imneniand Bioscopen Liichtvaart. ProvinciaaB nieuws Rechtszaken StacB&nieuws dynes wees net eveheens af, offlaat Ret in strijd was met het karakter van het wetsont werp. De liberalen verklaarden bij monde van Lloyd George dat zij met vreugde zagen dab het vraagst'uk der verzoening aan de orde yas gesteld. Zooals wij echter mededeelden, villen de arbeiders ook niets van het regee- ingsvoornemen weten, tenzij de regeering let- wetsontwerp op de vakvereenigingen in- v UIT HET LAGERHUIS. De ontucht in China. In het Lagerhuis ontstond gisteren weder eenig tumult toen het arbeiderslid Wellock den minister van oorlog vroeg of het hem be kend was, dat er in de nederzetfing te Nan king door de Britsche militaire autoriteiten huizen van ontucht worden gehouden, waarin vijfiien-jarige Ghineesche meisjes ten dienste der Britsche en Amerikaansche troepen wor den gesteld; voorts dat de vrouwenafdeeling van de Kocomintang tegen deze schande had geprotesteerden zoo ja, wat de minister zich voorstelde in deze te doen. Enkele leden stonden onmiddellijk op en vroegen den Speaker of het was toegestaan er'nstige aantijgingen tot de Britsche militai re autoriteiten te richten zonder dat men er zich van tevoren van had vergewist dat deze bescbuldigingep gegrond waren. De Speaker antwoordde, dat hij moest aannemen dat het lid, dat de vraag stelde, daarvoor de voile verantwoording op zich nam. De onderminister van oorlog, kapitein King, beantwoorde de vraag heel laconiek als volgt; „Er zijn geen Britsche of Ameri kaansche troepen te Nanking". (Gelach en tuide toejuichingen.) Daarop zeide Speaker, in antwoord op een ernstig protest van den minister van binnenlandsche zaken, dat het niet in zijn ma-cht lag van een lid gronden te eischen voor de door hem uitgebrachfe be- sdiul-digingen. Hij moest aannemen dat leden ■zouden verm ii den vragen te stellen, waarvoor zij niet de voile verantwoordelijkheid op zich konden nemen. Daarop zeide het lid Wellock, dat hij de vraag had gesteld nadat hij daarover stellig' inlichtingen had ontvangen Er is, zeide hij. Iblijkbaar een vergissing in het spel en ik acht ihet mijn plicht verder onderzoek te doen en rnijn verontschuldigingen te maken over de begane fout. I>eze woorden werden met goedkeurend ge- nompel ontvangen. NA DE IERSOHE VERKIEZINGEN. De republikeinen en de eed van trouw. De Valera, de leider van de republikeinen fn den Ierschen Vrijstaat, heeft verklaard, dat de republikeinen onder geen enkele om- standigheid den eed van trouw aan den ko- nin-g zullen afleggen. „Wij verklaren alleen trouw aan de Iersche natie", zeide hij. POLEN. DE POOLSCH-RUSSISGHE NOT A-WIS-SELING t De derde nota uit Moskou. ->■ Nadr uit Moskou wordt gemeld, zou het bericht uit Poolsche bron, als zou de sovjet- regeering een ultimatum aan Polen hebben gezonden, niet in overeenstemming met de feiteg -zijn. Een derde nota, welke eerst zal worden verzonden, nadat het vonnis over den moordenaar van Wojkoff zal zijn bekend ge maakt, zal alleen op scherp en toon de be- scherming van Russische onderdaneni in Po len eischen. Naar verluidt, is de vroegere Russische zaakgelastigde te Louden belast met een ge- wich-tige boodschap, ter overbrenging aan den Poolschen minister van buitenlands-che zaken. Voor zijn vertrek heeft Rosengolz aan persvertegenwoordigers verklaard, dat hij er van overtuigd is, dat de Poolsche regee ring de verantwoording draagt voor den m'oord op Wojkoff. DE MOORD OP WOJKOFF. Boris Kowerda, de moordenaar van den sov- jet-gezant Woykoff, werd tot levenslange gevaigenisstraf veroordeeld met verlies van ajle burgerrechten. De rechtbank heeft echter besloten zich tot den staatspresident te wenden met het ver- zoek om de straf te veranderen in een gevan- genisstraf van 15 jaren. RUSLAND. DE MOORD OP DEN SOVJET-GEZANT WOJKOF. Naar uit Moskou gemeld1 wordt heeft het volgens Russisch oordeel.zeer milde vonnis inzake den moord op den Sovjet-gezant Woj- kof aldaar de n-oodige beroering gewekt. Een dergelijke buitengewone rechtbank, aldus wordt verklaard, had nimmer een dergelijk vonnis mogen vellen, daar een „standgerecht' sleChts tot vrijspraak of terdoodveroordeeling mag concludeeren. Nadat de rechtbank uit- spraak had gedaan is de ex-zaakgelastigde der Soviets te Londen Rosengoltz, die als getuige in het proces gehoord werd, onmid dellijk naar Moskou vertrokken; ook de Wat- schausche zaakgelastigde Uljanof werd naar de Russische hoofdstad ontboden. De Mos- kousche communistische organisaties eischen van de regeering, dat zij te Warchau zal aan- dringen op fusilleering van Kowerda. HET OPTREDEN VAN MOSKOU. Een Duitsche wenk aan Tsjilserin. Naar de avondbladen melden heeft de Duitsche regeering van Tsjitsjerins aanwe- zigheid te Berlijn gebruik gemaakt om met hem van gedachten te wisselen, waarbij de eveneens aldaar vertoevende Duitsche ambas- sadeur te Moskou, graaff Brockdorff-Rant- zau, den volkscommissaris inlichtte nopens de indrukken der Duitsche delegatie bij de be- raadslagingen te Geneve. Er werd o.a. op gewezen, welke bezwaren de Europeesche mogendheden tegen de bols- jewieksche propaganda in het buitenland hebben. Verder werd aan Tsjitsjerin medege- deeld, welken indruk het fusilleeren van poli- tieke gevangenen op de te Geneve vergaderde vertegenwoordigers der mogendheden maakte en welken indruk het zou maken, indien door met een ultimatum gelijkstaande stappen der Russische regeering het Russisch-Poolsche conflict nog meer zou worden versoherpt. Een resolulie der Duitsche „Liga fdr Menschenrechte." De Duitsche „Liga fur Menschenrechte" heeft, naar aanleiding van de executies in de u. 5. 5. R, eeh m6tie aahg'enoihen van den volgenden inhoud: Volgens officeele berichten zijn dezer da- gen te Moskou twintig tegenstanders der U. S. S. R. ter dood veroordeeld en terechtge- steld. Wij willen een staat geenszins het prin cipled recht op zelfverdediging ontzeggen, maar protesteeren in naam der menschelijk- heid en gerechtigheid tegen een handeling, welke bij de openbare meening den indruk maakt van een terroristische vergelding, we- gens aanvallen van vijandiggezinde elemen- ten geoefend op personen, die daarbij niet reehtstreeks betrokken zijn. Wij betreuren het in het bijzonder, dat deze handeling in staat is, de steeds toenemende sympathie voor het nieuwe Rusland nadeelig te beinvloeden. STORMEN EN WOLKBREUKEN. Wit-Rusland geteisterd. Stormen en wolkbreuken hebben 39 distric- ten van WitRusland geteisterd en geweldige schade aan het veldgewas veroorzaakt. Vol gens een voorloopig bericht werd de oogst over een oppervlakte van 33.000 H.A. volko- men vernield en werden 110 -bruggen ver- woest. In den nacht van 15 Juni richtte een wolkbreuk te Minsk enorme schade aan. ALBANIe. HET ALBANEESCH CONFLICT. Bemiddeling der mogendheden. Volgens den diplomatieken correspondent van de „Daily Tel." hebben de Britsche, Fransche en Italiaansche regeeringen hunne vertegenwoordigers te Belgrado en Tirana er opnieuw op gewezen om bij de beide regle- ringen onmiddellijk stappen te doen, opdtat zoo spoedig mogelijk een compromis tot stand kan komen. Met het oog op de terugroeping van den Albaneeschen vertegenwoordiger te Belgrado achtten de groote mogendhedett het dringend noodzakelijk bemiddelend op te tr-eden, doch zij zijn nog steeds niet gerieigdi het conflict door den Volkenbond te doen behandelen. Dit compromis zou bedoelen de terugtrek- king te verkrijgen van de seherpe Joego-Sla- vische nota aan Albanie en tevens zou Alba- nie den drogman van het Joego-Slavische gezantschap te Tirana mod-en vrijlaten. HONGAR1JE, EEN GRENSINCIDENT. Een Roemeensch soldaat gedood. Het H. K. B. meldt uit Berethyo-Ujfaha: Blijkens een mededeling van een wachtpost aan de Roemeensche grens kwam Maandag- avond tusschen 10 en 11 uur een uit twee man bestaande Roemeensche militaire pa- trouille op Hongaarsch gebied. Aan de vol gens het voorschrift driemaal herhaalde uit- noodiging om te blijven staan, gaven de man- nen geen gehoor. Een hunner liep terugnaar het Roemeensche gebied, de ander begon op den Hongaarschen wachtpost te vuren, die het vuur beantwoordde. De Roemeensche sol daat stortte, door een kogel getroffen, op Hongaarsch gebied ter aarde. Gister is een Hongaarsch-Roemeensche commissie op de plaats van het gebeurde bij- eengekomen, teneinde een onderzoek in te stellen naar het gebeurde. AMER1KA. DE QUAESTIE-TACNAARICA. De Chileensche gedelegeerde afgetreden. Het geschil tussche Peru en Chili over het gebied van Tacna en Arica is opnieuw aan de orde gesteld ten gevolge van het aftreden van Louis Risopatron, de Chileensche gedele geerde in de grensafbakeningscommissie, welke te New-York zetelt. Totnogtoe is daar- omtrent geen enkele mededeeling gepubli- ceerd, d-och R-euter verneemt dat 't aftreden verband houdt met een weigering der Chi leensche regeering om bepaalde wijzigingen in de procedure der commissie, door den ver tegenwoordiger der Vereenigde Staten voor- gesteld, te aanvaarden. VLIEGTUIGEN VERONGELUKT. Een Sopwith vlootvliegtuig is gisteren door een nog onopgehelderd, ongeval weer met de beide inzittenden, een officier en een mecanicien bij Stenfo-rth verongelukt. Het toe- stel slo-eg een gat van 1 meter in een veld waar het neerkwam. Er zijn gisteren weer twee ernstige onge- lukken gebeurd met Engelsche militaire vlieg- tuigen. Twee vliegers van de militaire vlieg- school te Stamford in Lincolnshire zijn bij een val omgekomen. Er zijn dit jaar in En- geland reeds 27 militaire vliegers door een ongeluk om het leven gekomen. Een zware bommenwerper met 4 militaire vliegers moest in den nacht een nocdlanding doen en kwam daarbij niet al te goed neer. Geen der vlie gers is infusschen ernstig gekwetst. WAGEN DOOR EEN TRAM A AN GER EDEN. Terwijl de melkboer S. Fae uit Farmsum, gem. Delfzijl, zich gisteravond met zijn melk- wagen op den Farmsummerweg bevond, schrikte het paarde plotseling voor de nade- rende stoomtram. H et dier sprong voor de tram, waarbij het zoodanig werd verwond, dat net moest worden afgemaakt. De wagen werd zwaar beschadigd. De eigenaar en twee kinderen, die zich op den wagen bevonden, werden op den weg ge- slingerd, waarbij F., die nog een eind met de tram werd1 meegesleurd, ernstig aan hoofd en borst werd verwond, terwijl een der kinderen bij het ongeval een vinger brak; het andere kind kwam met den schrik vrij. Geneeskundi- ge hulp was spoedig ter plaatse. De getroffe- nen werden per auto naar hun woning ver- voerd. Hun toestand is vrij goed. INLIJVING. Op 1 Juli a.s. zal eene inlijving van dienst- plichtigen der lichting 1927 plaats hebben voor de bereden artillerie (onberedenen der eerste artillerie-brigade, 2e regiment veld- artillerie, opleiding tot onderofficier). HET ZEVENDE LEERJAAR. De Onderw'ijs-Centrale voor het voorstel-Albarda. De OnderwijsrCentrale heeft een adres aan de Tweede Kamer gezondien in verband met het wetsontwerp betreffende het zevende leerjaar en het voorstel-Albarda betreffende de zevenjarige leerverplichting. Aangezien de inhoud van het regeerings- ontwerp in geenen deele tegemoet kbmt aan de w'enschen, aoor ere iVeeae Kamer ken- baar gemaakt, en het voorstel-Albarda wel aan die wenschen tegemoet komt, verzoekt adressante den Kamer, het regeeringsontwerp te verwerpen en het voorstel-Albarda aan te nemen EEN H UURV ERORDENING DOOR DEN AMSTERDAMSCHEN RAAD AANVAARD. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft gistermiddag met 24 tegen 15 stemmen goed- gekeurd het op voorstel van de meerderheid van het college van B. en W. door de com missie voor de strafverordeningen geredi- geerde on twerp-huurverordeni ng, nadat te voren een amendement van het raadslid Dou- wes was aangenomen, strekkende om de huurverordening alleen te doen toepassen op woningen, waarvan de huurprijs minder dan 8 per week bedraagt. KORTE BERICHTEN. Gistermiddag is te Amsterdam de alge- meene vergadering van de vereeniging Pro Senectute gehouden, waarvan tevens het vijf- jarig bestaan is herdacht. Door een defect aan de stuurinrichting stortte de vrachtauto van den heer K. Mul der te Sapemeer, bestuurd door diens knecht, in het Winschoterdiep. Door het verbreken van de voorruit wist deze zich uit zijn benar- de posiitie te redden. UIT BERGEN. De dancing in hotel „Nassau-Bergen" blijkt een groote attractie voor Bergen aan Zee. Gisteravond heerschte er een gezellige drukte. Om in de drukte van het seizoen de groote toeloop eenigszins te reduceeren besloot die directie gedurende de maanden Juli en Au gustus Zaterdags- en Zondagsavonds de dancing alleen voor invite's toegankelijk te stellen. Op deze avonden is het gewenscht, dat de bezoekers in avondkleeding verschij- nen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTRO'UWD Emanuel van der Kloot en Clasina Corne lia Evers. Hend'rik Willem George Vink en Sijtje Hooijveld. Hendrik Lambertus van Alter en Sipkje de Jong. QEBOREN: Dirk, z. van Petrus van der Kooij en Maartjie Bakker. OVERLEDEN: Petronella Maira Kok, 19 jaar. Jan de Vri-es, 72 jaar. RADIOFONISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 17 Juni. Meteorologisch Instituut te Die Bildt. Meteorologisch nlstituut e De Bildt. Hoogste barometerstand 767.2 te Danzig. - Laagste barometerstand 742.0 te Vestma- noer. Matige zuidelijke tot zuidWestelijken wind, half of zwaar bewolkt tot betrokken, toene- mene kans op re gen of onweer, geleidelijk koeler. Programma's van Vrijdag 17 tot en Donderdag 23 Juni. Theater Cinema Americain. Hoofdnummer: De Koopman in Tweede- handsch. Humoristisch filmspel. Alkmaarsch Bioscoop Theater. Hoofdnummers Vrijdag, later dag en Zon- dag: Een moderne Hercules, sensafie. Hoofdrol: Frank Merrill. Juist op tijd, sensatie. Hoofdrol: Richard Talmadge. Hoofdnummer Maandag, Dinsdag, Woens- dag en Donderdag: Levenswrakken, drama- tisch filmwerk. Hoofdrol: Aud Egede Nissen. Victoria Theater. Hoofdnummer: Vlammende Jeugd. (Zon- dige Liefde), dramatisch filmwerk. Hoofdrol: Lya de Putti. KNOEIERIJEN BIJ DE HOL- LANDSCHE HANDELSBANK TE HAARLEM. Indertijd zijn uitvoerige mededeelingcn ge daan over het verloop van de moeilijkheden bij de Hollandsche Handelsbank te Haarlem. Gelijk bekend, werd aan deze bank 23 Maart j.l. surseance van betaling verleend. Uit het onderzoek van de bewindvoerders bleek, dat de zaken door de Hollandsche Handelsbank eigenaardig gevoerd waren. Er waren vers-chillende groote credieten ver leend Zonder voldoende onderpand, terwijl oo-k bleek, dat een der directeuren, de hee-r J. S., gefingeerde rekeningen bij zijn bank had loopen, op welke rekeningen- hij door ongun- stige speculatie zeer veel verloren had. Het bleek, dat de crediteuren van de bank 952.000 te vorderen hadden, waartegen- over debiteuren stonden tot een bedrag van 1566.109, terwijl andere baten getaxeerd werden op 128.07-6. De debiteuren waren evenwel voor een groot deel niet solvabel, zoodat vele vorderingen reeds dadelij-k als verloren moesten worden beschouwd. De di- recteur sto-nd als d-ebi-teur te boek door verschillende gefingeerde rekeningen tot een bedrag van 1.041.687, op welke vorde- ring ongeveer 1.000.000 verloren- werd g-e- acht. Gister stond de heer S. voor de rechtbank te Haarlem terecht. Hem werd ten laste ge- legd, dat hij te Haarlem omstreeks 31 Dec. 1914, in zijn hoedanigheid van directeur van de Hollandsche Handelsbank aldaar, reke- ning-courantboeken van genoemde N. V over het jaar 1914 valscheildjk heeft opgemaakt met het oogmerk om ze als echt en onver- valscht te gebruiken, terwijl uit dat gebruik" eenig nadeel kon ontstaan; dat hij als direc teur van de N. V. opzettelij-k vijf recepissen van obligaties van verschillende maatschap- pijen, ieder groot n-ominaa-1 1000.zich wederrechtelijfc heeft toegeeigend en voorts dat hij een onjuis-te balans heeft opge maakt door verschillende niet-bestaande -en onjuiste vorderingen te vermelden. Er was veel belangstelling op de zitting. De gereserveerde tribune was geheel bezet. Nadat de dagvaardi-ng voorgelezen was, werd de yexdachte door den president onder- vraagd over de verschillende gepleegde fel- ten. De onjuiste boekingen gaf hij toe. Daarna begon het uitgebreide getulgen- verhoo-r. De eisch was 3 jaren- gevangenisstraf. ZIJN CHEF GESTOKEN. Voor het Gerechtshof te Leeuwarden dien- de gister de zaak tegen den Groninger typo- graaf W. S., oud 29 jaar, die er van be- schuldigd werd, dat hij op Vrijdag 10 De cember 1926 in een gang naast de drukkerij van de firma J. B. Wolters aldaar, den chef dier firma, Jo-h. Schot, na kalm beraad en rustig overleg met een scheermes zoodanige bloedende verwondingen heeft toegebracht, dat deze aan de gevolgen daarvan eenigen tijd later is overleden. Voor de Rechtbank te Groningen werd te gen beklaagde, zooals men zich herinner!, den 9den April j.l. een gevangenisstraf van 12 jaar geeischt, terwijl hij tot 7 jaar werd veroordeeld. Van dit vonnis was bekl. in app&l gegaan. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de verhouding van bekl. tot zijn slac-htoffer niet kameraadschappelijk was. Bekl. zei, spijt te hebben van zijn daad en zich er ove- rigens niets meer van te herinneren. Daarna was het woord aan den psychiater Dr. Westerhuis te Leeuwarden, die een onder zoek naar bekl.'s geestvermo-gens heeft inge- steld. Deze merkte op, dat volgens zijn mee ning, bekl. iemand is, wiens gemoedsleven geen groote rol in zijn bestaan speelde, en dat zijn emotionaliteit zeer gering genoemd moet worden; zijn reacties waren heftig. De mogelijkheid van abnormale afwijkingen in een beginstadium zijn echter niet uitgesloten. De.procureur-generaal mr. Scheefhalsz, requisitoir nemende, meende, dat bekl. ver schillende zaken, o.a. zijn geheugenloosheid, simuleert. Concludeerende eischte de proc.- generaal vernietiging van het vonnis van de Rechtbank te Groningen en veroordeeling van bekl. tot een gevangenisstraf van 12 jaar. 50-JAR IG HUWEfflJKSFEESH Het echtpaar F. T. Groot, Limmerhoek, al- hier, herdenkt h-eden het feit waarop het voor 50 jaar door den echt werd verbonden. De man is 71 en d-e vrouw 73 jaar. Beiden ver- heugen zich nog in een goede gezondheid, hetgeen gezien de verhooging van den ge- middelden levenduur van de m-enchen, inver- band met hun nog niet hoogen leeftijd begrij- pel-ij-k is. Afkomstig uit Purmeren-d wonen zij sinds 6 jaar in Alkmaar. waar de man, door ver- koop van prima Eciammer kaas, in zijn lc- vensonderhoud voorziet. Gisteravond werd het heugelijk feit reeds in een feestelijke bij- eenkomst met de buren gevierd, terwijl Zon- dag, wanneer de elders won-ende kinderen kunn-en overkom-en, het feit in familiekring nog eens wordt herdacht. GOUDEN BRUILOFT. H-eden herdenkt het echtpaar C. Hoed1 en M.^Bruin, wonene Geesterweg, den dag waarop het voor 50 jaren in het huwelijk trad. Zoowel bruid als bruidegom, respectie- velijk 74 en 75 jaar oud, mogen zich nog in een uitstekende gezondheid verheugen en hadden zich dan ook met groote opgewekt- heid opgemaakt ten einde dit heuglijk feit waardig te vi-eren-. Afkomstig, oorspronkelijk, uit Schoorl, woont het goud-en paar toch reeds meer dan 40 jaar in Alkmaar. Als bijzonderheid kunnen wij nog mededeelen, dat het echtpaar Hoed 8 kinderen heeft gehad, die samen weer 20 kleinkinderen (11 meisjes en 9 jongens) kre- gen. Allen waren op dezen dag in Alkmaar. Men kan zich dus indenken, dat aan de al- gemeene vreugde schier geen einde kwam. Hedenmorgen, ongeveer 10 uur, werd1 op het Scharloo, waar een der zoons de bekende begrafenisonderneming en transport-zaak be- heert, een foto gemaakt van de geheele fami- lie, die uit ruim 30 personen bestond. KAASMARKT. Voorloopig marktbericht. Aanvoer 157 sta- pels, wegende 232000- Kg. Prijzen: Fabrieks kleine met merk 39, zonder merk geen aanvoer. Fabrieks commissie met merk 42; Boeren kleine met merk 40.50; zonder merk 38; Boeren commissie met merk f 43.50. Handel matig. GESLAAGD. Bij het in April en Mei gehouden examen voor adjunct-commies der D. B. enz., lste g-edeelte slaagde onze stadgenoot de heer A. Meijers. PRIJS BEHAALD. Bij de dezer dagen te Amersfoort gehou den legerwedstrijden (vijfkamp) werd door het 21ste regiment in-fanterie (de jongens uit Alkmaar en omstreken) den 8sten prijs be- haald. Door 37 korpsen en korpsonderdeelen werd aan deze wedstrijden deelgenomen. EEN BLOEIENDE AFD-EELING. -De afd-eelin-g Alkmaar van „Het Witte Kruis", die het vo-rig jaar in April haar 5000ste lid m-och-t inschrijven, telt momenteel re-eds 5500 leden en dit terwijl wegens ver trek en overlijden een 300 leden moesten worden afgeschreven. Deze toename is zeker een bewijs hoe zeer Al-kmaar's bevolking deze uitstekend wer- kende afdeeling weet te waa-rdeeren. Alkmaar is hierdoor op een na de s-terkste afdeeling in het land. Slechts Groningen telt een grooter aantal leden. GOEDGEKEURD. Ge-deputeerde Staten hebben- hun goedkeu- ring verleend aan het eigen plan van Roch dale voor den bo-uw van 58 woningen in het Rochdalekwartier, waarvan onl-angs de aan- besteding heeft plaats gehad. In verband met deze goedkeuring, zal het werk worden gegund aan den op een na laag- sten inschrijver, den- heer H-ille te Bergen. NIEUWE WINK EL. In- het perceel Koningsstraat 7 opent de heer Wallaart een sigaren- en sigarettenwin- kel. De spec-iale etalage doet zien, dat er met dit artikel wel een bijzondere etalage valt te maken. De heer Wallaart bewijst, dat hem dit wel is toevertrouwt. Men neme er eens een kijkje- - COLLECTE VOOR DEN GEWAPENDEN DIENST, Men schrijft ons: Den 20en en 21 en Juni zal met toestem ming van B. en W. dezer gemeente, een col- lecte worden gehouden ten behoeve van den Bond voor den Gewapenden Dienst in de Nederlanden. De naam van dezen Bond klinkt in ver band met den tegenwoordigen gedachten- gang over gewapenden dienst eenigszins uii den tijd. Dikw-erf wordt den colporteurs toegeroe- pen: „laat het Rijk daarvoor zorgen, wij hebben niets op met den Dienst"; en zonder gift kunnen de vragers vertrokken. Wij willen even toelichten, dat die Bond bestaat om oud-en van dagen, die met een klein pensioen moeten rond komen, eens per drie maanden een toelage te verschaffen. Te oud om iets te verdienen en veelal be- hebt met lichaamsgebreken, als gevolg van hun verblijf in de tropen, daar bijna alien die worden ondersteund hebben gediend bij het leger in Ned. Indie of bij de Marine, moeten zij van een karig pensioen deze moeilijke tij- den doorleven. Moge deze toelichting er toe bijdragen, dat de beurzen bij de a.s. collecte niet geslo- ten blijven. Onder de oud-gepensionneerden wordt veel armoede geleden. Eens toch hadden zij hun leven veil voor het vaderland en d-e kolonien en hebben me- degewerkt an den roem door wijien generaa? Van Heutsz behaald. EEN BINNENBRANOJE. Gistermiddag is er in de Liefdelaan bij den heer S. brand ontstaan doordat een poes te gen een theelichtje sprong. Een kleedje en een paar gordijnen vatten vlam doch konden met emm-ers water geblusch-t worden. STEDELIJKE MUZIEK. Programma voor het Concert op Zondag 19 Juni, 'savonds van 810 uur, in den Stedelijken Muziektuin. 1. Jos. Kessels. Nederland, Marsch. 2. L. Caivez. L'Union fait la force (Ouver ture). 3. L. Montagne. Fantaisie-Ballet. 4. L. J. Baidonck. Fantasie „Italiana". P a u z e. 5. Schubert. Marcia I. 6. Herold. Ouverture „Missolonghi". 7. Montagne. Legende (fete-interrompue). 8. Finale. TRILLINGSPROEVEN. De afd. Noord-Holland van den Bond van Bedrijfsautchouders heeft in de lezing van den heer Margadant voor de vereeniging van soc.-dem. gemeenteradsleden, alhier gehou den, aanleiding gevonden om door het nemen van officieele trillingsproeven, den invlocd vast te stellen van het gebruik van bedrijfs- auto's op de wegen. Woensdag a.s. om 11 uur zullen deze tril lingsproeven in de Wilhelminalaan alhier worden genomen. DE CITROeNKARAVAAN. De Citroenkaravaan heeft gister op haar tocht door Nederland onze stad bereikt Vandaag gaat zij naar Helder, om daarna via Hoom—Amsterdam naar Utrecht te gaan als eindpunt van de reis. Dan zal Belgie op een zelfde manier doorkruist worden. De karavaan, die dit jaar bestaat uit een achttal wagens, trok gistermiddag bij haar komst binnen onze veste zij kwam uit Haarlem veler belangstelling. Het zijn eenige gesloten en eenige open wagens, alle van de allerlaatste verbeteringen voorzien," mt automatische ruitenwisscher, kilometer- teller, enz. enz. De b-ezichtiging van de wa gens, gisteravond in de groote garage van den heer van Wijngaarden (Naasaugarage) heeft vel-en overtuigd van de groote mate van comfort, die een auto kan bieden. EEN TEEKEN DES TIJDS? In het Ha-ndelsblad van gisteravond komt onder het opschrift: ,,Een teeken des tijds Het zooveelste" een foto voor van de villa Dekema-State aan den Kennemerstraatweg te Alkmaar. Daarbij wordt medegedeeld, dat dit huis bekend is uit Van Lenneps' „Roos van Dekema" en dat het zal p-laa-ts maken voor een moderne auto-garage. Wij willen even opmerken, dat deze villa nog geen 25 jaar geleden bewoond werd door mevrouw Van der HorstDekema. Deze noemde haar huis daarom Dekema-State. Het blijkt dus wel, dat deze woning met Van Lennep's bekende roman niets te maken heeft. Bovendien verdwijnt het huis niet. Het staat namelijk te huur en alleen in den tuin zal, op een klein gedeelte na, een autogarage gebouwd worden ten behoeve van de daarnaast gelegen garage van den heer Pouwels. DE FONTEIN IN HET NASSAUPARK. Bij gunstig weer zal de font-em in -het Nassaupark a.s. Z-ondag, des middags tus-> schen 3 en 5 uur in werking worden gesteld. DE INZAMELING VOOR DE SLACHTOFFERS VAN DE STORMRAMP. De secretaris van het comite, dat hier ter stede g-elden inzam-elt voor d-e slachtoff-ers van de stormramp deelt ons mede, dat de in- teekenlijsten thans gereed zijn en dat deze vanaf Maandagmorgen aan de huizen d-er in- gezet-enen zullen worden aangeboden. Het is natuurlij-k overbodig, nogm-aals een beroep op de burg-erij te doen, om in ruime mate bij te dragen. De opbrengst van deze inzamel-ing mag z-eker ni-et minder zijn, dan d-estijds hier ter stede voor de slachtoffers van Borculo bijeen gebracht werd. Wij ontvingen van de Jeugdtennisclub F.L.O.R.A. alhier een bedrag van f 19,25 voor de slachtoffers van de stormramp, dat wij aan den penningm-eester van het plaatse- lijk comite zullen overdragen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen te 9.50 uur licht op. Voor rij- en andere voertuigen een half uur later. i IN BOTSING GEKOMEN. Gistermiddag half z-even kwamen twee wielrij-ders in botsing in de Liefdelaan. Een hunner de heer K. uit H-eiloo werd bewuste- tekt. V-;. i Si

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 12