;<5?5uui| lippea en Eoaijusn. bezi'M oor CJw ZeefijdiBigen BiwneBilaBicI 19251 19255 19281 19294 19312 19332 19386 19401 19410 19442 19493 19504 19550 19551 19576 19654 19680 19682 19690 19780 19785 19852 19869 19915 19937 20006 20035 20134 20143 20163 20240 20268 20291 20306 20316 20329 20380 20425 20448 20526 20531 20565 20590 20597 20608 20660 20681 20714 20725 20775 20880 20905 20925 20942 20947 5de klasse, 14de lust: No. 14135 moet zijn 17135. Provincial nieuws UIT LIE E RHUGOWA AR D. Dinsdagavond vergaderde- in het lokaa! van den heer Rus het bestuur der Prot. ver- eeniging voor Ziekenhuisverpleging. Voor het bodeschap bleken zich te hebben aangemeld elf sollicitanten. Na breedvoerige bespreking werd ten slotte tot stemming overgegaan, waarbiji met algemeene stemmen benoemd bleek te zijn de heer C. Smak. Door den voorzitter werden hierna eenige mededeelingen gedaan omtrent door hem in- gewonnen inlicntingen elders met betrekking tot eventueele opname van patienten, enz. Voor het lidmaatschap werden staande de- ze vergadering nog weer eenige gezinnen opgegeven. Bij de rondvraag werd ter sprake gebracht de verdeeling der bestuursfuncties, welke in de vorige vergadering had plaats gehad. Uit de bespreking bleek, dat een groote meerder- heid der bestuursleden van oordeel was, dat ide stemming voor secr.-penningmeester niet was geschied, zooals dit behoorde. Na lang- durige bespreking viel het besluit alsnog te doen plaats hebben de herstemming tusschen de heeren Moedt en de Jong. (Laatstgenoem- de was in de vorige vergadering zonder eeni ge tegenspraak verkozen verklaard, toen door .eerstgenoemde was medegedeeld, dat door hem geen benoeming kon worden aanvaard). 'De uitslag der tin gehouden herstemming was, dat op den heer Moedt de meeste stem- men waren uitgebracht. Deze verklaarde de benoeming niet te mogen aanvaarden, waar- op door den voorzitter aan de orde werd ge steld een geheel nieuwe vrije stemming voor deze functie. De gehouden stemmingen Rid den tot een herstemming tusschen de heeren D. de Jong en A. Groot. Laatstgenoemde ver- kreeg daarbij de meeste stemmen en werd al zoo verkozen verklaard. Deze verklaarde in derdaad wel voor de functie te gevoelen, doch achtte de situatie nu van dien aard, dat hij meende te moeten bedanken, zoodat op- nieuw tot vrije stemming moest worden over gegaan. Na wederom twee vrije stemmingen Ikwam het weer tot herstemming tusschen de •heeren De Jong en Groot, terwijl bij de her- ^stemming opnieuw laatstgenoemde de meeste 'stemmen op zich vereenigde. Na deze uitspraak der vergadering meende rde heer Groot ae functie te moeten aannemen. Hierdoor moest nog weer een verkiezing plaats hebben voor Viee-voorzitter, waarto: na de noodige stemmingen werd aangewezen de heer C. Hartog. De heer de Jong achtte het na dezen gang van zaken aan zich zelf verplicht zich uit het bestuur te moeten terug- trekken, zoodat in de eerstkomende ledenver gadering in deze vacature zal moeten worden voorzieri. UIT B'ROEK OP LANGENDIJ'K. Gedurende de afgeloopen maand werd op 16 dagen regent in den meter gevonden tot een gezamenlijike hoeveelheidl van 33,4 m.M., terwijl de gemiddelde regenval in Mei 48 m.M. bedraagt. Zes dagen gaven minder, 10 gaven meer dan 1 m.M. De regenrijkste dag 'der maand was 14 Mei met 11 m.M. In 't geheel is dit jaar nu 238.4 m.M. regen ge- vallen, tegen 221 m.M. gemiddeld. Verleden jaar viel in dezelfde 5 maanden 249,4 m.M. PROVINCIALE BOND .VAN ZIEKENFONDSEN IN NOORD-HOLLAND. Bovengenoemde bond hield zijne jaarverga- dering Woensdag 8 Juni in lunchroom „Be- ko" te Amsterdam. De vergadering, welke zeer goed bezocht was door afgevaardigden uit alle hoeken on zer provincie, werd door den voorzitter, den heer Witbaard, met een welkom geopend. Spr. was overtuigd niet te beschikken over die tact en routine, welke zajn vooxganger in zoo ruime mate bezat, maar waar hij faalt, willen de leden de goede wil wel voor lief ne- nien. Hij dirukte den leden op't hart zich vooral te beperken. Namens het Hoofdbestuur was aanwezig de heer Kuijer uit den Haag. De notulen werden door den secretaris, burgemeester Visser, van Nieuwe Niedorp, gelezen en onveranderd vastgesteld. Uit het jaarverslag van den Prov. Bond stippen we aan, dat er eenige reden tot opti- misme is, daar verwacht mag worden, dat de Ziektewet spoedig in werking zal treaen. De organisatie is beduidend in kracht toegeno- men, door meer concentratie in het Zieken- fondswezien. Het aantal aangesloten kassen bedraagt 45 met in totaal 6994 leden. Uitgckeerd werd aan ziekengeld 57.158.85, terwijl aan con- tributie ontvangen werd 73.991.08. Het be- zit van alle kassen bedraagt 112.131.97, of per lid omgeslagen 17. Het onkosten-tijfer bedraagt 11.527.91. Het aantal ziektedagen bedroeg in Noord-Holland 29730, dat is 5,2 per lid. Medegedeeld werd, dat in districten 3, 4 en 5 de bestuurders alien herkozen zijn, terwijl tevens plaatsvervangers zijn of zullen worden aangewezen. Te Zaandijk is nog een personeel-kas toe- getreden tot het Verbondl De rekening over 1926 is door de con- trole-commissie nagekeken en accoord bevon- den. Benoemd werd als lid voor deze commissie „Draagt elkanders lasten" te Broek in Wa- terland. Punt 7 a. Voorstel van het Provinciaal Be stuur om de contributie met 2 cent te ver- hoogen, wat nader verdedigd' werd door den secretaris-penningmeester. Spr. was alreeds zoo vrij geweest over die verhooging te dis poneeren. De heer Hamel vond dit voorstel mosterd na den maltijd en on-organisatorisch. Het is geen onwil van ons, maar we wenschen ons !aan het reglement te hodden. Spr. vroeg of er geen vrijwillige bijdrage meer gevraagd zul len worden, anders heeft deze verhooging gleen zin. De Heer Visser gaf toe, dat de heer van Hamel formeel gelijk heeft en spr. had eerst over 20 cent per lid moeten disponeeren, maar de vergadering zal toch die twee cent moeten toestaan, zoodat we dan nogmaals hadden moeten disponeeren, wat weer veel werk en drukte was geweest. De kassen heb ben allemaal betaald, dius zijn ze het er wel mee eens. De vrijwillige bijdrage kon spr. ook niet oplossen. In 1926 hebben we ons best gedaan uit de schuld te komen en er geen nieuwe bij te maken, daarom zijn deze centen noodig. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. b. Benoeming lid Landelijk Bestuur N. V. Z. Het bestuur stelde v oor den heer J. Bergh. De heer Hamel vond het wel aardig dat't bestuur een candidaat stelde, maar dat moet beginnen van onderaf aan. Ieder moet geko- zen kunnen worden. De heer Visser antwoordde dat door geen enkele kas candidaten zijn gesteld1. De voorzitter merkte op, dat alle kassen in Februari een rondschrijven hebben gekre- gen om voor 1 Maart voorstelllen in te die- nen, doch men heeft het gewoonweg verge- ten. De heer J. Bergh werd herbenoemd. c. Als plaatsvervangend lid van het Lan- lelijk Bestuur werd gekozen de heer D. Wit baard. d. Benoeming lid Dag. Bestuur N. V. Z. De heer Visser lichtte toe, dat door ver- schillene provincial bonden candidaten zijn gesteld. Om een goed inzicht te krijgen in den gang van zaken is het noodig terug te gaan in de wordingsgeschiedenis van ons Verbond. De menschen die er zich voorge- spannen hadden, werden als Hoofdbestuurs- leden gekozen. Candidaat de Graaf uit Gou- da kunnen we niet steunen, doch wel den heer H. Kruit te Deventer, omdat anders het overwicht van Zuid-Holland te groot wordt. De heer Groen (Schoorl) achtte het de ge- wenschte weg om alle provincien te doen vertegenwordigen in H. B. N. V. Z. De voorzitter zegde toe, dat er zooveel mogelijk naar zal worden gestreefd, daarom ook stelde het bestuur den heer Kruit voor. De andere provincies zijn reeds vertegen- woordigd. De heer Vos wilde den heer Kruit steunen, of anders den heer Zeeman, doch deze be- dankte voor de eer. Sloterdijk wild? daar tevens de functie van propagandist aan vastkoppelen. De heer Hamel wilde niet letten op de kos- tcn. maar de functies gelijk verdeelen. Het bestuursvoorstel werd aangenomen. (Wordt vervolgd). STOOMVAARTLIJNEN. STOOMV. M l J. NEDERLAND. Bintang uitr. 6 Juni v. Singapore. Jan Pietersz. Coen uitr. 8 Juni v, Suez. Prinses Juliana uitr. 8 Juni te Southampton Rembrandt thuisr. 6 Juni v. Padang (verb Soemba thuisr. 8 Juni v. Suez. Krakatau 8 Juni v. Batavia te Amst. KON. NED. STB. MIJ. Agamemnon 7 Juni v. Constantinopel n. Bourgas. Alkmaar uitr. 7 Juni te Cura9ao. Baam 6 Juni v. Callao n. Cerro Azul. Clio 6 Juni v. Algiers n. Malta. Doros 7 Juni v. Totosa te Valencia en vertr. n. Carthagena. Euterpe 7 Juni v. Amst. te Bordeaux. Mars 7 Juni v. Barcelona n. Genua. Nero 6 Juni v. Amst. te Gothenburg. Notos 7 Juni v. Cadix n. Faro. Odysseus 6 Juni v. Amst. te Barcelona. Oranje Nassau 6 Juni v. W.-Indie te New York. Orion 7 Juni v. Volo te Salonica. Pollux 8 Juni v. Palermo te Amst. Saturnus 7 Juni v. Algiers n. Amst. Zeus 7 Juni v. Gibraltar n. Oran. Almelo 7 Juni v. Gibraltar n. Oran Almelo 5 Juni v. Talcahuano n. San Antonio. Calypso 5 Juni v. San Juan, P.R. Kingston J Iris .8 Juni v. Amst n. Hamburg. Nereus 9 Juni v. Oporto te Amst. KON. HOLL. LLOYD. Kennemerland uitr. 7 Juni v. Santos n Rio Grande d/Sul. Salland thuisr. 7 Juni te Teneriffe. KON. PAKETV. MIJ. Houtman 8 Juni v. Batavia te Sydney. HALCYON LIJN. Stad Dordrecht, v. Rosario n. Rott., 6 Juni te Montevideo. HOLLAND AFRIKA LIJN. Heemskerk uitr. 8 Juni v. Kaapstad. Randfontein thuisr. 8 Juni v. Algoabaai. HOLLAND AMERIKA LIJN. Drechtdijk v. Rott. n. Vancouver 5 Juni v San Francisco. Eemdijk v. Rott. n.d. N.-Pacific, 4 Juni v. Cristobal. Gaasterdijk v. Rott n Vancouver, 5 Juni te Los Angeles. Leerdam v. Rott. n. N.-Orleans, 8 Juni v. Co- runna. Siris v. Vancouver n. Rott. 7 Juni te Glasgow. Spaarndam, v. N.-Orleans n. Rott, 8 Juni v Corunna. Maasdam Rott n. New Orleans 7 Juni te Vera Cruz. Nebraska Rott. n.d. Pacifickust, 8 Juni v. Londen. Nieuw Amsterdam 7 Juni v. Rott. n. N.-York. HOLLAND BRITSCH INDIE LIJN. Hoogkerk uitr. 7 Juni te Bombay. Streefkerk uitr. 7 Juni v. Madras n. Calcutta. HOLLAND OOST AZIE LIJN. Gemma uitr. 8 Juni v. Sjanghai. Oldekerk thuisr. 7 Juni te Sjanghai. Oostkerk 8 Juni v. Amst. n. Rott. HOLLAND WEST AFRIKA LIJN. Oelfland uitr. 6 Juni v. Dakar. Minerva 6 Juni v. Rott. te Bremen. Texel thuisr. 8 Juni te Havre. IJstroom 8 Juni v W.-Afrika te Rotterdam JAVA CHINA JAPAN LIJN. Tjisaroe 8 Juni v. Sjanghai n. Cheribon. Tjisondari 4 Juni v. Batavia n. Hongkong. JAVA NEW YORK LIJN. Deli v. Batavia n. Newyorke 6 Juni v. Colom bo. Soekaboemi 5 Juni v. New-York te Philadel phia. Tydens v. New-York n. Java 8 Juni te Port Said. Vechtdijk v. Batavia n. New York 8 Juni te Suez. ROTTERD. LLOYD. Djambi uitr. 8 Juni te Soerabaja. Menado thuisr. 6 Juni v. Sabang. Modjokerto uitr. 8 Juni te Soerabaja. Patria 8 Juni v. Batavia na Rott. Tjerimai thuisr. 8 Juni v. Finisterre. Djember thusr. 8 Juni v. Padang. Madioen uitr. 8 Juni te Antwerpen. Samarinda 8 Juni v. Batavia l.v. Londen ie Rotterdam. Tambora uitr. 7 Juni v. Tanger. STOOMV. MIJ. OCEAAN. Laomedon v. Liverp. n. Java, 5 Juni v. Pe- nang. Aeneas v. Japan n. I^ott., 6 Juni v. Singapo re. Hector v. Japan n. Rott., 7 Juni te Londen. Idomeneus v. Japan n. Rott., 7 Juni te Suez. Lycaon v Batavia n. Amst., 8 Juni te Bela- wan. Melampus v. Batavia n. Amst, 7 Juni te Suez ROTTERD. ZUID AMERIKA LIJN. Algorab uitr. 6 Juni te Montevideo. DE BUZETTING VAN HET STOFFE- LIJK OVERSCHOT VAN GENERAAL J. B. VAN HEUTSZ. De aankomst van het lijk. Het stoffelijk overschot van Generaal van Heutsz is gister naar Amsterdam over ge bracht. De leden van het uitvoerend comite, gene raal Swart, kolonel Veltman en de heer C. G. Vattier Kraane, die zich met het overbrengen van het stoffelijk overschot van Clarence naar Amsterdam belast hebben, zijn met denzelf- den trein, waarmede het lijk vervoerd is, gis- termiddag om 3 uur op het Centraal Station aangekomen. Daar waren ter ontvangst aanwezig de plaatselijke commandant majoor H. C Rouffaer en de commandant der militpire politie, kapitein Kloeke. Ook waren op het perron tegenwoordig de 16 ridders in de Militaire Willemsorde, beneden den rang van officier, vervolgens een detachement poli- tietroepen, overste van Dam, commandant der militaire politietroepen te Den Haag en ue hoofdcommissaris van politie te Amster dam, de heer A. J. Marcusse. De wagon, waarin het lijk was vervoerd, werd op het doode spoor op het Westelijk gedeelte van het station, waarb'oven de vlag halfstok woei, geleid. De militaire politie stelde zich in een haag voor den wagon op en terwijl de zware ge- polijste notenhouten kist door ridders van de Militaire Willemsorde naar buiten werd ge- dragen, presenteerden de militairen het geweer. De kist werd gedekt met de nationale vlag en 'n bloemstuk van den Bond van ridders in de Militaire Willemsorde beneden den rang van officieren, op welker linten naast den naam van den Bond de woorden: „Rust zacht, Generaal!" Het ridderkruis met de woorden „Moed, Beleid, Trouw" was er in bloemen ingelegd op een fluweelen kussen. Door de ridders werd de lijkbaar in den Iijkwagen gedragen, die voorafgegaan van en gevolgd door een escorte van 50 man be- reden politie-troepen onder commando van kapitein Goedewaagen naar den Dam reed. De militaire lijikstoet werd ook gevolgd door de ridders in de Militaire Willemsorde; alsmede door generaal Swart, kolonel Velb man, den heer C. G. Vattier Kraane, majoor Rouffaer vergezeld van zijn adjudant kapitein Rinsma, en door kapitein Kloeke. Mevrouw Wed. van Buurenvan Heutsz. de zuster van den generaal, alsmede enkele andere familieleden woonden de plechtigheid op het station bij. Velen onder het publiek dat zich op het Damrak had opgesteld, ontblootten bet hoofd, toen de militaire lijkstoet voorbijtrok. Het was reeds over half vier, toen de rouw- stoet op den Dam arriveerde. De eerewacht. bestaande uit Marinetroepen en jagers, pre- senteerde de geweren. De aan den Iijkwagen voorafgaande politietroepen presenteerden den sabel, toen de kist door de Ridders der Militaire Willemsorde uit den Iijkwagen werd gedragen. Aan den ingang van bet Paleis, waar een rouwbaldakijn was aangebracht, was de in- tendant van bet Paleis, Jhr. Six aanwezig en stonden de officieren, die de eerewacht in de rouwkamer zullen betrekken en haie geschaard. Toen het stoffelijk overschat het Paleis werd binnengedragen, werd de vlag van den toren halfstok geheschen. Een groote menigte was op den Dam aan wezig, die deze eenvoudige pkchtigheid gade- sloeg. De b'ijzetting. Op het Centraalstation zoowel als aan dat van de Wesperpoort heerschte hedenmorgen een ongewone militaire bedrijvigheid. Hoofd- officieren, officieren en onderofficieren en minderen als vertegenwoordigers van alle onderdeelen der weennacht werden met ver- schillende treinen aangevoerd om deel te ne- men aan die plechtige bijzetting van het stof felijk overschot van wijlen den luitenant-ge- neraal J. B. van Heutsz. De militaireni, die aankwamen aan het Centraal staton gingen naar het Beursge- bouw en die welke arriveerden aan de Wees- perpoort, naar de Oranje Nassaukazerne. Tegen half twaalf trokken al deze militai re afdeelingen, nog aangevuld met marine troepen naar het koninklijk paleis op den Dam, waar het stoffelijk overschot in een rouwkamer was geplaatst. Een groot ge deelte van- de troepen nam olaats op den Dam. Dit plein kreeg daardoor geen schit- terenden aanblik van kleurige uniformen, want alle militairen waren in hun veldtenue. Een ander gedeelte van de militaire deta- chementen ging zich opstellen in de Raad- huisstraat en op de Heerengracht. Middeleiwijt werd de familie van wijlen generaal van Heutsz ontvangen ten paleize, waar ook Prins Hendrik en de opper- en vlag-officieren zich vereenigden. Om ongeveer 12 uur werd het stoffelijk overschot uitgedragen door Ridders van de Militaire Willemsorde. Tusschen de officieren die de eerewacht in de rouwkamer hadden betrokken en zich thans in.twee rijen hadden geschaard, werd de kist naar de affuit ge dragen. Op het oogenblik dat de kist naar buiten werd gebracht, sloegen tamboers van de Marine een roffel. De troepen op den Dam precenieerden het geweer. Toen de kist op de affuit, dat door zes paarden werd getrokken, werd' bevestigd, namens de commandant van het veldleger luitenant-generaal Muller Mas- sis en zijn staf benevens de hoofd-officieren hun plaats in den stoet in. De kop van den stoet bevond zich reeds, toen het stoffelijk overschot van generaal van Heutsz werd uitgedragen, op de Hee rengracht bij de Oude Spiegelstraat. Deze stoet werd geopend door een escorte cavalerie van het le regiment huzaren. Hier- op volgde de muziek van de tweede divisie met de tamboers. Bij het in beweging komen werd treurmuziek gespeeld. Achter dit niu- ziekcorps kwamen de verschillende militaire onderwijsinrichtingen, gevolgd door de de- putaties van de grenadiers en jagers. Hierbij sloten aan de divisies van de infanterie. Achter de infanterie liep het vuurpeleton te zamen 80 man samengesteld uit de Kol. Reserve, Inlandsche troepen, mariniers en grenadiers. Dan volgde het eigenlijke hoofd- gedeelte. Voorop ging- de Koninklijke Mili taire Kapel. Onmiddellijk daarbij sloten zich aan opper- en vlag-officieren benevens de de- putaties van de wapens en dienstvakken. Aan de affuit ging vooraf de commandant van het veldleger met zijn staf. De affuit werd getrokken door zes paar den, die aan den teugel werden geleid. De kist werd gedekt door de driekleur waarnaast vier slippedragers liepen, nl. de luitenants- generaal b. d. H. N. A. Swart, C. K. van Rietschoten, S-. A. Drijber en C. K. Dijkstra. Achter de affuit volgden de 16 ridders der Mil. Willftnsorde, die als dragers hebben gefungeerd. Hierop volgden enkele hofrijtuigen, gere- den van den bok. In het eerste had prins Hendrik, als vertegenwoordiger van de ko- ningin plaats genomen. In de overige koetsen hoogwaardigheidsbekleeders en familie. Acter deze rijtuigen schreden officieren en onderofficieren, alien dragers van de Mil. Willemsorde, die onder generaal van Heutsz hebben gediend. Dit gedeelte werd gsloten door het stafmuziekcorps van ae marine« Alsnu volgden de vertegenwoordigende af deelingen van het Oost-Indische leger, waar biji zich bevond het detachement dat voor deze gelegenheid uit de kolonien was overgeko- men. Hierachter sloot zich aan de marine, ge volgd door genie en artillerie. De stoet werd gesloten met marechaussee en cavalerie. Gedurende den marsch naar de Oosterbe- graafplaats werd door de verschillende mu- ziekcorpsen, welke in den stoet meeliopen, treurmuziek gegeven, of werd door tamboers de doodenmarsch geslagen. Langzaam werd voortgeschreden langs Heerengracht, Am- stel, N. Heerengracht, Plantage Midden- laan naar de Linnaeusstraat. Bij de' Kruislaan gekomen, marcheerde het voorste gedeelte van den stoet de be- graafplaats op, behalve de cavalerie, welke de Kruislaan vervolgde. Van alle gemeentegebouwen waaide de vlag halfstok. De troepen, die voor de affuit liepen, mai;- chedrden over een der rijwegen rechts van het hoofdgebouw gelegen. Het vuurpeloton stelde zich bij den ingang rechts en links op. De troepen die achter de affuit marcheer- den bereikte langs den Middenweg het kerk- hof. Inmiddels hadden de ridders van de Mil. Willemsorde, die achter de affuit liepen, de kist ervan afgenomen en droegen deze het kerkhof op. Toen zij langs het vuurpeloton schreden, werd het eerste salvo afgegeven. Tusschen de zeer talrijke genoodigden, die de beide wegen langs het Middengazon vulden, werd voort geschrbden naar de op dit gazon opgestelde katafalk. Achter de kist hadden zich inmiddels aangesloten zij die in de rij tuigen meekwamen, bovendien de hoofd- en onderofficieren. Onder het spelen van treurmuziek door de Kon. Militaire Kapel, die achter heesters verborgen stcnd, verzamelden ook de vaandel- dragers langs het middenperk. Allereerst trad daarop naar de spreek- plaats de oud-gouverneur-generaal van Ned. Indie Idenburg, als voorzitter der commissie. Deze herinnerde er aan, dat onmiddelijk na het verscheiden van Van Heutsz zich een commissie vormde, die groote belangstelling ondervond en welke de nagedachtenis wilde eeren allereerst door hem hier ter stede een laatste rustplaats te bereiden. Spr. dankte daama voor de belangstelling van het Koninklijk Huis en de regeering; in het bijzonder dankte spr. den minister van kolonien dat een detachement van het Indi- sche marechausseekorps aanwezig kon zijn, dat onder van Heutsz' bevel zooveel lauwe- ren plukte. Tenslotte sprak de heer Idenburgh nog een persoonlijk woord. Voorts trad naar voren de minister van kolonien dr. J. C. Koningsberger, die in het licht stelde de groote bekwaamheden van ge- neraal van Heutsz als staafsman. Hierna was het woord aan den luit-gene- raal H. N. A. Swart, die deed uitkomen hoe- veel we aan van Heutsz als krijgsman te danken hebben. De rij der sprekers werd ge sloten door den heer C. G Vattier Kraane, die schetste de groote hoedanigheden van de zen staats- en krijgsman als mensch Na afloop van deze redevoeringen werd d< kist wederom door de 14 ridders der Mil. Willemsorde, die naast de katafalk ge schaard bleven, opgenomen en gedragen naar de graftomb.e. In dit uit Zweedsch graniet opgerichte monument werd de kist met het stoffelijk hulsel geplaatst, terwijl de muziek van de Marine treurmuziek liet hooren. Toen de kist in de tombe was geplaatst, werd een tweede salvo van het vuurpeleton voor dit monument afgegeven. Eeni groot aantal kransen van de verschil lende korpsen en militaire en andere ver- eenigingen werden daarna gelegd. Allen die zich op het plankier op het mid- denpark bevonden benevens de vaandeldra- gers schaarden zich voor de tombe. Prins Hendrik onderhield zich nog met enkele hoogwaardigheidsbekleeders naast het mo nument opgesteld, terwijl de genoodigden ook naderbij traden. Daarna begon het defile der troepen in gewoon marschtemipo. Zij marcheerden thans ontdaan van alle rouwteekenen langs het monument, waarvan de geopende koperen deur nog toeliet, een blik te werpen in het van metselsteenen gebouwde gewelf. Hkrmee was de grootsche plechtigheid teneinde. De troepen marcheerden naar het Koloniaal Instituut, waar de stoet ontbonden werd. Johannes Bcnedictus van Heutsz werd ge- boren te Coevorden op 3 Februari 1851. Hij werd in '1867 vrijwiliiger bij het in- structiebataljon te Kampen. In 1872 werd hij oiticier. In 1873 vroeg Van -Heutz overplaatsing naar Indie, waar de Atjeh-oorlog begon. In 1875 was hij adjudant van den twee- den commandant der krijgsmacht in Atjeh. Acht maanden later had hij de Militaire Wil lemsorde. Toen ging hij als le luitenant uit Atjeh weg, maar kwam er in 1880 terug. Vervolgens werd hij, na eenige strubbelio- gen, gedetacheerd aan de krijgsschool. Einde 1883 kwam hij naar Indie terug, kwam in 1887 bij den generakn staf en ging in 1889 als chef van den staf naar Atjeh. Daar werd hij tweemaal verwond en ver- wierf een eeresabel en een buitengewone be- vordering. In Augustus verliet Van Heutsz Atjeh, waar de maand tevoren juist Snouck Hur- gronje zijn onderzoek begon, en 7 October kwam af zijn buitengewone bevordering tot majoor „wcgens uitstekende militaire daden, door hem als chef van den generalen staf in Atjeh bewezen". Het is terzake zijner ver- diensten bij de Indie-expeditie van medio '90 vooral, dat Van Teyn hem voordroeg; de te- genstand te Batavia was groot, maar ten slotte werd de partij gewonnen. Van Heutz was nu majoor, en commandeerde weldra het elide bataljon te Meester Cornelis. Toen Van Heutsz medio 1983 met verlof in Flolland kwam, wilde hij den dienst best ver- laten; hij zou wel gaarne lichamelijk onge- schikt worden bevonden, maar de genees- kundige commisie bevond anders. Zij oor- deelde dat hij nog wel»mee kon. Zoo keerde hij begin '95 in Indie terug. Flij was inmiddels overste geworden, 'en ging naar Medan als militair commandant van de Oostkust van Sumatra. In 1896 ging Van Heutz naar Atjeh en werd daar colonnecommandant. Op 25 Maart 1898 kwam Van Heutsz' be noeming af tot gouverneur van Atjeh. Toen van Heutsz, in den aanvang van 1904 als Gouverneur van Atjeh afgetreden, naar het moederland terugkeerde, werd hij erkend als de man, die door zijn beleid als aanvoerder en bestuurder een einde had ge- maakt aan den Atjeh-oorlog. Daarvoor werd hij geeerd, eerst in den Haag, daarna te Am sterdam. Op 19 Juli 1904 werd hem in het Concertgebouw een feestmaaltijd aangebo- den, waaraan 175 personen deelnamen. Zijn verblijf in Nederland hecit niet lang geduurd, want met ingang van 1 October 1904 werd hij benoemd tot Gouverneur-Generaal, als opvolger van generaal Rooseboom. Als Gouverneur-Generaal heeft Van Heutsz het stelsel uitgebreid door de toepas- sing van decentralisatie, als beginsel van een nieuwe, zelfbewuste koloniale politiek. Maar die toepassing is niet overal zonder verzet tot stand gekomen. Waar net noodig was, werd krachtig opgetreden, in Djambi en Ko- rintji, in de Bataklanden en op Borneo, op Celebes en in de Molukken, op Soemba en op Bali, en altijd met het succes, dat de grondslagen van een geregeld bestuur wer den gelegd. Maar ondefwerping was alleen middel, geen doei. Het recht zegevierde, waar onrecht (iad gehcerscht: willekeur en kneve- larij van hoofden werden gebreideld. Zelsf indien hij niets meer had gedaan, is het bewind van Van Heutsz een zegen ge weest voor Nederland onder de tropen. Het gezag daadwerkelijk te hebben gevestigd in vele streken, waar het slechts een naam of een aanfluiting was, daarin ligt zijn groote, zijn onvergankelijke verdienste. Zijn bestuur is een keerpunt geweest voor onze koloniale geschieaenis. Toen hij op 23 December 1909 het bewind aan Gouverneur-Generaal Iden burg overdroeg, verklaarde deze, dat hij slechts had voort te bouwen op hetgeen tot stand gebracht en vastgelegd was. Als Gouverneur-Generaal in ruste heef' hij zich in het voorjaar van 1910 te Amster dam gevestigd. Onze abonne J. B. alhftr vraagt: Wij hebben eeni prachtige Witte Leghorn die windeieren legt. Ik kijk veel in de rubriek doch over dit geval tref ik niets aan. Zoudt U ook een goeden raad kunnen geven? Wij zullen dien dan dadelijk oipvol- gen. Bij voorbaat dankend er voor. Het antwoord van onzen medewerker is als volgt: Het kan een individueele afwijking zijn. De hen kan b.v. te vet zijn of de kalk- klieren scheiden onvoldoende af. Is het een voedingsgebrek, dan moet u eetlepel fijnge- malen natuurlijk krijt (bij den drogist ver- krijgbaar) per 10 kippen door het zachte voer mengen.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6