Buitenlandsch gemengd nieuws, TENNIS-RACKETS - TENNISBALLEN. L. Frankenberg - Alkmaar. BinnenBand - Zeeiijdingen Tijdschriften DE BETREKKINGEN MET RUSI AND. Grcote handelsbestellingen? 1 Anikjef, de Ru'ssische handelscommissaris, die Dinsdag nai-.r Moskou vertrok, zeide vari meening te zijn, dat de breuk tusschen Groot- Brittannie en de radenregeering den Rus- fisch-Japanschen handel ten goede zal komen. Hi) verklaarde, dat hij in Ju 1 i in Japan zou terugkeeren met groote handelsbestellingen "oor dit land. i BELGIe. VANDERVELDE OVER DE ECONO MISCHE CONE EREN TIE Volbomen instemming nut hoar conclusie. De minister van buitenlandsche zaken, Vandervelde, heeft in de kamer een uiteenzet- ting gegeven over de resultaten van de econo-. mische conferentie te Geneve. - Hij verklaarde o.a. het volgende: De beginselen, door de conferentie gefor- muleerd, stemmen overeen met ons meest fundamenteel belang. Zij zullen voortaan voor onze politick, wat de internationale eco. nomische betrekkingen aangaat, een leiding em steun zijn van onschatbare waarde. i De minister zeide voorts: De internationale gedelegeerden gingen de moreele verplichting aan, om de verwezen- Inking der concTusies van de conferentie na stre\'en. Voor de Belgische gedelegeerden zal die verbintenis niet moeilijk zijn na te komen, want zij werd onmiddeTlijk door de regeering en zal ongetwijfeld ook door .het heele parle- tnent worden overgenmen. De minister besloot met te zeggen, dat de -regeering thans wil verklaren, dat zij haar irolkcmen instemming betuigt met de aanbc- ivelingen der conferentie. Zij voegt er aan ■toe, dat zij geneigd is, zic'h onmiddellijk te jverstaan met de andere regeeringen op de bases, door de conferentie vastgesteld. POLEN. j EEN SOVJET-SPION TER DOOD VEROORDEELD. De krijgsraad te Kowno heeft generaal Kieszynski, den voormaligen chef van den ge- neralen staf wegens spionnage ten bate van sovjet-Rusland ter dood veroordeeld. Kles zynski stond aan het hoofd van een goed in- gerichte epionnage-organisatie, die in het bij- zonder militaire geheimen aan de sovjet-unie verried. Bcvendien leidde hij een deel van de communistische propaganda-actie. In ver- band met bet ontdekken van de spionnage en de communistische centrale zijn nog tallooze andere lieden gearresteerd, o.a. een sociaal- democratische afgevaardigde. GRIEKENIMND DE TOESTAND IN GRIEKENLAND. Ondanks een regeeringscommunique, waar- in wordt meegedeeld1, dat de orde blijft ge- handhaafd, worden tcch ernstige ongeregeld- heden verwacht, wanneer men er toe zal over- gaan, de 600 royalistische officieren, die hun ontslag hadden gekregen, toen de nieuwe re geering aan het bewind kwam, weer aan te nemen. SPANJE. DE SPAAN3CHE NATIONALE VER GADERING". Een consnlteerend lichaam van 300 leden, benoemd bij Konink- lijk besluit. Het meet een grond- ivet. en een kicswet uitwerken. De regeering heeft nieuwe bijzonderheden bekend gemaakt omtrent de Nationale Verga- dering, die 13 September bijeen moet komen. De vergadering zal enkel raadgevende be- voegdheid hebben en 300 leden" tellen, be noemd bij Koninklijk besluit. Zij zal belast worden met het voorbereiden van wetsontwer- pen en verslag uitbrengen over wetsontwer- pen, die de regeering haar zal voorleggen, een onderzoek instellen over bet openbaar be stuur gedurendede 10 laatste jaren. Haar voornaamste taak zal zijn een ontwerp grond- wet en een ontwerp kieswet uit te werken voor de verkiezing van het eerste pariementaire or- ganisme, dat het ontwerp grondwet en alle andere ontwerpen der Vergadering, welke door de regeering aanvaard zijn, zal hebben goed te keuren. Het kiesstelsel is nog niet vastgesteld, maar het zal zoo zijn, dat alle burgers, mannen en vrouwen, die aan de door fe wet te stellen eischen zullen voldoen, in volstrekte vrijheid zullen kunnen stemmen. AMERIKA. L1NBERGH MET DE „MEMPHIS" NAAR AMERIKA TERUG. Volgens een Reuter-telegram zal Lindbergh 'e thuisreis maken met het Amerikaansche terlogsschip Memphis", dat thans op stroom b de Rotterdamsche haven ligt. Aanvankelivk tou dit vaartuig, dat 1.1. Zaterdag gearri- /eerd is, eerst a.s. Maandag vertrekken. Thans is dit vertrek vervroegd.'Men zal nu Donderdagavond te 7 uur net anker lichten ■net bestemming Cherbourg; het zal dan Za terdag vandaar vertrekken om op 11 Juni te New-York te arriveeren. Wordt Lindbergh diredeur van een luchtlijn? Volgens de ..Chicago Tribune" zal Lind bergh na zijn terugkeer in Amerika de lei- ding krijgen van een waarschijnliik te organi- seeren grooten luchtdienst New York—St. Louis. De afstand tusschen beide steden zal door dezen dienst in negen uur worden afge- legd en de enkeie reis zal honderd dollar 250) kosten. KORTE BERICHTEN. Volgens de Engelsche bladen heeft Des- ruelles, commissaris van politie te Rijssel, last gekregen het onderzoek naar den dood van de Engelsche verpleegster Daniels te Boulogne, dat eenigen tijd geleden werd ge- staakt, te hervatten. Men heeft een nieuw spoor ontdekt en thans zou een arrestatie zeer waarschijnlijk zijn. Een telegram uit Madrid aan het .Jour nal" meldt dat een personentrein uit Madrid tengevolge van een verkeerden wisselstand in het station van Manzanares met een goede- rentrein in botsing gekomen dwintig reizigers en vijf treinbeambten werden gewond. Op 23 dezer bedroeg het aantal werk- loozen in Groot-Brittannie 978.200, welk cijter het laagste is sedert 1920. De vermin- bedTaagt 28.817 sedert 16 Mei en 619.479 in vergelijking met de overeenkom- stige week van het vorig jaar. ailtwoord op een interpellatie heeft ae Pruislsche minister van handel medege- deeld, dat hij een tegenstander is van de door den rijksminister van posterijem voorge- nomen verhooging der porti. De Pruisische regeering zal daartegen doen wat zij kan. D'E MOORD OP MRS. BON AT I. Robinson's lezing van hei ge- beurde. Gisler is John Robinson, verdacht van moord op mrs. Bonati, wier lijk, zooals ge- meld, in een koffer op het Charing-Cross-sta- tion werd aangetroffene wederom door den politierechter verhoord. De bekentenis werd vocrgelezen, welke verdach-te op 23 Mei j 1 bij de politie heefft afgelegd. Volgens deze bekentenis zou Robinson door de vrouw op straat zijn aangesproken en had1 zij1 hem ver- gezeld naar zijn kantoor. Zij vroeg hem om een pond sterling, daar zij niets bezat en toen hij weigerde, begon zij te schelden en liep op hem toe. Hij gaf de vrouw een klap, waardoo'r zij1 met het hoofd tegen de haardplaat kwam te vallen, waar zij1 bleef liggen. Robinson ver- liet het kantoor en toen hij den volgenden morgen terugkwam, ontdekte hij tot zijn groo ten sc'hrik, dat de vrouw was overleden. Ten einde raad besloot Robinson het lijk in stukken te snijden en in afzonderlijke pakken te verbergen, iater veranderde hij van idee en bracht het lijk in den koffer naar het station. Een vriend, die onkundig was van den lugn- beren inhoud van den koffer, was hem be- hulpzaam bij' het transport naar een taxi. Reparatie-inriehtiug van rackets. EEN JODENHATER VEROORDEELD. Een gedicht op „Satan Jahwe." Voor de schepenrechtbank te Charlotten- burg heeft de Duitsch-volsche schrijver met den on-Duitschen naam Majewski, die zich cok wel Lauterer noemt, terechtgestaan we gens godslastering en ophitsing tot klasse- haat. Majewski had een gedicht geschreven, dat hij in tegenstelling tot het strijdlied van de sccialisten „De Nationale" gedoopt had. Daarin sprak hij van „Satan Jahwe" en wekte het Duitsche volk op Juda uit teroeien en de Joden in zee te drijven. De centrale ver- eeniging van Duitschers van Joodsch gel oof had deswege een klacht tegen den dichter in- gediend. Toen de zaak voorkwam wraakte Majewski een der gezworenen, een Jodin. De rechtbank wees deze wraking evenwel van de hand. Majewski verdedigde zich met de stelling, dat de God der Joden in geen enkel opzicht gelijk is aan den God der Christenen. De Jodengod is als God van den haat de tegen stelling van den God der Christenen, den God van de liefde. Men kan dus terecht spre- ken van Satan Jahwe. Voorts bestreedt Ma jewski, dat hij verschillende klassen der be- 'volking tegen elkander opgehitst zou hebben. Er zijn geen klassen, alleen rassen. De Jood- sche slum is gesproten uit een sodomietische vereeniging en kan dus geen aanspraak ma ken op eerbiediging als menschen. Het O..M. eischte, daar Majewski nog geen jaar geleden wegens een zelfde vergrijp reeds met beete gestraft is, zonder dat zulks eenige uitwerking heeft gehad, een gevangenisstraf van drie maanden. Na een korte beraadslaging wees de recht bank vonnis overeenkomstig den eisch. RAID OP EEN GEVANGENIS IN FLORIDA. Een man, Lcvine genaamd, die naar be- weerd werd bekend zou hebben met een ijze- ren staaf een man, diens vrouw en drie kin. deren te hebben vermoord, is Maandag in Hillsborough in Florida gearresteerd. Een uur nadat dit bekend werd, stroomd'e een menigte van ongeveer 20CO personen voor de gevangenis samen, vastbesloten den man te lynchen. De menigte weigerde uiteen te gaan, ook toen de autoriteiten mededeelden, dat Le- vine naar een andere plaats was vervoerd. Met geweren en revolvers vielen de menschen op de gevangenis aan en nadat zij met ver- eende krachten een tekfoonpaal uit den grond hadden gerukt, ramden zij daarmede de gevangenisdeur. Inmiddels was de brandweer uitgerukt, die de menigte met een bedwelmend voeht be- sproeide. Dit dwong de menschen tot een tijdelijken terugtocht. Doch toen men bemerk- te wat er gebeurd was, kwam de menigte weer terug, do slangen der brandspuiten werden stuk gesneden en de raid op de ge vangenis begon cpnieuw, Verscheidene aan- vailers hadden de wijk genomen in tegen- over de gevangenis liggende huizen en be- stookten zco do gevangenis. Den geheelen nacht is er gcvuurd. Tegen het aanbreken van dend ag kwamen militairen te hulp, voorzien van machinegeweren, en traangas- sen, Toen de soldaten hiermee dreigden ging de woedende menigte uiteen en slaagdo "men er in do omgeving van de gevangenis te zui- veren. HET KEULSCHE MOORDPROCES. De jig uur van dr. B rocker. Bij de voortzetting van het moordproces te Keulen schijnt de opinie over dr. Brocker zich geleideiijk te wijzigen. Met groote sym- paihie werd de verklaring aangehcord van de bruid van beklaagde, "die weigerde getui- genis af te leggen en verzekerdo, dat zij zich als diens bruid blijft beschouwen en hem zal trouwen zoodra hij weer op vrije voeten is De geestelijken, die den dokter keniien, schilderden hem als een rustig, arbeidzaam. steeds behulpzaam mensch. Een patient getuigde, dat de dokter hem eens op een betreffende opmerking over diens drinken gezegd had, dat hij zijn gedachten rnoest afleiden, daar hij zware tijdep door- maakte. Dezelfde getuige decide mede, dat het nog eens was voorgekomen, dat de dok ter een patient een te sterke injectie had ge geven. Naast de klachten over zijn drankmisbruik waren de meesten getuigen het erover eens, dat do heer Brocker een goed dokter was, die vooral veel goed deed aan arme patienten. Een brosr van den gedooden architect ver klaarde, dat deze een opgewonden persoon "was, die neiging had tot excessen over te slaan. Hij aehtte deze trekken van zijn broer een gevolg van de slechte verhouding die in het ouderlijk huis had bestaan. Mevrouw Oberreuter aehtte hij niet in staat iemand' tot moord op haar man aan te zetten. Veel schuld aan het ongelukkig huwelijik schijnt de architect te hebben gehad, die zijn vrouw herhaaldelijk mishandeld) heeft. Dagelijksch overzicht. Rusland en Reizer Nero. Nieuwe moeilijkheden in Roemenii, Na de verkiezingen in Bulga rije. Niet onvermakelijk is, wat zich dezer dagen in Frankrijk afgespeeld heeft. De Ajnerikaansche gezant zou bij de jaar- lijksche plechtigheid op het kerkhof van Su- remes ter gelegenheid van den Memorial Day" een redevoering houden en begrijpe- lijkerwijs verwachtte men dat hij daarbij, der traditie getrouw, vooral de Amerikaansch— Fransche verhoudingen onder de loupe zou nemen. Betrekkelijk logisch, nogmaals, was deze 'verwachting. Doch bijna idioot is het te noe- men, dat vooral in de financieele wereld en door den droeven dood van Nungesser en Coli en door den schitterend geslaagden New York—Parijs-vliegtocht van Lindbergh men meer dan gewone toenadering en welwillend- heid meende tegemoet te mogen zien. Alsof crediefen en overeenkomsten afhankelijk zijn van een sportieve prestatie! Groot is de teleurstelling, wederom vooral in de financieele wereld, geweest,. toen bleek, dat bij bovengenoemde plechtigheid de Ameri kaansche gezant over de onderlinge verhou ding zelfs niet met het geringste woord repte en integendfeel een allergemoedelijkst speechje hield, dat, handig de moeilijkheden omzeilend toch nog velen Franschen volko- men naar den zin was. Dit keuvelarijtje kwam in den grond hierop neer, dat de gezant met voldoenmg kon con- stateeren, dat beide landen met hetzelfde enthousiasme bezig zijn het communistisch gevaar bestrijden, het gevaar dat reeds aan- leiding gegeven heeft te spreken van de droe- vigste moreele debate uit de gansche we- reldgeschiedenis en de democratic inplaats van gezond door en door ziek heeft gemaakt. Deze conclusie leidde tot de ongetwijfeld plastische vergelijking van Rusland met den Romeinschen leizer Nero. Een zieke staat is zelfs nog erger, dan die geveresde tyran, aldus de Amerikaansche gezant. Rusland maakt het heel wat bonter, dan Nero in zijn bontste jaren!!! „Ik verklaar, aldus besloot de gezant, dat wat ons, Amerikanen betreft, die een oorlog van zeven jaren hebben gevoerd om ons het recht op het leven, op de vrijheid en het geluk te verzekeren, dat het niet aangaat een ben- de mannen rustig te laten ageeren, die zich meester hebben gemaakt van een vriendelijk en begaafd ras, en die met een duivelsche spitsvondigheid trachten een doodelijk ver- gif aan onze medeburgers toe te dienen en de instellingen te ondermijnen, welke ons conti nent voorspoed en geluk hebben gebracht." Met dit rethorische speechje hebben de Franschen zich weer zoet laten houden, ab- soluut vergetend, dat het communistisch ge vaar in Amerika niet half zoo groot is als in de oude wereld! Maar toch is het heele voorval niet onver makelijk. En gelukkig zijn er ook enkeie Fran sche bladen, die spotten met de desillusie hun ner landgenooten die meer hadden verwacht. In Roemenie, het land van den nu eens dcoden, dan weer springlevenden koning zijn gezondheidstoestand is telkens precies zoo als het gunstigste is in bepaalde omstan- digheden het land ook met zijn lichtelijk lichtzinnige, weinig koninklijke vorstin, in Roemenie dreigen voor de zooveelste maal nieuwe moeilijkheden. De positie van het huidige kabinet-Ava- rescu is tenminste zeer wankel geworden. Volgens mededeelingen uit Bcekarest door de „Neue Freie Presse" ontvangen, zou de koning omtrent wiens gezondheidstoe stand in den laatsten tijd weinig is vernomen dezer dagen den minister-president hebben verklaard, dat hij prijs zou stellen op de vor- ming van een regeering van nationale con- centratie. Wat hem hierbij leidt is niet volko- men duidelijk, omdat het blijkbaar den bladen niet vergund is hierover te schrijven. Maar volgens een bsricht uit Boekarest zou het or- gaan van de liberate parij een communique hebben openbaar gemaakt, waarin wordt ge zegd, dat de binnen- en buitenlandsche poli- tieke tcestand de vorming van een nationale regeering eischt met toestemming van den ko ning. En in liberate kringen maakt men toespelingen, waaruit zou blijken, dat deze plotselinge eisch van een nationale concen- tratie-regeering een gevolg is van de be- duchtheid, dat generaal Avarescu een staats- greep in den zin zou hebben. Hoe het zij: er dreigen nieuwe moeilijkhe. den. En veilig mag dus verwacht worden, dat koning Ferdinand, wanneer de tcestand zulks eischt wederom op sterven-na-dood zal wor den verklaard, om cp te knappen als alles in het reine is gebracht! Terwijl er dus groote kans bestaat, dat in Roemenie vcor de zooveelste maal een kabi- •netswisseling zal plaats hebben, staat het er in een and'eren Balkanstaat, Bulgarije, na de j.l. Zcndag gehcuden verkiezingen heel wat beter voor voor de aan het bewind zijnde partij. Vooral het feit, dat de cverwinning door Liaptew, den kabinets-leider, ditmaal niet zcoals gewoonlijk, behaald is met behulp van de grefste knevelarijen en dwangmiddelen, doch dat aan de oppositie-partijen tenminste eenigszins gelegenheid is gelaten zich te roe- ren is van belang. De kleine meerderheid in de Sobranja, de volksyertegenwoordiging, waarin Liaptsjew's partij slechts op 130 zetels kon bogen en al leen staat mocht maken op den steun der Macedcniers en partijloozen is belangrijk ge- groeid. De stemmen verhouden zich thans als 180—93. De oppositie bestaat voornameliik uit socialistische en arbeidersgroepen en de verkapte communisten-organisaties. Veilig kan dus worden aangenomen, dat het kabinet Liaptsjew, dat sinds den commu- nisten-opstand in 1925 aan het bewind is en welks eerste daad was het verbieden der Comm. organisaties het voorloopig wel weer zal kunnen stellen in het Bulgaarsche Tsarenrij' DE ZU1DERZEE-STEUNWET. De Vereeniging van Zuiderzee-gemeenten heeft aan den Minister van Waterstaat een adres gezonden, waarin zij zegt: dat in de ledenvergadering, gehouden op 30 April j.l., werd besloten, een telegram aan den Minister te zenden, waarbij werd ver- zocht, spoedige in werking stelling der Zui- derzee-steunwet te bevorderen; dat het bestuur tevens werd opgedragen, zich schriftelijk tot den Minister te wenden; dat verschillende leden hebben gewezen op de algemeene econoniische toestanden in hun- ne gemeenten, die als gevolg van de afslui- ting en gedeeltelijke droogmaking der Zui derzee meer en meer achteruitgaan dat zulks op de bevolking, ook in moreel opzicht, d'eprimeerend werkt; dat de vergadering tot haar innig leedwe- zen kennis nam van het feit, dat kerkelijke armbesturcn de vraag in behandeling zou- dtn nemen, of voor de diaconieen aan de Zuiderzeekustplaatsen ook een arbeidsveid1 wordt geopend bij de drooglegging der Zui derzee ten opzichte van de visschcrsbevoi- king in deze plaatsen en wat de diaconieen in deze te doen staat; dat hulp van armbesturen aan belangheb- benden in strijd is met de meermalea van re- geeringswege en in de Kamers der Staten- Generaal uitgesproken bedoeling, omdat geen smet mag blijven kleven op Neerland's grootste en grootsche wcrk, die drooglegging der Zuiderzee; dat de nood in sommige gezinnen, zooals ter vergadering werd medegedeeld, reeds hoog gestegen is en steun verleend moet worden, hetgeen van regeeringswege niet mo- gel ijk is, zoolang de wet niet geheel in wer king is getreden en in ieder geval veel ver- traging ondervindt; dat uitstel vooral oolc voor de jeugd; zoo nadeelig is, omdat voor de toekomst der kin- deren niet zoo gezorgd kan worden, als noodzakelijk is, ook met het oog op he- roepskeuze en verdere onderwijegelegenheid dat de bevolking onwetend blijft omtrent de aanspraken, die zij kan doen gelden, wanneer de wet in werking zal zijn getre den en de niet-invoering ten zeerste de afdoe- ning der aanvragen vertraagt, welker be handeling vaak 3 en meer maanden vereischt; dat de benoeming der generate commissie den schijn wekte die werkelijkheid rnoest zijn dat inwerkingstelling spcedig zou volgen dat het instituut voor werkverschaffitig naar hare meening door een en ander noode- loos wordt verlengd. Op grond van een en ander verzoekt het bestuur den Minister dringend te wil ten be vorderen, dat de wet spoedig geheel in wer king worde gesteld. DE PORTUGEESCHE BANKBILJET- TENZWENDEL. Voor het Haagsche gerechtshof werd gis- ter, zooals wij reeds in het kort meldden, on der zeer groote belangstelling van publiek, bane en pers (ook buitenlandsche) een aan- vang gemaakt met de behandeling van de ap- pelzaak tegen M. Mareng van IJsselvere, die in verband met de Portugeesche bankbiljet- tenkwestie door de Haagsche rechtbank is veroordeeld tot elf maanden gevangenisstraf met aftrek van elf maanden voorarrest. Groote koffers met bankbiljetten waren in de rechtszaal aanwezig. Vele getuigen werden gehoord. Van het hooren van de opgeroepen getui gen baron Lehman en mr. Van Raalte^ had men afgezien, De zitting werd verdaagd tot heden- morgen 10 uur. Alsdan zal de Procureur-Ge- neraal zijn requisitoir houden. WOLKBREUK BOVEN TILBURG. Gistermiddag ontlastte zich boven i ilburg een wolkbreuk, welke gepaard ging met een hevig onweer. De massa neervaiiende regeu was zoo groot, dat de rioleerbuizen deze niet konden verzetten, zoodat de meeste stra- ten geheel blank stonden en het water ver scheidene huizen en kelders binnenstroomde. Zeer vele daken en gcten bleken ook niet be- stand te zijn tegen dezen slagregen. Op een paar plaatsen sloeg de bliksem in, gelukkig zonder noemeiiswaardige schade tee te bren- gen. Ruim een half uru hield het noodweer aan, doch nog geruimen tijd daarna was het verkeer door overstroomend water in ver scheidene straten gestremd. KORTE BERICHTEN. Gistermorgen 11 uur is op het land- goed De Wildzangk onder Wassenaar het tuinfeest ten bate van den opbouw van Drente geopend. STOOMVAARTLIJNEN. KON. NED. STB. MIJ. Ganymedes 31 Mei v. Hamb. n. Amst. Hercules 31 Mei v. Bourgas n. Varna. Neptunus 31 Mei v. Lieata n. Catania. Nereus 31 Mei v. Santander te Oporto. Ourpheus 31 Mei v. Lissabon n. Amst. Prins Fred. Hendrik (thuisr.) 31 Mei v Havre n. Amst. Strabo 31 Mei v. Amst. te Stettin. Agamemnon 31 Mei v. Piraeus n. Smyrna. Bennekom 1 Juni v. Rott. n. Antw. Brielle 30 Mei v. Curasao n. Europa. Crijnssen (thuisr.) 31 Mei te Havre. Doros 1 Juni v. Melilla n. Alicante. Euterpe 1 Juni v Bordeaux te Amst. Irene 1 Juni v. Oran te Venetie. Iris 1 Juni v. Amst. n. Hamb. Neptunus 1 Juni v. Lieata te Catania. Pallas 1 Juni v. Rott. n. Amst. Prins Fred. Hendrik, v. Paramaribo, 1. v. Havre, te IJmuiden. Prins Frederik Hendrik 1 Juni v. West-ln lie te Amsterdam. Saturnus 30 Mei v. Smyrna n. Calamata. Theseus 31 Mei v. Amst. te Danzig. Vulcanus 30 Mei v. Porto Plata n. Havre. STV. MIJ. NEDERLAND. Batoe (thuisr.) 1 Juni v. Padang. Johan De Witt 1 Juni v. Bat. n! Amst. M Rondo 1 Juni v. Amst. n. Hamb. KON. HOLL. LLOYD. Flandria (thuisr.) 31 Mei n.m. 5 u. v. Lissa bon. Orania (uitr.) 30 Mei 5 u. n.m. v. Santos. Zeelandia (thuisr.) 31 Mei v. Rio Janeiro. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Binnendijk 31 Mei v. Rott. te Norton. Edam. Rott. n. New-Orleans, 30 Mei v. Tampico. f Siris, v. d. N. Pacific n. Glasgow en Rott. 31 Mei v. Fayal. Veendam 1 Juni v. Rott. n. New-York, v.m 2 u. 55 in zee. HOLLAND-OOST-AZle LIJN. Oostkerk 31 Mei v. Bremen n. Hamb. Salabangka (thuisr.) 31 Mei v. Sabang. Gemma (uitr.) 31 Mei v. Manilla. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Djambi 1 Juni v. Rott. te Bat. Bandoeng 31 Mei v. Hamb. n. Rott. Siantar 1 Juni Kaap del Armi. Slamat (uitr.) 31 Mei v. Port Said. Tabanan (uitr.) 31 Mei te Sabang. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA Lljtf. Waaldijk (uitr.) 31 Mei v. Rio Grande. STV. MIJ. OCEAAN. Stentor 1 Juni v. Liverpool te Amst. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Rietfontein 31 Mei v. Kilindini n. Tatttft, Springfontein (uitr.) 1 Juni te Port Safe. N Maasdam, v. Rott. n. New-Orleans, 1 Juni te Havana. Veendam, v. Rott. n. New-York, 1 Juni 1 u. n.m. v. Boulogne. JAVA-BENGALEN LIJN. Bengkalis 31 Mei v. Java te Calcutta. JAVA—CHINA-JAPAN LIJN. Tjikandi 31 Mei v. Kobe n. Bat. Panorama, uitgave A. W. Sijtboff's Uitge- vers Maatschappij te Leiden, geeft een steni- mingsvolle dorpsfoto, Straatje in Zuider- wolde. Bij kieken van turfgravers wordt veel wetenswaardigs van veenarbeid verteld Amerika's natuurschoon wordt tegenover het mooi van Insulipde gesteld. Prins Hendrik legt in dit nummer den eer- sten steen van het Olympisch Sation en Lind bergh vliegt den Oceaan over. Als gewoonlijk heeft ook deze afleveriug een keur van novellen, grapjes, raadsels en anecdoten. In No. 33 van Licht, het populair-weten- schappelijk tijdschrift, dat bij den uitgever W. de Haan te Utrecht verschijnt, vinden we een prettig geschreven artikel over Massa- suggestie. Een deskundig medewerker ver- volgt zijn beschouwing over het Arabisch en de verwante talen, waarna een interessante rijk geillustreerde bijdrage volgt over insec* tenetende planten. Een bewonderaar der oudheid bespreekt het land van Homeros, waarna hetierde leerzame artikel over foto- grafeeren gepubliceerd wordt. In No. 34 bespreekt F. Berustein de bete&- kenis van het Zionisme. Een groot fraai ge- illustreerd artikel gaat over buideldieren, waarna een deskundige op populaire wijze het oog en het zien behandelt. De redacteur John Kooy houdt een beschouwing over de film, waarna Holger Nielsen een duidelijk geillustreerde theoretische les in drijven en rugzwemmen geeft. fingezoncKen stukken (Bmten vcrantwuordelijkheid van de Re- da die. De opname in deze rubnek bewijst geenszins dat de edaetie er medt instemt.) Hooggeachte Redactie. Het zij mij vergund hier een woord te schrijven m het belang van den Hollandschen zeeman, <ln duster propaganda voor de Zee- manscenlrale, dien' bond voor geestelijken en zedeiijken arbeid onder Nederlandsche zeeva- renden. Wij richten ons niet tot de leden \an een bepaalde kerk of richting; ons standpunt is boven-kerkelijken zoekt naar die „diepcre eenheid" die, naar we pas uit koninlijken mond hoorden, ten slotte alle menschen ver- bindt. We hebben door onzen bekenden radio avond op 4 Mei j.l. willen aanmaken een „centrale verwarming", die heel veel harten bereiken moge en ze bezielen voor onzen mooi- en Bond. Waarom willen we dat? In de eer. ate plaats cmdat het hoog tijd is dat de Ne derlandsche zeeman weet: „daar wordt thuia aan ons gedacht". Anderhalf jaar geleden hield ik een radio' preek in de Haag^he Groote Kerk; en een paar dagen daarna kreeig ik een brief van een zeekapitein, die mij in volte zee duidelijk had gehoord. Hij: schreef mij-„ik ben gesticht door uw woord en gefroffen door uw gebed; maar waarom hebt u in uw gebed niet go- dacht aan ons die de zee bevaren? Wat zou ons dat een goed gedaan hebben te hooren j dat men in't vaderland' voor ons bad!" Dat wocrd heeft mij toen diep beschaamd, en het verzuim doet mij vandaag nog teedwant di« eene goede man heeft het miji geschreven,) maar misschien twintig, misschien vijftig an dere n hebben op dien Zondagmorgen ge dacht: „wij worden vergeten". En dat is hee! gevaarlijk! De Hollandsche zeeman die nu in Cardiff, komt vraagt wel met smartelij'ke verbazing;:' ..waarom is hier het Nederlandsche zeemans- buis gesloten?" Het ging daar zoo goed. Het werd soms wel door 180 Hollandsche matro. zen bezocht; waarom is het gesloten? Ja, 't is om geldigebrek opgeheven. Neder- land wist er niet van en voelde er dus niet voor", Er werd in het vaderland niet aan gfr dacht". Is het niet hoog tijd dat we daarin verandering brengen? Dan is het ook hooj tijd voor de Ned. zeemanscentrale. In de tweede plaats roep ik u krachtig op tot dit werk, omdat, als dc vrienden van den) zeeman stil zitten, zijn vijanden zitten niet:' stii De zeeman wordt, schande genoeg, ook van Nederland uit bedreigd in zijn zieleleven. Aan Amerikaansche matrozen die naar Hoi.1 land kwamen, werden platte gronden gezon den van Amsterdam en Rotterdam, en daar waren rood aangeteekend de matrozenkroe- gen, de danshuizen, de bordeelen! Die afzen- ders zeiden, (zonder woorden!) „konit hier, beste jongens! en we zullen speculeeren op je jeugd en je kracht; op je zin voor gezel. ligheid, op je verlangen naar liefde. We zul len je van ait alles niet anders dan een va'- schen namaak aanbieden; doch komt maar? We zullen je uitknijpen; en daarna mag ja zelf uitknijpen; want ze zoeken niet u maar het uwe!" Zoo spreekt die missie uit de hei, afdeeling Holland. Is het ook daarom niet hoog tijd dat er een krachtige stem van Ne derland uitigaat die tot Janmaat zegt: „wlt denken en doen heel anders; wij zoeken niet het uwe, maar u." Welnu dat wil de Ned. Z. C. En in de derde plaats: het is zoo'n dankba- ze arbeid, De ziel jvan _deq zeeman wordt zoo

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7