Zomerwarmte Buiteniandsch gemengd nieuws. RiaCTst rEERSTE STT&SCtfOGtlNO jaXfiftkr'* KERK. In aansluiting aan wat wij reeds berichtten omtrent de eerste-steenlegging voor de Ju'.ia- nakerk te Apeldoorn door prinses Juliana diene bet volgende: Onder enorme belangstelling en begun- stigd door heerlijlk zomerweer heeft gisteren de plechtige eerstesteenlegging plaats gehad voor de Julianakerk aan de Deventerstraat te Apeldoorn. Om drie uur arriveerden de koningin en prinses Juliana op het terrein. Zij werden ontvangen door ae leden der regelingscom- missie, die de vorstelijke personen op de voor ben bestemde plaatsen op de gereserveerde tribune onder een baldakijn leidden. De oudste predikant van Apeldoorn, ds. Hattink, sprak daarna een eerbiedig en har- telijk woord van welkom tot de koningin en de prinses, waarna biji de oorkonde voorlas: „Op den zestienden van zofflermaand van bet jaar Onzes Heeren negentien honderd zeven em twintig heeft H. K. H. Juliana, Prinses van Oranje Nassau, Hertogin van 'Mecklenburg, in tegenwoordigheid van H. M. Wilhelmina, Koningin der Nederlanden, Kerkvoogden, iNbtabelen em den Kerkeraad der Nederduitsch Hervormde gemeente te Apeldoorn em Het Loo en belangstellenden den eerstem steem gelegd aan het kertkgebouw, dat den naam van Julianakerk zal dragen Than® verrichtte prinses Juliana de plech tigheid van de eerste-steenlegging. Zij deed dat met een zilveren troffel, die haar later door den kerkvoogd A. W. Grotenhuis in een etui werd aanigeboden en dankbaar werd aanvaard. Toen de prinses de eerste-steenlegging, •waarbij zij werd bijgestaan door den archi tect Metisink en den aannemer Van Wijlk, fverricht bad, steeg eem driewerf „h-oera!" op Pit de compact® menigte. De oorkonde werct bierna bekrachtigd met de handteekemlngen Van de prinses, de koningin, de heeren J. W. Bustenhuis en A. W. Grotenhuis (als Voor- Eitter en secretaris der kerkvoogden), de heeren J. W. Oldenhof en Chr. Bauves-er (als Voorzitter en secretaris der notabelen) en de predikanten C. Hattink en G. Bolkenstein (als voozitter en secretaris van den kerk-e- Vaad). De oorkonde werd in een looden koker terzekerd. Daarna sprak ds. G. Bolkestein de feest- rede uit. Spr. memoreerde dat bet wijlen ko- ining Willem I was, die de eerste kerk aan de tool'aan liet bouwen en de koningin in te genwoordigheid van de koningin-regentes in -1'8D 1 de eersifcn steen legde voor de tegen- woordige kerk: Voortgaande gaf spr. uiting aan de blij dschap, welke er in de gemeente heerscbte, toen tot de stichting van deze kerk besloten werd en de feoningm baar goedkeu- sing gal aan ht verzoek, deze kerk den naam fe doen dragen van haar dochter, die nu, als belijdend lid der hervormde kerk voor het eerst in het openbaar optredend, den dsrsten steen legt voor deze kerk. Op uitnoodiging van ds.Bolkestein werd gezongen Gezang 9b. 'De koningin en de prinses onderhielden zich nog eemigen tijd met de predikanten van Apeldoorn, den burgemeester en de leden der regelingscommissie. De architect en de aan nemer werden aan de vorstinmen voorgesteld. De prinses, die de reproductie van de oor- spronkelljke teekening van de Julianakerk be- zichtigde, zeide er prijs op te stellen deze in haar bezit te hebben, waarop zij haar werd aangeboden ep met dank werd aanvaard. Tegen kwart voor viereo vertrokken de beide vorstinnen, luide toegejuicht door dte tal- rijke menigte, die zich op het terrein en op den weg bevond. v HULDE AAN DE NAOE0ACHTENIS i VAN GENERAAL VAN HEUTSZ. Gisterochtend heeft op de Oosterbegraaf- plaats te Amsterdam een indrukwekkende plechtigheid plaats gehad. Het Indische detachment, dat afgevaar- 'digd werd naar de bijzetting van wijlen ge neraal Van Heutsz, bracht een laatste hulde aan den overleden aanvoerder. In dubbele rij stonden de mannen geschaard, gekleed in veldtenue met bamboe-hoeden. Luitenant Jor- dans trad naar voren en zeide: „Generaal! ■Het detachement Indische marechaussees komt u een Laatsten groet brengen. Het zijn 'zij, die uitverkoren werden, als aeputatie van het Indische leger hier tegenwoordig te zijn. jVelen van hen hebben het voorrecht gehad, onder u te dienen. Zij brengen-u een laatste hulde". Toen legde luitenant Jordans een krans van eikenloof met aronskelken en rouwviolen op het graf. „Een laatste groet van de de- putatie van het Ned-Indische leger" staat op de linten. Daarna traden achtereenvolgens naar vo- ren de Mandonees Pongo, de Ambonnees Soepa Seka en de Soendanees Ngapo, die in het Maleisch getuigden van hun liefde voor den grooten generaal. Vervolgens defileerden de getrouwen langs het graf, waarmee de plechtigheid was ge- eindigd. Onder de aanwezigen waren de heer Vat- tier Kraane, kapitein Kloeke, van de militaire loop der jaren slechts een keer werd over- judant kapitein Rinsma, als vertegenwoordi- iger van den garnizoenscommandant. DE RIJKSMIDDELEN. De Rijksinkomsten over Mei hebben' bedra- gen 48.736.864 uit de gewone bronnen van inkomsten ontvangen, een bedrag, dat in den loop der jaren sechts een keer werd over- troffen, nl. in November 1922, toen de baten 50.044.300 bedroegen. Evenals toen is het hooge eindcijfer voor een groot gedeelte te danken aan de bijzonder ruim vloeiende in- komstenbelasfing De, dank zij de scherpe controle van den fiscus, in de laatste maan- den weer sterk stijgende baten uit dit middel zijn in Mei zelfs zoo hoog geweest, dat zij met 14.958.300 die van November 1922 nog met ruim 6 ton hebben overtroffen. ter- iWiji de toch reeds zeer hooge opbrengst van een jaar geleden nog met 1.245.700 te bo- ven werd gegaan. -Voor dit middel levert de opgaaf over Mei onbetwist een record'. HET ERNSTIG ONGEVAL BIJ DE AMSTERDAMSCHE droogdok MAATSCHAPPIJ. Gistermiddag tusschen half een en half fwee heeft, zooals wij reeds in een deel onzer vorige oplaag meldden, boven Amsterdam een hevig onweer gewoed, dat gepaard ging met zware regens. Het was zoo donker, dat men in de huizen het licht moest opsteken. De bliksem trof den ouden molen De Gooyer, habij het voohnaiig Funen '(buiten de Miil- derpoort), waarvan juist dezSr dagen de restauratie werd overwogen. De schade is gering. Bij de Amsterdamsche Droogdok Mij. zijn tengevolge van het inslaan van den bliksem in een elevator vijf lasschers gedood en ze ven gewond. De namen der gedcoden zijn: Vonk, Couvee, F. de Vos, Otto en Raams- donk. Het werkvolk schuilde voor de bui onder een ijzeren dekschuit die in het dok lag. Deze schuit werd getroffen. Het ongeval heeft aan den overkant van het Y, waar de dokken der Droogdok-Maatschap- pij ligplaats hebben, groote constematie ver- wekt. Voor de toegangspoort tot de werkptaat sen stonden honderden familieleden, die in de grootste angst de onheilsberichten afwach- ten. Tragische tafreelen speelden zich daar af bij het bekend worden van de namen der slachtoffers. Van de vijf ernstig gewonden werden drie met de ambulanceboot naar het Binnengast- huis vervoerd, terwijl twee gewonden per auto brancard naar het Wilhelminagasthuis werden overgebracht. Het droevig ongeval speelde zich in enkele oogenblikken af. 't Was ongeveer half tw.e, toen een hevige slagregen, die gepaard ging aan de zware donderbui, neerviel. De werklieden zochten toen een schuil- plaats op onder den graanelevator. Een zestiental werklieden, waaronder twee dokmeesters de anderen waren meeren- deels lasschers, die ook naar den graaneleva tor vluchtten bevonden zich op het oogen- blik dat met donderena gevaar het bliksem- vuur naar beneden sloeg, tusschen de twee dokken. Vanaf de veerpont op het Y hoorde men de vpnken van het hemelvuur knetteren. En intusschen waren alle zestien werklie den tegen den grond1 geslagen. Een hunner was onherkenbaar verminkt. Zes werklieden kwamen met den schrik vrij, doch waren niet meer in staat aan het werk te gaan. Zij wer den dan ook naar huis gebracht. Ook andere werklieden waren zoo hevig geschokt,dat ze den verderen arbeid moesten staken. Vijf van de slachtoffers overleden onmid- dellijik of-kort na het gebeurde, terwijl de overige vijf in vrij ernstigen toestand, nadat hun door doktoren van den Geneeskundigen. Dienst de eerste hulp was geboden, naar de gemelde 'Ziekenhuizen vervoerd. Materieel was er nagenoeg geen schade aangericht Onder het personeel heerschte groote ver- slagenheid. Door den Geneeskundigen Dienst waren v-ele autobrancards en de ambulance-boot naar de Droogdok Mij. over het Y gediri- geerd en ook voor voldoende medische hulp had deze dienst zorg gedragen. De toestand van de drie personen, die in het Binnengasthuis zijn opgenomen met kwet- suren, die het gevolg waren van den val door het treflen van den bliksem, makera het, naar omstandigheden, vrij goed. Ook de toestand van de twee arbeiders, die naar het Wilhel mina Gasthuis zijn vervoerd in verband met hun geschokte zenuwen, een gevolg van het ongeval bij de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij, was gisteravond vrij gunstig. BRANDEN. Donderdagavond is te Berlikum (Friesl.) de rijwielwerkplaats van P. S. de Haan uit- gebrand. Doordat buskruit en eenig vuur- werb in voorraad waren hadden er ontplof- fingen plaats. Te N'org (Drente) heeft een hevige hei- de- en boschbrand gewoed. Er zijn een groot perceel heide en ruim een H.A jonge demren, toebehoorende aan den heer A. Odding, ver- brand. De brand is wellieht opzettelijk ge- sticht of door groote onvoorzichtigheid aan gekomen. Bij Steenwijk is een groote uitgestrekt- heid mooi dennenbosch tengevolge van brandsticbting door het vuur vernield. MET ZIJN VRIEND GEVOCHTEN. Voor de rechtbank te Zwolle heeft Don- dferdag terecht gestaan de 19-jarige fabrieks-. arbeider L. A uit Almelo, thans gedetineerd. die op Paaschmaandag bij een veditpartij D. Mannessen zwaar lichameiijk letsel heeft toegebraoht, door hem met kracht met een mes te steken, hetgeen den dood door verbloe- ding tengevolge heeft gehad. Mannessen was dronken geweest en had verdachte, met Wie hij goede vrienden was, eerst geschopt en ge slagen. Eisch: drie jaar gevangenisstraf. DIEFSTAL VAN EEN FIETS EN 2700.—. De 16-jarige loopknecht K., in dienst bij een firma in de Rozenburgstraat in Den Haag, zette Donderdag zijn fiets tegen het winkelraam van een drogist in de Molen- straat, waar hij een boodschap moest doen. Achterop zijn fiets had hij in een papier 2700 gulden aan bankpapier gebonden, welk bedrag hij aan een bank, moest afdragen. De patroon heeft bij de politie aangifte ge- daan dat een dief er met fiets en geld is van- door gegaan, terwijl zijn bediende binnen was. - KORTE BERICHTEN. Tot hoofdbestuurslid (penningmeester) van den Nederi. Bond van gemeente-ambte- naren is bij enkele candidaatstelling herbe- noemd de hr. A. P. Tolk, hoofda'mbtenaar ter secretarie van Alpben a. d. Rijn. Het Indische detachement, dat aanwe- zig was bij de bijzetting van het stoffelijk overschot van wijlen generaal van Heutsz, heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan het vhegveld Schiphol. De Kon Luchtvaart- maatschappij bood aan de mannen een vlucht over de hoofdstad aan. Gistermiddag heeft boven Rotterdam een hevig onweer gewoed met zwaren hagel- slag en slagregens. Te Breskens is Woensdag de werkman G. uit Groede bij het rangeeren van een wa gen der tram Breskens^Maldeghem met het hoofd tusschen twee wagens bekneld geraakt en des avonds aan de gevolgen overleden. Donderdag is .op de Weteringschans na- biji het Weterin.gplantsoen te Amsterdam een» 1'5-jarige boodschappenjongen tegen een tramwagen van lijn 7 gereden. De jongen liep zware verwondingen op en is in zorg- wekkenden toestand per ziekenauto naar het Wilhdminagasthuis vervoerd. Donderdagavond is bij het zwemmen in het zijkanaal naar de Axelscbe Sassing ver- veroorzaakt vaak Hevige Hoofdpijn; een paar Mijnhardt's Hoofdpijntablettes doen deie spoedig bedaren. InBuisjes60en30 et. Bij Apoth. en Drogisten. dronken de 23-jarige J. Lucieer, uit Sluiskil, gemeente Ter-Neuzen. De politierechter te Haarlem heeft den 19-jarigen kantoorbediende P. R. uit Velsen, die geweigerd had:, zich voor den dienstplicht te laten inschrijven, tot 14 dagen gevange nisstraf veroordeeld. De korenmolen van den heer A. Mein- dersma te Ferwerd (Fr.) wordt gesloopt De twee-en-twintigste spaarbankdag van den Nederlandsche Spaarbankbond is gister te Middelburg gehouden. Donderdagochtend heeft een brandje ge woed in de woning van V. aan den Molenweg te Dieren. Vrouw V. is aangehouden; het vermoeden beataat dat zij den brand heeft gesticht. Biaiteila nd OOSTENRIJK. v E'EN BELANGR'IJ'KE BESLISSING. Bloedonderzoek niet verplicht. Aangaande het bfoedonderzoek, dat in pro- cessen betreffende het onderzoek naar het vaderschap in Oostenrijk dikwijls gedaan wordt, heeft het „Oberste Gerichtshof" een belangrijke beslissing gegeven, n.l. dat nie- mand tot een bloedonderzoek verplicht kan wordfen. De advocaat van den man, die als vader van het kind werd aangewezen en door de rechters in eersten aanleg en hooger beroep ook als zoodanig werd beschouwd, kwam te gen dit vonnis op, omdat de moeder van het kind geweigerd had zich aan een bloedon derzoek te onderwerpen, wat zij nu dit onder zoek een bewijsmiddel is, dat algemeen er- kend wordt, niet had mogen doen. Het „Oberste Gerichtshof" heeft de revi- sie van het proces geweigerd omdat het col lege van oordeel was, dat geen wettelijke be- paling iemand tot een dergelijk onderzoek kan- dwingeo. BELGIe. WEER EEN TORNADO Wolkbreuk bij Brussel. Gistermiddag heeft opnieuw boven de Bel- gische provincie Brabant een tornado gewoed. In de Brusselsc'he vcorstad Koekelberg wer den versc'heiden daken afgerukt. Een aan de Leopoids'laan staande draaimolen werd om- vergeworpen en de eigenaar zwaar gewond Verscheidene arbeiders werden door afgeruic- te dakpannen getroffen en gewond. In de om- geving van Scheppdael werden door de tor n-ado talrijke boomen als lucifershoutjes afge- knakt. De geweldige windstooten gingen met een ware wolkbreuk gepaard. AFRIKA. DE VI AGKWESTIE I'N ZUID-AFR1KA De commissie, die de viagwet besproken heeft, is uiteengegaan, zonder tot overeen- stemming te zijn gekomen. Met rapport der comm. is Donderdagmiddag bij het parlement ingediend. Hertzog stelde voor net Huis Maaudag bijeen ie roepen, ten einde de wet, zooals zij thans geamendeerd is, te bes-pre- ken. Vernomen wordt, dat de regeering voorne- mens is een geheel nieaw ontwerp voor een Zuid-Afrikaansdie vlag in te dienen, hetwelk zij aan een referendum zou willen onderwer pen. Deze v'lag zou de oude van Riebeek-vlag zijn, bestaande uit drie horizontal banen van oranje, wit en blauw, met een veld in het midden. Dit veld zal uit vier kwartieren be- staan die de Union Jack, de vlag van den Vrijstaat, en die van Transvaal bevatten en een afdeeling met vier sterren, die de vier pro- vincies voorstellen. WAS COLUMBUS CATALAAN? Of heette hij Cristobal Salon de Larriategui Laseurain y Maiztegui? Zeven steden betwisten elkaar de eer, de geboortestad van Homerus te zijn. Dat is nog steeds een record, maar wanneer het zoo doorgaat, zal het spoedig verbeterd worden, en wel door Columbus. Men leerde ons op school* natuurlijk vol- homen te goeder trouw, dat hij uit Genua ge- boortig was. „Columbus, de groote Ge- nuees..." Sindsdien hebben de geleerden on- omstootelijk vastgesteld, dat zijn wieg heeft gestaan in Galicie. Sindsdien heeft men, niet minder onomstootelijk, vastgesteld, dat hij het levenslicht zag in Portugal, vervolgens te Valencia. En het is nog niet lang geleden, dat de Basken hem als een hunner landslie- den opeischten. Volgens hen heette hij niet- Christoffel Columbus, maar Cristobal Salon de Larriategui Laseurain y Maiztegui. Had hij met dien naam zoo beroemd kun- nen worden? Het valt te betwijfelen. De heer Luis Ulloa, Peruaan, gaat verder: hij ont- kent het. Doch hij geeft geen steenen voor brood; in plaats van met de Baskische natio- naliteit tooit hij den grooten zeevaarder met de Catalaansche. Tot die conclusie is de heer Ulloa, naar hij verklaart, gekomen na een studie van tien jaar. Zijn voomaamste argu- menten zijn de volgende: Columbus was Catalaan, omdat verscheidene zijner brieven geteekend zijn „Colom". Nu is Colom een bij uitstek Catalaansche naam. En wanneer de ontdekker van Amerika later onderteekende met „Colon", dan was dat alleen, omdat de koning van Spanje wenschte dat hij zijn naam zou verspaafischen. Voorts was Columbus Catalaan, omdat men in een zijner brieven niet minder dan zes-en-veertig catalanismen gevonden heeft. Waarom zou de heer Ulloa het trouwens niet bij het rechte eind hebben? Hij beweert im- mers niet, dat Columbus Peruaan was, net als hij? MISHANDELING VAN EEN ONNOOZELE DIEN5TBODE. Voor de Old Baily te Louden stondien de heer en mevrouw Beecroft terecht wegens mishandeling van hun 37-jarige dienstbode Smith. Volgens de uitkomsten van het on derzoek, is het meisje van de kruin van haar hoofd tot bijnai aan de voetzolen bedekt met sneden en kneuzingen tengevolge van de mis- handelingen. Zij is zwaknoofdig, zonder idi- oot te zijn en schijnt zich vroeger schuldig gemaakt te hebben aan diefstal van een ring. Zij heeft een onwettig kind en haar vader is in den oorlog gesneuveld Toen zij bij de Beecroft's in dienst kwam kwam, zou zij 30 pond sterling loon in het jaar krijgen, maar na die eerste maanden kreeg zij, niets meer. Haar eten bestond uit pap en brood, zij moest in de kou zitten en kreeg slaag met allerlei voorwerpen die maar voor de hand lagen een pook, een stok of een kleeren- hanged. De buren hebben haar dikwijls hoo- ren schreeuwen. Na de mishandelingen lie- ten mijnheer en mevrouw haar brieven schrijven, waarin zij nederig om vergiffenis vroeg, b.v. omdat zij haar mevrouw in het gezicht geslagen had enz. Het meisje verklaarde ook, dat zij dikwijls in twee, drie dagen geen eten kreeg, als men *vond dat zij haar werk niet goed gedaan had. Mevrouw bewerkte haar gewoonlijk met de pook of een stok, mijnheer gaf haar oorvijgen en wierp haar door de keuken. Toen de fami- lie eens met Kerstmis van huis ging, lieten zij haar eenige dagen alleen thuis. Zij had geen geld, het gas was afgedraaid en de kraan met een hangslot verzekerd. Men liet twee of drie pond lamsvleesch, vier brooden, margarine en havermeel achter, maar geen thee, die zij trouwens niet bij gebrek aan vuur had kunnen zetten, en geen suiker. Zij is sedert 1922 bij de Beecroft's geweest. Het meisje moest bij haar verschijning in de rechtzaal d'oor een politic-agent en een deurwaarder ondersteund worden, zoo zwak en ellendig was zij. j DE „WORGER" GEPAKT. Een afdeeling politie en burgers heeft bij Kilalrmey, Manitoba, den „gorilla"- of „aap- mensch", die zooveel slachtoffers heeft ge maakt, gepakt. Wcensdagavond werd hij achterhaald, naar de gevangenis te Killarney gebracht, maar ontsnapte hij weer binnen enkele minuien Daarna werd hij echter op nieuw gevat. Er waren in Canada en de Vereenigde Staten duizenden dollars uitgeloofd voor wie hem in handen kreeg, dood of levend. Aan weerskanten van de grens had hij ongeveer twintig slachtoffers gemaakt en de verlichting is thans algemeen. Bioscaapeif Alkmaarsch Bioscoop Theater. Een mod erne Hercules en Juist op tijd. Alzoo twee hoofdnumnicrs, die beiden heel wat spanning en boeiende#ontu-ren brengen. Aan sensatie geen gebrek. Frank Merrill vervult de hoofdrol in de'vij-facter. Een mo- derne Hercules. Deze fraai gebouwde athleet bewijst zijn vader, die eerst niets van zijn sportliefhebberij wil weten, den grootsten dienst, door hem te redden van financieelen ondergang en de boosdoeners te ontmaskeren, die het groote Olieveld in Mill Creek, waar- deloos willen doen schijnen. Voor niets deinst Frank terug en de bravourstuk'jes worden uitgehaald met een vlugheid en lenigheid, die bewondering afdwingen. Een alierliefste journaliste, van een gen-re' waarvan wij er in Holland veel te weinig hebben, staat Frank ter zijde, wat met een gelegenheid geeft tot het bekende slot. Juist op tijd is een zesacter van Richard Talmaclge, die in steeds beter films optreedt, wat blijkt uit de artisten die hem ter zijde staan. Billy Dove .en George Siegmann zijn tenminste zeer bekende krachten. Het is niet te vertellen voor welke gebeim- zinnige gevaren Richard in deze film wordt geplaatst doch groot is aan't slot de.verras- sing als blijktMaar dat willen wij niet verklappen om de spanning niet weg te ne- men. Ook Richar Talmadge is een onvervaard springer, vechter en acrobaat. Billy Dove is een eenige tegenspeelster. De opnamen in beide films zijn goed verzorgd. ;Een stormramp-opname van de Orionfa- briek komt o.m. in het bijprogramma voor. DE ZANGWEDSTRIj"D TE BERGEN. De laatste dag van den door Bergen's mannenkoor uitgeschreven zangwedstriid is morgenmiddag 19 Juni. Vier mannenkoren zullen elkander bekampen, en, 't zal, naar te verwachten is, een vinnige strijd worden. De belangstelling voor deze eerste afdeeling is nu al bijzonder groot; eenige honderden plaatsen zijn reeds besproken. Is deze afdeeling afgeloopen, dan komen 's avonds in den eerewedstrijd de eerste-prijs- winnaars uit alle afdeelingen tegen elkaar. Het zal dus morgen een interessante dag in dezen zangwedstrijd worden. A K. Provinciaal Hiieuws UIT BERGEN. Het 31e Provinciaal N.-Hollandsch zen- dingsfeest heeft plaats Woensdag 22 Juni a.s„ aanvang half elf, op het duinterrein .Onder de Hooge Boonen" van den heer J. J. van Reenen. Na een welkomstwoord van den voorzitter der „Vereeniging voor Inwendige Zending in Noord-Holland", jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelan-den, te Velsen, wordt de ope- ningsrcde uitgesproken door ds. A. Verwaal, te Alkmaar, de slotrede wordt gehouden door ds. J. van Duijne, te Zaandam. De verdere spreekbeurten worden vervuld door ds. C. Ferguson, te 's-Gravenhage; ds. M. G. D. Gijsman, te Zunderdorp; ds. J. J. Ju- kema, te Broek op Langendijk; ds. P. L. Kiehl, te Hoorn. Een zanguitvoering wordt gegeven door het koor ,,Soli Deo Gloria", directeur de heer H. van Beek, te Landsmeer. Het chrisdlijk hanmoniegezelschap „Nut en Genoegen", di recteur de heer L. vanEssen, te Edam, geeft een muziekuitvoering, en begeleidt den zang der zendingsfeest-bezoekers. UIT HENSBROEK. Als een prettige naklank van de V. V. V.- f-eesten, had Donderdag j.l. de trekking van de verloting plaats, waardoor menigeen nog met een mooi prijsje huiswaarts ging. De vier hoogste prijzen werden gewonnen door: 1. Schemerlamp, Ant. Groot, Rustenburg; 2. Blauw servies, Jo Dragsma, Schermeer; 3. Servies, Aagje Groot, alhier; 4 Nest schalen, juffrouw Scheepbouwer, alhier. Het preciese aantal te raden boonen in een flesch, was 1864. Geraden werd door Jac. Visser en T. Koeman—-Helder 1850. Na loting viel aan eerstgenoemde de hoofd- prijs, het electrische strijkijzer, ten deel. Ooa het aantal geworpen punten op de sjoelbak (24) stond op' tWee namett, 'Jaie bol der en Jn. Naastepad. Opnieuw gespeeld wierpen ze resp. 20 en II, zoodat Jac Kolder de gelukkige winnaar van het servies werd. Zoo was ook dit een waardig slot van een wasrdiir feest. UIT SINT PANCRAS. De Al-km. Racing Club speelde Vrijdag een vriendschappelijke, gelijk opgaande wedstrijd tegen Vrone II, eindigende met 32 in het vpordeel van de thuisciub. UIT SCHOORL'. Deze week hebben de beide commissies, die uit de V. V V. en ook de Land'bouwcommissie vergaderd, en is men in hoofdtrekken weder tot overeenstemming gekomen inzake het te geven zomerfeest. Dit feest zal een volkomen landelijk karak- ter dragen; het programma zal veel gelijke- nis hebben met dat van 1926. Echter belooft het grootscher te worden. Men besloot om aan het bloemencorso, 't welk op Zondag 7 Augustus zal worden ge houden, meerdere groepen toe te voegen; zoo zullen ook plaatselijke vereenigingen hieraan mede kunnen doen en de verwaditing is er, dat ook werkelijk van die zijde mede- werking zal komen. Dan zal op de tweede dag, Maandag 8 Augustus, de dag, waarop de Landbouw aan't woord is, een speciale tent worden ge- reserveerd voor groen, fruit en bloemen. Waar tuinders en bloemisten thans vroeg- tijdig weten, dat ook zij mede kunnen dingen, kan ook van die zijde de gewenschte mede- werking worden verwacht. Ook de Paarderimarkt zal op dien dag worden gehouden, behoudens nadere goed- k-euring. Natuurlijk zullen velen medewerken tot het welslagen van de Landbouwtentoonstelling, aangezien de diverse inzenders nog zaken kunnen doen; de commissie van de Schoorl- sche verloting zal ook dien dag in actie zijn om prijzen aan te koopen voor deze verlo- ting, Beide dagen zullen verder worden gevtild met kinder- en volksspel-en, ringrijderij, enz tex'wiji de dansvloer en't bal masque de beide avonden wel weder publiek genoeg zal trek- ken naar !t mooie feest- en kermisterrein aan den Duinweg. Thans gaan de gedachten van de feestcom- missie uit naar iets bijzonders, dat een apart karakter van dit feest zal geven. Hier is alle aanl-eiding toe, daar de Land- bouv/commissie dit jaar het 25-jarig bestaan viert. - Dit mag niet ongem'e.kt voorbij gaan na tuurlijk, en 't is dan ook te verwachten, dat er op 7 en 8 Augustus iets goeds naar voren zal komen. Nu nog mooi zonnig weder, en dan kunnen we weder ais in 1926, zeer veel mensch-en in Schoorl verwachten. Het zomerfeest begint nu eenmaal tot de onmisbare attracties te be- hooren, welke noodig zijn om publiek te trek- ken Het zijn dan ook echt gezellige dagen en z-eer zeker zijn ze een reis per auto, rijwiel, boot'of spoor haar Schoorl waardig. UIT HOORN. Onze stadgenoot, de heer G. O. Altorfer, slaagde te den Haag voor het notarieele exa- men tweede gedeelte. De Inspecteur van de Volksgezondheid heeft op verzoek vail B. en W. goedgevonden, dat, in verband met d-e in deze gemeente be staande ernstige plannen tot stichting van een openbaar 's-lachthuis, de particulierc slachtplaatscn alhier yoorloopig onveranderd blijven. P R ED 11< BEURTEN 19 Juni. UIT DE OMGEV1NG. Herv. gemeenten. BURGERBRUG, 10 uur, Dr. van Bcek Doopsbediening. DiRKSHO'R'N, eeen sa-menkomst. EENIGEN'BURG, 10.30 uur, Ds. Tin- holt. HEILOO, Evangdisaiielokaal 10 uur, we gens verhintiering van Ds. A. Verwaal, de heer G. C. Dun van Alkmaar. HEE'RiHUGOWAAR'D, 10.30 uur, Ds. Schermerhorn. LIMME'N, 9.30 uur, Ds. Bosch. NOORDSCHARWOUDE. geen dienst, vacature. QUDK ARSPE L10.30 uur, Ds. de Leeuw WINK'EL, 10.30 uur, Ds. Staal. ZUIDSCHARWOUDE, 10.30 uur, Ds. van Meurs. D-oopsgezinde Gemeenten. BEEMSTER, 10 uur, Dr. Kuipers. GRAFT NGORDE1NO, 10 uur, Ds. van Giessen. NIEUWE NIEDORP, nm. 7.30 uur, Ds. Haars. DE RiJP, 10 uur, Ds. Keuning. i^arictbe^icliten ZAANIDAM, 17 Juni. Veiling „D-e Zaan- streek". Postelein 3054 ct. p. kl. kist, Sla 38—140 per kist, Radijs 2540 ct. per 10 bos, Se'lderie 210 ct. per bos, Pieterselie 2—8 ct. per bos, R'abarber 613 lA ct. per bos, Meirapen 15 ct. per bos, Bloemkool I 16—25 ct. per stuk, Bloemkool II 9—12 ct. per stuk, Bloemkool III 26 ct. per stuk, Peen 1526 ct. per bos, Slaboonen 42 ct. per pond, Komkommers 11—19 ct. per stuk, Sjalot 33Vi ct. per bos, Andijvie 1.50 1.75 per kist, Spinazie 8486 ct. per klei- ne kist, Bananen 67.10 per 100, Tofia- ten 22 ct. 'per pond, Peulen f 1.50f 1 70 per zak, Uien 5 ct. per pond, Citroenen 2 60 tot 3.10 per 100 pond. PURMEREND, 17 Juni 1927. „Afslag- vereeniging Beemster, Beemster, Purmerend en Omstr." Aardappelen 3.80—/ 4.32J^' per zak, 25 K.G.; kl. Aardappelen 1.53 2.97 per zak 25 K.G.; Slaboonen 7079 cent per zak; Snijboonen 60—81 cent p. zak: Peulen 13.80—/ 15.90 per zak (50 K G.); Kruisbessen 10.70—/ 10.90 per 100 K.G.; Aardbeien 1224 cent per doosje; Bloem kool 7f 32 per 100; Spinazie 4065 cent per mand (5 K G.)Postelijn 65—85 cent per mand (5 K.G.)Sla 1—/ 3.70 per 100 krop; Raapstelen 6—/ 12.60 per 100 bos; Wortelen f 7.50—24.20 per 100 bos; Prei 1—2.10 per 100 bos, mv ts'L.'V.-.J.- V A

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 10