Alkmaarsche Courant Onrechtmatig bezit, FEUILLETON. NiRiird negen en itfnmgira jaargang, BinnenBand Wo. 149 1927 Vrtjdas; 17 Juni. Radio-hoekje Zaierdag 18 juni. fiilversuim, 1050 M. 12.Politieber. 1235 «-2.Lunchmuziek door het Trianon Salon Trio. 4.00—0.00 Dansmuziek uit de Kur- haus in Scheveningen. The Russian North Star Orchesra, o.l. v. Gregoire Nackchouian. 6.007.45 Vooravondconcert door het A. N. R. O.-orkest o.l.v. Nico Treep. H. W. Ramse- taar-piano. Populair Programma door het A. N. R. O.-orkest. 8.10 V. A. R. A.-avond. Het „Klein Concert Ensemble", bestaande ■uit: Eli Bomli, viool. Mies de Jong, piano. Johan Vogtschmidt, cello Piet Zwager, te nor. De heer Joh. Sternheim, declamatie. R Stenhuis, voorzitter v. h. Nederl. Verb. v. Vakvereenigingen houdt een toespraak. 1 Al legro vivace (Trio no. 1 op. 18), St. Saens. 2 Declamatie. 3 Sonate deel 1, Franck (cel- lo-pdano). 4a-Largo (Aria u. d. opera Xerxes), Handel, b-Caro mit ben, Giordani (tenor met piano). 5 Rede van R. Stenhuis. 6a Quasi, ballata op. 17 no. 1, Suk. b-Aria op de G-snaar, Bach. 7 Declamatie. 8a Ele gie, Massenet, b Pensee d'Automne, Masse net. (Tenor-piano). 9a Serenade, Widor b Menuet, Betehoven-Kreisler (trio). 10 30 PeTsber. 10.40 c..a. Aansluiting van het the ater „Scala" te Amsterdam. Opgevoerd wordt de revue „Vergeet je me niet", van Ferry. Mu ziek van Kolio, Olman en Padilla. Serah v. d. Heim, Silvain Poons, Jam Blolc, Piet Muij- selaar, Ellie and Fredy Kadanoff en de Six Scala girls. Orkest o.l.v. Joh. Davids. Daventry, 1600 M. 3.20 Dansmuziek. 3 55 „Daily Mirror", community Singing. 4.20 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek van- Becket Williams. D. Smith, bariton. W. Primrose, viool. V. Hely Hutchinson, piano. 6.50 Tijds., weerfoer., nieuws. 7.05 Vioolcon- cert. 7.20 Causerie. 7.35 De sonates van Beethoven. 7.45 Causerie: The International Horse show at Olympia. 8.05 Muziek van Montague Phillips. C. Butterworth, sopraan. 9.05 Gramofoon-opnamen van vroegere Mu sic Holl sterren. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.40 Mr. Bohun Lynch leest voor. 9.55 „Four quarters of an hour" (A pierrotic Phrenzy). Koor, orkest en solisten. 10.5512.20 Dans muziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 10.50 2.10 Orkesteoncert. 5.055.55 Radio Jazz Symphonic. 8.50 Gala-concert. Orkest, koor, jazzband en solisten. Langenberg, 469 M. 10.5012.20! Ope ning van de Nurburgring, de grootste auto- straat in Europa." 1.25—2.50 Orkesteoncert. 4.505.50 Motorrennen. 5.506.50 Orkest eoncert. 8.20 „Cavalleria rusticana", opera in 1 acte van Mascagni. Daarna „Der Ba- jazzo" (Paljas), drama in 2 acten en een pro- loog, Leoncavallo. Daarna tot 1.20' Dansmu ziek. Konigswusterhausen, 1250 M. 3.108.05 Lezingen en lessen. 8.5010.50 Declamaties door Paul Graetz. „Die Lore", tooneelspel van Otto Erich Hartleben. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. Hamburg, 394,7 M. 12.50—3 10 Orkest eoncert. 4.20—6.Volksliederen. Orkest en soli. 6.20—7.10 Vroolijk concert. 8.20— 11.10-„Schule der Musik". Die Sinfonie bis Beethoven. Das Orchesterkonzert bis zur klassischen Sinfonie. Daarna dansmuziek Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Dansmuziek 8.20 Orkesteoncert. 8.50 Gramofoonmuziek. Aria's uit opera's. 9.10 Orkesteoncert. 9.50 10.50 Dansmuziek. NEDERL. VEREENIGING TOT BESTRIJDING VAN DE TUBERCULOSE. Te Utrecht is de algemeene vergadering rehouden van de Nederlandsche Vereeniging jot bestrijding der Tuberculose, onder voor- ritterschap van dr. J. D. Hefting, wegens ongesteldheid van mr. L. N. Roodeaburg. De voorzitter decide mede, dat de samen- werking met Het Groene Kruis omtrent de opleiding der wijikverpleegsters haar beslag kreeg. Reorganisatie van het museum wordt overwogen. Het jaarverslag werd goedgekeurd. De rekening over 1926 sluit met een saldo in kas van 1437. De ontvangsten hebben bedragen 78.157, de uitgaven 76,720 De begrooting voor 1927 werd1 in ont- vangst en uitgaaf geraamd op 64,501, met inbegrip van het nadeelig saldo over 1925 Naar het Engelsch van Dorothea Gerard. Door Mr. G. Keller. 49) Witek verlangde ook vurig om d'e grenzen te oversChrijden; hij ontving evenwel gestreng bevel bij Kazimira te blijven, en eindigde, ge- lij'k altijd, met de Tadeusz te gehoorzamen Ondanks de moeilijkheden om een paspoort te krijgen, een valsch paspoort, daar op den den naam der Swigello's natuurlijk geen te krij gen was, was er nog geen week verloopen sinds de scheiding, of Tadeusz stapte uit op het perron te Warschau. Zijn aanteekenboek bevatte tal van adressen en hij begon met zich tot deze te wenden om een duidelijk beeld te krijgen van wat er eigenlijk aan de hand was. Voorzoover hij kon nagaan, scheen men nog niet veel verder ge- komen te zijn dan tot praten, en weldra deed dit gepraat bij hem een tauielijk verdrietig licht opgaan. Hij gevoelde zich niet in staat om samen te werken met deze beschaafde leeg- loopers, hij gevoelde dit zoo duidelijk, omdat hij had geleerd het leven te beschouwen van het standpunt van een ernstig werker. Maar heden was hij zich daarvan ten voile bewust geworden. Wat moest er nu gebeuren? vroeg hij zich af, terwijl hij door de donkere straten wandel- de. Want er moest wat gebeuren. Hij gevoelde geen roeping"om stil te zitten uit vrees, dat de nerinnering aan het jongste verleden hem zou van 7 77-f. Mede werd goedgekeurd de rekening en verantwoording van het pensioenfonds voor ambtenaren en beambten der vereeniging, tot deze bedragen: ontvangsten 1616, uitga ven 1490, batig saldo 126. 'Hierna kwam aan de orde het voorsfel van het bestuur tot herdenking van het 25-jarig bestaan der Vereeniging. riet ligt in de be- doeling de plechtige feestelijke herdenking gepaard te doen gaan met een congres. Ver der is het plan een nieuwe film te maken en een gedenkboek uit te geven. Het plan werd zonder stemming goedgekeurd. In de namiddag-vergadering hield dr. M. R. Heynsius van en Berg een voordracht met lichtbeelden over zijn reis naar Ameri-ka en het Internationale Congres te Washington. NEDERLANDSCH BIJBEL- GENOOTSCHAP. Woensdagavond is in Parkzicht te Am sterdam een algemeene vergadering van het Ned. Bijbelgenootschap aangevangen onder voorzitterschap van jhr. H. L. Quarles van Ufford. Na opening sprak deze een woord van afscheid tot den heer H. J. Emous, die vele jaren lid van het hoofdbestuur was, maar zich nu niet meer herkiesbaar had ge- steld. Dr. O Norel, oud-hoofdbestuurslid, leidde in het onderwerp: Heeft het Bijbelgenoot schap een taak wat betreft bevordering van bijbelkennis? Spr. beantwoordde deze vraag positief bevestigend. Over het referaat ontspon zich eenige ge- dachtenwisseling. In de gistermorgen toortgezette vergade ring maakten enkele afgevaardigden nog op- merkingen over dit punt. De voorzitter deed de toezegging dat het hoofdbestuur met de gemaakte opmerkingen rekening zal houden. In de middagvergadering deelde de voor zitter allereerst mede het resultaat der ge- houden verkiezing van hoofdbestuursleden. Herkozen zijn dr. C. W. Th. baron van Boet- zelaer van Dubbeldam, jhr. H. L. Quarles van Ufford, ds. A. Klinkenberg J. Azn., en H. W. Kampert. Gekozen zijn in de vacature dr. Norel: ds. G. Mansvelt, in de vacature dr. Joh. C. Breen: mr. C. F. Schoch, en in de vacature H. J. Emous: jhr. dr. W. C. Quarles van Ufford, ds. A. Klinkenberg J.Azn., en H. L. Quarles van Ufford en als vice-voor- zitter is gekozen dr. C. W. Th. baron Boeze- laer van Dubbeldam. Hierna was aan de orde de kwestie van de uitgaaf van een nieuwe Bijbelvertaling. Het hoofdbestuur stelde de vergadering voor, dat zij het hoofdbestuur machtige om zijn pogingen ter voorbereiding van een nieu we bijbelvertaling voort te zetten en alle maatregelen te nemen, die kunnen strekken om het tot standkomen van de nieuwe verta- ling te bevorderen. Prof. dr. F. W. Grosheide gaf een toelichting op dit voorstel. Als ge- volg der algemeene vergadering van verle den jaar heeft het hoofdbestuur zich tot een kring van bevoegde geleerden gewend om advies inzake de uitgave van een nieuwe bij belvertaling. Van alle zijden heeft het hoofd bestuur daarbij de meest hartelijke en bereid- willige medewerking verkregen. Nadat spr. er nog op gewezen had, dat het de bedoeling is een nationalen bijbel uit te geven en dat de kerken daarin gekend zullen worden (immers het genootschap kan een bijbel uitge- ven, doch de kerken moeten haar invoeren) deelde spr. mede, dat bij een bespreking van het maken van een nieuwe bijbelvertaling dadelijk de vertaling van het Oude en het Nieuwe Testament gescheiden zijn. Het voorstel van het hoofdbestuur werd met op 4 na algemeene stemmen aangenomen. VEREENIGING VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN IN NEDERLAND. In de voortgezette vergadering bracht ds. Van Wijhe rapport uit omtrent de be- moeienissen inzake de vrijzinnig godsdien- stige pers. Spreker pleitte voor uitbreiding van het aantal kopbladen en deelde mee, dat er zoowel van Kerk en Volk als van de kleine pers reeds meerdere dergelijke kopbladen be staan. Bij de bespreking omtrent de redactie van Kerk en Volk werd een verklaring, dat de inhoud van het blad voortreffelijk is, door de vergadering met bijval ontvangen. Wegens tijdsgebrek werd de kwestie om trent de regeling van de benoeming van een hoofdredacteur al pf niet door de algemeene vergadering, welke kwestie in de vorige ver gadering aan de orde is gesteld, wederom veraaagd. Na advies van de financieele commissie werd de rekening en verantwoording van het hoofdbestuur en de,commissien goedgekeurd De begrooting van bet hoofdbestuur en de commissien werd na eenige bespreking aan genomen. blijven achtervolgen. In een broeinest van politieke partijen, gelijk Warschau thans was, moest toch wel een groep bestaan met welker inzichtn hij zou kunnn sympathiseeren. De winter ging langzaam voorbij en de zo- mer deed zijn intrede in het land. De eerste Doema was bijeengeroepen en weer ontbon- den; maar hoewel Tadeusz werk had gevon den in een der groote fabrieken aan den bui- tenkant van de stad, zoodat hij vrij was van de zorgen voor zijn dagelijksch brood, had hij nog niets gevonden, waaraan hij zijn geest en zijn kracht kon geven. Geen der politieke partijen of embryo's van partijen, die overal verrezen, lokte hem aan. Natuurlijk waren er nog de socialisten, maar de vooroordeelen van den aristocraat en van den oprechten va- derlander hielden hem er van terug zich bij hen aan te sluiten. Zoo het toeval hem niet een ouden school kameraad had doen ontmoe- ten die vol vuur was over zijn nieuwe idealen en de geestdrift koesterde van den nieuwpling in de beweging, zou Tadeusz zich ongetwijfeld niet bij de uiterste linkerzijde hebben aange sloten Het lot deed dien man zijn pad krui- sen in een zijner uren- van diepe neerslachtig- heid en eerst d'ronken zijn ooren en doorna hart de woorden vol hartstocht in, welke tot hem doordrongen. Hier kon gesproken woo den van hartstocht, eer nog van fanatisme. Zelfs terwijl zijn gezond verstand kritiek oefende, werd zijn geest vervuld van ontroe ring door de overtuiging, welke uit die woor den sprak. Wellicht zou hij bij de aanraking met die vurige, roekelooze geesten de verge- telheid vinden, waarnaar hij haakte. Zoo hij dan niet zijn yaderland kon dienen, zou hij Bij de behandeling van de voorstellen werd punt 10A (nieuwe omschrijving van de taak van het dagelijksch bestuur) na enkele kleine wijzigingen aangenomen. Namens prof, de Graaf, die vertrokken was, verzocht ds. de Baan het diploma voor ge- meentearbeid (punt 10 B) los te maken van de acte voor godsdienstonderwijzer der Ned. Herv. kerk. De vergadering neemt het voorstel aan en benoemt in de commissie mej. dr. N. A. Bruining, prof. dr. H. T. de Graaf, dr. K. F. Proost, ds. L. de Baan, ds. J. F. C. Polder- vaart en ds. A. Pattist. Tegen punt 10c (de collecte langs de hui- zen) voerden verschillende afgevaardigden aan, dat het tegen den organisatorischen op- zet van de vereeniging indruischt, omdat bet hoofdbestuur zijn inkomsten uit de provin- cien en afdeelingen ontvangt. Het hoofdbe stuur trok zijn voorstel in. Punt 11a (commissie van advies inzake be- roepingswerk), werd door ds. Trouw na mens de afdeeling Haarlem verdedigd. Het voorstel werd met 20 tegen 15 stem- men verworpen. Het voorstel-Hoorn betreffende de insttl- ling van een verhuiscommissie, door ds Van Lunzen verdedigd, werd met 19 tegen 15 stemmen aangenomen. De volgende algemeene vergadering zal te Groningen bijeenkomen. Nadat ds. Nobel namens de vergaierden de afdeeling Haarlem voor de ontvangst had bedankt, sloot ds. Poldervaart, als waar- nemend voorzitter de bijeenkomst. POSTRAAD. De Ned. Federatieve Bond van personeel in openbaren dienst heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin hij er op aandringt, indien de minister het advies van de postale commissie van overleg, strekkend tot intrekking van het wetsontwerp oPstraad, niet wenscht op te volgen, genoemd wetsont werp te verwerpen. VLEESCHVERGIFTIGING. Vrijdag 10 e Zaterdag 11 dezer hebben een 15 persone ngegeten van lever, die afkomstig was van een varken, dat Donderdag 9 dezer aan het abattoir te Harlem was geslacht. Die lever is door den slager nog denzelfden mid- dag gekookt. Zaterdag was de hoeveelheid va 4 pond uitverkocht.~Alle personen, die er van gegeten hebben, zijn ziek geworden. Bij hen werden ziekteverschijnselen geconsta- teerd, bestaande uit braken, diarrhee en kramp in den buik. De lever zag er frisch uit, smaakte goed en rook versch. De slager, die bij zijn klanten en op het abattoir goed bekend saat, treft in deze geen schuld. VRIJGELATEN EN OPNIEUW AANGEHOUDEN. De vier personen, die door de Haarlemsche recherche waren angehouden in verband met 't verhandeien .van een groote partij post- en plakzegels, die van diefstal afkomstig zijn, werden Woensdagavond in vrijheid gesteld. Een oogenblik later kwamen er echter zulke nieuwe bezwarende omstandigheden aan het licht, dat de politie besloot, hen opnieuw aan te houden. Dit geschiedde op het Haarlem sche station, juist toen de mannen met een trein wilden vertrekken. De politie meent thans een spoor gevonden te hebben, waar deze zegels gestolen zijn. In die richting wordt het onderzoek voortgezet. DE DOODSLAG IN DE RQSESTRAAT TE ROTTERDAM. J. L. O., die door het Haagsche gerechts- hof was veroordeld tot 10 jaar gevangenis- straf wegens moord op zijn vrouw, is thans weges doodslag veroordeeld tot 6 jaar gevan- genisstraf, met aftrek van 2 maanden voor- Toopige hechtenis. KAMERLID, BURGEMEESTER, STATENLID EN WETHOUDER. In de dezer dagen te Nijmegen gehouden vergadering van den Bond van R. K. Kiesver' eenigingen in Gelderland is aangenomen een voorstel van het hoofdbestuur, dat hij, die krachtens zij verkiezing op eenige volgens het kiesreglement samengestelde officieele lijst zitting neemt in de Tweede Kamer, niet tege- lijkertijd burgemeester eener gemeente van meer dan 10.000 inwoners, lid van Gedepu- teerde Staten van een provincie of wethou der eener gemeente van meer dan 50.000 in woners kan zijn.- DE NIEUWE KONINGINNEBRUG Het R.-K. Verbond van Technici in Neder- land, de Nederlandsche Bond van Technici en de Nederlandsche Vereeniging van Chr. Tech nici hebben in een adres aan den gemeente- raad van Rotterdam er op aangedrongen, dat de opdracht tot de levering en opstelling van de nieuwe Koninginnebrug in Nederland ge- plaatst zal worden. S. D. A. P. en N. V. V. In de Zaterdag gehouden partijbestuurs- misschien de menschheid kunnen helpen. Maar reeds aan het einde van de eerste week gevoelde hij zich teleurgesteld. Met bit- terheid1 had Tadeusz geconstateerd, dat de go- den der Poolsche socialisten zijn goden niet waren en ook nooit konden zijn. De schijnbare eenheid was maar een schittering. Opgewon- den maar onpraktische idealisten arbeidden naast dte meest proziasche materia- listen. Daartusschen roerden zich een handVol wilde dieren in menschengedaante, die blindeiings bun nstinct van vernietiging volgden en die onzinniig dorstten naar het bloed hunner medemenschen. Edele geesten en laaghartigen, droomers en berekende we- zens, helden en monsters krioelden er door elkaar. Elk uur dat hij in dit wonderlijk ge- zelschap doorbracht, gevoelde Tadeusz zich beurtelings vervuld met bewondering, dan weer in het diepsf van zijn ziel gekwetsf Met die menschen kon hij al even weinig samen- werken als met zijn eigen stand. Noch hun geheime codes noch hun bommen, leken hem geschikt om Polen of de menschheid in nieu we banen te brengen. Alweer een niet getrokken'Hij was er van overtuigd voor hij een week met hen had om- gegaan Dit baande den weg niet tot gemoeds- rust,-eer nog tot verwaring en wroeging. Wat nu? Die vraag hield hem bezig, ter wijl hij weer door de verlaten straten snelde .somber door dte duisternis, veroorzaakt door het vallen van den nacht en door een nede- rendten sneeuwstorm. De vergadtering, welke hij zooeven had verlaten en die gehouden was in een verlaten houtloods, was de laatste die hij had bijgewoand. Zij had zich voornamelijk vergadering hebben, naar „Het Volk" meldt, de moeilijkheden in Limburg opnieuw een onderwerp van besprekihg uitgemaakt. Ten slotte besloot het Partijbestuur net N.V.V. te verzoeken, gezamenlijk een commissie van on derzoek in te stellen. Voor het Partijbestuur zullen in deze commissie de heeren Vliegen en Werkhoven, zoo noodig de heer Albarda, zitting nemen. GE'NEESMIDDELEN OP DE MARKT VERKOCHT. De kantonrechter te Goes heet A. H. v. d. G., chemicus te Antwerpen, veroordeeld tot 5 maal 20 boete, subs. 5 maal 20 dagen hechtenis, wegens overtreding der Wet op de artsenijbereidkunst. V. d. G. had op 1 Maart j.l. op de weekmarkt te Goes, terwijl hij niet was apotheker of geneeskundige, aan een marktbezoeger verschillende geneesmiddelen, zooals z.g. Klinkers hoest- en keelpijnbalsem, hoofdprijnpoeders, kiespijntinctuur, enz. afge- leverd of verkocht, zulks in hoeveelheden min der dan in bovengenoemde wet is toegestaan. GEEN OPTREDEN VAN GEDRESSEERDE HONDEN. In verband met de bezwaren, welke het bestuur van het Ned. Jack London Verbond heeft kenbaar gemaakt tegen het laten optre- den van gedresseerde hondjes in een kinder- voorstelling ten bate van het Drentsche veen- kind, te houden a.s. Zaterdagmiddag in den Doele te Rotterdam, heeft het Rotterdamsche Comite besloten, dit nummer, dat belange- loos was aangeboden, te laten vervallen. TR^MBEAMBTE EN RAADSLID. Het bestuur van de federatie Haarlem der S. D. A. P. heeft met den directeur der N. Z. H. T. M. geconfereerd over het aannemen van het raadslidmaatschap door den heer J. H. Visee, een der ambtenaren van de tram. De directie handhaafde haar bezwaren, zoo dat de heer Visee geen benoeming aanvaar- den mag. De S.D.A.P. keurde dit standpunt van de directie af. De afd. Haarlem van de Nederl. vereeni ging van spoor- en tramwegpersoneel heeft een inotie van afkeuring tegen de directie aangenomen. HAGELSCHADE IN ZEEUWSCH VLAANDEREN. De voorzitter en de secretaris van het Na- tionaal Steuncomite /Stormramp 1927 zijn Woensdag in Zeeuwsch-Vlaanderen geweest om de gevolgen te kunnen beoordeelen van het onweder en de hagelbuien, die onmiddel- lijk aan de stormramp vooraf gegaan zijn en in een gedeelte van Zeeland een deel van den oogst vernietigd hebben. Vergezeld van den commissaris der ko- ningin in Zeeland en van de burgemeesters van Axel en Westdorpe, hebben zij de geteis- terde streek bezocht Elf gemeenten hebben min of meer te lijden gehad, voornamelijk Sas van Gent, Westdorpe, Axel, Zaamslag, Boschkapelle, Stoppeldijk en Hontenisse. In het bijzonder zijn de te velde staande rogge, haver en vlas voor een deel vernie tigd, en ook de vruchtboomen hebben het zwaar te verantwoorden gehad. Het is nog niet mogelijk, met eenige nauw- keurigheid na te gaan, hoeveel de schade be- draagt; dat er evenwel voor ettelijke tonnen gouds vernield is, staat vast. De commissaris der Koningin in Zeeland zal het provinciaal watersnood-comite, waar van hij voorzitter is, uitno.odigen, zich met het berekenen van de geleden schade te be- lasten en voorstellen te doen voor de eventu- eel toe te kennen vergoedingen. Hij heeft de burgemeesters der geteisterde gemeenten uit- genocdigd tot een. voorloopige bespreking, welke hSien te Middelburg plaats zal heb ben. AUTCFONOELUK. Gistermiddag ongeveer 2 uur reed de heer Lasscher, uit Amsterdam, met zijn auto van Renswoude in de richting van Ede. Juist de Klomp gepasseerd zijde, wilde hij in groote vaart een anderen auto voorbij rijden; zijn wagen is toen in het mulle zand langs den berm van den rijksstraatweg geslipt en tegen een boom gereden. Door dien schok vloog de auto ongeveer een meter terug; hij was van voren geheel in elkaar gedrukt. De heer Las scher, die alleen in den auto zat, werd tegen het stuurwiel gedrongen, dat geheel vernield werd, en vervolgens door een ruit van' het rechterportier gedrukt. Ernstig in het gelaat en onderlijf gewond, werd hij, na vo-orloo- pig verbonden te zijn, per auto naar Amster dam overgebracht. VRACHTVERLAGING VOOR HET VERVOER VAN VEE. Met ingang van 1 Juni a.s. wordt voor het vervoer van vee over de Nederlandsche Spoor- wegen een nieuw tarief ingevoerd, waardoor in het algemeen de vracht aanzienlijk ver- laagd wordt. Het nieuwe tarief is geba- seerd op een geheel anderen grondslag dan het thans bestaande,- waardoor de vrachtver- EEN C.NK.EL t/VOORDI bezig gehouden met de bespreking van een ge- beurtenis op dien dag, waarvoor de politie te Warschau reeds druk in de weer was. Bij het aanbreken van den dag was een revolutionai- re proclamatie, bij welker opstelling Tadeusz tegenwoordig was geweest, ontaekt tegen een houten schutting, welke tegenover de wo- ning van een officier der Kozakken stond. Toen deze het had gezien, had1 hij zijn oppas- ser naar buiten gezonden om de proclamatie af te scheuren. Terwijl de man daarmee bezig was, viel er een schot, dat den man miste, maar dat natuurlijk moest worden gewroken. Vandaar een zenuwdchtig jacht naar den dader, van wien dte Kozak'maar vaag iets had gezien, toen hij uit zijn schuilplaats vluchtte. „Laten zij maar zoeken, dat is een nogal onschuldige bezigheid," grinnikte iemand. „Wanneer niet al onze berekeningen verkeerd zijn, is hij op dit oogenblik goed en wel over dte grens." „Ja, dat klopt op dit punt, maar niet op het andere. Wie had1 gedachi dat Tomasz zoo slecbt sdhoot!" Spijt over den mislukten aanslag viel dui delijk op te maken uit de woordten van den spreker, en vervulde blijkbaar ook de hoofden van de groote meerdteiheid1 dter aanwezigen Walging vervulde Tadeusz' gemoed. Alleen de opgewonden smeekbeden van een zijner vrienden, voor wiens persoonlijke veiligheid hij zich aansprakelijk gevoelde, haddten hem terug gehouden om dien menschen de woor den: „Moordenaars! Bloeddorstige honden!" welke op zijn lippen lagen, in het gelaat te slingeren ^Als ge dat zegt, is het niet zeker, dat een ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT laging met over de geheele linie van gelijken omvang is geworden.--Zonder in verdere bij- zonderaeaen te treden kan echter wel ge- zegd worden, dat, behalve voor het verkeer tusschen de stations, waarvoor vroeger en kele speciale tarieven hebben bestaan (in het nieuwe tarief is geen enkel speciaal tanef ge- handhaafd) de verlaging voor wagenladin- gen vee in de meeste gevallen tusschen 15 pet. en 30 pet. bedraagt; op zeer korte af- standen (tot ongeveer 20 K.M. en op de groote afstanden (boven 200 K.M.) bedraagt de verlaging der vracht zelfs 30 pet. tot 40 pet. Ook de stuksprijzen zijn veelal 15 pet. tot 30 pet. lager geworden; voor sommige categorieen, zooals varkens van 50 K.G. en zwarder en voor graskalveren, beweegt de vrachtverlaging zich in vele gevallen zelft tusschen 30 pet. en 40 pet. Tevens is in het nieuwe tarief de wijze van vrachtberekening in hooge mate vereenvou- digd. Daarin zijn thans voor wagenladingen volledig uitgerekende vrachtprijzen opgeno- men voor het vervoer in wagens met een bo- demoppervlakte van 17 vierk. Meter, 19 en 21 vierk. Meter, d. i. voor wagens, welke het meest gebruikt worden. Enkele bijkomende kosten, zooals stationskosten en desinfectie- kosten, zijn in die vrachtprijzen reeds begre- pen, zoodat deze voortaan niet meer extra in rekening gebracht worden. Belanghebbenden, die nadere inlichtingen omtrent het nieuwe veetarief wenschen te vernemen, raden wij aan bij de stations der Nederlandsche Spoorwegen een exemplaar aan te vragen van het reclameboekje over het niewe veetarief; hetwelk binnen enkele dagen kosteloos ver- krijgbaar gesteld zal worden en waarin ver schillende bijzonderheden omtrent de nieuwe vrachtprijzen, den omvang der vrachtverla ging en den inhoud der belangrijkste tarief- bepalingen ziin opgenomen. KORTE BERICHTEN Te Scheemda is het vierjarig zoontje van H. Hartman verdronken. Bij Kon. Besiuit is als opvolger van prof. Zwaardemakei benoemd aan de rijks- universiteit te Utrecht in de faculteit der ge- neeskunde om onderwijs te geven in de physiologie tot gewoon hoogit-eraar dr. A. K. M. Noyons, hoogleeraar aan de r.-k Uni- versiteit te Leuven. Van 1 tot en met 7 Juli komt te Rotter dam het Fransche slagschip Duguay Fronin, dat in 1923 van stapel is geloopen, 180 meter lang is, 80(\; ton waterverplaatsing en 4 schroeven heeft. De bemanning bestaat uit 27 officieren en 550 man. Het schip loopt 36 miji T-e Delft is de 10-jarige zoon van den heer Deurlo op den Rotterdamschen weg door een auto overreden, toen hij spelende den weg wou oversteken. Het jongetje kreeg een ernstige schedelfractuur en werd in zorg- wekkenden toestand naar het gasthuis ver- voerd. Aan boord van het te Rotterdam uit West-Indie aangekomen stoomschip Noorden- dijk zijn vier v-erstekelingen ontdekt, die zich in de haven van St. Thomas aan boord ver- borgen hadden. De mannen zijn ter beschik- king der vreemdelingenpolitie gesteld. Het 3-jarige zoontje van J. Nooy, te Meppel, is spelende in een gracht geraakt en verdronken. De moeder, die, toen zij het kind! zag drijven, onmiddellijk te water sprong, heeft bij haar .pogingen tot redding een been gebroken. De directie der N.Z.T.M. heeft beslo- van ons levend hier vandaan komt," had de andter hem in het oor gefluisterd. „Vergeet niet, dat de foods staat op een aarden vloer, waarin erg gemakkelijk een graf is te gra ven." Zoo was Tadeusz gedwongen geweest om te zwijgen. Maar hij wilde geen uur laten voorbijgaan zonder de banden te slaken, wel ke hem aan dteze goedbedoelde krankzinnigen bonden. Om zijn opzegging van het lidmaat- schap op papier te brengen, haastte hij zich naar huis. Het was mogelijk, dat hij daarme- de zijn eigen doodvonnis teekende. Afvalligen werden dikwerf zonder meer doodgeschoten, en hij had1 te veel gehoord om niet gewan- trouwd te worden, Nu, dat zou in ieder geval een oplossing zijn, Maar als zij' hem nu eens niet doodschoten, wat dan? Die vraag hield hem bezig, toen hij naar zijn kamer drie hoog klom. Toen hij den sleu- tel in het slot van zijn kamer wilde steken, werd hij door iets daarin belemmerd: er stale al een andere sleutel in het slot. Zonder te be- denken, wat dit wel zou beteekenen, ging hij de nauwe dteur door en begaf zich naar zijn slaapkamer. Bij het licht van een straatlan- taarn, welke aan den anderen kant van de straat stond, kon hij' zien, hoe een man op- stond1 van den eenigen stoel in het vertrek. „Is u de zich noemende Mlodinski?" vroeg een hem onbekende stem. Ta" „Wii u dan zoo goed' zijn mij te volgen? „Waarheen, als ik u vragen mag?" „In dte eerste plaats naar het politieb'u- reau." (Wordt vervolgd). y U BEHOORT fOCrl ZEKEK TOT ONZE REUElMATIGE ADVER* TEERDERST ZOO NIET. PROBEERT HET OAN EENS MET EEN PAAR PLAATSINGEN. U ZULT SUCCES HEBBEN. EN ONZE LEUS WORDT OOK DE UWE: iiiiunm HiniRmiTiiinnnD Jiiiwiiiiniuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ftt-T

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 15