ESuitenHand BuitenSandsch pmengd nieuws. Zeetijdingen iuelitvaart. Waarom vroiiwen zoo gezond zijn. geert een in memoriam ..Fferinneringen aan een vriend waarna Roel Houwink verzen pu- bliceert. Dr. j. Berg: vervolgt de serie brleven van mevr. Anne Busken Huet aan mej. Sophie Potgieter, M. D Henkel beantwoordt de vraag wat Goethe in Italie zag, waarna Willem Kloos de betedcenis van Dr. Gevers- man als dichter behandelt en Maurits Wa- genvoort sluit met een buitemlandsch over- zicht. DENEMARKEN. HET ONTWAPENINGSVOORSTEL. Thans ook door het Landsting verworpen. Het Landsting heeft met 39 (liberalen en eonserva tie veil) tegen 24 stemmen (sociaal- democraten en radicalen) het ontwapenings- voorstel verworpen, ingediend door de vroe- gere soc.-dem. regeering en in Maart 1926 door het Folketing aangenomen, doch nog steeds niet door "het Landsting behandeld toen de zitting gesloten werd. In de nieuwe zitting opnieuw bij het Landsting ingediend, was de wet nog steeds niet afgehandeld toen de soc.-dem. regeering in December aftrad. Woensdag is het dan eindelijk bij tweede le- zing verworpen. EEN ORIGINEELE WAARSCHUWING. Door een kus. Een berucht inbreker, Fritz Gabriel, is op origineele wijze ontvlucht uit zijn gevangenis aan de Plotzensee, bij Berlijn. Toen hij bezoek kreeg van zijn vrouw, vroeg hij den bewaker of hij deze mocht kus- 6en. Op het bevestigend antwoord omhelsde hij haar teeder maar wist tegelijk tusschen haar lippen een klein rolletje papier te duwen, met de waarschuwing: „Morgenochtend om acht uur bij het luchten, zal ik over de muur rlimmen, zorg voor een boot." Den volgenden morgen verliep het pro gram als door Fritz aangegeven: hij wist in- lerdaad met de boot te ontkomen. Zijn eerste daad was echter een safe in een »ank te „kraken" en een gobelin uit een huis e stelen Met het gevolg, dat de politic hem (veer spoedig te pakken had. DE BEZEM IN DEN MAST. Een aardige teekening geeft het Engelsche blad Wireless World van deze week. Het eene plaatje stelt voor het admiraalschip van Tromp, met een bezem in den mast. Daar- laast een Hollandsch landschap, waarbij de tvindmolens niet ontbreken en een Hollander, zooals de Engelschen dien plegen voor te stellen met vvijde broek en klompen aan. Ver- der twee radiomasten, waarvan een een bezem in top heeft. De T antenne eindigt in een hutje met ©pschrift: Eindhoven. Het on- derschrift luidtIn 1652 versloeg de moedi- ge Hollandsche admiraal Tromp de Britsche vloot onder admiraal Blake bij Dover en zeil- de volgens de traditie, door het Kanaal met den bezem in den mast ten teeken, dat hij de zee schoongeveegd had In 1927 veegt het staton van Philips te Eindhoven den aether 5choon op de korte golf en verslaat Engeland >pnieuw, maar nu in vriendschappelijke con- nrrentie. SLR OLIVER LODGE OVER DE MOGE LIJKHE ID OM LEVEN TE WEKKEN. Sir Oliver Lodge, de groote Engelsche na- fuuronderzoeker, heeft gisteren in een rede die hij voor het Psychologisch Genootschap van de Oxfordsche Universiteit hield, ver- klaard dat hij geloofde in de mogelijkheid dat op een goeden dag in het labdratorium der Halogen leven gewekt zou worden. Wat op aarde in het verleden gebeurd is bij de evolutie van het leven uit gesmolten stoffcn in den oertiid of uit gloeiende gassen zou misschien begrepen en beheerscht en door menschelijk toedoen in de toekomst ver- wezenlijkt worden. Hierin was niets waaraan godsdienstige menschen aanstoot behoefden te nemen. Veel- eer zou men het moeten toejuichen, daar het zou bewijzen hoeveel ins-panning van de ge- dachte noodig is om iets na te bootsen van hetgeen thans bestond. Men moet nooit beducht zijn voor den vooruitgang van onze kennis. NOG EEN GESLAAGDE OCEAANVLUCH H Een duif maakt Rijssel-Montreal. De trek naar oceaan-vluchten schijnt zich ©ok van de dierenwereld te hebben meester gemaakt. Door den landbouwer Martin, wo- nende op 25 K.M. van Montreal, is Woens dag een duif gevangen, die aan zijn poot een ring droeg waarop stond: „Lille, France". De vogel was volkomen uitgeput en wordt thans iiefderij'k verpleegd. Het is vrijwel zeker, dat het diertje van Rijssel in Frankrijk naar Montreal is komcn vliegen, en blijkt dit onomstootelijk'juist, dan heeft men te doen met een buitengewoon feit in de vogelwereld, De reizen der trekvogels uit onze gewesten naar Afrika geschieden steeds in etappes. ASSURANTIE TEGEN ECHTSCHEIDING Een merkwaardig project van Karin Michaelis. De Deensche romanciere Karin Michaelis za! zich voortaan wijden aan de propaganda voor huwelijkshervorming. Zij heeft daar- over te Berlijn tal van lezingen gehouden en schrijft er vele artikelen over in dagbladen en tijdschriften. Haar jongste d-en-kbeeld is dat tot instelling van een assurantie tegen de echtscheiding. Wei verstaan, alleen ten behoeve der vrou wen! Een vad-er kan zijn dochter in dien zin verzekeren zelfs reeds bij haar geboorte; trouwt zij eventueel niet, dan gaat de ver- zekering automatisch over in een op het leven. Wanneer zij mocht trouwen, dan zet haar man (of zijzelf) de fcetaling der premies voort. Ingeval van echtscheiding toucheert zij dan een jaarrente; in het tegenoverge- stelde geval, wordt haar een zeker kapitaal na een bepaald aantal jaren uitbetaald, een kapitaal dat corresponoeert met het totaal of althans met een flink gedeelte der gestorte premies. Mevrouw Michaelis gelooft niet, dat de assurantie tot gevolg zou hebben een toe- neming of anderzijds een vermindering van het aantal echtscheidingen. Haar doel is trou- wens alleen, de gescheiden vrouw onafhan- kelijker te maken en den ex-man te ontheffen van de taak' haar een uitheering te doen. Het is waarschijnlijk, zegt de schrijfster en huwelijkshervormster, dat deze idee het eerst beproefd zal worden in Engeland en Amerika, en wel vooreerst, omdat deze beide landen rij'ker zijn dan de andere, en verder omdat men er het huwelijk practischer en minder sentimenteel opvat dan in andere landen. DE HUWELIJKS„GRAP". Wie kaatst Het blijkt nu, dat de ,?grap", waarvan we dezer dagen melding maakten, van het zen den van nagemaakte uitnoodigingen voor het huwelijk van de dochter van lord Kylsant met den heer Gavin Henderson, een represaille is voor een grap, door den bruidegom, een be- faamd „practical joker" (iemand, die grap- ptn maakt ten koste van een ander) twee jaar geieden uitgehaald Toen werd de gracht om cen old buit- n in Berkshire van een lid van den diploir atieken dienst op initiatef van den he-:- Henderson in brand gestoken nadat er benzirie'in geworpen was. Aan den vooravond van zijn huwelijk gaf de bruidegom een vrijgezellenpartijtje te Hen ley; na afloop daarvan poogden hij en zijn vrienden de Theems in brand te steken door er 20 gallons benzine in uit te gieten en deze met lucifers in brand te steken. Een van de halfdozijn vrienden van den .,grappenmaker" had een uitnoodiging gekre- gen. Deze werd zorgvuldig nagebootst zoo heeft hij aan de „Weekly Dispatch" ver- teld en vep/olgens werd er een lijst van namen opgemaakt. De grappenmaker noodig- de zichzelf ook uit en vertoonde zich in de kerk en ter receptie. „De heer Gavin Hender son", zoo liet hij zich tegenover het weekblad uit, „heeft onze bewonderlng als practical joker. Wij achtten het ons als zijn vrienden tot plicht te zorgen dat de climax en wellicbt de finale van zijn loopbaan als zoodanig op een behoorlijke manier zou worden gevierd." EEN BURGEMEESTERSVROUW, HOOFD VAN EEN BRANDSTICHTERSBENDE. Om bouwbestellingen te krijgen. In bet niet ver van Weenen afgelegen stadje Tulln is een brandstichtersbende van 6 per- sonen in hechtenis genomen, die sedert jaren tal van branden gesticht blijkt te hebben. Aan het hoofd van de bende stond de echtge- noote van den burgcmeester van Tulln. Ze werd bijgestaan door haar broeder en haar stiefzoon, die de leiaing hadden van de plaat- selijke brandweer. Waar zij door branden be- stellingen kon krijgen, organiseerde zij zelf de branden. 15.000.000 FORDS. Henry Ford is weer geheel hersteld van het ongeluk, dat hem eenige maanden geieden overkomen is. Op 26 Mei verscheen hij in de Tighland Park-fabriek, waar de 15.000000 ste Ford-auto gefabriceerd was Dit feit moest op feestelijke wijze gevierd worden. Edsel Ford, de sympathieke zoon van den motor magnaat, nam plaats achter het stuur, gevolgd door zijn vader, die naast hem ging zitten. Achter hen volgden hond'erden Ford- employes en geinviteeraen. De karavann trok naar Dearborn, waar het industrieele Ford- museum staat. Henry Ford liet car No 1 te voorschijn halen, die in 1903 het eerste !e- venslicht aanschouwde. Het personeel gliin- lachte, toen de eerstgeborene „gecrankt" werd en de twee cylinders er op los begonnen te hameren. Henry Ford nam plaats achter het stuur van zijn „buggy". Niemand zou zich verwonderd hebben, wanneer men er een klep- per voor gespannen had. Edsol bestuurde no. 15.000.000 en zijn vader no. 1. Daar gingen ze, luid toegeiuicht door het personeel. Spoedig worot het nieuwe Ford-model op de markt verwacht. De geheele Amerikaansche motorwereld ziet met spaning de verschijning van dien iongsten motor-zoon van Heni7 tcs gemoet. Men weet, dat't een vier cylinder zal zijn en dat Ford voorgoed afscheid genomen heeft van het T-model, de wagen, die de we- reld veroverd heeft. CHAMBERLIN BOVEN ONS LAND GEWEEST. Er is in de pers op gewezen, dat t#schen Plymouth en Dortmund geen spoor van de vlucht van Chamberlin te vinden was. De heer Joppe te Sommelsdijk meldt thans aan de Kon. Luchtvaartmaatschappij, dat hij in den nacht van Zondag op Maandag, tus schen half drie en 3 uur, een vliegtuig, laag vliegend met groote snelheid van West naar Oost, heeft waargenmoen, loodrecht kruisend de dagelijksche route der vliegtuigen van de K. L. M., welke op hun vluchten tusschen Nederland en Engeland over Sommelsdijk kt»- men. Uit dit bericht zou blijken, dat Chamberlin over Zeeland en Brabant naar Dortmund is gevlogen. Deze mededeeling klopt geheel met den tijd, waarop het vliegtuig boven Dort mund is waargenomen. DE AMERIKAANSCHE VLIEGERS. Naar thans vaststaat, zullen Chamberlin en Levine Zondagmorgen eerst met de ,,M:ss Columbia" naar Miinchen vliegen, waar zij feestelijk zullen worden ontvangen; vervol- gens zullen ze den tocht naar Weenen voort- zetten, waar zij om 17.30 uur zullen arrivee- ren. Het vliegtuig zal door verscheidene Duit- sche vliegtuigen, vooral met persvertegen- woordigers bezet, worden vergezeld. Levine heeft tegenover persvertegenwoordi- gers verklaard, dat hij ernstige plannen over- weegt een luchtroute Europa-Amerika voor luchtschepen te vestigen; hij denkt het vol- gende jaar met de geregelde vluchten te kun- nen beginnen. DE STAAT EN DE I<. L. M. Ingediend is een wetsontwerp ter bekrach- tiging van de overeenkomst, aangegaan tus schen den min. v. Waterstaat met de K. L. M De Staat neemt voor 500.000 deel in het kap. der K. L. M. en verleent een sufosidie van 2 8 millioen, te verdeelen over zeven jaar. Verwacht wordt, dat spoedig een luchtver- binding met Indie zal tot stand komen. VLIEGONGEVAL. In de nabijheid van Malta is een licht vlieg tuig in zee gestort. De marine-officer, lute- nant-commandant Forbes verdronk. LINDBERGH'S FEESTELIJKE ONT- VANGST IN DE VER. STATEN. Een luchtsckp en 50 vliegtuigen zullen hem tegemset gaan. De kruiser Memphis", -waarmede Lind- sfeeds meer de kust en volgens de Iaafste draadlooze telegrammen hoopt de comman dant Vrijdagnamiddag tegen vier uur Kaap Virginia te bereiken. Totaal zullen yijftig vliegmachines den kruiser tegemoetvliegen, terwijl, zooals gemeld, ook het iuchtschip de Los Angeles den vlieger zal begroeten. Om 11 uur Zaterdagmorgen zal Washington worden bereikt, waar de bekendste Ameri kaansche vliegeniers vereenigd zullen zijn, om Lindbergh op de pier te verwelkomen. DE NIEUWE RECORDVLUCHT. Volgens de Engelsche bladen zal de nieu we recordvlucht naar Karachi worden opge- dragen aan luitenant Carr, die evenals op zijn mislukten vlucht met luitenant Gillman, het toestel zal besturen, en aan luitenant Har- risson, die als navigator op zal treden. Men acht de kansen op het welslagen van deze vlucht van 4100 mijl zeer groot. Temeer, waar de mislukking van Carr en Gillman al leen te wijten was aan een gaatje in de benzi- neleiding, waardoor lucht werd meegezogen Binneiiland REGEUNG BIJ DE WET VAN DEN RADIO-OMROEP. Een wetsontwerp is ingediend tot aanvul- ling en wijziging van de Telegraaf- en Tele- foonwet, zooals deze laatstelijk is gewijzigd bij de wet van 21 Mei 1923. Dit wetsontwerp beoogt een wetteliike re- geling van den radio-omroep en soortgelijke vormen van draadioos verl.eer, waaronder radio-distributie per telefoon, enz. In de Memorie van Toeiichting zegt de mi nister na een uitvoerig overzicht van de ma- terie, die het wetsontwerp beoogt te regelen, dat het naar zjjn oordeel aanbeveling ver- dient de radio-ontvanginrichtingen niet meer uitsluitend te beschouwen als inrichtingen, die het radio-telegrafisch en -telefoniseh ver- keer belemmeringen in den weg kunnen leg- gen, maar voor die inrichtingen ook in haar eigenlijke functie, d. i. het ontvangend deei- nemen aan het alzijdig radioverkeer, een re- geling te treffen. Het is niet mogelijk, de re- geling van aanleg en gebruik der meerge- ncemde inrichtingen in haar geheel in de wet op te nemen, en cok zelfs niet in die mate in de wet vast te leggen, als dit kon geschieden ten aanzien van de draad-telegrafie en -telefo- nie, welke bestemd is voor het wisselen van telegrammen of het voeren van gesprekken. Daarvoor is het alzijdig radioverkeer nog te zeer in wording en in ontwikkeling. Rekening houdende met den stand der we- tenschap op dit oogenblik en met den stand der organisatorische vraagstukken, is de mi nister van oordeel, dat het geboden en ook voldoende is alleen de hoofdlijnen voor de regeling van den aanleg en het gebruik van bedoelde inrichtingen in de wet op te nemen. Wordt dan nadere regeling der materie in een algemeenen maatregel van bestuur en in de op grond daarvan voor elk geval afzonder- lijk te verleenen concessie of machtiging voor- zien en nader uitgewerkt, dan zal hiermede een deugdelijke grondslag zijn bereikt, waar op een vrije ontwikkeling, beantwoordende aan het groote belang van dit verkeer, zich in geordende banen kan ontwikkelen. For med sluit deze regeling intusschen geheel aan bij het systeem in de Telegraaf- en Tele- foonwet gehuldigd. Naar den inhoud van de stof laat de nieu we regeling naar verhouding meer aan alge- meene maatregelen ter voorziefling over, dan voor de bestaande telegrafen en telefonen be- hoefde te geschieden. In de Memorie van Toeiichting wordt ver der uiteengezet, hce de algemeene maatregel van bestuur, waarvan hiervoren sprake was, er uit zal zien. Het eerste hoofdstuk er van zal gewijd zijn aan den radio-omroep, en wel in dezen zin: machtiging van den minister is vereischt voor den aanleg en gebruik. Aanleg, instandhouding en gebruik geschieden ten genoege van den minister. Plaats, golflengte en zendvermogen behoeven de goedkeuring van den minister. De innoud van hetgeen wordt uitgezonden is onderworpen aan een controle-instantie, zooals deze wettelijk zal zijn of worden geregeld. Als regel geldt, dat de inhoud niet mag zijn in strijd met de veiligheid van den Staat, de openbare orde of de goede zeden. Een volgend hoofdstuk is gewijd aan den zakelijken omroep, waarbij voorop wordt gesteld dat aanleg en exploitatie van K ij k s w e g e geschieden, terwijl Rijkssta- ons tegen vergoeding in gebruik worden ge- geven. (Ovcrigens bestaat de mogelijkheid, dat aan aerden machtiging voor aanleg en ge bruik wordt verleend. Daarna vindt de radio-distributie haar regeling, geheel op anaioge wijze als de radic-omroep. Ditzeifde geldt voor de distri- butie met directe microfonische opneming, waaraan eveneens een hoofdstuk is gewijd. Vervolgens wordt behandeld het verleenen van macntigingen voor den aanleg en het ge bruik van radio-telegrafische en (of) radio- telefonische inrichtingen, uitsluitend bestand tot het nemen van proeven. Een ander hoofdstuk heeft tot onderwerp de inrichtingen uitsluitend beatemd tot het opnemen van seinen. Voorts is geregeld de heffing van een jaar- lijksch recht voor het gereed of ten gebruike aanwezig hebben of het gebruiken van een ontvanginrichting, dan wel van een aanslui- ting op een radio-distributie-inrichting. Een dergelijke heffing zal naar de meening van den minster bij de uiteindelijke oplossing van het radio-omroepvraagstuk zeker niet kunnen uitblijven. In het daarna volgende hoofdstuk wordt bepaald, dat het tenzij voorzien van een machtiging van den minister van Waterstaat verboden is aan te leggen, te gebruiken of ten gebruike aanwezig te hebben: a. inrichtingen als reeds omschreven in de voorafgaane hoofdstukken doch voor een an der doel dan daarin telkens is aangegeven. De zendinrichting zal d/us niet door amateurs mogen worden gebezigd voor hun bijzondere cogmerken, dan met machtiging van den mi nister. Inaien dit is overeen te brengen met de fcesluiten van de in den loop van dit jaar te Washington te houden Internationale ra- dio-conferentie, dan kan worden overwogen, of en in hoeverre ook hier te lande onder be- paalde voorwaarden voor radio-telegrafische en radio-telefonische uitendingen door ama teurs een golfband zal kunnen worden be- schikbaar gehouden. b. Andere inxicljtipgea dan reeds in deo algemeenen maatregel genoemd en Destemcr tot gebruik van electrische energie ten be hoeve van de overbrenging van hetgeen voor zintuigelij-ke waarneming wordt weergege- ven, anders dan voor het overbrengen of het voeren van gesprekken. Deze laatste bepaling maakt het mogelijk alie nog niet te voorziene inrichtingen te ver- hinderen, indien zij schadelijk zijn voor het verkeer, en ze toe te laten onder te stellen voorwaarden, indien haar ontwikkeling be- vordering verdient. KORTE BERICHTEN. Voor de rechtbank te Tiel heeft terecht- gestaan de 25-jarige C. A. van de Water te tnspeijk, verdacht van het aflcggen van een valschen eed in een vaderschapsactie. Ge- eischt werd 8 maanden gevangenisstraf. Gisternacht is de machinale houtzagerij van den heer E. Korver aan de Karselaan te Amstelveen tot den grond toe afgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. De ex-keizer van Duitschland en zijn gemalin brachten gistermiddag per auto een bezoek aan H. M. de Koningin-Moeder in het paleis te Scestdijk. Biipgeplijke Stasis!. HA R E N K A RS P E L~ ~M e i Geboren Trijmje, d. van Simon Wit en Cornelia Zijdewind. Nicolaas, z. van Cornells Smit en Elizabeth Smit. Cornelia Maria, d. van Johannes Zutt en Geertruida Borst. Johannes, z. van Johannes Kuil- boer en Anna Filmer. Johannes Petius, z. van Jan Stoop en Afra Geertruida Klaver. Jannie, d. van Jan Rijs en Aaltje Renooij. Johannes Petrus, z. van Pieter Smit en Martha Annt Botman. Johannes, z. van Jacob Pater en Anna van Stralen. Ondertrouwd Abram Borst en Maria Elisabeth Groot. Cornelis van Ophem en Afra Cornelia Entes. G e t r ou w d Klaas Doekes en Catharina Margaretha Mul. Theodorus Anthonius Rasch en Cornelia Boerdijk. Cornelis Bleeker en Catharina Petronella Gildemeijer. Gerrit Kruijer en Afra Alida Broersen. Abram Borst en Maria Elisabeth Groot. Overleden Marijtje Schoenmaker, 86 j., weduwe van Pieter Dam. Willem Grin, 71 j., echtgen. van Neeltje Jonker. Maria Blankendaal, 13 j. Geertruida Groen, 1 j. Jantje Grootewal, 93 j., wed. van Pieter Rronder. Dientje Blokker, 39 j., echtgen. van Johannes Dikkeboom. Jacob Burger, 85 j.. weduwe van Bregje Ligthart. Wiliem Filmer, 81 j., weduwnaar van Maartje Zomerdijk. ~~siT3oiviVAAR 1L1J NEN STGGMVAAK1 -MljNeL>ERLAND. Kamoangan (uitr.) 8 Juni te Port Said. Kiouw 9 Juiu v. Amsi. n. Java. Eincang v juui v. Amsi. le Batavia. Pnnses juiiana (uitr.) 9 jum v'. Southamp ton. VoiKki (uiir.) 8 Juni v. Sabang. KUN. Neu. siuOiviEOvjf-MIJ. Berenice 8 Jum v. iunis n. Amst. Irene 9 jum v. Patras te Gephoionia. Jason 9 Juni v. Chin te Antwerp en. Atlas 8 juni v. Hamburg n. Amst. Bacchus o Juni v. Pueno-Bariros n. New- York. Bullion 7 Juni v. Lorenzo Marquez n. Beira. Doros 8 juni v. Valencia te Cart'hagena. Hercules 8 juni v. Constanza n. Constanti- nopel. Irene 8 Juni v. Bari te Patras. Nias 7 juni v. Kott. te Hamburg. Notos 8 juni v. Faro n. Lissabon. Odysseus 8 Juni v. Barcelona n. Genua. Telius 8 juni v. Vigo n. Lissabon. Van Rensselaer 8 juni v. Curasao n. Puerto- Colombia. KON. HOLL. LLOYD. Gelria (uitr.) 8 Juni v. Pernambuco. Amsteiland 9 Juni v. Antwerpen te Rott. HOLLAND—OOST-AZie LIJN. Oldekerk (thuisr.) 9 juni v. Shanghai. Oostkerk 9 Juni v. Amst. te Rotterdam. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Poeldijk (uitr.) 8 Juni v. Pernambuco. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Jagersfontein (thuisr.) 9 Juni te Antwerpen. Nias 8 jum v. Rott. te Hamburg. Rietfontein 9 Juni v. Delagoabaai te Beira. HOLLAND—AMERiKA LIJN. Leerdam v. Rott. n. N. Orleans 9 Juni v. Vigo. Spaarndam, v. N. Orleans n. Rott., 9 Juni v. Santander. Burgerdijk 9 juni v. New-York te Rott. Gaasterdijk 8 Juni v. Rott. te San Francisco. Nieuw-Amsterdam, v. Rott. n. New-York, S juni van Southampton. JAVA—CHINA-JAPAN LIJN. Tjibesar 7 Juni v. Batavia te Yokohama. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kertosono (iutr.) 9 Juni te Suez. Tambora (uitr.) 9 Juni te Marseille. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Algorab (iutr.) 5 Juni te Montevideo. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Euryades, v. Amst. n. Java, 9 Juni v. Bela- wan. Polydorns 9 Juni v. Amst. n. Londen. Stentor 9 Juni v. Amst. n. Batavia. Priam 9 Juni v. Amst. n. Liverpool. HOLLANDBRITSCH-INDIe LIJN. Sommelsdijk 9 Juni v. Antwerpen te Rott. HOLLANDWEST -AFRIKA LIJN. ITelder (iutr.) 8 Juni v. Teneriffe. Texel 9 Juni v. W.-Afrika te Amsterdam. Zijn vrouwen werkelijk zoo gezond? Zijn zij gezonder dan mannen? En zoo ja, waar om? Een Duitseh medisch tijdschrift meent op een en ander antwoord te kunnen geven. Profesor Friedberger schrijft namelijk in de „Munchener Medizinische Wochenschrift" uitvoerig over de tegenwoordige kleeding en toont zich hoogdijk ingenomen met de mo- derne damesmode. De gezonde wijze, zegt hdj, waarop de vrouw zich kleedt, heeft reeds vee! goed ge maakt wat de oorlog kwaad deed1; haast on- belemmerd werken lucht en licht op het- lichaam; hiervan gaat een opvoedende wer- king op het lichaam uit, die ons het Greiksche ideaal doet benaderen(l). Reeds het feit, dat de mode de vrouwen van alle landen dwingt dagelijks een aanzienlijk gedeelte van het lichaam tea giia&te hala, borst en arm en te wasschen, is een hygretifscB voor- deel. De hoogleeraar aarzelt zelfs niet de te genwoordige vrouwenkleeding van „Fuss bis zuni Kopf als hygienisch fast einwandfret zu bezeichaen. In plaats van de hooge gesloten laars o.' van den gesloten lagen schoen draagt de vrouw thans een sehoen, die slechts hid en uiteinden der teenen bedekt; zelfs is het leer zeer vaalc vervangen door gevlochien mate- riaal; zoo is aan dit deel van het lichaam, dat de meeste zweetklieren bevat, de beste ge- legenheid voor het verdampen van het afge- scheiden vocht gegeven. Het been door den korten rok en de zeer dunne kous bijna recht- streeks toegankelijk voor de heilzame wer- king van zon en lucht; nog meer profiteeren arm-en, ha Is en oksels. Boven- en onderklee- ding zijn zoo dun dat't lichaam voortduren-d met versche lucht wordt omspoeld en de uitge scheiden gassen en vochtigheid met de warn me langs het lichaam opstijgende lucht spot;- dig verdwijnen. Ook de moderne haardracht die met de op de hoofd-huid drukkende wrongen en met knotjes en valsche vlechten heeft afgerekend bevordert de huidwerkking evenals het van stroo vervaardigde hoedje De lichte kleeding verhoogt ook de bewegs- lijkheid der vrouw, begunstigt sport; zoo onf- wikkelt zich een generatie van vrouwen, die geschikt zal zijn een gezond geslacht tot rijp- heid te brengen. De moderne mode brengt mede dat de vrouw, die vroeger zooveel gevoeliger was voor kouvatten dan de man, thans juist meer gehard is. Vroeger waren vrouwen na een hal altijd verkouden. omdat zij het decollete niet gewend waren. Als men tcgenwoordig in den trein een raampje wil open hebben kan men er zeker van ziin dat het in 99 van de 100 ge- va'len niet meer de vrouw is die last van tocht heeft, maar dat het protest tegen d« zoo heilzame frissche lucht tocht is bu rners niets anders van den kant der man nen komt. Prof. Friedberger is, zooals zich laat be- grijpen, over de mode der mannen in het ge- heel niet te spreken. Dat de heerenkleeding, zelfs in deze periods van sport, zoo weinig de hygienische richtsnoeren der damesmode vo'gt, zoekt de schrijver in de grcotere stand- vastigheid der heerenmode, die bovendien nog in een land wordt geschapen, dat op dit gebied bijzonder conservatief is. Zeker ligt het cok aan de goede kwaliteit der stoffen at aan dergelijke factoren, dat de uiterlijk zoo sympathieke Engelsche heerenmode over de geheele wereld gevolgd wordt. Maar dat wat voor het koelere en meer gelijkmatige Engel sche klimaat past, past niet elders, waar het klintaat een meer continentaal karakter heeft. Het is in de laatste jaren wel iets beter g-i- worden; de hooge boord, het gesteven over- hemd zijn verbannen, en ook de lage schoen vindt meer ingang. Maar welke onzinnig- h-eden vindt men nog altijd! Terwijl de borst der vrouw onbelemmerd blijft, is voor den man juist het hooge vest mode; en na de „zoo sympathieke hoedlooze mode" is het aan de stroohoeden-fabrikanten gelukt, het publiek een zoo dikken strooien hoed op te dringen, als nooit te voren. Waarom draagt de man niet, evenals de vrouw, in den zomer een lichteii hoed en sandalen; waarom gee» kniebroek als de Tiroler, en, als het warm is, geen halve kousen? In plaats van de dubbele laag van hemd en onderbroek zou zeker aan een combination" de voorkeur zijn te geven. De arm van den man kan, evenals bij de dracht cer vrouwen, in den zomer geheel vrij blijven; en hetzelfde geldt voor den hals. „Dove viene il sole, non viene i! medico". (Waar de zon komt, komt de dokter niet Geen ondoelmaiiger kleedingstuk, vooral in den zomer, dan de boord. Dit kleedingstuk is er in de laatste tien jaar wel op verbeterd, maar het blijft ondoelmatig. Een staande boord, die goed zit, is ook een hygienische paradox. Want de boord, die past, moet goed aan hemd en hals aansiuiten; en zulk een aansluiting belemmert de warme vochtige lucht te ontwijkeu, om van den druk op de bloedvaten van den hals te zwijgen. De das doet er dan nog het hare aan toe om de speling tusschen boord en hals te belemme- ren. Het verschil tusschen vrouwen en mannen- kleed-ing komt ook goed uit als men het ge- wicht bepaalt. De kleeding van een echtpaar kortgeleden te Greifswald gewogen gaf de volgende uitkomsten (in gram men): Man. Vrouw gram. gram. onderbroek 191 kousen 20 hemd 170 combination sokken 30 heupband 65 sopophouders 20 japon 118 overh-emd 250 schoenen 350 broek 650 hoed 128 vest buis 1050 741 schoenen 730 hoed 110 boord 14 3229 Intusschen behoeft men geen moeite te doen verbetering van de mannenkleeding t« verkrijgen met behulp van academische be- toogen en propaganda van gezondheids-apos- telen. Die Mode ist Selbstzweck. Zij laat zich niet dwingen om ten behoeve van een dod een middel te zijn. De mannen van het me- de-vak moeten hier den toon aangeven; zij zullen moeten beproeven zich los te maker van de Engelsche— in een ander klimaat gteboren mode en zelven een made te schep- tpen, die ten minste een doelmatige zomerklee- ding voor mannen mogelijk maakt. De hygie- nist blijft hierbij bescheiden op den achter- grond. Dat de man door zijn beroep tot zware klea ding gedwongen is, is niet juist. Wie rwareti lichamelijken arbeid verricht, ontdoet zich van zooveel kleeding, dat hij zoo min mogelijk zweet. Zoo iemand transpireert pas als hij zich's Zondags naar de mode kleedt en uit wandelen gaat. Dit allemaal vertelt de hooggeleerde. Het is cen aardig verhaal en de meeste dames zul len met fcelangstellng, met instemming zelfs, kennis nemen van den inhoud. Wat zijn wij i*toch verstandigen hygienisch en goed- ;koop zullen zij voor zich zelf zeggen E« menig eehtgesoot zal, vol verba zing, "zieh afvragei. hoe het toeh megelij-k is, hoe het in's hemelsnaam tech mogelijk is, dat zoo helachelijk weinig gcwicht zoo belachclyk dutir Isaa weseo J

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7