Alkmaarsctie Courant Parijsg§i© lri©¥eu.- iHondsra Negen en Twihtigsts Jaargang. lippii ©it l©Bip©p. Binffienland }Ko. 141? 1927 h Zaterdag 1$ Jm#». Rasli©®Si©el£j© Scheveningen. Zakelijke omroep. Wij maken U er op attent, dat de lessen, vo'orheen via .dit station gegeven, alle ver- vallen zijn. Zaterdag 18 ]uni. Het oorspronkelijk aangekondigde pro- gramma van de V.A.R.A. om 8.10 veivalt en wordt thans op Zaterdag 25 Juni gegeven, schuiftdus een week op. Dit wordt: 8.10-Concert in den Vrij Reli- gieuse Tempel te Amsterdam, ten bate van de slachtoffers v. d. Stormramp. Het Haydn- kwartet (P. Kramer, le viool, A. de Groot, 2e viool, H. v. d. Bosch, ali-viool, H. J. Lijsen, cello). Mevr. J. v. IJzer, Vincent- sopraan. mevr. M. Reidel, alt, J. v. Duinen. of gel, M. v. IJzer, piano. K. H. NGest Jr., •leider v. d. Vrij ReMgieuse Tempel, spreekt over: 's Menschen roeping. 1. Orgelsolo op •het Standaart-concertorgel, 2. Kwartet Bes, gr. t. K. V. 458, Mozart (kwartet), 3a. Die Liebe hat gelogen, Schubert, b. Der Lmden- baum, Schubert, c. Fruhlingstraum, Schubert (sopraan), 4. Suite Bergamasque, Debussy (pianosolo door M. v. IJzer), 5a. Paysage, ..Hahn, b. Fleur fanee, Hahn, c. Si mes vers avaient des ailes, Hahn (alt), 6. Rede van >K. H. Noest Jr., 7. Orgelsolo, 8. Kwartet F. (gr t op. 96. Dvorak (kwartet), 9a. Ghasel, Zagwijn, b. Zoo als de bloemen slapen gaan, •Wullfraat, c. Holland, v. Oort (alt), 10. aTriana, Albeniz (piano), 11a. Feldernsamkeit, Brahms, b. Wo die schone Trompetten blasen, Mahler, c. Maria Wiegelied, Reger (sopraan). Zondag 79 Juni. Hilversum, 1050 M. 8.30 v.m. Ned. Chr Radiover Spreker: Ds. J. C. V. 'Meischke Herv Em. Pred. te Hilversum. Orgelconcert 'door Jac. Croese 1. Vijfstemmige fantasie, 'Bach 2. Priere uit de Suite Oothique, Bach, 3 „Halleluja", uit de „Messias", Handel, 4. •Romance, Stam. Verder worden er eenige psalm en en liederen ten gehoore gebracht 5 door enkele dames. 10.15 V. P. R. O -uitzen- kding uit de Doopsgezinde Kerk te Utrecnt. ,'Voorganger Ds. P. J. Glasz, over: Water uit i de rots. 1. Votum, 2. Orgel, 3 Geloofsbe- •riijdenis, 4. Lied 19 v. i, 2 en 3 5. Voorlezen: Hand. 17 1623, 6. Gebed, 7. Lied 34. 1, en 3 8 Preek: Water uit de rots-(Ex. 17 6), 9 Orgel, 10. Gebed, 11. Lied 109 8 en 9, 12 Zegenbede 12.00—1.30 Lunchmuziek door het A.N.R.O.-lunchtrio. D. Groeneveld, viool, A. v. Leeuwen, cello, P. Jochemse, piano 1.30—3.00 Middagconcert door het A N R.O.-orkest o 1. v. Nico Treep. Popu- laire muziek. 3.00 Concert in het Kurhaus te Scheveningen door bet Residentie-orkest, o. 1 v Ingnaz Neumark. Huddie Johnson, piano In de pauze van het Kurhausconcert: Oproep door Willem v. Warmelo voor nieuwe koorleden. C.a. 5.006.00 N O. V.- uitzending. Mevr. A. TartoudKlein, decla matie. Mevr. Blok—Poel v. d. Berg, sopraan, mej. Carrie v. Batenburg, cello, mej. Rosine de Cock, piano. 1. Abendglockchen, Kali- woda (zang, piano, cello), 2a. Lied, Wage- naar, b. Fruhldngsnacht, de Cock (zang en piano), 3a. Vrede, A. v. Scheltema, b. De .xnoeder die den Knaap Vrede zocht, H. 'RolandHoist (declamatie), 4a. Cantabile, Cui, b. La plainte, de Cdck (cello, piano), 5. •De droom van Koningin Elisabeth, uit Mul- tatuli's „Vorstenschool", 6. Madonna Kindje, C. v. Rennes (zang, piano), 7a. Chants rus- ses, Lalo, b. Larghetto, de Cock (cello, piano), 8. Wiegenliedje;. de Cock (zang, piano, cello). 5.50 n.m. Dienst in de kerk v. d. Vrijz. Evaivg. iGemeente Hilversum. 1. Orgelspel door Jac. v. d. BijJ, 2. Zingen: Lied 440 1 en 2, 3. .Votum, 4. Lezen: Jesaja 35, 5. Gebed, 6. Solo- zang door mej Lien Herbold uit Amster dam, 7. Tekst: Jes. 35 8—10, over: De Hemelrijksbaan, 8. Spreker: Ds. W. D. Lint- hout uit Dordrecht over: De Reds, 9. Zingen: Lied no. 168 1, 3 en 4, 10. Spreker: Ds P. v. Vliet over: De Reizigers, 11. Solozang door mej. Herbold, 12. Spreker: Ds. Joh. J. v. Petegem over: Het Doel, 13, Dankgebed, '14. Zingen: Lied no. 634, 15. Radio-collecte 16. Zegen. 8.00 Persberichten en sportuit- •slagen. 8.15 Concert in het Kurhaus te Sche veningen, o. 1. v. Prof. Georg Schneevoigt. Theodora Versteegh,zang. Daventry, 1600 M. 3.50 Haydn. L. Trenton, sopraan. Symphonie-orkest. 4.35 Voorlezing uit „Ben Hur", door Dorothy Freshwater. 4.50 Werken van Igor Stravinsky. Symphonie- orkest, o. 1. v. den componist. 5.506.20 Kinderkerkdienst. 8.20 Studio-kerkdienst. 9.15 Liefdadigheids-oproep. 9.20 Weerb., nieuws. 9.35 Concert. Casano Octet. D- Labbette, •sopraan, C. Sharpe, cello. De Wireless Sin gers. 10.50 Epiloog. Parijs, „Radio-Paris", 1750 M. 12.20-1 05 Gewijde muziek en preek. 1.052.10 Orkest- coneert. 5.055.55 De Homonyme Jazz. Dansmuziek. 8.5010.50 Dansmuzrek. Orkest Mario Csz&s Langenberg, 469 M. 9.20—10.20 Morgen- feest. 10 2011.20 Motorrennen in de Niir- burgring 12.351.20 Gedichtenvoorlezing. 1.25—2.50 Orkestconcert. 4.506.20 Motor rennen in de Niirburgring (slot). 6.207.20 Zangfeest. Duitsche zangver. 8.059.20 Bokswedstrijd om het kampioenschap van Europa, half-zwaar-gewicht. Daarna lichte muziek door het Werag-orkest. W Strienz, bas. Tot 12.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. en Berlijn, 484 en 566 M. 6.508.20 Vroegconcert, 9.20 Morgenconcert. 11.501.10 Orkestconcert. з.30 Uitzending van de Berliner Ruderregatta (Roeiwedstrijden). 7.5010.50 Uitzending d Stedelijke Opera Charlottenburg „Fati- nitza", van Suppe. Hamburg, 394.7 M. 9.35—11.15 Morgen concert. 1.252.20 Orkestconcert. 2.203.05 Noorsche sprookjes. 3.054.35 Orkestcon cert. 5 507.40 Orkestconcert. 8.2011.10 Vroolijke avond met Walter Schneider. Daar na dansmuziek., Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Dansmuziek 8.20—10.20 Concert. Orkest. Hr. Piette, clarinet, Hr. Andre, viool. Maandag 20 Juni. Hilversum, 1050 M. 12.00 Politieber. 12.35 tot 2 00 Lunchmuziek door het A.N.R.O.- Tunciifrio. D. Groeneveld, viool, rA". v. L'eeu- wen, cello, P. Jochemse, piano. 3.30—4.30 Vrouwenuurtje. Causerie door mevr. Rhe- monda. 5.006.00 Kinderuurtje. Babbeltje van mevr. Ant. v. Dijk. 6006.45 Voor- avondconcert door het A.N.R.O.-orkest, o. 1. v. Nico Treep. 6.457.15 Tuinbouwpraatje door den beer Willem Balk. 7.15—8.00 (Ver- volg) Vooravondconcert. Muziek van Al saceLoraine 7.45 Politieber. 8.10 Lezing van Dr. A. R. Zimmerman, over: De confe- rentie van Geneve en haar beteekenis voor de toekomst. Na deze lezing: Concert in het Kurhaus te Scheveningen. Volksconcert, o. 1. v. Ignaz Neumark. Isidor van Baale, viool. (Voor zooverre-iiet nog voor uitzending in aanmerking komt). Werken van Beethoven, Mozart en Goldmark. In de pauze van het Kurhausconcert vertelt Fred. Fry vair de plannen voor de A.N.R.O -reizen. 10.15 Persber. 10.30 Een uurtje cabaret, met mede- werking van het duo Joe en Nelli (humoris- tisch duo). Mej. Joh, Krijnen, piano. Het Amsterdamsch Dubbel Accordeonkwartet „Conservatorium". Daventry, 1600 M. 11.20 Daventry-kwartet en solisten (sopraan, bariton, viool, piano). 1.202.20 Orgelconcert. S. Cropper, zange- res. 3 15 Voorlezing. 3.20 Lezing: The Century. 4.05 Dansmuziek. 5.20 Huishoudv praatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Daventry- kwartet. 6.45 Causerie. 6.50 Tijds., weerber., nieuws. 7.05 Daventry-kwartet. 7 20 Litteraire critiek. 7.35 De sonates van Beethoven. 7.45 Franscbe voorlezing. 8.05 De Lyrian Singers. 8.20 Nieuwe composities. Orkest en J. Thor- ne, bariton. 9.20 Weerber., nieuws. 9.40 Lezing: The effect of the eclipse on radio transmission 9.45 Causerie. 9.55 Populair orkestconcert. Orkest. J. Potts, bas. 10.25 „An old fashioned girl", radiotooneel. 10.50 Orkestconcert. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs, „Radio-Paris", 1750 M. 10.5011.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5 05 5.55 Concert. Declamatie, piano en viool- muziek. 8.5011.00 Fragmenten u. d. opera „La Favorite", v. Donizetti. Langenberg, 469 M. 10.20 Ballondoop en ballon-opstijging in Wuppertal. 1.25—2 50 Orkestconcert. 5.506.50 Orkestconcert. 8.50 Mendelssohn-Bruch-avond. Werag-orkest en koor. Oh. Crull, sopraan, H. Guermanova. alt, H. Holwe, bariton, R. Rhein, viool. Daar na tot 1.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. 12.208 05 Lezingen en des sen. 8.50 Concert door het Philharmoni®h orkest van Stuttgart. Daarna tot 10.50 Humoreskenavond met Max Heye. Hamburg, 394.7 M. 12 503.10 Orkest concert. 5.206.15 Orkestconcert. 6.20—6.50 Orkestconcert. 7.207.55 Orkestconcert. 8.20 tot 11.10 „Die Kreutzelschreiber", boeren- volksstuk met zang en Anzengruber. Brussel, 509 M. 5.206 20 Orkest-concert. 8.2010.20 Concert. Orkest. Hr. Verzin, viool. (Van onzen Parijschen correspondent) (Nadruk verboden). MOiNTM/VRTRE EN MON'IPAR'NASSE. Parijs, 5 Juni 1927, Montmartre, zoo vele malen be z oil gen als het centrum van de wereld, sptelplaats en Trotzky inbegrepen er de mclk hebben is sinds 15 of 20 jaren door zijn Parijschen tegenvoeter Montparnasse van deze eere- piaats verdrongen. Zelfs Willette was al geen overtuigd Montmartrois meer. Montparnas se mag zich thans „la mamelie du monde" (de so ten der wereld) noemen aangezien im- mei's alle intemationale glories onzer dagen Trotszky inbegrepen er de mdk hebben ingezogen van bun debuut. Montmartre? Twintig jaar geleden zei Willette al: Het is gedaan! Het Montmartre der arcisten bestaat niet meer. Montmartre is nauweiijks meer dan cen succursale van Maxim's, om niet erger ervan te zeggen! De prentbriefkaart heeft er in de uitstalkasten de lit'ho vervangen, en in den „Chat NoiF' heeft 'n Fursy de plaats ingenomen van 'n Mac- Nab en ;n Rollinat! En Fursy had althans nog eenig talent en een vrijiwd origineele „rosserie". Hij heeft zijn liedjes niet weten te vernieuwen, maar hij is ook de sc'hiin van den Fursy dien we gekend hadden voor de Wereldtentoonstel- ling van 1900, hij heeft in zijn chansons ten- minste een zekere hoffelijfcheid en tact weten te hewaren. Maar de anderen! Ik schaami me, elken keer dat een landgenoot mij vraagt hem in een „botte" van Montmartre te brengen! Men Tuistert naar de aftandsehe aardigheden en vraagt zich af, verbaasd: De taille van Mme. Litvinne? De buste van Mile. Sorel? Maar dat heb ik ook al gehoord vijftien jaar geleden, toen ik in Parijs was voor den eersten keer! Is dat nu de geest van Montmartre, de Parijsche, 'de Fransche geest? En de vreemdeling lceert terug naar zijn land en troost zich met Voltaire en zelfs met Paul de Kock. Of wel, hij loopt omstreeks middernacht een Russisch nachtrestaurant binnen, waar de minste bordenspoelster een •prinses is en de stakker die het portier der taxi voor u opent een oud-generaa'lHetgeen deze inrichtingen in de gelegenheid stelt om twee honderd francs tei vragen voor een flesch champagne, opgediend op een wit hou- ten tafel, en u te bedienen met een zilveren ponjaard onder den arm: bij wijze van servet! Ik liep een avond, neen, een nacht, neen een ochtend! zulk een etablissement binnen in gezelschap van een echten Riussischen prins, die bij de derde of vierde flesch alsof hij nog onder het „ancien regime" leefde, zijn landgenoot die ons bediende ondervroeg: En jij? ben jij1 ook een prins? Neen. Ik ben oud-officier van de garde van Zijne Majesteit. (Bij het uitspreken- van deze laatste twee woorden sloeg hit een kruis). Wik „Ach zoo! Hoe oud ben je dan? Vijf en twintig jaar, mifnheer. Vijf en twintig jaar? Maar dan was je garde-offider toen je dertieni was!.'V De man kreeg een kleur. Hij had niet eens er aan gedacht dit eenvoudige rekensom- met'je even te ma.ken alvorens hij zijn leeftijd zei. Om zich er uit te redden traehtte hij het gesprek op iets anders te brengen en een balalaika-tokkelaar aanwijzend: 1 Hij is een prins! Ach zoo! En waar vandaan? Uit Georsie 1 '"W"Ot 'cS&lfgiS! rilp mijti metgeXeHuit. 'Je weet toch wel, dourak, dat in Georgie ie maar honderd schapen hoefde te hebben om prins te worden genoemd! En u, waar is u vandaan? vroeg de muzikant. Ik ik Ik ben prins uit deni Kau- kasus! i Ach zoo! kaatste de balalaika-speler terug. U weet wel dat am prins te zijn in den Kaukasus het voldoende was als je maar vlooien had! Na de Russen gingen wij de negers zien. Wij traden binnen in een van de aller- nieuwste „boites" van Montmartre, waar men door negers wordt bediend. Ik had een dergelijke zaak gekend in New- York, in Lennox; „Le Capitole" heette het daar: een lange gang, verlicht door zoeklich- ten van die Marine, waar heel de zwarte aristrocratie van de City, uitsluitend millio- nairs, soupeerden, want in New-York zijn er heel wat neger-millionnairs. De vrouwen waren er gedecolleteerd er ger dan bier Mistinguett, en gesc'hminkt met een groen poeder, speciaal voor zwarte schoonheden bestemd. Flaar ec'htgenooten waren in rok, volgens de laatste mode, maar hun pantalons waren zoo nauw, dat de huid van een paling ruim er bij leek, en hun das bestond uit een ternauwernood zichtbaar zwart koordje. AT deze menschen soupeerden rustig, luis- terend naar de laatste blues van Gershwin of van Dukercy, den nieuwen componist der Russische balletien. In Parijs zijn het de b'anken die, in dit restaurant van negers, zich aan de tafeltj^s komen zetten, en geen zal cr in het publiek zijn „bonne amie" een afrossing geven, zoo- als dat in New-York nu en dan gebeurt maar wel staat men haar toe een „charleston" te dansen met een als geschoensmeerden pro fessional. Dat wil zeggen dat de dame haar korte rokje nog iets opschort en, onder het geblaf van de jasz, de knieen tegen elkaar slaat, den vloer met de hakken behamei't en met de handen bewegingen maakt als wiesch zij een onzichtbaren spiegel! Dat is „le der nier cri de Montraatre". Montparnasse is iets anders. Montparnas se is niet te vergeldjken met Montmartre. Montmartre, dat is, te midden van rijkelui's wijken, eenige honderden ontzaglijke cafe's, restaurants, nacht-hiuizen, theaters, music- halls, tingeltangels, waar de artisten _of wat zich zoo noemt een uitzondiering zijn geworden. Nauweiijks twee of drie cabarets zijn er nog op Montmartre, waar men chan- sonniers vindt, gekleed zooals men gekleed ging op den boulevard St. Michel in 1892. Montparnasse is, in een armoedige buurt, enkele armoedige straten en, op twee honderd meter boulevard, twee groote cafe's Ziedaar alles, voor wat het uitwendige betreft. Maar op Montparnasse is de niet-artist uitzon- dering. En er heerscht daar een buitenge- woon mystidsme, er heen gebracht missehien door de vreemdelingen die sinds een tiental jaren droomen van Montparnasse als van cen soort land van belofte. Gaan de vreemdelingen om zich te amu- seeren naar Montmartre, de Parijzenaars gaan naar Montparnasse. Wanneer men nooit in de „Rotonde" of het „Cafe du Do me" is geweest, is het een verrassing en staat men verbaesd, daar dat onbeschrijfelijk en sympathiek gewoel te vinden, dat deze inrichtingen barstenstoe vult, van des och tends vi*oeg totden volgenden ochtend vroeg. Alle vijf werelddeelen hebben hier bun zonen en hun dochteren, gehuld in schille kleuren en in de meest rudimentaire kleedij. Amerikanen in chandails, Scandina- ven met die bloote voeten in sandalen, Russen in sehapenhuid. Indiers met turbans op het hoofd, negerinnen met rokjes van kokesmat, en alle origineele en bal-masque-costuums! Een zit er als cowboy, een ander als Rood- huid, nog weer een ander in pyjama, omdat zij: genoegen er in scheppen en zij' zich hier thuis voelen. Dit alles belet niet dat deze menschen toch ook zeer ernstig werken, op zijn tijd. Hoeve- len hebben er niet op Montparnasse voet aan wai gezet, onhekend, ongeeerd, bescheiden, die in enkele jaren tijds roem en fortuin ver- worven hebben! Ik denk aan Fouyita, den Japanschen sc'hildfer, die thans een prachtig eigen huis bewoont in Passy, de sjiekste buurt van Parijs, en onlangs't Legioen van Eer verkreeg. Zoo zijn er nog veel meer. De bewonderenswaardige Modigliani, die voor enkele francs dezelfde dceken verkocht welke thans twintig duizend opbrengen of meer. En vele anderen. Ik heb op Montparnasse een Rus gekend, zoo timide, dat hij niet alleen een cafe dorst binnen te gaan. Toen iemand hem een hoed cadeau deed, zei hij Ik kan me toch niet elken dag kleeden als een tsaar! Hij, was zoo vuil, dat de vriend die hem gastvrijheidi verleende, van klei eien soort kunstmatig beekje moest bouwen tusschen zijn eigen kamer en die van den sehilder om zich te verdedigen tegen het ongedierte! Die kunstenaar schilderde maar. Hij: sta- pelde doeken op doeken, en van tijd tot tijd verbrandde hij alles, want hij wilde vooruit- gaan en niets achterlaten dat niet volmaakt was. Hij dwong zich, dagen ac'htereen te vasten achter de heerlijkste schotels vlepsch en fruit, om ze te kunnen uitbeelden, met te meer liefde en innigheid. Nooit verliet hij Montparnasse ook maar een kwartier. Ten slotte bereikte hiji de beroemdheid, want op het oogenblik betalen de kunstkoo- pers zijn werken met vele duizenden francs. Doch toen een kunsthandelaar hem1 uit zijn. smeerbod wilde weghalen en hem een fat- soenlijk atelier geven, riep hij uit: Neen, neen ik wil nfiji niet verlagen! Als zijn vrouw er niet was geweest, had hij! zelfs nooit geld willen aannemen. Al deze staaltjes, oververtdd en aange- dikt in het buitenland, maken van Montpar nasse een soort Mekka voor de kunstenaars. Diikwijls ziet men in een van die twee cafe's vreemdelingen neerstrijkem, rechtstreeks ko- mend van het station1, hum koffertje nog in de hand. Zijl ontmoeten daar dengeen met wien zij over hun komst gebriefwisseld heb- bien en gaan met hern op zoek naar 'n kamdT. iDe Amerikaansche „boheme'' is frisch en jong. Over het algemeen huren zij met hun tweeen of drieen een ruim apartement. Ma- trassen op den grondi, touwen in de hoeken om hun kleeren er over te hangen.D« vrou- 1 wen Eoken, wasdien en sfrpen. ue nieiiw- aangekomene vindt altijd twee vierkanten meter om te slapen en een bord bruine boo- nen of een ander plantengerecht, want de ste- vige jongens zijn bijna alien vegetarier. En het duurt niet lang of alien kennen elkaar, van atelier tot atelier, en 's avonds vindt men elkaar terug in die cafe's. Rus sen, Amerikanen, Duitschers, Spanjaarden wisselen er van gedachten over filosofische en materieele vraagstukken. Het is een van de wonderlijkste intdlectueele gaarkeukens ter wereld. Het gevolg is dat er op de Montparnasse een soort vreemde geestelijke afwijking heerscht. Dank zij d'e intensiteit van leven en van denfcen, welke er heerscht vindt men alles-wat niet Montparnasse is zij het ook-de rest van Parijsi, droog en flauw en sloom. Floe veel romans spelen er zich af, als die van dat kleine Deensche prinsesje, dat terug- gekeerd aan het hof te Kopenhagen na drie jaren gestudieerd te hebben op Montparnas se, het paleis ontvluchtte en terugkwam in de „Rotonde", waar de oom en de neef, die werden uitgezonden om haar terug te halen, ook al door de atmosfeer werden gewonnen en er bleven met haar, niet in staat zic'h te ontrukken aan dit verbijsterend milieu! Het heimwee naar Montparnasse is heel wat nobeler van aard dan de trek naar Montmartre. Hier is het de nachtelijke boe- mel en de dancing, v/aar geen Lautrec en geen Renoir meer schetsen krabbelt als wel- eer. Ginds de koortsige gishng, de voortdu- rende begeestering van eenige duizenden in- tellectueelen, onverschillig voor de twee, drie jazz-bands voor Parijzenaakrs van den bou levard, die zich daar zijn komen installeeren als kinderen trompet spelend in een onbeken- den tempel. - LEO FAUST lets over Krielvormen. Bij vele diersoorten komen dwergvormen vcor. Van honden, paarden, herten, muizen, antilopen, apen enz. zijn deze afwijkingen be- kena. Hier bepalen wij ons tot de krielvor men onzer hoenders. De vraag is wel eens gesteld hoe men deze dwergvormen in ver- houding en verband met de gewone hoenders moet beschouwen. Als wij aannemen, dat het Bankiva-hoen de stamvorm is, dan zouden de meeste ras- sen onze tamme hoenders eigenlijk vergroo- tingen zijn, ja zelfs reuzenvormen van dat oer-ras. De Bankiva-hanen wegen lets meer en de hennen iets minder dan een kilogram en onder de zware rassen komen dieren voor. die viermaal zooveel wegen zonder gemest te zijn, terwijl het drievoudige gewicht van het wilde hoen bij vele rassen normaal is De rasfok was van den beginne af liefheb- berij: en toch werden nieuwe rassen in ons land ingevoerd, omdat zij in hun eigen land opgang maakten door zwaren leg of als extra vleesch-hoen. Met de dwergen was het om kleinheid te doen, waar in later instantie ook rijkdom van veer bijkwam, bijv. bij de rozekammige Bantams (Java-Krielen). De meeste, zoo niet alle krielgewassen werden langen tijd be- schouwd uitsluitend als luxe-diertjes, kippetjes voor het mooi, want ze legden immers zuike kleine en zoo weinig eitjes. Dat oordeel over de Krielen heeft in de laatste jaren sen groote verandering ondergaan. Gemakkelijk toch valt aan te toonen, dat er onder de tegen- woordige Krielrassen voorkomen, die in ver- houding tot de grootte van hun lichaam juist zeer groote eieren leggen. Een veertig jaar geleden werden de Cochins en de Brahma's als wonderdieren aange- gaapt en men had er reusachtige verwachtin- gen van. Het bleek echter dat hun eieren klein waren en gering in aantal, omdat de hennen verbazend veel broedsch werden. Ook hun vleesch viel niet mee, hun gebeente bleek zwaar en grof, vleesch ietwat droog. Zij staken bij de toenmalige Italianen, Minorca's en Peiien niet gunstig af. Vooral tijdens den oorlog en daarna is het houden van Krielrassen sterk toegenomen, daar velen ondervonden, dat naar verhou- ding deze dieren tot de voordeeligste kippen ge;rekend kunnen worden. De fabel, dat de krieltjes slechts een paar eitjes legden, vindt heelemaal geen geloof meer, daar men door een goed-geleiden fok ook hun legcijfer sterk wist te verhoogen. Zelfs is er ruime keus in rassen, die een flinken winterleg hebben. Al deze factoren hebben meegewerkt tot hun te- genwoordig vrij sterke verbreiding onder de stadsliefhebbers. Zelden komen nog de ras- looze krielen voor. Men is er in geslaagd vele rassen te maken, die in model, bevedering, kleur en eigen- schappen bijna gelijk zijn aan diezelfde ras sen in het groot. Ook zijn er die alleen maar als dwergen voorkomen, bijv. de Japansche Chabo's, de Sebrights en de Sabelpootkrielen, kwamen deze drie rassen in het groot voor, dan betwijfelen wij sterk of ze wel in den smaak zouden vallen en een aangenamen in- druk achterlaten. De rozekammige Bantams (Javakrieleri hebben op bet eerste gezicht heel veel over- eenkomst met de Hollandsche hoenders (Hamburgers), maar bij nauwkeurig bekijken, ziet men de typische verscbillen Zij hebben namelijk een veel korter hals met hooger en breeder borst, korten rug, breeder gedragen staart, lager gestelde, maar toch niet slee- pende wieken en vooral lager beenstand. Dat alles maakt de algemeene verschijning zeer harmonisch, juist de echte krielvorm. Zoo zijn de Cochin-Krielen trouwer even- beeld met nog juister type dan hun reus achtige naamgenooten. Hun zeer korte hals, gedrongen romp en extra lage beenstand wer ken uitstekend als krielen. Bovendien geven de naar verhouding groote kop met zwaren staanden kam en breede kinlellen iets bijzon- der- kabauoterachigs aan deze krielen. De onderiinge rasverschillen, zooals die bijv. bij de Rocks en de Wyandottes bestaan, moeten eveneens bij de betreffende krielen uitkomen. Zoo zal het breedere, meer plui- mige, lager gestelde der Wyandotte-Krielen afsteken tegen bet meer gesloten gevederte, het hooger gebouwde der Plymouth Rock- Krieltjes. De als krielvorm op zich zelf staande Chabo's, ook Japansche Krielen gebeeten. wekken de bijzondere aandacht Hun pootjes zijn zoo kort, dat ze bijna onzichtbaar schuil gaan onder het laagst mogelijk gestelde lichaam. De kop, vooral die der haantjes, is hatroMreliik groot, schijiit den omvang te heb- Sen van dien'van een gewonen naan, voorzien van een steilen, breeden, diepgetanden kam en sterk afgeronde kinlellen. Bij deze krieletj is in tegenstelling met alle andere hoer.der- rassen, de eekhoornstaart vereischt. De twee overlange sikkels raken volledig den nek. Bij de hennen is deze waaiervormige staart echt typisch en vcrhoogt het aparte voorkomen Bij een ander eveneens constant krielras de Sebrights zijn de vormen minder excentriek, De fraaie geparelde rozekam doet daar den kop minder opvallen en de staart wordt ook wel hoog gedragen, maar niet zoo overdre- ven als bij de Chabo's. Hier hebben de haan tjes een hennestaart, dus geen sikkels. Het is een zuiver Engelsch ras, gemaakt door John Sebright, die zich ook alle moeite heeft ge- gegeven een wondermooie zooming der vee- ren aan te fokken. Vooral bij de Zilveren steekt de fijne smalle zoom keurig zwart dui- delijk af tegen de witte hoofdkleur. Bij de Gouden is de onderkleur warm oranje geel- bruin. Zelfs een tusschenkleur komt nu en dan voor, de bekende Citroenkleurige Sebrights. Liefhebbers die over een beperkte ruimte beschikken, zullen onder de talrijke, zeer fraaie krielrassen gewis een keuze kunnen doen. ALGEMEENE AANNEMERSBOND Donderdagavond is het hoofdbestuur ten luize van Bussum officeel ontvangen. Daarna werd de algemeene vergadering voortgezet in Concordia. De afdeeling Deventer verzocht de moge- lijkheid van samensmelting van den Aanne- mersbond en den Patroonsbond te bespreken. Het hoofdbestuur vond het gewenscht, dat beide lidhamen naast elkander bleven be staan. De Patroonsbond toch kan't lichaam blijven, dat in het bijzonder de arbeidsvoor- waarden dient te behandelen. Tusschen beide vereenigingen bestaat de beste verstandhou- ding. Indien beide op haar eigen terrein werk- zaam blijven, zullen de belangen het best worden geaiend. Bij de verdere bespreldngen werd o.m. ge- wezen op het bezwaar van de dubbele contri- butie, welk bezwaar te meer klemde, wijl van andere zijde aangedrongen werd op het ver- plicht steilen van het lidmaatschap van den Patroonsbond Het denkbeeld werd geopeprd, door verla- ging van de minimumcontributie grootere aansluiting mogelijk te maken; maar deze zaak werd niet tot een punt van overweging gemaakt. De afdeeling Amsterdam verzocht het H. B., een onderzoek in te steilen naar de ver- plichting van rentezegels bij ziekte. Het H B. zegde dit toe. Daarna hield ir. L. F. v. d. Wall, eerstaan- wezend ingenieur bij de Zuiderzeewerken, aan de hand van kaarten een rede over de droog- legging van de Zuiderzee. Er was hiervoor veei belangstelling. Nadat de agenda was afgehandeld, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Ds deelnemers maakten daarna een wan- deltocht naar Hotel het Bosch van Bredius, waar het noenmaal werd gebruikt. Des mid- dags werd een autotocht door Gooi- en Eem- land gemaakt, aangeboden door de Gooi- sche afdeelingen. Des avonds vereenigden de deelnemers zich aan een maaltijd te Laren, waar in den tuin van hotel Hamdorff ook een avondsfeest was georganiseerd. BANK FAILL1ET VERKLAARD. De Geldersche Bank te Arnhem heeft gis- teren hare betalingen gestaakt en is thans door de rechtbank van Arnhem in staat van faillissement verklaard. Het passief moet ruim 2 ton bedragen. WERKTIJD IN BOLLENPELLERIJEN. De minister van arbeid, handel en nijver- heid heeft aan hoofden of bestuurders van bioembollenpellerijen in alle gemeenten des rijks vergund, dat in hunne ondememingen door arbeiders van 16 jaar of ouder, werk- zaam bij het peiien der gerooide bloembollen, gedurende het tijdvak van 20 Juni tot en tnet 20 Augustus 1927, in afwijking van het be- paalde bij art. 24 der Arbeidswet 1919, 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid wordt verrichf, onder voorwaarde o.m. dat de arbeidstij'd van bedoelde arbeiders in zijn geheel is gelegen tusschen 7 uur des voor- middags en 7 uur des namiddags. IN HET BAD VERDRONKEN. Donderdagavond gjng de 24-jarige kan toorbediende F. Benks, uit Amsterdam, met twee anderen een bad nemen bij de badin- richting Blauw-Wit te Zandvoort. Plotseling zagen twee badenden, dat B. de handen op- stak en in de diepte verdween. Aan de spoe- dig toegeschoten hulp mocht het niet geluk- ken, hem te helpen. ONTVOERING VAN EEN MINDER- JARIG MEISJE. Een gehuwde man uit Hilversum had, met haar goedvinden, maar zonder medeweten van haar ouders, een minderjarig raeisje ontvoerd en had met haar in een hotel te Amsterdam overnacht. Wegens overtreding van art. 28 W. v. S. werd hij gister door de Amsterdamsche rechtbank tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld. WEDDEN BIJ DE RENNEN OP t DU IN DIGT. Voor den politierechter te Den Haag heeft terecht gestaan de koopman Ph. P. K., uit Den Haag, terzake van het gelegenheid ge« ven tot hazardspel. Hiji zou op 8 Mei j.I. bij de rennen op Duindigt het publiek gelegen heid hebben gegeven weddenschappen bij hem af te sluitep. Een rijksveldwachter had hem daarbij geverhaliseerd en een boekje op hem in beslag genomen met allerlei aanteekenin- gen, namen van personen en paarden en dit verse bedragen. Verdachte ontkende Volgens hem komen de menschen bij1 hem, omdat hij verstand van paarden heeft, en vragen om een tip. Hij no- teert dan de weddenschappen, welke die men schen hebben af gesloten (niet biji hem), om dat hij „iets te goed heeft" als ae tip gun- stig is gebleken:. Na verhoor van eenige getuigen eiedite het O. M. drie maanden voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van drie" jaar.; De politierechter wees een gelijkluidiend von- nis. Aan verdachte werd1 de bijzondere voor waarde opgelegd, dat hij gedurende twee jaar seen wedreanen mafr bez^QL T v

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 9