JE ZEEPPOEDER Bultenlandsch pmengd nleuws. Ingezonden stukken smaakt ah room ten, hoewel de financieele uitkoinsten over 1926 niet schitterend waren, aan bet perso- neel een jaarpremie uit te keereu, aan ge- huwde ambtenaren At maand loon, aan on- gehuwde 1/4 maand, aan gehuwde werklie- den een week loon, aan ongebuwde een A week. Ten nadeele van den landfeouwer B. aan den Vlietweg te Rijswijk (Z.-H.) zijn 130 kuikens dntvreemd. Te Foxhol is gistermiddag tie 26-jarige vrouw van den schipper van der Heide uit Winschoten over boord gestagen. Zij werd opgehaald en in ernstigen toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen ver- voerd, waar zij bij aankomst bleeik overleden te zijn. De 26-jarige juffrouw C. B. uit de Hooglandstraat te Rotterdam is van een bal- con in de Slaghekstraat gevallen, en met het hoofd op een lager gelegen bint terecht ge- komen. Met ernstige hoofdwondrai en inwen- dige kneuzingen is zij naar een ziekenhuis vervoerd. Provinciaai nieuws UIT AKERSLOOT. De heer H. de Boer, wonepde te Alkmaar, volontair ter gemeente-secretarie alhier, heeft na gehouden examen op 1 en 2 Juni j.l. de akte van bekwaamheid in de gemieente-admi- nistratie behaald (schriftelijk gedeelte). Op initiatief van den burgemeester dezer gemeente is ten raadhuize een commissie sa- mengesteld, die bij de ingezetenen zal rortd- gaan om gdden bijeen te brengen voor de slachtoffers van de stormramp in den Ach- terhoek. De commissie bestaat uit de heeren v d. Heuvel, bunrgemeester, ds. de Vos, pre- dikant, pastoor Wils, dr. Zeldenrust, M. Groot en S. Helder, wethouders, J. van 't Hot Sr., J. Berkhout, S. Koppes, J. P. Kraak- man, J. H. Sander, Th. Schut, J. Buur, R. Mul, Wb. Schermerhorn, N. Polle en C. de Geus. j l -i -J k UIT HEtLOO. In het cafe van den heer Rodzing werd JWoensdagavond een vergadering gehoudten van aandeelhouders van de „Vereeniging voor Volkshuisvesting" alhier, onder leiding van den heer D. Eilers de Haan. De voorzitter opende de bijeenkomst, waar- na de secretaris, de heer J. Krom, het jaar- verslag uitbracht aan het Rijk en de gemeen te voor die vlotte afwikkeling en het werd be- treurd dat nog niet tot verlaging van huur kon worden overgegaan. Wat de huizen be- treft, deze verkeeren in goeden toestand. De wenschelijkheid werd echter betoogd dat de omgeving zich hierbij aanpast. Behoudens een geval ondervond het innen van de huren geen stagnatie. Naar aanleiding van het verslag vroeg de heer Smits of het geen overweging verdiende om borgstelling te eischen als zulks noodig is. Nu is men bij K. gedupeerd. De voorzitter zeide, dat het kon, doch dan zou men het voor alien moeten eischen. Dit was een uitzonderingsgeval. De heer Smits meende, dat men elk geval ©p zichzelf kon beoordeelen. De vereeniging moest niet de dupe worden van een man die vrouw en kinderen in den steek liet. De her Zeeman vroeg of het niet mogelijk was om jaarlijks een aandeel uit te loten. De voorzitter meende van niet, daar de af- lossing met 50 jaar verloopt. Aan de aandeelhouders werd 4 pet. rente uitgekeerd. - Hierna bracht de heer G. Vrijburg het jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat op gebou- wen 736 is afgeschreven. De verliespost, met 1 Januari 1926 nog 1313, werd gere- duceerd tot 500. Hiervan wordt 75 pet. ver- goed door het Rijk en 25 pet. door de gemeen te. De winst- en verliesrekening gaf als eind cjjfer 3342.34 A aan. Het verliessaldo was 1382.74K, de balans 31.564.88M, welke bescheiden door het Rijk zijn goedgekeurd. Alzoo vastgetseld. In het bestuur werd herkozen de heer j. Krom en als commissaris de heer Jhr. N van Foreest. Na gehouden rondvraag volgde sluiting. Woensdagavond werden we aangenaam verrast, daar ons fanfarecorps ,»Eensgezind- heid", directeur de heer D. Harder Jr., een rondgang maakte door de gemeente en op verschillende punten een muzieknummer ten gehoore bracht We hebben eens gei'nformeerd wat hier van de oorzaak was en vernamen, dat men donateurs wilde winnen, daar, door uittre- ding der katholieken, de vereeniging een be langrijke bron van inkomsten mist. En er is geld noodig, want vele instrumenten zijn pl.m. 25 jaar oud en eischen vernieuwing en daarvoor is veel geld noodig. Door donateur te worden (voor een minimum van 1.50 per jaar) bereikt men dat er geld in kas komt en men heeft ook (met huisgenooten) recht op het bijwonen van een uitvoering. Waar nu directeur en leden al het moge* lijke doen om ons het leven te veraangena men en men bij elke gelegenheid medewer- king verlent, mogen we verwachten dat men niet te vergeefs een beroep doet op de alge- meene medewerking. Het fanfarecorps „St. Cecilia", directeur de heer P. Kuijs, behaalde op het concours te Grootebroek den 2en prijs. Een mooi resul- taat. f UIT BERGEN. Door den Volksbond tegen Drankmisbruik zijn dezer dagen, evenals vorige jaren, aan ruim 200 kinderen een tweetal plantjes, een geranium en een coleus, uitgereikt, welke door hen thuis moeten worden verzorgd. Begin September zal wederom eene ten- toonstelling der plantjes worden gehouden en voor de mooiste planten prijzen worden toegekend. Het nuttige werk dat hiermede door het ijverige Bestuur van den Volksbond wordt verricht, mag hier zeer zeker nog wel eens gememoreerd worden, eveneens de van dezen Volksbond uitgaande cursussen in het timme- ren en vlechten, waardoor aan de jeugd J zulke aardige bezigheid bereid wordt. Aan den heer A. C. Plomp, rijwielhan- delaar, alhier, is door het gemeentebestuur vergunning verleend tot het oprichten en in werking brengen van een zandstraalinrich- ting met electromotor van 10 P.K. op een ter- rein aan den Kerkedijk. Dezer dagen slaagde onze plaatsge- noot de heer Fr. van't Sant, leerling van de tweede klasse der Bisschoppelijke Kweek- school voor Ondexwijzers te Beverwijk voor het Godsdienst-examen, afd. A. UIT SCHERMERHORN. Het bezoek aan IJmuiden door de oudste leerlingen van de Openb. Lag. School op 15 dezer mag wel een der aardigste uitstapjes worden genoemd, die door de Ver. Eendracht op touw zijn gezet en waarbij het aangename gepaard ging met het nuttige, het leerzame. Na aankomst te IJmuiden werden de visch- hallen bezichtigd en de oude en de nieuw te bouwen zeesluizen. Hierna werd een wande- ling gemaakt naar de Hoogovens, waarna met een motorboot een watertochtje werd gemaakt naar de havens en pieren. Vervolgens werd de ijsfabriek met de verschillende koelcellen bezichtigd. Na zich ten slotte nog wat op het strand te hebben vermaakt, werd de terugtocht we- der aanvaard Zeer voldaan kwamen alien huiswaarts. UIT URSEM. Door de heeren Alb. Groot, J. Dol en A. G. Genefaas is than® bericht ingezonden, dat zij hunne benoeming tot raadsleden aannemen Naar wij vernemen, worden door het R.-K. schoolbestuur alhier ernstige pogingen aangewend om in verband met het tpege- nomen aantal leerlingen een vierde leerkracht van het Rijk vergoed te krijgen. Woensdagmiddag vergaderde de gemeen- teraad. Afwiezig met kennisgeving de heeren Koop- man en Ruijter. Ontvangen is o. a. een schrijven van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij -goedge keurd wordt toegezonden de geme'ente- begrooting dienst 1927. I'oezending begrooting Gezondheids- missie, over het jaar 1928, waaruit blijkt, dat de gemeente Ursem een som van I 31.87 moet bijdragen. Toezending van een afschrift van een uit- treksel uit het kon. besluit, houdende .goed- keuring van het besluit van den Raad tot vaststelling van eene verordening op de hef- fing van eene plaatselijke Inkomstenbelasting (Heffingsfactor), door Gejd. Staten. Schrijven van Ged. Staten van Noord- Holland, waarbij wordt medegedeeld, dat het bedrag, hetwelk als bijdrage in de kosten van den keuringsdienst voor het dienstjaar 1927, ten laste van de gemeente Ursem, is vastgesteld op I 228.27. De heer Buis vroeg of er nog mogelijkheid bestdat om de kwade posten te innen. De voorzitter deelde mede, dat hij reeds voor enkele weken den Inspecteur der Belas- tingen verzocht heeft opgave te doen, welke posten oninvorderbaar waren verklaard, maar nog steeds is geen bericht ontvangen, Bij het toegezonden afschrift over de tarie- .ven van het Provinciaal Waterleidingbe- drijf, waarin door Ged1. Staten aangedrongen wordt om krachtig de aansluitbeweging aan de waterleiding te bevorden, vroeg de heer Buis of Burg, en Weth. daarop kunnen in- gaan. De voorzitter verwees den heer Buis naar de wethouders. De heer Veldboer was er niet tegen, mits een ieder bij de waterleiding kan worden aan- gesloten. De heer van Diepen vond het treurig, dat zulke maatregelen toegepast moeten worden. Er is, zoo vervolgde spreker, op het oogen- blik volop water en wanneer de niet aaage- slotenen gedwongen zouden worden, dan zou dat voor hen weer onkosten beteekenen van pl.m. 70. De voorzitter wees spreker er op, dat de heer Buis vroeg of de verlaagde tarieven Burg, en Weth. zullen doen besluiten op het aansluiten bij de waterleiding aan te drim gen. De heer van Diepen was van meening, dat de armen het niet kunnen betalen. De heer Buis merkte op, dat Burg, en Weth. nog geen maatreglen hebben toegepast, ter- wijl zij toch het recht hebben, de ingezetenen te dwingen. Dit is wel geen mooie maatregel, maar hoe denken Burg, en Weth. dan te doen De voorzitter deelde mede, dat er wel maatregelen zijn toegepast. Er zijn al eens, zoo vervolgde spreker, kennisgevingen ver- zonden, waarbij de ingezetenen in de gele genheid werden gesteld om, bij storting van een bedrag van 7 10, het water scheikundig te laten onderzoeken. Spr. is er echter voor het standpunt soepel toe te passen. Binnen- kort zullen weer nieuwe maatregelen geno- men worden. De heer Buis vroeg of er wel eens een on- derzoek van water heeft plaats gehad, het- geen de voorzitter ontkennend beantwoordde. De heer van Diepen vond alles prachtig, maar het moet vrije wil zijn. De heer Veldboer was er persoonlijk tegen, maar voor het vee zou spreker het wel widen hebben, indien echter een ieder het krijgen kon. De voorzitter was het "niet met den heer Veldboer eens. SprekeT heeft de Vergadering bijgewoond, waar het punt ook ter sprake kwam. Den directeur van't Waterleidingsbe- drijf werden daaromtrent inlichtingen ge- vraagd, waarna men tot de conclusie kwam, dat het beslist onmogelijk was een ieder bij de waterleiding aan te sluiten. De heer van Diepen was van meening, dat de waterleiding niets vervangt, hetgeen met het electrisch licht wel bet geval was, daar dit het gas verving. De heer Buis gaf den heer van Diepen in overweging eens te informeeren bij ae aan- feslotenen, en te vragen hoe of het water un bevalt. De heer Broertjes deelde mede, dat hij 2 re- genbakken heeft staan, welke 8000 Liter wa ter kunnen bevatten, maar spr. verkiest toch leidingwater boven regenwater. Ook kon spr. Nog gebruik maken van stroomend water, dus hij is volgens de redeneering van den heer van Diepen toch wel ruim voorzien van wa ter. Alsnog was ingekomen een adres van het bestuur van de afaeeling „Ursem en Omstre- ken" van de Maatschappij van Landbouw, waarbij deze in overweging geeft, de functie van hooisteker weer aan te vullen. De voorzitter stelde voor dit adres in han- den te stellen van Burg, en Weth., en het te behandelen in de volgende vergadering. De beer Buis was hier wel voor, echter on der bepaalde voorwaarden. Daar de hooitijd reeds spoedig aanbreekt, zou er binnen 14 da gen een vergadering belegd moeten worden en spreker betwijfelde of dit zoo spoedig zal geschieden. De voorzitter was er niet voor om een pas genomen raadsbesluit ongedaan te maken. De heer Buis deelde den voorzitter mede, dat in de laatste vergadering van de afdee- ling, waarvan ook de voorzitter lid is, doch toen niet aanwezig was, deze zaak breedvoe- rig is beproken, en dat er nog gewezen werd' op den brand bij den heer J. Vet. In die ver gadering, zoo vervolgde spreker, werd als't kardinale punt beschouwd, dat, wanneer iemand brand kreeg door hooibroei, men van meening was dat er dan geen uitkeering zou plaats hebben, welke meening echter door spreker foutief werd genoemd. Volgens den heer van Diepen kan men het niet op de hooistekers aan laten komen. De boeren behooren zelf een hooiijzer aan te schaffen. De heer Schaap wees nog op het geval van hooibroei bij C. Kcelemey, waarbij echter nog geen brand was ontstaan. Het hooi was van binnen totaal verascht en toch waren de hooistekers er pas geweest, en deze hadden niets bespeurd. De heer van Diepen heeft zelf niet veel hooi, maar als spreker zelf niet had opgepast, dan was bij hem reeds tweemaal brand ont staan. De heer Veldboer was van meening, dat Burg, en Weth. in geval van nood, volgens de politieverordening, behooren in te grijpen. Volgens den voorzitter kunnen de ingeze tenen de hooiijzers zelf gebruiken; deze zijn te verkrijgen bij de heeren Vet en Peereboom. De heer Broertjes vroeg of de Vereeniging zelf de hooistekers niet betalen kan. De heer Buis stelde voor nadere bepalin- gtn te stellen omtrent de hooiijzers, daar de ze bij het in gebruik geven zeer spoedig zoek zullen raken. Over het adres werd met algemeene stem- men afwijzend beschikt. Alsnog was ingekomen een schrijven van d: Commissie tot kanalisatie van West-Fries- land, waarbij deze het gemeentebestuur uit- noodigt om op 29 Juni a.s. twee afgevaardig- den te zenden naar de vergadering, welke te Alkmaar ten stadhuize gehouden zal worden. Benoemd werden tot afgevaardigden de heeren D. F. C. F. van den Heuvel en J. Schaap Czn. Alsnu was aan de orde de benoeming van de leden van de Schattingscommissie, wegens periodiek aftreden van de heeren J. A. Groot, S. de Jongh, B. Koning en D. F. C. F. van den Heuvel. Na gehouden stemming werden de aftre- denden met algemeene stemmen faerbenoemd. Het Kohier Hondenbelasting, dienst 1927 werd vastgesteld op een bedrag van 192. Vaststelling van de Suppl. Begrooting, dienst 1926, ad f 10 voor de Bijzondere School en f 10 subsidie, benevens af- en over- schrijving Met algemeene stemmen werd hiertoe over gegaan. Aan de orde is de vaststelling van de reke- ning van het Burgerlijk Armbestuur, alsmede de vaststelling van de balans der woning- bouwvereeniging „St. Joseph". De voorzitter verzocht de commissie ver slag uit te brengen. De heer Schaap deelde namens de commis sie mede, dat alles correct in orde was bevon- den, en bracht hulde aan het bestuur Spr. stelde voor de rekening vast te stellen. De voorzitter zou de hulde over brengen. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur en de balans der bouwvereeniging werden met algemeene stemmen vastgesteld. Aan de orde was een adres van den volon tair om een gratificatie of verhooging van toelage. Na breedvoerige discussies werd besloten, met 3 tegen 2 stemmen, die van de beide wethouders, den volontair over het eerste halfjaar een gratificatie toe te kennen van f 50. De heer J. Vlaar verzocht om ontheffing van schoolgeld en restitutie van te veel be- taald schoolgeld. Met algemeene stemmen werd hierover goedgunstig beschikt. De heer Jac. Vet verzocht, nog niet over te gaan tot het te gelde maken van zijn polis. De voorzitter heeft het onderzocht, en vindt het risico niet zoo groot. Maar, zoo vervolgt spreker, wij hebben A gezegd, nu moeten wij ook maar B zeggen. Spr. gelooft niet, dat wij er een strop aan zullen hebben. De heer Vet heeft nu een heel ander leven. De heer Broertjes wil voorloopig een af- wachtende houding aannemen. De heer Van Diepen is er niet voor. Wanneer er gewacht zal worden met het te gelde maken, dan behooren wij, zoo ver volgde de voorzitter, de premie betalen. De beer Buis heeft vertrouwen in J Vet, die thans een vaste positie heeft en zijn ver- plichtingen zeer zeker zal na komen. Spr. stelde voor, op het verzoek gunstig te be- schikken. De heer Broertjes steunt het voorstel van den vorigen spreker, dat met 4 tegen 1 stem, die van den heer van Diepen werd aange- nomen. Rondvraag. De beer Broertjes drong er bij den voor zitter op aan, dat het verbreede gedeelte van den weg op de buurt zou verhard worden, daar de tegenwoordigen toestand groote ge- varen opl evert. De voorzitter zegde de medewerking toe. De heer Broertjes zou gaarne vernemen, waarom de palen van het Electrische Bedrijf niet meer met carboleum worden bewerkt. De voorzitter antwoordde, dat het ge- vraagde loon B. en W. te hoog voorkomt. De beer Broertjes achtte 0.30 onvoldoen- de, doch is overtuigd, dat belanghebbende het werk voor 0.35 per uur genegen is te verrichten. De voorzitter zal het noodige overleg plegen. Vervolgens informeerde de heer Broertjes, of de post van Al. Groot nog wordt gei'nd. De voorzitter deelde mede, dat dit in han- den gesteld is van den deurwaarder. Daarna sluiting, UIT WINKEL Tot Voorzitter van de Afd. Winkel van de Vereeniging „Volksonderwijs", is benoemd de heer B. Span, hoofd1 der school te Winkel. nschen gapanti« (Buiten verantwoordelijkheid. van de Redac- tie. De opnarne in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt •A HET BEZOEK DER JOURNALISTEN AAN DE ZUIDERZEEWERKEN EN DE FUNDEERINGKWESTIE TE ALK MAAR. Zooals bekend, is het in Alkmaar de ge woonte geworden, om, wanneer men bruggen of walmuren bouwt, vreeselijk lange heipahn in den grond te slaan. Men spuit en heit dan den onvergankelij- ken zandbodem aan kant om daar voor in de plaats vergankelijke heipalen aan te bren- n. „Dit om verzakking in de toekomst te voor- komen". Zoo althans luidt de jongste bijlage aan den Gemeenteraad over deze zaak. Het is inderdaad een feit, dat in Alkmaar verschillende huizen aan ernstige verzakking lijden. Dit is echter niet de schuld van den zandbodem, wel van de omstandigheid, dat men, inplaats van op het zand, op aanwezige. prutslooten heeft gebouwd. De argumenten voor het bouwen op heifun- deering hier zijn echter vele geweest, wel een bewijs, dat men zelf met de situatie verlegen was. Ik heb dan zoo voor en na vijf spiksplinter nieuwe argumenten uit de diverse bijlagen ge- noteerd, t.w. 1. Het drukkere verkeer te land eischt paal- fundeering. 2. Het drukkere verkeer te water eischt paalfundeering. 3. De groote diepte van het vaarwater eischt paalfundeering. 4. De nabijheid van het Noordhollands Ka- naal eischt paalfundeering. 5. Om verzakking in de toekomst te voorkc men, paalfundeering. Wij zijn er natuurlijk nog niet. Overal in ons land tracht men te ontkomen aan fundee- ren op heipalen, eerstens vanwege de kosten, ten tweede vanwege de soliditeit. De pijlers van de Maasbruggen te Rotter dam worden rechtstreeks op den zandbodem aangelegd. Treinen moeten er over donderen Reusachtige hefinrichtingen worden opge- steld, om de beweegbare gedeejten zoo hoog te kunnen lichten, dat de grootere stoomefs er onder door kunnen Alles op den zandbo dem gefundeerd. Maar om verzakking in den toekomst te .voorkomen bouwt men te Alkmaar op heipa len. En thans meldt de Alkmaarsohe Courant in het verslag over de Zuiderzeewerken „Vast staat, dat in twee dezer putten niet geheid behoeft te worden". Het betreft hier twee der drie sluisputten De verslaggever heeft zijn inlichtingen van den maker der plannen, i.r. Blocq van Kuffeler, hoofdingenieur en leider der Zui derzeewerken. Uit dit verslag spreekt duidelijk het bij den ontwerper aanwezige verlangen, om, zoo eenigszins, heifundeering uit te schakelen. Midden in de Zuiderzee zuleln de sluizen, waar straks de stormen tegen beuken, waar straks millioenen kubieke meters water door worden geloosd, worden gebouwd zonder hei palen. Een verslaggever van de Alkmaarsche Courant komt dit vertellen. Bij; het vele, dat er te vermelden valt over dit ontzaglijke werk, trekt ook dit zijn aandacbt. Jaarlijks worden ten laste der Gemeente studiereizen gemaakt, ook 'door deskundigen in de bouwvakken. Geen dezer is het nog op- gevallen, dat men overal in ons land zoo eenigszins mogelijk heifundeering tracht te vermijden. Kort geleden is de brandweer, die toch on der leiding staat, uitsluitend van mannen uit de bouwvakken, de gast geweest van het Rot- terdamsche Gemeentebestuur. Er worden, als hierboven reeds medege deeld, te Rotterdam machtige bouwwerken uitgevoerd. Maar het eenigste, wat we van de reis ko men te weten, is, dat men erg laat is thuisge- en bij thuiskomst onmiddellijk de opgedans ervaring in praktijk heeft gebracht, door et telijke binnenbrandjes te blusschen. Men zal aanvoeren, dat er van een brand- weerman niet meer wordt verlangd. Allemaal goed en wel De aanhaling moge dan ongerijmd schijnen, maar zooveel te meer valt het dan op, dat een journalist, een man, die geheel en al buiten het vak staat, de eerj ste en eenigste is, die ons komt vertellen, dat we op waterbouwkundig gebied in Alkmaar nog wel eenige jaren achteraan komen. Ik heb lang naar een geschikten candidaat uitgezien, doch als we nu straks dezen jour nalist eens Wethouder maakten van Openba- re Werken? J. BROERSMA. Rool le s. f 14—/ 20.50; Bloemkool 2e s. 10—/ 12.50; Bloemkool 3e s. 4—/ 6.50; Wortelen 0.080.09 per bos; Groote Schotsche muizen 8.208.70; Kleine schotsche muizen/ 3.704.50. NOORDSCHARWOUDE, 16 Juni 1927. Schotsche muizen 16.6016.90; Drie- lingen 7.20—/ 8.50; Kleine 4.60- 5.50; alles per 100 K.G. Aanvoer: 9300 K.G. Aardappelen. EIERVEILING SCHAGEN. SCHAGEN 16 Juni 1927. Op de hedeA gehouden eierveiling waren in totaal 49671 stuks kipeieren aangevoerd. Prijzen: 5557 5.20—/ 5.30; 58—60 5.30—/ 5.70; 61 —63 5.60—/ 6; 64—66 6. Ongewogen: Bruin 5.60—/ 6.30; Wit 5.10—/ 5.60; Gemiddeld 5.50; Klein 4.80. 7842 stuks Eendeieren 4.404.60. TEGENWOORDIGHEID VAN GEEST In het dorpje Trembosch in Bulgaria werkte een 14-jarige knaap, Angeloff gehee- ten, in den wijngaard van zijn vader, toen hij het ongeluk had op een meer dan 2 meter lange slang te trappen. Het ondier slingerde zich in verschillende wendingen om het li- chaam van het kind om het te verstikken. Voor hij echter zijn bewegingsvrijheid volle- dig verloor wist de jongen zijn zakmes te pakken en de slang den kop af te snijden. „LINDBERGH'S ZAKDOEK." Door een vindingrijk en mild journalist voor 5000 frs. verkocht Tot Lindbergh's Parijsche bekenden be- hoort een Amerikaansch journalist die daar pas eenige jaren woont. Op een partijtje, waar ook de journalist aanwezig was, kwam het wilde enthousiasme der Parijzenaars ter sprake, die na Lindbergh's landing het his- torische vliegtuig hadden bestormd en ge- tracht hadden, stukjes linnen van de vleu- gels af te trekken als souvenir of als talis man. Een jonge dame vroeg den journalist: U hebt toch zeker ook zoo'n stukje lirtnen b^ machtigd? Ik heb heel wat beters gekre- gen was het antwoord, dan ik bij mogelijk heid had kunnen nemen. Lindbergh heeft mij den zakdoek gescbonken, dien hij op zijn vlucht bij zich had; en de jongeman liet het meisje den zakdoek zien. O, geeft u mij dan alstublieft alstublieft alstublieft een heel heel klein stukje van dien zakdoek, smeekte de jonge dame, en andere niet minder lleve jonge dames sloten zich bij de smeekende aan. Wat doet men dan? Men strijkt over zijn hart. Goed zei de journalist, maar -ik geef die stukjes niet weg, ik wil ze verkoopen; elk stukje moet 100 frs. opbrengen ten bate van de nagelaten betrekkingen van Nuiigesser en Coli. En hij sneed den zakdoek in 50 lapjes, die dus te zamen 5000 frs. opbrachten. Het is natuurlijk overbodig hiefaan toe te voegen, dat deze too prachtig-duur betaald' zakdoek afkomstig was uit de wasch des jour nalisten en zelfs nooit in de buurt van Lind bergh was geweest. Wlarktbe^iciiten BROEK OP LANGENDIJK, 16 Juni '27. Langedijkers Groenveiling. Wortelen 12.40 15.70 per 100 bos; Aardappelen: Schot sche muizen 15.6017.40; Drielingen 6.70—8.30; Kleine 4.30—5; alles per 100 K.G. Aanvoer: 11500 bos Wortelen en 123000 K.G. Aardappelen. BOVENKARSPEL, 16 Juni 1927. „De Tuinbouw." Heden besteedde men voor: Bl. De Hollandsche Wasch vrou w EEN PROCES OM EEN UITZET. Te Londen is in de King's Bench Division een merkwaardig proces gevoerd over de be- taling van de kosten van een huwelijksuitzet. De nog niet meerderjarige juffrouw Soames zou "n het huwelijk treden met commander Glen Kidston. Het huwelijk werd in de socie ty beschouwd als een gebeurtenis. De vader van juffrouw Soames gaf zijn dochter toe- stemming om zich voor zijn rekening een hu welijksuitzet aan te schaffen tot een bedrag van 3000 gulden, doch zij overschreed deze limiet met ongeveer 1000 gulden. Na het hu welijk bood de firma, die het huwelijksuitzet geleverd had, den heer Soames de rekening aan, doch deze weigerde meer te betalen dan het bedrag waarvoo-r hij zijn dochter machti- ging'had verleend. De schuldeischers liepen naar den rechter. Bij het verhoor bleek, dat zij juffrouw Soames een ongelimiteerd crediet hadden verleend, omdat zij in de veronder- stelling waren dat zij een vader had, die goed1 was voor het geld en liuwde met een rijk man. De rechter wees den eisch echter af. Hij mo- tiveerde zijn uitspraak met te betoogen dat mej. Soames niet kon worden beschouwd air de lasthebber van haar vader, die gezien de begrensde machtiging op eigen gezag had gehandeld, zoodat haar vader niet kon wor den, aangesproken De rechter merkte echter op, dat als mrs. Kidston en haar echtgenoot in staat waren de geleverde goederen te beta len, zijf dit aan hun eer verplicht waren. EEN HANDIGE OPLICHTER. De Duitsche bladen deelden eenigen tijd ge leden mede, dat een 21-jarig student van de technische hoogeschool te Neurenberg, Eiff- land genaamd, een machine had uitgevondep om geld te tellen, en dit niet alleen metaalj maar ook bankbiljetten. Voorts beweerde men. dat de rijksbank den uitvinder voor dit toe- stel 1A millioen mark had aangeboden en dat E iff land van een Amerikaansch consor tium! een aanbod van 6 millioen dollar had gekregen. Het is juist, dat een zekere Eiffland on- langs een dergelijke machine te koop heeft aangeboden. De offerte was echter van dien aard, dat de directie van de bank het raad- zaam achtte, de politic te waarschuwen, om dat Eiffland niet eens in staat was, de ma chine te toonen. Hij had alleen bij zijn bezoek aan de rijksbank een reeks onbegrijpelijke tee- keningen overgelegd, waaruit niemand kon opmaken, dat men met een sensationeele uit- vinding te maken had. Thans is gebleken, dat Eiffland niets an- ders dan een handige oplichter is. Een bank in een kleine Beiersche stad had eeh door de rijksbank onderteekeud telegram ontvangen met het verzoek, Eiffland 25,000 mark uit te betalen. Toen Eiffland verscheen toonde hii -. ■-

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 16