c ipirgfi- Hit het Parlement Buitenlasid tabletfe nJi&Mxyeb BRAND Te Dinxperlo is door onbekende oorzaak he voor eenige jaren gebouwde pakuhis en de schuur van landbouwartikelen en land- bouwmachiraes van den landbouwer J. B. Vlaswinkel op Beggelder geheel door brand vernield. Kostbare landbouwmachines, ge- reedschappen voedervoorraad en pluimge- dierte werden een prooi der vl-amm-en. MIS'H AND'ELIN'O sE'N POGING TOT AFPER'SING. Voor de rechtbank te Arnhem heeft Dins- dag terecht gestaan de .28-jarige arbeider G. E. uit Anthem, gedetineerd, beschuldigd van mishandeiing en poging tot afpersing. Verdac'hte had o*p 20 April op den straat- weg Ede—Arnhem een'meisje, dat daar per fiefs passeerde, met een iknuppel op het hoofd gestagen en haar daarqa om haar geld ge- vraagd. Toen een auto naderde, vfuchtte de man het bosch in. Den volgenden dag hield hij op dezelfde wijze bij Wolfheze opnieuw een meisje aan, dlat evemvel kon onfkomen. Het O. M. waargenomen door mr. L. Lasonder eischte de veroordeeling van ver- dachte tot zes jaar gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. Sfk N'ALATIGEOVERWEGW AOH TER Gisterochtend heeft de kantonrechter te i Delft veroordeeld) tot f 15 boete, subs. 5 da- ren hechtenis den overwegwachter J. T. den terzake dat hij op 12 Januari j.l„ toen hij be last was met het sliuiten en openen van de afsluittooomen aan de Engelschestraat te ■Delft, niet geizorgd heeft, .dat de boomen tij- dig waren gesloten bi} het naderen van een sneltrein. De sneltrein is daardoor in botsing gekomen met een vrach ta-uto van de firma Hasenkamp, waardoor die auto een eind /.werd meegesleurd en gedeeltelijk vernield. '|Pe ambtenaar van het'O. M. had //*26 boete, •uN. fO dagen hechtenis geeischt. CLANDESTIENE RADIO TELEGRAAF. De kantonrechter te Onderdendam heeft P. H. B., student te Groningen, -wonende te "squert, wegens het aanleggen en gebruiken (van een niet voor het openbaar verkeer be- etemde radio-tdlegraaf en het afgeven van yadio-telegrafische seinen, zander bekomen roach tiging van den minister "van waterstaat, veroordeeld tot 25 gwMen boete of 25 dagen "hechtenis. :'Nt j\ AUT06USDPENSTEN. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben vergunning vesrleend aan J. en P. ^Fontijn te Worimer en N. de Ruyter en J. kGroot te Jisp voor een autobusdienst van Wormerveer naar Jisp en terug, en aan de iN. V. Autiobusondememing V. I. C. O- te Zaandam voor een autobusdienst van Wor merveer naar Beverwijk en terug en voor een '.autobusdienst van Koog a. d. Zaan en Casr- tricum en terug (op Woensdag en Zon- en feestdagen gedurende de zomermaanden) H'ET NI'EUWE STADH'UIS TE WELDER. In een speciale raadsvergadering, welke werd bijgewoond door een groot aantal ge- noodigden met hunne dames, is, zooals reads Tort gemeld, het nieuwe raadhuis aan de SKerkgracht in gebnuik genomen. Het feit, dat reeds jarenlang een zeer onvoldoende huis- vesting bestond voor de diensten der secreta- rie, alsmede voor de archieven der gemeente, deed het raadhuisvraagstuk al zeer lang ur gent zijn. Dat de raad tenslotte de oplossnig vond in den verbouw van een bestaand gebouw, namelijk het voormalige weeshuis, werd des- tijds in de gemeente scherp becritiseerd, ten eerste om de groote kosten, die men in het tegenwoordig stadium der gemeentefinancien niet verantwoord achtte, en oak omdat dit thans tot raadhuis verbouwde weeshuis zeer weinig fraai van uiterlijk is. Er is thans naar gestreefd alt'hans het in- wendige van het gebouw te doen aanpassen aan de eischen van doeltreffendheid en aesthetica; een breed trappenhuis geeft toe- gang tot de bovenhal en vandlaar naarraads- en trouwzaal, commissiekamers, enz. Deze vertrekken zijoi voldoende ruim, een- voudig, en doeltreffend gemeubileerd1 en in- gericht. De vaksehool voor meisjes, de am- bachttsschool, de Israelietische gemeente, het gemeentebestuur van Anna Paulo-wna, als mede een aantal particulieren gaven ge>- sehenken. Behalve een groot aantal genoodigden wa ren bij deze raadszitting tegenwoordig Ged. Staten van Noord-Hoiland, vertegenwoor- digd door de heeren jhr. mr. D. E. van Len- nep, waarnemend commissaris der Koningin, D. Kooijman en A. W. Midhels, benevens de griffier der Staten, mr. Vening Meinesz. In de raadsvergadering, werd, na de openingsrede van den burgemeester, het woord gevoerd door wethouder van Breda, den wd. commissaris der Koningin, den heer Bok namens den raad, alsmede den gemeente-secrg tar is namens de ambtenaren. Des avonds werd door de plaatselijke mu- ziekvereenigingen een serenade gebracht aan de raadsleden. DE KONINGIN TE EINDHOVEN. Gistermoigen half-elf kwamen de konimklij- ke auto's voor het hoofdkantoor der N. V. Philips Gloeilampenfabrieken voorgereden. Mej. J. Philips en jonkvrouwe S. van Len- ■nep boden aan de koningin era prinses Julia na bloemen aan. Nadat de heer A. F. Phiipsl een kort over- zicht van de ontwik'keling van de fabrieken ad gegeven, gang het gezelschap naar de loeilampenfabriek. t Er werden. twee groepen gevormdl; voor de groep van de koningin, in wier gezelschap de heer A. F. Philips zich bevond, gaf dr. ir. Walbertsma den te volgen weg aan; ir. Verff deed dit voor de groep van prinses Juliana, die begeleid werd door den mgenieur P. F. 6. Ottien. Allereerst werden de machines voor het vervaardigen van gloeilampen bezichtigd, waarna de fabricage van de radiolampen in oogenschouw werd genomen. Nadat het gezelschap de fabriek voor de bereidling van vloeibare lucht bezichtigd had, fing het naar de glasfabriek. In de gias- lazerij werd het blazen van heldere en iArgenta-ballonnen bezichtigd, en werden verschillende geblazen kunstvoorwerpen in oogenschouw genomen. Na een bezoek aan de papierfabriek en de cartonnagefabriek ging het gezelschap naar de proeffabriek, waar o.m. verschillende Neon-lkhtbuizen werden bezichtigd. Van hier begaf men zich naar het laboratorium, A waar in de Hal een expositie van de nieuwsle radio-apparaten was opgesteld. Dr. C. de Boer heeft aan de koningin een staafje zuiver hafnium getoond, hetgeen op het oogcnblik de eenige hoeveelheid van dit metaal in zuiveren vorm is, die op de wereld bestaat. De hooge gasten begaven zich vervolgens naar de bibliotheek van het laboratorium, al- waar eenige verversehingen werden aangc- boden, en waar H. M. een album met foto's van het bedrijf der Philipsfabrieken in ont- vangst nam. Ongeveer half-een verlieten de koningin en de prinses het laboratorium. i STAKING GEelNDIGD. A De staking bij de N.V. Boes' Meubelfabrie- ken "R>"G;en Haag, welke ongeveer 250 man omvafiA" is geeindigd. De werknemers heb ben Fooii en voorwaarden, welke hun vo6r de staking aangeboden waren, aanvaard. De werkwilli'gen zijn alien aan het werk geble- ven; zij, die het werk 'hadden neergelegd, zul- len succesievelijk worden teruggenomen. De staking heeftTien wekera geduurd. BRAND'STICHTING. Het O. M. bij de rechtbank te Leeuwarden heeft tegen Th. N., 38 jaar, arbeider te Drachten, vier jaar gevangenisstraf geeischt wegens brandstichting in het hotel Het Spoorzicht aldaar, dat geheel is afgehrand. Tegen de vrouw van den hotelhouder v. D. is een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorloopige hechtenis geeischt, in verband met den brand in genoemd hotel. OOST-INDIe HOORT ZIJN KONINGIN EN PRINSES. Gistermiddag brachten H. M. de Koningin en Prinses Juliana een bezoek aan twee arbeiderswoningen in het Philips' dorp. Hierna bracht bet Koninklijik gezelschap een bezoek aan de nieuwe Philips' kleuterschool en de Philips' huishoudschool. Om een uur in den middag waren de Philipsfabrieken en kantoren gesloten,om het personeel in staat te stellen de Koningin en de Prinses op het Philips' Sportpark te huidigen. Te ruim halfvier reden de koninklijke auto s het feestelijk met vlaggen getooide terrein op, onder luide toejuichingen van de op het veld aanwezigen. De Philips' harmonie net het „Wilhelmus" hooren. Voor de tribune hielden de auto's stil en werden aan H. M. de Koningin en Prinses Juliana door groepen uit het personeel bloemen aangeboden De vorstelijke bezoekers, die zeer geestdriftig toegejuicht werden, stegen hierna uit den auto en H. M. de Koningin overhandigde aan vijf leden van het personeel, die sedert 1801 in de Philip's fabrieken werkzaam zijn, te weten Maria Brusselers, Anna van der Goor, Jacoba Bogaerts, C. Wijnen en P. van Brusselers, de bronzen eere-medaille van de Oranje-Nassau Orde. Het Koninklijke gezelschap verliet korten tijd hierna het sportterrein. H.M. de Koningin hield de volgende rede tot Nederlandsch Oost-Indie: „Het eerste woord, dat Ik rechtstreeks tot Nederlandsch-Indie richten kan, zij een groet van hart tot hart aan het overzeesche gewest, dat ondanks den afstand Mij zoo na ligt. Gij alien, die in het verre land op dit uur luis- tert naar het over de wereldzeeen tot U ko- mende geluid uit het Moederland, weet, dat dit oogenblik voor Mij een oogenblik van vreugdevolle ontroering is, omdat Ik Mij thans met Nederlandsch-Indie in persoon lijke aanraking gevoel. Het was steeds een onvergetelijk oogenblik wanneer Mij de be- wijzen bereikten hoe Nederl. Indie mede- leeft met het Moederland. Wanneer een na- tuurramp Nederland trof, bleek Neder landsch-Indie aitijid met de daad1 bereid om den nood te helpen lenigen en evenzeer toonde Nederlandsch-Indie mede te leyen met het wel en wee van Mijn Huis. Met diep- gevoelde erkeratelijkheid gedenk Ik de teeke- nen van aanhankiijkheid, die Mij in allerlei vormen uit Indie gewerden. Zij hebben een onuitwischbaren indcuk bij Mi] achter ge- laten. Het is Mij een voldoening thans zelf U te kunnen zeggen hoe die sprekende getuige- nissen van het besef van saamhoorigheid Mij steeds met dankbaarheid hebben vervuld. De band, dien de geschiedenis gelegd heeft tus- schen Nederland en Indie kwarn tot stand in een tijd toen persoonlijke moed, die schier overmoed was, zich paren inoest aan voor- treffelijk zeemanschap om den aardbol cm te varen naar het land, dat loen voor Europa nog een fabelland was. Wie in den loop der eeuwen volgden op den langen tocht over den oceaan, hadden de ervaring van hun voorgangers tot gids. Stoomvaart en kortere weg door bet Suez-kanaal, zoowel als de telegraafverbind'ingen, hebben Indie in de vorige eeuw daadwerkelijk dichterbij ge bracht. Maar ondanks dit alles blijft voor den Nederlander, die naar Indie gaat en voor den- in Indie geborene, die den tocht naar het Moederland aanvaardt, het afscheid van den geboortegiond pijniijk. Moeders en vaders. die hun kinderen zagen afreizen of die hen voor bun vorming hier achteriieten, gij alien, die wellicht in zorgen zijt om betrekkingen of vrienden, die ver zijn of wellicht gebukt gaan door de hcrinnering aan een dierbaar geiaat, dat gij niet zult wederzien, voelt het, dat Ik met U meeleef in den weemoed, dien deze scheiding dagelijks voor zoo velen onzer brengt. Moge God U steunen. Trots en dankbaarheid vervullen Mij als Ik gedenk de mannen en vrouwen, die hun krachten gaven aan de bestudeering van land en volk en het licht der wetenschap lieten schijnen over de eerbiedwaardige cultuur, die zij in Indie vonden. Trots en dankbaar heid, ook om de velen, die door zuivere liefde tot den naaste gedreven er een arbeidsveld vonden, dat zij bewerkten, niet zelden met opoff.ering van hun leven. Ik richt Mij in het bijzonder tot U, mijn- heer den Gouverneur-Generaal, drager in Mijn naam van die verantwoordelijkheid voor Nederlandsch-Indie. Ik wensch u van gan- scher harte kracht toe om u te blijven wijden aan de taak, die u reeds metterdaad getoond hebt, als een levensroeping te willen vervul len. Ik richt Mij ook tot u alien, kinderen van het land of die het tot een tweede vaderland hebben gekozen en in het bijzonder tot hen, die door het aanvaarden van een post van vertrouwen in den Volksraad of in de Raden der zelfbesturende gebiedsdeelen geioond hebben de verantwoordelijkheid voor den bloei van land en volk te gevoelen of door hun ambt geroepen zijn 's lands belangen te dienen. Het nieuwe middel van gemeenschap tus- schen deze beide deelen van het rijk zij de zinrijke belichaming van Mijn hartelijken wensch, dat Nederland en Nederlandsch- Indie elkaar daarbij steeds beter zullen mogen verstaan. ik heb gezegd", Na ingeleid te zijn door den heer A. F. Philips hield. vervolgens H.K.H. Prinses Juliana een toespraak tot Nederlandsch- Oost-Indie, die grootendeels overeenkwam met de rede, welke Zij tot West-Indie gericht heeft. H. K. H. besloot aldus: Ik moge eindigen met den wensch, dat; nu deze mooie, nieuwe commumicatie Mij het groote voorrecht schonk heden met u in aan raking te komen, zij ook in staat moge zijn ■elkander nader te treden op elk gebied der hedendaagsche cultuur, op geestelijk en eco- nomisch terrein en dienstbaar moge zijn aan het bevorderen der gemeenschappelijke ge- voelens, die.zoovelen aan deze en aan gene zijde der zeeen samen verbinden. Ik "heb gezegd". Nadat Prinses Juliana Haar toespraak be- eindigd had, nam H.M. de Koningin opnieuw het woord' en hieldl voor de microfoon nog de volgende toespraak: ,,Diep getroffen door de hartelijke en geestdriftvolle ontvangst en de vele blijken van belangstelling, Mij tijdens Mijn bezoek aan de Philips' fabrieken ten deel gevallen, zoowel van de zijde van het personeel der fabrieken als van de overige bevolking van Eindhoven, gevoel Ik Mij gedrongen, al- vorens naar Het Loo terug te keeren, aan alien daarvoor Mijn bijzonderen dank te be- tui'gen". Hierna decide de beer A. F. Philips den luisteraars in Nederlandsch Oost-Indie mede, dat ook H. K. H. Prinses Juliana nog iets wenschte te zeggen. Prinses Juliana zeide toen voor de micro foon nog het volgende „Gaarne sluit ik Mij' aan bij de woorden, door Mijn moeder gesproken. Ook bij Mij zullen de vele blijken van hartelijke belang stelling, in zoo ruime mate ondervonden, dit bezoek in dankbare herinnering doen blijven." Nadat H. K. H. Prinses Juliana Haar toe spraak beeindigd had, speelde de Philips' Harmonie het „Wien Neeriands' Bloed" en eenige andere vaderlandsche liederen. De Hooge Bezoekers begaven zich vervol gens naar de bibliotheek van het Laborato rium, waar H. M. de Koningin aan den heer A. F. Philips Haar dank betuigde voor de ontvangst Haar en Prinses Juliana door de Philips' fabrieken bereid. Hierna vertrokekn H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana met gevoig per auto naar den salontrein. Het Persbureau Vaz Dias meldt nader, dat reeds tijdens de toespraak, die H. K. H. Prinses Juliana tot Nederlandsch Oost-Indie hield, een telegram uit Indie werd ontvan- gen, dat de toespraak van H. M. de Koningin uitmuntend was overgekomen. Van het draadloos station te Bandoeng werd later draadloos bericht ontvangen, dat beide toespraken woord voor woord kon- den worden verstaan. Uit Berlijn werd aan de Telg. gemeld: De rede van Koningin Wilhelmina en van prinses Juliana voor den Philipszender was te Berlijn zeer sleeht te hooren, ingevolge de toenemende atmosferiscbe storingen op den laten avond. KORTE ©ERICH.TEN. Prins Hendrik is Dinsdagavond van Het Loo in Den Haag aangekomen. Te Delft is in een hotel gearresteerd de 55-jarige boekhouder C. A. L., uit Leider- dorp, wieras opsporing door den burgemeester dier gemeente was verzocht wegens verduis- tering van eenige duizenden guldens ten na- deele van een firma aldaar. Te Smilde is gisteren het 5-jarige doch- tertje van den arbeider G. Kalsbeek door een auto overreden en spoedig daama aan da gevolgen overleden. De 18-jarige Duitsc'he sleeper J. Loh- man, uit Schaesberg, is in de staatsmijn Hiendrik met het hoofd bekneld geraakt tus- schen een wagentje en den wand van een gang. Hij werd zwaar gewond en overleed enkele oogenblikken nadat hij naar de ver- bandkamer der mijn was overgebracht. Uit Soerabaja wordt gemeld1, dat Hr. Ms. kruiser Sumatra aldaar is aangekomen. de moiie er toen doo Bij artikel 1 kwarn toen de heer Heemskerk met zijn amendement cm ce.r collectief ar- beidscon-tract onwettig te verklaren, wan neer daarbij wordt overeengekomen arbeiders wegens poiitieke of geloofsovertuiging niet aan te nemen. De juistheid van het beginsel werd niet ontkend, maar over den vorm was men het niet eens en ook zag men de nood zakelijkheid van de speciale bepaling niet in, daar men meende, dat een dergelijk contract toch als strijdig met de openbare orde be- dreigd zou zijn met nietigheid1. Intusschen zijn artikel en amendement door den voorzitter tot morgen aangehou den, zoodat de Kamer er zich op beslapen kan. Daarop is de behandeling dier overige artikelen voortgezet, waarbij de regeering er in slaagde het door haar voorgestelde te handhaven. Maar daarop kom ik morgen misschien nog nader terug. In ieder geval loopt morgen de behande ling van dit wetsvoorstel af, waarna ter tafel komt de samensmeltirag van Gorlog en Ma rine tot een depa-rtement van Defensie. De de- batten daaraver zulien wel wat levendiger en belangv/ekkender zijn. Den Haag, 1 Juni 1927. Toen de Voorzitter heden de vergadering der Tweede Kamer opende, had hij vermoede- lijk de hoop, dat heden reeds de behande ling van het voorstel tot wettelijke regeling van het collectieve arbeidscontract zou ten einde loopen. Hij heeft zich daarin bedro- gen gezien. Niet zoozeer omdat de sprekers te breedvoerig waren al werd er wel wat meer gezegd dan onvermijdelijk noodig was maar omdat er onverwachts een amende ment op artikel een werd ingediend door den heer Heemskerk (A.-R.) met een aantal partij- genooten, waarover men het niet eens kon worden. Vooraf hadden de ministers Donner en Slo- temaker de Bruine op zeer beknopte wijze het goed recht van het wetsvoorstel uiteenge- zet. Zij erkenden beiden, dat het niet uit- muntte door belangrijkheid, maar het was in ieder geval een eerste stap in de goede rich- ting en men kon daarna verder zien. Of daar bij het onvermijdelijk gevoig zou zijn, dat het thans voorgestelde aanvullend recht zou moeten plaats maken voor dwingend recht met strafbepailngen tot handhaving er van, daarover lieten zij zich niet uit. Bij de daarop volgendie replicken wijzigde de heer Sannes (S. D. A. P.) zijn gister reeds vermelde motie, waarbij aangedrongen werd op uitvoering van het tweede lid van art. 156 der Grondwet, zoodat de rechtspraak met be- hulp van leeken zou worden geregeld bij de wet, in dien zin, dat thans enkel werd aange drongen op een wettelijke regeling van de arbitragerechtspraak in zake geschillen be- treffende collectieve arbeidsovereerakomsten. De minister van justitie, die intusschen zoo onduidelijk sprak, dat men op de perstribune blijde was als men een woord van hem mocht opvangen, verklaarde zich in beginsel niet daartegen en met 52 tegen 24 stemmen ging DE STORM IN HET BUITENLAND. OOK ZWARE STORMEN IN DUITSCHLAND. Uit verschillende deelen van het Duitsche Rijk wordt melding gemaakt van zwaar on- weer; daarbij werden tijdens een wervelstorm in het dorp Streitzig in Pommeren in twe< minuten tijd elf huizen verwoest, terwiji vier andere huizen hun dak verloren. Bovendien werd nog zeer groote sefhade aangericht aan de oogst en de vruchtboomen door een zwa- ren hagelslag. ZWARE STORMEN IN BELGIE. Gisteren en eergisteren hebben zware on- weders over nagenoeg het heele land gewaed Op verscheidene plaatsen in de omgeving van de hoofdstad sloeg de bliksem in, echter zan der groote schade aan te richten Te Cout- huin, in de streek van Hoei, provincie Luik, werd een jonge man, die naast zijn vrouw t bed lag, door den bliksem gedood. De vrouw kwarn er met eenige brand-wonden van ai Een kindje, dat in dezelfde kamer sliep, bleef ongedeerd. Elders nog, in Vlaanderen en in het land van Herve werden verscheidene koeien en paarden op het veld door den bliksem gedood Woensdagmiddag is de Brusselsche voor- stad Laken door een .windhoos geteisterd. Honderden boomen werden ontworteld, elec- trische kabels doorgebroken, telefoonpalen omvergeworpen en verscheidene daken letter- lijk weggerukt. Het tramverkeer met de bui- tengemeenten is geheel stop gezet. Geen per soonlijke ongelukken. CYCLOON IN PORTUGAL. Aan de Parijsche editie van de „Chicago Tribune" wordt uit Lissabon geseind: Een cycloon heeft gisteravond en vanmor- gen de stad geteisterd. Er is aanzienlijke schade aangericht. Dooden zijn er niet te betreuren. Van andere zijde wordt gemeld: Een cycloon heeft langs de Portugeesche kust groote schade aangericht. Een aantal schepen zijn gestrand. VOLKENBOND. DE INTERN. ARBEIDSCGNFERENTIE De handelingsbevoegdheid der vakvereenigingen. In de commissie der Internationale Ar- beidsconferentie, die de vrij'heid van vakver- eeniging behandelt, kwarn het tot een princi- pieelen strijd over den omvang der hande- lingsbevoegdheid van de vakvereenigingen. Tenslotte behaalden de werkgeversgroep en de Italiaansche delegatie de overwinning over de arbeidersgroep, doordat de commissie met 19 tegen 15 stemmen besloot, dat de door een conventie te waarborgen handelingsvrij- heid der vakvereenigingen niet zou bestaar voor handelingen, strijdig met de belangen der gemeenschap of strijdig met de handha ving der openbare orde. Daar het aldus van het subjectief inzicht der regeeringen over de beteekenis dezer uit- drukkingen zou afhangen, welke handelingen der vakvereenigingen al of niet geoorloofd zouden zijn, verklaarde Jouhaux "na deze stemming, dat de arbeidersgroep het volgen de jaar met alel kracht het totstandkomen eener dergelij-ke cc.ventie, die de deur wijd openzet voor beperkingen der vrij'heid van handelen, zal bestrijden. Go voorstel van Fontaine, voorzitter van den beheersraad van het interpationale ar- beidsbureau, werd hierop besloten, 't volgen de jaar te trachten tot een zoo precies moge- lijke definitie der bovengenoegde uitdrukkin- gen te komen, waardoor willekeurige opvat- ting der regeeringen hieromtrent zou worden tegengegaan. Mgr. Nolens, die door zijn kalme gemo?- delijke leiding der commissie weder veel erto': bijdraagt, dat heftige woorden vermeden wor den, heeft bij de stemming zich als vertegen- woordiger der Nederlandsche regeering aan de zijde der arbeidersgroep verklaard. Ook Serrarens, die in deze commissie als Neder landsch vertegenwoordiger zitting. heeft, is met de andere arbeidersleidei's in de ze kwestie eensgezind. CHINA. DE BURGEROORLOG. Eventueele verplaatsing der Amerikaansche legatie uit Peking. Cooli-dge heeft het plan goedgekeurd tot overbrenging der Amerikaansche legatie te Peking naar een plaats dichter bij de kust, maar alleen als de toestand -ernstiger wordt. Feng bezel Idonanfoe. Feng Joe Hsiang, de z.g. Christengene- raal, maakt bekena, dat hij Honanfoe heeft bezet en twintigduizend gevangenen heeft gemaakt en zes treinen met munitie heeft buitg-emaakt. De Noordelijken trekken zich uit de provincies Honan en Anhwei terug. Uit het hoofdkwartier van Tsjang Tso Lin wordt gemeld, dat besloten is om, teneinde de troepen der Noordelijken te consolideeren, Tsjengtsjau en Hsoetsjaufoe prijs te geven en zich terug te trekken uit de provincie Honan tot ten Noorden van de Gele Rivier (de Hoangho) en uit de provincie Abnwei naar Hantsjoeang. Deze maatregel is, naar ver- ondensteund door inwrijven mef 5til[en rheuimrfisdfre pijnen en jidufi-. klaard wordt, noodzakeliik geworden doo% het verzet der gewapende boeren in Honan en hun dreigende bedrijvigheid iu de provin cie Sjansi. DUITSCHLAND. DE ARBEIDSCONFLICTEN. Het referendum onder de Ber- lijnsche metaalbewerkers. Het referendum onder de Berlijnsche me taalbewerkers heeft voor zoover op het oogenblik kan worden nagegaan, niet de vereischte 3/4 meerderheid voor een staking opgelev-erd. Van de 130.000 uitgebrachte stemmen zijn er 80.000 voor d-e staking uit- gebracht en 20.000 voor de aanneming der arbitrale uitspraak, terwiji er 30.000 bianco waren. Heden zullen de leiders een beslissing nemen. ENGELAND. DE BREUK MET RUSLAND. Critiek in het Hoogerhuis. In het Hoogerhuis oefenden verscheiden Labourpeers critiek op de breuk met Rusland, speciaal op grond van de evtl. noodlottige gevolgen voor den internationalen toestand. Lord Reading, de liberate oud-onderkoning van Indie, verklaarde, dat de regeering een beter besef van de moeilij'kheden van den toe stand in Europa en Azie zou hebben ge toond, indien zij zich tevreden had gesteld met d-e verwijdering der propagandisten en de intrekking van de voorrechten der han- delsdelegatie. Balfour, die uit naam der regeering ant- woorddc, zeide het verbreken der betrekkin gen te betreuren, maar, voegde hij er bij, een diplomatic, welke niet anders deed dan valscbe b-eloften afleggen, leid'de tot zom' weinig goeds. De breuk, welke 18 maanden -geleden de geheele wereld zou hebben opge- schrikt, had voorzoover hij kon nagaan, geen schadelijke gevolgen op internationaal gebied, welke ook. Birkenhead verklaarde, dat het Britsche prestige over de geheele wereld aanzienlijk zou toenemen door de ontmaskering van deze bedriegerij. ENGELAND E'N ITALle. In het Lagerhuis werd Chamberlain ge- vraagd, in hoeverre het juist was, dat er van de zijde van Groot-Brittannie steeds stil- zwijgend werd ingestemd met de aanspraken, welke de Italiaansche regeering mocht doen gelden op het gebied der politick, diplomatic en handel. Chamberlain ontkende dit. Desgevraagd deelde de minister ook nog mede dat de Albaneesche kwestie terloops ter sprake is gekomen bij zijn ontmoeting met Mussolini. Deze had hem toen gezegd, dat de politick van Italic in geen enkel opzicht de integriteit en de onafhankelijkheid van Alba- nie bedreigt; integenceel zat de bedoeling voor bescherming te verieenen. DE GEBEURTENISSEN IN EGYPTE. In het Lagerhuis heeft Sir Austen Cham berlain een uitvoerige verklaring afgelegd over de gebeurtenissen in Egypte, welke de Britsche regeering er toe hebben genoopt, een drietal corlogssehepcn te zenden in de hoop dat men er hie-rdoor in zal slag-en de onordelijke elementen in toom te houden. De minister wees er in zijn rede op, dat de regee ring niet werke1oos had kunnen toezien; im- mers het leg-er dreigde in de macht te komen van een poiitieke partij; voorts noe-mde spr. tal van ontcelaatbare handelingen, welke het ingrijpen van de Britsche regeering geheel motiveeren. Spr. sprak de hoop uit, dat in-ci- denten kunnen worden vermeden. welke Egypte maar zullen benad-eeten, en welke door Groot-Brittannie zouden worden be- treurd. DE LUCHTH'ELD BIJ DE DERBY-RACE. Na in gezelschap van den prins van Wales het Derby-Eve-bal in Albert-Hall te hebben bijgewoond, heeft Lindbergh, na de vermoei- ende dagen, die hij achter cen rug heeft, zoo als hij zelf zeide gisterochtend „uitgeslapen". Gistermiddag was de vlieger de gast van den bekenden sportsman lord' Lonsdale en woon- de hij de Derby-race bij. Het publiek was bui- tengewoon enthousiast en de politie moest den held zelfs eenige malen uit de verdruk- king helpen. AMER'IKA EN ENGELA'ND. Door het Engelsche ministerie van buiten- landsche zaken is een communique gepubli- ceerd, waarin o.m. wordt verklaard, dat op den 19en Mei nota's zijn uitgewisseld op het Staatsdepartement te Washington, waarbij de overeenkemst in werkin-g trecdt tusschen Groot-Brittannie en de Vereenigde Staten, betrekking hebbende op de verschillende aan spraken, welke de regeeringen onder]ing en particuliere personen wederzijds, kunnen doen gelden; deze aanspraken waren tot dusver nog niet geregeld, en vonden hun oorsprong in den oorlog. Bij de besprekingen hebben de regeeringen zich laten leiden door het begin sel, dat een oplossing in deze kwesties diende te worden verkregen, zonder dat het daarbij noodig zou zijn, van het eenmaal aangeno- men standpunt af te wijken. Niet alleen zijn thans alle uitstaande kwesties opgelost, doch tevens is men erin geslaagd, om voor de toe- komst den weg te effenen voor het voortbe- staan der hartelijke betrekkingen en zijn alle punten, waaruit wrijving zou kunnen ont- staan, tot oplossing gebracht. JAPAN. DE POLITIEKE CONSTELLATIE. Fusie van twee partijen. De partijen der Kensaikai en Seijoehonto zijn samengesmolten tot een constitutioneel- democratische partij, die zich „Rikkenmm- seito" noemt en v-andaag onder h-et voorzit- t-erschap van Haiaguchi zal worden inge- wijd. De nieuwe partij zal ongeveer 22C zetels in de Kamer van Afgevaardigden be- zetten tegen 180 voor de regeerin^soartii del Seijoekai. A

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6