Alkmaarscbe Courant FEUILLETON. Honderd negen en Mgsta Jaargang, BinnenSand No. 13S 1927 naamlau 13 Juni. Radio-hoekje Dinsdag 14 juni. Hilversum, 1050 M. 12.Politieber. 12.35 •—2.Lunchmuziek door het Trianon Salon Trio. 5.00—6.45 Vooravondconcert door het A. N. R. O.-orkest, o.l. v. Nico Treep, Dina RuynemanBecht, sopraan en declamatri- ce. 6.457.15 Engelsche les voor gevorder- den. 7.157.45 Engelsche conversatieles 7.45 Politieber. 10.30 Persber. 8.10 R. K. Radio-avond, in Nijmegen. la. Marche Lor' raine, Ganne. b. Le Roche Fantome, Stasz (Canisius Harmonie van de K. O. V.). 2 Korte rede door den heer J. L. v. Mulukom pastoor der St. Antoniuskerk Nijmegen 3a. Gloria, uit Missa St. Theresiae ab infante Je su, Refice, b-Kyrie, Offertorium, Sanctus, Be nedictus, uit Missa. In feste Assumptionis B. M. V., Andriessen. Tan-turn Ergo, Frey (St. Franciscus-zangkoor, Orgel, A. Tromp) 4. Variations symphoniques, Boelmann Schaepman, cello. A Martens, piano). 5 Toespraak van den Rector Magnificus der R. K Universiteit, Prof Dr. W. Mulder S fia Tu solus, qui facis mirabilia, Des Pres b. Paaschlied (Oud Paaschlied- uit Twente) Diepenbroek. (Nijci Gem. Missiekoor) 7a nDuet: De gevanigenisaria uit „Troubadour'\ Gounod, b. Duet uit de Jahreszeiten: I-hr, schonen aus der Stadt, kommt her, Haydn TMevr. VekemansTopema, sopraan. Cor i/Wygers-tenor). 8. Vioolsonate A. dur Franck, (Mevr. Meyer-Verhoeven, viool, -Martens-piano). 9. Suite Arlesienne, Bizet 1 ifPastorale. 2. Menuetto. 3. Intermezzo (Cani sius Harmonie). Dentry, 1600 M. 11.20 Daventry-kwartet en solisten (contra alt,tenor, piano). 1.20 ,2.20 Victor Olof Sextet. 3.15 Voorlezing: Pri de and1 pre judice. 3.20 Muziekles. 4.05 Fran sche les. 4.35 Lezing: The shadow of the stars. 4.50 Orkestconcert. 5.201 Causerie. 5.35 'Kinderuurtje. .6.20 Dansmuziek. 6.50 Tijds weerber., nieuws. 7.05 Dansmuziek. 7.10 (Lancashire versus Surey. 7.20 Lezing: The plain man. 7.35 De sonates van Beethoven, pianomuziek. 7.45 Lezing: Eclipses-Transits of Venus. 8.05 Het Modern Chamber Or chestra". J. Thome, bariton. 8.30 Gedichtem voorlezing, Orkestconcert. 9.20 Weerber nieuws. 9.35 Weerber. 9.40 Lezing: Music and the ordinary listener. 10.00 Variete 10.50 Liedjes door Clara Evelyn. 11.05 12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 10.50- 11.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert 5.055.55 Trioconcert (piano, viool, cello) 9.0511.00 Fragmenten van „Samson et Dalila", St. Saens. Langenberg, 469 M. 1.252.50 Orkestcon cert. 5.50'6.50 Orkestconcert. 8.309.15 Vroolijk uurtje. 9.20—10.35 Hans Phitzner's werken. De componist a d. piano. T. Debiiser sopraan. D. Feldin, cello. 10.50 Sluiten Konigswusterhausen, 1250 M. 12.207.40 Lezingen en lessen. 8.30 „Die Spanische Nachtigall", o-perette van Leo Fall. Hamburg, 394, 7 M. 12.503.10 Orkest concert. 4.355.20 Orkestconcert. 8.20 11.10 Die schone Helena", burlesque-opera in 3 acten van Offenbach. Daarna dansmu ziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek 8.2010.20 Galaconcert. De kapel van het le Regiment van de Grenadiers, met een cau serie: De la musique au front beige. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaa-r te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op: 8, 9 en 10 Juni 1927. Leege kinderporte monnaie, dasspeld, alpaccabeursje, portemon naie met inhoud, rozenkrans, grijze pet, doos je met moertjes, koperen straalpijp. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen, anders taande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: 8, 9 en 10 Juni Kinderportemonnaie met inhoud, J. van Wes ton, Metiusstraat no. 18; vulpenhouder, D. B. Dirks Beenders, Lindenlaan 85; schuier- tje, G. Kaay, Vogelenzang 19; postzegel al bum, W Bruin, Paul Krugerstraat 5; bank biljet, P. Pover, 2e Kanaalstraat 6; hand werkje wol en kunstzijde, K. Poeze, Spoor- straat 53; broche, H. Bulthuis, Kennemer- straatweg 36; portemonnaie met inhoud, K de Vries, Stuartstraat 40; pa-dvindersmes, C. Jaspers, Akerslaan 8; sigarenpijp, C. Pater, Oudegracht 207; koralenhalsketting, J. I<os Naar het Engelsch van Dorothea Gerard. Door Mr. G. Keller. 45) HOOFDSTUK NEGEN. Een samenkomst. Eindelij-k alleen en bevrijd van de drukke hulpvaardigheid van Malania Petrouwna, stood Katya van de sofa op, waarop men meen-de dat zij sluimerde, en ging naar haar lessenaar. Onder het deksel lag een groote enveloppe met stukken. Met trillende vingers haalde zij deze er uit, en toen zij er een blik cp had geworpen, viel zij neer op den diohtst bijzijnden stoel, bevende over al haar leden. Het waren papieren van Katya Malkoff, wel- ke zij in haar handen hield. Dat beteekende natuurlijk, dat zij in de verwarring van den vorigen avond aan Tadeusz die van Nationka Sagorska had ter hand gesteld. Zijn gelijk- moedigheid, de afkondiging in de kerk,' zelfs die onbegrijpeliike opmerking omtrent haar voornaam, dat alles werd haar nu maar al te duidelijk. De toestand, die gister inderdaad al zonderling genoeg was, was nu honderd- maal ingewikkelder geworden. Nu hare da- den haar zoo luide beschuldigden, kon zij het hem haast niet aannemelijk maken, vreesde zij, dat de verwisseling niet opzettelijk had plaats gehad. Maar, hij mocht haar gelooven of niet, zij wilde hem geen uur langer om ter, Tuinstraat 10; rozenkrans in etui, P. Klaver, van Leeuwenhoekstraat 2; knipmes, C Slikker, Baansingel 32a; hondenpenning l.kl. no. 547; zw. damestaschje inh. zakdoek, L. Schoonhoven, Magdalenenstraat 10; dou ble damesarmbandborloge, J. Nierop, Lief- delaan 5; doosje met houtschroefjes, B. Bol, Doelenstraat 12; steekschop, J. Oly, Nieuw poortslaan 77; Mariabeeldje in etui, J. G. Veel, Wagenmakersstraat 4; hondenpenning 2e. kl. C. Tullenaar, Boezemsingel 12; por temonnaie met inhoud, L. Hoogstadt, 2e. Landdwarsstraat 7; school etui, M. van 't Hof, Rochdalestraat 26; portemonnaie met inhoud; A. van Ruiten, Middenstraat 9; rij wielbelastingmerk, M. Koppel, Wolf pad 8. Wanneer men weder. in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van po litie. HET ZEVENDE LEERJAAR. Op vragen van het Tweede Kamerlid Al- barda in verband met het tijdstip, van indie- ning der memorie van antwoord nopens de wetsontwerpen tot wijziging van de artikelen 56, 97 en 203 der Lager Onderwijswet en van artikel 3 der Leerplichtwet, heeft de mi nister van onderwijs, kunsten en wetenschap- pen geantwoord: I. De indiening van de memorie van ant woord betreffende de ontwerpen van wet tot wijziging van de artikelen 56, 97 en 203 der Lager Onderwijswet 1920 en van artikel 3 der Leerplichtwet is vertraagd ten gevolge van het verzamelen der in het voorloopig verslag (bladzijde 2, onderaan) nader gevraagde ge- gevens. Naar alle waarschijnlijkheid zal die indiening in den loop der volgende week 1 kunnen plaats vinden. II. Daar deze vertraging vermoedelijk tot gevolg heeft, dat de openbare behandeling van die wetsontwerpen in de Tweede Kamer nog voor haar uiteengaan niet zal kunnen plaats hebben, zal bij de memorie een nota van wijziging worden gevoegd tot verscbui- ving van den datum voor de algemeene invoe- ring van het zevende leerjaar. BROEDERTWIST. Op de steenfabriek Ruiterswaard te Zuili chem heeft H. L., baas op die fabriek, bij een twist zijn broeder S. L. met een mes een diepe buikwonde toegebracht. De getroffene, voor wiens leven men vreest, mag niet ver- voerd1 worden. INBRAAK IN EEN JUWELIERS- WI'NKEL. Zaterdagnacht is ingebroken in den goud- smidswinkel van de firma S., aan den Nie- wen Binnenweg te Rotterdam. Volgens voor- loopige opgaaf worden vermist 40 gladde ringen, 16 gouden colliers, 50 tot 60 gouden dames- en heeren-armbandhorloges, 40 ver- schillende ringen met steen, 5 dunne gou den kettingen, 7 kristallen flacons en eenige beursjes t-er gezamenlijke waarde van onge- veer 2000. De heer,S. was tegen inbraak verzekerd. EEN VUURBOL. De nachtpolitie te Heerenveen heeft Vrij- dagmorgen ongeveer 3 uur een zeer helderen vuurbol gezien, die zich uit het westen in noordwestelijke richting bewoog. Het licht was zoo sterk, dat men op het torenuurwerk te Heerenveen duidelijk kon zien hoe laat het was. HET DOEN ONTSPOREN VAN EEN TRAM. Eenigen tijd geleden werd zekere v. H, bankwerker bij de Tramweg-Mij. Zutphen— Emmerik en gewezen staker, gearresteerd op vermoeden, dat hij in Maart 1926 tijdens de staking een tram heeft doen ontsporen. iDt was de eerste maal dat in ons land op grond van art. 164 Wetboek van Strafrecht door de justitie een onderzoek werd inge- steld. Van H. bleef thans zijn onschuld volhouden en is gisteren buiten vervolging gesteld. Er zal thans namens hem bij de rechtbank te Arnhem een verzoek om schadevergoeding worden ingediend. LANDELIJKE FEDERATIE VAN PERSONEEL IN OPENBAREN DIENST. Zaterdag is in het gebouw van het Plaat- selijk Arbeidssecretariaat te Amsterdam een algemene vergadering gehouden van den Ne- derlandschen Federatieven Bond van perso- neel in openbaren di-enst. De heer Kemp, een der medeoprichters der federatie, heette de aanwezigen welkom. Spr. wees er op, dat in 1926 een werfmaand door het N.A.S. en het P.A.S. is gehouden, waar- door het ledental van den Nederl. Federatie ven Bond met 50 is vermeerderd. Toch heeft het ledental de 5000 nog niet bereikt. Vervolgens opende de heer Schilp, de voor- zitter der afd. Amsterdam, het congres. Hij herinnerde er aan dat de aansluiting bij de d-en tuin leiden. Eenige oogenblikken bleef zij stil zitten, peinzend over de wijze, waarop zij het moest aanleggen, maar daarop haalde zij, altijd nog doodsbleek, maar plotseling ook zeer kalm, een blad schrijfpapier uit haar lesse naar, en begon met een reeds vaster gewor den hand te sehrijven. De onmogelijkheid om de zaak nog langer uit te stellen, had haar plotseling die geestkracht gegeven, welke haar zoo lang had ontbrol en. Zij deelde hem mede, dat zij hem zonder uitstel moest spre- ken, en wel volstrekt alleen. Zou hij haar om drie uur willen ontmoeten op de bank naast het' groote kruisbeeid in de open ruimte in het bosch, een plek, welke hun beiden goed bekend was? Dat wat zij hem te zeggen had kon niet medegedeeld worden tusschen de dunne muren van de villa Olympia. Lang voor het drie uur had geslagen op de kerkklok van Zakiew, zat zij te wachten op de door haar bedoelde bank, vol angst het oog gericht houdend op het smalle pad tus schen de bruine stammen van de dennebom- men. Hier lagen geen vergeelde bladeren, of verwelkte bloemen, niets anders was op den grond te zien als groote verweerde paddestoe- len, die, zooals zij tusschen de boomen ver- spreid lagen, deden denken aan een partij ge broken aardewerk, achtergelaten door een of andere monsterpicnic, blijkbaar van reuzen. Maar met de licht'e rottingslucht, welke zij Verspreidden waren zij een duidelijke aan-wij- zing, dat de komer ten einde was, die kostelij- ke zomer, welke voor Katya alle heerlijkheid en alle verwarring van een droom had opge- leverd. Nu en dan ging haar blik van het roode vakinternaflonaie met gebracnt neeft-" wat men er van heeft verwaclit. Immers de roode vakinternationale eischt oph-effing der, kleine federaties. En wij moeten ons daarte- gen met hand en tand verzetten. (Prof. Man- noury protesteerde tegen de woorden van den voorzitter, die vijandelijk zijn aan de in- ternationale gedachte: „foei, is dat interna- tionale broederschapAls de roode vak internationale behoo-rlijk was ingelicht, dan had zij moeten weten dat het N.A.S., al is het ook klein, een der beste bataljons van de roode vakinternationale is. Spr. zette hierbij uiteen wat het N.A.S. deed en nog doet in de revolutionnaire beweging. De agenda vermeldde o. a. een referaat over „De beteekenis van de wijziging der Onge- vallenwet voor het personeel in overheids- dienst door dr. H. Koch, een inleiding over de aangebrachte wijzigingen in de Pensioen- wet 1922 door J. Schenk en een referaat over de doelmatigheid van gemeenschappelijken in- koop, door W. F. Bla-auw. Betreffende collectieve verzekefing en par- lementairen arbeid zijn door het bestuur voorstellen ingediend. VERNIEUWING ZILVEREN MUNT. Het Tweede Kamerlid van Gijn heeft den minister van financien de volgende vragen gesteld Acht de minister het niet wenschelijk om, nu 's Rijks Munt niet voldoende van werk is voorzien, om de vaste arbeidskrachten, daar- aan verbonden, en de kapitalen, daarin gesto- ken, volledig productief te maken, van die omstandigheid gebruik te maken om als aan- vullend werk over te gaan tot een hervatting van de in Mei 1924 geschorste geleidelijke vernieuwing van onze, voor een deel tamelijk versleten, grove zilveren munt (rijksdaalders, guldens en halve guldens), betgeen ten ge volge van de wet van 27 November 1919 (Staatsblad No. 789), met beduidende finan- cieele voordeelen zij het dan voorshands ten voordeele van de muntfondsen ge- paard zoude gaan? Is het den minister bekend, dat de tegen- woordige Indische regeering en de tegen- woordige directie van de Javasche Bank, evenals de Muntmeester van 's Rijks Munt .zich tegen het denkbeeld van de Staatscom- missie voor het Muntwezen ,om de bovenge- noemde wet weder in te trekken, en voor de verder aanmunting van guldens met een ge- halte van 720/1000 hebben verklaard? JACHTWET 1923. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft ter zake van de toepassing en uitvoering der Jachtwet 1923 aan de drie centrale landbouworganisaties geschreven: dat hij met <de commissarissen der Koningin overleg heeft gepleegd over het uitschakelen van hun adviezen bij de behandeling van aanvragen om vergunningen ex art. 60 der Jachtwet 1923. Eenstemmig van oordeel, dat zij bij die behandeling van het geven van ad- vies kunnen worden uitgeslo-ten, zijn -de com missarissen niet. Zoo wordt o.a. het volgende naar voren gebracht: Een vergunning ex art. 60 der Jachtwet 1923 leidt zoo goed als zeker tot het voor- handen hebben van een vuurwapen. In dit verband wordt, met het oog op de verant- woordelijkheid van een commissaris der Ko ningin voor de openbare orde in zijn ambts- gebied, de aandacht gevestigd op het groote belang, hetwelk een commissaris der Konin gin erbij heeft om ten aanzien van het ver- leenen eener vergunning zijn meening te kunnen uitspreken. Door mij aldus de mi nister wordt dit belang zeer zeker inge- zien. Mede gelet op het feit, dat, zooals te- recht wordt opge-merkt, de arbeid aan de be handeling der aanvragen bij de griffie gering is en de aanvragen, behoudens een enkele uitzondering, denzelfden dag worden afge- daan, heb ik, gezien de gering*e vereenvoudi- ging, welke door bedoelde uitsehakeling zou worden verkregen, tegenover het belang dat de commissarissen er bij hebben om te blijven gehoord, tot die uitsehakeling vooralsnog niet kunnen besluiten. Hoewel in de thans gevolgde wijze van be handeling dus geen verandering zal worden gebracht, zal de minister zorg dragen, dat de behandeling, voorzoover daardoor de dege- lijkheid niet wordt geschaad, steeds een zoo spoedig mogelijk verloop heeft. DE BIJZETTING VAN GENERAAL VAN HEUTSZ. De commandant van het veldleger, luite- nant-generaal Muller Massis, heeft de vol gende algemeene order uitgevaardigd voor de militairen, die hebben deelgenomen aan de plechtige bijzetting van het stoffelijk over schot van oud-gouverneur-generaal J. B. van Heutsz op 9 Juni 1927. „Na afloop van de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van wijlen den luite- nant-generaal, oud-gouverneur-generaal J. B. van Heutsz op 9 dezer in het Mausoleum pad naar her primitieve beeld aan het kruis vlak bij haar, waarvan de doornkroon ver- borgen was onder een bundel blauwe gen- tianen, door een vrome hand onlangs er op gelegd. Het afdakje boven het kruis, dat blijkbaar ten doel had het beeld tegen regen te beschutten, was met uit hout gesneden kwasten versierd, welke aan touwtjes er aan bengelden. Een onder den voet krakend takje deed Katya haar blikken vol angst naar het pad richten. Ja, dat was hij, die eenzame wandelaar, aan zijn gestalte onmiddellijk te herkennen, tusschen de rossige boomstammen met snelle passen op haaar afkomend. lets zei haar om op te staan en hem tegemoet te gaan, maar iets anders kluisterde haar aan de bank. Met leden zoo zwaar als lood, bleef zij roerloos zitten,den man aanstarend, die tot nog to haar minnaar was geweest, maar die nu, al wist hij het nog niet, weldra als haar rechter op zou treden. Als niet iets zijn gedachten in beslag had genomen, zou hij zelfs nog voor hij bij haar gekomen was, op haar gelaat gelezen hebben, dat er iets ge- wichtigs op til was. Maar blijkbaar hinderde hme iets. Telkens keek hij ongeduldig op, en al op twinfig pas afstands kon Katya zien, dat er een diepe rimpel op zijn voorhoofd lag. „Zoo'n vervelende kerel!" waren de ver- rassende woorden waannee hij zijn verloofde begroette. „Ik zou hem bijna voor een particulieren detective gehouden hebben, hoewel we hier voorwaar niet in Rusland zijn. De man ach- tenvolgt mij sinds vanmorgen in d'e kerk, toen hij mij met alle geweld wilde helpen om je in de buitenlucht te brengen. Zoo'n onbe- op de Nieuwe Oosterbegraafpfnafs te Am- stredam, is het mij een behoefte mijn dank en tevredenheid te betuigen aan alle militairen, die voor deze aangelegenheid onder mijne be- velen hebben gestaan en die, hetzij aan de voorbereiding, dan wel aan de plechtigheid zelve hebben deelgenomen en door hunne toewijding en uitstekende houd'ing tot het welslagen daarvan hebben bijgedragen, zoo, dat deze plechtigheid is kunnen worden een grootsche hulde aan dezen grooten Neder- lander als nationale erkenning van wat hij tijdens zijn leven voor het vaderland heeft ge- wrocht." VROUW EN STEMBUS. Naar „Rondom de Giessen" verneemt is in een dezer dagen gehouden bestuursverga-de- ring van de Staatkundige Gereformeerde kiesvereeniging ter sprake gekomen het feit dat de echtgenoote van een der Staatk. Geref. raadsleden, J. van Noordennen, bij de ge- meenteraadsverkiezing naar 't stemlokaal is geweest. Het bestuur vond, dat zulks niet uitkwam en vaardigde de heeren Candel en Sluimer af om de zaak met den heer Van Noordennen te bespreken. De afgevaardigden wezen het raadslid er op, dat hij had behooren te verhinderen, dat ^ijn vrouw ging stemmen. Door zulks toe te staan, handelde hij in strijd met de beginselen der Staatk. Geref. partij. De heer Van Noordennen liet zich door het bezoek allerminst van zijn stuk brengen en hield tegenover deze beweringen vol, dat zijn vrouw het recht moest hebben om naar eigen goeddunken te handelen. De deputatie zegde den heer Van Noor dennen aan, dat het bestuur verwachtte, dat hij voor het raadslidmaatschap zou bedanken. De heer Van Noordennen toonde zich daar- toe allerminst bereid. Hij zal dus raadslid blijven. Van de kiesvereeniging wenschte hij hierna niet langer lid te blijven. Naar men aan het blad mededeelt, zijn er ook vrouwen van andere Staatk. Geref. we-zen stemmen. ONTVLUCHT EN WEER GEPAKT. Twee van de drie personen, die, zooals ge- meld, als verdacht van verschillende misdrij- ven waren gearresteerd en in een eel te Steen- wijk opgesloten, hebben hun voorloopige ge- vangenis weten te ontvluchten. Door verbre- king van het kijkgat in de celdeur kon een der twee (de derd-e was in de marechaussee- kazerne opgesloten) een pen uitlichten. Met deze pen kon hij de beide grendels van de d-eur schuiven, waarop hij de deur opende. Daarna heeft hij; de grendels van do deur, waarachter zijn kameraad zat, weggescho- ven. Zoo kwamen zij in de celgang. Een zich daar bevindende bank hebben zij vervolgens tegen den muur gezet, zijn daartegen op- geklauterd en hebben zich toen door een tui- melraam naar buiten gewerkt. Niet lang hebben zij echter van hun vrij- heid gen-oten. Des middags 3 uur waren zij ontvlucht en reeds om 6 uur werden zij in een roggeveld onder de gemeente Noordwolcie aangehouen. Op last van de justitie zijn zij nu naar het huis van bewaring te Zwolle overge- bracht. EEN OVERVAL. Zaterdagmiddag vervoegde zich op de terreinen van de N.V. van der Lugt's kisten- fabriek en kuiperij te Rotterdam een on langs ontslagen werkman, die het oogenblik sch-een afgewacht te hebben, waarop een kantoorbediende met de loonzakjes het ter rain overstak. Met de vraag „is er soms weer werk voor mij?" hield hij dozen man een oogenblik staande, maar gaf hem onmiddel lijk een harden slag in het gezicht zoodat de bediende achterover viel. De werkman greep twee loonzakjes en zette het op een loopen. Een der zakjes liet hij- inderhaast weer val- len, maar met het andere, inhoudende 47, is hij aanvankelijk ontkomen. Daar zijn naam bekend was is hij nog denzelfden avond door de politie opgespoord en wegens dief- stal met geweldpleging opgesloten. EEN ONEORTUINLIJKE SPRONG. Op den Paralelweg te Rotterdam reed een autobus Zaterdagavond achteruit om te kee- ren. Zij reed daarbij tegen een lantaarnpaal, die afknapte en omviel. De op het achterbal- con van de bus staande -passagier L. V. zag de aanrijding aankomen en sprong van bus af. Hij sprong echter zoo onfortuinlijk, dat hij juist onder den vallenden lantaarnpaal terecht kwam en kneuzingen aan den rech- terarm en ontvellingen aan de beenen kreeg. DE HUISZOEK1NGEN DER HAAG- SCHE POLITIE. Omtrent de huiszoekingen, die Vrijdag- middag te Leiden en in Den Haag zijn ge- daan wegens het vermoeden van eenig com- munistisch complo-t van Indonesiers, wordt nader gemeld aan- de N. R. Ct. schaamde vent! Hij sluipt sinds ik mijn hotel heb verlaten al maar achter mij aan. Ik heb alle moeite gehad om aan hem te ontkomen." „Maar wat bedoel je Tadeusz? Wie heeft je achtervolgd? vroeg Katya met verbazing. „Dat is meer dan ik je kan zeggen, lieve- ling. Een lange, tanige kerel die aan een bok- king doet denken, en om welke denkbare re- den, kan ik niet snappen, daar ik er volko- men zeker van ben, dat ik hem geen cent schuldig ben. Doch we zullen maar hopen, -dat hij het spoor bijster is geworden. Denk er maar niet langer over, Katya, en vertel me eens wat je op je hart hebt, waarvoor je mij hier hebt laten komen. Weet je wel, lieve schat, dat je je kleur nog niet terug hebt ge- kregen!" Met innige toenegenheid in zijn oogen, maar blijkbaar niet bewust van den ernstvan het oogenblik, keek hij glimlachend op haar neer. Een of andere onschuldige bekentenis, een vluohtige vrijage, of zoo iets, verwachtte hij te hooren, en hij gevoelde zich te zeker van haar liefde om zich door zoo'n kleinig- heid van de wijs te laten brengen. „Kom er maar mee voor den dag, Katya!" zei hij opgewekt, nadat hij haar hand aan zijn lippen had gebracht en bleef voor haar staan, in afwachting maar niet ongerust. „Wil je me geen kus geven, Tadeusz?" vroeg zij bijna nederig, „we zijn alleen." Zonder dien kus, wellicht den laatsten, ge voelde zij niet de kracht en den moed te heb ben om te spreken. Gedurende een oogenblik klemde zij zich aan hem vast met een hartstocht, die hem verrastte, met hijgenden boezen en gesloten De huiszoekingen zijn in de drie reeds ge- noemde perceelen in het Bezuidenhoutkwar- tier tegelijkertijd geschied en wel omstreeks half 3. Bij een der kamerbewoners, die lid ge weest is hij heeft reeds geruimen tijd ge leden bedankt van de Indisch-nationalisti- sche vereeniging Pcrhimpoenan Indonesia, zijn uitsluitend papieren in beslag genomen, waaronder eenige particuliere brieven, in het Maleisch gesteld. De reden waarom de justitie deze meenam, kan volgens den be- irokken bewoner, een jong Indonisch jur-i- disch student, niet anders geweest zijn dan dat men den inhoud ter plaatse niet Icon le- zen. Hij' is er dan ook zeker van, deze cor- respond-entie te zullen terug krijgen zonder dat zij iets bezwarends zal hebben opgele- verd. Persoonlijk verfoeit hij de communisti- sche agitatie. Hij was echter wel bevriend met enk-.le bestuursleden van Perhim-poenan Indonesia. In een der andere perceelen werden behal- ve boekjes en geschriften twee schrijfmachi- nes in bfeslag genomen. Het hier bedoelde adres is dat van den voorzitter Mahomed Hatta, die echter sinds zes weken afwezig is en wiens kamer aanvankelijk tijdelijk door een anderen Indonesier van wien werd ge- zegd, dat hij bij Hatta „in functie" is en sedert j.l. Maandagavond door een derd^n landgenoot wordt bewoond. Hatta studeert aan de Handelshoogeschool te Rotterdam, doch woond-e om particuliere redenen den laatsten tijd geen colleges bij. Hij nam se dert dien blijkbaar wel eeri krachtiger aandeel in de leiding van zijn politieke ver eeniging. Waar hij zich op het oogenblik be- vindt, was niet bekend. Bij de huiszoeking te Leiden is een der be stuursleden van- de Indonesische Vereeniging, een Javaan, die deserteur bleek te zijn, gc- vangen genomen en in arrest gesteld. Ande re arrestaties hebben nog niet plaats ge vonden. Er is zoo wel bij de te Leiden als bij de in Den Haag verrichte huiszoeking een hoe- veelheid boeken en bescheiden in beslag geno men van een dergelijken omvang twee auto's vol paketten dat het papier-onder- zoek zeker geruimen tijd zal duren. Blijkens het laatst verschenen nummer, dat van April, van het orgaan der Indonesi sche Vereeniging, geheeten Indonesia Merdi- ka (het Vrij-e Indie) waarvan de versprei- ding in Indie sinds lang is verboden bestond het bestuur toen uit drie Minang- kabauers, een Javaan en een Menadonees. De bestuursleden waren gewezen studenten. Enkelen hunner hidden in Parijs verblijf. Er zijn onder de bestuursleden uitgesproken communisten. De namen der leden van de vereeniging worden geheim gehouden. De Indonesische Vereeniging, oorspronke- lijk door Indische studenten opgericht, is de laatste jaren geheel in extremistische richting afgedwaald. In 1924 bleek dit ten duidelijk- s-te bij de verschijning van het ,.Gedenikboek" dezer o-rganisatie, en de anti-Nederlandsche propaganda is geregeld voortgezet in het or gaan der vereeniging. De uitingen in dit or gaan werden den laatsten tijd steeds erger en er zijn ook andere aanwijzingen, dat de vereeniging steeds nauwer betrekkingen met het communisme onderhield, hetgeen met het oog op recente gebeurtenissen in IndiS zeker de voile aandacht van de overheid ver- diende. Bij de huiszoeking in Den Haag bleken alle aangetroffen personen revolvers op zak te dragen. Van de in Nederland studeerende Indische jongelui is nog slechts een uiterst klein per centage lid van de Indonesische Vereeniging; 80 pet. is thans lid van het geheel buiten de politiek staande en volkomen. loyale Indone- sisch Verbond van Jongeren-organisaties In herinnering worde gebracht, dat de verschijning van bovengenoemd gedenkboek der Indonesische Vereeniging indertijd aan- leiding heeft gegeven tot een Kamerdebat, waarvan het gevolg is geweest de aflegging van een regeeringsverklaring op 16 Decem ber 1924, blijkens welke voortaan een per sonen in Indischen staatsdienst zullen wor den opgenomen, die ontoelaatbare politieke propaganda voeren. Aan deze verklaring wordt ook streng de hand gehouden, en mede in verband hiermede wordt ook de laatste jaren een gestreng toezicht uitgeoefend op de gedragingen der Indische studenten. Het verblijf te Parijs van leden der Indo nesische Vereeniging behoeft niet te verwon- deren, als men weet, dat daar sinds geruimen tijd een verzamelplaats is van extremistische elementen uit -koloniale landen. De Indonesische Vereeniging is dit jaar te Brussel vertegenwoordigd geweest op het z.g. congres tegen koloniale onderdrukking, waar zij zich ove-reenkomstig den inhoud van haar orgaan eveneens in sterk anti-Ne- oogen. Toen zij deze weer opende, wierp zij een verbaasden bli! over zijn schouder. „Tadeusz, wij zijn niet alleen, daar komi iemand aan." Hij keerde zich ijlings om en tegelijk met haar bemerkte hij een smalle donkere gestal te, die onder de schaduwen van de denne- boomen naderde op het tapijt van dennenaal- den, dat alle geluid verstikte. „Alweer die particuliere detective! Die bliksemsche kerel! Laten we verder gaan." „Laten we liever wachten tot hij voorbij is." „Als hij voorbijgaat. Hij maakt den indruk alsof hij mij wat te zeggen had." „Hij zou toch niet de onbeschaamdheid hebben om dat in mijn bijzijn te zeggen, niet waar?" „Hij lijkt mij er best toe in staat. Laten we intusschen een praatje over het weer houden, hij kan bijna hooren wat wij zeggen. Wat denkt u er van, Panna Sagorska, zouden we morgen regen krijgen?" Aldus sprak Tadeusz, terwijl hij voor de bank was gaan staan en zich zoo goed moge lijk had gemaakt ten einde Katya te bescher- men tegen de onbescheiden blikken van den onbekende. Zij gaf zoo goed mogelijk een antwoord als haar gespannen zenuwen wilden veroorloven. terwijl zij intusschen probeerde langs hem heen te kijken om te zien of de indringer al of niet was voorbijgegaan. ,,Mijn eerbiedige groeten, Panna Mal koff!" (Wordt yeryotgd). I

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5