VERSTERK UW NIEREN, In en om de hoofdstad. Rechtszaken L. Franfeenberg - Albmaar Haadseifeoekje. Werp dat lusteloozc, afgematte gevoel van u, en herwin uw gezondheid en energie door uw nieren te helpen om de schaddijke en kwaaddoende vergiften uit uw bloed te filtree- ren. Maak uw leven weer tot een lust! Die pijn in de lendenen, die urinestoornissen, dat yermoeid, zenuwachtig, uitgeput gevoel, die •hoofdpijn en duizeligheid kunnen alle te w ij ten zijn aan nierzwakte, eni deze kan over- wonnen worden. Piekeren helpt u niet. Word {link en ge- zond door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. De tijd bewees, dat drt speci- fieke niergeneesmiddel aan de niereni juist die jversterkende hulip geeft, die zij noodig heb ben en deze organen bijstaat om het bloed 'volkomen en tefdege te zuiveren. Door nieuwe k'racht aan de verzwakte nie ren te geven, kunnen Foster's Pillen kwellen- de nierverschijnselen als rheumatiek, isehias, spit, waterznucht, niersteen en blaasontste- king verlichten en voorkomen. Duizenden in Holland danken hun tegen- woordige goede gezondheid aan de genezen- de eigenschappen van dit niermiddel. Begin nog heden met het gebruik en zie hoe snel gij een flinke gezondheid hunt herkrijgen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a 1.75 per f.lacon. -Verkeers- CCXL. lets ovetr Van Heutsz' uitvaart problemen. De plechtige uitvaart van wijlen den oud- Gouverneur-generaal van Heutsz heeft onder groote beslangstelling van duizenden Amster- dammers plaats gehad. Er was alle reden voor hen om zich tijdig een goede standplaats te verzekeren, ten einde de gelegenheid te krij- 'gen dezjen merkwaardigen begrafenissioet Jiangs zich te zien voorbijtrekken, want een 'dergelijk openbaar huldebetoon aan een groo i ten doode is iets wat in een menschenleven j zelden voorkomt. Het groot militair vertoon, dat wij nu hebben aanschouwd in de straten I der hoofdstad; die tallooze hoofdofficieren en i reeds sedert vel6 jaren gepensioneerde officie- ren, die in Indie den lande hebben bediend en onder wie-er velen waren, die roemvolle feiten in hun geschiedenis mogen aanwijzen, dat al les vormdie zeker een geschiedkundige gebeur- tenis van de allergrootste beteekenis. Of al mijn stadgenooten zich daarvan vol doende bewust waren; of zij alien begrepen 1 hebben, genoeg beseften wie de man geweest is, wiens nagedachtenis op zoo schitterende wijze wend gehuldigd en die in ons rijk, aan gindsche zijde van den evenaar zulk groot werk heeft verricht ik heb reden gehad het te betwijfden. Zeker, er zijn er natuurlijk dui zenden geweest, die vol eerbied voorbij zich zagen gaan het stoffelijk overschot van een onzer grootste mannen en eerbiedig het hoofd ontblootten hem ten laatsten groet, doch ik iheb mij toch geweldig geergerd over die tal- loozen om mij heen, die alleen uit nieuwsgie- Higheid keken naar hetgeen daar plaats had en zich niet de moeite gaven, al was het slechts uit eerbied voor de majesteit van den dood, even een eerbiedigen groet te brengen en nog meer hinderde'het mij zelfs opmerkin- gen over den man, die daar ter laatste rust- pi aats werd gebracht, te hooren, die getuig- den van totaal gemis aan besef van hetgeen Van Heutsz voor zijn land en voor de gewes- ten in Indie is geweest. Daar is blijkbaar in de grootte stad des lands, die haar bloei woor zulk een groot deel te danken heeft aan dege- nen, die in Indie ons rijk wisten te vestigen, •nog reden genoeg om door goed, onbevoor- oordeeld, onpartijdig geschiedenis-onderwijs over Indie, in het licht te stellen wat mannen als Van Heutsz en de grondleggers van ons ,werk daar ginds. voor Amsterdam misschien wel het meest, zijn geweest. Dat aan hun ,werk fouten, hebben gekleefd, wie zou het dur- 1 yen ontkennen, doch dat is, dunkt me, een re den te meer om hun persoon, geplaats in den tijd waarin zijn leefden, te schetsen. We mo gen ons te Amsterdam wel zeer gelukkig ach- ten, dat we hier thans kunnen wijzen op ons Koloniaal Instutuut, waardoor de belangstel- ling in alles wat Indie betreft ontegenzegge- lijk bij: de Amsterdammers hoe langer hoe meer zal worden bevorderd hetgeen wel noodig is. Het zou geen ?in hebben hier thans meer neer te schrijven over de plechtige uitvaart zelf; ieder uwer heeft dienaangaande in de dagbladen de uitvoerige beschrijvingen kun nen lezen. Ik teeken alleen nog even aan, dat onder al die mdlitaire detaohementen der ver- schillende wapens, die den stoet hielpen vor- men, dat der I ndische militairen ongetwijfeld de grootste aandacht trok. Het was dan ook wel een eigenaardig gezicht daar tusschen al die blanke menschen op te merken dien troep bruine soldaten uit onze overzeesche gewesten, hun hoofd niet gedekt door de leelijke grijze ■helmen van onze na-den-oorlog-tijd, maar door die groote bruine hoeden, waaronder die kleurige gezichten zoo typisch uitkeken daar waren kranige Oosterlingen onder en de tallooze eereteekenen, die hun borst sier- den, bewezen voldoende, wat deze bruine broeders gepresteerd hadden voor het land van de Koningin van Holland, hewelk zij voor het eerst aanschouwd hebben. Het zou •niet onaardig zijn wanneer men eens zou kun- nen afluisteren wat zij straks aan hun familie en vrienden in Indie te vertellen zullen hel> ben van het Nederland, waarvoor menigeen onder hen zijn leven heeft veil gehad, en van die groote „Kotta" Amsterdam en de begra- fenis van generaal Van Heutsz. Vermoedelijk zal geen hunner zich bewust zijn geweest, dat in diezelfde stad, waar hij hielp ter ruste brengen het stoffelijk overschot •van den man, die zoo stevig ons bewind in In die bevestigde, juist drie eeuwen geleden on- ;eveer, in 1625, woonachtig was en in het huwelijk trad de grondlegger van ons gezag in Indie, de Gouverneur-Generaal Jan Pie- tersz. Coen. In dat jaar ging hij ten tweede male als opperste gezaghebber naar Indie, om nooit naar het vaderland terug te keeren. doch vier jaren later te Batavia zijn laatste rustplaats te vinden. En nu, drie eeuwen later, is de man, die de krachtige bevestiger is ge weest van hetgeen Coen gegrondwet had, te Amsterdam ten grave gedragen De lange begrafenisstoet, die door zulk een groot deel der stad had te gaan en dan nog wel in het begrafenis-tempo, heeft j.l. Dori- derdag nog eens duidelijk doen zien van hoe enorme Deteekenis Eet vereker In de2e groote stad geworden is. Het kon nu eenmaal niet anders, het verkeer van trams en alle andere voertuigen moest wel geruimen tijd stop wo:- den gezet in die straten, welke de stoet door- trok en verhinderde uiteraard ook dat ver keer over de kruispunten van andere straten Menigeen, die er belang bij had dien ochtend of in een deel van den namlddag spoedig een bepaald punt dfei- stad te bereiken, zal wel ge- mopperd hebben over het ongerief, dat hij on- dervond. Dan, dergelijke gebeurtenisst n als deze begrafenis komen slecht hoogst^zelden voor, maar het bewees des te meer hoe ver- standig het van de politie-autariteiten is als zij: optochten, door een of andere vereeniging op touw gezet, in den regel slechts toelaten op Zaterdag- of Zondagmiddagen, wanneer de zakenmensohen niet door het tijdelijk stopzet- ten van het tramverkeer geschaad worden. Nog meer is echter de vorige week ge- bleken hoe door den geweldigen uitgroei der stad, in de laatste vijftig jaren vooral, ver- keers-belemmeringen zijn ontstaan, die zoo spoedig mogelijk uit den weg dienen te wor den' geruimd, hetgeen echter bovenal om fi- nancieele redenen wordt uitgestelden uitge steld tot in den treure. Mij is verteld en ik heb niet de minste reden aan de juistheid te twijfelen dat men bij het bepalen van den weg, dien de begrafe nisstoet van Van Heutsz zou hebben te volgen om de Oosterbegraafplaats in de voormalige Watergraafsmeer thans gemeente Amster dam te bereiken, voor de groote moeilijk- heid stond hoe met zulk een langen stoet de spoorwegrails aan het einde der Linaeus- straat over te komen, aangezien daar elk oogenblik weer de afsluitboomen dienen te worden neergelaten. Het is daar ter plaatse steeds een ellende voor het voertuigen- en voetgangersverkeer, want op deze drukke ceintuurbaan, waarover de treinen tusschen Centraal-Station en Weesperpoortstation gaan, alsmede een enorm goederenvervoer, staat het treinverkeer nagenoeg nooit stil. Er is dan ook over gedacht den' begrafejnisstoet te laten gaan langs de Weesperzijde en dan verder langs den hoofdweg, die Amsterdam met het Gooi verbiedt, tot den anderen kant der Kruislaan, waaraan de begraafplaats ge- legen is; dan zou men ook wel een spoorweg- oyergang hebben te pass-eeren gehad, doch niet op zulk een druk punt van treinverkeer. Hiervan is echter niets gekomen, omdat er prijs op werd gesteld, dat de stoet het Kolo niaal Instituut buiten de Muiderpoort zou voorbijtrekken.. Men heeft het ten slotte met de spoorweg-autoriteiten klaar weten te spe- len, doch toch is die spoorweg-overgang aan de Linnaeusstraat oorzaak geweest, dat de stoet later dan bedoeld was de begraafplaats bereikte. Misschien zullen nu de autoriteiten in de volgrijtuigen, die deze verkeersbelemmering gezien hebben, overtuigd wezen, dat de groote uitbreiding, welke Amsterdam aan gene zijde van die spoorbanen verkregen heeft het bou- wen van een spoorwegtunnel daar ter plaat se, waarop reeds sedert jaren is aangedron- gen, dringend noodzakelijk heeft doen worden en eindelijk eens tot aaden moet worden overgegaan. Ze kunnen dan tevens eens her- innerd worden aan een dergelijke, niet minder verfoeide verkeersbelemmering door de spoor- wegovergangen bij het Muiderpoortstation.. De Insuiinde buurt aan gene zijde der spoor- baan is in de laatste jaren gegroeid tot een stad op zich zelve, doch nog altijd „steeds" gesloten boomen en verder het „genot" van een hooge, niet overdekte voetbrug voor voet- gangers. Al jaren en jaren roept men in dat deel der stad: „Geef ons toch een tunnel on der die spoorbaan!" en steeds is hetzelfde anfwoord: ..Spoorwegbezwaren, veel te kost- baar!", alsof bezwaren er niet zijn om te wor den opgelost en het geld wel te vinden zou zijn, als men slechts ernstig wilde. Doch wie weet of de uitvaart van Generaal Van Heutsz de autoriteiten, die tot dusverre de noodzakelijikheid van verbeteringen in dat deel onzer stad niet voldoende beseft hebben, omdat zij de verkeersbelemmering aldaar nooit met eigen oogen aanschouwden, thans eindelijk tot andere gedachten zullen komen. Ware zulks het geval, de naam van den groo- ten ontslapene zou niet alleen in dankbare herinnering blijven in het verre Indie, doch ook in het „Insulinde" te Amsterdam. SINI SANA. - VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van Vrijdag 17 Juni. GEMEiEN MET VOLLE EN OVERMAAT. Twee hartstochtelijke beoefenaars van de edele visscherijsport uit Zaandam waren op 7 Mei door een rijkspolitievaartuig-overvallen, terwijl zij bezig waren met aaldobbers in het vischwater de Stierop. Het bleek den com mandant van de politiemotorboot dat de aan- gehoudenen wel in het bezit waren van een vischacte, doch geen schrifteiijke vergunning ven den rechthebbende op het vischwater konden toonen. Bovendien werd in hun bezit gevonden een verboden vischtuig, in casu een aalzegen. De heeren verdachten waren heden niet aanwezig, doch hadden een schriftelijk bewijs van vergunning ingezonden, hen uit- gereikt door de gebroeders Dil te Koog aan de Zaan, doch volgens den getuige Dirk Dil hadden deze leden der beroemde Dillen-fami- lie geen recht op bedoeld vischwater. Waar het hier bekende stroopers gold, gaf de kan- tonrechter hen de voile laag door het opleg- gen van 2 X-/ 15 boete of 2 X 10 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het in beslag genomen vischtuig. GETROKKEN AAN HET KORTSTE EINDJE. Met prijzenswaardige ambitie werd voort- ezet de behandeling van het simpele water- eidingzaakje tegen een bejaarden slager te Schermerhorn. Veldwachter van Leeuwen be vestigde de verklaring van den slager wat betrof de onaangenaamheden met zijn buren omtrent het eigendomsrecht van een stukje grond, doch aangezien per saldo deze verwik- kelingen den slager niet van zijn verplichting tot aansluiting onthieven, werd hij veroor- deeld tot 2 Boete of 2 dagen hechtenis. OOK DE ARBEIDER HEEFT RECHTEN EN PLICFITEN. Een 18-jarige opperman, in dienst van met- selaar Jonkers te Heerhugowaard^ had .ver- zuimd ten kantore van den Raad van Arbeid een rentkaart aan te vragen, ten einde deel- achtig e kunnen worden aan de zegeningen der overvloedlge ouderdomsrente a 300 centen per week. Voor ditmaal was het niet dus eens de baas, maar de knecht die er inliep en zijn on- achtzaamheid gestraft zag met 3 boete of 3 dagen hechtenis. DAT EITJE WE'RD TE BROEDEN GEZET. Een 41-jarige uitvoerder van bouwwerken te Hieiloo stond terecht omdat hij op 8 Juni een werkman beneden den lSjarigen leeftijd op een steiger had te werk gesteld, zonder daarbij de noodige veiligheidsmaiatregelen te nemen. De baas erkende het feit, maar het betrof hier een grooten jongen, die bijna den 18-jarigen leeftijd had bereikt en daardoor was onopgemerkt het voorschrift verwaar- loosd. Eisch f 6 boete of 4 diagen hechtenis. Uit- sjiraak over 14 dagen. DE FORMALITEITEN MOET EN IN ACHT WORDEN GENOMEN. Een koekfabrikant te Alkmaar, die terecht moest staan ter zake overtreding der Ar- beidswet, had zijn belangen toevertrouwd aan mr. A. Prins aldaar De verdediger stelde zich tevens voor als gemachtigde, maar de kantonrechter wensch- te dit niet a bout portant te accepteeren. Hij gelastte de verschijning van den verdachte in persoon, ten einde op onverwachte juridi- sche slimmigheden voorbereid te zijn en stel de de verdere behandeling dezer zaak uit tot de volgende week. ZIJN MONDWERK HAD NIET 'it GELEDEN. Een klein mannetje van 50 jaar kwam, ge- wapencl met een wandelstok, het gerechts- zaaltje binnen stappen en stelde zich voor als handelaar in roomijswafeltjes. Als zoodanig had hij met zijn verfrisschingsvoertuig op den Dirk Duivelsweg bij de Friesche brug een verboden standplaats ingenomen Het venteje verklaarde nu met bewonderenswaar- dige radheid van tong dat hij reeds 7 jaar lang bedlegerig was geweest. Nu was hij in zooverre hersteld, dat hij persoonlijk iets kon bijdragen tot zijn levensonderhoud en dit werd hem nu weer bemoeilijkt door de poli tic, die hem verbood een standplaats in te ne men op de plek, waar een andere roomijs- negociant, een gebrekkige kleermaker, ver gunning had, op tijden dat die kleermaker met zijn roomijs-installatie afwezig was. Dit alles klonk nu wel heel mooi en 'meelijwek- kend, doch in het proces-verbaal werd een heel ander liedje gezongen. Het bleek, dat het ziekelijke mannetje een vervaarlijk groo ten mond' tegen den agent had opgezet. On der vloeken en razen had hij geweigerd aan de lastgeving om in te pakken te voldosii. Voorts had hij den agent geadviseerd liever naar de woonwagens te kijken en de smade- lijke vc-ronderstelling er bij gevoegd, dat de agent dit niet durfde. De kantonrechter verloor eensklaps alle sympathie met dit wonderbaarlijk genezen iismannetje en veroordeelde hem tot niet min der dan 6 boete of 6 dagen. OOK 'N REUZEBETREKKING. Aan 'n taxichauffeur uit H. H. Waard, te Alkmaar in betrekking bij 'n ondernemer met een wagentje, was op 10 Juni een bonnetje uitgereikt, omdat het nummerbord van zijn voertuig geschilderd was met zwarte letters op 'n witten ondergrond. Voorschrift is blauw op wit. De verdachte erkende het feit. Hij had zelf ook al den patroon gewezen op de over treding maar die had gezegd: Ga jij nu maar rijden dan kom ik direct met een ander bordje, wat hij ook werkelijk deed; doch in dien tijd had het onheil zich reeds voltrokken. De kantonrechter overwoog den patroon zelf eens te ontbieden, maar volgens verdachte was deze als liedjeszanger de wijde wereld in. De taxi behoorde aan een bankinstelling te Haarlem en deze had den chauffeur toege- staan te blijven rijden tot hij zijn niet ontvan- gen safaris had inverdiend. Bij zooveel ramp- spoed kon de kantonrechter het oog niet droog houden en hij: legde den goeden slok- ker, daar d;e wet nu eenmaal gehandhaafd moet worden f 1 boete of 1 dag op. DAT WORDT DAAR "N WINST- GEVEND ZAAKJE. Een lange 24-jarige tuinder uit Heems ■kerk was op Tweeden Pinksterdag zoo vrij- postig geweest met zijn uitverkorene door den tunnel te fietsen bij den Bergerweg te Alk maar. Hij' beweerde nu zeldeh Alkmaar te be- zoeken en niet op het verbodsbord te hebben gelet. De kantonrechter vermoedde echter dat verdachte het wel te druk zou hebben ge had met zijn meisje en legde hem verzach- tende omstandigheden in aanmerking nemen- de, ook hij was eenmaal jong, 6 boete of 3 dagon op. DAT REMMETJE VOLDEED NIET AAN DE EISCHEN. Een 24-jarige loodgieter uit Broek op Lan- gendijk, die zich op 2 April overgaf aan de genoegens van de motorsport, ondervond te Alkmaar aan den Friesohen weg. dat het niet alles goud is wat er blinkt. Zijn motor werd door de politie geinspecteerd en zij bevond dat de handrem niet werkte. Het verzuim van een behoorlijke inspectie, die ook den berijider ten goede komf, kwam verdachte heden te staan op 3 boete of 3 dagen. Hit Ktusland. brengt door directeu inkoop in het Buitenland steeds HET MEUWSTE in l»AME&TAS€HJES. HYGSeNE- EN VE6LIGHEIDSHOEKJE Bij olie> of benzinebrand, Blusch niet met water, doch met zani. GEZONDHEIDSRAAD. riirEifiiri OPLOSSINGEN ©ER RAADSELS UIT 'T VORIGE NUMMER. Voor grooteren. K o o R T k T o T T o R o O s 2. Piet Hem. 3. Glasgow, Galg, wol, glas, was. 4. Barcelona. Voor kleineren. 1. Berk, el; berkel. 2. Maakte Jacob aanmerking op mij'n schrijven? (jacoba). Weet u ook, hoe lang er dagelijks ge- werkt wordt op dat kantoor? (Gerda). Wij gaan eerst wandelen, al regent het. (Lena). Hier is het boek; wat heeft Leo Hoebe't sierlijk ingepakt! (Betsie). 3. Eind, hoven; Eindhoven. 4. Hommel, rommel, Dommel. OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Kruisraadsel. Op de kruisjeslijnen komt de naam vat een stad in Noord-Holland. X X X 1 1 X xxxxxxxxx X X X X 1° rij een klinker. 2° een rivier in Beieren, 3° een zoute vloeistof. 4° een voorwerp, dat dient om afval in te werpen. 5° 't gevraagde woord. 6° een stad in Noord-Afrika. 7° een rivier in Duitschland. 8° een lichaamsdeel van een dier. 9° een medeklinker. 2. Mijn geheel wordt met 8 letters geschre' ven en noemt een vrucht. 5, 6, 7, 8 is een verkorte jongens- en een dito meisjesnaam. Een 5, 3, 4, 8 is een wapen, een Indische dolk. Een 2, 1, 3, 5 is een vaartuig. Een 8, 6, 5 is een heerenkleedingstuk. Een 2, 1, 8 is een zangstem. 3. Ik bij een viervoetig, heel vlug dier, dat goed klauteren kan. Onthoofdt men mij, dan word ik een badplaats in Duitschland. 4. Welke knolvrucht kun je, maken van: man as e r Voor kleineren. 1. Mijn geheel wordt met 8 letters geschre- ven en noemt een dorp op de Veluwe. Een 2, 2, 6 is een tijdsverloop. Een 6, 7, 8 hoort bij een kippenhok. y 1, 5, 7, 8 is een verkorte meis-jesnaatn. 4, 2, 6, 7, 8 is een ander woord voor sta> ren, lang op een plaats kijken. Een 4, 2, 3, 3* 7, 1 is een gang door een berg. 2. Met m lig ik op den grond, met r ben il een knaagdier, met k een huisdier en met g een opening. Wie raadt deze woorden? 3. Ik ben een ander woord voor gil. Ont hoofdt men mij, dan word ik een ander woord voor spleet of nauwe opening. Onthoofdt men mij nu ten tweede male, dan word ik de gebiedende wijf Z van een werkwoord. 4. Op de zigzagkruisjeslijn komt de naam van een stad in de prov. Groningen. X 10 rij een roofdier. X 2° een deel van een voer- X tuig. X 3° 'n deel van fe gezicht X 4° een stad in Zeeland. X 5° iets, dat een teeken X van vroolijkheid is. X 6° een warme drank. fX 7° een vette vloeistof. X 8° een jongensnaam. 9° een ander woord voo? moeras. 10° iets. dat dikwijls bij een huis hoort, (Nadruk verboden). Terroristische waanzin. De talrijke nederlagen, die de Sovjetregee- ring den laatsten tijd heeft geleden, hebben de bolsjewistische leiders prikkelbaar gemaakt, hebben hen de onafwendbare nadering van de ineenstorting xan hun macht aangetoond. Het geknechte en onderdrukte Russische volk kan door de bolsjewistische pers zoo bewerkt wor den, dat het de waarheid niet kent, dat het ne- derlagen voor schitterende overwinningen aan- ziet (dit is overigens in een land, waar alleen communistische bladen bestaan, geen al te groote kunst), de bolsjewistische leiders we- teO wel beter. Voor hen was de afbreking van de diplomatieke betrekkingen door Engeland een waarschuwing, dat het einde nadert. In deze stemming van geprikkeldheid, van vrees, van verwarring was de moord op Wojkow een mokerslag. Sommigen vergelijken den moord op Woj kow met dien op Worowsky in Zwitserland. Deze vergelijking gaat in veel opzichten niet op. Als persoon kon Wojkow zelfs in de scha- duw van Worowsky niet staan. Worowsky was een van de weinige eerlijke bolsjewiki en een van de werkelijk knappe koppen, die de regee- rende partij bezat. Wojkow is echter een vol komennulliteit geweest. Zijn eenige Verdienste was, dat hij een van de leerlingen van Lenin tijdens de ballingschap van den „grooten lei- der" is geweest, dat hij tot de kliek behoorde, die den toekomstigen „rooden czaar" (zoo noemde kort geleden Kroepskaja, de weduwe van Lenin, haar overleden echtgenoot) verge- zelde tijdens zijn tocht door Duitschland. Zoo- als de lezer zich wellicht zal herinneren, heeft Ludendorf, om het Russische front geheel te vernietigen, Lenin met zijn leerlingen in een goed bewaakten trein over Duitschland naar Rusland laten overbrengen. In dien trein zat ook Wojkow. Later onderscheidde Wojkow zich in Juli 1918 door den moord op czaar Ni- colaas II en zijn gezin te organiseeren. Wojkow zelf heeft wel is waar geen direct aandeel aan den moord genomen, het vuile werk heeft hij aan zijn ondergeschikten overgelaten, maar hij organiseerde den moord, zorgde voor de noodi ge chemicalien om de lijken te vernietigen, verschafte den moordenaars alles, wat die noo dig hadden om den laffen moord op de weer- looze gevangenen uit te voeren. Dat waren de verdiensten van Wojkow. En dat was in de Sovjet-Unie genoeg om recht te hebben op een goed betaald baantje, om in staat te zijn op kosten van het uitge- mergelde volk een lekker lui leventje te lei- den. Wojkow bekommerde zich alleen om zijn eigen pleizier; hij dacht alleen aan fijn chique kleeren, aan zijn auto, aan zijn parfums en aan zijn ontelbare liaisons. Wojkow is geen Worowsky. En Kowerda is geen Conradi. De moordenaar van Worowsky beschikte over de noodige middelen om Wo rowsky in een restaurant te volgen. Hij had later het geluk door een onafhankelijke Zwit- sersche rechtbank berecht te worden. Kower da, de moordenaar van Wojkow, is een arme jongen, die zijn laatste geld heeft gebruikt om een kaartje naar Warschau te koopen, die te Warschau honger leed en die nu wellicht voor een standrechtbank zal verschijnen en dat in Polen. De Zwitsersche regeering trok zich niets van alle dreigementen van Moskou aan en voor de rechtbank te' Lausanne was het van geen belang, wat de gebieders te IVloskou zul len zeggen over haar vonnis. Warschau ligt niet ver van de Russische grens en de Poolsche rechters, vooral militairen, zullen zeker niet over dezelfde kalmte beschikken als hun Zwit sersche collega's. De Poolsche regeering heeft reeds eenige concessies aan de Moskousche heerschers moeten doen en zij zal zeker niet voor een terechtstelling van Kowerda terug- deinzen, als dit dienstig zal zijn voor de goede betrekkingen met de Sovjet-regeering. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat wij de Poolsche rechters van verkrachting der wetten willen be- schuldigen. Maar de opgewonden stemming in Polen in zoo groot, dat de rechters niet meer in staat zijn onafhankelijk recht te spreken. Bo vendien, door Kowerda aan een standrecht bank over te leveren kan de Poolsche regee ring den schijn bewaren, dat zij recht laat spre ken en tegelijkertijd den bolsjewiki de zeker- heid geven, dat de gymnasiast, die zich wilde opofferen om den smaad te wreken, aan Rus land aangedaan, terechtgesteld zal worden. Dat het dien weg kan uitgaan, bewijst het feit, dat de Poolsche autoriteiten, om den bols jewiki pleizier te doen, vele Rusen, die niets met den moord uitstaande hebben, hebben la ten arresteeren, dat er overal bij Russen huis- zoekingen worden gehouden, dat de Russen in Polen geterroriseerd worden. Dat de Sovjet-reegeering dat alles niet ge noeg vindt, dat de bloeddorstige regeerders van Rusland een lijk onvoldoende zullen achten als wraak voor den dood van Wojkow, lag wel voor de hand, maar dat de heeren van het ou- de Kremlin in hun waanzin zoo ver zouden gaan, als zij gegaan zijn, dat dacht men in west- Europa niet. In West-Europa maakten de menschen zich wijs, dat de bolsjewiki „evolutioneeren", dat zij zich langzamerhand wijzigen. Er waren zelfs zulke optimisten, die dachten, dat geleide- lijk de evolutje zoo ver zal komen, dat de bols jewiki onmerkbaar een normale regeering zul len vormen. De bolsjewiki hebben nu West- Europa aangetoond, dat al die verwachtingen volkomen ongegrond zijn, dat zij, die steeds verkondigd hebben dat er geen sprake van evolute bij de bolsjewiki kan zijn, gelijk hebben gehad. De Sovjet-regeering herinnerde zich haar ,,heroische tijden de tijden van de onbeperk- te heerschappij van de Roode Terreur, de tij den van het fusilleeren van honderden en dui zenden gijzelaars, de tijden, toen elken dag in geheel Rusland honderden menschen werden doodgemarteld. In antwoord op dedaadvanden gymnasiast Boris Kowerda liet de regeering te Moskou 20 personen terechtstellen, die niets met de daad van den gymnasiast uitstaande hadden, die niet eens van het bestaan van den geexalteerden jongen afwisten. En evenals in die vreeselijke ,,heroische" tijden, geschiedde deze moord zonder eenigen vorm van recht- spraak, werd de moord uitgevoerd alleen op bevel van de G. P. 0. E. (de politieke politie), de tegenwoordige Tsje-Ka. Begrijpt de lezer wel het verschrikkelijke van deze moorden op menschen voor een daad, bedreven door een ander, voor een daad, die zij misschien veroordeelden? In de door de bols jewiki gepubliceerde lijst van de 20 martelaars vinden wij namen, die wij niet kennen, maar er zijn ook namen van zeer bekende personen bij. De eerste plaats onder hen neemt vorst Paul Dolgoroekow in. Trouwens, de bolsjewiki heb ben zijn naam ook opzettelijk aan het hoofd van hun lijst geplaatst. Vorst Dolgoroekow was een van de beste vertegenwoordigers van de Russische aristocratie, een aristocraat in de allerbeste beteekenis van het woord. Het was een ridder zonder vrees of blaam, een man, die alles veil had voor zijn overtuigingen, voor het hartstochtelijk beminde vaderland. Iedereen, die vorst Dolgoroekow heeft gekend (en er zijn zeer weinig beschaafde Russen, die hem niet kenden, al is het alleen van naam, al is het alleen naar zijn daden) was vervuld met ont- zetting, met afgrijzen, bij het vernemen, dat deze zeventig-jarige man, die alle gevaren trot- seerde om opnieuw Rusland te zien, om den vaderlandschen bodem te betreden, dat deze hoog geeerde grijsaard door de beulen van het Kremlin werd doodgeschoten! Deze daad getuigt alleen van de volkomen verwarring, die te Moskou in de regeerende kringen heerscht. Alleen menschen, die in t nauw zijn gedreven, die den grond onder hua voeten voelen wegglijden, konden zulk een stommiteit begaan. Hoe groot de verwarring te Moskou is, zien wij ook uit het potsierlijke communique, dat de Sovjet-regeering heeft gepubliceerd en dat als eenige handteekening het woord ..Kremlin" draagt. In dat merkwaardige stuk erkent de Sovjet- regeering, dat den laatsten tijd in de Sovjet- Unie zeer vele aanslagen op regeeringspersonen hebben plaats gevonden, dat complotten overal werden ontdekt, dat kruitmagazijnen werden opgeblazen, dat, kortom, het volk in openlijken opstand tegen zijn heerschers verkeert. En nog eenige dagen geleden logen alle Sovjet-bladen en zwoeren bij alles, wat een communist heilig is (dat is weliswaar niet veel), dat er in Rus land een volmaakte rust heerscht, dat er geen vuiltje aan dfe lucht te bespeuren viel, dat al de berichten over complotten, aanslagen enz, alleen door de vijanden van het Sovjet-regime gefantaseerd worden. Alleen volkomen anar- chie, een algemeene verwarring was in staat de Sovjet-regeering nu openlijk te doen erkennen, dat zij gelogen had, dat het in Rusland kookt en ziedt, dat de dag der bevrijding nadert. Dr. BORIS RAPT.SCHINSY. 1.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6