Bifinenfland f. Gebrek aan eetlust xnoeten aftreden en nog niet zijn herbenoemd. Wij kunnen ons met het voorstel der corn- missie vereenigen en stellen Uwe Vc*""5 ring mitsdien voor, in te trekken het besluit van 22 Mei 1924, Nr. 3, v.ior ..c.o- veel betreft de aanvulling der commissie van advies voor den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemidde- ling met twee leden en twee plaatsvervangen- de leden, vertegenwoordigende onderschei- denlijk den Alkmaarschen Neutralen Bestuur- dersbond en de afd. Alkmaar van den Ned. Bond van Boekdrukkerijen. Neemt Uwe Vergadering dit 'v.rr.-icl dan vervalt de aanbeveling, gem e in bijlage Nr. 56. aan, oncier VERKOOP VAN GROND A DE JULIANA VAN STOLBERv i.'.A AN. B. en W. schrijven in bijlage No. 71 Van den heer H. Vos, timrnc- n. alhier, dntvingen wij een verzoek om v.. r :n of zijn lastgevers te verkoopen een r;.'.bouwter- "irein aan de Juliana van StcP x.'aaa, ter grootte van ongeveer 434 M2., voor den prijs van f 12.per M2. Het gevraagde terrein is op de .bij de stukken gevoegde tee- Bcening in roode kleur aangegeven. Noch de Commissie van bijstand voor het Grondbedrijf, noch wij, hebben tegen dezen verkoop bezwaar, weshalve wiji U in overwe- ging geven te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar; Gezien een verzoekschrift van H. Vos, tim- merman, alhier, om aan hem of zijn lastge vers te verkoopen een perceel bouwterrein aan de Juliana van Stolberglaan, deel uit- tnakende van het kadastrale perceel Sectie F Mt. 2621, met een frontbreedte van ongeveer 14 M. en eene diepte van ongeveer 31 M., ter grootte van ongeveer 434 M2., zooals dit op de bij dit besluit behoorende teekening in roode kleur is aangegeven, voor den prijs van 12.per M2.; Oelet op de artt. 137 en 194c der gemeen- tewet, zoomede op het voorstel van Burge- imeester en Wethouders, opgenomen in bijlage Nr. 71 tot's Raads handelingen; B esluit aan H. Vos, voornoemd of zijn lastgevers te verkoopen het bovenomschreven perceel bouwtterrein, groot ongeveer 434 M2., voor den prijs van 12.per M2., onder nader Aangegeven voorwaarden. i BOND VAN VRACHTRIJDERS ,,RECHT EN PLIGHT". Men1 schrijft ons: Zondagmiddag hield bovengenoemde bond Voor Alkmaar en otnstreken een algemeene vergadering in het lokaal van den heer Breed, Paardenmarkt. Deze vergadering xwas be- zocht, met het bestuur door 27 leden en den adviseur den heer A. Kok. De voorzitter, de heer H. Metselaar open- de de vergadering en heette de aanwezigen hartelijk welkom en in het bijzonder de pers. 'De secretaris, de heer J. J. Kroon, las daarop de notulen welke behalve een kleine opmerking, werden goedgekeurd. Hierna las de secretaris het jaarverslag. In dit verslag werd voldoening uitgesproken over het afgeloopen jaar. De leden werden opgewekt tot trouw verga- deringbezoek, verschillende werkzaamheden werden gememoreerd, o.a. ongelukken welke de leden gehad hebben en welke door den bond vergoed zijn. Onder dankzegging van den voorzitter werd het verslag vastgesteld Hiema kwam aan de orde het jaarverslag van den penningmeester, den heer L. Slot. De ontvangsten en uitgaven sluiten met een sal- do van 873.97. Het bezit der vereeniging be- draagt 452.06. De penningmeester zegt vervolgens, dat niettegenstaando grootere uitgaven dan vorig jaar, de bond vooruit is gegaan. Niettegen- staande meerdere donateurs. en begunstigers zijn bijgekomen is dit getal achteruit gegaan en spr. spoorde de leden aan, nieuwe aan te werven. De commissie van onderzoek van de reke- ning adviseerde tot goedkeuring, waartoe be sloten werd. Aan de orde lcwamen nu de ingekomen klachten van de Alkmaarsche winkeliers. De voorzitter zegt, naar aanleiding van deze klachten dat dit niet prettig is voor het be stuur en stelde voor een zwarte lijst aan te leggen. Gevraagd werd, welke klachten dit zijn. De adviseur zeide, naar aanleiding hier- van, dat hoofdzakelijk bedoeld werd het niet op tijd afdragen van remboursementen en het niet op tijd afhalen van pakjes enz. De win keliers wilden daarom een zwarte lijst aanleg- gen. Het is te hopen dat geen der leden op deze lijst komt en daar kunnen de leden zelf voor zorgen, dat is reclame voor den bond. De secretaris van de R. K. Middenstands- vereeniging de Hanze, de heer Goes, vroeg van wien dit uitging. De voorzitter zeide dat dit vermoedelijk uit ging van eenige losstaande winkeliers. Op de vraag van den vorigen spreker zeide de voorzitter, dat het de bedoeling was dat deze zwarte lijst ingericht zal worden door de middenstandsvereeniging. Ondertusschen heeft de commissie van on derzoek haar werk beeindigd. Naar aanlei ding hlervan zeide de penningmeester, dat hij hii het innen der contri'butie veel moet hooren Bij den een dit, bij den ander dat, voorname lijk dat zoo lang gewacht moet worden op het tei-ugfcffengen van op zicht gezonden goede- ren, van afdingen van remboursementen enz. Spr. stelde toen voor een zwarte lijst aan te leggen. A1 deze grieven zijn nadeelig voor den den bond en alle nadeelige zaken voor den bond moeten de wereld uit. Een der aanwezigen, de heer Endel, merkte op, dat de vrachtrijders een miet geringe bij- drajje feveren aan de welvaart van de stad. Hdl gaat moeilijk een zwarte lijst aan te k.vfgen, want door het aanleggen van een wprdt menigeen in zijn brood sferk benadeeicr. B!] net Innen van rembourse menten moet direct afbetaald worden, want de goederen worden a eontant afgeleverd en de winkelier denkt direct zijn geld te ontvangen Maar menigmaal gebeurt het, dat de vracht rijders meerdere malen moeten nagereden worden om het geld binnen te krijgen. Spr. zou het veel beter vinden wanneer het bestuur het daarheen lean leiden, dat de bondsleden geregeld het geld brengen binnen zeer korten termijn. Dan zouden de bondsle- den-vrachtrijders te verkiezen zijn boven de anderen. Het is niets erg, dat voor het thuis brengen van het geld iets gerekend wordt. De voorzitter en den penningmeester zei- den, dat bondsleden goed moeten zijn, maar alien weten waar het om gaat, maar steeds blijven enkelen treuzelen met het afdragen. De adviseur zeide, dat hij meende gemerkt te hebben, dat beide sprekers niet voor het aanleggen van een zwarte lijst waren, maar de penningmeester hoorde de klachten eerst bij het innen der contribute van de donateurs. Spr. zou meenen, dat het dan toch noodig zou zijn dat toch voeling moet komen tus- scheu d-e v,nxeliers en het bestuur van den bond om deze kwestie uit de wereld te krijgen De secretaris van de Hanze stelde voor een conference van het bestuur van dezen bond met de beide middenstandsvereenigingen te houden. 't Moet er in de eerste plaats uit, dat er le den van den bond zijn die hun p'icht niet kennen. De heer Endel zeide, dat het ook wel eens een enlcele maal voorlcwam, dat met een vraehtrijder goederen waren meegegeven on der remboursemenf, terwijl na eenigen tijd dezen vraehtrijder verdween. Spr. zou willen dat de winkeliers door het bestuur voor zoo iemand gewaarschuwd werden. Besloten werd ten slotte dat de drie bestu- ren zullen confereeren aver de middelen, wel ke aangewend kunnen worden om dit euvel uit de wereld te helpen. De heer Goes verliet hier met de heeren middenstanders de vergadering, na het be stuur veel succes te hebben toegewenscht met de voorgestelde plannen. Hierna kwam aan de orde punt 5 der agen da: aanwerving van donateurs en begunsti gers, De voorzitter zeide dat het bestuur voor- stelde een premie te stellen op het aanwerven van donateurs. Dit werd met algemeene stem- men aangenomen. Hierna kwam punt 6: voorstel van den heer v. d. Molen en van den beer J. Balcker inzake de wegenbelasting. De heer v. d. Molen stelde voor, voor elke zending een cent te heffen voor wegenbelas ting. De heer Bakker zou met een request naar den minister willen gaan. Een der leden, de hefe-r Beentjes, stelde daar- na voor, op elke ledige kist 5 cent te heffen. Opgemerkt werd, dat dit niet ging, op het factuur staat, dat het ledige goed franco thuis bezorgd moet worden. Verder dat het heffen van 1 cent erg meevalt. De voorzitter wilde bij hoofdelijke stem ming over het voorstel van den' heer v. d. Mo len uitspraak laten doen. De adviseur zeide, dat wat betreft het voor stel van den heer Beentjes het bestuur toch eerdaags met de andere besturen te zamen zou komen om dit te bespreken. Zeven leden verklaarcfen zich tegen't voor stel van den heer v. d. Molen. Het voorstel van den heer Bakker om- een request aan de regeering te zenden om restitu- tie voor de vraohtrijderse werd hierna bespre ken. Een der leden zeide, dat het te probeerai was. Ook zou deze spr. met de winkeliers wil len spreken. De adviseur merkte op dat, nu voor het eerst de pers op deze vergadering aanwezig was, het bekend werd wat hier besloten wordt, n.l., dat met 1 Juli a.s. ingevoerd wordt, dat per adres 1 cent werd- geheven als tegemoet- koming in de wegenbelasting. Met algemeene stemmen werd dif besluit ten slotte aangenomen. Aan de orde kwam vervolgens de herzie- ning der salarissen. De voorzitter zeide, dat de bond zich al meer en meer uitbreidde en dat de secretaris en de penningmeester hoe langer hoe meer werk kregen. De heeren hebben iedfer 26 sa- laris en de voorzitter stelde voor per stem ming te faten uitmaken hoe hoog het salaris te maken. De adviseur waarschuwde, de salarissen niet al te hoog op te voeren, want dan zou de betrekking een te begeerig baanije worden en zou er jacht op gemaalct worden. Besloten werd het salaris van ieder der functionnarissen te verhoogen met 10. Rondvraag: De heer Waal merkte hierbij op, dat het vaak voorkomt dat een bestelling, door den vrachtrijders gedaan, door de firma per eigen wagen wordt uitgevoerd. De voorzitter stelde voor dat in dergelij'ke gevallen de winkelier waarborgt, dat de vraehtrijder zijn geld krijgt, of dat de winke lier, wanneer-hij prijs stelt op zijn eigen vraehtrijder, de zending weigert. Dit punt gaf nog al een drukke bespreking. De heer Tuinman merkte op nooit een lijst te hebben gezien van donateurs en begunsti gers. Dit is lastig, want er wordt nog al eens door deze heeren gevraagd om begunstiging. Op de vraag hoeveel een donateur betaalde werd geantwoord 2.50 per jaar, terwijl van de eerste inning 50 cts. betaald wordt aan den aan'brenger. De heer Street merkte op, dat hij met 1 cent heffing per adres niet toekon voor de wegen belasting. Opgemerkt werd, dat het als een tegemoet- koming beschouwd moest worden. De adviseur merkte op, dat 1 cent door elk lid moet gen omen worderthij mag echtsr meer nemen... Hierna werd de lijst van de donateurs voorgelezen. Op de desbetreffende vraag zei de de penningmeester, dat begunstigers 1.50 betalen. Ten slotte dankte de adviseur de pers voor de aanwezigheid. Spr. gaf daarna een toeliehting van het uit- staan van de totstandkoming der leening, welke indertijd gedaan werd om een tekori, ontstaan door het huren van een stalling voor de paarden, welke niet meer noodig was. Door onderlinge samenwerking is het te- kort gedekt en nu is de bond in staat door de contribujae en de inkomende gelden van dona teurs en begunstigers, telkens een bepaald aantal loten uit te loten. Daar dit echter buiten de vereeniging staai, gebeurt deze uitloting na de vergadering. De voorzitter sprak vervolgens zijn dank uit aan de aanwezigen voor hun tegenwoor- digheid, er zijn voldoening over uitsprekende, dat op deze vergadering weder zqo'n aange- namen toon heerschte. Hierna sluiting. Bij de uitloting werden uitgeloot de num- mers 10i28 en 21. Hierna had de verloting plaats van een 5- tal fraaie prijzen onder de leden. E>eze prijzen zijn aanjgekocht uit dp boetegelden van hen, die niet ter vergadering aanwezig zijn. Een aansporing dus om ter vergadering te komen JHR. 1R. J. A. VAN KRETSCHMAR VAN VEEN. Jhr. 'jr. J. A. van Kretschmar van Veen, voorzitter van den raad van commissarissen der Nederlandsche Spoorwegen, heeft we- gens gevorderden leeftijd den wensch te ken nen gegeven om zijn lidmaatschap van den raad neer te leggen en is ter gelegenheid van de Zaterdag gehouden algemeene vergade ring als zoodanig afgetreden. Jhr. Van Kretschmar mag terugzien op een lange en eervolle loopbaan bij het spoorwegwezen. De heer Van Kretschmair mag, meent het Hbl., op grand van zijn arbeid in Transvaal, Nederland en Ned -Indie genoemd worden een spoorwegman in groot-Nederlandschen stijl. In een hartelijke toespraak herinnerd'e de ondervoorzitter, die namens de leden van den raad, de d'irectie en den secretaris der maatschappijen den aftredende -een aanden- ken aanbood, aan diens loopbaan in dienst der spoorwegen. Jhr. Van Kretschmar iegde in zijn woord van dank en afscheid getuigenis af van zijn blijvende belangstelling voor den goeden gang van het Nederlandsche spoorweg- bedlrijf. BRANDSTOFFEN ONDER DE WAREN-WET? De Bond van Nederlandsche Detailhande- laren in Brandstoffen pleit in de laatste jaren krachtig voor het koopen van huisbrand op analyse en heeft daartoe o.m. het vorig jaar een door den heer G. de Clercq samengesteld bo-ekje uitgeg-even over kolenanalyses om en de handelaren, maar ook de verbruikers van voorlichting te dienen ten opzichte van de kwaliteiten der brandistoffen. (Terloops zij er op gewezen, dat de Industrie er reeds lang toe is overgegaan om de kolen op analyse te koopen. De electrische centrales b.v., die zeer grcote kolenverbruikers zijn, waardeeren de kolen op ongeveer dezelide wijze, als de brandstoffenhandel dit zou wenschen te doen, n.l. ten opzichte van soort en kwaliteit). Nn kunnen volgens artikel 14 van de Warenwet bij algemeenen maatregel van be stuur aanduidiingen vastgesteld worden, welke-in den handel voor waren -en andere artikelen, die voor d'en handel bestemd zijn. moeten worden gebezigd, indien die waren of artikelen zijn van een in dien algemeenen rnaatrdgel aangegeven aard of samenstelling. In zoodanigen maatregel van bestuur kun nen voorschriften worden gegeven omtrent het aanbrengen dezer aanduidingen op de waren zelf of op de verpakking. Ten slotte bepaalt de Warenwet nog, dat de aanduidin gen in verband met den aard of de samen stelling van waren en andere artikelen a-lleen kunnen worden vastgesteld in het belang van de eerlijkheid1 in den handel. In de kringen van den handel in brand stoffen is thans de mogelijkheid onder het oog gezien, dat te eeniger tijd de huisbrand onder de Warenwet zou kunnen worden ge- bracht, en om, wanneer de regeering hiertoe zou overgaan, tijdiig van voorlichting te kun nen dienen, heeft een commissie uit den Bond van Brand'stoffenhande 1 aren getracht de wenschen van den detailhandel vast te leggen in een ontwerp-huisbrandbesluit. De in de volgende maand te houden ver gadering van den bond zal nu hebben te be- slissen over dit ontwerp NED. MIJ. V. NIJVERHEID EN HANDEL. In de Zaterdagmorgen heropende vergade ring stelde de voorzitter, dr. F. E. Posthuma, voor om als raadgevend lid van het hoofdbe- stuur, toegevoegd aan het dagelijksch be stuur, te benoemen den heer G. S. de Clercq. De vergadering stemde door applaus hierme- de in. Ingekomen was een bedank-schrijven van de koningin op het Vrijdag verzonden tele gram. Aan de orde was hierna de bespreking van de rapporten der departementen, in zake be- lemmeringen, door handel en nijverheid on- dervonden. De voorzitter wenschte hierbij een toelieh ting te geven. Als we, zei spr., van verschillende onzer departementen klachten hooren over: lo. de kosten der sociale verzekeringen2o. de las- ten die het gevolg zijn van de sociale wetge- ving; 3o. te hooge belastingen; 4o. te hooge tarieven voor electrische kracht; 5o. te hooge posttarieven6o. de hooge loonen, in over- heidsdienst betaald; 7o. gemis aan weten- schappelijke of deskundige voorlichting, dan zijn dat even zooveel productie-belemmerin- gen, waarin slechts door d? gemeenschap kan worden voorzien. Men kan niet tegelijkertijd aan de Industrie den eisch stellen: produceer meer, want slechts bij verhoogde productie wordt de prijs van het product lager, en tegelijkertijd aan de industrie allerlei belemmeringen in den weg leggen, waardoor de vergrooting der produc tie niet mogelijk wordt. V^illen we inderdaad op prijsverlaging van het product aansturen, waardoor dus ieder zijn thans bestaande behoeften met geringer geldelijke opofferingen kan bevredigen, dan moeten wij beginnen bij het productieproces alle onnoodige belemmeringen te verwijderen en de overige lasten zoo klein mogelijk te maken. Niemand zal de wenschelijkheid van wat we meestal sociale verzekeringen noemen en wat in de meeste gevallen arbeiders-verzeke ringen zijn, meer bestrijden, doch het is de eisch van noodzakelijkheid de kosten voor de ze verzekeringen voor industrie en handel zoo klein mogelijk te houden. Niet door op de uitkeeringen te beknibbelen, doch door het verkrijgen van die uitkeeringen niet onnoodig met kosten fe verzwaren. Zelf doen zal dezen het geneesmiddel moeten zijn! nn! Niemand zal het nut der sociale wetgeving meer bestrijden, doch het is voor onze in dustrie en handel een groot gevaar als de uit die wetgeving voortvloeiende lasten in Ne derland in alle zwaarten worden opgelegd, terwijl wij ze hoe langer hoe kleiner zien worden naar mate men de modeme fabriek dier wetgeving, te Geneve gevestigd, meer en meer nadert. Niemand zal ontkennen dat de overheid voor haar huishoudingen in gemeente, pro- vincie en Rijk geld noodig heeft, doch het is in directen zin verzwaring van de productie- kosten als te hooge belastingen geheven wor den en het grenst aan een pogen om de pro ductie opzettelijk te schaden als bij een be- lasting geen rekening wordt gehouden met de uitkomsten van een bedrijf. Ik denk zei spr. aan de zakelijke be- drijfsbelasting en ten deele aan de forensen- belasting. Het is ontoelaatbaar om door te zware belastingen aan een van ouds vader- landsche industrie als die der goud- en zil- verwerken de concurrence met de onedele metalen-industrie te verzwaren en beslist ge- vaarlijk wordt de heffing van te hooge ac- cijnzen, wanneer deze ondeugden als smokke- len en clandestien fabriceeren gaat bevord> ren. Niemand zal ontkennen, dat doer't -ct sche centrales het gebruik van i -.i e kracht mogelijk geworden is in -v iiveu waar dit vroeger niet het geval w; doch ieder zal moeten betreuren als ;iiet door „doelmatige" overheidsbemoeiing mogelijk gemaakt wordt, dat iedere industrie met'voile vertrouwen de electrische energie, die zij be- hoeft, zal kunnen koopen. Niemand zal ontkennen, dat het postbedrijf een behoorlijke vergoeding voor zijn diensten moet hebben, doch ook hier moet de kerk in het dorp blijven. Niemand zal betwisten dat een dienaar der overheid een menschwaardig bestaan toe- komt, doch de bezoldiging dezer 'personen wordt een gevaar voor de productie van het land, als ze zoo hoog is, dat zij in wanver- houding is met de loonen in het particulier bedrijf. Niemand kan de nuttigheid van weten- schappelijke en deskundige voorlichting ont kennen eh daar waar industrie en handel hfervoor dus niet kunnen zorgen, zal de overheid helpend dienen op te treden. Alle tot nu toe genoemde belemmeringen gelden voor alle bedrijven in Nederland. Spr. wenschte voorts nog een enkel woord te wijden aan een bepaald deel van Neder land. Het valt namelijk moeilijk te ontkennen dat een zeker gedeelte van ons land geografisch bij ons behoort, doch economisch een eenheid vormt met bepaalde gedeelten onzer buursta- ten. Zoowel uit dat gedeelte van Nederland, als uit het overige is door schoone demon- straties in woord en beeld aangetoond, dat men bij elkander wenscht te blijven. Van woorden alleen kan men echter niet leven en evenmin van teekeningen e. d. kunstproduc- ten. Wil men een met elkander blijven, dan zal men dat economisch mogelijk moeten ma ken en nu scheer. het spr. toe, dat de daartoe bevoegde machten over middelen beschikken, die het overige deel van Neder'and zeker niet behoeven te schaden en aan dat deel weinig opofferingen vragen om het in werkelijkheid voor dat gedeelte van ons land mogelijk te maken om met ons alien een en oriverdeeld Nederland te vormen. Ten slotte bracht spr. aan de Nederland sche Kamer van Koophandel in Duitschland een woord van liartelijken dank voor haar bij dit punt gegeven raad en voorlichting. Mr. P. L. Steenberghe (donateur) merkte op, dat de reciprociteit, waarvan in het depar- tementale rapport van Maastricht sprake was, niet hetzelfde is als protectie. Spr. zal gaarne zien, dat het hoofdbestuur dit vraag- stuk nog eens bezag. Verder bestreed spr. met klem de meermalen vernomen bewering, dat de Nederlandsche industrie niet zeer goed geoutilleerd is. De heer W. O. A. Koster (Geldermalsen) protesteerde ertegen dat bij regeerings- of andere financieele transacties met het buiten- land door banken b.v. de Nederlandsche in dustrie vergeten wordt. Ook de ambtenaren vergeten helaas nog veel te vaak wat de Ne derlandsche industrie kan doen. Spr. wees op de Koninginnebrug te Rotterdam.' De heer Schoone (Maastricht) besprak de positie van de Limburgsche industrie. Door allerlei omstandigheden, die als protectie ten bate van het buitenland werken, gaat deze in dustrie naar het buitenland. Spr. wees op de wenschen van de cerami- sche industrie, die een wijziging van stelsel in de invoerrechten noodig heeft, en verzocht het hoofdbestuur ten slotte, als het vraagstuk bij de regeering aan de orde is, althans een welwillende neutraliteit in acht te nemen. De heer mr. Hartog (Amsterdam) kon zich niet vereenigen met hetgeen de heer Kos ter had opgemerkt, over de buitenlandsche beleggingen. Dit vraagstuk heeft aanleiding gegeven tot min of meer schampere opmer- kingen. Het vloeien van geld naar het buiten land is een gevolg van het overvloeien van kapitaal in Nederland. Het geld, dat uit Ne derland beschikbaar komt, moet het buiten land halen in den vorm van goederen. Spr. wijst erop, dat de Vereeniging voor den Ef- fectenhandel getracht heeft de belegging in het buitenland te keeren, met het gevolg dat hier op de markt vele emissies zijn gekomen, waardoor toch de fondsen in handen van de beleggers zijn gekomen. De heer Koster had het doen voorkomen, alsof niet genoeg geld voor de Nederlandsche industrie beschikbaar is. Spr. betwijfelde dit. In Nederland kan een industrie die winstgevend is, altijd de gelden krijgen die zij noodig heeft. Spr. gelooft zelfs, dat veel malaise in de industrie te wij- ten is aan het te ruim verstrekken van gelden aan de industrie. Het is gelukt om na den oorlog Amsterdam te maken tot een veel be- langrijker internationale geldmarkt, dan voordien het geval was. Spr. geeft hiervoor verschillende oorzaken op. Als de Nederland sche industrie een opdracht kan krijgen uit het buitenland en er is geen geld, dan be hoort de industrie te komen bij de bankiers. Eerst wanneer zij niet wordt geholpen, is er reden tot klagen. De heer ir. Kessler (hoofdbestuur) meende, dat dit ontwerp er een is dat in een volgende periode van de maatschappij een ernstige stu- die zou kunnen uitmaken. De bewering, dat export van geld zou veroorzaken export van goederen, is voor spr. onbegrijpelijk. De heer Schilthuis (hoofdbestuur) betoog- de, dat de ontwikkeling van de geldmarkt voor den handel van zeer groote beteekenis is Deze ontwikkeling heeft zonder twijfel geleid tot uitbreiding van onzen internationalen handel. Spr. meende dat de voordeelen van onze ligging ernstig worden bedreigd. Hij zou het hoofdbestuur in overweging willen geven de vraag, betreffende de verlegging van den buitenlandschen handel naar inter nationale havens, in studie te nemen. De voorzitter constateerde, dat alles wat hier is opgemerkt feitelijk een werkprogram is voor den nieuwen voorzitter en den nieu- wen secretaris. Het hoofdbestuur is zeker wel bereid om deze zaak in studie te nemen in het eerstkomende jaar. Spr. meende als voorzit ter van den Nijverheidsraad wel te kunnen zeggen, dat onze industrie in outillage niet onder doet voor die in het buitenland. Er moet zonder twijfel meer contact komen tus- schen banken en industrie. Het komt wel voor, dat bij de regeering onbekendheid hm-scht met het bestaan van een bepaalde industrie in Nederland, maar ook onderling is bij de industrie niet alles, zooals het moet zijn. Spr. beschouwde ook de douanerechten als een vraagstuk dat bekeken kan worden zon der de vraag vrijheid of protectie te raken, De heer mr. Guepin (hoofdbestuur) zei, dat het hoofdbestuur gaarne bereid is de on- dt v/ctpen in studie te nemen en daaraan zou spr. dan willen toevoegen het onderwerp: be- Instingverlaging, een zeer belangrijke factor vorr het economische herstel van Nederland. De heer mr. P. C. Reeringh leidlde het cn- d-ei'v/erp „Het wetsontwerp op de N.V in. Hij noemde dit ontwerp een ernstige bedrei- ging voor het Nederlanidscbe bedrij&leven en hoopte dat de Eerste Kamer dit zal inzien en dat er een betere regeling zal komen. De voorzitter deelde onder applaus der vergadering mecle, dat het hoofdibestuur gaarne bereid is bij de Eerste Kamer op ver- werping van het ontwerp aan te dringen. Besloten werd de 151ste jaarvergadering te Middelburg te houden op uitnoodiging van het departement Middelburg. De voorzitter nam daarna afscheid van het hoofdbestuur met danlk voor het vertrouwen, dat het H. B. acht jaren in hem heeft willen stellen. De heer A. Spanjaard, lid van het H B. nam ook namens de andere aftredende leden van het H B. afscheid De voorzitter sloot vervolgens de ver gadering. AUTO TEGEN EEN HUIS GEREDEN. Op den Buiksloterdijik is een vrachtauto tegen het huis A 129 gereden Gevel, kozijn en raam werden in el'kaar gereden De oor- zaak van het ongeluk was een weigerend stuurinrichting, waardoor de automobiel te gen den voorgevel van het huis opbotste. De automobiel is ernstig beschadigd. OP ZIJN PERSON EEL GESCHOTEN? Bij de marechaussee te Amstdlveen is aan- gifte gedaan, dat de uitvoerder van een bouwmaatschappij aan de Fokkerlaan met een browning op eenige werklieden heeft ge- schoten, die zich niet spoedig genoeg naar den zin van bedoelden uitvoerder van het werk verwijderden. De uitvoerder beweert dat hij met een kin- derpistooltje geschoten heeft, wat door oog- getuigen ontkend wordt. RUZIE MET ZIJN STIEFVADER. In een perceel in de Jacob Catsstraat te Amsterdam is Vrijdagavond twist ontstaan tusschen den bewoner, een 25-jarigen man en diens 19-jarigen stiefzoon. De twist liep zoo hoog, dat de laatste een hamer greep ep er zijn stiefvader mede op het hoofd sloeg. Deze zakte ineen doch later bleek dat de verwon- dingen niet van ernstigen aard waren. Toen de jeugdige dader de gevolgen van zijn onbesuisdheid zag, liep hij het huis uit en is tot dusver daar niet teruggekeerd. ZIJN CHEF DOODGESTOKE'N. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft Za terdag arrest gewezen in de zaak tegen den 29-jarigen typograaf WiWem Sten-eker, die had terecht g est a an wegens zware mishande- ling, den dood van Johan Schot ten gevolge hebbende, een en ander gepleegd in de druk-: kerij van de firma J. B Wolters te Gronln- gen, op 10 December j.l. Het Hof veroordeelde beklaagde tot een gevangenisstraf van zeven jaar; de eisch was twaalf jaar. ZIJN KINDEREN MET EEN HONDEN- ZWEEP AFGERANSELD. Zaterdagmiddag stuurde een 46-jarige cafe- houder van de Linker Rottekade te Rotter dam een van zijn zoontjes uit om een hood s-chap te verrichten. De jongen is thuis ge- bleven, omdat het stortregende en hie rover is de vader zoo woedend geworden, dat hij een hondenzweep nam en twee van zijn zoons, een 11-jarige en 13-jarige, daarmee sloeg. De man heeft die kinderen zoo geranselci, dat het 11-jarige jongetje in een ziekenhuis moest worden opgenomen, terwijl het oudere broertje aan het ziekenhuis moest worden verbonden. De vader is eenigen tijd in bewaring gc- steld en daarna, na opgemaakt procesverbaal, (eru-ggezonden. CH R.-H'IST G-E M E E'NTE R A A D S- LEDEN. De tweede dag der confer en tie van Chr. Hist. Gemeenteraadsleden werd geopend met een rede van dr. Van Bruggen over „De taak van Burgemeester en Raad t.o.v. de publieke vermakelijkheid." In de middagvergadering werden de hee ren Snoeck Henkemans, van Boeyen en van der Hoeven herkozen als bestuursleden, waarna de eerste bij acelamtie als voorzitter werd aangewezen. Des avonds werd een vergadering gehou den, waarin dr. v. d Steen van Ommeren, burgemeester van Hellendoorn, een inleiding hield over „Samenvoeging van gemeenten". Ook- over dit referaat werd een geanimeer- de discussie gevoerd. De tweede dag werd besloten met een bij- belbespreking naar aanleiding van Zacharias 2 door ds. Langman. KONINGIN EN PRINSES NAAR s TEX EL. A- De koningin is voornemens met de prinses den 8en Juli a.s. de zeilwedstrijden der on. Marine Jachtclub ter reede van Texel bij te wonen, --- w Foste r's slechte spijsverterlng. Scheie hoofdpijn, prikkelbaarheid. ver- stopping. maagpijn en hartwater, genezen spoedig na gebruik van Foster's Maag- pillen. het tonische laxeermiddel. Maagpilii Alom verkrijgbaar a f 0.65 per Bacon*;'

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6