DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. imi IB: 128 tJirTOflftf fiesraal liff 2 tfatRST negen en DONDERDAG mj TQoroiiruoiaung per ,r per post rz.50. BowJjsn. 5 et AdTertentlepr. 25 ct p. regel, grootere letters u» WhTen franco H.V. Boot- en HamfleMr. v.h. Herns. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnlstr. Ho. A Ho. S3. Oroote stormramp in oostelijK Oelderland en Overljsel. Uit andere plaatsen van ons land. Een tweed* Borculo. Dooden en vele gewonden. Oproeo van bet Roode Kruis om hulp. 'Den ernstige stormramp, soortgenjk aan welke in- 1925 Borculo en een paar Ska-tsjes in Noordelijk N.-Brabant teisterde, jbeeft gistermiddag gewoed in Oosteiij-k-Gel- and eni Overijsel. Een uitgestrekt terrein oo'k than® dtoor den allesverwoestenden cloon bestreken en helaas zijn eenige d'oo en vele gewonden te betreuren naast een gseer groote materieele schade. De eerste mededeelingen omtrent de ramip •fjer-eikten on® gis-teravondi reeds tegen pi®. 8 juur, maar nadere beric'hten waren toen nog jliet te krijgen. Aan het telegraafkantoor 'iwerd pas te half 10 het eerste voor ons be- stemde telegram ontvangen, te laat om nog gebulletineerd te worden. Hedenmorgen heb ben we de gegevens van dat telegram per 'bulletin verspreid. Inmiddels zijn ta-11 van jjadere mededeelingen ingekomen, die niet al- Seen de eerste beckhten bevestigen, maar 'aelfs zoodanige bijzonderheden geven, dat jjien niet lean ontkomen aan den indruk, dat de ramp niet minder eras-tig is dan die van ,1925. In Neede en omgeving. 't Was 4 uur glstenniddag toen Neede door den cycloon geteisterd werd eni terstond al de groote textiel-fabriek van de firma ier Weeme zoo goed als geheel vernield ■werd. Tal van arbeiders werden- onder de puinhoopen bedolven eni een hunner heeft helaas het leven daarbij verloren, viiftien man werden zwaar en 200 licht gewond, dat is dus ongeveer de helft van het to tale aan- tal werklieden dezer fabriek. De fabrieksschoorsteen viel niet op de ge bouwen zelf maar op het ketelhuis. Van een der ketels werd de stoomleiding vernield, zoodat de stbom kon ontsnappeo. De andere ketel kon nog tijdig worden afgeblazen. Een gedeelte van den schoorsteen is nergens meer terug te vinden. Men had den cycloon zien naderen als een zwarte zuil, die plots-eling naar beneden schoot op den weg naar Eibergen en Haaks- bergen en daar alles op zijn weg neervelde zoodat, naar Neede's burgemeester mededeel- de, de toestand daar ter plaatse emstiger is dan des'tij-ds te Borculo. Behalve de bovenge- noemde fabriek werden nog 20 huizen totaal verwoest, van andere werden de daken weg gesleurd, terwijl oo'k vele huizen beroofc werden van al'le pannen. Veertig gezinnen zijn dakloos. Aan het station ontstond eveneens een vreeselijke toestand. Een machine foods werd met den grond gelijk gemaakt. De werklie den zoc'hten dekking onder de treinen, maar d-eze gingen aan het rollen en vermoedelijk is het daaraan te w'ij ten, dat de 13-jarige dochter van het ec'htpaar ZandKvijk gedood werd. Dit gezin werd oo-k nog op andere wijze getroffen, want er vielen daar nog een -paar gewonden De geheele bu-urtschap Ruwenhof is met den grond gelijk gemaakt. De cycloon deec hier niet als in 1925 te Borculo; daar waren de huizen dikwijls maar gedeeltelijk ver nield, hier werden woningen tot op de fun- damenten weggevaagd, zoo b.v. die woning van de wed'uwe Sloot. De burgemeester richtte direct een verzoek om medische en particuliere hulp naar ver- schillende zijdien, wat tot gevolg had, dat ruim een uur later ale gewonden reeds konden worden geholpen. De zwaargewonden werden naar Enschede vervoerd. De lichtgewonden zijn naar ver schillende ziekenhuizen overgebracht. Uit Deventer werd vannacht reeds een houten hulpschool gezonden, o-m de dakloo- zen onderdak te verschaffen. De afdeeling Deventer van het Roode Kruis kwam onder leiding van dr. Of'fenhaus gisteravond reeds te Neede aan. Croenio en omgeving. De heele stree'k rondom Groenlo is even eens zwaar getrof-fen. In de buurtschap Beitrum is een vijftigtal boerderijen met den grond gelijk gemaakt. Drie menschen zij-n hier gedood, n.l. de jeugdige Spijker, de ge- huwde J. Papen en een zekere Peppelenbosch eveneens gehuwd. Bij dezen laatste waren 4 kinderen en twee gebrekkige zusters in huis, van wie een ernstig is gewond. In totaal zijn te Beitrum vijftien person en ernstig ge- -kwetst, die alien in het ziekenhuis te Groenlo zijn opgenomen. Ook het gehucht Lievelde is geteisterd; daar zijn twaalf gewonden. In de buurtschap Elfsele zijn 8 gewonden. De streek ziet er in de betrokken buurt- schappen eTlendig uit. Boerderij aan boerderij is verwoest, -kap- pen en wieken van molens liggen afgerukt. Van al'le kanten komen reeds auto's met bezoekers. De aanblik is als twee jaar gele- d'en in Borculo. Verschillende wegen zijn versperd door de omgevallen boomen en puinhoopen van de verwoeste huizen. Op den weg van Groenlo naar Borculo is oe auto van dr. Aukema opgenomen en met de inzittende dame in een sloot geslingerd. Het dorp Eibergen zelf is niet gehavend, wel in zijn buurten. Verwoesting te Harjsen. Het blijkt, dat het noodweer als het ware rakelings langs Deventer is gegaan, want om vier uur, terwijl het daar ter stede pikdon ker was, was de cycloon boven de Harfsen- sche Enk, rukte daar verscheidene boomen uit den grond en vernielde eenige boerderijen. Het bosch van de wed. Schooten woei om, de molen van den heer Hartgerink werd ver nield. Ook de boerderij van Ten Have werd geteisterd, terwijl dte zoon van den boer een been brak. De boerderijen van Koerselman en de Greef werden vernield. Het huis van Kleine Horstman werd zwaar beschadigd. Gmstreeks denzelfden tijd trok de cycloon over het Bathmensche veen en de buurtschap Zuidloo in de gemeente Bathmen. Hier zijn vijf boerderijen vernield. Ook heel wat boo men werden ontworteld, maar persoonlijke ongelukken kwamen daar, voor zoover thans bekend, niet voor. Van de gemeente Bathmen is de buurschap Zuidloo zwaar geteisterd. De woning met schuur van de weduwe G. W. Scbutte zijn totaal vernield en die van B. J. van Schooten in dezelfde buurtschap zwaar geteisterd. Het landschap vertoont ge heel hetzelfde beeld als Borculo. Boomen zijn afgeknapt en versperren op tal van plaatsen dte zandwegen. In Bathmen zijn, voor zoo ver bekend, geen persoonlijke ongelukken ge- beurd. Bij- de weduwe Sch-utte is nagenoeg a lie vee gered. Ook de gemeente Zevenaar getroffen. In de buurtschappen Ooy en Engelvelc werden een 16-tal boerenwoningen geteis terd; de daken van d-eze huizen werden af gerukt. Enkele muren scheurden en bezwe- ken. Een kersenboomgaard werd grooten- deels vernield. Verscheidene boo-men werden met wortel en al uit den grond gerukt. Een school getroffen. Te Millingen zijn van een aantal huizen de daken afgeslagen. In het bijzonder heeft de openbare school geleden. Dank zij het kranig optreden van het hoofd1 der school, den heer Boog, kwamen er geen persoonlijke ongelukken voor. Op het moment van den storm bevonden z-ich alle kinderen in de school en wilden er uit. De zware boomen op de binnenplaats van de school werden ontworteld en vernield. De st-ukken vlogen nafar alle kanten. De hoofdonderwijzer, die het gevaar zag, hield de kinderen met kracht binnen. Toen het dak van zijn pannen was ontdaan en het plafond fcegon te kraken, wil- de hij de kinderen onder de banken bergen. Toen ging de storm li-ggen en hadden er geen verdere ongevallen plaats. Op den loswal te Millingen werd een hou ten opslagplaats van den heer Gasthuizen, waarin een drietal jongens een schuilplaats tegen het noodweer hadden gezocht, in de ri- vier geworpen. -Een der jongens kon zich bij tijds uit de loods verwijderen. De beide an- d-eren vielen te water. Zij konden zich echter op de brokstu-kken van de loods redden. Men zag een zwerm zwarte voorwerpem door de lucht vl-iegen: het waren de luiken van een afvarend-e Rij-naak. Angerlo getroffen In de gemeente Angerloo (ten Z. v. Does- burg) zijn tal van daken van huizen geru-kt, terwijl de kop van de korentmolen1 is afgesla gen en honderd meter verder tegen een huis geslingerd. Tusschen Deventer en Lochem. De eerste sporen van den cycloon vertoo- nen zich ongeveer half weg tusschen Deven ter en Lochem bij de school van Herfsum. Dwars door deze zeldzaam mooie streek loopt een over de twee honderd1 meter breede strook waar alles verwoest is. Ook hier was het hoogtepunt van den storm omstreeks vier uur. Boomen uit het bosch werden een- voudig omboog gezogen en tie-ntallen meters verder neergesmakt. De boerderij van De Graaf werd met den grond gelijk gemaakt evenals de boerderij' en schuur van Koersel man. Aan deh anderen kant van den weg op de boerdCrij van Hakvoort trachtte de zoon den stal nog te openen, maar moest zich vastgrijpen aan een stijl van den hooiberg die echter vlak bij zijn handen a-fbrak en icmi een hand verbrijzel-de. Ook deze boerde rij werd geheel vernield. Op de boerderij van Ten Tave werden dak, deuren en ramen weggerukt. De verwoestingeg in Twente. In de omigeving van AlmeTo is de cycloon grootendeels getrokken over schaarsch b-e- volkte buurten, wat zeker een geluk mag hee- ten. H-ij trok over Bornebroek, Bavinlkd, Bolkshoek, de Wateregge, vandaar over Al- bergen op Tubbergen aan, vandaar op Geesteren, Mandel en Man-delveen. Verschil- ende menschen konden de hoos al wel een minuut of tien zien aankomen: een trechter- vorm met den tuit naar boven. Het werd zoo don-ker, dat men in de huizen haast niets meer kon zien. De storm ging gepaard met hevigen ha-gelslag en onweersbuien. Overal waar de hoos langs gegaan is, werden dte daken van de boerderijen vernield en ver schillende boerderijen zijn geheel in puin ge- legd. De boomen werden omv-er geworpen of van hun takken beroofd, op het buiten- goed Bavinkel werd de waranda voor het iuis weggerukt eu het dak beschadigd. De landbouwerswoning bij den ingang werd tot een- rui'ne gemaakt. Wachtpost 7 aan den spoorw-eg AlmeloHengelo werd geheel ver nield en het dak verscheidene meters verder neergesmakt. De telegraafdraden werden over een grooten a fstand vernield. Op den Tubbergerweg werd het cafe Vrielink geheel vernield. Bijna niets was verzekerd. De vernielde strook is betrefckelijk smal; een 500 meter. De streek rondo-m Hengelo is zwaar be- zocht, overal zijn ontzett-eiide verwoestingen aangericht, voornamelijk in de buurtschap pen Wiene, Deldenerbroek -en Enter. In eexst- genoemd gehuc-ht zijn de groote boerderijen van Wilmink, Scholten, Ziet'hof, Krud-ers, Wernink, Workel, Bebseler grootendeels ver woest, het nieuwe burgerhuis van ten Pierele is geheel vernield. In Deldenerbroek trof de boerderijen van -De Haar, E-nsink, Sofhuis, Kraayenveld, Veneklaas hetzelfde lot. Be- langrijke schade kregen de boerderijen van Brummeilhuis, en Freriksen te Wiene, Brum- melhuis te Deldernerbroek en het baan- waChtershuis van Stokreef. Verschillende personen zijn gewond aan hoofd, armen en beenen. De vrouw van Wer nink en diens dochter zijn in het ziekenhuis te Del den opgenomen. Van de cemenfifabriek en wasscherij aan den weg DeldenGoor zijn de meeste pan nen verdwenen. Honderden dennen aan den zelfden weg zijn ontworteld en gebroken. Ge heel verwoest is het Elberbosoh en Het Schicht. De weg DeldenRijssen is versperd door omgewaaide beuken. Te Backenhagen zijn zware boomen ontworteld Vele telefoon- palen langs de lijn DeldenGoor zijn afge knapt. De cycloon werd waargenomen van den watertoren te Delden. Het geheele personeel trok dadelijlk op om den straatweg Dtelden— Goor vrij te maken, wat ih een paar uur ge- lukt is. De weg naar Enter is nog versperd. De boerderijen waren meerendeel's eigen boerderijen, de ontwortelde boo-men meeren- deels van Twisckel. Een vrachtauto met bli-k- ken bussen werd zoo goed als niet bescha digd, maar de bussen waren honderden me ters weggesling-erd. Omstreeks half vijf kwamen dte inwoners van Tubbergen naar buiten, ondanks de mo- menteele duisternisi, om te zien hoe uit het Zuidoosten een zware wolfc kwam aangedre- ven, als een zak aan den hemel, die eind-igde met een haak in den vorm van de slurf van een olifant. De punt rees en daaldte. In een cirkelende beweging werden hooi- en stroo- bergen, veldgewassen en takken meege- voerd om: een eind verder neer te vallen. De eigenaardige wolk draaide rondom Tubber gen been om over Geesteren re verdwijnen. De breedte van de wolk werd tusschen de 300 en 400 meter geschat. Ongeveer 10 wo ningen werden van hun pannendaken be roofd. Een flink nieuw huis, bewoond door zekere Friel-ink, werd totaal verwoest. Een gedeelte van den voorgevel bleef staan. Zijn buurman Bruggeman verioor het dak van het huis. -Een dubbel huis d-aarnaast, be woond door den smid Borgerink, is aan de achterzdjde in een rui'ne veranderd. Door den hoofdingenieur werd het perso neel der provinciale wegen ter beschikking van den burgemeester gesteld. Aan- den chef- veldwachter van Tubbergen werd1 het opzicht over have en goed, dat onbeheerd aan den weg ligt, opgedragen. De burgemeester decide mede, dat de schade op ongeveer 100.000 wordt ge- taxeerd, meerendfeels aan weinig draagkrach- tige menschen toegebracht. De schade aan het gemeentelijk electriciteitsnet wordt op 5'000 a 5000 geraamd. Te Geesteren ging de windhoos o-ver de boerderij van G. Stalsnijder. Het dak van het hoofdgebo-uw werd gedeeltelijk vernield. Zware dennen werden ontworteld, terwijl op een breedte van 100 meter eem 15 zware eiken, waaronder met stammen van een hal- v-en meter middellijn, ongeveer 4 meter boven den grond werden afgebro'ken, alsof de bo- venstukken er af gedraaid zijn, en een ein-d verder neergeworpen. Een steenen schuur werd geheel dakloos. De top van een boom werd over een bo-uwlan-d meer dan 200 meter hoog door de lucht meegevoerd. Twee windhoozen. Htet schijot, dat er twee windhoozen hun vernielend werk hebben- gedaan. Bij Millingen en bijna pal noordelijk daarvan te Angerlo, dat niet ver van Does- burg dicht bij den IJsel ligt, is de eene -hoos aan het werk geweest. De andere heeft meer oostelij-k het land nog veel1 erger geteisterd. !Lichtenvo-orde ten noordten van Aalten creeg den eersten aan-val te verduren eni van daar trok het onheil -in noordelijke richting over Lievelde en Beitrum ten zuiden en ten noordwesten van Groenlo naar Neede. Daar trok de hoos het Overij-selsche in en, beroep op h-et Nederlandsche vol-k ten einde den nood der slachtoffers t-e kunnen lenigen. Het Hoofd-bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, Princessegracht 27 te 's-Gra- venhage, neemt gaarne gelden per postwissel of per giro (No. 22120) onder vermelding „Cycloonramp" in ontvangst. Bedenk dat snelle hulp, dubbele hul-p is. Wat De Bilt er van zegt. Naar de Telg. van prof. dr. Van Everdin- gen, direct-eur van het Kon. Met-eorologisch Instituut te De Bildt, vernam, is bij het Insti- tuut -gistermiddag te halfvier -een natuu-rver- schijnsel geregistreerd, waarbij hevige wind- stooten -de voornaamste feit-elijkheden waren. Naar de meening van prof. Van Everdingen ls een ramp voorgeva'len, die -het karakter draagt van die, welke Borculo geteisterd heeft. H. M. de Koni-ngin wordt hed-enmiddag te half een te Neede verwacht voor het b-ezoek aan het geteisterde ge'bied. (Een nader bericht spreek-t dit tegen-. (R-ed. Alkm. Crt.) Ook d-e provinciale vertegenwoordiger van h-et Oranjekruis, Graaf v. Limburg Stirum, burgemeester van Brummen, is naar h-et ge troffen gebied vertrok-ken. Oemetroepen naar Neede en Lichtenvoorde. Bij het departement van oorlog is gister middag een telegram ingekomen van den burgemeester van Neede, waarin deze xnede- deelde, dat hij de hulp van 30 man genie- troepen dri-ngend n-oodig acht voor de vrij- making van de wegen. Na ontvangst van dit telegram is onmid- d-ellijk tel-efonisch order g-egeven aan het regiment genietroepen te Utrecht om 30 man naar Neede te zenden en zich voor ver dere hulp gereed te houd-en. Vannacht om 12 uu-r kwamen de eerste 30 man reeds te Neede aan. Het departement van oorlog heeft tever- geefs g-et-racbt telefo-nisch of telegrafisch ge- meenschap te krijgen met Neede. -De burgemeester van Lichtenvoorde heeft aan het departement van binnenlandsche zaken en landbouw een telegram gezonden, hetwelk is doorgezondten naar het departe ment van oorlog. In dit telegram wordt m-ede- gedeeld, dat in Lichtenvoorde 100 huizen zijn verwoest. De burgemeester vraagt om mili- tair-e hulp. Het departement van oorlog heeft een detachemen-t genietroepen naar Lichten voorde gezonden. Autoriteiten naar de streek. geteisterde tenzij nog nadere berichten van onheil -uit die streek -binnenkomen, moet men aainnemen, dat de hoos zich daarna weer in de ludht heeft verheven, om ten noordwesten van Deldien zijn baan lager over de aarde te vervolgen. Hulpverleening. Opwep van Het Roode Kruis. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis pub-liceert den volgend-en oproep Evenals bij de Storm-ramp in 1925 en den watersnood in 1926 het geval was doet het Nfederlandsche Roode Kruis thans weer een Vanoch-tend vertrekt dte Prins, vergezeld van luitenant-generaal jhr. J. H. Roell, le ondter-voorzitter van het Nederlandsche Roo de Kruis, naar de geteisterde streek. De commissaris der koningin in Overijsel, baron van Voorst tot Voorst, is gisteravond in Almtelo aaogekomen. De commissaris d'er koningin in Gelder- lanl, baron van Heemstra, arriveerde gister avond1 te ongeveer 9 uur op het terrein van de ramp te Neede. Het verhaal van een ooggetuige. De speciale verslaggever van het Pers- bureau Vaz Dias telefoneerde tegen midd-er- nacht: Opnieuw heeft een cycloon den Gelder- schen Achterhoek geteisterd. Groenlo, 't welvarende stadje in- den Ach terhoek, is er beter afgek-omen dan Borculo in Augustus 1925. De cycloon- ging eigenlijk langs Groenl-o zelf heen. Wij sp-raken hedenavond een inwoner van Groenlo, die zich tegen vier uur Woensdag- middag op straat bevon-d. „Wij hebben hier", zei hij, „evenals vele bewoners van het plat- teland in de omgeving van Groenl-o, dten wer- velstorm zien aankomen. In de verte za-gen wij een rossen gloed, die zich met groote snelheid in allerlei vreemdte bewegingen door het lu-chtruim voortplantte. In Groenlo d-ocht men dat er en hevige brand in zuidelijke richting van de stad woedde. De brandspui ten werden d-an ook naar buiten g-ehaa-ld In Groenlo werd niet veel van de ramp giemerkt. Het werd even iets donkerder, doch niet o-nrustbarend. Er vielen geddrendte en kele minuten wa-t regendruppels en hagel steenen en daarna was het mooi zomerweer. Het duurde evenwel niet lang of de mare van dte vreeselijke ramp, die de omgeving geteis terd heeft, drong tot dit stadje door. Eenige inwoners van Lievelde, spoedig gevolgd door ingezetenen van Beitrum, kwamen overhaast naar Groenlo om hul-p te halen.. De menschen waren totaal van streek en zij konden slechts mededeelen dat er van de b-eidte buurtschap pen Lievelde en Beitrum niets was heel ge- bleven. Zij jammerden, dat er dooden en ge wonden waren en vroegenj>m hulp. De drie doctoren uit Groenlo, dr. de Greef, dr. Went- holt en dr. Sicheren, spoedden zich per auto naar de buurtschappen Lievelde en Beitrum om hulp te verl-eenen; ook de burgemeester van Groenlo, de heer Kraakman, begaf zich per auto naar het terrein van dte ramp ter wijl voertuigen met verba-ndmiddelen gezon den werdten om de noodige geneeskundige hulp te verleenen." Berichten van heden. In den loop van den ochtend ontvingen wij nog de volgende mededeelingen over de stormramp; welke wij bereids per bulletin yerspreidden: De stormramp die gistermiddag ving van Groenlo geteisterd heeft, blijkt In- derdaad veel ernstiger te zij-n dan die in Augustus 1925 te Borculo. Slechts eenige minuten woedde de wervelstonm en in dien korten tijd werden 10-tallen huizen tot puin hoopen gemaakt. In den afgeloopen nacht heeft men den Ruurloschen weg, die gister door omverge- waaide boomen totaal versperd was, zoo goed mogelijik vrij- gemaakt. Bij de hulpverleening in Beitrum en andere buurtschappen in die omgeving moest-en deze buurtschappen lang* een omweg bereikt worden. Een vertegenwoordiger van het persbureau Vaz Dias had hedenmorgen een onderhoud met mevrouw Kraakman, de echtgenoote van den burgemeester van Groenlo. Zij vertelde net volgende: Ook ik heb den wervelstona gistermiddag zien aankomen. 't Was alsof in de verte een rookzuil uit den grond opkwam. Deze zuil was eerst zwart en werd toen wit en draaide voortdurend in het rond. In Groenloo zelf werd van den wervelstorm weinig gemerkt, doch nog geen 300 meter hier vandaan zijn de gevolgen zichtbaar in den vorm van ingestorte huizen Het duurde niet lang of boeren uit Beitrum kwamen naar het gemeentehuis om hulp te halen. M-ijn man begaf zich zoo spoedig mogeliit per auto naar de geteisterde streken, nadaf hi] eerste de hoogere autoriteiten van het i?e- beurde in kennis gesteld had. 't Is een verschrikkelijke toestand, veel er ger dan 2 jaar geleden. Er zijn veel meer dooden en gewonden. Het aantal huizen, dat ingestort is, lijkt niet zoo groot omdat zij'ver- spreid liggen, maar het aantal is toch zeker grooter. In 1925 waren de menschen versuft van schrik. Dit is thans niet het geval, maar de aanblik van het vervoer der lij'ken en van de gewonden heeft een diepen indruk see- maakt. Onmiddellijk na net bekend worden van de ramp werd uit alle omliggende gemeenten, dit met getroffen werden, hulp aangeboden. De burgemeesters van Deventer en Win- terswijk deden onmiddellijk al hetgen zij kon den doen om den nood te lenigen. De bewoners der ingestorte huizen in de omgeving van Groenlo zijn gisteravond zoo veel mogelijk bij buren ondergebracht. In het St. Vincentius gasthuis lagen heden- morgen behalve de lijken van de in Beitrum omgekomen personen nog 12 ernstig gewon den. Een -daarvan, een 70-jarige arbeider, wa? hedenmorgen stervende. Een 10-tal gewonden, die minder ernstig jekwetst werden, zijn gisteravond na ver- londen te zijn, zoo mogelijk naar hun wo ningen of naar elders overgebracht. Aan het ziekenhuis hebben zich gister avond bedroevende tooneeelen afgespeeld. Familieleden van gewonden en van personen, die eenigen tijd niet waren gezien, kwamen naar het ziekenhuis om bericht. Zij wexder zoo goed mogelijk te woord gestaan en ge holpen. Reeds gisteravond had het ziekenhuis steun van het Nederlandsche Roode Kruis bij de verzorging d'er gewonden. Er zijn te Groenlo voldoende dokters en verpleegsters. Hedenmorgen waren de telefonische ver- binden met verschillende plaatsen in den Achterhoek nog verbroken. Er is in dten af geloopen nacht hard gewerkt om ze weer tot stand te brengen, doch hedenmorgen waren o. a. Tubbergen, Neede en Lichtevoorde, d( plaatsen in welker omgeving de cycloon het ernstigst heeft huisgehouden, telefonisch nog onbereikbaar. Men h-oopt, wanneer hedenmorgen de nietroepen zullen zijn aa-ngekomen, spoe_ de verbindingen te hebben hersteld'. De we gen, die d-oor omgevallen boomen versperd werdten, zijn gisteravond en in den afgeloo- pen nacht zoo goed mogelijk vrijgemaakt. Tot dusver staat vast, dat gedood zijn h personen, n.l de 13-jarige Anna Wilhelmina Zandwijk uit Neede, de timmerman Bou- meester uit Eibergen, die te Neede gedood werd, de 38-]arige Papen, die levenlcos in een weide_ onder Eibergen werd gevonden, de 45-jarige B Brinke uit Eibergen en de 20- jarige landbouwersknecht J. G. Spieker uit de buurtschap Beitrum, gem. Eibergen. HET NOODWEER TE AXEL. Omtrent het noodweer, dat Dinsdagavond te Axel en in de omgeving woedde, worden nog de volgende bijzonderheden gemeld- legen half zes pakte een grijs-geel wolken- bank zich samen aan den Zuid-Westeliiken hemel. Dreigend kwam dieze opzetten, terwiit in de verte af en toe de donder rommelde. vveldra begon het te ko-lken en te dwarrelen in dte geel wolkenmassa. Maasa's stof werden opgeworpen-, zoodat men niets zag. Groote hagelsteenen werden neergeslagen, hetoeer. met het loeien van den storm een oorverdoo- vend leven veroorzaakte. Aan het zijkanaal te Axel-Sassing werd dte landbouwschuur van Jac. Dekker als't ware voor dte helft weggemaaid. Een ooggetuige, die aan de overzijde van het kanaa-1 werkte, vertelde dat plotseling een helsch lawaai vernomen werd in het luchtruim. Een grauwe stofmassa kwam laag over den poldfer aandwarrelen, recht on de schuur aan. Een- oogenblik later zag hit niets meer. Toen de stofwolk opgetrokken was, lag d'e schuur tegen den grond. Een koopman, die met paard en waeen huiswaarts keerde, werd tegen deQ dijk g™ slagen, doch bekw^m geen let$el ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1