DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Cafe-Restaurant van Hotel „NASSAU-6ERGEN" DANCING. Bergen. Midlag-enAvondcMrt DANCING. BERGEN AAN ZEE 19JT. ZATEKDA6 4 JUNI Voor het Neutrals Centraie Ziekenhuis. Alkmaar en de Beroepstooneelisren. Zaterdag, Zondag en Maandagavond 81. uur Vanat Z&terdagavond iederen dag Honderfl negen en .borniCTnentsprljs blj ToornlibetoUng per 8 maanden ti.— fr. per post f2.50. Bewjjsn. 5 ct Advertcnticpr. 25 et p. regel, grootero letters Bricvon franco H.V. Boek- en Handelsdr. yJl Harms. Caster Zoon, Voaritan C9, m Admlulstr. Bo. A K#( a naar ■>Tm' m id No. 130 Dit nflffltaei oestaat sit 3 blades. taring Dlreefesr: O. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. P1NKSTEREN. De Alkmaarsche Courant zal Maandag (2en Pinksterdag) NIET VERSCH1JNEN. DE D1RECT1E. Wij ontvingen deze week de volgende bijdragen voor de 3e en laatste inzameling ten bate van het Neutrale Centraie Zieken huis. Restant kaartclub Russen- weg5.— „De Roef"10.25 Een onbekende uit Ursem 1. Twee uur dienst gedaan als plaatsvervanger bij de stem ming 1 G. H. S. te's Gravenhage 25. Nog een onbekende uit Ursem2.50 Uit den spaarpot van Betsy 2.121/2 10 procent van de rekening van een correspondent uit Groot Schermer 3. Van 3 assistenten 3. Van een jongedame 1. Van Hennie, Fietje en Nettie, als opbrengst van handwer- ken, gemaakt uit restjes wol en zijde47.36 Van een beetje pret op een bruiloft1.10 Uit vreugde over het terug- ontvangen van een gestolen fiets i o Van een zestal ijverige hee- ren als opbrengst van een te Warmenhuizen gehouden collecte 325.75 Totaal 433.081/2 Bij de penriingmeester van het hoofd- comite, mr. Moens alhier is van L. F. M. 10 binnengekomen. De vorige week was bijeen 5265.02 Bijgevoegd van beide inza- melingen443.081/2 In totaal dus thans 5708.101/2 Allereerst een woord van hartelijken dank aan het ijverige zestal dat te Warmen huizen nog eens het initiatief tot een col lecte heeft genomen en zijn moeite met een zoo schitterend succes bekroond zag. Een voorbeeld voor vele andere gemeen- ten die langen tijd niet meer van zich lieten hooren. Een oud-stadgenoot uit Den Haag, die blijkbaar met belangstelling onze inzame ling volgt, heelt ter aanmoediging 25 gestuurd en wij hopen, dat wij weldra ook uit andere gemeenten waar oud-stadgenoo- ten verblijf houden even krachtig aange- moedigd zullen worden. Supporters zijn ons steeds van harte welkom, vooral als zij hun goede wen- schen, evenals de heer S. dit deed, van een stevigen postwissel vergezeld laten gaan Verder natuurlijk een bijzonder woord van dank aan Hennie, Fietje en Nettie, die zich deze week dubbel verdienstelijk ge maakt hebben. Allereerst door een flinke bijdrage voor het ziekenhuis te verzamelen en daar naast door te bewijzen, dat schijnbaar nuttelooze dingen als oude restjes wol en zijde door vaardige handen nog in waardevolle arti kelen kunnen veranderen. Een onzer correspondenten stond 10 procent van zijn nota voor het ziekenhuis af, een voorbeeld, dat wij alle anderen gaarne ter navolging aanbevelen. Een bijzonder woord van dank aan den man, die zich zoo volkomen voor de ge- meenschap opofferde, dat hij niet alleen bereid was uren lang als stemopnemer voor de raadsverkiezing dienst te doen maar bovendien zijn zuur verdiende hono rarium geheel aan het Ziekenhuis wil af- staan. Op een bruiloft is voor 1.10 pret ge maakt en een bestolen fietseigenaar was zoo gelukkig dat hij zijn karretje weer te- rug zag, dat hij 5 voor het Ziekenhuis wenschte te offeren. Dank aan alien die daartoe medegewerkt hebben, behalve aan den dief natuurlijk. Dat het tijd wordt in Ursem een adres- boek uit te geven kan blijken uit de omstan- digheid dat ons vandaar bijna steeds gif- ten van totaal onbekenden bereiken. Er schijnt aan die giften lets geheimzin- nigs verbonden te zijn en eventueele ama teur-detectives kunnen zich nuttig oefenen door eens voor ons uit te zoeken van welke zijde ons deze overigens zeer gewaardeer- <e bijdragen bereiken. Verder is er op den Russenweg ten bate van het Ziekenhuis 5 aan het kaartspel verloren en ontvingen wij 10.25 uit „De Roef", zonder nadere aanduiding, die van een hengelaarsvereeniging, een schippers- organisatie of misschien ook wel eenvou- dig van de een of andere kaart- of domino- club afkomstig kunnen wezen. Kleine Betsy heeft zich verdienstelijk ge maakt door een bedrag van 2.121/2 uit haar steenen spaarvarken te schudden, drie assistenten hebben zich hun naam ten voile waardig getoond en last not least is een aardige jonge dame ons nog een gulden komen brengen. Wij hopen, dat haar goede voorbeeld door nog zeer vele andere aardige jonge dames gevolgd zal worden en dat zij dan allemaal de moeite zullen nemen haar bijdragen persoonlijk op ons bureau af te dragen. Beroepen op vrijgezellen of huisvaders zullen wij ditmaal achterwege laten. De ondervinding heeft wel geleerd, dat over het algemeen de eersten wel kunnen maar niet willen, en de laatsten wel willen maar niet kunnen. Het huwelijk schijnt de mannen wel wat meer meegevoel voor an dere maatschappelijke slachtoffers bij te brengen. Wij leven maar weer op hoop van zegen en doen nogmaals gaarne een berocp op alien die daarvoor in aanmerking komen, om duidelijk te bewijzen, dat de tegen- standers van dit Ziekenhuis het heelemaal mis hebben als zij beweren, dat de laatste tienduizend gulden door deze inzameling niet bij elkaar gebracht zullen worden. Alkmaar heeft lange jaren het lot van an dere provinciesteden moeten deelen. Het is niet groot genoeg om de zekerheid te garandeeren, dat een goede tooneelvoor- stelling een voile zaal zal trekken, het ligt een beetje in een uithoek van ons land, wat voor vele gezelschappen een vrij dure trein- reis en een kostbaar logies beteekent. Daarom bleef Alkmaar even achtergesteld als zoovele provincie-plaatsen. Het zag een goed stuk van een bekend gezelschap als dat toevallig eens langs kwam en voor de rest was men vrijwel aangewezen op de kermis- week, als in de Harmonie en het Gulden Vlies diverse gezelschappen de bij een ker- misstemming meest passende stukken kwa- men vertoonen. Natuurlijk waren er daarnaast wel liefheb- berij-gezelschappen, die inderdaad zich zeer veel moeite hebben gegeven, het tooneellie- vend publiek in Alkmaar tevreden te stellen. Maar voor velen bleef dit toch een ersatz van hetgeen zij verlangden, omdat het van- zelfsprekend is, dat dilettanten nimmer kun nen geven wat men van geroutineerde be- roepsspelers mag verwachten. Al geruimen tijd was er hier ter stede dan ook een streven, het voorbeeld van de Kamer- muziekvereeniging te volgen en ook op too- neelgebied abonnementsvoorstellingen te ar- rangeeren, waarvoor men de medewerking van bekende acteurs en actrices zou kunnen inroepen. In het voorjaar van 1925 hebben de heeren Van Amerongen en Van Gennep het initiatief daartoe genomen en zij zagen weldra hun streven door vele anderen gesteund, zoodat een comite voor het geven van goede abonne mentsvoorstellingen kon gevormd worden, dat zich ten doel stelt door een zorgvuldige keuze van stukken den toeschouwers elck wat wils te bieden en den kunstzin van het pu bliek zoo mogelijk geleidelijk te ontwikkelen. Het is vanzelfsprekend dat men door het arrangeeren van deze tooneelvoorstellingen dat het gebodene voor niet te hoogen toe- eischen kan stellen. Het in te snel tempo spelen om nog den laatsten trein te kunnen halen, het niet vol doende verzorgen van het tooneel, de plotse- linge verhindering van de voornaamste ac teurs, al dan niet wegens oncontroleerbare ongesteldheid, zouden voortaan uitgescha- keld worden. Het publiek moest gegarandeerd worden, dat het gebodene voor niet te hoogen toe- gangsprijs toegankelijk zou zijn en aan rede- lijke eischen vol doen zou. De initiatiefnemers hebben, na bespreking met de redacties der hier ter stede verschij- nende dagbladen, gevolg gegeven aan het advies, een comite te vormen, dat in zijn sa- menstelling zooveel mogelijk diverse maat schappelijke groepen, godsdiensten en in zichten zou kunnen omvatten. Al dadelijk bleek het plan veler medewer king te ondervinden, waarbij voornamelijk de hulp van de heeren C. H. de Lange en L. Frankenberg mag gememoreerd worden. Had men oorspronkelijk de bedoeling op zoo royaal mogelijke wijze te beginnen en een flink aantal voorstellingen van verschil lende gezelschappen te geven, bij nader in- zien heeft men terecht begrepen voorzichtig te moeten aanvangen, en het eerste jaar, bij wijze van prtoef, niet meer dan drie voorstel lingen van een gezelschap te moeten geven, wat natuurlijk ook de administratie heel wat eenvoudiger gemaakt heeft. Spoedig bleek, dat hier inderdaad in een lang gevoelde leemte voorzien werd. Het kostte geen moeite, de abonnementsbe- wijzen te plaatsen en binnen korten tijd over- troffen de aanvragen de beschikbare plaats- ruimte. In het seizoen 19251926 werden drie voorstellingen van geheel verschillenden aard gegeven, nml. „Consequentie van Fat- soen" van Pirandello, „Het geval R. H.", van een bekend Poolsch auteur en „Krelis Louwen" van Langendijk. Deze tooneelavonden kregen weldra een eigen cachet, het publiek uit vrijwel alle krin- gen der burgerij maakte wat toilet en een uitverkochte Harmoniezaal volgde steeds met onverdeelde aandacht de voorstellingen. Dat gaf het comite moed, het volgend sei zoen het terrein zijner werkzaamheden wat uit te breiden en over te gaan tot het geven van vijf voorstellingen van verschillende ge zelschappen. Tevens besloot men tot eigen exploitatie over te gaan. Het resultaat was, dat er twee voorstellin gen door het Hofstad-tooneel werden gege ven, namelijk het spannend en geestige sen- satiestuk „De Wrekende God" en het jubi- leumstuk van de bekende Haagsche actrice Annie van Ees „Leontientje", waarbij Cor v. d. Lugt Melsert een pracht-creatie van den pastoor gaf. „Als ik wildeeen goed en vlot ge- speeld Fransch blijspel Werd door het Ver- eenigd Tooneel gegeven, het Schouwtoo- neel bracht Strindberg's „Paschen", het stemmingsstuk met muziek van Haydn en de Speeldoos gaf de klucht: „Millionnair tegen wil en dank". Daardoor heeft Alkmaar van het spel van vele bekende acteurs en actrices kunnen ge- nieten, waarvan als de voornaamste Cor van der Lugt, Annie van Ees, Ko Arnoldi, Char lotte Kohler, Vera Bondam, Cees Laseur, Dirk Verbeek, Constant van Kerkhoven, Mientje Kling, Herman Schwab, Louis Gimberg, Louis van Gasteren en Gusta ChrispijnMulder mogen genoemd worden. Onder auspjeien van het comite werden buiten het abonnement-verband nog jubi- leumvoorstellingen van Bart Kreeft en Mevr. MannBouwmeester gegeven. Wie tegenwoordig bij B. en W., uit wel- ken hoofde ook, subsidie komt vragen, aan schouwt slechts verbaasde gezichten waarop de onmogelijkheidsgedachte zoo duidelijk zichtbaar is, dat hij een fiasco voorzien kan' Het tooneel-comite heeft, gedachtig aar. zijn kunstpaedagogisch doel, onlangs nog eens een zwakke poging gewaagd voor spe- ciaal te arrangeeren volksvoorstellingen een gemeentelijk subsidie te krijgen, waardoor het mogelijk zou worden goede tooneelkunst ook tot de on- en minvermogenden te brengen Evenwel, men heeft aan een gesloten deur geklopt en hoopt nu slechts dat financiee! gunstiger tijden als die voor een gemeente ooit aanbreken een hernjeuwd verzoek zul len doen inwilligen. Toekomstplannen zijn er natuurlijk in groo- ten getale. Nu het succes niet is uitgebleven, hoopt het comite het terrein zijner werkzaamheden ge leidelijk ui-t te breiden en in de toekomst ook buitenlandsche beroemdheden te kunnen over- halen naar Alkmaar te komen. Men wil hier gaarne het beste brengen dat er te krijgen is. Voldoende belangstelling en daardoor voldoende geldmiddelen zullen waarschijnlijk niet ontbreken, maar dan nog stuit mep op verschillende bezwaren, die een betrekkelijk kleine provinciestad nu een- maal met zich meebrengt. De localiteiten, hoe goed ook verbouwd, blijven in den tegenwoordigen omvang altijd eenigszins gebrekkig, waardoor stukken, die iets meer dan gewone eischen aan decor en figuratie stellen („Cyrano de Bergerac" met Jan Musch van het Schouwtooneel) zijn uit- gesloten. Ook het aantal zitplaatsen kon nog heel wat grooter zijn, wat duidelijk is gebleken bij de opvoering van „Leontieritje" toen meer dan honderd belangstellenden afgewezen moesten worden. Men bedenke, dat uitbreiding van het aan tal zitplaatsen in elk opzicht winst beteekent. Hoe meer zitplaatsen, hoe meer toeschouwers, des te ruimer de inkomsten en des te veelom- vattender het plan van exploitatie. Het comite staat wel eens voor dezelfde moeilijkheden als een courantenredactie De eene abonne ziet liefst blijspelen, de an dere drama's, een derde houdt van klassiek en een vierde van modern. Iedereen tevreden stellen gaat niet en men leert dan ook al heel spoedig zijn eigen weg te gaan in een koers, die zooveel mogelijk hef midden van aller wenschen en verlangens houdt en de stijgende lijn der volksontwikke ling zal kunnen volgen. Het comite beschouwt zijn taak niet slechh als bevorderaar van amusementskunst, maa- wil trachten op bescheiden wijze, met zoo vee mogelijk inachtneming van persoonlijker smaak en gevoeligheden, het cultuurbelang te dienen. Vrjj entree. Vrij entree. Te groote gevoeligheid moet daarbij buiten beschouwing worden gelaten. Wil men een zoo duidelijk en eerlijk moge lijk beeld geven van wat moderne dramatische kunst biedt, dan zullen wel eens problemen naar voren gebracht worden, waarmee ieder op zijn beunt het niet geheel eens zal kunnen zijn. Wanneer men die problemen aan anderen zou onthouden, wanneer men eenzijdigheid zou betrachten en arbeiden volgens een prin- dpe, dat geen ruimte van inzicht toestaat, zou het resultaat van die abonnementsvoorstel lingen wel heel schraal worden. En voor alles moet thans voorkomen wor- den, dat het wagentje, dat nu zoo prettig op den breeden weg rijdt, op een onbegaanbaar zijspoor terecht komt, waar het onherroepelijk moet vastloopen. Niet alleen in de Harmonie, ook in het Gul den Vlies werden abonnements-voorstellingen gegeven. Alleen het Nieuwe Ned. Tooneel, onder leiding van Louis Saalborn, trad daar op. Gegeven werden het blijspel „Verliefd, ver- loofd, verdwaald", het successtuk „De Op- standigen" en ten slotte het interessante Mo- liere-stuk „Tartuffe", met Hubert la Roche als gast. In beide zalen streeft men er naar, goede kunst voor lagen prijs toegankelijk te stellen en wij zullen er gaarne toe medewerken, dit streven zoo krachtig mogelijk te steunen. Alkmaar heeft te lang de rol van schoone slaapster vervuld dan dat het bij zijn ontwa- ken niet met voile teugen zou genieten van het beste wat de kunst thans kan bieden. Het comite, dat de abonnementsvoorstellin gen arrangeert, heeft ons verzocbt iets over zijn werk te willen vertellen, opdat nog meer- deren daarvan zullen profiteeren. Laat het bovenstaande voldoende zijn om het streven van het comite zooveel waardee- ring te doen vinden, dat komende gezelschap pen steeds voor een voile zaal en een alleszins dankbaar publiek kunnen optreden. De storniramp in hetoosten van ons land. Buitenlandsche deelneming. In aansluiting aan het reeds gemelde no- pens de belangstelling van buitenlandsche zijde betoond bij de stormramp, wordt ge- meld, dat eenige in Den Haag geacorediteer- de gezanten tegenover den minister van bui tenlandsche zaken uiting hebben gegeven aan de gevoelens van deelneming hunner regee- ringen. Ook de vice-adimiiaal Burrage, com mandant van de Amerikaansche Scheeps- macht in de Europeesche wateren, heeft den minister van zijn deelnemende belangstel ling doen blijken. De Belgische minister Vandervelde heeft van het Belgische gezantschap in Den Haag een telegram ontvangen, waarin minister Beelaerts van Blokland hartelijik laatbedan- ken voor de deelneming van de Belgische re- geering in de stormramp. Bezoek van de Koningin en de Prinses. Om 1 uur gistermiddag is de koningin te Winterswijk aangekomen voor een bezoek aan slachtoffers van de stormramp, die in het r.-k. en het algemeene ziekenhuis aldaar worden verpleegd. De koningin en prinses Juliana, die des morgens half-elf per trein in Ruurlo zijn aangekomen, gingen ieder per auto een ver schillenden kant uit, ter bezichtiging van het reteisterde gebied. De prinses ging naar Beltrum en Aveest. De koningin ging naar Winterswijk en werd ook te Neede verwacht. De prinses bezocht verschillende verwoeste huizen, klauterde over versperringen en boo- men en gebruikte de koffie bij den landbou- wer Nahuis. Hulpverteening De gemeenteraad van Gorssel is Donder- dag in spoedeischende vergacfering bijeenge- komen. De burgemeester, mr. W. H. E, baron van der Bordh van Verwolde, sprak woordoi van deelneming met de slachtoffers der stormramp, in het bijzonder wat het deel de* gemeente betreft, dat getroffen werd, n.l, Harfsen. Op zijn voorstel heeft de raad zich geconstitueerd tot plaatselijk comite van huilpverleening. De burgemeester werd ge- machtigd, uit den raad een commissie van drie leden te benoemen, die met de politie ten spoedigste de aangerichte schade zal opne- rnen en taxeeren. Aan B. en W. werd een voorloopig crediet verleend voor het doen van noodzakelijke uitgaven. Getraeht zal worden te bevorderen, dat waar noodig, ge- heele of gdeeltelijke schadevergoeding word! gegeven. De afdeeling van het Roode Kruis te Ma kasser heeft, naar Aneta seint, 3000 over- gemaakt voor de slachtoffers van de storm- ramp. In meerdere plaatsen hier te landen zijo comite's voor steunverleening opgeridit of zijn de voorbereidingen gedaan om tot der- gelijke oprichting te komen. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft tele- grafisch aan Nederland deelneming betuigd met de slachtoffers van de stormramp en hulp aangeboden. Hoe Engelsche bladen worden ingelicht. Dbnderdag hadden groote Londensche couranten een Reutertelegram uit Amster dam, waarin werd meegedeeld, dat de storm ramp 30 dooden en 300 gewonden had ge maakt. In het Londensch blad reciificeert een Am- sterdamsch Reuterbericht deze cijfers thans aldus: 40 dooden em 150 gekwetsten. Ook in Diepenheim een huis be- schadigd. Onder de gemeente Diepenveen blijkt ook een woning door den cycloon te zijn geteis- terd en wel die van den landbouwer Neij- meijer te Markwelde. Eem muur is geheel in- gedrukt, en het dak is van zijn pannen be- roofd. Bij de stormramp op 10 Augustus 1925 werd dit toen pas gebouwde huis ook deerlijk gehavend. Toen lag het min of meer midden in de geteisterde streek en nu op de uiterste Westgrens ervaQj, i Gedurende het onweer vielen groote hagej* korrels en stukken ijs rechtetandig en met groote kracht naar beneden. Het was daarbij bijkans windstil, maar zeer domker. 's Mor gens was het vochtig-warni weer. Binnen®' huis waren niet enkel de steenen vloeren zeer nat, maar ook hout- em ijzerwerk (b.v. een brandkast) was geheel nat. Eem vrijl hevlg, maar kort onweer ontlastte zich tegen111 uur/ Te "AUnelo en Borne. Bijzonder hevig heeft de storm gewoed i« de Graven-allee, nabijl de Konijnenbelt on der Almelo. Daar zijn over een lengte van ongeveer 400 meter bijna alle boomen, waar* onder zeer zware, p^chtige ei-ken1, ontwortefd of boven dem grond afgeknapt, fe eikem, ont 0..inapt, zoocfot de weg geheel versperd is. j Het aan dem (Noordkant gelegen bosch s zoo goed als vemield. Van de boerenwoning op de Konijnenbelt blevem alleen de muren staam. Het dak werd afgerukt, en van binnen werd alles vemield. r Bijzonder groot is ook de schade op het Tusveld, gemeente Borne, waar eenige nieuwj gebouwde boerenwoningen1 werden vemield. f De bewoonster van een dier woningen, de wed. Kn., kreeg een vrijl ernstige hoofdwood: De gewonden. Uit Groenlo werd gister gesaod, dat van twee gewonden, die in het St. VincenthW gasthuis aldaar worden verpleegd, zeer enw stig is, de toestamd van de twaalf anders ernstig gewonden is nog dezelfde. In het ziekenhuis zijn tien geneeaJwaieB werkzaam geweest zooals gemeld, zijn drie personen overleden. Een van deze siachtof- fers, de heer J. B. Papen, gewoond hebbende te Schependom, gemeente Groenlo, was ge* vonden tusschen het struikgewas. Men had reeds een uur naar hemi gezoeht, hij had bij een groep personen gestaan op het oogenr. blik, dat de ramp geschiedde. Later vomS men hem in het struikgewas, op een af«f«ndi van 300 M. van de plaats, waar hijl gestaan had. i Het bezoek van de koningin en prinses Juliana. i Gistermorgen om elf uur is te Lichtenvoor- de de commandant van het veldleger, gene- raal Muller-Massis aangekomen, die een be-' zoek bracht aan het geteisterde gebied.. Te kwart over elf arriveerde de Koningift vergezeld van den ccmmissaris der Koningm in de province Gelderland, baron S. vu Heemstra, per auto voor een bezedLian GODRANT. DeRustendeJager

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1