DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ma DANCING, wm .^11 Til IS I Cafi Restaurant K6tel Jassau-Bergen" Voor het Neutrale Centraie Ziekenhuis. Steun voor de slachtoffers van de Stormramp. De Rustende Jagep Bergen aan Zee. ledercii ^atfrdai- en Zondagavond Vrij entree. V Aufomobielen, Monderd negen en twintigste Jaargang Ifcomiementsprljs Mj voorultbetaUng per 3 maanfleu f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 et Adrertentiepr. 25 ct p. regol, grootere letters naar Brieren franco N.V. Boek- en Handelsdr. yJl Herns. Coster Zoon, Vo.ordam C9, Tel. Adw^ntefr., No, 3, Redaetie No, 38. ZATERDAB 11 JUKI Ruitenlasid No. 135 Dff numttfel bestaat all 3 bladen. 1927 Direcfenr: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Wij ontvingen deze week de volgende bijdragen voor de 3e en laatste inzameling ten bate van het Neutrale Centraie Zieken- huis: Een collecte ten huize van den heer B Mevr. Wed. J. F. B. Mej. N. W Opbrengst van een collecte jgehouden op een gezelligen dag ■Pinkstergeld overgehouden Prom a little Yankee girl Van een verlovingspartijtje Voor het goede doel Het verval van een week van een dienstmeisje Late dienst tractie-personeel Van een vrijgezellin Mevr. H. J. H. Van een ge- wonnen lot Van een zolderopruiming 4.50 25.— 1.— 8.42 2.50 4.94 5— 3.— 1.45 2.50 10.— 3.— 4.50 Totaal 75.81 Bij den penningmeester van het hoofd- comite, mr. Moens alhier, is deze week niets binnen gekomen. De vorige week was bijeen 5708. IOV2 Bijgevoegd van beide inza- melingen75.81 In totaal dus thans 5783.91V& Het is deze week niet veel, maar dat is begrijpelijk omdat thans de stormramp op den voorgrond treedt en 00k Alkmaar den plicht heeft, voor den herbouw van het verwoeste zoo spoedig mogelijk een offer te brengen. Wanneer weldra zooveel bijeen zal zijn, dat de ongelukkigen in den Achterhoek voldoende gesteund kunnen worden, za onze inzameling voor het Ziekenhuis onge twijfeld opnieuw van veler belangstelling en steun mogen profiteeren. Alle omstandigheden is aanmerking genomen, mogen wij deze week nog heel tevreden zijn. Allereerst onze dank aan mevrouw de Wed. J. F. B. voor haar royale bijdrage Zij heeft begrepen, dat een groot werk krachtigen stenn behoeft, als het binnen afzienbaren tijd tot stand gebracht zal moe ten worden. Verder heeft een little Yankee girl ons <f 4.94 gezonden. Het lijkt een eigenaardig bedrag, maar het is de opbrengst van twee dollarbiljetten die, naar den koers van den dag, tegen 2.47 per stuk genoteerd zijn, Dank aan deze onbekende medewerkster Heeft zij misschien nog een familielid in het dollarland, die met zijn millioenen geen raad weet, dan verzoeken wij vriendelijk door hare welwillende bemiddeling he1 Alkmaarsche Ziekenhuis op de lijst der te steunen goede werken te doen plaatsen. Dat men op een verlovingspartijtje nog om het Ziekenhuis denkt is een bewijs, da' de aanstaande echtgenooten practische menschen zijn, die hun huwelijksbootje on- getwijfeld in goed vaarwater zullen hou- den. Bijzonder erkentelijk zijn wij voor de bijdrage van een eenvoudig dienstmeisje, die het verval van een geheele week ten bate van het Ziekenhuis heeft afgedragen. Zij is een van die vrouwen, die vele man- nen ten voorbeeld kunnen gesteld worden. Het Alkmaarsche tractie-personeel der spoorwegen heeft op een avond getoond dat late dienst 00k wel prettig kan zijn. Een der betrokkenen heeft met veel sue ces een raadseltje opgegeven waarvan de oplossing zoo moeilijk bleek, dat er een winstpotje van 2.50 voor het Ziekenhuis kon gevormd worden. Laten wij hier even vermelden, dat de heer Van't Hof, die rijwielbewaarder op het Sportpark is, ons toegezegd heeft, dat hij de helft voor het Ziekenhuis zal afdra gen van alles wat hij Zondagmiddag, tij- dens het bezoek van den voetbalwedstrijd, zal verdienen. In verband daarmede willen wij nog gaarne even op het mooie van het voetbal- spel wijzen. Het is een interessante sport en het is gezond er naar te gaan kijken. Vooral Zondagmiddag belooft de wed- strijd zeer spannend te worden. Daar het Sportpark nog al een eindje buiten de gemeente ligt, is het zeker wel aan te bevelen zich voor dezen tocht, zoo eenigszins mogelijk, van een rijwiel te be- dienen. Op het Sportpark is daarvoor bij den heer Van't Hof een plaats te vinden. Melden wij, last not least, dat een Vrij gezellin ons hart veroverd heeft in de meest onschuldige beteekenis natuurlijk door ons een bijdrage van 10 te doen toekomen. Als alle vrouwen waren zooals zij, zou- den er heel wat minder ongelukkige huwe- lijken zijn gesloten. Hedenmorgen ontvingen wij nog van mevrouw H. J. H. een bedrag van 3 voor een gewonnen lot, terwijl van andere zijde bericht kwam, dat bij een zolderopruiming 4.50 voor het Ziekenhuis voor den dag is gekomen. Jammer, dat de schoonmaaktijd voorbij is. Er zijn misschien nog heel wat zolders die verborgen schatten bevatten. Laat ons de volgende week nog eens me dank mogen constateeren, dat de offervaar- digheid voor de slachtoffers van de storm ramp toch velen 00k niet ons Ziekenhuis deed vergeten. zeer &oede bewaary - aqderen koud laat.. Wederom is een cycloon over een der mooiste deelen van den Achterhoek gegaan en, als een voorttrekkeni leger in een vijande- lijk land, heeft hi] op zijn baan alles ver- woest, wat weerstand aan zijn ruwe kracht wiide bieden. Zijn weg is geteekend door mines en ont- wortelde boomen, door vernieling en dood. Onvoorzien is die kracht losgtbroken, voortgedreven en weer verdwenen, en in weinige minuten hebben honderden hun kost- baar bezit zien verwoesten. Daken werden afgerukt, muren verbrok- keld, huizen en stallen zijn ingestort en niet overal heeft men aan den doodelijken greep van deze vernietigende kracht kunnen ont- komen. Er zijn slachtoffers ditmaal, dooden en ge wonden. Naar ziekenhuizen te Groenlo en elders zijn de ergst getroffenen vervoerd, mannen, vrouwen en kinderen waarvan er een aantal op wreede wijze gedood zijn of aan hun ernstige verwondingen zijn be- zweken. In den Achterhoek, de uitgezochte streek voor pensiongasten, het aan natuurschoon zoo rijk bedeelde hoekje van ons land, waar nu alles een weelde van levend groen is, ligt een smalle weg van dood en vernieling. Honderden hebben alles verloren, zijn dak- loos en bezitten niet de middelen uit eigen krachten weer op te bouwen wat zij na lange jaren van ingespannen arbeid hadden ver- kregen. Jaren lang is er door zoo velen van die kleine boertjes gewerkt en gezwoegd, meter na meter is hun bouwland gegroeid, stal na stal is hun plaatsje vergroot. Plotseling pakken loodgrijze wolken zich samen en uit de dreigende luchten schiet de klauw van den cycloon neer en rukt in enkele seconden al dat kostbaar bezit uit elkaar. Boomen ontwortelend, huizen vei-woestend, trekt de vernielende kracht verder, naar andere dorpen, waar men van het naderend gevaar nog geen besef heeft. Bij honderden is groot en klein vee ge dood of verminkt, geen vijandelijk leger zou duidelijker sporen van verwoesting kunnen achterlaten. In Schiller's onsterielijk Lied von der G1 o c k e staat de vader van het gezin, nadat een brand zijn bezittingen verwoest heeft, een oogenblik bij de mines van zijn huis. Maar dan beseft hij, dat hij toch nog niet alles verloren heeft, dat zijn grootste bezit, zijn gezin, behouden is gebleven. Was Feuer's Wut ihm auch geraubt Noch ein Trost ist ihm geblieben Er zahlt die Haupter seiner Lieben Und si ehihm fehlt kein teures Haup t. Die groote troost is lang niet alle slacht offers van deze natuurramp gebleven. Er zijn een achttal dooden, welker verlies in geen enkel opzicht vergoed kan worden. En niet iedereen is als de vader in Das Lied von der G1 0 c k e dadelijk weer in staat er op uit te trekken om elders weder op te bouwen wat thans verloren is gegaan. Er zijn mannen en vrouwen, die te oud of te zwak zijn om nog eens opnieuw dat levens- werk van jaren zwoegen en sjouwen te be- ginnen, er zijn er, wien alle geldmiddelen ontbreken om in dezen tijd eenige kans van slagen hebben, er door eigen krachten weer boven op te komen. Maar rampen als deze worden door ons volk als nationale rampen gevoeld. Dan verdwijnen de grenzen van steden en provincies, dan weten wij, Hollanders, dat er in een deel van ons land een harde slag is geyallen en dat wij bereid moeten zijn dadelijk naar onze beste krachten te helpen Zoo is het gegaan toen een wervelwind Borculo teisterde, zoo zal het 00k nu weer gaan, nu een tweede cycloon nieuwe slacht offers gemaakt heeft. Men hoort beweren, dat het nu minder erg dan in 1925 is geweest, men hoort zelfs ver- kondigen, dat men aan die cyclonen gewend begint te raken en dat het niet aangaat zich daarvoor telkens zoo uit te sloven. Dat zijn de egolsten, de sthrie'en, die al- leen aan ziehzelf depken, wien het lot van BERGEN. IEDEREN DAG MIDDAG- en AV0NDC0NCERT. Om teleuistelling te veorkomeu. De mo- gelijkheid bestaat dat met de concours- drukte Zondag 12 en 19 Juni, tusschen 15 uur en 69 uur geen plaats in de ZALEN is te bekomen, des avonds na 9 uur zijn de zalen wederom vrij. Want het is niet waar, dat de ramp nu minder groot is dan toeni Borculo is geteis- terd, maar zelfs al: was het wel zoo, dan is de betrokken streek nog zoo zwaar getrof- fen, dat aller huiip dringend geboden blijft. 'En al kwamen er steeds weer nieuwe cyclo nen, dan nog zou dit niet kunnen rechtvaar- digen, dat men werkeloos toezag hoe land- genooten ten onder gaan. Waar de weg geteekend is door balken en steen, moet, binnen weinige maanden her- bouwd zijn, wat thans vernield is geworden. Opbouw van het verwoeste. Dat is een pro- bleem dat in alle oorlogvoerende landen de laatste tien jaren aan de orde geweest is en dat overal op zoo schitterende wijze een op lossing heeft gevonden. Wie herkent nu nog de slagvelden waar nieuwe stadjes en dorpen verrezen, waar we- gen langs vruchtbare velden in het groen van boomen en struiken liggen. Overal heeft de scheppende hand het gewonnen van de vernielende vuist. En zou men dan in ons landje, dat buiten den oorlog bleef, dat een zoo veel kleinere taak van opbouw heeft, niet bij machte zjjn de baan van een cycloon onzichtbaar te maken? Wij, Hollanders, die altijd gereed zijn te geven wanneer rampen onze buren treffen, zullen nogmaals toonen offervaardig te zijn als het ons eigen iandi en ons eigen volk be- treft. Reeds is de actie begonnen. Het Roode Kru-is en andere min of meer officieele lichamen hebben dadelijk de handen uit de mouwen gestoken, het zal slechts een kwestie van geld zijn om binnen afzienbaren tijd elk spoor van deze verwoesting te doen verdwijnen. Een nationaal comity heeft een oproep ge- daan: 'Nederlanders helpt Uw eigen landge- nooten! Over geheel ons land zijn de kosten van wederopbouw heel gemakkelijk te dragen. Welnu dan, aangepakt! Elke plaats van eenige beteekenis organiseere een actie om in zoo kort mogelijken tijd een zoo groot moge lijk bedrag bijeen te kunnen brengen. Als straks huis aan huis een bijdrage voor de slachtoffers van de stormramp gevraagd wordt, moet ieder bereid zijn daarvoor een offer naar vermogen te brengen. Ten slotte nog eenige mededeelingen. Zoo als wij gisteren reeds publiceerden, is hier ter stede een comiite gevormd, dat door wijkin- deeling en lijstencirculatie een beroep zal doen op aller medewerking. Als ieder thans hetzelfde of meer wil geven dan men vroeger voor Borculo heeft geofferd, zal Alkmaar in den lande geen slecht figuur maken. Wij willen er daarnaast nog gaarne aan herinneren dat men door het gebruik van Rioode^Kruis-postzegels een zeer goed werk doet omdat het Roode Kruis, dat de meer- waarde dezer postzegels ontvangt, de groote organisatie is, die bij rampen als deze daad- werkelij'ke en financieele hulp verleent. Een openbare inzameling in onze courant houden wij niet. Wil men evenwel op ons bureau zijn bij drage brengen, dan zullen wij dagelijks gaarne verantwoorden wat binnen komt en het totaal aan den penningmeester van het plaatselijfc comitd afdragen. Moge weldra blijken, dat Alkmaar haar naam als offervaardige gemeente 00k mi weer voor heel ons vaderland hoog houdt. CFilNA. DE BURG EROQR LOG. De behandeling Van de gewonden te Hankau. De tallooze met gewonden geladen treinen, die blijven aankomen, bieden een verschrikke- lijken aanblik. De gewonden worden vervoerd in beestenwagens en liggen in het vuil, velen zonder eenig verband. Bij aankomst te Han- cau zijn zij verplicht om onverzorgd te blij ven liggen, totdat zij plaats kunnen krijgen in de tiokvolle hospitalen der buitenlanders, of de zalen van het pesthuis der Chineezen- stad. Er heerscht een verschrikkelijk gebrek aan artsen en geneesmiddelen, doordat de Amerikaansche en Britsche artsen voor het meerendeel door de bevolking zijn wegge- jaagd1. Tsjang Tso Lin en Tsjang Kai Sjek. Draadloos wordt gemeld, dat volgens be richt van het Chineesche Persagentschap de leiding van de Kantonneesche troepen het vredesaanbod van Tsjang Tso Lin heeft af- gewazep, waarbij deze zich bereid yerklaarde de drie democratische beginselen van Soen Jat Sen te erkennen. Zij is n.l. van meening, dat dit vredesaanbod slechts ten doel had Tsjang Tso Lin de gelegenheid te geven een periode van rust te verkrijgen tot het reorga- niseeren van zijn voor den strijd ongeschikt geworden leger. De plannen van Tsjang Kai Sjek. Generaal Tsjang Kai Sjek heeft aan een persman meegedeeld, dat hij en de christen- generaal Feng Joe Hsiang samenwerken bij den opmarsch naar Peking en dat Jen Sji Sjan, de model-gouverneur der provincie Sjansi, eveneens met Nanking samenwerkt, Drie legers zullen, zoo deelde Tsjang nog mee, naar Peking oprukken: een onder be vel van generaal Jen uit de provincie Sjansi, een onder generaal Feng, die noordwaarts uit de provincie Honan langs den spoorweg PekingHankau zal oprukken en een onder Tsjang zelf, dat noordwaarts zal oprukken langs den spoorweg SjanghaiPeking, met Tientsin als eerste doel. Tengevolge van de weigering der Britsche autoriteiten om hcv gebruik toe te staan van het roll end materiaal van den spoorweg SjanghaiNanking, heeft Tsjang Kai Sjek maar een trein tot zijn beschikking voor het troepenvervoer tusschen Nanking en de noor- delijk daarvan gelegen stad Hso^sjaufoe. FRANKRIJK. D'E FRANSCHE PER'S EN DE REGEERING. Als voorbeeld van hetgeen er tegenwoordig in Frankrijk straffeloos in de pers tot regee- ringspersonen kan worden gezegd, diene de volgende tirade van Daudet in de „Action Frangaise": „Dient er opnieuw aan te wor den herinnerd dat de regeering van dit re- schitterende afwerking, f 2200.—. Vertegenwoordiger voor N.-Holland: KLAAS BAAS, Kennemerstraatweg-102106. Telefoon 851. schanst heeft in de bureaux der Action Frangaise", waarvan de toegangen versperd zijn en door een groot aantal gewapende aan- hangers worden bewaakt. Het lijkt onwaar- schijnlijk, dat de regeering onder deze om standigheden zou willen beproeven de ar- restatie met geweld door te zetten, hetgeen bloedvergieten zou veroorzaken en daarmee martelaars maken. Maar dit geval blijft daarom een niet minder bedenkelijk voorbeeld en geeft de uiterste linkerzijde weer aanlei- ding tot het verwijt, dat rechtsche veroor- deelden veel minder krachtig worden aange pakt dan linksche. i Een motie vdn vertrouwen. Na de rede van Barthou in de Kamer wer den drie moties ingediend, waarvan Poincare die van Cazals aanvaardde, welke de verkla- ringen der regeering goed'keurt en het ver trouwen in haar uitspreekt, at zij, onder eer- biediging van de republikeinsche wetten en de veiligheid des lands, het werk van den democratischen en socialen vooruitgang ver- zekert. De Kamer nam de motie van ver trouwen in haar uitspreekt, dat zij, onder eer- HET LUCIFERSMONOPOLIE De Kamer verwierp met 281 tegen 243 stemmen het voorstel tot behandeling van het gime van moordenaars (hiennede is de repu- bliek bedoeldl), na mij door zijn rechtbank van knechten, als rechters vermomd, tot vijf maanden gevangenisstraf zonder uitstel te hebben veroordeeld, niet gedurfd heeft mij in de gevangenis te werpen En Daudet wijst er op, dat hij als veroordelde elke week zijn onbetrouwbare rechters bij den kraag vat en door elkaar schudt met de rust van straf feloos uit te gaan en in volmaakte vrijheid! Niet minder erg is wat de communist Vail- lant-Couturier in de „Humanite" den „igno- ble" Barthou (minister van justitie nog wel naar het hoofd slingert in verband met de voedselstaking van eenige anarchisteu. „Ter- wijl sedert vier dagen", zoo schrijft hij, „twee politiebeambten de ademhaling, den slaap en de minste beweging beloeren van onze kame- raad Suzanne Girault, die in het hospitaal Saint-Louis aan het bed is gekluisterd, zijn de anarchisten Lauzille, Girardin en Bucco aan hun 18en dag van voedselstaking ter yerdediging van een tot dusver aan alle poli- tieke gedetineerden toegekend recht: de ver- mindering van hun straf met een kwart ge- deelte. Lauzille en Girardin zijn, aan het einde hunner krachten, naar het hospitaal Cochin vervoerd. Zal men ze laten sterven? Zal men pogen ze met geweld te voeden? In het eene zoowel als in het andere geval zal de verfoeilijke „Petit-Barthou" wel zijn aan- deel nemen aan de ploertige wreedheid der onderdrukking. Hij zal dan zijn vollen plicht als beul hebben gedaan!" COMMUNISTEN EN ROY A LISTEN. Voortzetting van de interpellatie- Cachin. Leon Daudet heeft zich in de „Action Francaise" ver- sckanst. Het oratorische steekspel over de houding der regeering tegen de communisten naar aanleiding van de interpellate van Cachin is gistermiddag in de Kamer voortgezet, Bar thou zette met meer succes dan Sarrau de vorige week uiteen, dat de regeering tegen- over het communisme haar plicht had ge daan. Daarin vond Blum aanleiding in een uitvoerige rede het socialisme boven het com munisme aan te prijzen en te betoogen, dat m^en er niet komt met vervolgingen, doch slechts met de invoering van steeds ingrij- pender democratische hervormingen. Poin care antwoordde toen weer, dat men de re geering niet verwijten mag, daaraa-n niet te denken nu zij in den Senaat een sociale ver- zekeringswet verdedigt en van den gunstiger financieelen toestand gebruik maakt om de pensioenen te verhooge. Het was alles zeer theoretisch en evle argumenten wezen er op, hoe sterk de verkiezingen van het volgend jaar haar invloed reeds doen gevoelen. In moeilijker omstandigheden dan deze aanvallen der socialisten en communisten in de Kamer, brengt de regeering de houding van Leon Daudet, die verre van zich van- daag, zooals hem was aangezegd, aan te meldep om zijn vij'f maanden gevangenis straf te ondergaan, zich duurzaam ver- eenige artikel van de ccmventie in zake de kwestie van het lucifersmonopolie. De regeering had de vertrouwensvraaf niet gestdd. •- - ENGELAND. DE VERKIEZING IN DEN IERSCHEN VRIJSTAAT. De regeering behoudt de meer- derheid. De verkiezingen voor het nieuwe parle- ment hebben in den Ierschen Vrijstaat plaats gehad. Er zijn 376 candidaten voor 152 zetels. De twee partijen, welke in deze verkiezin gen tegenover elkaar staan zijn de ministeri- eele partij en de partij van de Valera. Zooals men weet, wenscht laatstgenoemde afschaf- fing van den eed van trouw aan den koning Algemeen wordt aangenomen, dat de mi- nisterieele partij een groote meerderheid heeft behaald. ALBANIe. HET ALBANEESCHE CONFLICT.' iv Nog is de Balkaneesche onweersbui niet overgedreven en al heeft men algemeen het conflict Belgrado-Tirana niet als ernstig op- gevat het is thans reeds van zoo langen duur, dat er weinig voor noodig is om he' ernstig te doen worden. Albanie blijft protesteeren bij den Volken- bond, heeft gezorgd dat haar protest aan de leden van den Raad is doorgezonden. Doch 00k Joego-Slavie laat zich niet onbetuigd en de Albaneesche lezing onjuist zouden zijn en schreeuwt moord en brand over dingen die in dus hoognoodig correctie behoeven. Daarmede houdt de zaak echter niet op Volgens geruchten uit Belgrade zou thans 00k de Albaneesche gezant aldaar, na her- haaldelij'k zijn regeering tot matigheid te hebben aangespoord uit de Joego-Slavischs hoofdstad vertrekken. Daardoor zou de verbreking der diploma- tieke betrekkingen tusschen de beide kibbelen- de landen een feit geworden zijn zou het conflict dus wel degelijk ernstige afmetingen hebben aangenomen en zou het inderdaad noodzakeliik zijn dat de Volkenbondsraad' zich met dit nieuwe Balkanrumoer gaat be- zighouden. Dit laatste kan echter nog overbodig wor den, wanneer Frankrijk, Engeland en Italic aan hun voornemen te itervenieeren gevolg geven. De gezant te Belgrade teruggeroepen. De Albaneesche gezant te Belgrado, Tsena bey, heeft van zijn regeering instruc- tie gekregen de Zuid-Slavische hoofdstad te verlaten. De gezant zou hebben verklaard, dat hij met Achmed bey zou breken. Tsena bey blijft te Belgrade. De Albaneesche gezant te Belgrado, zoo verneemt de correspondent van het ,3erl. Tag." aldaar, moet in den bring zijner, vrienden hebben verklaard, dat hij er niet aan denkt, aan de opdracht van zijn regee- ring, Belgrado te verlaten, ALKMAARSCHE GOURANT t BBS

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1