DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Cafe Restaurant K6tei Jassau-Beip" so j urn i Uit het Parlement Bergen aan Zee. lexleren Zaterda;- e» Zondacaveud entree. lfrlj No. 13* Honderd negen en twintigste Jaargang 927 JJboimementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.~, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Adrertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar Brie Yen franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.lu Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Admiaistr. No. 3. Redact!© No. 83. VR1JDAG Qagelijksch ove^zicht. BRitenlanci Ver(rouwd adres voor „FIAT" Automobielen. huren van OARAGE iCHARLOO - ALKMAAR. Dif trammer besfaaf nit 2 blaflen, Direcfeur: O. H. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. Den Haag, 9 Juni 1927. Alvorens den hoofdschotel onder handen te nemen, heeft de Tweede Kamer een tiental zoogenaamde hamerstukken afgedaan, een paar wetsontw-erpen en verder conclusies op adressen van rechtzoekenden. De Kamer heeft zich zonder er veel aandacht aan te jwijden met de voorstel len vereenigd en daar- hij o.a. hare goedkeuriqg gehecht aan een iverbetering van de pensioenen van oud-ge- pensioneerden uit West-Indie, die in vergelij- King met de Oost-Indische militairen zeer stiefmoederlijk waren bejegend. Daarna kwam weer de hoofdschotel ter tafel: de fusie van de ministeries van Oorlog en Marine. Wij hebben toen in de eerste plaats mogen luisteren naar den eersten geestdriftigen voorstander van het voorstel, den heer Deckers (R. K.) die er niets dan goeds van wist te zeggen en den minister kon verzekeren, dat het grootste deel zijner frae- tie voor het voorstel zou stemmen. Uit een geheel ander vaatje tapte de heer Boon (V. B.), die het ontwerp tot samen- smelting funest voor het land heette, verze- kerde dat noch de Generale Staf, noch de Raad van Defensie er een gunstig oordeel over had geveld, betoogde, dat de bezuini- ging, welke er van verwacht werd, eerder zou uitloopen op hoogere uitgaven en er op aan- drong, dat alsnog de Indische Volksraad over de zaak zou worden gehoord. Toen kwam er weder een voorstander aan het woord: de heer Marchant (V. D.), die met een schamperheid waarvan hij alleen het geheim kent, de tegenstanders van het voorstel te lijf ging, in het bijzonder den heer Boon, die volgens hem heel anders sprak dan hij vroeger had gedaan, en uiteenzette, dat de bewering dat het voor een minister te zwaar zou zijn leger en vloot te bebeeren, op geen gezonden grond rus tiet is hier geen kwestie van technische bedrevenheid maar een zaak van organisatie en de geschiedenis van de laatste jaren is het beste bewijs, dat het best loopt met een man aan het hoofd van beide takken der landsverdediging. Het hooren van den Indischen Volksraad achtte hij bij dit Nederlandsch belang overbodig en het denkbeeld om twee directeuren-generaal aan het.defensiedepartement aan te stellen achtte hij ten eenenmale uit den booze. Dan krijgen we twee onverantwoordelijke, perma- nente ministers, waarvoor de minister van Defensie de kastanjes uit het vuur zal moe- ten halen. Minister Lambooy heeft met de beknopt- heid die hem eigcn is het wetsvoorstel verde- digd en heeft daarbij in het bijzonder op de geschiedenis van den loop der zaak die reeds van 1912 dagteekent, de aandacht gevestigd, waarbij hij niet kon nalaten den heeren Boon en J. J. C. van Dijk te verwijten, dat zij deer- lijk gedraaid zijn. Wat zij vroeger goedkeur- den, kan thans niet meer door den beugel bij hen en in het bijzonder den heer Boon duidde .hij diens ommekeer euvel. Verder heeft de 'heer Lambooy zich met kracht gekant tegen de gedachte van twee directeuxen-generaal, daar een minister niet door dergelijke zelf- standige beheersambtenaren doch door enkel adviseerende ambtenaren behoort te worden bijgestaan, heeft ook hij uiteengezet, dat een minister voldoende is voor de beide diensttak- ken, heeft hij meegedeeld, dat het denkbeeld om kustartillerie en torpedodienst bij Marine te voegen in overweging is en ten slotte uit eengezet, dat Indie er geen belang bij heeft om over de zaak gehoord te worden omdat er voor Indie geen verandering in den toestand komt. Daarna volgden eenige replieken, waarvan we enkel vermelden, dat de heer Van Rijcke- vorse! (R.K.) verklaarde zich onder de tegen- stemmers te zullen scharen, en nadat de voor- zitter beslist had, dat morgen om een uur over het voorstel zal worden gestemd, ging de Kamer uiteen. Revolutie in Portugal? Het Balkanrumoer. Tsjitsjerin en Streseman. Hindenburg en de Monarchisten. De gezanten moord te Warschau. Portugal heeft dit met de Balkanstaten gemeen, dat er geen jaar voorbij gaat zon der dat in dit land niet minstens vier of vijf opstanden, staatsgrepen of revoluties de revue passeeren. Dit heeft natuurlijk het voordeel, dat men er zoo'n beetje aan gewend raakt onrustba- rende berichten te ontvangen, wel wetende, dat binnen weinig dagen tijd de toestand weer normaal zal zijn. Een Portugeesche of een Balkan-revolutie is nu eenmaal niet te vergelijken met een Russische, Duitsche of Fransche. Zij is meer mode-artikel en dient hoofdzakelijk om een paar maanden daarna opnieuw een glorieus revolutiefeest te kun- nen vieren. Ook thans zou in het Noorden des lands alles weer in rep en roer zijn, zoo zelfs, dat de regeering aan de troepen order heeft ge- geven de noodige maatregelen te nemen. Vermoedelijk zal de opstand binnen enkele dagen bedwongen zijn, waarop het feest- vieren over de nieuwe zege der regeering een aanvang nemen kan. Het is niet onverinakelijk! zaken in Roemenie. Daar heeft Avarescu het loodje moeten leggen tegen over pxins Stirbey, die naar men weet behoort tot de volgelingen van Avere- scu's grootsten tegenstander Bratianu. En van de meest populaire man is hij thans plot- seling in weinig dagen tijds weinig minder geworden dan een vijand van den staat! Onmiddellijk nadat hij daadwerkelijk van het tooneel verdwenen was, heeft men hem en zijn collega's beschuldigd van pressie- maatregelen bij de verkiezingen, die hem aan bet bewind brachten. Daar iedereen echter weet, dat een vrije verkiezing in Roemenie letterlijk tot de on- mogelijkheden behoort, haalde die beschul- diging niet veel uit. De beschuldigers maak- ten en zullen dat ook ditmaal wel doen! het even bont als A. het gemaakt heeft. Daarop is men echter met nieuwe be- schuldigingen gekomen, en die zijn van ernstiger aard. Men beweert n.l., dat de ministers, toen zij gevoelden, dat hun positie onhoudbaar was geworden, alle Jondsen der verschillen- de ministeries en de'overschotten op bet bud get onder elkaar en met hun partijgenooten hebben verdeeld. Talrijke leveranties werden betaald, ofschoon zij niet waren uitgevoerd. En hoewel men deze handelwijze algemeen zeer practisch vindf, is een en ander voor d? nieuwe regeering-Stirbey toch reeds aan hiding geweest om een ernstig onderzoek voor te bereiden en voorloopig geen enkele rekening van de vroegere bewindvoerders meer te betalen. Honderden millioenen zouden de tekorten bedragen Het is niet mis maar toch ook ni"t on- vermakelijk En al evenzeer lichtelijk-komisch is hetgeen gevolgd is op het bezoek van Tsjitsjerin aan Stresemann, waarvan wij gister reeds mel ding maakten. Terwiil Rusland Stresemann's verzekering, dat noch het Engelsch-Russisch conflict, noch het gebeurde in Polen aanleiding zal zijn tot een verslechtering der Duitsch- Russiscbe verhouding, terwijl Rusland deze verklaringen met gejuich en enthousiasme be- groet, tnaakt men zich in Duitschland zelf heviglijk bezorgd overden indruk, dien de vroegere geallieerden van deze verklaring zullen krijgen! Men wjjst er op, dat het zoo'n soort ge- woonte is geworden, dat de Russische volks- commissaris van buitenlandsche zaken Ber- lijn bezoekt aan den vooravond van belang- rijke gebeurlijkheden. Kort voor Locarno verscheen hij, kort voor de onderteekening van het Verdrag te Loa ded, en ook voor de vergadering van den Volkenbondsraad in December maakte hij zijn opwachting. Thans begint Maandag a.s. opnieuw de zitting van den Volkenbondsraad te Geneve. En de traditie is dus niet verbroken. Doch dit neemt niet weg, dat zoowel in officieele Duitsche kririgen als door Strese mann zelf het oogenblik voor dit bezoek al- lerberoerdst gekozen wordt geacht. En men vermoedt, dat dit Tsjitsjerin over- duidelijk aan het verstand is gebracht, zoo- dat het Russische enthousiasme wel eens wat al te voorbarig zou kunnen blijken! Die arme Hindenburg! Hij, de vroegere vorstenvereerder, werd president, terwijl een groot deel van het volk van hem niets dan ongenoegen met het bui- tenland verwachtte. Als president sloeg hij een zeer middel- matig figuur, waardoor hij door velen meer of minder openlijk wordt verwenscht. En thans krijgt het oude keizerspaardje langs alle mogelijke kanten op zijn baadje, omdat hij de wet ter bescherming van de Republiek met zijn paraaf bekrachtigd: heeft. De D.-nationale „Deutsche Z.", orgaan van den extremistischen vleugel van de partij Westarp-Hergt, Rest den rijkspresident „in het belang van de ziel van het volk" duchtig de les. Want ieder Duitscher, zoo betoogt het blad, had natuurlijk verwacht, dat Hin denburg onvoorwaardelijk weigeren zou zijn naam te zetten onder die wet. Deze „gruweiijke stap" is voor het blad een be wijs, dat „de politieke verwaarloozing van het Duitsche volk op onrustbarende wijze toe- neemt" het gevaar is nu al naar de beste nationale kringen overgeslagen". Het D.-nationale blad zucht erbarmelijk over de toenemende onverschilligheid „het geeft toch niets meer" is de leuze geworden. En die opvatting is „door de heillooze han- deling van den rijkspresident thans opnieuw bevestigd door verslapte en verzwakte gees- ten"! Nogmaals: die arme Hindenburg! Intusschen gaat Rusland voort Engeland te beschuldigen. de hand te hebben gehad in den moord op Wojkoff. Ook in den bomaanslag te Leningrad vermoedt men dat stokerij van Engeland in't spel is geweest. Overigens wordt deze beschuldiging VOLKENBOND. DE ARBEIDSCONFERENTIE. Te Geneve opnieuw op ratificatle aangedrongen. Op de internationale arbeidsconferentie werd het woord gevoerd door den Fran- schen vakvereenigingsleider Jouhaux naar aanleiding van het feit, dat de Britsche re- geeringsvertegenwoordjger te kennen heeft gegeven, dat de ratificatie der conventie in zake den achturendag door zijn land nog eenig uitstel vereischte. Jouhaux wees er op, dat de Britsche regeering een zeer belarigrijke rol speelt bij de kwestie van den achturendag. Hij hoopte daarom, dat zij hieruit de conse- quenties zal trekken en de conventie ten spoedigste zal zatificeeren. Jouhaux verklaarde vervolgens, dat de Sovjet-gedelegeerden op de jongste econo- mische conferentie een ontoelaatbare houding hebben aangenomen, maar hij was van oor deel, dat ook and ere regeeringen, welke hij niet noemde, het bereiken van resultaten door deze conferentie belemmerd hebben. Vervol gens oefende hdj critiek uit op het Italiaan- sche arbeidscharter. De gedelegeerde der Duitsche regeering, dr. Feig, verklaarde, dat deze geenszins ver- antwoordelijk is voor de vertraging in de ra tificatie der conventie in zake den achturen dag. Duitschland zal haar ratificeeren, aldus dr. Feig, wanneer de overige groote West- Europeesche industrielanden hetzelfde doen. De Italiaansche gedelegeerde Rossoni ver klaarde, zooals gemeld, dat de Italiaansche vakvereenigingen -bereid zijn, elk streven tot ratificatie te ondersteunen. Tel. 490. tot het bewaren van een eeuwigdurenden vrede. Het verdrag zal uitsluitend tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten worden gesloten, doch met de onderhandelingen daarover zal worden gewacht totdat de schuldenovereenkomst te Parijs zal zijn ge- ratificeerd. POINCARe EN HET PARLEMENT Afdoening van militaire ontwerpen en kieswet. Naar het schijnt is de bedceling van Poincare voor de vacantie nog de afdoening te vragen van de militaire ontwerpen en van het ontwerp-kieswet; op de voteering van het nieuwe douanetarief zou niet worden gei'n- sisteerd, waarmee dit voor geruimen tijd van de baan geschoven lijkt te zijn. Het parle- mient zou dan reeds vrij vroeg, omstreeks half Juli, op reces gaan en ook weer zeer vroeg, namelijk begin October, worden bij- eengeroepen, opdat de begrooting in beide Kamers voor het eind van het jaar aangeno men kan zijn. LeO'N DAUDET. Thans hebben ook een aantal litteratoren en tooneelschrijvers, o.w. Paul Bourget, Paul Valeryj Robert de Flers en Henry Bernstein, een protest gepubliceerd tegen het in de ge- Londen slechts met een schouderophalen be- antwrxird. Men acht het zelfs de moeite niet Nog vermakelijker is echter de gang van waaxd er comtnentaar op ts leveren. CHINA. DE BURGEROO'RLOG. Een succes voor Tsjang Rai Sjek. Na een slag, die 36 uur geduurd heeft, n.l. van Zondagavond tot Dinsdag, hebben zoo meldt de correspondent van de „Times" te Sjanghai de troepen van Tsjang Kai Sjek Hantsjwang aan den spoorweg Tien tsin—Poekau genomen en de troepen van Sjantoeng gedwongen van het groote Ka- naal terug te trekken naar Lintsjeng. Het heette, dat de Sjantoengers 60.000 man troe pen aan weerszijden van het Kanaal hadden. DE CONCESSIES TE TIENTSIN. Teruggaaf aan China? Volgens berichten uit Peking zou de En- gelsche regeering voornemens zijn, de con- cessie te Tientsin terug te geven. Desbetref- fende plannen zouden reeds door het Engel- sche gezantschap zijn uitgewerkt. Het voor- nemen zou bestaan, de concessie te stellen onder het bestuur van een soort gemeente- raad. die gelijkelijk zou zijn samengesteld uit Chineezen en buitenlanders en door een Chinees zou worden gepresideerd. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. DUITSCHLAND. HET TRAMONGELUK TE KASSEL. Vervolging van den conducteur. Uit Kassel wordt gemeld, dat thans een aanklacht is ingediend tegen den conducteur van de electrische tram, die eenige weken ge- leden van een helling is afgereden en vxr- brijzeld, waarbij 21 menschen om het leven kwamen. Hem wordt het veroorzaken van den dood door schuld en van lichamelij'k let- sel ten laste gelegd. FRANKRIJK. DE BETREKKING^J MET AMERIKA Briand stelt Washington het sluiten van een verdrag tegen den oorlog voor. Zooals men zich herinnert, heeft Briand, de minister van Buitenlandsche Zaken, in April j.l. een rede gehouden, waarin hij ver klaarde dat Frankrijk bereid was met de Vereenigde Staten openlijk een verbintenis aan te gaan, waarbiji beide landen verklaar- den dat zij geen oorlog tegen elkaar zouden voeren. Thans, zoo wordt uit New-York aan de „Daily Chronicle" geseind, heeft Briand van de gunstige sfeer, geschapen door de vlucht van Lindbergh, gebruik gemaakt om in een gesprek met den Amerikaanschen ge- zant te Parijs formeel voor te stellen, over te gaan tot het sluiten van zulk een verdrag, dat duurzamen vrede tusschen de beide landen ten doel zou hebben. De ambassadeur heeft 't voorstel naar't departem'ent van Buiten landsche Zaken te Washington overgeseind. Ofschoon er nog geen tijd was om er op te antwoorden, zoo verneemt de correspondent van het blad toch, dat het buiten twijfel staat dat het voorstel wordt aangenomen. Hij voegt hieraan toe, dat hij kan verklaren dat Am«i"ika niet voornemens is toe te treden tot eeq groepsoyereenkoiftst yap mogendhedien „een vangcnis brengen van Leon Daudet, groot schrijver wiens misdaad is geweest tot wanhoop te zijn gebracht door den wreeden dood van een kind, doch wiens naam in dub- bele beteekenis deel uitmaakt van het na- tionaal bezit." ENGELAND. DE PRINS VAN WALES. Verloving met een Spaansche prinses? De Fransche bladen melden, dat in hooge kringen van Madrid het gerucht loopt van een aanstaande verloving van den prins van Wales, den Engelschen troonopvolger, met de infante Beatrix, zulks met volledig goed- vinden der Engelsche en Spaansche souve- reinen. Men vraagt zich af of het gerucht beves tigd zal worden bij de luisterrijke ontvangst welke Londen ter eere van het Spaansche vorstenhuis voorbereidt. Te Madrid wordt de mogelijkheid van een dergelijke gebeurtenis van politick oogpunt bezien en reeds druk besproken. Intusschen lijkt ons eenig voorbehoud om- trent de juistheid van het gerucht wel ge- rechtvaardigd. BELGIe. HET BEVOLKINGSCIJFER. De bevolking van Belgie bedroeg einde December 1926 7.874.601 inwcners, o.a. in die prov. Antwerpen 1.121.577, Brabant 1.628.458, West-Vlaanderen 868.025. Oost- Vlaanderen 1.24.577 en Luik 953.907. Het aantal mannen bedroeg 3.892.703 tegen 3.981.898 vrouwen. Er zijn dus 89.195 vrouwen meer dan mannen. De bevolking der hoofdplaatsen is: Ant werpen 300.175, Brussel 212.789, Brugge 52.327, Gent 162.582, Luik 168.052. Schaarbeek met zijn 112 070 inwoners blijft de meest bevolkte voorstad, en Antwer pen de meest bevolkte hoofdplaats; vervol gens komen Brussel, Luik en Gent. Het gehucht Zoetenaaie bij Veurne is de kleinste gemeente met zijn 39 inwoners. ITALIe. MUSSOLINI NEEMT WEER GEEN VACANTIE. Terwijl de kamer en de senaat vacantie ne men, zal het kabinet, overeenkomstig de sinds het aanzijn van het nieuwe regime heersichen- de gewoonte, op zijn post blijven. Voor de vijfde maal zullen Mussolini en zijn naaste medewerkers Rome niet verlaten, in verbandl met de aan de orde zijnde proble- men, speciaal de economische kwestie. De „battaglia economica", aldus de bla den, is in vollen gang en zonder rust, tot het succesvolle einde, zal de Duce den slag lei- den, ten behoeve van de welvaart van zij-n volk" PARLEMENTSLEiDEN VR'AjGEN „LOONSVERL AGIN G". Vermeldxng verdient, dat ook de Italfaan- Ui„ai sche afgevaardigden het hunae tot de prijs- r bjjeen te rcgpep- daling willen bijdragen. In de kamerzitting van 4 dezer heeft de secretaris-generaal der fascitsitsche partij, Augusto Turati, voorge- steld, dat alle afgevaardigden afstand zul len doen van de pas de vorige maand voorge- stelde verhooging van hun inkomen. Tot nu toe bedroeg het jaarlijks inkomen van een Itajiaanschen afgevaardigde 15000 lire. De afgevaardigden keurden het voorstel van Turati goed en namen tevens een resolu- tie aan, volgens welke de regeling van het inkomen der afgevaardigden aan Mussolini wordt overg'elaten. i ?OLEN. NA DEN MOORD OP WOJKOW. De overbrenging van het lijk naar Moskou. Uit Warschau wordt gemeld, dat het lijk van Wojkow, dat uit het ziekenhuis naar het gebouw der Russische legatie is gebracht, heden naar Moskou zal worden vervoerd. De voormalige Russische zaakgelastigde te Londen, Rosengolz, die thans te War schau vertoeft, en een staatssecretaris van de ambassade te Warschau zullen den ge- zant op zijn laatsten tocht begeleiden. Steun voor Kowerda gevraagd! Het te Wilna verschijnende Russische emi- grantenblad „Het Nieuwe Rusland", waar mee dd moordenaar nauwe relaties onder- hield, heeft direct na de arrestatie van Ko werda een extra-blad uitgegeven, waarin het de Russische emigranten oproept een geldia- zameling voor den moord'naar te houden. Het blad is daarop door de Poolsche politic in beslag genomen. Deelneming van een Rus aan het onderzoek. Betoogingen te Mos kou. Voorzorgsmaatregeten. Naar uit Moskou aan het „Berliner Tag." wordt gemeld heeft de Poolsche minister van buitenlandsche zaken Zaleski den door den Russischen- zaakgelastigde te Warschau ge- stelden eisch, dat een Russisch deskundige aan het onderzoek inzake den moord op den Russischen gezant Wojkow zal deel nemen, aangenomen, Woensdagmiddag hebben te Moskou groo te demonstraties plaats gehad als protest tegen de vermoording van den Russischen gezant. De omgeving van het Poolsche ge- zantschap werd door roode troepen herme tisch afgesloten uit vrees voor incidenten. ALBANIe. HET CONFLICT BELGRADO—TIRANA VERSCHERPT? Joegoslavische staatsburgers zou den uit Albanie zijn uitgewezen. Overleg tusschen Marinkowitsj en koning Alexander. Uit Belgrado wordt gemeld, dat volgens berichten uit Albanie de Albaneesche autori- teiten een aanvang zouden hebben gemaakt met de uitwijzing van Joegoslavische staats burgers. Wonesdag moeten 50 Joegoslaven over de grens zijn gezet. De „Times" bericht nog uit Belgrado, dat het personeel van de Joegoslavische legatie gisteren aldaar is aangekomen. De gezant zelf was reeds sedert de- Paaschdagen met verlof te Belgrado. De Joegoslavische minis ter van buitenlandsche zaken heeft direct, nadat hij persoonlijk het rapport van den Joegoslavischen zaakgelastigde in ontvangst had genomen, den koning op de hoogte ge- steld. Totdat uitvoerig overleg is gepleegd! zal niets ondernomen worden! De Albanee sche gezant en zijn personeel bevinden zich nog steeds te Belgrado. Daar die Joegoslavische regeering er van overtuigd is, dat er oniuistheden zijn in het rapport, dat door de Albaneesche regeering bij den Volkenbond is ingediend, heeft zij haar permanenten vertegenwoordiger bij den Volkenbond opgedragen deze onjuistheden te corrigeeren. 1 v JAPAN EEN PROTEST BIJ RUSLAND. Wegens het in beslag nemen van een Japansche visschersboot. De regeering heeft besloten bij den Russt- schen ambassadeur te protesteeren tegen d< inbeslagneming van een Japansche visschers boot ter hoogte van Kamsjatka; de kapiteir der boot werd ernstig door een schot gewond De boot bevond zich niet binnen de driemijls- grens maar volgens de Russische regeering strekken de territoriale wateren zich tot twaalf mijlen uit. AMERIKA'. DE OVERSTROOMINGEN. Een buitengewone zitting van het congres? Verzoeken tot het houden van een buiten gewone cofligreszitting ter bespreking van wetgevende maatregelen tot steun aan <fe slachtoffers der overstroomingen en tot be- strijding dier overstroomingen bereiken presi dent Coohdge._ De president heeft te kennen gegeven dat hij overweegt het congres een anderhalve maand voor den gewonen tijd "V ILKMAARSCHE COORANT. Jrt s6„.s m

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1