DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd negen en twintigste Jaargang 1927 jLbonncinciitsprljs bij vooruitbetaling per 3 maanflen f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advcrtentlepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar iT#|||J«ijjM Brieren franco N.Y. Boek- en Handelsdr. vJl Herms. Coster Zoon, Voor dam C9, TeL Admlnistr. No, 3. Eedactle No. 33. WOEliDA^ 15 JUKI USt het Parlemenf Dagel5jksch overzicht. Buitenland No. 13? Dif nnxnmer besfaai ail 2 bladen* Direcfear: G. H. KRAK. Hoofdredadear Tj. N. ADEMA. Den Haag, 14 Juni 1927. Het heeft heden in den laten namiddag even gestormd in de Tweede Kamer. In de eerste uren had onafgebroken pais en vrede bij onze Volksvertegenwoordigers geheerscht, de nieuwe Comptabiliteitswet ging er door als koek, een paar wetsontwer- pen en conclusies werden zonder debat of stemming goedgekeurd en bij de behandding van de eerste begrooting van het Wegen fonds ging het aanvankelijk ook rustig en be- zadigd. Tevreden met die begrooting was men over het algemeen met. De meeste spre- kers en er waren er ve'ien meenden, dat de minister van Waterstaat niet bijster hard rhoot met de wegenverbetering, welke nit foncte moet worden betaald en men vond het in het bijzonder een veeg teeken, dat de minister niet 454 millioen uitkeering nit de staatskas voor het wegenfonds aan- vroeg, waartoe hij gerechtigd was, doch zich met 254 jnillioen tevreden steldd. Een der- gelijke zuinigheid was voor verschillende le den een aanwijzing, dat er niet voortvarend genoeg werd gewerkt aan het departement ten einde spoedig tot een grondige verbete- ring van ons wegennet te geraken, Minister Van dor Vegte had zich bij! de ai gemeene beraadslagingen oogenschijnlijk goed tegenover die beschuldiging verdedigd. En ook de andere bezwaren tegen de begroo ting had hij met schranderheid weten weg te werken. Maar die door de regeering gewei- ferde twee millioen zat de Kamer toch een eetje dwars, en toen nu bij de behandeling der artikelen aan de orde was de vaststelling van de uit de staatskas te verleenen uit keering aan het Wegenfonds, stelde de heer Van der Waerden (S. D. A. P.) voor dit be- drag met twee millioen te verhoogen. Daar kwam evenwel de minister van Financien, te- vens Voorzitter van den Ministerraad, tegen op. Hij had reeds bij de algemeene beschou- wingen over deze begrooting een duit in het zakje gedaan en er op gewezen, dat als de minister van Waterstaat te bescheiden was geweest bij zijn credietaanvrage, de minister van Financien als zijn bankier zou optreden en hem zou bijspringen. Doch nu scheen, dat de Kamer daarmee toch geen genoegen be- liefde te nemen, mengde hij zich in den strijd en betoogde heftiger dan we van hem gewend zijn, dat dit opdringen van geld1 iets onge- woons en onbehoorlijks was. Het eerste is voorzeker waar, maar of het nu zoo onbe- hoorlijk was om den betrokken minister door ruimer middelen te zijner beschikking te stel len tot grooter activiteit aan te sporen, is nog de vraag. Wei had minister Van der Vegte reeds bij de algemeene beschouwingen verzekerd, dat de Waterstaatsambtenaren hun beste beentje voor zetten om toch maar de plannen tot wegverbetering voor te berei- den en uit te werken, maar de Kamer scheen van meening te zijn, dat er toch wel middelen en krachten zouden te vinden zijn om het werk nog meer te bespoedigen. Minister De Geer toonde zich evenwel zoo geergerd over het amendement van den heer Van der Waerden, dat hij het gewichtige woord „onaannemelijk" uitsprak, dus ere portefeuillekwestie stelde. Daarvoor schrikte de meerderheid der Kamer toch terug. Op een dergelijke kleinigheid een ministerie en nog wel dit te laten „duikelen", vond men wat te kras en met 44 tegen 17 roode en ra- dicale stemmen werd het amendement ver- worpen. Of dit intusschen geen Pyrrhusover winning zal blijken te zijn, zal-de tijd ons moeten leeren. We hoorden ten minste mom- pelen, dat men ditmaal Rechts den minister had gesteund, maar dat men in een dergelijk geval niet voor een tweeden keer hem zou steunen. De begrooting is hierna zonder verdere moeilijkheden afgehandeld. Bij de algemeene beschouwingen heeft de heer Van der Waerdien nog een motie inge- diend voor de instelling van een Wegen- raad. De zaak komt later aan de orde. Minister Van der Vegte heeft evenwel al zeer duidelijk te kennen gegeven, dat hij van een dergelijken Raad volstrekt niet gediend is. Morgen begint de Tweede Kamer hare werkzaamheden met het opmaken van de nominaties voor twee vacatures in den Hoo- gen Raad. De Volkenbondsraad. Na Lo carno: Frankrijk en Duitschland. Reedis thans kan geconstateerd worden, dat niet de op de agenda voorkomende te behan- delen punten de hoofdschotel vormen van de besprekingen op de 45ste zitting van den Volkenbondsraad doch de onderonsjes, die de te Geneve aanwezige leidende staatslieden met elkander hebben zullen. Och, zooals wij gister schreven: de agenda was niet bijster belangrijk. Chamberlain, die deze bijeenkomsten leidt, stelde voor inplaats van vier, voortaan slechts drie zittingen per jaar te houden en nadat gebleken was, dat, in verband met de talrijke netelige kwesties die zich telkens en telkens weer voordoen, niemand daar veel voor voelde werd dit voorstel met den mees- ten spoed van de agenda afgevoerd en voor- loopig aangehouden tot September a.s. Daarna werd de kwestie van de Poolsche munitie-opslagplaats in Dantzig, v/aartegen rfe bevolkiog dezer stad reeds h'erhaaldelijk heeft geprotesteerd, besproken. En ook dit punt was binnen een minimum van tijd afge- daan, doordat de Raad onzen landgenoot prof. Hamel, volkenbondscommissaris te Dantzig machtigde zelf een beslissing te ne rnen. Restte de controle op de sleehting der Duit- sche vestingwerken aan de Oostgrens. Zooals men weet kan Duitschland zich niet vereeni- gen met het plan der geallieerden, om door een Comm'issie van Afgevaardigden de zaak tot in de puntjes te laten nagaan. Zulks strookfe blijkbaar te weinig met het Duitsche prestige. Thans zal waarschijnlijk een com- promis gevonden worden in dezen zin, dat een der deskund'igen poolshoogte zal ko- men nemen, om daarna van zijn bevindingen rapport uit te brengen aan de andere deskun- digen. Die moeten dat rapport dan maar doorsturen naar de gezantenraad en daar- mede zou deze zaak dan afgedaan zijn. Niettegenstaande deze verwachting is de. kans echter groot, dat Frankrijk zich tegen deze oplossing zal verzetten. En dan Blijkens de Duitsche bladen koestert men in dat land ten minste zeer weinig hoop op een goedem afloop, is men zelfs buitengewoon pessimistisch .gestemd. Trouwens: Ook over de met zooveel enthou siasme onivangen resultaten van Locarno dat immers een absolute verbroedering der vroe- gere vijanden zou beteekenen, btijfct men al- lesbehalve tevreden. En op verbetering hoopt men zelfs niet meer. Ja, dat Locarno. Briand en Chamberlain mogen wtl bewe- ren, dat het geringe tastbare resuitaat groo- tendeels te danken is aan Duitschlands eigen onwil en traagheid, zulks neemt niet weg dat in het Duitsche Rijk de ontevredenheid over wat men daar „gebrek aan goede trouw" ge- lieft te noemen steeds toenemen blijft. Nog Zondag heeft'Dr Wirth, ,wiens naam in verband met zijn houding in de Duitsche Centrums-partij zoovele pennen in beweging bracht, een groote rede gehouden, waarin hij de betrekk'ingen tusschen Frankrijk en Duitschland en de resultaten van Locarno onder de loupe nam De verwachting, aldus Wirth, dat na Lo carno en Thoiry 'n nieuw tijdperk in de be- trekkingen met Frankrijk zou intreden, heeft reeds lang voor een diepe teleurstelling plaats gemaakt en er zijn stemmen opgegaan, welke de in Locarno ingeleide politiek als voorbarig beschouwen. In de uitwisseling der wederzijdsche belan- gen kan echter niets werkelijk positiefs tot stand komen. In Duitschland heeft men aan Locarno een geheel andere b'eteekenis ver- bonden dan in Frankrijk en dit is de bron van alle misverstanden geworden. De Franschen hadden gehoopt door Locar no een nieuwe atmosfeer van vertrouwen te scheppen. De periode van den haat zou voor- bij zijn. Men zou onder het verleden een streep zetten, het werd echter niet uitge- wischt. Aan den in Versailles geschapen toe- stand zou niets veranderd mogen worden. Frankrijk heeft echter voorbijgezien, dat volgens onze meening een nieuwe atmosfeer voor de volken niet kan ontstaan, als zij niet van scherp omschreven uitwerkingen verge- zeld is. Had Frankrijk uit zich zelf alle ver lichtingen toegestaan, welke men vooral in het bezette gebied van Locarno verwacht had, dan zouden de gevolgen heel anders ge weest zijn. Voor Duitschland heeft Locarno de betee- kenis gehad, dat het nu in volkomen gelijk- berechtigdiheid met de andere staten aan het vredeswerk van Europa kan meewerken Wijl van andere zijde het spontane ge- baar, dat dezen wensch tegemoet zou komen, uitbleef, en wijl men de oppositie in het land tegen Locarno den wind uit de zeilen wilde nemen, heeft Duitschland geeischt, wat men niet vrijwillig gaf. Dit eischen is verkeerd uitgelegd. Men beschouwde het bij de andere partij zoo, alsof Locarno voor Duitschland geen anderen zin had dan directe voordeelen er uit te trekken, waarbij de algemeene vre- desw'il sterk terugtrad. Daaruit heeft zich een nieuwe atmosfeer van wederzijdsch wantrouwen gevormd. Van Duitsche zijde is niet alles gedaan om mis- verstand over onze prestaties te* voorkomen En men heeft juist daardoor den twijfelaars aan de andere zijde nieuw voedsel gegeven. Zoo is het gekomen, dat het bu'itenland bij ons twee politieke richtingen meende waar te nemen, wat zijn houding tegenover ons weer bemoeilijkte. De Duitsche buitenlandsche po litiek moet een heldere ond'ubbelzinnige lijn toonen. Dat echter eischt een energiek breken met die groep, (De Duitsch-Nationale Con- servatieven en monarchisten) welke door haar uitlatingen steeds nieuwe momenten van onrust schept en het wantrouwen van het buitenland steeds aanwakkert. VOLKENBOND. DE ZITTING VAN DEN VOLKEN BONDSRAAD. Nog steeds is in de openbare Raadszittin- gen geen enkel belangrijk besluit gevallen. Het aantal onderonsjes schijnt echter met den dag te vermeerderen. Verwacht wordt, dat in de kwestie hoe de controle op de sleehting der vestingwerken aan de Duitsche Oostgrens moet worden uit- geoefend, spoedig een oplossing zal zijn ge-» voijdten, door een neutralen controlegr nit ta zenden. Internationale besprekingen over Locarno. De ver tegen woordigers der mogendheden, die het Rijnlandverdrag hebben geteekend, zullen bij1 Chamberlain bijeenkomen, ten ein de de algemeene besprekingen voort te zetten. welke reeds zijn begonnen tusschen de Fran- sche, Engelsche en Duitsche gedelegeerden nopens de tot dusver verkregen resultaten van de toepassing der politiek van Locarno, met name wat den status van het Rijnland betreft. In Duitsche kringen verklaart men, dat in- zake de versterkingen in het oosten overeen- stemming zou zijn bereikt nopens het ter plaatse doen constateeren door een neutralen vertegenwoordiger van de uitgevoerde sloo- pingswerken. De Arbeidsconferentie. De Arbeidsconferentie verwierp gister na heftig debat de ontwerp-vragenlijst, die als grondslag tot het opstellen van een ontwerp conventie tot de regeeringen gericht zou wor den inzake de vakvereenigingsvrijheid, met 5242 stetnmen. DUITSCHLAND. rrcT Dui rsCHE VO'LKSLIED. De intergeallieerde Rijnlandcommissie heeft eenige bepalingen afgekondigd betref- fende het zingen van het Duitsche volks- lied in het bezette gebied. Buiten de garnizoensteden mag het volks- lied steeds gezongen worden, zelfs in tegen- woordigheid van gendarmen, mits het zingen niet de bedoeling heeft hen te provoceeren. In de garnizoensteden mag het volkslied bij alle officieele feesten worden aangeheven als overheidspersonen daaraan deelnemen; voorts ook bij optochten, bijeenkomsten en vergaderingen van welken aard ook, mits het zingen geen uitdagend karakter heeft, b.v. wanneer het aangeheven wordt, omdat er in tergeallieerde militairen voorbijgaan of voor de gebouwen der bezettings-autoriteiten In openbare gelegenheden, die ook door de geallieerden worden bezocht, als schouwbur- gen, cafe's, bioscopen, mag in het algemeen het Duitsche volkslied niet gezongen worden. Niet alleen dat in het zingen er van daar ter plaatse iets uitdagends is, maar ook om inci- denten tijdens een voorstelling te voorkomen. Bij uitzondering kan de militaire overheid toestemming tot het zingen geven. De geheele strekking van deze verordening is, dit wordt nog eens uitdrukkelijk gezegd, om incidenten te voorkomen. ZIT-INGENIEURS. Een nieuw beroep in Rusland. Een nieuw beroep is in Sovjet-Rusland ontstaan: zit-ingenieur. Als in een fabriek een arbeider een ongeluk krijgt, beschouwt de Russische arbeidswetgeving den leidenden ingenieur als den verantwoordelijken man, en er staat altijd gevangenisstraf op. Om hun technisch personeel niet in voortdurende zorg te laten zitten, hebben de bedrijfsleiders er dit op gevonden, dat zij een ingenieur in dienst nemen, wiens eenige taak is, als er een ongeluk gebeurt, de straf te ondergaan. Het nieuwe beroep doet denken aan de vroegere „zit-redacteuren", welke vele Duit sche bladen er tijdens het keizerrijk op na hidden en wier taak het was, te boeten voor de persdelicten der betrokken onderneming. PROFEET HAUSSER. t Eenige maanden geleden kon men op alle aanplakzuilen in Berlijn aankondigingen le- zen waarop Luding Christian Hausser, de „Redder" van Duitschland, was afgebeeld en de Berlijners opwekte om naar hem te gaan luisteren. Deze „Redder" is thans gestorven. Voor den oorlog was Hausser een bekende verschijning in de Parijsche uitgaande we- reld. Door den oarlog doodarm geworden, werd hij zich van zijn cultureele zending be- wust. Zijn groot redenaarstalent maakte op velen diepen indruk, vooral op vrouwen, .wier gelijkheid met de mannen hij wilde demon- streeren door de vrouwen aan te raden man- nenkleeren te dragen. Bij elke verkiezing was hij candidaat, de „Hausser-Partei" telde in geheel Duitschland 50.000 leden. In 1924 verwekte Hausser's me- dedeeling, dat hij in het huwelijk zou treden met de dochter van den admiraal von Pohl, grOote consternatie; uit vrees voor een fami- lieschandaal verbrak de bruid haar verlo- ving. HET SAARGEBIED. Door de Fransche troepen ont- ruimd. Ingevolge het besluit van den Volken bondsraad d.d. 12 Maart 1927, inhoudende den aftocht der Fransche troepen uit't Saar- gebied en de vorming van een spoorwegbewa- kingstroep uit ten hoogste 800 man, bestaan- de binnen drie maanden, is het Saargebied op 10 Juni ontruimd. FRANKRIJK. DE ZAAK DORIOT. Het communistische Kamerlid Doriot zou op de terugreis uit het Verre Oosten wellicht reeds gisteren te Parijs aankomen. Het is waarschijnlijk, dat hij omniddellijk na zijn aankomst gehoord zal worden door de Kamercomimssie voor de vervolgingen over de redevoeringen tegen Frankrijk, die hij in China zou hebben gehouden. Naar men -weet, heeft de comxnissie zich tegen iedere opheffing der parlementaire im- muniteit vekrlaard. Het „JournaT' meent te weten, dat als de commissie haar standpunt zou bandhaven, de regeering de aan het com munistische Kamerlid verweten feiten recht- streeks bij de Kamer aanbangig zal maken. KLACHT DER SOVJET-AMBASSADE. Over een monarchistische organi- satie die valsche documenten zou vervaardigen en verkoopen. De sovjet-ambassade te Parijs heeft vol gens het Russische telegraaf-agentschap twee nota's bij de quai d'Orsay ingediend over de werkzaamheden eener onwettige organisatie te Parijs gevestigd. Deze organisatie, aan het hoofd waarvan tot voor kort zekere Matinian, te Tiflis geboren, stond (die in April uit Frankrijk werd gezet) vervaardigde en ver- spreidde documenten, zoogenaamd afkomstig van politieke personen der U. S. S. R. en van verschillende sovjet-ambassades in het bui tenland. Deze stukken zouden aan Zuid-Ame- rikaansehe diplomaten te Parijs te koop zijn aangeboden. ENGELAND. DE BREUK MET RUSLAND. Dreigende taal van Cook. Cook, de beftende communistische leider van de Engelsche mijnwerkers, heeft te Barnsley een rede gehouden, waarin hij tegen de regee ring een dreigenden toon aansloeg. „Laat mij dit tot de regeering zeggen", zoo riep hij uit. „Indien gij Rusland den oorlog ver klaart, zal ik een dergenen zijn, die een oor- logsverklaring aan de regeering bepleit. Ik ben meer verknocht aan mijn Russische ka- meraden dan aan Baldwin. Ik ben meer ver knocht aan de Duitsche arbeiders, die geld inzamelden voor onze kinderen, dan aan Chamberlain. Ik ben meer verknocht aan de arbeiders der wereld, die voor ons collecteer- den, dan aan Baldwin, die een telegram ver- zond om te trachten daaraan een eind te ma ken. Men zegt, dat ik er op uit ben, het Brit- sche Rijk te vernietigen. Ik ben er op uit, een rijk te vernietigen, dat aan zijn mannen en vrouwen geen bestaan verschaft". HET CONFLICT MET EGYPTE. De laatste nota overhandigd. Uit Cairo wordt gemeld, dat het antwoord der Egyptisehe regeering op de laatste nota der Britsche regeering hedenmorgen aan den hoogen commissaris is toegezonden, die het antwoord heeft aanvaard. Hiertnee wordt het conflict als geeindigd beschouwd. De tekst van deze nota is te Londen nog niet bekend gemaakt, maar zeker is, dat de door de Egyptisehe regeering verstrekte inlichtin- gen bevredigend kunnen worden geacht eri dat de oplossing der moeilijkheden be schouwd kan worden als een gevolg van het van weerszijden tetoonde staatsmanschap. DE VALERA'S VE'RKIEZINGS- OVERWINNING. Voorsprong der republikeinen on de regeeringspartij. De positie der partijen bij de verkiezingen in den Ierschen Vrijstaat was Maandag- avond twaalf uur als volgt: Regeeringspartij 39 zetels, republikeinen 42, Labour 22, onaf- hankelijken 10, diverse partijen 15. Thans zijn nog 24 uitslagen onbekend. Waarschijnlijk zal de positie ten slotte zoo worden, dat de regeering over 47 zetels, de republikeinen over 50 en de verschillende andere partijen samen over 55 zetels zullen beschikken. RUSLAND. DE GESPANfNEN TOESTAND. Een dreigement der Gpoe. Onlusten in het land der Kir- giezen. Zooals reeds is gemeld, heeft het gerechts- hof te Odessa elf personen wegens spionnage ten behoeve van Roemenie ter dood veroor- deeld. De doodvonnissen zijn tot dusver nog niet voltrokken. De nervositeit in Rusland neemt echter voortdurend toe en men gelooft, dat er nog meer doodvonnissen en arrestaties zullen volgen. De G. P. Oe. heeft bekend gemaakt, dat, als er nog meer aanslagen op Sowjetautoriteiten zullen worden gepleegd, zij vijf-en-twintig gijzelaars van de anti-bolsjewieken zal laten doodschieten. In het land der Kirgiezen hebben ernstige botsingen tusschen de bevolking en de roode troepen plaats gehad. De staat van beleg is over het geheele Kirgiezenterritorium uit- gesproken. Het verluidt, dat de regeering ook voor- nemens zou zijn, den staat van beleg te Mos- kou en Leningrad af te kondigen. Militaire maatregelen in de Oekrajine. Aan het P. T. A. wordt uit Moskou ge meld, dat in de Sowjet-Oekrajine het territo- riale leger, dat de eerste reservement, voor vier maanden onder de wapenen is geroepen. Het werd verleden jaar slechts voor drie we- ken opgeroepen. Volgens hetzelfde agentschap zijn de ac- tief dienende manschappen van het roode le ger in de Oekrajine met 300.000 man ver- meerderd. BELA KUN. Naar het „Neue Wiener Tagbl." uit parti- culiere bron te Moskou verneemt, moet de vroegere sovjetdictator van Hongarije, Bela Kun, krankzinnig geworden zijn. De genees- heeren hebben verlamming bij hem geconsta teerd. Hij is in een krankzinnigengesticht on- dergebracht. NIEUWE DOODVONNISSEN. Wegens spionnage. In een buitengewone zitting van de recht- bank te Odessa hebben 16 pereonen terecht- gestaan, beschnldigd van spionnage ten be hoeve van Roemenie. Elf hunner werden ter dood veroordeeld, drie tot 10 jam- gevange nisstraf, twee werden vrijg Alle veroordeelden hadden zich, naar het vonnis verluidt, schuldig gemaakt aan het verschaffen van geheime berichten aan den Roemeenschen inlichtingendienst en aan het onwettig overbrengen van personen, die zich aan het sovjetgezag onttrokken, naar Roe menie. j De meeste beschuldigden bekenden. ALB ANIe. HET ALBANEESCH-JOEGO-SLAVISCH INCIDENT Het diplomatiek coflict tusschen Joegw Slavie en Albanie staat thans op een dood punt, daar beide regeeringen hun standpunt blijven handhaven. Naar de speciale correspondent van de Giornale d'ltalia te Tirana meldt, wil de Al- baneesche regeering zich slechts op deze voorwaarde met een oplossing aecoord ver- klaren, dat de regeering van Belgrade haar nota terugtrekt, waarin passages voorkomen welke beleedigend worden geacht door de Albaneesche regeering. Na de terugtrekking van deze nota zal de Albaneesche regeering de invrijheidsstelling van den gearresteerden tolk welwillend in overweging nemen, maar tegelijkertijd zal zij er op aandringen, dat alle leden van de Joego-Slavische legatie, die betrokken zijn geweest bij dit incident, zullen worden vervangen door anderen. Ten slotte zal de Albaneesche regeering eischen, dat de Joego-Slavische regeering uitdrukking zal ge ven aan haar leedwezen over dit incident, hetwelk geleid heeft tot het verbreken der di- plomatieke betrekkingen. POLEN. HET PODLSCH-RUS'SISOH CONFLICT. Verscherping ingetreden. Enkele Poolsche bladen, die met de regee ring in relatie staan, verklaren, dat het Pool sche antwoord op de tweede Russische nota waarschijnlijk eerst over tien dagen verzon- den zal worden. De motieven voor dit uitstel ontbreken niet; de Poolsche minister van Bui tenlandsche Zaken bevindt zich thans te Geneve en bovendien zal over de rechtskwes- tie, welke in de Russische nota opgeworpen is, eerst dezer dagen dOor de Poolsche recht- bank beslist worden. De Poolsche regeering tracht intusschen' alles te vermijden, wat zou kunnen worden uitgelegd als een -onvriend?1ifkheid jegens de Sovjet-regeering. Als voorbeeld1 moge dienen, dat een aantal Engelsche zeeofficieren, die uit Gdingen te Warschau aankwameo!, slechts onofficieel zijn ontvangen. De moordenaar Kowerda zal zich reeds heden voor het standgerecht te verantwoor- den hebben. De voormalige Russische Zaakgelastigde te Londen Rosengol'z is gisteravond uit Mos kou naar Warschau vertrokken om als getui- ge in het proces gehoord te worden De bui tengewone Poolsche rechtbank heeft Rosen- golz verzocht, een getuige-verklaring te ko men afleggen, daar hiji biji den aamslag aan- wezig was. Naar uit Moskou wordt gemeld, is inmid- dels in het conflict met Polen een aanmerke- lijke verscherping ingetreden. In een derde Russische nota, welke morgen verzonden zal worden, zal de Sovjet-regeering de vervulling harer eischen verlangen. Heden vindt verder een onderhoud plaats tusschen den Poolschen gezant te Moskou en Litwinof. Het Politic Bureau heeft de politiek van Lit winof tegenover Polen goedgekeurd en hem opgedragen, den eisch tot uitwijzing der Rus- sische emigranten door Polen te handhaven. Indien Polen hieraan niet voldoet, zal Rus land represailles tegenover Polen nemen. OOSTENRIJK. DE RELLETJE'S TE WEENEN. De politie grijpt in. Maandag hebben zich de botsingen tus schen de Vdlkische en soc.-dem. Joodsche studenten herhaald. Zooals men weet hebben Vrijdag 1.1. tijdens een lezang van een socia- listisch student, volkische studenten eenige soc. studenten mishandedld. Thans zijn in de universiteitss-bibliotheek weer volkisiche stu denten binnengedrongen en deze hebben de Joodlsche studenten er uitgegooid. Dertig Joodsche studenten werden m'in of meer em- stig gewond. I De burgemeester van Weenen had Vrijdag een waarschuwing bekend gemaakt dat, in? dien de orde nogmaals verstoord zou wor; den, er inbreuk zou moeten. wordlen geinaakl op de autonomic, die de uiversiteit seaert eeu- wen geniet, en dat dan de politie last gegeven zou worden om het gebied der Universiteif te betreden, teneinde de orde te herstellen. Thans heeft de politie dan ook ingegre» pen. f ROEMENIe, DE VAL VAN AVERESGU. T Merkwaardige bijzonderhedeit onthuld. De te Boekarest verschijnende CuvaotuI publiceert interessante bijzonderheden over den val van het kabinet-Averescu. De CuvantuI beweert op grond van authen- tieke documenten die het blad in zijn bezit be weert te hebben, o.m. dat alle gendarmerie- regimenten in het geheele land een geheim bevel hadden gekregen, op grond waarvan'' 32 compagndeen in voile oorlogsuitrustSng/ met geweren, machinegeweren en handlgrana- ten, zich voor uitrukken gereed hielden. Op het oogenblik, dat Stiibey tot ministerpresi- dent werd benoemd, waren d'e eerste dezer, compagnieen reeds te Boekarest aaaeekpt men- ■*-i..-r J_.RMAAP.SCFE COIR AN?.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1