Alkmaarsche Gourant FEUILLETON. Onrechtmatig bezit, No. 128 1927 Honderd negen en iwintigsfi Jaargang. Honderdag- H Juni. Radio-hoekje Vrijdag 3 Juni. \Hilversum. (ANRO), 1050 M. 12.Poh- deberichten. 12.352.Lunchmuziek door het Trio J. Castrelli. 3.304.Lezing. 4.— 4.30 Gramofoonmuziek. 5.6.45 Vooravond concert door het A.N.R.O.-orkest, onder lei- ding van Nico Treep. P. Von'k, xylophone en zingende zaag. 6.457.45 Engelsche les voor beginners. 7.157.45 Engelsche les voor iets gevorderden. 7.45 Politieberichten. 8.10 Uitzending vanwege het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. Spreker: De heer Ed Polak. Wethouder voor Onderwijs te Amster dam, over: Wat is de plicht van de overheid tegenover de schipperskinderen. 8.35 Concert door het A.N.R.O.-orkest, onder leiding van iNico Treep. 9.15 Radio-Tooneel „Theerozen", tooneelstukje in 1 acte. Daarna voortzetting van het concert. 10.— Persiberichten. 10.15 IRadio-tooneel „Een vreemdeling", tooneelspel in 1 acte. 10.35—11.— (vervolg) Concert Daventry, 1600 M. 11.20 Daventrykwartet en solisten (sopraan, bariton, piano). 12.50 Orgelconcert. 1.202.20 Orkestconcert. 3.15 (Voorlezing. 3.20 Lezing: How British laws are made. 3.50 Lezing: Let's go round the (world. 4.05 Volksmuziek en dansen. 5.05 Duetten. H. Thorpe, tenor. H. Brindle, bas. 5.20 Lezing: A garden chat. 5.35 Kinder- uurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Tijdsein. weerbericht, nieuws. 7.05 Orkestconcert. 7 20 Causerieo Seen on the screen. 7.35 De werken ivan Bach. Pianomuiziek. 7.45 Lezing: More companionable books. 8.05 Foxtrots door de ijazzband. 8.40 Gedichtenvoorlezing. 8 55 Vioolsolo's gearr. door Kreisler. A. Sam- mons, viool. 9.20 Weerbericht. nieuws 9 40 Debat tusschen Major John Hay Beith en Mr. D. Woodruff, over: That sport is a me nace. 10.50 Concert. O. Groves, sopraan. D. Kircher, piano. 11.20—1.50's nachts Dans- muziek. Partis „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 11.20 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5.05—5.55 Concert. Declamaties, piano- en vioolmuziek. 9.05—10.50 Fragmenten van „Gringoire", van de Banville en „Cosi fan tutte", van Mozart. Orkest en solisten. Langenberg, 469 M. 1.502.50 Gramo foonmuziek. 5.50—6.50 Orkestconcert. 8.35 Gustav Jacoby-avond. G. Jacoby. declamatie Werag-orkest. Daarna tot 12.20 Dansmuziek Konigswusterhausen, 1250 M. en Berlijn 484 en 566 M. 3.20—8.05 Lezimgen en les sen. 8.50 Concert. E. Moris, viool. Th. Mackeben, piano. 9.20 Werken van Ilja •Ehrenburg. L. Miithel, declamatie. 10.50— 11.50 Orkestconcert. E. Arndt en H. Rohde, picolofluit. W. Sommerfeld, xylophone. Hamburg, 394.7 M. 4.355.20 Brahms, liederen met orkestbegeleiding. 5.20'6.15 Orkestconcert. 6.20—6.50 Vroolijk concert 8.20—12.10 Neder-Duitsche balladen. Daar na orkestconcert. Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Het Radiotrio Mile. Golynivaux, zang. 8.20 Orgelconcert 8.50 Orkestconcert.. 9.05 Gramofoonmuziek 9.3010.20 Orkestconcert. Provinciaal nieuws UIT KENNEMERLAND. We hebben in de afgeloopen week niet onze aandacht bepaald op de aanvoer en prij- zen van diverse groenten, doch eens een rondgang gemaakt door de geheele aarbeien- streek om eens te zien hoe de verwachting was voor de ardbeien. Wat het moge waar zijn, dat de cultuur zich wijzigt en dat veel glascultuur wordt beoefend, de cultuur van aardbeien is nog wel van die beteekenis dat een mislukking beteekent een jaar van bange zcrgen om de eindjes aan el'kander te knoo- pen. Het gelukken of mislukken hangt af van verschillende omstandigheden, n.l. gunstig weer, lage of hooge prijzen en afzet van het product. Toen dan ook op het einde van April (van 29 op 30 April en van 30 April op 1 Mei) de nachtvorsten een geweldige schade aanricht- ten aan de vroege aardbeien, meende men, dat deze teelt mislukt was. Dit is echter niet het geval geweest, want de „Deutsch Evern", het vroege product bij uitnemendheid, kan te- gen een stootje en hoewel de sporen van de vorst niet geheel zijn uitgewischt, is de stand over het algemeen van vrij goed tot best. Het late soort, de Amazone, staat in bloei, terwijl op sommige plaatsen de bloei ver- Naar bet Engelsch van Dorothea Gerard. 87) Door Mr. G. Keller. „U begrijpt natuurlijk, dat we het stil moe- ten houden. Daarom kwam ik bij u. Niemand weet er nog iets van behalve Olympia, en na tuurlijk pi zij haar mond wel houden. Hij moest zijn kamer houden, moet u niet verge- ten, en morgen komt zijn broeder hier om hem ,weg te halen. Intusschen is hijis het al verwijderd. Maar de moeielijkheid komt met de begrafenis. Die moet van hier uit plaats hebben, jammer genoeg, en niet later dan morgen. Ik heb het plan gemaakt voor een langen tocht voor de groote meerderheid van de patienten, die er de kracht voor hebben, en zij die niet mee kunnen, zullen geen gevaar loopen den stoet in het oog te krijgen en vra- gen te stellen. Maar ik weet alleen niet, hoe ik met Kszimira asn moet. Zij zal zeker niet met de anderen mee willen. En ongelukkig genoeg is de ingang van het kerkhof van haar kamer uit te zien. Zij moet in ieder ge val dus morgen namiddag uit het huis zijn." „Maar hoe kan ik haar voor eenige uren wtS krijgen? Zij houdt er niets van zich te verplaatsen." „Ja, dat weet ik ook niet. Ik heb geen tijd Sehadom daarover te denken. Als haar broe- ers hier waren, zou er wel wat op te vinden zyn. Zij zouden haar misschien een gemakke- roopt en de micfft let en" obk 2e stand van ons later soort belooft veel al is altlians naar onze indrukken de stand niet zoo schitterend als het moest zijn en we moeten, dit geldt trouwes voor allc aardbeien, mooi weer met zonneschijn hebben, want 't gemis van zonneschijn is wel merkbaar. Met een verwachting voor een goede of rijke oogst zijn we er echter nog niet. We zijn, zoo niet geheel, dan toch voor een groot deel aangewezen op export en al verwerken de jamfabrkken ter plaatse en elders duizen- den klio's, ok deze zijn min of meer op ex- pirt aangewezen. En nu weten we allemaal, dat de export van dit product de laatste ja- ren heel wat stagnatie heeft ondervonden door de geringe koopkracht van Duitschland en diat de export naar andere landen nog in een beginstadium is. Ook hebben we nog zoo iets van een ring- muur van bepalingen, die de export bemoei- lijkt en daarmede hebben niet alleen de ex- porteurs, doch ook de besturen van tuin- bouwvereenigingen rekening te houden. We weten van zeer nabij welke voorzorgen en hoofdbrekens het kost om de export zoo- veel mogelijk te bespoedigen en vele hinder- palen uit den weg te ruimen en het vele werk dat het Centraal Bureau van de Veilingen in Nederland en de Kennemei" Marktbond vei- richten, wordt ook helaas in tuinderskrin- gen niet op de juiste waarde geschat, er- ger, men is onbillijk tegen de besturen, die dag en nacht werken om alles in goede ba- nen te leiden. Men wil retorsiemaatregelen tegen de ver- kapte protectie in het buitenland, vooral voor het hooge Duitsche tarief en het is ver- klaarbaar, dat het begint te gisten bij den an- ders rustige tuinder, doch men vergeet dat retorsiemaatregelen gevaarlijke wapens zijn en dat zoolang ons wakkere bestuur die maatregelen nog niet noodig oordeelt, we ver- trouwen moeten hebben m liunne leiding. Omtrent de verwachtig van afzet en prij zen loopen zelfs bij de grootsfe exportturs en fabrikanten de verwachtingen uiteen, doch de vrij algemeene verwachting is, dat een gemiddelde prijs zal worden besteed en men verwacht een groote afname van de fa- brieken. Laten we echter hopen op een rijlken oogst en redeliike prijzen. Wat de aanvoer en prijzen van deze week betreft, deze zijn vrijwel gelijk aan de vo- rige week. Rhabarber was iets hooger in prijs en bloemkool iets lager; dit laatste geldt ook voor peen. Asperges zijn, voor zoo- ver Iste soort, zeer gezocht en d'uur. De eer- ste doperwten zijn aangevoerd en nog duur. De aanvoer van aardbeien vermeerdert met den dag. De prijzen loopen sterk uiteen en zijn in Beverwijk het hoogste, n.l. 95 a 165 per 100 Kg. De overige aanvoer geeft geen reden tot afzonderlijke bespreking. UIT LIMMEN. St.Crt. no. 103 bevat de statuten van de N.V. Bloembollenkweekerij en handel J. Val- kering en Zonen alhier. UIT EGMO'ND AAN- ZEE. De nieuwe politieverordening is een lijvig stuk met niet minder dan 85 artikelen, doch is dan ook de samenvatting en uitbreiding van zestien reeds bestaande verordenin- gen, dateerende van 1891 tot 1925. Na algemeene bepalingen volgen de hoofdstukken over 1. straatnamen en huisnummers, 2. verhuizing, 3. straatpolitie, 4 collecten, 5. toezicht op honden, 6. strand en gebruik der zeebaden, 7. het rijden 8. openbare vermakelijkheden, 9. logemen ten, tapperijen enz., 10. winkelsluiting, 11. brandpolitie, 12. gezondheidspolitiej 13. begrafenissen en begraafplaatsen. Hcofd- stuk 14 bevat de strafbepaling, welke op alle overtredingen hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste 25 ver- meldt, terwijl de voorwerpen, waarmede een overtreding is gepleegd, voorzooverre zij den veroordeelde toebehooren, in beslag geno men kunnen worden en dbor den rechter ver- beurd verklaard. Nieuw is de gedwongen winkelsluiting tus- schen des avcnds 10 uur en des morgens 5 uur. Het sluitingsuur is voor den Zondag bepaald op des avonds 11 uur en gedurende Juli en Augustus voor alle dagen op des avonds half twaalf. Onder deze btpaling val- len ook barbierswinkels en kapperssalons. Zondagsluiting is alleen voorgeschreven voor barbiers- en kappersinrichtingen, be halve in de maanden Mei tot en met Septem ber. Voor vele huisvrouwen is het niet ondien- stig op te merken, dat het voortaan verboden is, op. langs of aan de openbare straat wasch goed te bleek te leggen of te drogen op te hangen, en dat onder openbare straat ver- staan wordt: alle straiten, wegen, trottoirs, stoepen, stegen, pleinen, wandelplaatsen, open plaatsen of sloppen, die voor ieder toe- gankelijk zijn. lijk ritje kunnen voorstellen. Maar ik moet weer weg. Ik moet voor duizend en nog wat oingeni zorgen. Ik laat de zaak aan u over." En Pani Grabinska holde de kamer weer uit. Katya zat in diep gepeins verzonken. „Als haar breeders hier waren!" Al wat de pen- sionhoudster had gezegd, scheen op dat enke- le idee neer te komen. Ten slotte stond zij op en ging naar haar schrijftafel. Het voorwend- sel was zeer aannemelijk. Zij had het middel bij de hand om hem te laten komen en het was boven haar kracht om, na den verschrik- kelijk vervelenden Zondag, er geen gebruik van te maken. „Kazimira niet emstfger, maar uw aanwe- zigheid om bijzondere omstandigheden drin- gend gewenscht." Zoo luidde het telegram, dat een paar mi- nuten later het huis verliet. Des middags kwam hij, en hij begaf zich onmiddellijk naar haar alvorens te traohten Kazimira te ont- moeten, Toen zij zijn klaren maar thans ongerusten blik ontmoette en hem hoorde vragen: „Wat is er, Panna Katya? Is het werkelijk waar, dat zij niet erger is?" verbaasde zij zich over haar stoutmoedigheid. „Ja, ik heb u de waarheid geseind." „Maar wat of wie maakt mijn tegenwoor- digheid noodzakelijk?" Bij die vraag keek hij haar diep in de oogen. Toen hij haar mededeelingen had aange- hoord, bleef hij een oogenblik in gepeins ver zonken. „Ik weet toch niet, of ik wel goed heb ge- aar een geucerre van E^nidrfd des Maan* dags vooral gepavoiseerd is als oorlogschip bij een kroningsfeest na een regenbui, daar zal bij strenge toepassing van dit verbcd me,- nig moedertje een veiliger plelcjc foeten zoe- ken. „Kleedjes kloppen" is verboden tusschen half elf voorm. en half tien nam. en mag niet gesciheden tegen op straat staande booipen en palen. Personen onder den leeftijd van 16 jaar mogen geen paarden vervoeren. Bovendien mag ddt vervoer van paarden niet anders dan stapvoets gaande geschieden, behalve buiten aen tol. Voor liefhebbers in en bezoekers van Eg- mond kan het van nut zijn te weten, dat zon- der vergunning van B. en W. niemand zijn diensten mag aanbieden als besteller, pakjes- d'rager of wegwijzer, dan tegen een door dit college toegestaan tarief, dat op verlan- gen van den vreemdeling ter inzage beschik- baar moet zijn. De ouders kunnen vervolgd worden, wan- neer hun kroost muren of schuttingen bekladt of beschrijft. Jammer, dat de ouderen sums zelf zoo'n slecht voorbeeld1 geven, getuige de nog steeds niet dbor de kladderaars uitge- wischte sporen der jongste gemeenteraadsver- kiezingen. De ambtenaren der politic zullen alle vlieg- tuigen verjagen, die het zullen durven be- staan op geringer hoogte dan 250 M. boven de bebouwde of nader aan te wij'zen gedleel- ten der gemeente te zweven. Men mag zijn hond1 niet zonder toezicht laten losloopen tusschen 12 uur 's nachts en 6 uur voorm. en geen hond houden, die door geiank of geblaf voor de buren hinderlijk is. Fietsen of tuffen langs het (gemeente)- strand in Juli en Augustus is alleen toege staan voor 10 uur voorm. of na 6 uur nam., terwijl behoudens ten behocve van het badbedrijf of de schelpvisscherij het ver boden is het verpachte deel te berijden op welke wijze ook (ezel, paard, wagen, rijtuig, zeilwagen enz.) Bestuurders van rij- en trekdieren d'ienen te bedenken, dat in de kom der gemeente (alles ten westen van de algemeene begraaf- plaats) alleen in matigen draf en bij hoeken slechts stapovets gereden mag worden. Per sonen beneden 16 jaar mogen slechts onder ervaren leiding voertuigen of trekdieren be sturen. Bepalingen regelen de verplichtingen bf het ontmoeten van optochten of begrafenis' sen. Hondenkarren alleen stapvoets rijden! Geheel nieuw zijn de bepalingen betreffeir de auto-ondernemingen, stand- en stopplaat sen en het te huur aanbieden van zitplaatsen in motorrijtuigen. Rooken verboden! Be stuurders mogen tijdens hun diensttijd geen alcoholhoudenden drank gebruikeu. Be- schonken personen, of om de een of andere reden gevaarlijke personen of dieren mogen niet toegelaten en moeten bij mogelijke latere ontdekking verwijderd worden. Personen beneden 16 jaar mogen zich zonder ontheffing niet bevinden in een bioscoop-inrichting, aan hen mag in geen en- kelen vorm alcoholhoudenden drank worden aangeboden, men mag niet toelaten, dat het deor anderen gebeurt. Hetzelfde geldt voor rook-artikelen voor personen beneden 15 jaar. Maar ook is het dien kinderen zelfs verbo den te pruimen of te rooken of de benoodig- de artikelen bij zich te hebben. (Deze week deed zich zelfs het geval voor, dat een 10- jarig meisje haar hart lustig aan sigaretten ophaalde. En dat ondanks den hardnekki- gen strijd van het onderwijzerscorps tegen het rooken door de jeugd). Voortaan is het ruimen van mestputten e. d. overdag het geheele jaar door verboden, alsmede het rijden met ier- en mestkarren. Natuurlijk bevat de verordening nog vele bepalingen betreffende de openbare orde en veiligheid, die echter wel algemeen bekenc of vanzelfsprekend zijn. Het voorgaande be vat in hoofdzaak wat nieuw is of waartegen misschien uit onbekendheid nog al eens gezondigd wordt. In ver band met de aanwezigheid van on- derscheidene kolcmiehuizen is het niet van belang ontbloot te weten, dat niet alleen ouders of verzorgers, maar ook g e 1 e i d s t e r s strafbaar zijn wanneer de onder hun zorg staande kinderen op het strand verbo den handelingen verrichten. Tot het strand wordt ook gerekend de hel ling der duinen en de droogliggende banken. Vermoedelijk zal het plaatsen van „kabinet- jes" de beste oplossing zijn. En voor de be- trokken instellingen op den duur het goed- koopst. UIT HEEMSKERK. De raad kwam Woensdagmiddag 2 uur bijeen. Er was een vacature. daan u te roepen." „U heeft goed gehandeld, zelfs beter dan u kan vermoeden." Zij sloeg haar oogen voor hem neder, maar haar hart bonsde van vreugde. En toen begonnen zij plannen te maken. Met het oog op den Zondag dien hij had overgeslagen, kon aan zijn plotselinge over- komst een zeer aannemelijke verk'aring wor den gegeven, terwijl het verlokkende weder, koel na een periode van warmte, het voorstel van een tochtje wel aantrekkelijk maakte. Kazimira liet zich zonder weerstand te bieden in den val lokken en met Malania Petrowna was het al eender. Want Pana Grabinska had haar maatregelen zoo goed genomen, dat zelfs geen vermoeden de rust in de villa Olympia had verstoord. In werkelijkheid had Kazimira, zich van geen samenspanning be- wust, op haar eigen houtje een plannetje ge. maakt. Het weder, verklaarde zij, was te mooi om te volstaan met een enkel ritje. Waarom er geen gebruik van gemaakt voor dien reeds zoo lang besproken dag in de bergen, welke reeds zoolang aan Katya was voorgespiegeld en dien zij nog nooit had ge- noten? Een gezin van vroolijke en stevige meisjes, aangevoerd door een vroolijke en ste vige moeder, kennissen van de Swigello's en jaarlijksche bezoeksters van Zalkiew, had herhaaldelijk gevraagd met hen een hunner tochten mee te maken. „Voor morgen hebben zij een tochtje naar de „Morskie Gko" (letterlijk: Oog van de Zee) op hun programma staan, en dan moet je mee gaan, Katya, verklaarde Kazimira. „Te Zalkiew geweest zijn en de Morskie Oko Onderzoek" geloofsb'rieven van het nieuwe lid, de heer I. de Wit. De commissie, be staande uit de heeren de Wilde en Baltus ad- viseerden na inzage tot toelating. Aldus werd besloten. Van het Bureau van Verificatie in onze provincie las de voorzitter een schrijven voor met verzoek, om de in 1926 gemaakte winst op het G. E. B., groot 3173.81 X te be- stemmen voor afschrijving op het net. De raad besloot op voorstel van B enW., om met deze winst liever de reserve te vir- sterken, die dan ruim 20.000 bedroeg. Op een reeds eerder gedaan verzoek, dat voor behandeling tot deze zitting verdaagd is geworden van het R.K. schoolbestuur, om beschikbaarstelling van gelden tot aankoop van schoolmeubelen en leermiddelen inclu- sief waterleiding ,werd na enkele besprekin- gen goedgunstig beschikt. Er zal een be- drag, groot 1070, genoteerd worden voor dit doel. Een voorstel van B. en W. om f 50 subsidie te geven voor een wachttent op het Heemskerker Noordzeestrand wordt z h st. goedgekeurd. Ook eeiuvoorstel tot verlen- ging der Rek.-Courant bij de bank van Neder- landsche Gemeenten hoofdzakelijk tot ver- betering der wegen. Verder besloot de raad nog eenparig om voor verbruikers van eenige beteekenis een vast recht te doen ingaan bij het G. E. B. De heer Henneman wenschte dit voor iedereen open te stellen en de woorden „van eenige beteekenis" te schrappen. Nog besloot de raad, om voor den prijs van f 200 voor wegenverbetering een stuk grond te doen aankoopen van den heer A. Teeling te Wijk aan Zee en Duin, en gelegen aan den Kui kensweg. Ten slotte werd nog vastgelegd een nieuwe verordening op de instructie van den gemeentegeneesheer en vroedvrouw en om op een perceel aan den Kuikensweg loopende van N. Velseboer en B. Beentjes schouw te doen leggen. Daarna sluiting. Tijdens het onweer van Dinsdagavond is in de Wijkermcerpolder een koe door den bliksem in de weide gedood. UIT WIERINGEN. Het verzoek van het gemeentebestuur van Wieringen om voor de school te Westerlanc de Rijksvergoeding te ontvangen voor een eventueel aan te stellen boventalligen onder- wijzer aan die school, is door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen afgewezen. UIT ST. PANCRAS. Tot groot vermaak der jeugd had gisteren de jaarlijksche demonstrate plaats van de brand weer. Behalve de oude spuit, bij welk- een kleine lekkage werd geconstateerd, werd overigens alles in de beste orde bevonden. Dinsdag vond onder beguustiging van heel mooi weer een excursie plaats naar 1 Westland door de cursisten der dezen winter gehouden glascursus. De tocht had plaats per autobus der firma Kok, Tuinman en Wil- ken, welke voor dergelijke gelegenheden het geschiktste vervoermiddel bKjkt. Onder lei ding van den heer Glas werden eenige voor- naamste kweekerijen bezocht, ten einde zich meer practisch op de hoogte stellen der komkcmmerteelt, welke ook hier ter hand is genomen. Na een bezcek aan een der veilin gen aldaar en aan den proeftuin te Naald- wijk, arriveerde men tegen elf uur (oude tijd) hoogst voldaan weer in de woonplaats terug. UIT SCHERMERHORN. Dezer_ dagen hield de Hengelvereeniging „de Karper' alhier haar algemeene vergade- ring, Aanwezig waren 19 leden. Bij afwezig- heid van den voorzitter werd de vergadering geleid door den heer F. Moerbeek. Blijkens het jaarverslag van den penning- meester bedroegen de ontvangsten de som van 109.21%, de uitgaven 57.77, alzoo een batig saldo van 51.44%. Voor kascontrole enz. werden aangewezen de heeren Joh. Krul en Kl. Oostwouder, die de bescheiden van den penningmeester in orde bevonden. Besloten werd aan oudLleden der vereeni- ging, die buiten de gemeente wonen, tegen gewone jaarlijksche contribute een vischver- gunning te venstrekken. Wegens periodieke aftreding van de be- stuursleden de heeren F. Evers, F. Moerbeek en Kl. Molenaar, werden de aftredenden bij acclamatie herkozen. De eerstvolgendte hengelwedstrijd! werd bepaald op Zondag 12 Juni, des voormiddags van 7 tot 10 uur. Er zal dan gevischt wor- den op karper om nader te bepalen prijzen. Winnaar van een hengel en snoer uit de gratis aangeboden verlottng was de heer Veenstra. Bij de rondvraag merkte een der leden op. dat er vorige jaren nog al niet-leden in het gepachte vischwater vischten, terwijl een ander lid opmerkte, dat het vorig jaar te zwak er op toegezien was, dat Amsterdam- niet gezien hebben, is van jou kant haast een misdaad. En ik ben er van overt'uigd, dat een klimpartij in de bergen Tadeusz' longen ze ker een maand lang vrij houdt van de rook van Krakau's fabrieksschoorsteenen." Inwendig verkneuterde zij zich bij de ge- dachte aan de prachtigc gelegenheden, welke het tochtje aanboodeen heele dag in de bergen De beide andere samenzweerders keken el- kaar even aan om elkander te raadplegen. „Maar jij, Kazimira? Je kunt den dag toch niet in je eentje doorbrengen?" „Ik zal niet den heelen dag alleen zijn. Het eerste deel van den weg is zeer gemakkelijk en Malania Petrowna en ik zullen jullie te- gemoet rijden." „En dan kunnen we meteen het nieuws hooren," voegde de slimme Kazi mira er voor zich zelve aan toe. En na nog wat gepraat werd het plan vast- gesteld. Wat de uitkomsten betreft, slaagden beide plannen uitmuntend. Het goed overleg van Pani Grabinska had ten gevolge, dat' Kazi mira en haar gezelschap al een tijd op weg waren, toen het lijk van den jongen man het huis werd uitgedragen naar het kerkhof. Wat er verder gebeurde vertelde haar haar eerste blik op de terugkeerende gelieven. Voor Katya, die vreemd stond tegenover deze indrukwekkende nature was de dag een dag vol opwinding geweest. De diepte van de kloven, waarin zij een blik kon werpen, de hoogte van de steile rotsmuren, langs welke zij haar oogen liet gaan, het ruischen van ver verwijderde beken, de schrille kreet van een of anderen wilden vogel, ewerkaatst doox mers die geen vergunning hadden, ook In het vischwater vischten. Besloten werd om geen vreemde visschers meer in het vischwater te dulden en er bij de politie op aan te dringen zconoodig proces- verbaal te doen opmaken. Daarna sloot de waarnemend voorzitter met een woord van dank voor de gezellige besprekingen en wenschte een ieder succes in het komende vischseizoen. UIT HE ER'H U GO W A A RD Geslaagd is voor het voorbereidend kerke- lijk examen aan de Universiteit te Utrecht, onze vroegere plaatsgenoot, de heer Cesar Broekema, van Oudeschild. UIT BEEMSTE'R. Hedenmorgen 8 uur reed aan den West- dijk in den Beemster een paard en wagen van Verbrugge te Purmerend langs den dijk toen het paard sdirok van de tram. Het dier liep achteruit en de wagen kan- telde. De dresseerkar werd daarbij ernstig beschadigd. Van de tram, die den wagen tegen zich aan kreeg, werd een zijplaat ingedrukt UIT URSEM. De in deze gemeente gevestigde ongehuw- de barbier N. R. is de vorige week spoorloos verdwenen. Gistermorgen ontving zijn vader een brief dat hij op heden, Woensdag 1 Juni, zich van het leven zou berooven in de kolk te Overveen. Door de politie zijn de noodige maatregelen getroffen. Gistermorgen reed een heer met eenu- vijftal meisjes in een Utrechtsch tentwagen- tje over den provincialen dijk tusschen Ursem en Rustenburg. Het gezelschap zou naar een bruiloft in Obdam gaan. Blijlkbaar had de man niet de afsluitborden gelezen, en halver- wege moest gekeerd worden. Door een te korten draai kantelde de wagen om en kwam juist met de eene deur naar onder te liggen. Door het breken van het glas kon men de in- zittenden uit hun benarde positie bevrijden en ('?.ar het paard verbazend mak was en Si 1 bleef staan is erger voorkomen. Een der ifiziitenden was door glasscherven gewond. In cafe Oudejans werden alien geholpen en men kon thans met een open rijtuig onder een flinken malschen regen bekomen van den schrik de reis naar Obdam voortzetten. Gisterenmiddag weigerde te Berkhout een der autobussen van de firma Vethaak. De passagiers voor Alkmaar werden per luxe wagen verder vervoerdl Deze wagen werd aardig overladen met gevolg dat tusschen Ursem en Rustenburg een der banden lek raakte. Met een leege band werd toen door- gereden en te Rustenburg konden de passa giers overstappen in de autobus van de firma Knip. Het gedeelte van de route Schermer Noordervaart Alkmaar werd voor dien mid- dag vergeten en de tocht ging thans over den Slingerdijk naar Alkmaar. Binnenland PROF. J. TE WINKEL. t Te Amsterdam is gisterochtend overledei? prof. J. te Winkel, een geboren Noord-Hol- lander. (16 Nov. 1847). Hij studeerde aan de hoogeschool te Leiden en Groningen en promoveerde te Groningen met een rede over Maerlants' werk als spiegel van de der- tiende eeuw. Hij werd 6 Januari 1892 gein- stalleerd als professor aan de hoogeschool te Amsterdam met een intree-rede over de Ger- manistiek welke functie aan de Amsterdam- sche hoogeschool hij tot 1918 bekleedde. den van de wereld die week bijeenkomen. DE STER IN HET OOSTEN. De Orde van de Ster in het Oosten zal dit jaar te Ommen (O.) wederom een internatio- naal congres organiseeren ten behoeve waar- van een kamp wordt ingericht. Het hoofd van de Orde, de heer J. Krisjnamoerti, zal op dit congres aanwezig zijn, evenals een groot aan- tal vooraanstaande figuren in de Sterbewe- ging, waaronder dr. Annie Besant, dr. G. Arundale, C. Jinarajadasa, M. A. Het congres zal gehouden worden van Za terdag 5 tot Zaterdag 13 Augustusnaar eeri voorloopige schatting zullen tusschen de 2500 en 3000 leden uit zoo goed als alle lan den van de wereld deze week bijeenkomen. VERBODEN VERKIEZINGS- RECLAME. Bij de jongste verkiezing voor de Provin ciale Saten van Utrecht zijn voor candidaten van den Vrijheidsbond biljetten verspreid waarop gedrukt was een zegel in den vorm van een postzegel, met de beeltenis van den eersten candidaat der lijst. Terzake hiervan is tegen den heer C., die de biljetten verspreidde, een ambtshalve ver- vo1ging ingesteld op grond van art. 440 van het Wetboek van Strafrecht. Deze zaak heeft gister voor de Utrechtsche rechtbank gediend. Het O. M. eischte 25 boete, subs. 25 da gen hechtenis. Uitspraak 15 dezer. de rotsen en de stilte verbrekend, de sombere maar indrukwekkende schoonheid van dat alles maakte een nog nimmer ondervonden indruk op al haar zinnen. En bij dit alles was de beminde man steeds aan haar zijde. En dan negentien jaar te zijn en een vol- maakte gezondheid te genieten! Het was niet te verwonderen, dat zelfs de vier steviggebouwde zusters, ervaren berg- beklimsters, het opgaven voor zij er aan dacht. Als zij vleugels aan de voeten had ge- had, kon zij na uren wandelens niet minder vermoeid geweest zijn. Alleen werd nu en dan haar opgewektheid gefemperd door de gedachte aan de begrafenis daarginds in het dal, maar een enkel woord van haar metgezel was voldoende om die gedachte te verjagen. Na een picnic aan de oevers van de Mors kie Oko kwam het schoonste oogenblik van den dag. Terwijl de gidsen den boel opruim- den, verspreidde het gezelschap zich in ver schillende richtingen, sommigen gingen bloe- men plukken, anderen vruchten zoeken of va- rens. Katya had haar keuze laten val len op aardbeien. Terwijl zij in het dal reeds gedaan waren, stonden de aardbeien in de bergen nog volop. Daar zij een mondvol er van wil- de medebrengen voor Kazimira, die er bij- zonder op gesteld was voor haar dessert, zocht zij een open ruimte in het boscii op, waar ze groeiden, en op haar knieen ging zij ijverig aan het werk te midden van een rij- ken overvloed. De ingenieur, wiens vingers te dik waren voor dat fijne werk, kroop naa^ haar met den mand bij zich. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5