llkmaarschs G&urant Gnrechtmatig bezlt. Radio-hoekje FEU1LLET0N. toMilLsJI No. 132 1927 Honierd negsa n tNintigsli Jaargang, %Yuensda$ 8 Juni. Donderdag 9 Juni. Hilversum, 1050 M. 12.- Politieberichten. {2.352.Lunchmuziek door het Trianon- irio. 3.30—4.30 Uurtje voor Wees- en Zieken- huizen, door Mevr. Ant. v. Dijk. 5.30—7.15 Vooravondconcert door het A.N.R O.-orkest, onder leiding van Nico Treep. Soliste: Nelly Dortman-Haye, sopraan. 7.15 Pohtieberich- Sen. 7.30 Uitvoering onder auspicien der wagnar-vereeniging van Beethoven's opera Fidelio". Orkest van het Concertgebouw In \<t pauze houdt de heer Louis Schmidt een -auserie over Beethovens „Fidelio". 10.30 Persberichten. Daventry, 1600 M. 11.20 A. Brown's octet en solisten (contra-alt, bariton, viool, piano) I.20—2.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Even song van de Westminster Abbey. 4.05 Knip- les. 4.20 Daventrykwartet en 't Victorian Trio. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Landbouwbe- richten. 6.40 Dansmuziek. 6.50 Tijdsein, veerbericht, nieuws. 7.05 Dansmuziek 7.20 Lezing: A Hungarian Wedding. 7.35 De sonates van Beethoven. 7 45 Lezing: A hun dred years of working class progress. 8.05 Mr. Flotsam en Jetsam. 8.20 Symphoniecon- cert Dr. E. Schipper, bariton. R. Murchie, fluit. Symphonie-orkest. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.40 Lezing: Berlin. 9.55 Licht sym phonic-concert (vervolg). 10.50 12 20 Dansmuziek. Langenberg, 469 M. 1.25—2.25 Orkest- toncert. 5.50—6.50 Vroolijke liederen. We- rag-koor. 9.20 Liederen eh duetten. Fr. Ger- tiardt-Schulthesz, sopraan. Rh. Gerhardt, ba riton. G. Bunk, piano. 11.2012.20 Dans muziek. Parijs Radio-Paris", 1750 M. 10 50— II.20 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5 055.55 Kinderuurtje 9.06—11.— Con cert. „Le Rdfuge", 1-acter van Drain. 2. Chonchette. 3. Legende, vioolsolo door K. Krettly. Kdnigswusterhausen, 1250 M. 3.208.05 Lezingen en lessen. 8.20 Uitzending uit Maardenburg. „Juarez u. Maximilian", van Herfel. Daarna tot 12 50 Dansmuziek van Berlijn. Hamburg, 394.7 M. 12.50—2.20 Orkest concert. 2.25—3.10 Kamermuziek. 4.3o— 5.20 Vioolduetten 5.206.15 Dansmuziek 5 207.Orkestconcert. 8.2011.10 ,.Nar- renspeegel", comedie in 4 acten van Lhrke. Daarna dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20 Vocaal concert. 6.20 Vlaamsche les 8.20 Galaconcert, gewijd aan den Zon. Orkest en declamaties. 9.50—10.50 Dansmuziek. Hit Rusland. (Nadruk verboden). De sovjet-regeering en Engeland. De huiszoeking in het gebouw van Arcos te Londen en de afbreking van de diploma- tieke betrekingen met Rusland hebben de uit- werking gehad van een plotseling ontplofte bom. West-Europa was reeds zoo gewend aan Ihet feit, dat de bolsjewistische „diplomaten" stelselmatig alle verplichtingen overtreden, dat de talrijke ambtenaren van de „handels- delegaties", de particuliere handelsorgani- ties", en hoe die instellingen verder mogen heeten, communistische propaganda voeren, dat zij spionnage-diensten verrichten, dat zij al het mogelijke doen om de onrust in het land, waar zij gastvrifheid genieten, en voor- al in de kolonien van dat land (voorzoover het land kolonien heeft) aan te wakkeren, om er stakingen te organiseeren, om de militaire en industrieele macht van het land zoo veel mogelijk te fnuiken, West-Europa is zoo aan al deze „eigenaardigheden" van de sov- jet-diplomatie gewend geraakt, dat het dit alles als iets onverm-ijdelijks beschouwde. En bovendien, wat was de aanleiding tot de afbreking van de diplomatieke betrekkin- gen? Wat werd gevonden tijdens de huiszoe king van Arcos? Streng gesproken, heeft de Engelsche politie daar niets gevonden, waar- van het bestaan niet eerder zou bekend zijn geweest. Het gezochte stuk is, zooals bekend, niet gevonden. Dat beteekent geenszins, dat het er ook niet is geweest. Integendeel, alles wiist er op, dat de inlichtingen van de Engel- Bcne politie juist waren en dat't gestolen do cument zich inderdaad in het gebouw van de Arcos heeft bevonden, maar het is even waar- schijnlijk, dat de bolsjewiki het stuk bijtijds Naax het Engelsch van Dorothea Gerard. Door Mr. G. Keller. 41) „Een heeleboel, maar nu niet. Ik wil hoo- ren hoe mijn naam van den preekstoel af klinkt", antwoordde hij vroolijk en zorge- loos. „Intusschen heb je me nooit verteld, dat Katya een verkleinnaam is van Karola, ik had altijd gedacht aan Kataryna. Maar dat doet er niet toe, we hebben nu geen tijd te verli-ezen." Verward en niets er van begrijpen, voelde zij zich voortgeduwd. Ten slotte knielde zij in een afgelegen hoekje naar Olympia, en vroeg zich af, of de tallooze gebeden, welke op deze zelfde plek ten hem-el waren gezon- den, alien ook verhoord waren. Zou het toch niet kunnen, dat al haar angst ongegrond was? Blijkbaar moest hij ai lang geweten hebben, hoe de zaak in elkaar zat. Na een poosje oefende de kalmeerende omgeving een weldadigen invloed uit op haar entrust gemoed, maar toch beefde zij steeds voor het oogenblik van de afkondiging. Dat kwam ten slotte, zoowel te langzaam als loch ook te gauw naar haar zin. In een waas zag zij den ouden priester met moeite den preekstoel opklimmen, zonder het recht te begrijpen hooide zij het evangelie van den dag voorlezen. Toen kwamen de gebruike- lijke mededeelingen, terwijl vader Zygmunt zijn bfil rechtzette voor het outcijferen vaa in velllgheTd hebben gebracht. Wdflt alles w-ijst er op, dat de bolsjewiki her stuk bijtijds ten, dat een huiszoeking in D f - van de Arcos mogelijk en zelfs vijitiscriijniijic was en zij hebben de noodi-ge piaatregel^-ii getrof- fen, dat de politie geen beiangrijke documen- ten zou vinden. De Engelsche regering heeft nu bewijzen in handen, dat de sovjet-regeering de com munistische beweging in Engeland en de an- dere landen financieel steunt, dat de communi stische beweging overal van uit Moskou ge- leid wordt, dat de communistische leiders door de sovjet-regeering betaald worden enz. maar dat wist iedereen al lang. Trouwens, dat vertellen de communisten zelfs bij hun veelvuldige onderlinge i-uzies. Wie de verwij- ten, die de communisten dan elkaar doen en met bewijzen staven, maar heeft gevolgd (en het is toch niet aan te nemen, dat de Engel sche politie en recherche deze ruzies niet ge volgd heeft), weet, dat de geheele communis tische beweging alleen maar bestaat dank zij den geldelijken steun van desovjetsij dat zon" der de gelden die de sovjet-autoriteiten den hongerlijdenden Russischen boeren en arbeiders afperst, de communistische bewe ging en de communistische blaadjes geen dag hadden kunnen bestaan. Daarvoo'r was de huiszoeking niet noodig. Het is dus duidelij!:, dat de Engelsche regeering eenvoudig naar een aanleiding heeft gezocht, waardoor de breuk voor het volk aceeptabel zou worden. De regeering liep reeds lang met het plan rond, de bolsjewistische spionnen en onrust- stokers over de grens te zetten, een einde te maken aan het broeinest van anti-Britsche propaganda, dat bovendien nog de voordee- len van exterritorialiteit genoot. De militante conservatieven hitsten de regeering op, dron- gen aan op daden, eischten een cordate poli tick. Indien de bolsjewiki niet de bolsjewiki, maar normale menschen waren, dan hadden zij de breuk nog kunnen vermijden. Zij wis ten wat hen boven het hoofd hing, en zij wis ten ook, dat door een matiging, door het tij delijk staken van de propaganda of althans van de ergste excessen daarvan zij de breuk wel konden vermijden, dat zij de positie van de industrieelen, die met Rusland goede zaken hoopten te doen, die aan de leveranties „aan die wilden" veel konden verdienen, zouden versterken. De bolsjewiki zijn nu echter een- maal geen normale menschen, maar bolsjewi ki. Zij gingen dus voort met hun „apenkunst jes" (een uitdruklcing van Mac Donald). En het onvermijdelijke is gebeurd. De diplomaten, zij die door de ervaring hebben geleerd, van welk belang het onder houden van min of meer normale betrekkin- gen met de groote mogendheden voor de Sov- jet-1 Jnie is, hebben steeds te Moskou aange- drongen op iratiging, op het fij delijk staken van rie propaganda; zij smeekten de sovjet- regeering den Engelschen leeuw niet te veel te tergen. Kenstinsky, de sovjet-vertegenwoor- diger te Perlijn, heeft dringende telegram- men naar Moskou gezonden, waarin hij op het gevaarlijke van de gevolgde politick wees en om matiging smeekte. In denzelfden geest adviseerden ook anedere diplomaten. Alles was echter vergeefs. De corzaak daarvan is begrijpelijk. De bol sjewikijormen geen normale nationale regee- ring, zij hebben op het oog niet zoo zeer dp belangen van het pbantoom van de wereldre volutie De werkeiijke leiders van de Russi sche politick zitten niet in de officieele regee ring van de Lrre, maar in het bestuur van de communistische partij Het is bijv. typisch voor de Russische toestanden, dat het werke iijke hoofd van Rusland, de onbeperkte dicta tor, die een veel grootere macht dan Musso lini bezit, de Georgier Stalin, officieel niet eens lid van de regeering is. Dat weet ieder een in het buitenland en niemand verbaast ei zich over. De sovjet-regeering bestaat uit 1 de poppen, die achter de schermen in bew. ging worden gebracht. Hetzelfde geldt voor de sovjet-gezanten enz. De feitelijke leiders van de buitenlandsche politick zijn niet zij, maar de „ondergeschikte ambtenaren" die de communistische partij vertegenwoordigen. Elk sovjet-gezantschap, etke handelsverte- genwoordiging heeft een of meer dezer avon- turiers, vocr het grootste gedeelte menschen met een zeer verdacht verleden. Deze lieden behandelen de officieele diplomaten als quan- tite's negligeables, zij beschikken over het ge bouw van het gezantschap of van de handels- vertegenwoordiging als over hun particuliere woning en gebruiken de brandkasten en klui- zen van de gezantschappen voor het bewaren van oprmende litterauur, van wapenen, dyna- miet en andere dergelijke „diplomatieke shikken". De gezanten staan volkomen mach- teloos tegenover deze sinjeurs. En enkele diplomaat, die bijzonder belangrijks relaties in de communistische partij heeft, kan nu en dan de terugroeping van deze heeren verkrij- genzoo bijv. is dit een paar keer den kort ge- d-e huwelijksafkcndigingen. Katya's hart be- gon zoo wild te bonzen, dat het in haar ooren hamerde. Als hij eens ten slotte niet haar waren naam had gevonden bij het door- kijk-en van d-e papieren! „Jan Bidski, schoenmaker, Zakliew, enz., met Julia Saniew, dochter van, enz." Op den schoenmaker volgde een landbou- wer, en op hem weer een timmerman. Einde- lljk hoorde Katya, die angstig had zitten luis- teren, den naam waarop zij had gewacht. _„Tadeusz Boleslaw Antoni Swigello, inge- ni-eur, woonachtig te Krakau, zoon van wij- len Stanislas Swigello en van wijlen zijn vrouw Sofia, met Nationka Karoa Sagorska, dochter van wijlen Karol Sagorska en wijlen zijn echtgenoote Marya, gedomicieerd te Fe- lifcsoto, in het koninkrijk Pol en." „Dit is de eerste afkondiging." Met een glimlach, die zijn gansche gelaat verhelderde, wendde Tadeusz zich naar zijn verloofde, maar op hetzelfde oogenblik ver- dween de glimlach om plaats te maken voor groote ongerustheid. Haar gelaat zag doods- bleek en stijf was zij in haar stoel achterover gezonken. Voor het eerst van haar leven was Katya flauw gevallen. HOOFDSTUK ACHT. In het Tuinhuisje. „.Het heeft mijn geeerbiedi-gde meesteres nog niet behaagd terug te keeren." Aldus sprak Timosh tot een bezoeker in het begin van September. In de laatste drie maanden had hij dezelfde woorden tamelijk vaak mq,etea zeggea. m steeds tot deozelWea lede'n overleden Krassfn gelukt. Maar de mees ten hunner, al die Krestinsky's Rosengolz's enz. zijn volkomen macbteloos en schikken zich met woede en wrok in hun lot. Zij weten, dat die .,oogen van Moskou", die ge- woonlijik in een ver afgelegen gedeelte van hei gebouw zetelen, dingen uitvoeren, welke vroe- ger of later tot diplomatieke verwikkelingen kunnen leiden, maar zij zijn machteloos tegen al die machinaties, die in de meeste gevallen zinloos zijn en niets anders dan moeilijkhedeu voor de soviets kunnen meebrengen. Engeland kan nu niet meer bij dezen eer- sten stap blijven stilstaan. De afbreking van diplomatieke relaties beteekent gewoonlijk het begin van een oorlog. Te Moskou vreest men voor de mogelijkheid van een militaire actie en er worden inderhaast maatregelen getrof- fen om niet geheel onvoorbereid te zijn. De Russische Oost-Zeevloot is naar haar steun- punt teruggeroepen en en de Engelsche sche- pen, die nu „toevallig" een reis naar de Oost- Zee hebben ondernomen, zullen op Kroon- stad forten vinden, die klaar zijn een even- tueelen aanval van de Engelschen af te we- ren. Wij gelooven echter in de mogendlijk- heid van een spoedigen oorlog tusschen Rus land en Engeland niet. Engeland zal geen oorlog tegen Rusland voeren; het kan dit trouwens ook niet doen. Wat de Engelsche re geering wel kan doen en zal doen, dat is de omsingelingspolitiek, die reeds maanden ge- leden begonnen is, met meer kracht door te voeren. De soviet-Unie zal nu overal den grimmigen buldog op haar weg vinden; overal zal de ho-uding van de naburen vijan- dig worden. Vroeger hadden de bolsjewiki zich niet veel van deze isolatie, van deze aJ- gemeene vijandschap aangetrokken. Nu is de tcestand eciiter geheel anders. Naast deze om- singelings-politiek zal de Engelsche regeering een zeer actieve politick in het binnenland van Rusland gaan voeren. Het zal alle op- positie-partijen teunen ,het zal alle mogelijk- heden van opstanden steunen, het zal aan lien,, die een gewapenden opstand in Rus land wilen uitlokken, de middelen voor deze onderneming verschaffen. De politieke gevolgen van de breuk zullen d'us zeer groot zijn. Niet minder belangrijk zullen de economische gevolgen zijn. De sov jet-regeering beweert nu bij hoog en laag, dat Engeland meer belang bij het onderhou- den van handelsrelaties met Rsland heeft da de sovjet-regeering. Dat is een van de vele bolsjewistische leugens. De economische in- eenstcrting in Rusland zal door deze breuk nog grooter worden, de crisis zal nog ge- vaarlijker vormen aannemen. De leiders van de bolsjewiki zijn zich vo'- komen bewust van den ernst van den to=- stand, al beweren zij, dat zij niet vreezen. Dergelijke snoeverijen moeten echter niet au serieux genomen worden Om den toestand te redden, zoeken de bolsjewiki nu een mogend- heid, die de plaats van Engeland zou willen innemen. De sovjet-regeering strekt naar alle kanten haar voelhorens uit. Zij is bereid zeer ver gaande econimische concessies te doen om zulk een plaatsvervanger te vinden. Zal dit echter gelukken? Wij betwijfelen het Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. OPLICHTING EN AMBTSMISDRIJF. Twee aannemtrs te Rotterdam hebben zi-ch schuldig gemaakt aan oplichting bij inschrij- vingen op door de gemeente g-ehouden aan- bested-e werken. Hieromtient wordt gemeld aan de N. R. Crt. Bij onderhandsche aanbestedingen, uitgaan- de vanwege h-et Timm-erhuis, schijnt het ge- wconte te zijn, dat de tot inschrijving uitge- noodigde aannemers onder elkaar de afspraak maken de door alien gemaakt-e onkosten voor hun berekeningen tot een bedrag vereenigd op hun inschrijvingssom te leggen. Stel bij- voorbeeld er worden een achttal aannemers uitgenoodigd, die elk voor hun berekeningen een vijftig gulden hebben uit te geven, dan legt etke inschrijver een bed-rag van achtmaal f 50 op de som, waarvoor hij inschrijft. De man, wien het werk gegund wordt, v-erplicht zich dan van die 400 aan elk van zijn min der gelukkige collega's d-e door dezen ge- maakte onkosten van f 50 terug te geven Usance is het, zoo stelt men ons de zaak voor, dat de gezamenlijke inschrijvers zich contractueel tot deze manier van doen ver- plichten. Deze handel-ing moge niet zijn, wat men in de wandeling reeel neemt, het zal moeilijk gaan daartegen op t-e treden, anders dan door voor alle uit te voeren werken open- bare aar.best-eding-en te houden waarbij soortgelijke overeenkomsten echter ook nog wel g-esloten schijnen te worden of door hen, die men verdenkt, van alle inschrijvin- gen uit te sluiten. In de ond-erhavige gevallen hadden zich een paar indringers in het gez-elschap weten bin- bezoeker, wiens gezicht t-elkens la-nger gewor- den was van pure teleurstelling. „Maar heeft zij nog niet laten weten, wan- neer zij dacht terug te keeren? Heb je geen uitsluitsel omtrent haar plannen vernomen?" „Mijn geeerbiedigde meesteres -deelt hare plannen niet aan iema-nd als ik me-de." Met een langer gezicht dan ooit te voren staple Klobinski weer in zijn rijtuig. Het geld dat hij dezen zomer aan rijtuigen had be- steed, was al op zich zelf een verklaring voor zijn slecht humeur en had kunnen dienst' doen als een barometer voor zijn gevoelens. Niet dat wereldsche motieven ook geen rol speel- den. Dat Katya een rijke erfgename was, had haar in zijn oogen zeer in waard-e doen stij- gen, maar dat die erfgename juist Katya is, de donkere opgewekte Katyay, wier ge- stalte zoo lenig en wier oogen zoo zwart wa ren, dat was ten slotte de hoofdzaak. In zijn soort was het een echte verliefdheid, boewel het soort niet erg schitterend was. Strikt ge sproken had1 hij nooit veel hoop durven koes- teren. Welke kans had een Stanowoi met een schraal tractement en weinig protectie, boven dien van een ander ras, de eigenares van Lu- bynia te winnen? Neen, hij kon niet ernstig hopen. Want, al had hij een hoogen dunk van zich zelven, hij was toch niet van gezond verstand ontbloot. Zijn oogen te vergasten aan haar schoonheid, zooveel oogenblikken in haar nahijheid te toeven als hem werd toe- gestaan, dat waren de kruimkens van geluk, waarop hij hoopte te leven. Daarom had de saaie zomer schijnbaar geen einde voor hem genomen, droog en dor als een woestenij, en steeds dacht hi] weer terug naar den dag, waarop, zij bij hem op zijn kantaor w^ geko- REGELMATIG EN OP BEKWA ME MANIER ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT □IDIOID nen te smokkelen, die in het geheel niet tot het m-eedoen aan de aanbested-ing waren uit genoodigd. De collega's werden evenwel overtuigd, met twee bonafid-e inschrijvers te doen te hebben, doordat ze steeds in het bezit waren van de best-ekken van d-e uit te voeren werken. De onkosten van d-e twee die na- tuurlij-k nooit onkosten maakten werd-en dan ook nog op d-e inschrijvingssom gelegd en bij de gunning van het werk kwamen zij hun aand-eel in het „opzetje" opeischen. Met deze broodwinning moet het tweetal, dat op die manier van vrij groote bedragen heeft m-eeged-eeld, geruimen tijd ten -koste van hun mede-aannemers en middellijk ten nadeel-e van d-e gemeente heel aardig hebben geleefd. Het strafbare feit oplichting moeten ze dus hebben gepleegd op kosten van d-e wel uitge- noodigde aannemers, die eenigszins in de po sitie van d-e bedrogen bed-riegers zijn. De bestekken en andere bescheiden, waa-r- mede ze hun collega's om den tuin leidd-en, moet het tweetal hebben in handen gekregen van den tijdelij-ken klerk van Plaatselijke Werken R. Het schijnt echter in het geheel niet vast te staan, dat R. wist, waarvoor de stukk-en werden gebruikt. ANNA VAN GOGH—KAULBACH GEHULDiGD. Bij d-e Maatschappij voor Goede en Goed- koope Lectuur t-e Amsterdam is verschenen: Het b-randende Hart, roman door Anna van Gogh-Kaulbach. Haar vijf-en-twintig-ste! De directeuren der Werel-dbiblioth-eek, d-e heeren L. Simons en N. van Suchtelen, hebben haar een in leer gebonden exemplaar ge bracht, haar hartelijk geiukgewenscht en met bloemen g-ehuldigd. Zij schonken tevens een tuil rozen met een schr if te 1 ijken gelukwensch van m-evrouw Josine A. Simons-Mees. Zij getuigd-en van groote waardeering voor hetgeen mevrouw Van Gogh-Kaulbach voor onze letteren heeft g-ewrocht, in het bijzonder met dit nieuwe werk. Bijkans negen jaar is het geleden, dat zij het plan om het te schrij- ven met de redactie der Wereldbibliotheek besprak, met de bedoeling en d-e hoop, er het beste in te leggen wat zij t-e geven had. De redactie had geduldig gewacht op het rijpen ervan en verheugde zich t-e mogen verklaren (en de schrijfster er mee te kunnen gelu-k- wen-schen), dat zij inderdaad ten voile be- reikt had wat zij zich indertijd had voorge- steld, zoodat Het branden-de Hart een waar- dige plaats zou innemen naast Moeder, het telkens en nog kortelings herdrukte boek der schrijfster in dezelfde serie „Nieuwe Romans". Gelij-k dit nieuwe werk, schets der worste- ling van echtgenoote, moeder en kunstenares om tot een nieuwen weg te komen, dien zij ook eindelij-k vindt, mocht ook voor de schrijfster zelf dit boek het begin zijn van een nieuwen, triomfantelijken opgang. Te-gelijkertijd kon de heer Simons uit naam van zijn med-ebestuurder-en van het Will-em Kloos-fonds mevr. Van Gogh een huldeblijk aanbieden. .H-et bestuur der Wereldbibliotheekvereeni- ging deed op gelijke wijze d-e schrijfster zijn ingenomenheid betudgen met het feit, dat haar 25ste boek, tevens een van haar beste, in het abonnement van den- jaargang d-er WB-N B kon worden opgenomen. DE WEGENVERBETERING. Verschenen is de memorie van antwoord in- zake de wetsontwerpen tot vasts-telling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het wegenfonds voor het dienst jaar 1927; tot wijziging van het IXde hoofdstuk der staats- begrooting voor het dienstjaar 1927 en tot wijziging en verhooging van het zevende hoofdstuk B der staatsbegrooting voor het men om de paspoorten te vragen. O, hoe wreed was toch het lo-t, dat hem dwong zelf mede te werken aan zijn eigen te- genspoed! En er bestond geen uitzicht op ver- andering! Was het, nu het steeds onrustiger werd in het land, aan te nemen, dat zij zich zou haasten om terug te komen? O, wanneer zou het hem gegund worden zijn oogen weer te mogen richten op dat slanke figuurtje en dat glanzende zwarte haar? Klobinski zat ineens recht voor zich uit te kijken, want terwijl hij zoo zijn gedachten Het gaan, werd een slanke gestalte met glanzend zwart haar zichtbaar op het voetpad, het- welk naar de eerste huizen van Feliksoto, die reeds in het gezicht waren, liep. Had die oude schurk hem bedrogen, of deden zijn oogen zulks? Ja de laatste hadden schuld, want weldra had de vigilant de voetgangster ingehaald, en toen deze het hoofd omkeerde, vertoonde zich niet aan hem het gelaat, waarnaar hij zoo vurig verlangde, maar toch een, dat hem niet geheel onbekend scheen. Waar had hij dat vroeger gezien? vroeg hij zich af, teleur- gesteld op zijn bank terugzinkend. Het was zeker een malle onderstelling van hen ge weest. Maar waar had hii dat gezicht meer gezien? Ah, hij was er! De kleine naaister op Lubynia! Hij vergiste zich nu bijna even erg als in het voorjaar. Hij zuchtte ontmoedigd, maar plotseling gin-g hij weer rechtop zitten. Hij herinnerde zich, dat zij hier eigenlij-k niet moest zijn, daar zij met Katya naar Oosten- rijk was vertrokken. Was zij dan teruggezon- cfen? Dan was er zeker het laatste nieuws van haar te vernemen. „HaIt!" riep by tot dea koetsier, qa eea dienstjaar 1927 (Voorschot aan het Wegen fonds). DE AANVAL OP DE BOE-I TE TJIPINANG. De Landraad te Meester Cornelis heeft de vorige maand onder voorzitterschap van mr. Abell de zaak in behandeling genomen tegen de verdachten Kintong Bapa Idja en Hadji Sanen, twee van de gevaarlijkste communis ten uit Meester, die terecht stonden omdat zij in den naoht van 12 op 13 November j.l. zich gewapend hebben begevan naar de boei te Tjipinang met het oogmerk deze te over- vallen en de gevangenen te bevrijden. Tevens worden zij er van beschuldigd, anderen tot dit gewapend verzet tegen het gezag te hebben aangezet. Na een verhoor dat verscheidene dagen in beslag nam, bekende Kintong Bapa Idja, een nogal brutaal o-ptredend heerschap, ten slot te het grootste gedeelte van het hem ten laste gelegde; Hadji Sanen bleef ontkennen. Een eigenaardig verschijnsel tijdens't ge- tuigenverhoor was, naar het Bat. Nbl. op- merkt, dat, waar in alle andere communisten- zaken de gewone bendeleden altijd beweerd hebben van de bedoelingen en de plannen van de P. K. I. zoo goed als niets af te weten, hier enkele getuigen verklaarden met heit dcel geheel bekend te zijn. Zij beweerden, dat na het gelukken van den opstand een Chinees uit China zou komen om tijdelijk de leiding van Semaoen over t« nemen. Als de zaken op Java geregeld waren, zou China zich weer terugtrekken. MISHANDELING EN DIEFSTAL'. Zaterdagavond tegen 6 uur, toen de arbei- der C. Martens, die aan een fabriek te Gilze werkt in de buurtschap Molenschop, huis- waarts keerde, vond hij nabij den put van zijn huis zijn vrouw geheel bewusteloos, druipnat. zwaar bloedend uit drie wonden, waaronder een ernstige aan het hoofd. De man vond de deur van zijn huisje gesloten, terwijl het bosje sleutels, dat de vrouw bij zich droeg, verdwe- nen was. In't huisje zelf was niets te bespeu- ren. De vrouw, die over drie weken haar eer ste kind verwacht, is tot dit moment haar spraak geheel kwijt. Vermoed wordt, dat er meer dan een aanvaller aan het werk zijn ge weest, die de vrouw, na haar eerst in een ondiepen put geworpen te hebben, daaruit, bij nader inzien, hebben verlost. Het huisje ligt ver in de hei, op meer dan 600 Meter afstand van andere huizen. Vermoed wordt, dat de. misdaad tegen 4 uur in den middag heeft plaats gehad. De politie stelt een nader on- derzoek in, maar is de(n) dader(s) nog niet op het spoor. Tusschen half vier en vier uur, had nog een zuster van de vrouw deze bezocht. De vrouw maakt het goed. Haar kindje is gisterochtend ontijdig geboren en gisteravond overleden. Zondagemiddag 3 uur is een man tusschen twee marechaussees zwaar geboeid de mare- chausseeskazerne binnengebracht. AANRIJDING OP EEN PONT. Zondagmorgen reed bij het verlaten van d-e pont te Culemborg de auto van den heei M./van der Eerden, makelaar te Amsterdam, mej. Collet van Amersfoort aan, die met haar fiets op de pont stond. Mej. C. kreeg lichte kneuzingen; haar fiets werd zwaar be- schadigd. De autobestuurder was hevig geschrokken en zenuwachtig geworden; hij heeft bij ver- gissing, toen hij remmen wilde, op de gaspe- daal getrapt, waardoor de auto snel vooruit- schoot en den 27-jarigen M. R. T, brandstof- fenhandelaar te Amsterdam, die met een mo- oogenblik later was hij uitgestapt, en den rug weer naar Feliksoto gekeerd wandelde hij de slanke donkere gestalte tegemoet. Zij keek hem wat verwonderd aan en wilde verder gaan. „Een oogenblik, als je belieft," zei Klobins- ki, juist beleefd genoeg om haar geen angst op het lijf te jagen. „Als ik mij niet vergis, is uw naam „Ik ben Nationka Sagorska", zei het meia- je onderdanig, en blijkbaar ongerust. Want op den openbaren weg door een man van de politie te worden aangehouden kon in deze onrustige tijden iets verschrikkelijks beteeke- nen. Nationka Sagorskaja, dat was de naam voor het derde paspoort, hij herinnerde zich dat nu heel goed „U is in dienst van Panna Malkoff, niet waar? Ik heb u wel op Lubynia gezien." „Ik naai soms voor haar, als zij me noo dig heeft." „Maar hoe komt het dan, dat zij u thans niet noodig heeft? Sedert wanneer is u uit Oostenrijk terug?" „Uit Oostenrijk?" herhaalde Nationka, met een niet bijster schander gezicht hem aan- ziend. „Ja, ja, u is in het voorjaar met uw mees teres naar Oostenrijk gegaan, wat ik kan we- fen, omdat ik de paspoorten heb in orde ge maakt. U ging met haar mee als haar kamer- meisje, als ik het goed heb begrepen. Is u dan ontslagen?" „Ik ben nooit in Oostenriik sreweest, gena- dige heer." agsarss^r: moot gl] adverteeren, Indien ge wenscht dat het publiek uw zaak zal verkiezen boven die van uw collega's. Als gl] er prlja op stelt dat uw zaak steeds meer en meer be kend wordt, is er ook maar 66n mlddel: ADVERTEEREN. En wanneer glj eens eon bljzon- dere advertentie wilt plaatsen of een speciale reclame-cam- pagne wilt beginnen en ge zijt het niet met uzeli eens, hoe te handelen, wendt u dan eens tot ons, we zullen u gaarne van advies dienen.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5