DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Cafe Restaurant HDtel „Nassau-Bergen" Goncours Bergen's Mannenkoor. Bergen aan Zee. lederen 2alerda;- en Zondagavond Vrij entree. Honderd negen en twintigste Jaargang Atoonneineiitsprijs bij Yoornltbetaling per 3 maanflen f2.—fir. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar frlrTPTTrm Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. yJl Herns. Coster Zoon, Voordapi 09, Tel. Admlnlstr. No. 3. Redaetie No. S3. USt het Parlement Dagelijksch overzicht. Buifenland No. 14? Dlf num'ttler oestaat all 2 bladea. 1927 VR1JDAG Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacfeur Tj. N. ADEMA. 17 Ji ll ZIJ, DIE ZICH MET 1 JULI A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUM- MERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Den Haag, 16 Juni 1927. Nog twee dagen resten de Tweede Kamer voor haar zomervacantie begint en er is nog jil wat af te doen. Geen wonder, dat er tem- joversnelling komt in de behandeling van :aken. Zoo ging onder den hamer des voor- citters door een wijziging van het hoofdstuk 3innenlandsche Zaken der Begrooting voor lit jaar, dat nogal in de millioenen loopt en |vaarover een Voorloopig verslag van eenige |»ladzijden was verschenen, dat gevolgd was jjjran een Memorie van Antwoord van niet veel fninder omvang. De Kamer vond het nu geen |ijd om den minister van Binnenlandsche Za- fken daarover aan de tand te voelen en met ajen vergenoegd gelaat verdween minister fkan na vijf minuten in de Kamer geweest te ftijn. Het wetsvoorstel om aan die Centrale Mid- (denstandscredietbank een garantie van den IStaat te geven, heeft de Kamer wat laager be- zig gehouden. Men weet, dat het met de in- etellingen opgericht om als credietbank voor den Middenstand werkzaam te zijn, niet ge- Jukkig is geloopen. Elke daartoe opgerichte bank of vereeniging heeft het bedrijf moeten opgeven en heel wat schade is daardoor ver- oorzaakt. Nu is er opgericht een Centrale Middenstandscredietbank, waarin zijn opge nomen enkele ondernemingen, die minder ge- lukkig hebben gewerkt, en de Staat zal daaraan een garantie van 61/2 millioen ver- leenen, waardoor de Nederlandsche Bank m staat zal zijn haar papier te disconteeren. Doordat aldus een einde zal gemaakt wor den aan de versnippering van het crediet ver- leenen en aan het waaghalzig bedrijf om te ruim crediet te geven daar er streng op het bedrijf en zijn gestie zal worden toegezien, meent men dat het aan den middenstand te verleenen crediet in veiliger banen zal wor den geleid en de zaak zoo gezond zal worden gedreven, dat er zelfs een behoorlij'k dividend zal worden gemaakt. In dat geval loopt de staat met zijn garantie geen gevaar en kan deze in den loop der jaren geheel uitgescha- keld worden. De gedachtewisseling hierover is nogal rustig geweest. Dat blijkt reeds uit het feit, dat de ergste tegenstander van de zaak, de heer Van den Tempel, mede namens zijn sociaal-democratische medestanders kon verklaren, dat zij niet tegen het voorstel zou- den stemmen, indien de minister van finan- cien er in slaagde zijn bedenkingen te weer leggen. Nu, dat gelukte minister De Geer wonderwel. Hij wees er den heer Van den Tempel op, dat het toezicht niet buiten den staat om zou geschieden, dat het bedrijf ge dreven zou worden op dezelfde zakelijke wijze als elk bankbedrijf en dat bij een geregelden gang van zaken er voor den staat geen enkel risico van bedenkelijken aard uit zou voort- spruiten. De heer Van den Tempel was wel nog niet geheel voldaan, maar op aandrang .van verschillende ledien zag hij1 van repliek af en berustte in de voordracht. Ook de ande- re sprekers, in het geheel voerden er acht het woord over de zaak, waren tevredengesteld en zoo zag de minister het ontwerp zonder stemming goedgekeurd. Dat zal wel niet het geval wezen met de wetsontwerpen, die vervolgens aan de orde waren. Dat was het voorstel van minister Waszink om de invoering van het zevende leer jaar bij de wet te bepalen, waaraan op aandrang van sociaal-democratisdie zijde was vastgekoppeld bet voorstel ingediend door den heer Albarda en partijgenooten om den leerplichtdwang ook op dat zevende leer jaar van toepassing te verklaren. De regee ring is in beginsel niet gekant tegen leer plicht voor het zevende leerjaar, maar zij wi! dit leerjaar eerst goed georganiseerd hebben alvorens tot dwang over te gaan en zij hoopt, dat het in Juli van het volgende jaar zoover zal zijn gekomen. De heer Albarda c.s. heeft evenwel geen geduld tot zoolang en wil dat reeds met September a.s. leerplicht er voor worde bepaald. Als middenterm^ heeft nu de heer Suring (R.K.) een amendement inge diend strekkende om met Januari 1928 den leerplicht voor het zevende jaar in te voeren Heden is de beraadslaging over deze zaak be gonnen en zij zal vermoeaelijk de Kamer mor- gen nog wel geruimen tijd bezig houden. Wii komen er dus morgen nader op terug. De zitting van den Volken- bondsraad. Italie en Belgie. Veel nieuws valt er nog niet te melden om- Vrent de 45ste zitting van den Volkenbonds- raad. Slechts is, in verband met de Maandag a.s. bijeenkomende conferentie tusschen Amerika, Engeland en Japan over een par- tieele bewapeningsbeperking ter zee, van be- lang, dat bij de debatten de aandacht weer eens is gevestigd op de nog steeds onop- geloste ontwapeningskwestie. Voornamelijk was zulks te danken aan Stresemann, die bij de bespreking van het rapport der commissie tot voorbereiding der in November a.s. te houden ontwapenings- conferentie, er opnieuw op aandrong, zich niet af te lateo schrikken door moeiliikheden. die nog overwonnen moeten worden. Wil men tot tastbaar resultaat komen, zoo zeide hij, dan zal men met kracht deze kwes- tie weer ter hand moeten nemen en ernstig trachten haar in andere banen te leiden dan tot nu toe het geval geweest is. Gaat men op den ouden voet voort, dan zullen opnieuw de besprekingen geen enkel resultaat hebben. En millioenen menschen verwachten iets geheel anders: daadwerkelijke inkrimping van leger en vloot der machtigste rijken! Daarnaast is ter conferentie behandeld de kwestie tusschen Litauen en Memel, waarover vooral den laatsten tijd het noodige is afge- kibbeld. Zooals men weet, achtte Memel haar autonomic door Litauen bedreigd en protesteerde wat tot gevolg had, dat Duitschland op de bres sprong, maakte dat de kwestie op de Raadsagenda kwam en in- derdaad naar aller genoegen opgelost werd door de belofte van Litauen, dat het in Sep tember a.s. verkiezingen zal laten houden in Memel. En ten dotte Werd besloten, dat de vijf zit- tinghebbende veriegenwoordigers der groote mogendheden gezamenlijk stappen zullen doen bij de regeeringen van Albanie en Joego- Slavie, ten einde het nog steeds onopgeloste conflict tusschen deze beide rijken spoediger uit de wereld te helpen. Dat is tot nu toe wel het voornaamste nieuws uit Geneve. Inmiddels wordt uit Geneve gemeld, dat de conferenties van vertegenwoordigers der tot den gezantenraad behoorende mogendheden niet zullen worden voortgezet. De van Duitsche zijde ter sprake gebrachte kwestie van de vermindering der bezettings- troepen in het Rijnland zal langs diploma- tieken weg verder worden behandeld. De kwestie zal eerst in een actief stadium komen wanneer de door de conferentie te Geneve genomen besluiten inzake de ontwapenings- verplichtingen van Duitschland, volledig zijn uitgevoerd1, n.l. het doen aannemen, door den Rijksdag, van de wetten inzake het verbod van aanmaak en uitvoer van oorlogsma- teriaal, de organisatie van de Duitsche* poli tic en het onderzoek naar het slechten der vestingen aan de Poolsche grens. Het onder zoek zal geschieden door deskundigen, door de geallieerden in overleg met de Duitsche re- geering aan te wijzen. Officieus wordt inmiddels gemeld, dat men tot het besluit zou zijn gekomen inderdaad aan Duitschland een zetel in de mandaat- commissie te geven. Tusschen Belgie en Italie schijnt de vriend- schappelijke verhouding eenigzins te verkoe- len. De Italiaansche regeering heeft, naar de correspondent van de „Temps" te Brussel meldt, besloten haar vertegenwoordiger in Belgie, markies Negretto Cambiaso, die tot een andere functie geroepen is, niet door een anderen ambassadeur te vervangen. Voorloo pig zal Italie in Belgie alleen een zaakgelas- tigde hebben. In Italiaansche kringen in Belgie en in gewoonlijk goed-ingelichte diplomatieke krin gen verzekert men, dat Mussolini aldus van de ontevredenheid zijner regeering wil doen blijken over den minister van buitenlandsche zaken Vandervelde in verband met zekere anti-fascistische betoogingen waaraan deze als socialist'isch leider heeft meer.en te moe ten deelnemen en waarover onlangs in de Belgische Kamer gesproken is. Niettemin heeft het besluit der regeering van Rome zoo- wel in rechtsche als in linksche politieke kringen beroering gewekt met het 00g op de vriendschapsbanden tusschen Belgie en Italie, die onafhankelijk zijn van het politieke regime der beide landen. VOLKENBOND. DE ARBEIDSCONFERENTIE. De zitting gesloten. De tiende Arbeidsconferentie is gistermor- gen gesloten. Behalve de voorzitter, Chatter- jee, voerden vertegenwoordigers der drie groepen het woord, alsmede Albert Thomas en Buttler, directeur en adjunct-directeur van het Intemationaal Arbeidsbureau. De vragenlijst inzake de minimum-loonen in zwak georganiseerde industrieen werd met 22 stemmen tegen aangenomen, waarbij de Nederlandsche regeeringsgedelegeerden, Nolens en Zaalberg, en de arbeidersgedele- geerde Kupers voor stemden, terwijl de werk- gever Regout zijn stem tegen uitbracht. ALLE VRAAGSTUKKEN OPGELOST. Een verklaring van Briand. De vertegenwoordigers van Frankrijk, Duitschland, Engeland, Italie, Japan en Belgie hebben een tweede en Jaatste vergacte- ring gehouden, na afloop waarvan het vol- gend communique gepubliceerd is. Ter voort- zetting van de conferentie van 6 December hebben de leden der conferentie de kwesties onderzocht, die nog hangende waren geble- ven. Zij hebben geconstateerd, dat zekere, te Locarno geopperde denkbeelden in toepassing zijn gekomen, terwijl voor de andere de mid- delen zijn goedgekurd, om de verwezenlijking daarvan ten spoedigste te verzekeren. De deelnemers aan de conferentie constateerden opnieuw hun eensitexnmig verlangen om de politick van Locarno voort te zetten, die reeds belangrijke resultaten in bet belang van den vrede heeft gegeven en zal blijven geven. De vertegenwoordigers der zes mogend heden, die het communique hebben opgesteld, hebben zich verplicht, buiiten dit document niets mede te deelen. Briand, die een ontsteking heeft aan het linkeroog, moest zich bdji de journalist en doen verontschuldigen, doch liet namens hem verklaren, dat de bespreking van gisteravond niet door nieuwe zal worden gevolgd. De bespreking verliep in een uitmuntenden geest. De kwestie eener verwoegde ontruimlng van het Rijnland werd niet ter sprake gebracht. Alle vraagstukken, welke na de vorige bijeen- komst hangende waren gebleven, zijn opge lost. Ook met het vraagstuk der slooplng van de vestingwerken in Oost-Duitschland zal dit spoedig bet geval zijn. De geruchten omtrent een anti-sovjet bond of zelfs omtrent een speciale bijeenkomst ter bespreking van het Russische vraagstuk zijn onjuist. Het schijnt evenwel, dat men te Geneve gestreefd heeft naar het nader tot elkaar brengen van het standpunt der mo gendheden, met het dbel, den vrede in Eu- ropa te handhaven en dat men de middelen bestudeerd heeft waardoor alle staten, met inbegrip van Sovjet-Rusland, er toe gebracht kunnen worden voor den vrede te arbeiden. ZONDAG 2 uur le afd. Mannenkoren. 61/2 uur Eere-Wedstrijd. 's Middags en 's avonds komen de wel- bekende dirigenten uit, de heeren L. C. KEEREWEER en H. L1NDEBOOM. Met een gnoot Bal wordt dit Concours gesloten. CFiINA. DE CHAOS. Naar uit Tientsin wordt gemeld, is tus schen de Britsche militaire autoriteiten en de Chineesche douape een conflict uitgebroken wegens het aan land brengen van munitie. De Cbineezen namen het stoomschip in be- slag aan boord waarvan 600.000 geweerpa- tronen waren opgeslagen, met bestemming voor de Britsche troepen; dit beslag werd ge- motiveerd met de mededeeling, dat een han- delsschip slechts 2T' GOO patronen aan land mag brengen; de Britten beweren, dat het hier een transportsc'hip betreft. DUITSCHLAND. DE ARBEIDSCONFLICTEN. Dreigende staking bij de Rijn- scheepvaart. De Duitsche bladen publiceeren alarmee- rende berichten over de ontwikkeling van het loongeschil in de Duitsche Rijnscheepvaart. De „Vossische Zeitung" heeft den indruk, dat in alle stilte een staking wordt voorbe- reid en de „Vorwarts" van hedenavond geeft dit onomwonden toe. De Deutsche Verkehrsbund staats reeds ge- durende geruimen tijd in voortdurend contact met den Nederlandschen Transportarbeiders- bond en de Fransche en Belgische bonden, die eveneens een loonactie voeren. Doel dezer besprekingen is een gemeen- schappelijke actie van alle bij de Rijnscheep vaart betrokken organisaties, ten einde betere arbeidsvoorwaarden af te drwingen. AUTOBUS OMGEKANTELD. Gistermiddag is te Berlijn-Schoneberg een stampvolle autobus in voile vaart omgekan- teld Vier personen werden ernstig gewond, 23 liepen lichtere kwetsuren en snijwonden op. Het ongeluk ontstond, doordat de chauffeur wilde uitwijken voor een wielrijder, die voor de bus langs plotseling de straat wilde oversteken. Indien de politic hem niet in be- scherming had genomen, zou de wielrijder door het verontwaardigde publiek zijn ge- lyncht. Hij en de chauffeur zijn in verzekerde bewaring genomen. Men neemt echter aan, dat de chauffeur nog in den loop van den avond in vrijheid zal worden gesteld, daar hem geen schuld schijnt te treffen. DE ADEL IN HET LEGER. Het groote aantal adelijke ofp- tieren. In den Rijksdag is bij1 de bespreking der begrooting van oorlog het feit ter sprake ge komen, dat de adelijke officieren in de Rijks- weer zullf een naar verhouding hoog procent uitmaken. De nieuwe ranglijsten van het Duitsche le ger voor 1927 geven hiervoor belangrijke ge gevens. Onder de 3400 officieren van de Rijksweer zijn 700 adelijke officieren, d.w.z. twintig procent. De verhouding der adelijken tot de niet-adelijken is bij hoogere rangen nog sterker ten gunste der eerst genoemden. Van de veertien luitenant-generaals zijn er tien van adel, van de tien divisie-commandan- ten, zeven Tien belangrijke afdeeling van het ministerie van Verdediging staan onder lei- ding van adelijke officieren. Van de 46 regi- ments-commandanten zijn 26 van adel, van de commandanten der 18 cavalerie-regimen- ten, 12. Deze merkwaardige verhouding bestaat reeds sinds de oprichting van de Rijksweer, indertijd onder leiding van generaal von Seckt en dr. Gessler tot stand gekomen. De samenstelling had in alle stilte plants; in hoeverre dr. Gessler van een en ander op de hoogte was, is niet uit te maken. In elk geval staat vast, zegt het „Berl. Tag.", dat het yoortrekken van den adel in de republikein sche rijksweer niet minder is dan in het kei- zerlijke leger. FRANKRIJK. DE GEVANOENSCHAP VAN DAUDET. Een brief van zijn nvoeder aan Poincare. De „Action Frangaise" bevat een brief van de moeder van Leon Daudet, de weduwe van den romanschrijver Alphonse Daudet, aan Poincare, waarin zij zegt, dat deze, een nieuvye ongerechtigheid toevoegend1 aan vroegere ongerechtigheden, haar bewonde- renswaardigen zoon heeft doen aanschouden. Niet lang geleden heb ik, zoo schrijft zij verder, den bewogen brief vol genegenheid voor mij en de mijnen herlezen, dien gij tot mij richtte na den dood van mijn echtgenoot en mij den tijd herinnerend, dat gij, als jong minister, de vriend van ons huis waart, kan ik niet aan de mogelijkheid gelooven, dat gij dezelfde zijt, die dat gedaan hebt. „Mijn ervaring van het leven en de mijne is reeds zeer lang leert mij, dat de onrechtvaardigheid een onevenwichtigheid is: zij sleept vroeg of laat, wanneer zij op geheimzinnige wijze wordt hersteld, de men schen mee, die haar ontketend hebben. Moge zij dien dag degenen, die gij lief hebt, spa- ren." Het antwoord van Poincare. Poincare heeft aan de moeder van Daudet geantwoord, dat haar brief hem diep heeft geroerd, maar bij hem geenerlei wroeging wekt. Hij herinnert er aan, dat toen haar ongelukkige kleinzoon in het ziekenhuls van Lariboisiere was herkend, drie heeren, 0. w. een dpkter, namens Leon Daudet hem zijn komen vragen te maken, dat het stoffelijk overschot in stilte naar het ouderlijk huis kon werden teruggebracht. De dokter had verklaard, dat de jongen een manie had om er van door te gaan, die, zoo verklaarde de dokter, schier noodwendigerwijs tot zelf- moord leidt. Ik heb, zoo schrijft Poincare verder, het noodige gedaan om uw kleinzoon naar zijn ouders te doen brengen. Sedert heeft nie- mand vuriger dan ik gewenscht, dat de voile waarheid werd vastgesteld over de omstan- digheden van zijn dood. Heel kort geleden nog heeft de minister van justitie in volle- dige overeenstemming met mij een instantie van rivisie ingesteld, ondanks het ongunstig advies der bevoegde commissie. De veroordeeling was onherroepelijk ge- worden, maar ik zou gewenscht hebben, dat het mogelijk was haar niet ten uitvoer te leggen. Ik zou dit gewenscht hebben uit con siderate voor een wreed beproefd vader; ik zou het oog gewenscht hebben wegens den afschuwelijken laster, dien uw zoon sedert eenige jaren over mij en de mijnen heeft meenen te mogen uitstorten en die mij heeft getoond, in welke mate hij door de smart op een dwaalspoor was gebracht. Maar met het oog op de aanvallen, die uw zoon gedaan heef op de magisrateur en op de uitdagingen, die hij tot de regeering heeft gericht, heeft het kabinet geoordeeld, dat de wet haar loop moest hebben. De vervulling van dien plicht is voor mijn collega's even pijnlijk geweest als voor mij en ziji hebben het noodige gedaan, opdat uw zoon zooveel mogelijk werd ontzlen. TWEEMAAL DE VERTROUWENS- KWESTIE IN DEN SENAAT. De Kamer heeft de behandeling van het wetsontwerp inzake de reorganisatie van het leger voortgezet. Daladier, radicaal-socialist en oud-minister van oorlog, verdedigde een contra-ontwerp. Painleve, minister van oorlog, verklaarde dat een leger, volgens de opvattingen van Daladier georganiseerd, zonder diensttijd op langen termijn en zonder voorafgaande oproeping der beschikbare krachten, niet in staat zou zijn aan een plotselingen overval het hoofd te bieden. Senac, de rapporteur, bestreed het tegen- voorstel, dat zoo zeide hij niet als ba sis van beraadslaging kan worden aanvaard. Girod, de voorzitter der commissie, vroeg de Kamer om het tegenvoorstel te verwerpen. Poincare stelde de kwestie van vertrouwen ten opzichte van het ontwerp-Daladier, het- welk met 324 tegen 220 stemmen werd ver- worpen. Ook rechts attaqueert. De regeering moest later in de Kamer op nieuw een kleinen aanval het hoofd bieden. Ditmaal was de aanval van rechts afkomstig. De regeering achtte het raadzaam de kwestie van vertrouwen te stellen, ten einde er zeker van te zijn, dat de stemming in haar voor- deel zou uitvallen. De aanval was het gevolg -van een verzoek der regeering otn credieten, ten einde de kler- ken der 227 districtsgerechtshoven, die ten gevolge van bezuinigingsmaatregelen en ad- ministratieve hervormingen ontslagen zijn, schadeloos te stellen. De oppositie tegen deze credieten werd geleid door Desjardins, een gematigd republikein. De linkerzijde der Kamer, zeer verheugd over deze oppositie van rechts, sloot zich er bij aan. Toen Des. jardins echter zag, dat zijn politieke tegen- standers zich achter hem schaarden, trok hij zijn motie in. De socialisten dienden daarop een motie van gelijke strekking in, die met 327 tegen 200 stemmen werd verworpen. EEN OOMMUNISTISCH HONGER- STAKER IN VRIJHEID GESTELD. Zooals hij Dinsdag in de Kamer had mee- gedeeld, heeft de minister van justitie den communistischen hongerstaker Girardin in vrijheid laten stellen. Girardin had zijn edgenlijke gevangenis- straf al uitgezeten, hij was nog slechts in arrest voor de boete, die hem tevens was op- gelegd, en die hij niet betaald had Deze boe te is hem nu kwijt gescholden, waarmee na- tuurlijk tevens de hechtenis verviel. BELGIe. DE TWEETALIGHEID. Waalsche protesten. Eenige studenten uit Luik hebben dezer dagen in de omliggende gemeenten weer bil- jetten afgescheurd, die in het Vlaamsch en het Fransch gesteld waren. In een brief aan den premier, die Kamerlid is voor Luik, heeft de commissie voor de be sluiten van de „Action Wallonne", afdeeling Luik, geprotesteerd tegen circulaires nopens het onderwijs in het Vlaamsch, dat in de scholen verplichtend is gesteld of geroepen is het Engelsch of het Duitsch in de middelbare scholen te vervangen. De Walen protesteeren eveneens tegen de opheffing der vrijheid, welke een huisvader had om de taal voor het onderwijs aan zijn kinderen te kiezen. De commissie komt voorts op tegen de tweetalig1- heid der kennisgevingen in de rij-ksbureaux in het Walenland; volgens haar "vomit de Vlaamsche tekst een „aanslag op de Fransche integriteit van Wallonie". Geklaagd wordt dan nog over de achteruitstelling van Wal lonie op alterlei gebied. ENGELAND. 4 GROOT-BRITTANNIe EN EGYPTE. 1 In antwoord op een desbetreffende vraag, decide Locker Lampson, de onderstaatssecre- taris van buitenlandsche zaken mede dat ver schillende passages in de eerste Egyptische nota betreffende het Egyptische leger aan eenigen twijfel onderhevig waren, waarop Lord Lloyd zich wendde tot Sarwat Pasha om toelichting, welke deze verstrekte; vervol* gens heeft hij de Egyptische regeering ver- zocht hare goedkeuring aan deze verklarin- gen te hechten. Sarwat Pasha heeft nu op i nieuw een nota aan Lord Lloyd gezonden, waarin op bevredigende wijze de bedoelingen van de Egyptische regeering worden ver klaard. Locker Lampson verklaarde voorts, dat hij geen berichten had ontvangen betreffende de Britsche slagschepen, welke naar de Egypti sche wateren waren gezonden, doch hij twij- felde niet, of de slagschepen zullen nu wor den teruggetrokken, en volgens berichten in de pers verschenen, heeft al een slagschip de Egyptische wateren wederom verlaten. DE VAKVEREENIGINGSWET. Vcrzoening bij de industrieele conflicten. Gisteren hebben wij medegedeeld, dat de Engelsche regeering in het Lagerhuis het plan heeft aangekondigd, een onderzoke te doen instellen tot verbetering van de be- staande procedure tot verzoening van de par- tijen bij industrieele conflicten, Nader blijkt dat de regeering het voome- men heeft een commissie te benoemen, be- staande uit vertegenwoordigers van alle be trokken partijen. Steel-Maitland, de minister van arbeid, verklaarde dat het zijn bedOeling was om alle bestaande vormen van verzoe- ningsprocedure in het onderzoek te betrekken, zooals de Verzoeningaraden, de Whitleyra- den, de industrieele hoven, en dat de commis sie zou uitmaken, of de bestaande lichamea konden worden verbeterd, dan wel of een geheel nieuw instituut wenschelijk was. De minister deed waarvan mededeeling nadat hij een voorstel van den conservatief Sir Seslee Scott om in het wetsontwerp op de vakver. eenigingen een nieuw artikel op te nemen, waarbij de in Canada toegepaste procedure van verzoening werd ingevoerd (een Raad van Verzoening en Onderzoek tot het voor- komen van conflicten in de essentieele bedrij- ven) had afgewezen. Hij was nl. van mee- ning dat een dergelijk artikel niet in het wetsontwerp thuishoorde. De arbeiderslgi^er ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 11