DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 4 1927 Lbomimmtmll* Ml vooruitbetaling per 3 maatiden f2.-, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ot Adrertcntiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar Brieren franco N.Y. Boefe- en Handelsdr. v»h. Hems. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admfnlstr. No. 8. Redactlo No. 88. DOHDERDAG 9 JtWI Uit het Paflement Buitenland yit nfltnttier nesfaat nit 2 bladen. Honderd negen eh twThtl^ste Jaargang Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Den Haag, 8 Juni 1927. Naar mij van meer dan een zijde verzekerd is, loopt het wetsontwerp strekkende om de Ministeries van Oorlog en Marine samen te smelten tot een Ministerie van Defensie, geen gevaar, zal het zelfs met een niet onbelang- rijke meerderheid door de Tweede Kamer worden aangenomen. Maar toen het heden aan de orde kwam, leek het er oogenschijnlijk niet erg op, dat minister Lambooy het voor stel er door zal halen. Want van de zeven sprekers die heden er het woord over heb- ben gevoerd, waren er zeker vijf tegen sn twee slechts voor. En die tegenstanders behoorden zeker niet tot de ,keine luyden" in de Kamer. Hfet begon al met de militaire specialiteit van de anti-revolutionnaire partij, generaal Duymaer van Twist, die verklaarde alleen dan voor het voorstel te kunnen stem- men, indien de minister in de organisatie van het nieuwe departement wilde opnemen een directeur-generaal voor de landmacht en een dergtelijke titular is voor de marine, wat de minister tot nog toe uitdrukkelijk heeft gewei- gerd. De volgende spreker, de heer Van der Bilt (R.-K.) verklaarde uitdrukkelijk, dat hij de nieuwe organisatie nodi noodig noch ge- wenscht achtte, en dus tegen zou stemmen. De heer Snoect. Henkemans (C.-H.) achtte de in uitzicht gestelde bezuiniging van zes ton niet voldoenden prijs voor het verlies van een zelfstandig departement van Marine, wat hij ook uit een oogpunt van internationale poltiek ongewenscht noemde. Zija partijgenoot, de heer Tilanus, zette in een zeer breedvoerige rede uiteen, dat het praktisch ondoenlijk zou zijn tot een volledige samensmelting van de beide departementen te komen. Kwam het toch daartoe, dian leek hem de benoeming van twee directeurs- gieneraal in ieder geval onvermijdelijk. Maar intussdien schaarde hij zich bij de tegenstan ders. De heer Van Dij'k, specialiteit alweer van de anti-revolutionnaire partij, achtte eveneens samensmelting niet mogelijk. Te- vens bracht hij, evenals de eerste twee sprekers, de positie van de marine in Indie in geval van fusie ter sprake en betoog- de, dat deze daardoor in het gedrang zou ko- men. Moest die fusie toch plaats vinden, dlan wilde ook hij de aanstelilng van twee dircc- teurs-generaal. De heer Van Rijckevolsel (R.-K.) was de eerste, die een vriendelijker toon aansloeg. Ook hij bracht de positiie van de vloot in In die ter sprake en ook hij pleitte voor twee directeurs-generaal, maar intusschen bleek uit zijn wijze van optreden, dat de minister op zijn stem staat zal kunnen maken. En ook op die van den volgenden spreker, den heer Brautigam (S. D. A. P.), die als laatste spreker van den dag wel enkele bezwaren opperde, maar uitdrukkelijk zich voorstander van het voorstel noemde en er zelfs bijvoeg- de, dat de minister op de stemmen van zijn fractie kan rekenen. Morgen krijgten we nog enkele sprekers te hooren, waaronder de Vrijheidsbonders Boon en Boissevain en de heer Marchant (V.-D), en dan komt minister Lambooy aan het woord. Maar voor Vrijdag behoeven we niet op stemming over de voordracht te reke nen. Dagelijksch overzichi. De Gezantenmoord te War schau. Het Albmeesch Con flict. Van de Int. Arbeidscon- ferentie. Veel positiefs omtrent de gevolgen van den moord op den Russischen gezant te Warschau valt nog steeds niet te melden, doch aanleiding om te veronderstellen dat een gewapend conflict uit dit incident zal voortvloeien bestaat er absoluut niet. Integendeel: men doet vooral van Pool- sche zijde al het mogelijke om den dreigenden storm te bezweren. Van regeeringswege Is reeds aan Rusland leedwezen betuigd en de geheele Poolsche pers laat zich eveneens in zeer verontwaardiigde termen uit over het gebeurde. Toch heeft de regeering te Moskou, zooals wij gister mededeelden, een zeer scherpe nota naar Warschau gezonden, daarbij echter zich het recht voorbthoudend er op terug te ko men wanneer volledige inlichtingen omtrent den moord zijn gegeven. Daar intusschen reeds is vast komen te staan dat in geen enkel opzicht de Poolsche regeering eenige schuld treft, mag men veilig aannemen, dat binnen enkele dagen beide lan den zullen besluiten, deze zaak te laten voor wat zij is: een betreurenswaardig incident, dat echter niet kon worden voorkomen. komen. (Naschrift: De laatste beriohten luiden, dat Rusland opnieuw een nota zal zenden aan Polen, daar het geen genoegen wenscht te nemen met de Poolsche verontschuldigingen en verklaringen. In deze nieuwe nota zou tevens de dood- straf voor den moordenaar worden geeischt.) Ook wat het Albaneesch-Joego-Slavisch conflict aangaat is de toestand tot heden toe niet verergerd, hoewel helaas al evenmln ver- betering kan worden geconstateerd Toch gelooft men algemeen dat zeer spoe- dlig alles in der minne zal worden geschikt en dat het zelfs zeer- de vraag mag worden ge- nocffid of de Volkecbondsraad zich nog met deze kwestie zal moeten bezig houden. Ook het feit, dat noch de Albaneesche gezant te Belgrado, noch de Joego-Slavische consuls in Albanie zijn teruggeroepen of hun paspoort hebben gekregen, kan worden be- schouwd als een uitermaie gunstig teeken. Als men inderdaad plannen had om elkaar op Balkaneesche wijze te gaan beoorloogen, was het wel tot opvallender verscherping gekomen. De Nederiandsche technische raadsman Serrarens heeft op de internationale arbeids- conferentie te Geneve een alleszins belang- wekkende rede gehouden, waarin een uitste- kend beeld wordt gegeven van den toestand der arbeidersbeweging over dte geheele wereld. In de eerste plaats huldigde hij het Inter- nationaal Arbeidsbureau wegens den reeds verrichten arbeid inzake de bestudeering van de arbeidstoestanden in de Aziatische landen. Hij wees er op, dat deze enquete van buitengewoon belang is voor de Europeesche sitaten, die vele Aziatische volken onder hun beschermende vleugelen hebben en verani woordelijk zijn voor de levensomstandigheden aldaar. Hij verzekerde, dat de uitkomsten van het onderzoek en de opmerkingen van het Arbeidsbureau inzake de arbeidstoestanden in Ned.-Indie stellig niet aan de aandacht der Nederiandsche arbeidende klasse zouden onitsnappen. Na vervolgens nogmaals te hebben gewe zen evenals op de economische conreren' tie op de gevaren van de nationalisatie der productie, besprak hij de kwestie van de ratificatie der verschillende conventies, daar bij opmerkende, dat de directeur van het In ternationaal Arbeidsbureau Albert Thomas in zij rapport verklaard had, in het afgeloo- pen jaar talrijke inlichtingen te hebben ge geven omtrent de beteekenis der verschillende conventies. De kwestie van de interpretafie der conventies, aldus Serrarens, is een zeer delicate. Daarna ging hij over tot een bespreking van de achturige-werkd'agconventie van Washington. Verleden jaar'had men ge- hoopt, dat na de conferentie der arbeidsmi- nisters te Londen nu de ratificaties van Bel- gie, Duitschland, Engeland en Frankrijk zouden volgen. Alleen het kleine Belgie heeft echter den moed gehad onvoorwaardelijk t< ratificeeren. Frankrijk ratificeerde voorwaar- delijk. Duitschland aarzelt nog steeds, en Engeland speelt nog steeds vers topper achter het voorwendsel, dat het nog altijd de conventie nader moet bestudeeren. Toen Ser rarens twee jaar geleden zich over dat ver stoppertje spelen beklaagde, had Thomas ge. traoht hem gerust te stellen met de opaier king, dat zelfs in kinderspel een oogenblik van vermoeidheid aanbreekt. Helaas moest Serrarens vaststellen, dat het spel nog steeds voortduurt en Engeland onvermoeid schijnt te zijn. In scherpe woorden verklaarde Ser rarens, dat Engeland door zijn politiek de achturen-conventie in gevaar brengt. Tenslotte beantwoordde Serrarens den spot van Rossoni van verleden Vrijdag, dat de christelijke vakvereenigingen in de kwestie-Rossoni nog steeds solidair bl:ij\ met Amsterdam, ofschoon zij niet eens be- loond zijn met een zetel in den beheersraad van het Jnternationaal Arbeidsbureau. Ser rarens verklaarde, dat de christelijke vakver eenigipgen de regel en van het verdrag van Versailles in zake het Arbeidsbureau steeds verdedigen zullen, onverschillig of zij daar bij al of niet dezelfde houding aannemen als de socialisten van Amsterdam. Wanneer wij- het met Amsterdam eens zijn, maakt dat van de christelijke vakvereenigingen allerminst een filiate van Amsterdam. In deze moesten zij tegen Rossoni stemmen, omdat zij niet erkennen kunnen een monopolie van vakver eenigingen, zooals in Italie bestaat. Intus schen bracht Serrarens den socialisten onder het oog, dat de reehtvaardigheid vereisdht, dat geen enkele richting een monopolie be- zit, ook niet in den beheersraad, en dat men zorgen moet voor een vertegenwoordiging van alle richtingen in den Raad van Beheer, indien men wenscht, dat alle vakvereenigin gen van ganscher harte aan het groote werk van Geneve samenwerken. VOLKENBOND, DE INTERN. ARBEIDSCONFERENTIE. De taalkwestie. Mgr. Nolens heeft gister de lachers op zijn hand gekregen door een geestige rede ter be- strijding van het Duitsche voorstel inzake de officieele vertalingen van conventies in niet- officieele talen. Mgr. Nolens stelde voorop, dat hij bij de bestrijding van het Duitsche regeeringsvoor- stel niet sprak namens de Nederiandsche re geering, doch voor zijn eigen rekening, zoo- dat internationale verwikkelingen door zijn tegenstem niet behoefden gevreesd te worden. Hij betreurde vervolgens, dat geen eenheid van diplomatieke taal meer bestaat en zou iedere vreemde taal als eenige diplomatieke taal willen aannemen mits niet de Nederland- sche taal. Onder algemeen gelach merkte hij op dat het Nederlandsch trouwens niet veel kans zou hebben daartoe uitverkoren te wor den. Hij verklaarde tenslotte tegen iedere wijzi- ging te zullen stemmen, zoolang hij niet over- tuigd is van de werkelijke noodzakelijkheid eepsr reglements-wijzigiog, daar hij apgst heeft voor de nationale en internationale ju- risten, die ook op de eenvoudigst schijnende zaken nog wel wat plegen te vinden om moei- lijkheden te maken. De plenum-vergadering heeft later met 82 tegen 23 stemmen het voorstel van de com- missie voor de regeling der werkzaamheden aangenomen, volgens hetwelk het internatio- naal arbeidsbureau officieele vertalingen van de in het Fransch en Engelsch opgestelde in ternationale arbeidsconventies zal redigeeren, wanneer de belanghebbende regeeringen zulks wenschen. Deze vertalingen zullen in de betrokken landen voile geldigheid heb ben. CHINA. DE BURGEROORLOG. Het lot van Peking en Tientsin. Sir Percival Phillips heeft uit Tientsin aan de „Daily Mail" gemeld, dat het nog niet zeker is of de legaties te Peking verdedigd zul'en worden; wel staat vast dat de Britten niet zullen heengaan als de anderen blijven De Japanners hebben definitief besloten niet heen te gaan. Er valt volgens den correspon dent van het Britsche blad niet aan te twijfe- len, dat Tientsin tot elken prijs zal verdedigd worden met het oog op de beteekenis dezer stad voor den handel in Noord-China. Het revolutionaire studenten-element is zoowel in Peking als Tientsin nog zeer sferk, zoo meldt Sir Percival Phillips voorts. Deze stu- denten hebben in Peking een telling gehouden van de huizen der vreemdelingen en de be- woners er van, juist zooals te Nanking is ge- schied voor den intocht der Kantonneezen. SHANGHAI EN DE VREEMDELINGEN Een boycot der Japanners ge eischt. Met het oogmerk het imperialisme omver te werpen aldus meldt de correspondent van de „Times" te Sjanghai heeft het verbond van arbeidersvereenigingen te Sjanghai, het welk vertegenwoordigers van de politieke af- deelingen van het leger, van de Kamer van Koophandel en van de studenten- en arbei dersvereenigingen omvat, plannen om de pro- testen der regeeringen van Nanking en Han- kau tegen het zenden van Japansche troepen naar Tsingtao te doen volgen door massa- betoogingen, waarin een boycot der Japan ners in heel China zal worden geeischt DUITSCHLAND. ECONOMISCHE SPIONNAGE. Een merkwaardig proces. Te Heidelberg heeft een interessant proces plaats gehad. De oud-directeur van de Th Goldschmidt A. G. te Essen, dr. Meyer, had zich te verantwoorden ter zake van economi. sche spionnage ten bate van een Amerikaan- sche chemische fabriek, die hij in Duitschlanc vertegenwoordligde. Hem werd ten laste ge- legd, dat hij voor deze firma had getracht te weten te komen, welke geheime prijzen de I. G. Farbenindustrie voorstelde. Bekl., die ontkende, werd tot twee maanden gevange- nisstraf en 2000 Mark boete, subs. 100 da gen gevangenisstraf veroordeeld. Hij ging terstond in hooger beroep. TSJTSJERIN TE BADEN BADEN. Z.ijn onderhoud met Stresemann De volkscommissaris van buitenlandsche zaken van de unie der sovjet-republiek Tsjit- sjerin, heeft gevolg gegeven aan de uitnoo- diging voor een dejeuner, hem door Strese mann aangeboden. Daarna hadden beide staatslieden een lang- durig onderhoud. Stresemann maakt van de gelegenheid ge bruik, om Tsjitsjerin, de deelneming der Duitsche regeering te betuigen met den dood van den sovjet-gezaht te Warschau. Volgens de „Voss. Ztg." heeft het onder houd tussehen Stresemann en Tsjitsjerin bij beide partijen een diepen indruk achterge laten. In tegenspraak met andere berichten, volgens hetwelk het onderhoud over een bi- zonder actueel onderwerp (het afbreken der betrekkingen met Engeland) heeft geloopen, meldt de „Vossische", dat al dergelijke be richten on juist zij iff Beide partijen bewaren intusschen het stil- zwijgen over hetgeen besproken is. FRANKRIJK. DE FR ANSCH-RUSSI SCHE SCHULDE NR EGE LING De hoofdbepalingen. Uit Moskou wordt het van Fransohe zijde tegengesproken bericht bevestigd, dat de ge zant Rakowski met de Fransche regeering een overeenkomst betreffende de sohuldenregeling heeft onderteekend. De overeenkomst, waarbij de Russische regeering verplicht wordt tot betaling van 72 millioen goud-francs jaarlijks over een tijdsverloop van 62 jaar heeft evenwel geen oetrekking op de schuldvorderingen van par- ticulieren De betalingen van de sovjet-regee- ring beginnen den lsten Juli 1927. N faar verluidt, zou deze overeenkomst in nauw verband staan met de tegemoetkomend- leid van de sovjet-regeering inzake het ver- eenen van concessies aan het Fransche ka- pdtaal. Er zou dan ook nagenoeg algeheele overeenstemming zijn verkregen met de Fran sche regeering fen aanzien van het verl eenen van een nieuwe leening, ten bedrage van 3'50 millioen goud-francs. De sovjet-regeering is van plan, nieuwe opdrachten te geven aan de vooraanstaande Fansche industneele instel- ingen. De Fransche gezant te Moskoii, Herbett:, keert begin Juli weer naar Moskou terug. ENGELAND. 'HET CONFLICT MET EGYPTE. De instructies aan lord Lloyd. De „Times" meldt, dat aan den Britschen hoogen commissaris, lord Lloyd, instructies zijn gezonden, waarbij hij gemachtigd wordt om aan de Egyptische regeering in den vorm, dien hij het geschiktst acht, het feit mee te deelen, dat de Britsche regeering van Egypte definitieve en bindtnde bcioften eischt terzake van het leger en dat zij vastbesloten is te staan op een definitieve en bevredigende regeling, waardoor voorkomen zal worden, dat het Egyptische leger een werktuig voor politieke kuiperijen wordt. ARBEIDERSPARTIJ EN C06PERATIE. Tot een verbond besloten. Met een meerderheid van 117 stemmen heeft het congres van den Cooperatieven bond te Cheltenham besloten tot een politiek ver bond van de cooperatieve beweging met de arbiderspartij. Voor werden 1960 stemmen uitgebracht, tegen 1843. Aangenomen kan worden dat elke stem ongeveer 1000 leden vertegenwoordigt, zoodat een meerderheid van nog geen 120.000 leden op een totaal aantal leden van den bond van bijna vijf mil lioen zich voor de aansluiting heeft uitge- sproken. Een groot aantal kleinere coopera- ties is niet ten congresse vertegenwoordigd. Ongeveer 600 cooperaties hebben afgevaar- digden gezonden en 700 niet. BELGIe. HET WETSONTWERP OP DE AMNESTIE. De hoofdafdeeling der Kamer van Volks- vertegenwoordigers heeft gistermorgen het wetsontwerp op de amnestie volgens de for- mule-Destree behandeld. Na de toepassing van de formule op enkele individueele geval- len te hebben onderzocht kwam de vergade- ring, en ook Dcstree zelf, tot de overtuiging, dat het voorstel-Destree voor amendeering vatbaar was. Het katholieke Kamerlid- Van Dievoet was van oordeel, dat amnestie moest worden verlend aan de gevangen gezette veroordeelden en de bij verstek veroordeelden, terwijl in geen geval opheffing mocht worden verleend van het verlies van de politieke en burgerlijke rechten. Over dit bemiddelings- ontwerp, waarvan de activisten, tegen wie nog geen rechtsvervolging werd ingesteld, zouden zijn uitgesloten, is echter nog geen beslissing genomen. Van Dievoet zal nieuwe amendementen indienen. DE ANTWERPSCHE HAVEN- PL ANNEN. De overeenkomst tussehen den Staat en Antwerpen goedgekeurd. In de Kamer zeide Jaspar bij een debat over het wetsontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst tussehen den Staat en de stad Antwerpen tot uitbreiding van de havenwer- ken van Anwerpen, dat de commissie, die den aanleg bestudeert van verbindingskana- len tussehen Maas en Schelde, binneni veer- tien dagen haar plan bij de regeering zal kunnen indienen. Daar de verwezenlijiking van dit plan thans reeds mogelijk wordt ge- acht, is de regeering voornemens het alge meen plan der Scheld'ewerken in zijn geheel uit te vieren. De overeenkomst werd goedge keurd. dfe het em POLEN. NA DEN MOORD OP WOJKOFF. Een tweede nota aan Polen. De doodstraf voor Kowerda ver- langd. Naar uit Moskou wordt gemeld, schuiven de „Prawda" en de „Iswestia" de schuld van den moord op Wojkoff op de schouders van Engeland. Daarbij deelen deze bladen ook reeds med_, dat Moskou een tweede nota aan de Poolsche regeering uitwerkt. De verklaring van den Poolschen gezant Patek zou door de Russi sche regeering koel zijn ontvangen. Dezelfde bladen melden verder, dat de op- winding in de Oekraine als gevolg van den moord zoo groot is, dat represailles tegen Po len worden gevreesd. De Russische zaakgelastigde te Warschau Oeljanow zal nog heden bij het ministerie van buitenlandsche zaken den eisch indienen, den moordenaar voor een krijgsraad te laten terechtstaan en hem de doodstraf te doen on- dergaan. Het politiek bureau te Moskou heeft een buitengewone zitting gehouden, waarin aan de regeering den eisch is gesteld, te War schau aan te dringen op het verbieden van alle Russische emigranten-bladenook zou den de leiders der emigranten over de grens moeten worden uitgewezen. In een manifest der Communistische Inter nationale wordt Engeland voor de geheele moord-affaire aansprakelijk gesteld. Enge land zou n.l. in Polen aan anti- Russische groepen steun verleenen. Eerst na den terugkeer van Tsjitsjerin zul len definitieve stappen worden gedaan. Huiszoekingen en arrestaties te Warschau en Wilna„ Naar aanleiding van den moord op Woj koff zijn volgens de Abendpost te Warschau en Wilna huiszoekingen verricht, waarbij 35 Russen zijn gearresteerd, onder wie de voor- naamste leden der Russische emigranten-ko- lonie, de vertegenwoordiger van grootvorst Nikolai, een tsaristisch oud-generaal, enz. Przeglond Wieczorny betoogt, dat deze arrestaties door de resultaten van het onder zoek njet worden gerecbtvaardigi WOJKOFF, DE MOORDENAAR VAN DEN TSAAR. „Een drama der vergelding" noemt Evening News" de misdaad, die zich oi station te Warschau heeft afgespeel waaraan de „moordenaar van den tsaaH,; zooals het blad Wojkoff noemt, ten offer it; gevallen. Peter Lazarewitsj Wojkoff was voorzitter. van de provinciale sovjet-executieve te Jeka- terinenburg in het jaar 1919 en als zoodanig): teekende hij het doodvonnis van den tsaarj de tsarina en de heele keizerlijke familie en was zelf tegenwoordig in den bloedkelder te Jekaterinenburg om het vonnis te zien vol. trekken. Ofschoon er jaren genoeg verloopen zijn om deze misdaad eenigszins te doen vergeten, was Wojkoff de meest gehate sovjet-man ge- bleven, om de rol, die hij gespeeld had bij dien lagen en laffen moord, die heel de we reld met ontzetting vervulde. Zooals men zich herinneren zal, werd het besluit tot de ter dood brenging van den tsaar en zijn familie genomen in een geheime bijeenkomst van bolsjewiki te Jekaterinen- j burg, naar welke plaats de keizerlijke gevan. genen waren overgebracht. 1 Eenige maanden voor dit moord-besluit was hun gevangenschap reeds zeer ver- zwaard geworden. Zij hadden slechts weinig woonruimte ter beschikking en moesten de oproerige en tergende gezangen van hun be- wakers aanhooren, die onder leiding stonden van Joerkowski, een fanatieken Jood, die den diepsten haat tegen den tsaar koesterde. joerkowski plaatste de zeven ter dood ver- oordeelde leden der keizerlijke familie aan het eene uiteinde van den bloedkelder en las het doodvonnis bij het licht van een toorts voor. Daarop volgde de gruwelijke moordpartij. Wojkoff teekende later het bevelschrift onj de lijken der vermoorden te verbranden. DE ONTPLOFFINO BIJ KRAKAU. 7 dooden, 600 gewonden. Volgens de laatste berichten zou het aantal gewonden niet minder dan 600 bedrageitj waaronder 150 kinderen; er zijn zeven doo. den. De schade wordt op 7 millioen zloty ge- schat. Een ander bericht spreekt van 2% mil lioen. ROEMENK. DE NIEUWE REGEERING. N Haar voornemens De nieuwe Roemeensche regeering geeft lo een manifest kennis van haar voomemen om door het doen houden van vrije verkiezingen de wenschen der bevolking tot uiting te doen komen; de bescherming van alle burgers, ook wat nationaliteit en geloof betreft, te waar- borgen en de positie der dynastie overeen- komsticr de grondwet, de verdragen met an dere landen en de vredespolitiek te bevesti- gen- 4 GROOTE PETROLEUMBRAND. A Zeventien dooden. Naar het agentschap Orient-Radio meldt, brak in een boring der petroleummaatschap- pij Steaua Romana te Moreni een geweldige brand uit. De vlammen sloegen over naar de naburige boringen. Zeventien personen zijn verbrand en als verkoolde h'jken teruggevon- den. AMERIKA. DE MISSISSIPPI-OVERSTROO- MINGEN. Een nieuwe uitocht is begonnen in zekerft districten van Missouri en Illinois, tengevol- ge van de nieuwe overstroomingen, die door de lage landen zijn gekomen, waar het water der overstroomingen van April en Mei gezakt is. j Volgens de berichten zijn de nieuwe aan- plantingen weer vernield. VERBODEN POSTVERVOER BIJ k DE OCEAANVLUCHT? Men meent te weten, dat de regeering eea onderzoek instelt naar de handelwijze van den postdirecteur te Hampstead (New-York),' die poststempels zette op 250 jjefrankeerde' brieven, bestemd voor Duitschland, welke' Levine vervoerde bij zijn tocht over den Oceaan. Levine had namenlijk geen verlof om poststukken te vervoeren. Philatelisten zeggen, dat de aldus afge. stempelde postzegels elk 50 dollar waard zim als souvenir. RUSLAND. 1 BOMMEN IN EEN OLUBGEBOUW. Zesentwintig gewonden. Dt bommenwerpers ontsnapt. Vreemdelingen hebben Dinsdag gedurende een bijeenkomst van de leden van de debating.1 afdeeling der Communistische Partij' twee bommen geworpen in de Zakenclub te Lenin grad. Het gebouw werd vernield. Zes-en-twiib tig personen werden gewond. De beide mafe nen ontkwamen. EEN ORKAAN IN WIT-RUSLAND. De wegen door overstroomingen vernield. s Gister woedde een vernielende storm boves Wit-Rusland De storm was buitengewoon he.^ vig in het distrct Borissow. De Beresina is buiten haar oevers getreden. Een deel 'dm stad Borissow staat onder water. E>e wegen werden vernield. Ook een gedeelte van he* traject van den spoorweg van Moskou naar Wit-Rusland werd vernield. Het treinverkeer tussehen Minsk en Orsja is stopgezet Qs storm duurde 3% uur. -J. RMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1