DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. bll Toornitbetalliig per 8 maarflen f2.—fr. per post f2.50. Bswijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters TMT Ibonnementsprljs en flaadelsdr. vJl. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Adminlstr. No. 8. Redact!* No. I* MAAA1IAG 27 JUMI Dagelijksch overzicht. Buitenland Iiuchtvaarl. BinnenSand Directear: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. COUP DE THeATRE. Daudefs miraculeaze bevr'tfding. Het openbaar gezag te grabbel gegooid. De Roepenickiade der Camelots du Roi. Het is om heel eventjes gewetenloos te arinniken. Gewetenloos Of is het niet gewetenloos, te lacnen wan- oeer in een of ander land het openbaar gezag foespottelijk wordt gemaakt, te grabbel wordt En diat is toch gebeurd thans, in Frank- r ^Men bcrinnert zich de tragi "omedie, die de arrestatie van Leon Daudet voorafging Men herinnert zich hoe hi], als redacteur van de royalistische Action Frangaise zich ver- Bchanste, zich barricadeerde. Hoe hij vervol- gens een hoogdravend manifest uitvaardigde, zegevierend uitroepend dat de regeering hem, die burners opkwam voor zijn vermoor- dien zoon, niet dtirfde arresteeren Ook zal men zich herinneren, diat de Fransche regeering, bedeeld als zij van nature is met een ruime dosis gevoel voor humor, de politicen de brandweer op expeditie zond naar Daudets redactioneele vesting, met de bedoeling hem desnoods de gebouwen uit te spuiten! Daudet waagde er geen nat pak aan, Een bepaalde er zich wijseliik toe, zijn schare aanhangers opnieuw in gezwollen bewoor- dingen toe te spreken en, met de armen napoleontisch over de borst gekruist, te ver- Jclaren, dat hij' niet wilde, dat er om zijnent- wil van Frankrijks beste zonenbloed vloeide. En hij liet zich aldus gewillig naar den martelpaal, pardon, naar de smaakvol en gezellig ingerichte Sante-gevangenis bren- gen, vergezeld door zijn boezemvriend en directeur Delest. Maar hij gaf den moed nog met op: van- uit de gevangenis zag hij zelfs nog kans een eerie opzienbarende hoofdertikeleii te schrij- ven onder het pseudoniem „Un Pere de Famille". En intusschen regende het protesten tegen zijn gevangenzetting. Zeven der beste Fran sche schrijvers benutten hun talent ten zijnen behoeve. Maurice Maeterlinck vo«goe zich bij hen en wekte de geheele literaire wereld op om zijn voorbeeld te volgen. Verscheidene preten- denten naar den Franschen trpon betuigden op hartroerende wijze hun deelneming Met als eenig gevolg, dat de regeering het gerucht liet verspreiden o comble van bit- teren spot! dat op 14 Juli, den republi- keinschen feestdag, deze royalisten bege- nadigd zouden worden. Dat was blij'kbaar te veel. Men zon op middelen en ziehier wat gebeurd is: Zaterdagmiddag werd de directeur van de Sante-gevangenis opgebeid door iemand, die voorgaf Albert Sarraut, de minister van binnenlandsche zaken te zijn. Deze mystifi- cateur zeide, dat een oogenblik tevoren de ministerraad besloten had cm zoowel Dau det, Delest, als de onlangs gearresteerde secretaris der Communistische partij Semard in vrijheid te stellen. Hij voegde erbij,,Daar v/ij elke betoo- ging willen vermijden, moet dit onverwijld geschieden. Eerst moeten Daudet en Delest op vrije voeten worden gesteld; een bewijs- stuk is overbodig, evenals Girardin een week geleden zonder schriftelijke machtiging uit de hechtenis ontslagen is. Over een half uur zult u me verslag doen." Tot zoover de telefonische boodschap. De directeur van de gevangenis wantrouwde ze, dies telefoneerde hij dadelijk weer naar het departement van binnenlandsche zaken. De minister was afweziig, maar iemand, die zich uitgaf voor den secretaris van z;'n net bevestigde de opdlracht en dekte den directeur met zijn verantwoordelijkheid. De directeur waarschuwde toen Daudet en Delest onder het diner en verzocht hun voort te maken. Een uur later stapten ze in de auto, die men voor hen gehaald had. Meer laat de regeering voorshands niet los. Zonder twijfel hebben de Camelots du Roi in deze geslaagde grap de hand gehad. Zij moeten den naatn Semard erbij genoemd hebben om de boodschap geloofwaardig te maken. Girardin is de anarchist, die als hon- gerstaker vrijgelaten werd. Parijsch schuddebuikt van bet lachen om deze miraculeuze verlossing van Daudet. En de Camelots du Roi, die inderdaad deze uiterst geslaagde koepeniekiade hebben uit- gehaald en daarmede o onuitwischbare echande! het openbaar gezag hebben te grabbel gegooid, verfcneukelen zich op de bevlagde balcons van de Action Frangaise En niemand weet waar Daudet en Delest rich bevinden En doodernstig vaardigt de regeering een instructie uit tegen den reeds geschorsten directeur der gevangenis, die nota bene, zon der bevel drie misdadigers in vrijheid rtelde Is het niet, om heel eventjes gewetenloos te prinneken??? zijn vastgeloopen, daar minister Bridgeman een beraadslaging over de linieschepen eisch- te en Gidson, de Amerikaansche afgevaardig- de, dit volstrekt weigerde. De Amerikaansche en Japansche afgevaardigden zullen nu naar hun regeeringen om instructies seinen. Mi nister Bridgemann's 6tandpunt is, dat de be- dekking van de lichte schepen van de verhou- ding der linieschepen moet afhangen. Hij zei de dat de Engelsche delegatie niet kan terug- keeren zonder in de gelegenheid te zijn ge steld, over de verhouding van de zware oor- logsschepen te spreken. Gibson moet hebben gezegd, dat de Vereenigde Staten na 1931 wellicht zelfs nog grootere schepen zouden moeten bouwen van 35000 ton. In ieder geval moet Amerika rekening houden met het be- staan van schepen als de Hood en de Rod ney, de Engelsche superdreadnoughts. Het drievoudig verband. Het aan Japan toegeschreven denkbeeld om de kwestie van een veiligheidspact te berde te brengen blijft nog op den achtergrond. Hoe wel het tegengesproken is, wat niet te ver wonderen is bij een proefbalonnetje, dat on beheerd de lucht ingezonden is, om de aan- dacht te trekken, verwacht men toch, dat het op een gegeven oogenblik ter sprake zal ko- men, indien het b.v. erom te doen was een niet voor iedereen bevredigende regeling door een stevige garantie aannemelijker te maken. DE DRIE MOGENDHEDEN CONFERENTIE. De besprekingen loopen vast. Uit Geneve wordt gemeld, dat de bespre- kiagea inzake de vlootverhoudingen geneel DUITSCHLAND. „STAHLHELM"-MANNEN OVERV ALLEN ,REICHSBANNER"-LEDEN. Een doode, acht gewonden. Zaterdagavond tegen halfelf werd bij Arensdorf een vrachtauto met leden van de „Reichsbanner", die zich naar hex „Gaufest" te Frankfort begaven, door een overmacht van „Stahlhelm"-leden aang-evallen. Een man van de „Reichsbanner" werd gedood; acht anderen werden gewond, waarvan sommi- gen levensgevaarlijk DE VESTINGWERKEN AAN DE OOSTGRENo. Naar verluidt zal de Duitsche generaal Pawel de militaire deskundigen der geallieer- den de volgende week uitnoodigen tot een be- zoek aan de vernielde vestingwerken aan de Duitsch-Poolsche grens. FRANKRIJK. DA'UDET OP VR'IJE VOETEN. Door een handigen streek lie eft men den directear van de Sante we- ten te bewegen Daudet, Detest en den communist Semard in vrijheid te stellen. Waar Leon Daudet verschijnt rijzen de coups de theatre uit den grond. In de gevan genis moest zich wel rustig houden, al bleef hij er blijkbaar hoofdartikelen voor de Action Frangaise schrijven, onderteekend Un Pere de Famille. Oip het oqgenblik is hij vrij, evenals Delest, de administrateur van zijn blad, en Semard, de secretaris van de communistische partij. De directeur van de Sante-gevan genis geschorst. De kabinetsraad is bij eengekomen en heeft besloten, den directeur van de Sante-gevange nis, die zonder bevelen te hebben ontvangen Daudet, Delest en Semard op vrije voeten had gesteld, te schorse. De directeur zal voor een disciplinairen raad worden gedaagd Er is een instructie geopend om de omstandig- heden, waaronder de drie gevangenen hun vrijheid herkregen, vast te stellen. Het mysterleuze. Het onoplosbare mysterie in het geval Daudet is hoe de camelots er in konden sla- gen de telefonische inlichtingen die de ge- vangenisdirecteur inwon hij den Kabinetschef van minister Sarraut op het ministerie, door een hunner kameraden te doen beantwoorden. De telefoonbeambte aan het ministerie van Binnen.andsche Zaken is bereid onder eede te verklaren, dat hij den directeur direct heeft verbonden met de kamer van de chef. Dit geeft de regeering een onbehagelijk gevoel. Een andere kwestie waarover de regeering zich het hoofd breekt is, wat zij moet doen met de vrijgelalenen. De „Humanite" deelt mede, dat Semard zich ter beschikking der autoriteiten stelt, indien zij dat wenschen Daudet en Delest echter zijn verdwenen. Moet de regeering hem nu opnieuw ar- resteeren of hen de vrijheid laten behouden? Er zijn juxidische experts die beweren, dat de vrijlating technisch geldig was zoodat der regeering niets anders overblijft dan weer ge- heel van voren af aan een vervolging in te stellen indien zij hen weer wil gevangen zet- ten. Dit zou dwaas zijn, maar het wordt niet minder dwaas als de regeering de drie perso- nen, die door den directeur der gevangenis zelf in vrijheid zijn gesteld uitgenoodigd om hun cellen weer te gaan bewonen. Het aller dwaast zou zijn om de drie, nu zij eenmaal op deze verrassende wijze de vrijheid hebben ge- kregen gratie te schenken. Het mysterie-Daudet wordt minder ge- heimzinnig maar meer verontrustend voor at regeering als men de mededeeling van een der redacteuren van de „Action Frangaise" gelooven mag, die met onverholen trots be- weerde dat de man, die den directeur van de gevangenis te woord heeft gestaan, toen deze het ministerie van Binnenlandsche Zaken op- belde, inderdaad een ambtenaar van het mi- nisterie is, die dus in het complot betrokken was. Deze veronderstel-Iing, dat er ontrouwe ambtenaren in het ministerie van Sarraut zouden zijn, wordt gesteund door enkele an- dere incidenten. Niet lang geleden ni. kon de „Humanite" een vertrouwelijke circulaire publiceeren, door minister Sarraut tot de politieprefecten gericht betreffende de actle der communisten, alvorens deze circulaire bet ministerie verlaten had, terwijf eenigen tijd later afschriften van brieven, door onbeken- den in de Kamer verspreid zijn en de origi- neelen nog op het ministerie berustten. Op de royalistische vergadering te Perpig- nan is Daudet niet verschenen. MOSKOU STEUNT DE FRANSCHE COMMUNISTEN. De Parijscfie politie beschikt over bewijzen. Volgens de ..Echo de Paris" heeft de Pa- rijsche politie bewijzen in handen gekregen, dat de Fransche communistische partij steun- gelden ontvangt uit Moskou. Deze gelden stelden de communistische partij in staat bij de tusschentijdsche verkiezingen in het de partement van de Aube met zooveel propa- gandisten voor den dag te komen en op zulke overwelidigende wijze gelden uit te geven, dat geen der andere partijen daartegen kon concurreeren, en de communistische candi- daat bijna gekozen werd. DE POLITIEKE TOESTAND. Het a.s. debat over de kieswet- hervorming. Socialisten en radicalen hebben hun plan doorgezet, om een groot debat te doen hou den over de buitenlandsche en over de finan- cieele politiek. Daar echter besloten is, met 1 Juli het debat te openen over de kieswether- vorming en de kartelpartijen tot elken prijs het arrondissementskiesstelsel met twee stem- busgangen wil verwezenlijken is het voor Poincare niet moeilijk geweest, de behande- ling der interpellates te doen uitstellen tot na het afdoen der kieswethervorming. Trouwens, waar ook Briand wel eerst wat rust zal gaan nemen, was het moeilijk, een onmiddellijk debat te vragen. Het is echter onwaarschijnlijk dat de kamer die voor 14 Juli uiteengaat en een overladen program heeft at te werken, nog den tijd zal vinden voor een schat over den financieelen toestand of over de buitenlandsche politiek, waar het er niet naar uitziet, dat de kieswet hervorming van een leien dakje zal gaan. Toch is over het Ut van het arrondisse- mentsstelsel thans geen twijfel meer mogelijk. De socialisten en radicalen zullen de par- tijdiscipline in werking stellen en dank zij hun numerieke meerderheid dat stelsel er door weten te halen. Te meer daar zij zeker zijn van de medewer- king van de regeering, die wel niet de kwes tie van vertrouwen zal stellen doch op twee of drie leden na voorstander is van het arron- dissementsstelsel. met ENGELAND. EEN MANIFEST VAN DE VALERA. Fianna Fait blijft den eed wei- geren. De Valera en de andere 44 leden van de re- publikeinsche partij, wien Vrijdag de toegang tot de vergaderzaal van den nieuwen Land- dag van den Ierschen Vrijstaat is geweigerd, omdat zij weigerden den eed van trouw af te leggen, hebben het volgende manifest ver spreid: „De ondergeteekende afgevaardigden, ten onrechte belet hun zetels in te nemen als volksvertegenwoordigers wegens hun weige- ring om een eed van trouw af te leggen aan een vreemden koning, herhalen met den mees- ten nadruk hun verkiezingsbelofte, dat zij onder geen omstandigheden een dergelijken eed zullen afleggen." Alle republikeinsche leden hebben, naar de Daily Express meldt, deze verklaring getee- kend. LABOUR EN BOLSJEWISME. Fen breuk aanstaande? De motie, die het bestuur van de arbeiders- partij en de algemeene raad van het vakver- eenigingscongres in een gecombineerde ver- gadering hebben aangenomen, en waarbij de Russische terechtstellingen worden afge- keurd, zal waarschijnlijk leiden tot een defini- t'ieve en openlijke breuk tusschen deze licha- men en de Russische vakvereenigingsleiders. Deze motie is toe te juichen als een bewijs, dat de arbeiderspartij en meer nog de Engel sche vakvereenigingen niet door dik en dun de Russische politiek in Engeland steunen en zich losmaken van wat de Star noemt: de bolsjewisatie der Engelsche arbeiderspartij RUSLAND. HET ROODE KRUIS PROTESTEERT TEGEN DE RUSSISCHE TERECHTSTELLINGEN. Het internationale Roode Kruiscomite te Geneve heeft een beroep tot de sovjetregee- ring gericht om op te houden met repressail- lemaatregelen. Daarin wordt yerklaard, dat het internationale Roode Kruiscomite met diepe ontroering heeft kennis genomen van het nieuws uit Rusland betreffende de execu- tie van summere doodvonnissen. Op grond van de beslissingen van de internationale Roode Kruisconferentie, die repressaillemaat- regelen veroordeelen en den gevangenen en gijzelaars een behoorlijke bescherming willen verzekeren, doet het internationale Roode Kruiscomite een beroep op de zedelijke ver antwoordelijkheid van de sovjet-autoriteiten voor de menschheid en verzoekt hen met aan- 1 drang af te zien van maatregelen en die in strijd zijn met de rechtvaardigheid en het gezond verstandi DE STRIJD TEGEN DE OPPOSITIE. Trotski en Zinowjef uit het Centraal Comite. De lang verwachte slag tegen de leiders der oppositie in de communistische partij, welke door talrijke protestresoluties der par tij-organisaties, arbeiderscommissies, enz. was voorbereid, is gevallen. Het presidium van de controle-commissie der partij besloot aan het plenum van 't presidium en aan het plenum van het executief comite, dat waar schijnlijk midden Juli ter voorbereiding van bet eerstvolgende partijcongres zal bijeen- komen, de afsluiting van Zinowjef en Trotski uit het centrale comite der partij voor te stel len. Aan de goed'keuring van het plenum valt natuurlijk niet te twijfelen;_ zij heeft dan ook slechts formeele beteekenis. NIEUWE EXECUTIES IN RUSLAND. Volgens uit Moskou ontvangen bladen, zijn op last van de buitengewone rechtbank tien personen te Kief uoocigeschoten, terwijl negentien personen tot langdurige gevange- nisstrafien zijn veroordeeld. De veroordeelden maakten deel uit van ten organisatie voor het bemoeilijken van de actie der Sovjet regeering, het dooden van communisten en hec desorganiseeren van het Sovjet-bestuur. Drie ambtenaren van de Cooperaties zou den te Krasnojarsk zijn doodgeschoten, om dat zij aan particulieren goederen hadden verkocht en omdat zij door den staat gegeven orders niet hadden uitgevoerd, waardoor zij den staat voor millioenen roebels schade hebben berokkend. Volgens een Tass-bericht uit Moskou hebben er echter geen nieuwe executies plaats gehaa. DE STRIJD 1EGEN DE OPPOSITIE De „Prawda" pubiiceert opnieuw een fel artikel aan het adres van de oppositie. Het blad constateert, dat de oppositieleiders hun belofte, geen fractie-strijd te voeren, bij her-- haling hebben geschonden. De meerderheid in de partij meent daartegen ten krachtigste te moeten optreden en van deze meening zijn de onlangs tegen Trotski, Zinowjef e. a. ge nomen maatregelen het uitvloeisel. Aan deze mededeeling knoopt het blad de waarschu- wing vast, dat ook in de verdere toekomst alles zal worden gedaan om de verderfelijke actie der oppositie te onderdrukken. EEN OVERLOOPER. Een van de kopstukken der Georgische mensjewistische beweging, het gewezen Dot- ma-li"d G. S. Kocznetsof, is dezer dagen naar het bolsjewistisch kamp overgeloopcn. Op het voetspoor van verschillende voorgangers- bekeeriingen doet hij in de sowjet-pers mede deeling van de motieven, die hem tot dezen overgang hebben geleid. Zij komen natuurlijk hierop neer, dat hem op den duur gebleken is, dat de mensjewistische partij niet de be- langen van 't proletariaat dient, maar inte- gendeel der kapitalistiscbe klasse en als zoo- danig rechtstreeks tegen het belang van het proletariaat handelt. OPSTAND IN EEN GEVANGENIS. In het stadje Pentsjifa in Mansjoerije is, volgens een bericht uit Moskou, een opstand in de gevangenis uitgebroken. De wacht werd overvallen en ontwapend, waarna een 25-tal gevangenen de vrijheid wisien te verkrijgen. Zestien hunner zijn inmiddels reeds weer gevat. ALBANIe. DT REGELING VAN HET SERVISCH-ALBANEESCH GESCHIL De Albaneesche regeering heeft aan de ge- zanten van Frankrijk, Engeland, Italie en Duitschland laten weten, dat zij instemt met haar gedane voorstel tot vreedzame regeling van het Albaneosch-Servisch incident. BELGIe. EEN STAKING VAN FOORKRAMERS. Te Antwerpen en ook in de Brussdsehe voorstad Sint-Gillis is een vrij origineele sta king, n.l. van de foorkramers, uitgebroken. De draaimolens draaien niet meer, de kramen, waar wafelen en appelbollen worden gebak- ken, blijven gesloten en het kijklustige pu- bliek krijgt niets van de vele wonderen, die de circustenten bevatten, te zien. Dit alles als protest tegen de belastingen op de openbaxe vermakeijlkheden, die, naar het oordeel der foorkramers, overdreven zijn en het over- grootste deel van hun winsten opslorpen. Ook de groote Brusselsche kermis, die 13 Juli moet opengaan, wat, steeds in de hoofd- stad een gebeurtenis van belang is, loopt ge- vaar, dit jaar niet te wordien gehouden, ten gevolge juist van deze staking. POLEN. STORM IN POLEN. In de Poolsche provincie Kraukau'heeft een zware storm gewoed, die veel schade heeft veroorzaakt. DE FAMILIE VAN KOWERDA. In behoeftige omstandigheden. De Roel verneemt uit Wilna, dat de aldaar woonachtige familie van Boris Kowerda, den moordenaar van Woikof, in zeer inoeilijke materieele omstandigheden verfeeert. Kower- da's zuster, Irina Kowerda is thans benoemd in de functie van corrector en expeditie-chef bij het blad „Bleloroesskoje Slowo", welke haar broeder tot voor kort vervulde. Het is haar echter onmogelijk met haar verdiensten als zoodanig het gezin behoorlijk te onder. houden. Het gezin ontvangt echter steun uit bevriende kringen te Minsk, terwijl ook van geestverwanten uit het buitenland financieele steun ontvangen is. DE VLUCHT NAAR INDIe. De Fokker VII is Zondag, volgens een bij de K.L.M. ontvangen telegram, te Rangoon aangekomem. De vliegers hadden op hun re is van Calcutta daarheen veel last van de zware moesson-iegens. Heden zullen zij naar Bang1- kok vertrek'ken. VLIEGONGELUK. - 2 DOODEN. Reuer melde Zaterdag uit Quetta (Br. Indie) d.d.: Een militair vliegtuig is heden te pletter gevallen, terwijl het aan een spiegelgevecht deelnam boven een kamp nabij Chaman Ba luchistan. De twee inzittenden werden gedood. In een conferentie, die op het departement van binnenlandsche zaken te Warschau plaats vond, werd medegedeeld, dat enkele dagen geleden in het district Nowogrotos door een windnoos 843 gebouwen werden verwoest Tal van menschen werden gedood of gewond. Over een oppervlakte van 10.000 hectaren is he winterkoren geheel verloren gegaan. Heele bosschen werden ontworteld. In het dorp Stolpce werd een knaiap door den wind opgenomen en 250 Meter verder neergesmakt. Hij was op slag dood. De schade wordt op 5 millioen zloty geschat. De regeering heeft 400.000 zloty uitgetrokken voor de slacbtoffers vac den ramp- HOE DE KON1NKLIJKE RADIO-REDE IN &URLNAME GEHOORD WERD. Ook in Suriname blijken de radio-reden van koningin en prinses minder goed te zijn opgevangen. „De west" schrijft ter zake: De ruime audientiezaal ten gouvernements- huize was vol belangstellenden om de radio- telephonische toespraken van de Koningin en prinses Juliana aan te hooren. De verwaehting was hoog gespanoen, maar ook nu bevestigde zich het spreek- woord: alle begin is moeilijk Van de niuziek werd zoo goed als niets verstaan. En toen daarna de koningin het woord nam, verstond men slechts sporadisch klanken, zonder sa- menhang. De stem klonk kracbtig door en was wel te herkennen, maar meestal niet ver- staanbaar. Toen de prinses begon te spreken, ging het iets beter. Haar heldere meisjesstem was soms vrij goed te verstaan, doch ook haar toespraak ging voor het meerendeel der be- zoekers verloren. Dank zij mej. G. C. Scheltema_, secretares- se van den directeur der Surin. Bauxite Maatschappij, geiukte het om enkele volzin- nen van de rede van prinses Juliana steno- graphisch vast te leggen. Daar niet alles te verstaan was, bevatte het stenograoi natuur lijk verscheidene gapingen. HET COMMUNISTISCH COMPLOT. Men meldt uit Leiden aan „Het Volk": Het vermoeden, dat de justitie beslag hai gelegd op de per post gezonden corresponden- tie voor de Indonesische studenten te Leiden, aangezien zij reeds sedert meer dan een weelc geen brieven e.d. ontvingen, is juist gebleken Dezer dagen is, naar men ons mededeelde, een deel der correspondentie aan hen toege- zonden. De brieven waren geopend en van een speciaal stempel voorzien, ten bewijze, dat zij op rechterlijk bevel geopend zijn. Ook een huiszoeking te Delft. De commissaris van politie te Delft heeft dezer dagen huiszoeking verricht bij een In- disch student, die aan de Technische Hooge- school studeert, Deze huiszoeking geschiedde in opdracht van den officier van justitie te Gravenhage. Deze huiszoeking vond haar aanleiding in het feit, dat enkele dagen voor- dat de huiszoekingen in Leiden en Den Haag plaats hadden, een koffer bij den student te Delft bezorgd werd. Bij onderzoek bleek, dat die kofer niets bijzonders bevatte; wel zijn eenige brieven, in een Oostersche taal gesteld, in beslag genomen. j.; DE BIOSCOOPWET. De staatscommissie voor het bioscobp vraagstuk, die de Bioscoopwet onfwierp, heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw advies uitgebracht over de uitvoe- ringsmaatregelen, door die wet gevorderd, Aan de hand van dit advies zijn ontwerp- maatregelen samengesteld, die het departe ment reeds hebben verlaten. Het zou, naar; verluidt, in de bedoeling liggen, de Bioscoop wet op 1 Jan. 1928 in werking te doen treden- DE PASPOORTEN GOEDICOOPER MET INGANG VAN 1 JULI. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis, dat met ingang van 1 Ju4l a.s. de kosten der buitenlandsche paspoorteC van rijkswege zijn verlaagd tot f I en dat ook voor de verlenging van de buitenlandsche paspoorten met ingang van dien datia® slechts 1 van rijkswege zal worden geheven. Bovendien zullen de buitenlandsche pas* poorten van rijkswege zijn verlaagd tot fift en dat ook voor de verlenging van de butteo* landsche paspoorten met ingang van dien da< turn slechte 1 van rijkswege zal worden go* heven. Bovendien zullen de buitenlandBchs pafr poorten voor den duur van hvee jaren worden afgegeven en voor gelijken termfn t#QW worden verleogd-

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1