoowel het lijk van den heer O. als mej. B. werden met den trein naar Uithoorn ver- voerd. Het lijk is heden naar Waddinxveen over gebracht, terwijl Mej. B. naar Amster dam vervoerd en aldaar in het Wilhelmina- gasthuis opgenomen werd. Haar toestand is Hoogst ernstig. Heden kon haar nog geen verhoor worden afgenomen. De bij den trein dienstdoenden conducteur H. B. uit Mijdrecht verkeerde in zulk een overspannen toestand, dat hij geen dienst meer kon doen. Ten slotte zij) nog gemeld, dat de overweg, waar het ongeval gebeurde, tot voor eenigen tijd nog bewaakt was. Er staat nog een wach- terswoning. MET EE'N1 STOEL IEMAND DOODGESLAGEN. Voor de Rechtbank te Roermond had zich gister te verantwoorden de 32-jarige cafe- houder H. J. A. J. uit Weert, die op 19 April j.l. den koperslager H. M. Meyers aldaar met een stoel op het hoofd heeft gestagen, tengevolge waarvan Meyers eenigen tijd la ter overleed. In den avond van 19 April j.l. toen M. het cafe bij den broer van verdaehte binnen'kwam en aan een kaarttafeltje ging zitten, werd hij plotseling door verd., die ook in dit cafe ver- toefde, van achteren aangevallen. Verd. gaf Meyers met een stoel een geweldigen slag op het hoofd. Meyers had nog de kracht naar de marechaussee-kazerne toe te loopen, doch zakte aldaar bewusteloos in elkaar en over leed spoedig daarna. Verdaehte verklaarde thans voor de Rechtbank in drift gehandeld te hebben. Hij had voorts een vijftig glazen bier gedronken. En men had hem een beetje warm gemaakt in verband met een vroegeren twist met M Dr. Hulst uit Leiden, als getuige-deskun dige gehoord, verklaarde, dat door den slag met den stoel een barst in den schedel was ontstaan, waardoor bloed was ingetreden tusschen het sched'eldak en het harde hersen- vlies, waardoor Meyers is overladen. N'adat nog eenige getuigen gehoord wa ren, kwam het O. M„ waargenomen door Mr. Dr. P. Rieter aan het woord1. Spr. meende, dat deze man, die hier lachend verklaart, d'at hij1 wel eens 50 glazen bier drjnk't den ernst van zijn daad niet beseft. Spr. eischt wegens zware mishandeling den dood ten gevolge hebbende, een gevaogenis- stnaf van vier jaar, met aftrek van het voor- arrest. Verdachte's verdediger Mr. P. Tnpels pleitte voor een clemente straf. v Uitspraak oyer acht diagen. LETTERKU'NDIGE ALS OPLICHTER. Onlangs werd bij den rector van het R. K. kerkje te Asselt Swalmen door een Ven- losche dame een uit Duitschland afkomstig schilderij Joachim de Sartenier" te koop aangeboden. Dit schilderiji zou van een zeer hooge kunstwaarde ziijm en moest 15.000 opbrmgen. De rector vond het werk echter voor het historisch museum van zijn feerkje niet geschikt. De letterkundige dr. B. uit Ophoven (B.) werd aangezocht om het kunststuk in Belgie te verkoopen. De rector versirekte hem 1000 voor te maken onkosten. Na eenige dagen bleek het schilderij echter onverkoopbaar en ging naar Duitschland terug. Dr. B. bieef echter in ge breke de 1000 aan den rector terug te be- talen. Toch gelukte het hem onder voorwend- sel een geschreven boek, hetwelk reeds was vericocht, te moeten laten drukken, wederom fi 1000 van den rector macbtig te worden Thans is dr. B., toen hij wederom een be. zoek aan het rectoraat bracht, door de ma- rechaussee aangehouden en op last der Justi- tie in het Huis van Bewaring aldaar opge- sloten. j DE WATERSNOOD !N HET LAND VAN MAAS EN WAAL. Maandagmiddag zijn te Wamel in verga- d'ering bijeen geweest de burgemeesters en plaatselijike commissies der door den wa- tersnood geteisterde gemeenten. Deze verga- dering, welke bijgewoond werd dloor den heer Keurschot, als vertegenwoordiger van Ged. Staten van Gelderland, den heer Geesink, narnens die Algemeene Watersnoodtommissie te Amsterdam, en mr. Verrijn Stuart, namens het bouwbureau te Nijmegen, werd door den heer Keurschot gepresideerd. Na afdoening van enkele reclames verklaar de de heer Keurschot het geheele herstelwerk thans gereed en werden de plaatselijke com missies ontbonden. De voorzitter wees nog eens op de groote offervaardigheid1 van het Nederlandsche volk, waardoor de opbouw is tot stand kunnen ge bracht geworden. Een woord van dank volg- de aan de watersnoodcommissie te Amster dam en het bouwbureau te Nijmegen, welke beide lichamen een zoo belangrijk aandieel hebben gehad in het economisch herstel. DE KNOEIERIJEN TE WOERDEN. Voor bet Hoog Militair Gerechtshof heeft terecht gestaan majoor van de militaire ad- ministratie W. H. E., gewezen hoofd van het centraal magazijn te Woerden, wien ten laste gelegd is: le dat hij in 1923 een tekort in kas had van f 10.000, waarin hij heeft voorzien door bet laten opmaken van twee rekeningen van hout- leveringen, welke niet geleverd waren, doch geboekt voor bedragen tezamen op 1 na f 10.000; 2e dat hij twee rekeningen in het kasboek heeft opgenomen. De verdaehte ontkende, dat er een tekort in kas was, de rekeningen had hij niet laten op maken. Geeischt werd 4 jaren gevangenisstraf met ontslag uit den militairen dienst. IN HET VUUR DER VERKIEZINGEN. De burgemeester van Vosmeer, de heer v. d Wiel, heeft bij de justitie een aanklacht in- gediend tegen den arbeiders-candidaat voor den gemeenteraad Ten Hove, wegens belee- diging van het gemeente.personeel in ver- kiezingspamfletten. ,:|t DE TOESPRAAK VAN All 11. M. DE KONINGIN A EN VAN PRINSES JULIANA TOT WEST-INDIe. Het bericht, dat de koningin en prinses Juliana naar Eindhoven zouden komen is aldaar, hoewel dit bezoek geen officieel ka- rakter zou dragen en speciaal een bezichti- ging zou gelden der Philips' fabrieken, als- mede de door H. M. te kennen gegeven wensgh Nederlandsch Oost -en West-Indie toe te spreken, met groot enthousiasme ont- vangen. Vcoral door de Philips' kortegolf-uitzea* dingen, waarbij iederen avond tallooze ma- len het bekende „Hier P. C. J. J., Eindho ven, Holland" den aether ingeslingerd werd1, heeft Eindhoven met recht een „wereldnaam" verkregen. Men is hier dan ook trotsch op de door Philips behaalde successen en de hooge eer, die thans deze firma ten deel yalt. Reeds in den loop van gistermiddag zag men hier en daar de vlag uitsteken en's avonds prijkten de Philips' fabrieken en kantoorgebouwen met een rijken vlaggentooi en werd in de omgeving der Philips' fabrieken en in bet Philips' dorp druk gevlagd. Op den 60 M. hoogen beton toren van de gloeilampenfa- briek wapperde de Oranje Blanje Bleu, door schijnwerpers verlicht. De extra-trein, die het koninklijke gezel- schap naar Eindhoven bracht, kwam te 9.28 uur aan. In verband met den wensch van H. M. om in den trein te overnachten werden de hofrijtuigen op een rustig zijspoor gere- den. Om half twaalf maakte de heer A. F. Phi lips, directeur der N. V. Philips' Gloeilam- penfabrieken, zijn opwachting bij H. M. de Koningin. Hierna begaven de bezoekers zich per auto naar het laboratorium, waar de Philips' kor- tegolfzender is opgesteld. Te vijf minuten na nnd'dernacht arriveer- den de auto's aan het Philips' laboratorium. Daar werden aan H. M. de koningin voor- gesteld dr. Hoist, directeur der laboratoria, dr. B. van der Pol Jr., leider van het radio- onderzoek, J. J. Numans, controleur van den zender en Ir. Verff, d!e technisphe leider van de uitzendingen naar Indie. Bij het binnentreden van het laboratorium speelde de Philips' Harmonie het „Wilhel- mus". hetgeen, daar de zender reeds was in- gesteld1, voor de luisteraars in1 West-Indie de komst van H. M. de Koningin aankondigde. H. M. de Koningin richtte zich vervolgens in de volgende woorden tot Nederlandlsch West-Indie ..Suriname en Curasao. Het is mij een groote vreugde, dat Neder landsch vernuft met het doorzettingsvenno- gen, waarom ons volk van ouds bekend! is, op zoo schitterende wijze de laatste moeilijk- heden heeft overwonnen1 en voor de mensche lijke stem de afstand'en heeft doen wegvallen, die de deelen van mijn Rijk scheiden. Ik grijp deze gelegenheid gaame aan aller- eerst om Mijn dank uit te Spreken voor de talrijke blijken van liefde en aanhankelijkheid ten aanzien yan Mij en Mijn Hyis, welke Mij uit Uw midden bij menlge gebeurtenls van bijzenderen aard hebben bereikt. De telkens daarbij tot uiting gekomen hartelijke gevoe- lens hebben Mij steeds diep getrolien en ei'- kentelijk gestemd. Ik koester het vertrouwen, dat de banden, die Suriname en Curasao aan het Moederland1 hechten en die den stempel van eeuwen dragen in gemeenschappelijk streven immer meer zullen worden versterkt en verinnigd. Het ook bij U levende besef, dait Nedier- land en de overzeesdie gewesten in Amerika in liefde en leed; in streven en cultuur een moeten zijn en blijven, moge steeds diaper wortel sciheten en tot voller ontwikkeling ge- raken. Mijn beide vertegenwoordigers in West- Indie. Gij, die getoond hebt Uw beste krach- ten aan Uw gewesten te willen geven, moge het U en Uwe medewerkers bij het vervullen van Uw moeilijke taak tot steun zijn Mijn persoonlijke verzekering te vernemen, dat Ik Uw streven met warme belangstelling volg. Ik wensch U, ihgezetenen van Suriname, toe, dat, ondervonden tegenslagen ten spijt, reeds in het nabije verschiet moge liggen een wederopleving in nieuwe vormen van de wel- vaart van weleer tot heil inzonderheid van die samenleving in uw door de natuur met kwistige hand bedeelde gewest. Ik houd Mij overtmgd, dat ten slotte ook hier de zon uit de wolken van het heden te voorschijn zal treden en roep u alien op om door eendrach- tige samenwerking op elik gebied ook uwer- zijds die toekomst te helpen voorbereiden. Met U, ingezetenen van Curasao, verheug Ik Mij in den toenemenden bloei van Uw ge west. Mijn hoop is, dat daaruit voor U al ien, zoowel van de beneden-windsche als van de boven-windsche eilanden, blijvende zegen- rijke gevolgen kunnen voortkomen. Met trotsch zie ik Willemstad een vooraan- staande plaats innemen in de rij der groote wereldhavens en die hoe langer hoe meer bevestigen. Nieuwe tijden brengen nieuwe eischen, nieuwe tijden brengen ook vroeger niet gedroomde midtlelen. Maar van alle eeuwen blijft, dat wie zich geheel geeft aan een zware taak in zijn overgave daaraan be- loond wordt met den moed om opgewekt te volharden1. Het volbrengen ligt in Gods hand. Geve Hij daartoe Zijn zegen. De toespraak van H. M. de Koningin duur- de ruim zeven minuten. Na de rede van de Koningin hield Prinses Juliana, aangekondigd door den heer A. F. Philips, de volgende toespraak tot Neder landsch West-Indie: ,J-tet is een bijzonder aardig denkbeeld, dat Ik vandaag met U alien spreek en wel langs dezen nieuwen weg, waarvan de ontdekkiug immers van zoo groote bteekenis zal blijken te zijn. Zij het ook van uit de verte en voor U onzichtbaar, toch doet het Mij oprecht veel genoegen om thans met U in verbinding te komen. Het was voor Mij reeds een bijzon- dere gewaarwording, dat ik eenige weken ge leden op mijn kamer kon genieten van het- zelfde schoone concert, dat ook aan U door de Philips' fabrieken zoo vriendelijk werd aangeboden en nu door dit gesprek de groote afstand, die ons scheidt, op eenmaal schijnt te zijn weggevallen, zal ook voor Mij dit eerste persoonlijke contact met West-Jndie een onvergetelijke herinnering blijven. Het belangrijke bericht van enkele dagen geleden, dat de heer dr. ir. de Groot te Bandoeng er in geslaagd was van uit Java een gesprek met Nederland te voeren, schijnt met toepas- sing van deze methode ook de mogelijkheid tot het voeren van geregelde gesprekken ook tusschen d'e West en Nederland naderbij te brengen. Ik behoef U wel niet te zeggen hoe zeer Ik Mij er in zal verheugen, indien op deze wijze de banden tuschen U en ons nauwer zullen kunnen worden toegehaaald. Gaarne grijp ik deze gelegenheid aan om naast dd dankbetuiging, die ik reeds aan den Gouverneur van Suriname en Curasao heb gericht voor de mij aangeboden gelukwen- schen, nogmaals uiting te geven aan mijn hartelij'ken dank voor de vele bewijzen van belangstelling en medeleven, waarmede ik kort geleden op mijn achttienden verjaardag werd verrast en voor de wijze, waarop ook bij U die dag werd herdacht. Hoewel ik nog nimmer onze West heb aanschouwd1, voel ik mij toch gelukkig tegen over dat ged'eelte van ons Rijk niet meer ge heel een vreemde, omdat ik door mijn studie reeds het een en ander heb geleerd' van de staatsinstellingen en verhoudingen in de ver- schillend'-e deelen van ons gebied in Amerika en van de vraagstukken, die de ontwikkeling daarvan beheerschen. Natuurlijik hoop ik mij1 zooveel mogelijk op de hoogte te blijven stel len van al hetgeen met de welvaart en den vooruitgag van West-Indie samenhangt. Met mijn oudiets bezocht ik veertien dagen geleden het Zeemanshuis te Amsterdam, al- waar wij veel West-Indische zeelieden ont- moetten en een hunner ons zeer warm toe- sprak. Wij waren zeer getroffen door de ge- voelens die daaruit bleken. Ik moge eindigen met den wensch, dat nu deze mooie nieuwe communicatie mij het groote voorrecht sehonk heden met U in aan- raking te komen, zij ons in staat moge stellen elkander nader te treden op elk gebied des levens, waar dit noodig en mogelijk mocht zijn en dienstbaar zij aan het bevorderen der gemeenschappelijke gevoelens, die zoo velen aan deze en aan gene zijde der zeeen samen- verbinden. Ik heb gezegd". De toespraak van Prinses Juliana duurde tien minuten. Nadat de Prinses haar toespraak beeindigd had, begaf het gezelschap zich naar het lo- kaal, waar de zendinstallatie is opgesteld. H. M. liet zich hier omtTent verschillende onderddelen voorlichten en zich in het bijzon der de groote watergekoelde lampen toonen. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de bibliotheek van het laboratorium. Hier overhandlgde de Koningin persoon- lij'k aan den heer A. F. Philips, directeur van de N. V. Philips' Gloeilampen Fabrieken, de eere-medaille in goud voor voortvarendheid en vernuft, verbonden aan de Huisorde van Oranje. Verder deelde de Koningin mede, dat Zij den heer J. J. Numans en dr. B. van der Pol Jr. had benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. In de bibliotheek was een tentoonstelling ingericht van alle gegevens, die betrekking hebben op de met de uitzending naar Oost- en West-Indie verkregert resultaten. H. M. liet zich hier door den heer A. F. voorlichten. r 5 Ondanks het middernachtelijk uur bevond zich nabij het laboratorium een groote me- nigte, die H. M. de Koingin en H. K. H. Prinses Juliana bij aankomst en vertrek har- telijk toejuichte. Uit West-Indie ontvangen officieele tele- grammen melden, dat zoowel de toespraak van de Koningin als die van de Prinses uit- stekend waren overgekomen en dat woord voor woord kon worden verstaan. KORTE BERICHTEN. Na bijna 71 jaar in rijksdienst te zijin werkzaam geweest, waarvan de laatste 30 jaar als directeur van het Krijgsgeschied- kundig Archief van den Generaten Staf, heeft gisteren de 86-jarige luitenant-generaal F. de Bas van zijn omgeving afscheid genomen. De Utrechtsche i echtbank heeft deni 32- jarigen koopman, F. A. B. te Soest, verdacht van brandstichting in zijn woning aldaar, veroordeeld tot een gevangenisstraf van eea jaar en zes maanden met aftrek van de voor- loopige hechtenis. Het O. M. had twee jaar en zes maanden geeischt. Een chauffeur van de firma M. te Den Haag liet Maandag de vrachtauto even on- beheerd staan aan den Rijswijkschen weg. Even later vermiste hij uit zijn daar op lig- gende jas een portefeuille met kwitanties en een bedrag van f 900 aan bankpapier. De kwitanties werden later op een grasveld terug gevonden, het geld bleef weg. Van den dief is geen spoor ontdekt. Het vijfjarig zoontje van den arbeider Van der Heyde, uit Wife, is gisteren al spe- lende in den Dommel geraakt en verdronken. Het lijkje werd een uur later opgehaald Het nieuwe stadhuis te Helder is gister in tegenwoordigheid van den com missaris der Koningin dezer provincie offi cieel geopend. ZWAAG, 30 Mei. Veiling Bangert en Omstreken. Spinazie 2.40—/ 6.5-0, Poste- lein 2.20—/ 6.70, Aardbeien 5575, Peulen 35—/ 44, Slaboonen 46—/ 69 Tomaten 62, Bloemkool 20—/ 40, Sla 1—/ 2.10, Radijs 1.20—/ 1.80, Ra-bar- ber 5.3010, Wortelen 11—/ 16.30, Komkommers 1520. BROEK OP LANGENDIJK, 31 Mei'27. Langedijker Groentenveiling. Uien 3.80; Stek 0.70 per 100 K.G. Aanvoer 600 K.G. Uien. NOORDSCHARWOUDE, 31 Mei 1927. Uien 3 904.80, Drielingen 0.40—- 1.30; Grove 4.60; Deensche Witte Kool 1.70—/ 5.70; Gele Kool 0.90—/ 1.40 alles per 100 K.G.; Bloemkool 10.40 10.50 per 100 stuks. Aanvoer: 6100 K.G. Uien; 45800 K.G. Deensche Witte Kool; 2250 K.G. Gele Kool; 18 stuks Bloemkool. BOVENKARSPEL, 31 Mei 1927. Heden besteedde men voor: Bloemkool le s. 11 16; Bloemkool 2e s. 5f 8; Bloemkool 3e s. 12.50; Groote Schotsche muizen 21 cent per K.G.; Kleine Schotsche muizen 14 cent per K.G.; Rabarber 2.907.60; Wortelen 0.07—/ 0.09 per bos. STOOM V A ARTLIJ NE N. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Saparoea uitr. 30 Mei v. Belawan. Sumatra 31 Mei v. Amst. te Hamburg. Jan Pietersz Coen uitr. 31 Mei v. Algiers. Krakatau thufer. 31 Mei v. Marseille. Sembilan 1 Juni v. Hamburg te Amst. Singke-p uitr.) 31 Mei te Antw. KON. NED. STB. MIJ. Breda 31 Mei v. Amst. n. Chili. Stella 31 Mei v. Amst. n. Hamburg. Achilles 30 Mei v. Rott. te Hamburg. Berenice 30 Mei v. Bari n. Malta. Crijnssen thuisr. 31 Mei v. Plymouth fl Havre. Euterpe 29 Mei v. La Pallice n. Amst. Hercules 30 Mei v. Constantinopel te Bour- gas. Hermes uitr. 28 Mei te Curasao. Notos 30 Mei v. Barcelona te Genua. Pluto 31 Mei v. Stettin te Amst. Aurora 29 Mei v. Salonica te Kimassi Doros 31 Mei v. Malaga te Melilla. Mars 31 Mei v. Lissabon te Cadix. Perseus 31 Mei v. Amst. te Kopenhagen. Pollux 31 Mei v. Gibraltar n. Amsterdam. Prins Fred. Hendria (thufer.) 31 Mei te Havre. Saturnus 30 Mei v. Smyrna n. Calamafa. HOLLAND AFRIKA LIJN. Billiton 29 Mei v. East London te Durban. Klipfontein thuisr. 29 Mei v. Port Said a. Genua. -I HOLLAND AMERIKA LIJN. Leerdam 31 Mei v. Rott. te N.Orleans. Moerdijk 25 Mei v. Antw. te San Francisco Nieuw Amsterdam 31 Mei v. New York te Rott. Lochmonar v. Vancouver n. Liverp. Rott., 29 Mei v. Cristobal. KON. PAKETV. MIJ. Kidoel 30 Mei v. Amst. te Batavia. Tasman 30 Mei v. Brisbane n. Singapore STOOMV. MIJ. OCEAAN. Autolycus v. Japan, n. Rott., 29 Mei te Ma nilla. Dromed 30 Mei v. Tsingtao n. Rotterdam. Idomeneus v. Japan n. Rott., 23 Mei v. Sa bang. j HOLLAND BRITSCH INDIE LIJN. Schiekerk 31 Mei v. Rangoon l.v. Antw. te Et. Andrew 29 Mei v. Rott. te Calcutta. M HOLLAND OOST AZIE LIJN. M Gemma uitr. 30 Mei te Manilla. Zosma uitr. 31 Mei v. Suez. HOLLAND WEST AFRIKA LIJN. Rijnland thiuisr. 30 Mei te Keta. Helder 31 Mei v. Amst. n. West-Afrika. JAVA OHI'NA JAPAN LIJ'N. Tjisalak 30 Mei te Sjanghai. ROTTER D. LLOYD. A Menado 31 Mei v. Batavia n. Rott. Sitoebondo 31 Mei v. Rott. te Soerabaja. Kawi uitr. 31 Mei v. Suez. s- Merau-ke thuisr. 30 Mei te Havre. fT STOOMV. MIJ. OCEAAN. Ridderkerk thufer. 31 Mei te Antwerpen. ROTTERD. ZUID AMERIKA LIJN. Alwaki thuisr. 30 Mei te Santos. KON. HOLL. LLOYD. Zaanland uitr. 29 Mei te Montevideo. Eemlaad tftuisr. 31 Mei te Ba'hia. mtkd 'JrS

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 8