Alkmaarsche Courant II H 18 Onrechtmatig bezit, FEUILLETON. Een zwaluw maakt nog geen zomer! Een advertentie geeft nog geen succes! Adverteert in de Alkmaarsche Courant! No. 139 1927 Hondiird negen en twlntlgsti Jaargang. Donderdag" 10 Juni. Radio-hoekje Vrijdag 17 Juni. Hilversum, 1050 M. 12.— Politieber. 12.35 2.Lunchmuziek door het Trianon Salon Trio. 3.304.Concert van Gramofoonmu- ziek. 4.156.15 Vooravondconcert door het A. N. R. O.-orkest o.l.v. Nico Treep. S. L. Wertheim, alt-viool, met pianobegel van Eg bert Veen. T 6.15—6.45 Lezing door wethouder Dr. 1. H. Vos, over: Moderne opvattingen met be- trekking tot bestrijding van besmettelijke ziekten. 6.45—7.15 Engelsche les voor iets gevorderden. 7.15 Les vanwege het Onder- wijsfonds voor de Binnenvaart. 7.45 Politieber. 10.30 Persber. 8.10 Eer ste Concert in het Kurhaus te Scheveningen. Symphoniieconcert door het Residentie-Or- lcest, o.l.v. Prof. Schneevoigt. Davenlry, 1600 M. 11.20 Daventry-kwar- fet en solisten (sopraan-tenor-piano). 12.50 Orgelconcert 1.20—2.20 Orkestconcert. 3.15 Voorlezing. 3.20—3.45 Lezing: Making a law. 3.50 Lezing: Let's go round the world 4.10 Engelsche volksdansmuziek. K. Falk- ner, bariton. E. Avril, viool. 5.05 Vocaal con cert. E. Bryan, sopraan. 5.20 Lezing: A gar den chat. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestcon cert. 6.50 Tijds., weerber., nieuws. 7.05 Or kestconcert. 7.20 Causerie. 7.35 De sonates van Beethoven. Pianomuziek. 7.45 Lezing: The art and practise of breathing. 8.05 Va- riete. 8.50 Het Virtuosos kwartet. 9.20 Weer ber., nieuws. 9.40 Uitzending van de motor- wedstrijden, de „Senior T. T. race". 9.55— 11.20 „Philemon and Baucis", kom. opera in 2 acten van Gounod. 11.2012.20 Dansmu- ziek. Pari/s ,Jtadio-Paris"1750 M. 10.50 11.20 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5.055.55 Declamaties, piano- en vioolspel. 9.05—11.00 Concert. Ch. Luttel, declamatie. J. Darnay en S. Moureau, zangeressen. R. Brancourt, piano, orkest. Langenberg, 469 M. 1.252.50 Werag- blaasvereeniging. K. Hansen, sopraan 5.50 —6.50 Orkestconert. 8.50 Vroolijke avond. Orkest en Walther Korth. Daarna tot 12 20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. 3.20—8 05 Lezingen en lessen. 8.5011.00 Finsche avond, met medew. van orkest, koor, vocale en instrument, solisten. Hamburg, 394,7 M. 2.25—3.05 Orkest concert. 4.355.20 Orkestconcert. 5.20— 6.15 Populaire muziek. 6.206.501 Orkest concert. 7.207.50 Vroolijk concert. 7.50— 10.35 „Fidelio", opera v. Beethoven. 10.35 11.10 Lezing. Daarna dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.201—6.20 Orkestconcert. 8.209.50 Concert. De dames Mulders, pi ano, Rodriguez, viool. Boulanger, zang. 9.50 10.20 Vlaamsche selectie. Literatuur. Binneroland EEN AANBESTEDINGSKWESTIE Den 13en April j.l. heeft te Rotterdam plaats gehad de openbare aanbesteding van net maken, leveren en stellen van den boven- bouw en van de mechanische en electrische inrichtingen voor de nieuwe Koninginnebrug, overeenkomstig het bestek. Daarbij is aan de inschrijvers de gelegenheid geboden om voor eenige in het bestek met teekeningen aange- duide contructie een variant voor te stellen, mits deze bij de inschrijving werd ingediend. Na bestudeering van de verschillende in- gekomen aanbiedingen en de daarbij voor- gestelde afwijkingen van het bestek bleek aan de directie van gemeentewerken, dat de voordeeligste en voor de gemeente meest aannemelijke aanbieding is die van de Ver- einigte Stahlwerke A. G., Abt. Dortmunder Union, te Dortmund voor een variant-ont- werp (in stukken aangeduid als variant Union-Freund). De totale prijs voor uitvoe ring volgens dit ontwerp zou uitkomen op {f 808,900, ongeacht een bedrag van f 5850 voor het eventueel maken van een draaibare stangenkoppeling tusschen de ballastkisten en den onderbouw. De directie acht het inderdaad gewenscht deze inrichting te aanvaarden, doch wijst er op, dat het daartoe noodige bedrag'bij verge- lijking met andere inschrijvingen buiten be- schouwing moet blijven. Naar het Engelsch van Dorothea Gerard. Door Mr. G. Keller. 48) „Maar eenige vrijheden orden toch gewaar- borgd ,,Niet de vrijheden, welke wij wenschen, of in ieder geval niet in die mate als wij willen. Wat helpt het ons, als de mouijk vrij is, zoo lang wij slaven zijn." „En hoe zal het met ons gaan, wanneer de socialisten terrein winnen? Het ergste is wel, dat men het zonder de Rooden niet stellen kan. Wij hadden ze noodig om een einde te ma ken aan de dagelijksche sleur, maar eenmaal aan den gang gebracht, dient men nog er voor te waken, dat zij niet met den buit gaan strijken". „Maar wat moeten wij dan doen?" vroeg een der naieve gemoederen van de vergade- ring. „Stil en heimelijk ons wapenen. We hebben geen tijd te verliezen, daar elke dag ons het oogenblik kan brengen, waarop wij, te zamen er op inslaand, Polen uit zijn asch kunnen doen herrijzen". „Of anders de kurassiers van keizer Wil- helm over de grenzen halen". Deze woorden werden geuit door den eeni- gen niet-rooker van het gezelschap, naar wien zich nu alle hoofden met een uitdrukking van verontwaardigde verrassing keerden. Sedert hij was binnengekomen een half uur geleden, had deze groote, bruingebaarde man zitten luisteren, naar het gepraat om Naast deze inschrijving staat als laagsie Nederlandsche inschrijfster de Nederland- sche Fabriek van Spoorwegmateriaal, ge- naamd „Werkspoor" te Amsterdam-Utrecht voor 987.710 bij een uitvoering met afwij- king van enkele bepalingen van het bestek. Deze aanbieding is dus ruim f 89,000 hooger dan die voor de variant Union-Freund. Na de inschrijving is van de zijde van Werkspoor mondeling verklaard, dat bij ver- vanging van de Siemens-Schuckert-rem door een rem van eenvoudiger constructie met een vermindering van haar inschrijvingsprijs met 40.000 zou mogen worden gerekend. Het prijsverschil tusschen de buitenlandsche en de Nederlandsche inschrijfster zou daarmede dus rond f 49,000 worden teruggebracht. De directie van gemeentewerken meent evenwel, dat met deze verlaging en wijziging van den inschrijvingsprijs, na opening van alle in- gekomen biljetten, geen rekening mag wor den gehouden. Trouwens, ook afgescheiden daarvan merkt zij op, dat zij, in verband met de technische kwaliteiten aan het buiten landsche ontwerp de voorkeur moet geven boven de aanbieding van Werkspoor. Nadrukkelijk stipuleert de directie, dat de in de variant Union-Freund uitgewerkte details uiteraard als het geestelijk eigendom van deze inschrijvers moeten worden be- schouwd, hetgeen trouwens nadrukkelijk op de stukken is aangeduid, zoodat de tech nische verbeteringen alleen bij opdracht aan deze buitenlandsche inschrijfster tot uitvoe ring zullen kunnen worden gebracht. In weerwil van den o.m. van de zijde van de commissie voor de werkverruiming geoefen- den aandrang om het werk zoo mogelijk aan een Nederlandschen inschrijver te gunnen, stelde de directie daarom voor gunning aan de Vereenigde Stahlwerke A. G., Abt. Dort munder Union. Zij liet daarbij vooral gelden de overweging, dat een andere beslissing hoogst waarschijnlijk tot gevolg zou hebben een uitschakeling van de buitenlandsche con- currentie voor verschillende groote werken, welke hier ter stede nog in overweging zijn, zoodat men daarvoor zou zijn aangewezen op de een of twee Nederlandsche fabrieken, die tot uitvoering van dergelijke werken in staat zijn. Met dit advies heeft de commissie voor de plaatselijke werken zich eendrachtig ver- eenigd. Ook burgemeester en wethouders hebben zich van de vraag, of in dit geval gunning aan de laagste Duitsche dan wel aan de laagste Nederlandsche inschrijfster moet plaats vinden ,ernstig rekenschap gegeven. Te moeilijker werd de beslissing, .waar van verschillende zijden sterk werd aangedron- gen op gunning aan Werkspoor". Zoo werd o.m. van den minister van binnen- landsche zaken en landbouw een telegram ontvangen van den volgenden inhoud: „Verneem, dat voor brug over Konings- haven Hollandsche naast buitenlandsche firma's hebben ingeschreven. Met het oog op bestrijding werklooiheid veroorloof ik mij ten dringendste beroep te doen op Uwe mede- werking, ten einde zoo slechts eenigszins mogelijk het werk aan Nederlandschen in schrijver te gunnen." In dit telegram hebben burgemeester en wethouders aanleiding gevonden zich, even- eens telegrafisch, tot den minister te wenden met de mededeeling, dat zij bereid waren „te overwegen den bouw aan Nederlandschen inschrijver te gunnen, indien uit's rijks kas verschil tusschen laagsten buitenlandschen en laagsten Nederlandschen inschrijver ad f 89,WO, bij gewijzigde constructie te redu- ceeren tot f 49,000, aan gemeente wordt ver- goed". Zij meenden zich n.l. op het stand- punt te moeten stellen, dat bevordering van een algemeen nationaal belang als steun aan de Nederlandsche industrie in ieder geval geen financieel offer van de gemeente zou mogen vergen. De minister heeft daarop, na eerst nog nadere inlichtingen te hebben ver- zocht, geantwoord: „Ben bereid bij gunning Koninginnebrug aan laagsten Nederland schen inschrijver „Werkspoor" door u be- doelde 49,000 gulden te vergoeden". Hoewel dus uit financieel oogpunt gunning aan „Union-Freund" dan wel aan „Werk- spoor" voor de gemeente gelijk zou zijn, meent de meerderheid van het college toch tot gunning aan eerstgenoemde te moeten beslui- ten en dat wel op de volgende gronden Een ove rwegende beteekenis dient naar hare meening te worden toegekend aan de omstandigheid, dat volgens bet oordeel van de directie van gemeentewerken het variant- ontwerp „Union-Freund" door zijne tech nische kwaliteiten uitmunt en uitvoering van de aangebrachte verbeteringen slechts moge lijk is door gunning aan de ontwerpster. Vergeten mag voorts niet worden, dat ook hem heen, stom, maar blijkbaar met gespan- nen aandacht. Toen hij bemerkte, dat aller oogen op hem gericht waren ging hij bedaard weer in zijn stoel zitten. „Als ge de deur voor de Pruisen wilt open- zetten, kunt ge niet beter doen dan de proef van 1683 herhalen" „U vindt dus het oogenblik voor een op- stand ongeraden?" „Ik vind den opstand zelf ongeraden. Dat heb ik al eens vroeger tot u gezegd". „Wil dat beteekenen dat u zou weigeren het zwaard te trekken voor het herstel van Po len?" „Ik weet niet wat ik zou doen of niet doen onder den drulc der gebeurtenissen, maar voor het herstel van Polen, gelijk het was het Polen der gesch'iedenis zou ik mijn zwaard nimmer met overtuiging trekken". Van alle kan ten deden zich protesten hoo- ren, en aller voorhoofden rimpelden zich. ,,U zegt dat? De zoon van uw vader?" „U zou mij ten zeerste verplichten, mijne heeren, als u mijn vader buiten de zaak liet. Hij handelde naar eigen inzicht, en heeft er voor geboet. Ik wensch naar mijn inzcht te handelen, en misschien zal ik daar nog ernsti- ger voor moeten boeten dan hij, hoewel de re kening niet in Siberie behoeft te worden opge- maakt". „En naar uw inzicht is het onnoodig, dat Polen wordt hersteld?" schamperde de voor- zitter. „Niet in zijn vroegere gedaante. En elk woord dat ik vandaag hier heb hooren zeg- gen, is voor mij 'n aanwijzing, dat u daar wel op wilt aansturen. Wat ik hoorde leerde mij ook, dat de geschiedenis ons niets heeft ge- leerd. Maar het is toch wel tijd, dat wij wij zee worden, en jteyens dat wij ons niet langer be- t>!J gunning aan de Duitsche firma een be-1 langrijk gedeelte van de aannemingssom (volgens hare nadere verklaring ongeveer twee derden) in Nederland zal worden be- steed aan loonen en aanschaffing van mate- rialen. Ten slotte kan naar de meening van de meerderheid niet ontkend worden, dat bet voorbijgaan van de laagste inschrijfster bij haar terecht ontstemming zal wekken. Wan neer men bij een feitelijk prijsverschil van 89,000 en in weerwil van een technisch beter ontwerp toch niet aan een buitenland sche firma zou gunnen, had men de buiten landsche mededeinging reeds bij voorbaat moeten uitsluiten. Ten slotte wijst de meerderheid er op, dat een dermate kunstmatige bevordering van de Nederlandsche nijverheid, als bij het belang- rijke prijsverschil in een gunning aan „Werk- spoor" zou liggen, lijnrecht ingaat tegen de strooming, die de belemmeringen in net in- ternationaal verkeer, waarvan Rotterdam in de laatste jaren in zoo sterke mate de na- deelige gevolgen ondervindt, zooveel moge lijk wil verzachten, gelijk o.a. tot uiting is gekomen op de dit jaar te Geneve gehouden economische conferentie. Een minderheid in het college is van oor deel, dat het met het oog op de vooral in de metaalnijverheid heerschende werkloosheid van groot belang is te achten, dat een werk als het hierbedoelde in ons land wordt uit- gevoerd. Nu de regeering eveneens van dit groote belang overtuigd is en zich zelfs met het oog daarop bereid heeft verklaard het eventueel voor de gemeente Rotterdam uit een gunning aan Werkspoor" voortvloeien- de nadeelige verschil te vergoeden, zou zij, met aanvaarding van het door de regeering gedane aanbod, tot gunning van het werk aan deze inschrijfster willen besluiten, tenzij haar nog nader mocht worden aangetoond, dat inderdaad de wijzigingen, door de Duitsche inschrijfster aangegeven, van zoo groote beteekenis zijn, dat vast staat dat dit ontwerp uit technisch oogpunt verre de voor keur verdient boven het ontwerp van „Werk- spoor". De meerderheid van het college daaren- tegen zou op de hierboven aangegeven gron den tot gunning aan de Vereinigte Stahl werke A. G. Abt. Dortmunder Union volgens de door haar ingediende variant willen be sluiten en derhalve niet willen ingaan op het door de regeering, gedane aanbod. Burge meester en wethouders stellen mitsdien aan den gemeenteraad voor, dit aanbod1 niet te aanvaarden. Het ligt in de bedoeling het voorstel aan de orde te stellen in de a.s. raadszitting en wel op a s. Vrijdagmiddag. BRUINE SLAVINNEN. De handel in bruine slavinnen in het Palem- bangsche en in het Djambische kan worden gerekend tot de meest winstgevende bedrij- ven, ondanks de-van regeerings- en bestuurs- wege getroffen maatregelen. In geslepenheid en brutaliteit gaan de vrouwenhandelaren en hun agenten niet opzij voor de opium- en wapensmokkelaars. Zelfs geschiedt het ron- selen vrijwel in bet openbaar, aldus vangt in de Ind. Crt. een correspondence uit Welte- vreden aan. Wij nemen er het volgende uit over, zegt de N. R. Crt. Voor het Palembangsche verblijven de „agenten" hier te Fatavia. Zij ontvangen de orders van de handelaren in Palembang, zoo- als: aantal, ras, leeftijd, enz., precies alsof men te maken heeft met sapies of paarden Zij komen hier aan als „soedagar Palem bang", gaan keurig netjes gekleed, krijgen door de goede ontvangst van de zijde der be- volking zij zijn immers rijk en glinsteren van het goud een grondige kennis en er- varing van de levensomstandigheden tot diep in de dessa. Het openbaar ronselen geschiedt via den penghoeloe. De rijke orang-sebrang dient zich aan als een trouwlustige, aangezien in zijn negeri de vrouwen ten achter staan bij die op Java en daarbij verbazend duur zijn. Misleid door den gouden kraag en jas- knoopen en dito horlogeketting en de voile beurs van den aanstaanden „bruidegom", gaat het huwelijk als van een leien dakje. Zoo worden niet een, maar dikwijls meerdere meisjes uit verschillende dessa's aan den haak geslagen. De uitvoer naar Palembang geschiedt soms tegelijk, soms een voor een, al naar de veiligheid te Tandjong-Priok het toestaat. De huwelijksstaat is maar van korten duur. Een vrouw als echtgenoote aanhouden is niet alleen kostbaar, doch werpt ook geen rente af. De meegenomen meisjes worden te Palem bang zoo niet direct dan toch in de eerste schouwen als de romantische helden, waartoe de verbeelding van Europa ons heeft gemaakt. Ge spreekt over de nationale zaak, ge deedt beter en juister te spreken van de zaak uwer klasse. Ge zoudt Polen hersteld willen zien, niet alleen omdat het is uw geboorteland, maar in de eerste plaats omdat het is het land waar gij en uw vaderen hebt kunnen heerschen over de verblinde massa kunstma- tig verblind gehouden, en met geen lastigen middenstand tegenover u om met uw Oelan- gen te wedijveren. Ge werkt niet voor de natie in haar geheel, maar voor de voorrechten van een handvol belanghebbenden, van u zelven". Zijn laatste woorden waren overstemd door een steeds toenemend rumoer, eenige der hee ren stonden op, evenals hij zelf, vuisten bal- den zich automatisch, donkere oogen schoten vuur, doch de man zag er zoo uit, dat enkel de vurigsten binnenmonds drufden brommen: „Verrader". De gastheer, die het eerst zijn klamte had herkregen, vroeg met een gebaar van zijn blanke hand stilte. „In aanmerking genomen het verschil van inzicht tusschen' dit gezelschap en graaf Swi en Pan Mlodniski" verbeterde hij zich, „meen ik niet ongastvrij1 geheeten te mo gen worden, indien ik opmerk, dat de atmos- feer van deze woning hem bijzonder onaan- genaam moet wezen". De gebaarde heer zocbt zijn hoed, niet ver- stoord, veeleer bedroefd. „Ik vertrek, wees daar ma-ar niet bang voor. En ik kon niet terug, hoe wel het mij niet on- mogelijk toeschijnt, dat we elkander op een of ander slagveld zullen wederzien, strijdende aan dezelfde zijde, laten wij hopen". Hiil maakte een beleefde bulging, en begaf week al in cland-estiene bordeelen onderge- bracht. En de behandeling hier is van dien aard, dat zij niets anders kunnen doen dan maar t-e berusten in hun lot. Niet alleen moe ten zij al hun opbrengst afstaan aan den „kepala" (opzichter), maar ook de behande ling en de voeding laten veel te wenschen. Door de hier wonende agenten wordt meer gebruik gemaakt van een andere soort van misleiding. Dezer dagen is de politie op het spoor ge komen van twee uit Tjikarang afkomsEge Inlandsche vrouwen, die het volgende ver- haalden Op een dag kwarn er een verkooper van kains in hun kampong, die na afdoening van zijn zaken, de beide jonge vrouwen wist over te halen met hem naar Palembang te gaan, waar zij veel geld zouden kunnen verdienen, aangezien de rubber er nog steeds hooge prijzen maakte. Iemand op Tandjoeng Raja had bedienden noodig. Zoo gingen zij met hem mee. Te Palembang aangekomen, kwa- men zij terecht in Kampong Oeloe, een be- ruchte buurt en hier werden zij onder allerlei bedreigingen gedwongen prostituee te wor den. Zij waren er totaal vreemd, konden zelfs de taal van de menschen nauwelijks ventaan. Geheel overgeleverd aan de vrouwenhande laren en hun handlangsters konden zij zich niet lang verweren. In de eerste dagen, toen zij nog niet gewillig waren, kregen zij ee.u- voudig niets anders te eten dan rijst en water. Dergelijke dwangmiddelen werden ook op de andere daar aanwezige vrouwen van allerlei ras toegepast. Ook mishandeling was in bepaaide gevallen een vruchtbaar dwang- systeem. In een woord: wat die vrouwen aan de politie openbaarden, was een beeld van volkomen slavernij. Toen de eerste „eigenaar" van deze slaeht- offers zag, dat zijn waar met oentoeng kon worden verkocht, werden de beide vrouwen van Tjikarang aan een .,soedara" (familielid) overgedaan, waar bet leventje van prostituee maar dan nog in erger mate, weer begon. In den verkoop waren haar goederen niet inbe- grepen. Al wat zij aan sieraden droegen, werd haar afgenomen, alleen met een enkele kain en een baadj-e werden zij aan den nieu- wen kooper afgestaan. ALGEM. NEDERL. BOND VAN ARB EIDERS (STERS) IN HET BARKERS-, CHOCOLADE- EN SUIKERBEWERKINGSBEDRIJF. In de Dinsdag te Utrecht voortgezette al- gemeene vergadering van bovengenoemden Bend heeft de sercetaris, de heer Is. Goud- smit, uit Amsterdam, een inleiding gehouden over het rapport van de commissie tot herzie- ning van den bakkerijparagraaf van de Ar- beidswet 1919. Hij betoogde, dat het aan- vangsuur voor alle gezellen 6 uur moet blij ven en zou dan, als concessie, mee willen gaan om aan de patroons vrijheid te geven, een uur voorarbeid te verrichten. Uitgesloten zich, het hoofd omhoog, naar de voor hem ge- opende d-eur. Bij de deur keerde hij zich om en onder een doodsche stilte zei hij „Het zal wel overbodig zijn, meen ik, u te verzekeren, dat geen woord dat ik binnen deze muren of elders heb gehoord, onder geen en kele omstandigheid over mijn lippen zal ko men." Het was inderdaad overbodig. Zelfs zij die het woord „Verrader" nog geen minuut ge leden hadden gemompeld, antwoordden slechts met een plechtige buiging. Zij kenden de echte verraders te goed om zich op dat punt te vergissen. In het duister van den Novemberavond staple Tadeusz Swigello met plotseling veran derde houding voort. Het hoofd, zoo trotsch opgeheven zoo lang' hij tegenstanders tegen over zich zag, zonk nu een weinig op zijn borst. Hoewel alles geloopen was in den meest onberispelijken salonstijl, had hij niet- temin hetzelfde gevoel alsof hij de trappen was afgeworpen. En de mannen, die hem uit hun midden hadden gebannen, waren toch alien zijn kameraden, zijn gelijken, door ge- boorte en traditie. De grijze graaf, die hem de deur had' gewezen, had zij aan zij met zijn vader gestreden. Duizenderlei banden ver- bond zijn naam met den hunne en toen hij eenige weken geleden op het tooneel van be- roering was verschenen, had z'n instinct hem tot hen doen gaan, hoezeer hij ook aan hun succes twijfelde. Hoe was hij er toe gekomen zich naar het land in opstand te begeven? Tadeusz zou dat zelf moeilijk hebben kunnen zeggen. Het af- schuwelijke afscheid1 in het woud was gevolgd door een tijdperk, waarin zijn gansche geest in opstand was gekomen en de schok had hem doen afwijken van zijn levenspad, dat hit r\ch moet evenwel zijn, zoo zeide hij, dat men de gezellen dezen voorarbeid laat doen. De mo- gelijkheid van ratificatie van de conventie van Geneve is dan geschapen. Na uitvoerige besprekingen werd het stand- punt van het hoofdbestuur, in deze inleiding vervat, met algemeene stemmen goedgekeurd. Inzake eventueele samenwerking met de vakbonden in Rusland werd met algemeene stemmen, behalve die van Hilversum, een motie-Haarlem aangenomen, waarin gezegd wordt, dat het congres het van geen belang acht, dit punt opnieuw ter sprake te brengen, nu het in 1925 reeds is geregeld. Besloten werd een commissie te benoemen tot onderzoek van den vrouwenarbeid in het bedrijf en daaromtrent een rapport uit te brengen. Het hoofdbestuur-deed toezegging, dat bij conferenties met de patroons zal worden aan- gedrongen op stichting van een pension- fonds voor de oude gezellen en tevens op de inst'elling van een arbeidersreserve. Het bondsbestuur zal een commissie instel- len, die de nadeelige gevolgen voor de ar- beiders zal onderzoeken van de mechanisee- ring van het bedrijf. Het bondsbestuur deed verder toezegging, te zullen trachten, tot betere samenwerking te komen met de cooperaties, zoo noodig overleg met de besutren van het N. V. V. en S. D, A. P. De Bondsraad zal een onderzoek instellen, in hoeverre, en zoo ja welke, nieuwe middfe- len dienen te worden toegepast bij een even- tueelen strijd met de patroons. Op voorstel van Amsterdam werd aan het bondsbestuur opgedragen, te ijveren bij het vaststellen van collectieve contracten, de loon- klasse voor niet-volslagen arbeiders te doen aanvangen op 16-jarigen leeftijd tot en met 18 jaar en op 19-jarigen leeftijd de periodieke verhoogingen te laten ingaan. Het hoofdbestuur deed toezegging, een krachtige actie te zullen voeren voor de cho- colade- en suikerbewerkers. Op voorstel van Bussum zal het hoofdbe stuur bij de regeering aandringen op het aanstellen van meer controleurs voor handha- ving van de Arbeidswet. SUBSIDIEERING BUITENGEWOON L. O. IN NOORD-HOLLAND. Bij besluit van 21 December 1926 werden Ged. Staten door de Prov. Staten uitgenoo- digd ten behoeve van de subsidieering van het buitengewoon lager onderwijs in de provin- cie en van dat buiten de provincie, voor zoo- ver daarvan gebruik moet worden gemaakt door kinderen van ingezetenen van de pro vincie, eene regeling te ontwerpen op den grondslag, in de voordracht d.d. 17 Novem ber 1926 omschreven. Ter voldoening hieraan hebben Ged Sta ten thans een ontwerp-verordening aangebo- den: met zooveel ispanning had gebaand en dat hij tot nog toe zoo trouw had bewandeld. Toen de geestelijke aardbeving voorbij was, bevind hij zich te Warschau, gelijk't slacht- offer van een wezenlijke aardbeving zich bui ten zijn huis zal bevinden, op straat gewor- pen door de kracht der elementen. Toen hij te Krakau was teruggekeerd met het wanhopige gevoel dat hij alles had verlo- ren, vernam, hij, dat er in Polen opnieuw op stand was uitgebroken. En toen gebeurde het onverwachte. Witek had volkomen recht zijn broeder een vat van verrassingen te noemen Tien minuten waren voldoende geweest om een omwenteling bij hem teweeg te brengen. In dat tijdbestek had hij, dev oorzichtige, koelbloedige Tadeusz, al zijn toekomstplan- nen overboord geworpen met hetzelfde gemak als waarmee Witek zijn sigarettenstompjes wegwierp. Welke waarde had dat alles thani voor hem, nu zijn daar nimmer in zou kunnen deelen, de vrouw die hij gedacht had te be- minnen, maar die buiten zijn fantasie niet in werkelijkheid bestond. Misschien zou in df warreling en gevaren van het politieke strijd- perk vergetelheid worden gevonden voor de smartelijke teleurstelling en voor het knagen- de gevoel van vernedering. Want het was vooal zijn trots, die onder het gebeurde leed', bijna evenveel als zijn ge- voeligheid. Dat hij had gemeend om zichzelf bemind te worden, om dan tot de ontdekking te komen, dat hij niets meer was dan een pion in het schaakspel, een onmisbaar stuk voor het door haar gestelde probleem, was meer dan Swigello's trots had kunnen verdragen. Nu en dan kwamen wel Katya's hartstsochte- lijke oogen, als in en visioen voor hem oprij- ze,n daartegen protesteeren, maar de taal, die zij tot hem spraken, was als een verzoeking, waarnaar hij weigerde te luisteren. x (Wordt vervolgd). De eerste zwalow, die gezieH wordt, is nog geen bewijs daS de zomer er at la. Wel eehter is het een aandnlding dat er ver> andering ten goede In de natnur Zoo is het ook met adeerteerem Daarom moet ook ten stclligste de meening weerlegd worden, die men soo eels malen hoortt BIk heb al eens een advertentie geplaatst, het geeit toch niets, tk heb nooit succes gehad oI voorttitgang bemerkL" Neen, natunrlp niet, door tta advertentie maakt gij ow zaak niet bekend, gij moet regel- raatig adverteeren, wij geven n de verzekering, dat gij bestist en atdoend succes zutt hebben. u n ii n n n

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5