Alkmaarsche Gourant Onrechtmatig bezit, FEU1LLET0N. L, Fraukenberg - ikllmaari Eisch ~f 40 boete of 20 Hagen hechtenis. Vonnis 15 boete of 15 dagen hechtenis. MISHANDELING EN ZAAK- BESCHADIGING. De 24-jarige door de zon bruin gebakken landbouwersjongeling Job, K. uit Haren- karspel, heeft in den nacht van 19 April te Oude Niedorp den getuige M. Groot ge- slagen en bovendien zijn rijwiel beschadigd door dit voertuig in bet water te werpen. Getuige Groot was aan bet vechten met zekeren Veltman en de verdachte trad even- eens actief op door getuige een slag op bet achterhoofd toe te dienen. Groot sprong toen op zijn rijwiel om zich in veiligheid te stel- len, doch hi] werd achterhliald en gedwongen af te stijgen. Daarop beeft verdachte bet rij wiel te water geworpen. Verdachte is thans zeer meegaand. Hij erkent alles, wat hem ten laste wordt gelegd en heeft de schade vergoed. Eisch 15 boete of 10 dagen hechtenis. Vonnis f 10 boete of 10 dagen hechtenis. BELEMMERING AMBTSHALVE. De stager Jacob G. te Entrhuizen, was op 23 April zoo weinig gecharmeerd op inspec- tie van zijn ijskast door den hulpkeurmeester Scholten, dat hij zich gewapend met een hak- mes voor de ijskast posteerde en alzoo den keurmeester belette, aan zijn voornemen gevolg te geven. Gevorderd wordt 50 boete of 50 dagen hephtenis. Uitspraak conform. VERDUISTERING VAN EEN HUURKOOPRIJWIEL. De 26-jarige fabrieksarbeider Adr. R. te Uitgeest heeft een transportrijwiel, dat hij op afbetaling had gekocht van den beer P. Kooij, grossier te Alkmaar, zich wederrechtelijk toegeeigend, nog voor hij de fiets volkomen had afbetaald. Tegen hem werd gevorderd f 40 boete of 30 dagen hechtenis. De zaak werd naar de meervoudige kamer verwezen. DIEFSTAL VAN GELD EN EEN RIJWIEL. Deze zaak werd behandeld door Mr Krabbe. Voortgezet werd de zaak tegen joh Corn. V., voormalig boerenknecht te Aker- sloot, thans gedetineerd. Hij heeft ten nadeele van zijn patroon Kuijs weggenomen een bankbiljet van f 100 en een rijwiel. De officier vorderde 4 maanden gevange- nisstraf. Mr. Buiskool, verdediger van ver dachte, noemde deze straf te hoog, releveerde eenige feiten uit bet leven van verdachte, drong aan op de uiterste clementie en ver- zocht een straf, in overeenstemming van den .tijd in voorarrest doorgebracht. Vonnis 1 maand gevangenisstraf met af- trek, zoodat verdachte in vrijheid kon wor den gesteld. Hij werd dan gesteld ter beschik- king van den directeur van Avereest. EENVOUDIGE BELEEDIGING De 47-jarige koopman Corn. Jacobus K. te Beverwijk heeft op 27 April te Enkhuizen den rijwielhandelaar P. H. J. Evelijn belee digd door hem toe te voegen de niet bepaald vleiende woorden: Schooier, schurk en zwen- delaar. De heer Evelijn is vroeger voor den verdachte als reiziger in dienst geweest Hij was nog in bet bezit van een spoorweg- abonnement. Eisch f 7 boete of 7 dagen hechtenis. Vonnis overeenkomstig dezen eisch Verdachte betaalde direct. MISHANDELING. De niet verschenen verdachte Dirk Arie H., te Anna Paulowna woonachtig, heeft volgens dagvaarding op 25 April aldaar den getuige Jacob Paardekooper mishandeld, door hem zoodanig in bet gelaat te stompen, dat hij bloedend werd verwond. Het neus- beentje van getuige werd, is en blijft door de ruwe behandeling verbogen. Er bestond tus- schen de heeren een minder aangename ver- standhouding. De officier vorderde ter zake deze eenigs- zins ernstige mishandeling, waardoor blijvend letsel is veroorzaakt, mede in verband met het minder gunstig verleden van verdachte. 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak 14 dagen gevangenisstraf. BELEEDIGING VAN DEN SLUISMEESTER. De 22-jarige schipper Joh. L. uit Zuid- Scharwoude, stond terecht wegens beleedi- ging van den sluiswachter C. Schot aan de Zes Wielen, onder Alkmaar. De schipper wilde zonder sluisgeld te vol- doen passeeren, wat Schot hem belette. In drift ontstoken voegde de schipper den sluiswachter eenige beleedigende woorden toe. Eisch 20 boete of 20 dagen hechtenis. Vonnis 10 boete of 10 dagen hechtenis. MISHANDELING. Dirk de B., niet verschenen, heeft op 27 April den 41-jarigen wijnhandelaar Fred. Joh trasleck te De Rijp aangegrepen en op den grond geworpen. Oorzaak niet bepaald dui- delijk. Gevorderd werd f 30 boete, subs. 20 dagen hechtenis. Vonnis 15 boete of 15 dagen hechtenis. BELEEDIGING DOOR EEN ANTI- MILITAIRIST. De sergeant van politie N. v. d. Tasch te Held er is op 3 Mei beleedigd door den niet- verschenen verdachte N. F. K. te Heer- Hugowaard. Deze, een aldaar woonachtige groente- venter, voegde den marechaussee toe: „Beroepsmoordenaar". Eisch 50 boete of 50 dagen hechtenis. Vonnis f 40 boete of 40 dagen hechtenis. BLOEDIGE MISHANDELING. De 23-jarige los-arbeider Corn. H. te Oost.- huizen stond terecht, omdat hij in den nacht van 9 Mei den getuige R. Helmhout uit Aven- horn met een bierglas tegen het gelaat heeft geslagen, tengevolge waardoor Helmhout bloedend werd verwond. Helmhout zei, dat hij absoluut geen aan- leiding heeft gegeven, maar verdachte zei, dat getuige hem te voren gehinderd en een stoot gegeven heeft. Eisch 30 boete of 30 dagen hechtenis. De officier meende, dat hier wel zal zijn: Waar twee kijven, hebben twee schuld. Verdachte werd veroordeeld tot 40 boete of 40 dagen hechtenis. WAT EEN KUNST OM EEN KIND TE SLA AN. De 36-jarige cafebouder Nic. K. te Wervers- hoof heeft op 5 Mei te Hoogkarspel ■zijn 11- jarig buurjongetje Johannes Epke mishan- deld. Hij heeft Fiannesje een bloedneus ge slagen en tegen zijn achterste geschopt. Volgens verdachte heeft de jonge Epke zijn kinderen zoodanig geplaagd en mishan- deld, dat zij niet meer naar school durfden. De 20-jarige Klaas Veken, arbeider te Zwaagdijk, gem. Hoogkarspel, heeft waar- genomen, dat verdachte. den jongen eenige klappen om bet hoofd heeft gegeven. Epke is een lastig joggie en slaat de kinderen van verdachte. Mr. Ledeboer geeft alsnu den. jongen een reprimande. Eisch f 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. De moeder van den jongen, die ook aan- wezig was, werd op het onbehoorlijk gedrag van haar zoon gewezen. Aan den verdachte werd f 1 boete of 1 dag hechtenis opgelegd. Verdachte berustte en betaalde. VERMOGENS-DELICT. De 28-jarige koopman Gerrit Sch. te Alk maar heeft zich schuldig gemaakt aan ver- duistering van een tweetal sigarenpersen, toebehoorende aan den sigarenmaker C. L. C. de Boer te De Rijp, welke persen zich be- vonden op een aan door verdachte gehuurde en bewoonde bovenwoning aan getuige De Boer toebehoorend. Verdachte heeft ook een lood, dat aan het perceel toebehoorde, afgesneden en zich wederrechtelijk toegeeigend. Verdachte'zei, dat de vrouw van getuige Kroge aan zijn echtgenoot heeft gezegd: Jullie magge die ouwe rommel allemaal heb ben. Onder de ouwe rommel behoorden ook die persen. De scharenslijper Corn. Egber- gen heeft o.m. de persen met eenige andere artikelen, vodden enz. gekocht voor 3. Hij heeft die persen weer verkocht voor 1. De vroegere huurder, de kellner Kroge, weet, dat de persen op zolder stonden. Ze hadden weinig waarde. Hij nam aan, dat verdachte in de meening heeft kunnen ver- keeren, dat onde de hem geschonken oude rommel ook die persen behoorden. Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis. Vonnis vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. GEVARIEERDE MISHANDELING. De 31-jarige veehouder Pieter Dirk de G., wonende te Schagen, stond terecht ter zake, dat hij in den avond van Woensdag 4 Mei den 20-jarigen melkventer Jacob Sneekes al daar heeft geslagen met een zweep, hem heeft geschopt, waarop hij voorts den melk- slijter op den grond heeft gegookl en hem daar de knieen op de borst heeft geplaatst en hem daarop met de vuist in het gelaat heeft geslagen of gestompt. De zweep be- hoorde aan Sneekes, doch verdachte heeft hem die zweep afgenomen. Verdachte zei, dat Sneekes hem al sinds 114 jaar heeft bespot, beleedigd en getergd heeft. Hij is met de zweep op verdachte toe- gekomen. Sneekes zei, dat verdachte met al de 7 be- woners van de buurt overhoop lag. Verdachte legde uit, waarom deze critiek is ontstaan. De werkman van verdachte J^tob Mak werd op diens verzoek alsnog gehoord als getuige a decharge. No. 1S8 1927 Honderd negen en twmtigsfs Jaargang. Woeiisdaf 15 Juni. Badio-iieelkie Donder dag 16 Juni. Hilversum, 1050 M. 12.00 Politieber. f2.352.— Lunchmuziek door het Trianon Salon Trio. 3.304.30 Uurtje voor Wees- en Ziekenhuizen door Mevr. A. TartaudKlein 5.157.15 Vooravondconcert. Tjakko Kur per, tenor. Pianobegel. van Egbert Veen 7.15—7.45 Engelsche les voor beginners. 8.10 Een avond door en voor onze Marine, met medew. van Mevr. Antonette van Dijk; een Kinderkoor o.l.v. den heer Toon de Hoogh; het Stafmuziekcorps der Kon. Ned Marine te E>en Helder, Kapelmeester A. J Leistikow. Acht glazen! „Alle hens". Inlei- ding door den Schout bij Nacht L. J. Quant, commandant der Marine te Willemsoord Voorts spreekt de heer W. Voorbeytel Cannen- iburg nog een kort woord over onze Marine. Tot slot groote taptoe door tamboers en pij- Pers met medew. van de stafmuziek. 10. 'ersber. 9.30 Radio-tooneel. „Licht en schaduw", radiospel. E. de Blauw, Reggie. Lena Kley, Delia. „Hulp in de huishouding", blijspel in •1 acte. Ed. de Blauw, Benjamin Pennigras. Kena Kley,Lady Eva. D. v. Olfen Jr., Jack. Daventry, 1600 M. 11.20 D. Bor's Lyric Theatre orkest en solisten (sopraan-bariton, viool). De Mayfair Glee Singers. 1.202.20 JGramofoonmuziek. 2.45 Voorlezing. 2.50 ILezing: How things grow. 3.20 Evensong yan de Westminster Abbey. 4.05 Lezing: On dictionaries. 4.20 Daventry-kwartet en M Loake, sopraan, 5.35 K'inderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Landbouwpraatje. 6.40 Dansmuziek. 6.50 Tijds., weerber., nieuws 7.05 Voor padvindsters. 7.20 Lezing: The festival of Youth. 7.35 De sonates van Beet hoven, Pianomuziek. 7.45 Lezing: Victorian poetry. 8.05 Harpconeert. Daama Tunbridge Wells programma. De band van H. M. 13/ 18 Hussars. C. A. V. Godfrey, contra alt. L. Hapworth,bariton. 9.20 Weerb., nieuws 9.55 De „Farce"-concert party, Samenspraak. H Gordon, viool. R. Lever,komiek. 10.25—12 20 Dansmuziek. Parifs „Radio Paris", 1750 M. 10 50 11.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Klassiek uurtje. 9.0510.50 Con cert. De negermuziek, de jazz, haar oor- sprong en evolutie. Langenberg, 469 M. 9.2010.20 Kathol. Morgenfeest. 10.20 Berliner Orchesterschule. 1.202.50' Vocaal concert (sopraan-bas-pi- ano). 5.50—6.50 Orkestconcert. 6 507.50 Vroolijke gedichten. 8.20 Orkestconcert (220 musici). Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Kongswusterhausen, 1250 M. 10.201 20 Concert. Orchesterschule Charlottenburg 3.20—7.40 Lezingen en lessen. 7.50 Feest- concert v. h. „Deutsche Musikerverband". 10.20 Concert. Daarna tot 12.50 Dansmu- Hamburg, 394.7 Af. 10.2012.20 -Muziek feest. 12.502.20 Orkestconcert. 2.253.10 iKamermuziek. 4.35 Concert voor harp en fluit. 5.20 Orkestconcert. 6.207.20 Orkest concert. 7.5011.10 Concert door een orkest van 250 musici. Daarna dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Kindermatinee. 6.206.50 Vlamsche les. 8.20 Orkestconcert. 9.30 Robinson", 1-acter van Cantillon. 10.- —10.50 Dansmuziek. fSesiifssalken VOOR DEN POLITTERECHTER. Zitting van 13 Juni. PLAATSVERVANGEND POLITIE- RECFITER. Het ambt van politierechter werd heden tvaargenomen door Mr. Ledeboer. AANGEHOUDEN. Een zaak contra J. F., waarin noch ver dachte, noch getuige was verschenen, werd verdaagd tot 12 Juli. TE LOS VAN TONG. De 62-jarige landbouwer Willem B. te Andijk heeft aldaar den njksveldwachter Bontebal en den belastingambtenaar Blokzijl op de Kleine Gouw beleedigd door hem toe te voegen: Jullie zijn groote lummels. Ver dachte werd aangehouden om te zien, of hij we! in het bezit was van een rijwielbelasting- plaatje. Het scheen, dat Willem die controle niet aangenaam was. Hij wijt zijn minder hoffelijk optreden aan de houding der ambtenaren. Naar het Engelsch van Dorothea Gerard. Door Mr. G. Keller. 47) „Dezelfde persoon, die een fantastisch plan had uitgedacht om het aan het geslacht der Swigello's terug te geven, afgewezen door mijn breeder en mij?" „Ja maar, Tadeusz, fuister ,Een oogenblik, als je belieft! Met de be- doeling om dit plan te verwezenlijken ben je onder een valschen naam hier gekomen, of, om het duidelijker te zeggen, met de bedoeling om of mijn breeder of mij onder bedriegelijke voorgevens te verleiden om ons met jou te verloven." „Dat was mijn eerste gedachte, maar ,Mntwoord mij met .ia of neen, wat ik je verzoeken mag.' „Ja," kreunde zij nog steeds haar gelaat met haar handen bedekkend. Hij haalde diep en hoorbaar adem. „Dan is deze gansche zomer een leu gen geweest." „Neen, neen,Tadeusz, geen leugen! Geen leugen! God is mij getuige! je begrijpt het niet!" „Toch wel. Ik begrijp en ben vol bewonde- ring. Een val kon niet mooier worden gesteld. En bijna was het gelukt IVergun mij de hoop uit te spreken, dat je- nauwgezet geweten thans is tevreden gesteld. Panna Malkoff?" Onder de.biitende uitspraak van de letter-. grepen van haar naam rilde zij alsof zij met een mes werd gestoken.Als hij hartgrondig vertoornd was geweest en daaraan uiting had gegeven, had zij, dacht zij, het kunnen ver- dragen; maar tegenover een zoo prachtig in- gehouden woede kon zij niet op. Doch nog liet zij niet alle hoop varen. Het lag niet in haar karakter om zonder strijd van haar ge- luk afstand te doen. „Het was een dolzinpig plan, natuurlijk," erkende zij nu in tranen: „dolzinnig en ver- keerd. Maar ik wist niet, hoe verkeerd't was, totdat ik jou leerde kennen, Tadeusz. En ik> zou je nooit tot het laatst toe bedrogen heb ben." „Maar toch wel bijna tot het laatst, de pa- pieren, welke je mij gister ter hand hebt ge steld, bewijzen dat toch wel." „Dat was een vergissing. Tadeusz; ik zweer je, dat het een vergissing wasJe kunt toch niet aannemen, dat ik je een leugen zou willen vertellen op zulk een oogenblik. „Omdat je mij er nooit een tevoren hadt verteld; dat klopt!" „Om je de geheele waarheid te vertellen, had ik je vandaag verzocht hier te komen Ik kon het geen dag langer uithouden met het bedrog op mijn geweten. „Neen, dat ging ook niet met een dergelijk getuige ten tooneele als dien tanigen vreemde- ling. Het is niet moeielijk te begrijpen, wat je vanmorgen in de kerfc van je stuk bracht Toen je den schrik beet had, vond je het zeker het verstandigst het initiaief te nemen. Ik had dat kunnen verwachten van je schitterende diplomatieke bekwaamheid, Panna Malkoff." „Ik had hem nooit gezien, ik zweer je, dat ik hem niet had gezien. O, waarom heb ik gis ter toch niet gesproken!" „Dat is iets waaromtrent ik geen meening kan uitspreken, je zult het mij misschien ten goede houden, dat ik dit gesprek niet verder voortzet". Zij keek hem met ontzetting aan, daar zij bemerkte, dat hij aanstalten maakte om weg te gaan. „Tadeusz, wat bedoel je? Waar ga je been? Dit kan toch nietdiet einde zijn!' En nu keek zij hem ten slotte in het gelaat, het gerimpelde voorhoofd, de onverbiddelijke oogen, zooals zij zich die in haar oogenblik- ken van angst had voorgesteld. Maar neen, toch niet zoo, ze waren nu veel meedoogenloo- zer, veel moeilijker te verdragen dan wat haar verbeelding haar ooit had afgeschilderd. En o, hoe hooghartig keken die oogen haar aan Haar eerste beweging, maar waaraan zij instinctmatig weerstand bood, was haar ge laat weer met hare handen te bedekken. „Tadeusz, je moet gelooven, dat ik je lief heb, je moet dat!"- smeekte zij, terwijl in haar oogen was te lezen, hoezeer haar ziel gemar- teld werd. Als tcorn hem niet verblind had, zou hij het hebben moeten zien. Maar hij was te zeer verblind en gepijnigd om niet wreed te ziip. „Ik geloof niets meer", zeide hij, terwijl zijn neusvleugel zichbaar trilden, „behalve, dat je een der volleerdste tooneel speelsters bent die ik ooit op het tooneel of daarbuiten ben tegengekomen." „Maar je beloften, Tadeusz, je eeden?" kermde zij, terwijl zij krampachtig een punt van zijn jas vastgreep. „Heb je niet honder- Hij verklaarde. dat Sneekes met de zweep heeft gedreigd. Hij heeft ook gezien, dat de baas Sneekes met de hand heeft geslagen. De verdachte werd door de familie'Sneekes dikwerf uitgejouwd. De officier nam eenige verzachtende om- standigheden in aanmerking en vorderde 60 boete of I maand hechtenis. Het vonnis draaide op f 50 boete of 30 dagen hechtenis uit. Sluiting. OVERTREDING DER ARBEIDSWET. Voor de Zesde Kamer der rechtbank te Amsterdam stond gister terecht de heer P. A. Houtman, hoofd en bestuurder van de N V. Maatschappij tot Exploitatie van P. A. Hout- man's Bakkerijen te Amsterdam. Verdachte was in hooger beroep gegaan van een vonnis van het Kantongerecht te dezer stede, waarbij hij was veroordeeld tot tien dagen hechtenis wegens overtreding der Arbeidswet. Hij heeft n.l. op Zondag 27 Februari j.l. in zijn zaak aan de Kinkerstraat een bakkersgezel bak- kersarbeid doen verrichten, bestaande in het vullen van soezen met room. De vocrzitter en de secretaris van de Am- sterdamsche Broodbakkers]jatroonsvereeni- ging verklaarden, dat een gemengd bedrijf als dat van verdachte niet alleen door't bak- ken van brood kan rendeeren en dat des Zon- dags juist de banketbakkerij 40 pet. van het wekelijksch debiet opbrengt. Als men dan ook in zulk een bedrijf op Zondag geen werk mag doen verrichten, is het volgens deze heeren ten doode opgeschreven. Op vragen van den officier verklaarde ver dachte dan dat hij thans des Zondags alleen werkt en hij liet uitkomen, dat hij niet het plan heeft om zich in de tOekomst aan nieu- we overtredingen schuldig te maken. President. Dus u laat uw zaak ten gron- de gaan Verdachte: Vrijwel. De recidive in aanmerking genomen, eisch- te de officier 100 boete subs. 20 dagen hecht. BiffiBie'nSand WERKTlJDEN VOOR WINKELS EN W INK E L S L UITING. In verband met de door den minister van arbeid, nijverheid en handel aan den Hoogen Raad van Arbeid om advies gezonden voor- ontv/erpen van een werktijdenbesluit voor winkels en daarmede verband houdende wet op de winkelsluiting, heeft de Vereeniging voor zuivelindustrie en melkhygiene, waarbij verscheidene melkinrichtingen zijn aangeslo- ten, die zeer vele winkels exploiteeren, aan den Hoogen Raad van Arbeid geschreven, dat zij drie bezwaren heeft tegen de thans ontworpen regelingen 1. Het voorontwerp-werktijdenbesluit voor winkels beperkt den arbeid tot 9 uren per dag-cn 50 uren per week. Daar de wet een dag-maximum van 10 uren en een week- maximum van 55 uren toelaat, heeft de V. v.' Z. M. tegen de ontworpen regeling, die ver der gaat in de beperking van den arbeid, overwegend bezwaar en verzoekt zij wijzi- ging van het ontwerp voor te stellen in dien zin, daar voor den arbeid in winkels maxima voorgeschreven worden van resp. 10 uren per dag en 55 uren per week. Mocht er bezwaar tegen bestaan om deze regeling in het alge- meen te treffen dan zal het toch noodig zijn om met gebruikmaking van art. 47 der Ar beidswet in het bijzonder vo'or melkwinkels dee arbeidstijden toe te staan in het belang van een geregelde voorziening der verbrui- kers van dit onmisbare levensmiddel en de inachtneming daarbij van de noodige hy gienische beginse'len. 2. Het ontwerp tot regeling van de win kelsluiting voorziet de mogelijkheid, dat bij plaatselijke verordening bepaald wordt, dat op een werkdag per week alle, of bepaalde groepen van winkels voor of na 1 uur geslo- ten moeten zijn. Het komt de V. v. Z. M. voor dat een dergelijke bevoegdheid tot het senep- pen van plaatselijke regelingen voor een zoo belangrijk onderdeel hoogst ongewenscht is. Dat een dergelijk object in handen wordt gegeven van de gemeentepolitiek lijkt haar in alle opzichtert gevaarlijk. In ieder geval zou zij de melkwinkels van deze bepaling uitge- zonderd wenschen te zien, omdat de melk een geregeld consumptie-artikel is dat op alle fijden van den dag beschikbaar moet zijn. Het is volkomen onnoodig om den verbrui- kers het inconvenient te bezorgen, dat zij op een bepaalden dag, per week gedurende be paalde uren geen melk kunnen krijgen. In 't bijzonder is het in den zomer noodzakelijk om tweemaal per dag de melkwinkels van melk te voorzien en daardoor de melk zoo versch mogelijk aan de verbruikers af te leveren. 3. Hetzelfde ontwerp bepaalt, dat op de uren der winkelsluiting tevens het venten en verkoopen aan den openbaren weg verboden den malen verzekerd, dat je de mijne was voor je leven?" ,,Mijne eeden heb ik aan Kataryna Sagor- ska gezworen. Kataryna Malkoff is voor mij een vreemde". „Maar Tadeusz „Kataryna Malkoff is voor mij een vreem de", herhaalde hij met nadruk, zijn jas be- vrijdende uit hare vingers alsof zij behoorden aan een of anderen lastigen bedelaar. „Tadeusz, riep zij weder, maar zonder dat er iemand tegenover haar stond. Want toen zij1 de tranen, welke haar't gezicht benamen, uit de oogen had weggevaagd, kwam Katya tot dp ontdekking, dat zij n'iet langer op haar knieen lag voor haar, aardschen rechter, maar enkel Voor het houten beeld aan het kruis in haar nabijheid. De bries, die tusschen de boo- men opstak, deed de kruinen der dennenboo- menzwiepen en de houten kwasten sloegen tegen elkander. Op dat oogenblik leek het Katya als het geklepper van doodsbeenderen, de droeve resten van lets, dat eenmaal schoon en liefelijk was geweest. VIERDE DEEL. Warschau. HOOFDSTUK I. Het eerstvolgende. Een ruime, akelig netjes gemeubileerde lea rner waarin ongeveer een dozijn mannen van verschillende leeftijd, maar van een en den- zelfden stand, dien der min of meer welge- stelde aristocratie. Kleeding en manieren zijn onberispelijk. Arendsneuzen aanmatigend ge-. is, behalve het venten van nfef-aTcoh'onrou- dende dranken en geringc tewaren op Zon dag. Flier is klaarblijkelijk gedacht aan het venten met dranken en eetwaren voor gebrui- kers op den openbaren weg. Hieronder zou echter ook vallen het gewone venten met melk langs de huizen door slijters. Het komt de V. v. Z. M. gewenscht voor dat dit op Zon- dagen gedurende de uren der winkelsluiting dus na des middags 12 uur verboden wordt. SCHOOL VOOR MAATSCHAPPELIJK WERK. Begin September van dit jaar zal aan de School voor Maatschappelijk werk te Am sterdam met volledige medewerking van den gemeentelijken geneeskundigiin- en gezond- heidsdienst een opleidingscursus voor sociale zusters (wijkverpleegsters, schoolverpleeg- sters, zusters voor de zuigelingenzorg, enz geopend worden. Elke dag zal voor de eene helft aan theo- retische studie, voor de anders aan prac- tischen arbeid gewijd zijn. Voor deze laatsten worden verschillende afdeelingen aan boven- genoemden dienst doorloopen, terwijl ook de directeur van een der groote ziekenhuizen zijn hulp heeft toegezegd. De opleiding zal ongeveer 10 H maand duren. Het programma kan begin Juli worden tegemoet gezien, evenwel is thans reeds de gelegenheid open- gesteld, zich als leerling op te geven. (Het adres der school is: Pieter d? Hoochstr. 78) Voorts zal terzelfder tijd aan de school een cursus voor a.s. helpsters aan vacantie- kolonies een aanvang nemen, waarvan de les sen op twee avonden en den Zaterdagmiddag worden gegeven. Ook hiervoor kan men zich reeds aanmelden. NED. BANKETBAKKERS- VEREENIGING. De Nederlandsche Banketbakkersvereeni* ging heeft te Haarlem haar algemeene ver- gadering gehouden, onder leiding van den heer W. C. van Breda, uit Helder. Bij de opening deelde de voorzitter mede, dat hij tot zijn leedwezen zijn taak als voor zitter moest neerleggen. Namen het comite voor de huldiging sprak de heer Van Til, uit Den Haag, woorden van hulde tot den heer Van Breda. Hem werd het eere-voorzitterschap der vereeniging aange- boden. Het jaarverslag van den secretaris en dat van den penningmeester werden goedgekeurd. Als leden van het hoofdbestuur werden ge- kozen de heeren J. W. Deenik uit Sneek en W. G. van Veen, uit Utrecht. In de vacature, ontstaan door het aftreden van den voorzit ter als hoofdbestuurslid, werd gekozen de heer W. Berkhoff, uit Amsterdam. Tot' lid van het bestuur van de vakschool werd be- noemd de heer A Buhrmann, uit Amsterdam. Besloten werd lid te worden van de alge meene vereeniging voor vreemdelingenver- keer. Een voorstel van de afdeeling Zeeland tot het verbinden van een rechtskundig adviseur aan de vereeniging werd aangehouden tot de volgende vergadering. De zaak van het concept-reglement voor de tentoonstellingen werd commissoriaal ge maakt. Het voorstel tot vaststelling van het regle- ment voor de reclamecommissie werd goed gekeurd! De afdeeling Overijsel werd aangewezen om de vorgende algemeene vergadering te ontvangen. BRANDSTICHTING DOOR EEN KRANKZINNIGE? Gistermorgen zijn te Leende twee kapitale boerderijen, toebehoorende aan gebirs. J. en den landbouwer S. tofaal afgebrand. Het vee kon met moeite gered worden. Assurantie dekt de schade. Als verdacht van de brand- stichting, is in verband hiermede aangehou den een der gebrs. J., die den laatsten tijd niet wel bij het hoofd bleek te zijn. De mau is naar het krankzinnigengesticht te Vught KLERKEN BIJ BELASTINGEN. De minister van financien heeft bepaald, dat in het vervolg de plaats van een particu- lier klerk bij de directe belastingen, enz., die voor eerste oefening onder de wapenen moet lcomen, gedurende zijn afwezigheid moet wor den opengehouden, tenzij zijn terugkeer door het betrokken hoofd niet wenschelijk wordt geacht. DOODVONNISSEN IN NED. INDIe. De moord-mr.ar van den wedana te Menes is veroordeeld tot de doodstraf. GROOTE COUPEKOFFERS, REIS- EN YACANTIEKOFFERS, GEPANTSERDE HUTKOFFERS. krulde lippen deftig neergeslagen oogleden vormen de meerderheid. Een handjevol groote heeren, waarmee vergeleken een even groot aantal Engelsche landeigenaars of Duitsche Jonkers er vast en zeker wanhopig ordinalr zouden uitzien, maar even vast en zeker voor- bestemd om voor dezen onder te gaan in den strijd om het bestaan. Op dit oogenblik schenen zij dien strijd om het bestaan bijzonder hard te vinden. Een uur lang hadden zij sigaretten gerookt en de ge- beurtenissen besproken, zonder in staat ge weest te zijn om eenig tastbaar resultaat te bereiken. „Scheurpapier!", zei er een, zijn sigaret wegwerpend, doch met een geicht waarop te lezen stond, dat het door hem bedoelde scheur- papier elders moest gezccht worden. ,-Voor ons al van evenveel nut als het too- neelaffiche van gisteravond." „Dat noemen ze een grondwet! Ik noem het een handvol zand, de wereld in de oogen ge- strooid!" „Het is in ieder geval beter dan niets", waagde een zeer jong ventje te zeggen, met het beschroomde optimisme, aan zijn leeftijd eigen Eenigen der ouderen keken hem ernstig aan. „Erger dan niets, wildte je zeker zeggen", verbeterde hem de grijsharige gastheer, die als president van de informeele vergadering fungeerde. „Het is een hapje, dat ons wordt toegewor- pen om de ontwakendb beweging in slaap te wiegen, en wii willen niet in slaap gewieg^ worden voor wij gekregen hebben wat wij wen schen". 'Wordt vervotgd|. vr-"v 2jiek.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5