DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 4 wonderd negen en twintigste laargang Dagelijksch overzicht. BuifenHand Dif nnmmer besfaaf uit 2 bladen. NO. 143 1927 tew Conranl wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Peestflagen, ritgegeven. Ibonnemenisprijs bfj vooruitbelaling per 3 maanden vooi Alkmaar /Z.—franco door Vet geheele Rijk /2.5a AfzonderlUke en bewijsnnmmers 5 cents. PRUS DER OEWONB ADVCRtfiNTlfiNi Per regel /0.25, bij groote contracten rabai Qroote letters near pfaaisrofmfo Brieven franco aan de N.V. Boek* en HandelsdraltkuQ v/b DERMti COIflRft M Voordam C 9. Oirecteuri O. H. KRAK* Telef.nr. Administratis 3. Telefoonnr. Redacfle 33. Hoofdredacteuri TJ. N. ADEMA. DINSDAG Postgiro 37060. i ti" hi mil wrorm »ii mmrnmmMgmmmmnam, NA DEN COUP DE THeATRE. Nogmaals: Datidet's Bevrijding. Politieke moeilijkheden. Ver- warring in Regeeringskringen. Aan de vroolijkheid in Frankrijk komt Schier geen einde, maar tegelijkertijd begint ^inen thans ook onder het publ'iek den ernsti- gen kant van de zaak te zien en groeit de ver- ontwaardiging over het feit dat de gezamen- jilijke ministers den dood-onschuldigen direc tor als zondebok kiezen voor feiten waarvoor ffeitelijk de regeering zelve verantwoordelijk is. De regeering heeft enkel oog voor den ern- stigen kant. En geen wonder. Niet alleen zijn reeds, zooals gemeld, interpellaties aangekon- digd, maar de ministers zelf dreigen verdeeld te raken en de „Action Frangaise" gaat voort, de zaken op de spits te drijven door de meest comprom'itteerende publicaties, die in de regee ringskringen de verwarring nog grooter ma- ken. Het werd reeds onmiddellijk als een tach- Bdhe fout beschouwd, den gevangenisdirec- teur, den heer Catry, als zondebok te nemen, daar men had moeten begrijpen, dat de Ac tion Frangaise" zijn verded'iging op zich zou nemen. Zij doet dit op een wijze, die hoogst onaangenaam is voor minister Sarraut, die de hoofdfout heeft begaan, welke aanleiding is geweest tot de geheele bevrijding. Het ministerie van binnenlandsche zaken tracht de schuld te werpen op den collega van justitie en ontkent verder, dat de bekende tele- f-oontjes van het ministerie afkomstig kunnen zijn. De heer Jujo, hoofdredacteur van de Ac tion Frangaise, heeft nu voor den instructie- rechter verklaard, dat niet alleen die twee telefoontjes van het ministerie afkomstig wa- ren, doch dat een derde verbinding heeft plaats gehad, waarover men tot nu toe gezwe- gen heeft, doch waarvan wel de heer Catry had gesproken. Daaraoor is het bewijs geleverd, dat een uur na het eerste telefoontje en dus na het ver- zoek om bevestiging van het vrijlatingsbe- sluit door den heer Catry, deze opnieuw naar het ministerie heeft getelefoneerd, om te be- vestigen, dat alles uitgevoerd was en dat ook dit telefoontje niet met den minister maar met den Camelot du roi heeft plaats gehad. De zaak is ui-tgekomen, doordat de heer Catry ook de Surete Generate heeft opgebeld, anders had het zelfs zeer lang kunnen duren, eer de zaak ruchtbaar zou zijn geworden. Het mooiste is echter, dat de heer Pujo in zijn blad verklaard heeft, dat toen de vorige week de communist Girardin ontslagen werd, de gevangenisdirecteur, niet, zooals had be- hooren te geschieden, gewaarschuwd was door den minister van Justitie doch door dien van binnenlandsche zaken die niet de minste bevoegdheid daartoe had. Hierdoor, zoo zegt Pujo, zijn de Camelots du Roi op de gedachte gekomen de zoo uitste- kend geslaagde grap uit te halen. Alleen reeds hierdoor komt minister Sar raut in een buitengewoon moeilijke positie te staan en er zijn over zijn beleid reeds interpel laties aangevraagd, terwijl enkele der meest felle bladen zelfs het aftreden der belachelijk gemaakte ministers eischen. Een algemeene mobilisatie van de politic heeft immiddels plaats, om tot elken prijs iDaudet weer in handen te krijgen voor de in iterpellaties in de karner plaats hebben, te meer waar Daudet zijn artikelen-reeks in zijn blad hervat en de „Action Frangaise" voort- gaat, met de regeering den spot te drijven en haar uit te dagen en de heer Pujo alle verant- woordelijkheid op zich neemt, zich echter voor bijzonderheden op het beroejjsgeheim beroe- -pend, een en ander om de zaak voor de jury .te krijtgen. De groote vraag, die nu de publieke opinie bezig houdt, is deze: Is het al of niet waar, dat de royalisten meer dan een uur meester zijn geweest van de telefooncentrale van Bin nenlandsche Zaken, waarm-ee het geheele land en de geheele administratie van orders kun nen worden voorzien? Nu de regeering doorzet en orders heeft gegeven, Daudet opnieuw te arresteeren is het te verwachten, dat de „Action Frangaise" den kamp niet zal opgeven en de zaak, die in den grond zeer ernstig is, zoodanig in bet licht zal stellen, dat de ministerieele fouten in het parlement tot ernstge moeilijkheden voor het kabin-et kunnen aanleiding geven. Anderzijds verwacht men echter, dat op 14 Juli, den republikeinschen feestdag, de zaak met specifiek Fransche gemoedelijkheid in den doofpot zal worden gestopt. DE DRIE MOGENDHEDEN- CONFERFNT1E. Volgens berichten uit Geneve zou Amerika rich op de ontwapeningsconferentie willen verz-ekeren van het recht een even sterke vl-oot te bouwen als Engeland. Verder zou Japan zich bereid hebben ver- Vlaard de kwestie der zwar-e schepen te be- handelon (waaxtegen dit .land zich aaiivanke- lijk verzette) indden tevoren echter -die van de lichte schepen kan wordien afgedaan. CHINA. DE BURGEROORLOG Volgens een bericht uit Hankau beraad- slaagt de regeering aldaar nog over het ulti matum van Tsjang Kai Shek, die be t ontslag der Russische adviseurs en de ontoinding der arbeidersbonden heeft geeischt Panfoe, de ni-euwe minister-president der i egeering t-e Peking, heeft verklaard dat het hoofddoel zijner regeering de uitroeiing van het bolsjewisme blijft. Indien de Chineesche regeering voldoend-e gelden tot hare beschik- king krijgt om alien soldaten soldij te kunnen uitbetalen, zal er weder een algemeen Chi- neesch leger komen en d-aarmede zal dan ook de eenheid van China, welke t-hans door het optreden d-er provinciate gouverneurs is ver- stoord, hersteld worden De regeering van Peking zal alles in het werk stellen, om tot een herziening van de ongelijke verdragen te geraken. DUITSCHLAND. De rijksbanier heeft de Duitsche republiek gered. Onz-e correspondent te Berlijn meldt: Oud-rijkskanseli-er dr. Wirth heeft gisteren te Schweinfurth het woord gevoerd in een dru'k be-zocht-e bijeenkomst van de rijksbanier. Hij zeide onder m-eer, dat de rijksbanier door zijn actie d-e Duitsche republiek gered heeft. Thans is zelfs in Beieren geen monarchisti- sche omwenteling m-eer mogelijk. Hij maakte zich echter toch ongerust, omdat thans r-eed-s te veel ,gepublikeinen" in Duitschland zijn. Er zijn lieden, die zich republikeinen noemen en die de republiek ten val willen brengen. Teg-en dergelijke lieden moet men zich be- schermen. Het is goed, dat de leden van d-e rijksbanier zich ontwikk-eten tot de politieke mensche-n, die bereid zijn de ge dachte van de vrijheid d-es vaderlands te ver- ded'igexi, -een gedachte, die zeker niet is ont- staan in het brein der vorsten. Hij zeide voorts, dat de toestand in Euro- pa thans even netelig is als in 1914. Een kl-einigheid is voldoende om nieuwe oorlogen te doen uitbreken. Voor Duitschland geldt echter in elk geval de rn-eest volstrekte onzij- digheid. Een v-rijen Rijn zal Duitschland niet verkrijgen door protesteeren maar alleen door bet voeren van een politiek van vrede. BOTSING MET BEZETTINGSTROEPEN. Wolff meldt uit Neustadt, dat op bet vli-eg- veld te Speirdorff een er-nstige vechtpartij plaats gehad heeft tussch-en daa-r gestatio- neerde Fransche soldaten en Duitschen. Twee Fransche soldaten zijn zoo zwaar gewond, dat zij naar het ziekenhuis overgebracht zijn Nadere bijzonderhelen over de ware toe- dracht van zaiken zijn nog niet bekend. DR. STRESEMANN TE OSLO. Dr. Stresemann is bij zijn aankomst te Oslo gistermiddag aan het station ontvangen door den eerste-minister, den minister van buitenlandsche zaken, leden van het Nobel- comite, den Duitschen gezant, vertegenwoor- digers van de gemeente en van de Duitsche kolonie. Tegenov-er de journalisten wilde hi} geen politieke verklaring afleggen. Hij zeide ech ter dat hij de waardeering, welke Duitsch- land's buitenlandsche beleid van de laatste jaren g-evonden heeft door de beslissing van het Nobel-comite en de v-erleening van den Nobel-prijs aan den Duitschen minister van buitenlandsche zaken meer op prijs stelde. POLITIEKE KLOPPARTIJEN. Een rechtsradicale overval op een Reichsbanner-afdeeling; een doo- de, vele gewonden. In republikeinsche kringen heerscht groote verontwaardiging naar aanleiding vaneen overval, die Zondagavond in het dorpje Ahrensdorf op een afdeeling der organisafie Reichsbanner Schwarz-Rot-Gold is gedaan, waarbij, naar gemeld wordt, de rechtsradi- calen een jongeman gedood en elf anderen min of m-eer ernstig gewond hebben. De afgevaardigden Wesl en Ludwig van de sociaal-democratische partij zijn gister middag bij hun par-tijgenoot, den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken Grzesins- ki, op audientie geweest, om hiem mee te dee- ten, hoe groot niet alleen ii$ R-eichsbanner- kringen, maar in d-e geheele arbeiderspartij de opwinding is over het feit, dat de republikei- nien zelfs in de onmiddellijke nabijheid van Berlijn de republikeinsche kleuren niet kun nen vertoonen, zonder gevaar te loopen door rechtsradicale onverlaten te worden aange- vallen. Op een demons-tratie van de Reichsbanner te Frankfort aan de Oder was de woedle over dezen overval zoo groot, dat de leiders er slechts met d-e grootete mo-eite in geslaagd zijn, hun duizenden leden van overijlde diin- gien terug te houden. De minister deelde mede, dat hij een streng onderzoek heeft gelast en er voor zal zorgen die gewraakte misstanden zoo spoedig moge lijk uit den weg te ruimen. De sociaal-democratische fractie van den Landdag zal reeds hedea een interpellatie in- dienep *^1. Rptefrontkampfer tegen Stahi- helmmannen. Van een propagandadag terugkeerende Rotefrontkampfcr, die zich op een vrachtauto bevonden, deden Zondag een aanval op de leden van een voetba-l-club te Wriezen, van wie eenigen het Stahlhem-insigne droegen. Deze vluchtten in een cafe, dat door de com- munisten formeel werd bestormd. Zij richt- ten er groote verwoesting-ei. aan, ranselden de voetballers af en reden daarop met spoed weg Allen werden later te Berlijn gearres- teerd-. EEN VUURWERK-ONTPLOFFING. Naar de avondbladen melden is te Saai'- briicken door tot dusverre obekende oorzaak een magazijn, waarin zich o. m een groote hoeveelheid vuurwerk bevond, geexplod'eerd, waarna een felle brand ontstond. Een meisje, dat in het magazijn aan t' werk was, kwam in de vlamm-en om. DE DUITSCH-FRANSCHE COMMERCIEELE BESPREKINGEN. Naar de Berlijnsche bladen melden zijn uit PaTijs nieuwe voorstellen ontvangen tot ver- lenging van de Duitsch-Fransche handels- overeenkomst, welke voorstellen onder de ge geven omstandigheden een basis zouden vor- men voor verdere onderhandelin-gen. De lei- der van de Duitsche delegatie, de dep-arte- m-ents-directeur Posse, is gister te Berlijn aangekom-en om verslag uit te brengen. FRANKRIJK. DE FRANSCHEN IN SYRIe. Volgens een telegram uit Geneve wek-t het rapport van d-e Fransche regeering aan den Volkenbond over den toestand in Syrie en den Libanon den indruk, dat de militair-e toe stand geen zorg meer baart. Frankrijk is voornemens in 1927 hulptro-epen en aanvul- lende troepen te organiseeren, teneind-e een nati-onal-e strijdinaiht t-e vonn-en, welke de plaats der Fransche troepen zal innemen en belast zal zijn met de handhaving van orde en veiligheid. DE VRIJLAT1NG VAN DAUDET. De gecompromitleerde directeur van de gevangenis. Als verzwarende omstandi-gheid1 voor Ca try, den directeur der Santae-gevangenis, wordt nog gemeld, dat hij eerst zijn ambts- gewaad is gaan aantrekken om Daudet en de beide andere gevangenen hun invrijheidSfel- ling mede te deelen, en dat hij de gevangenis- wachten en haie heeft opgesteld toen de drie gevangenen de Sante verlieten. Zelfs al had't een echte vrijlating gegolden, waren deze fei ten een overschrijding van zijn bevoegdhe- den. DE LEGERWET. De houding der socialisten. De nationale raad der socialistische partij heeft d-e b-eraadslag-ing-en over d-e door Paul Boncour verdedigde w-et tot mobilisatie van de geheele natie bij gevaar van oorlog voort- gezet. Dumoulins, de vroeg-er-e secretaris-gene- raal van dien algem-eenen Fransch-en va'kver- eenigi-ngsbond, stelde Boncour o.a. de vraag, of hij het zou goedkeuren, indien Duitsch land een dergelijke wet voor zijn nati-onal-e v-erdediging zou aannemen. Zou dit het geval zijn, dan moet Boncour ook alles verlooche- nen, wat hij voor den vrede heeft gedaan, Paul Boncour trachtte zich teg-en d-e ver- schiltend-e aanvalten te verd-edigen, doch aan h-et slot van het d-ebat stelde de vroegere af- gevaardigdte Bracke vast, dat Boncour de vraag, of Duitschland een dergelijke wet zou kunnen aannemen zonder op protest bij de sociaal-democraten van de geheele wer-eld te stuiten, niet heeft beantwoord. ENGELAND. LEGERBEZUINIGING IN DEN IERSCHEN VRIJSTAAT. De Zuid-Iersche regeering heeft beslofen tot een belangrijke bezuiniging op admini- stratief gebied en inkrimping van het leger. Er zullen 5 bataljons en een brigade opgehe- ven worden, en op administratief terrein wor den de groepscommando's Zuid-West en Oost met hun zelfstandige staven opgeheven en het geheele leger onder rechtstreeksch be vel van den minister van oorlog te Dublin geplaatst. Te Dublin zal in plaats van de drie groepscommando's een kleine generalen sfaf worden gevormd met een generaal als inspecteur aan het hoofd. DE ZUIDAFRIKAANSCHE VLAGWET IN DEN SENAAT. Aanneming van een voor de regeering onaanvaardbaar amen- dement in den Senaat. De oppositie heeft in den Senaat een tacti- sche overwinning behaald door een amende- ment te laten aannemen bij de derde lezing van de vlagwet. Dit' bepaalt dat aan de Uni on Jack een grootere plaats zal worden ver- leend dan in het regeeringsontwerp voorzien was. De eerste-minister gaf te verstaan dat het aldus gewijzigde wetsontwerp voor de regee ring ortaannemelijk is. Het l^kt dus aiet te vermijden, dat het wetsontwerp in een bijzondere zitting, waar- schijnlijk in Nove.*nber, aan een gemeen- schappelijke vergadering van de twee Ka- mers zal worden vo rgeleg-d. Pas na aanne ming in zulk een gemeenschappelijke verga dering kan het ontwerp wetskracht krijgen. DE HERTOG EN DE HERTOGIN VAN YORK. Het slagschip „Renown", aan boord waarvan zich d-e bertog en de hertogin van York bevin-den, k-eerd-e gister te Plymouth terug. De hooge passagiers hebben dan een ,,+rip" van zes maanden in Australie vol- bracht. Bij het binnenstoomen in de haven werd het schip geescorteerd door torp-edobooten en vlie-gmachin-es. Den koninklijken reiz-igers is zoowel te Plymouth als te Londen een grootsche ont- vangst bereid. De prins van Wales, prins Henry en prins George waren te Ports mouth ter verwelkoming aanw-ezig. Aan het Victoria-station te Londen zullen zij word-en begroet door den -koning en de koningin en de andere leden van de konink- lijk-e familie. De h-ertog en de hertogin zullen zich eerst naar Buckh-i-ngham begeven, waar zij zich slechts korten tijd zullen ophouden; vervolg.ens begeven zij zich naar hun eigen verblijf in Piccadilly. LLOYD GEORGE OVER DE BERAAMDE HERVORMING VAN HET HOOGERHUIS. De lijnrechte weg naar de revo- lutie. In een rede voor d-e kiezers te Brixton waar -gister een tusschentijds-che verkie- zin-g geheuden w-erd, heeft Lloyd George Zaterdag de plannen van de regeerihg tot versterking va-n de macht va-n het Hooger- hui-s revolutionair genoemd. Het program van de regeering, zeide hij, maakt het erfelijke pairschap tot een macht die niet omver-ge- worpen ka-n worden. Zij zal duidelij-ker zicht- baar zijn dan die van de monarchie. De de mocratic komt er door op een lagere sport van d-e ladder dan daarvoor H-et erfelijke pairschap zal voor altij-d bestendigd worden en dit is de lijnrechte weg naar de revolutie In vroeger dagen kon men, wanneer de Lords iets verwierpen, naar d-en Koning gaan en h-em verzoeken een voldoend aantal pairs te beno-emen teneinde den hardnekki- g-en, zelfzucht-igen pairs baas te worden. „In 1911 kregen wij de bevoegdheid hiertoe. De pairs wisten dit en gaven toe. De h-ervor- mingswetten van 1832 en 1893 werden op dezelfde wijze doorgezet. De Koning had d-e macht om pairs te beno-emen op advies van zijn liberate of conservatieve ministers en daarmee waren d-e Lords kl-ein te krijgen. „Wat gaa-t men nu doen? Men heft deze geheele bevoeg-d-h-eid op, zoodat wij er sl-ech- ter aan toe zullen zijn dan voor de veto- wet van 1911. Men heeft mooi praten over constitution-eele vrijh-eden en de verd-ediging ervan tegen bolsjewieken er zitten bolsje- wi-eken in de buurt van Downing-street Want bolsjewisme be-teekent aanmatiging van de macht van de rech-ten van het volk. het bet-eekent omverwerping van de bestaan- de orde. „In Rusland regeert een kleine groep in den naam van 140 millioen mensch-en. Zij re geert met geweld. Dit is precies wat de pates hi-er te lande willenj doen. Maar in plaats van 600,000 communisten in Rusla-n-d regeerende in den naam van 140 mililoen, zult gij ruim 700 erfelijke pairs krijgen die hier regeeren in naam van 43 millioen vrij geboren Engel- schen, Schotten -en Welschen." RUSLAND. ZINOWIEFF EN TROTZKI. Voor een rechtbank gedaagd? Naar uit Moskou wor-dt gemeld, heeft het bestuur der controle-commissie van de com- munistische partij besloten, ter eerstvolgen- de algemeene gemeenschappelijke vergade ring van centraal comite en contr61e-com- missie de uitsluiting van Zinowieff en Trotz- ki uit het bestuur der communistische partij voor te stellen. De desbetreffende resolutie, wordt gemoti- veerd met een opsomming van vergrijpen te gen de partij-disciplin-e, waaraan beide leden zich zouden hebben schuldig gemaakt. De partij heeft alle middelen, waarschu- wingen enz. uitgeput, om de delinquenten tot ware on-derwerping aan -d-en wil der partij te brengen, vervolgt de resolutie, weshalve geen andere sanctie rest, dan uitsluiting uit het bestuur. Volgens een bericht uit Moskou aan de „Daily Express" zullen Trotzki en Zinowiff zich voor een rechtbank moeten verantwoor- den wegens het voortzetten der propaganda hunner meeningen. EEN AANSLAG TE MOSKOU. Orlof, de voorzitt'er van de Moskousche afdeeling van het militaire tribunaal, is gis ter in het gerechtsgebouw door een onbeken- de door een revolverschot gewond. De dader is in hechtenis genomen en men stelt naar zijn persoon en de beweegredenen Voor den aanslag een onderzoek in. 2§ JUKI DE OPVOLGER VAN WOIKOFF. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft d< sovjet-regeering te Warschau de benoeminj voorgesteld van Stomoniahof, vroeger han< de'svertegenwoordiger der sovjets te Berlijn, tot opvolger van Woikoff als Russisch ge zant bij de Poolsche regeering. j] DE RUSSISCHE OOSTZEEVLOOT. Birmen blijven, zoolang de Engel sche vloot in de Oostzee vertoeft Naar gemeld wordt, heeft het volkseommis- sariaat van oorlog de schepen van de Oost- zeevloot, die oef-enings-tochten hielden in de Oostzee, order gegeven, om in de havens te blijven, zoolang het Engelsche eskader in d< Oostzee vertoeft, zulks ter vermijding van eventueele botsingen. ITALI?. b JOEGO^SLAVIe EN ITALIe. Toenadering Volgens bericht uit Rcm-e heeft Mussolini Zaterdagavond met den Joego-Slavischen ge zant bij het Quirinaal, Rakitsj, een langd'urige bespreking gehouden. Ofschoon omtr-ent het besprokene niets is bekend gemaakt, is men in diplomati-ek-e krin gen ov-ertuigd, dat met dit onderhoud d-e M- quidatie der geschil-ten tusschen Joego-Slavie en Rome is ingezet. j BELGIe. TWEEDRACHT BIJ DE ONTHULLING VAN EEN OORLOGSMONUMENT. Te Lier hebben zich Zorida-g bij de onthul- ling van een monument voor gesneuvelden ongeregeldheden voorgedaan. Trots het barre weer en hoewel een lid van de onder Frans- kiljonsche en Waalsche leiding staande Fede ration nationaie des combattants aan de Vlaamsche oud-strijders beloofd had, dat ze, zoo ze aan de plechtigheid durfden deelne- men, evenals de Duitschers in 1914, in d* N-ethe zouden worden gegooid, waren er toch verscheiden honderden Vlaamsche oud-strij ders met een vijftigtal Leeuwenvaandels op- gekomen. Nadat de officieele plechtigheid on der bescherming van sterke politie- en gen- darmerie-macht in den regen was afgeloopen en de Belgische vlag, die het monument be- dekte, was gevalten, wilden de Vlaamsche oud-strijders, die zich adh-ter den officieelen stoet opgesteld hadden, een krans aan den voet van het monument leggen, maar spfeken werd hun door gendarmerie en politie belet. Ward Hermans verzocht daarop zijn Vlaam sche makkers te knielen en luidop het On«e Vader te bidden, wat alien deden. Vervolgens mochten de Vlamingen toch defileeren, met wapperende vaandels. Toen het einde van den Vlaamschen stoet in de straat was geko men, waar het lokaal der Vlaamsche oud- strijders was gevesti.gd, werden de laatste# door de gendarmerie gechargeerd en werdeti er eenige aanhoudingen gedaan. Later wer den de Franskiljons en d-e Wa-len in de stad en in het station met de Vlamingen handge- meen. Er werd fel met stokken geslagen, eeni ge muziekinstrumen-ten werden vernield, maar overal zetten de anti-Vlaamsche groepjes het ten slotte op een loopen en tegen den avone" trad eindelijk de rust weer in. PORTUGAL. EEN HUISZOEKING. De Lissabonsche bladen melden, dat er een huiszoeking is gedaan bij menschen, die in d< buur-t van Lissabon wonen. Er zijn daatbi' twee honderd geweren in beslag genomen. ALB ANIe. JOEGO-SL AVIE EN ALBANIE. Volgens de berichten in de Engelsche bla den kan de volledige bijleggintg van het schil tusschen Zuid-Slavie en Albania ieder oogenblik worden verwacht. De bladen wij zes er op, dat de regeling, welke thans ook door Albanie is aanvaard, te danken is aan de be middeling van de mogendheden. 1 De „Westminster Gazette" geeft als ha'ai opvatting te kennen, dat een definitieve oplos>, sing slechts dan zal zijn bereilct, indien het geheele complex der vraagstukken, verband houdende met de Adriatisolie Zee, geregdl zal zijn. f AMERIKA'. HET GEVANGENEN-OPROER. De mui/ers hebben zich overgegevex. Wij hebben een dag of wat geleden melding gemaakt van een oproer onder de gevangenen^ in de Lansing State Convict Mines. Het ging om een rookverbod. De muitende tu'dhtelingen, 328 in getal, hadden zich' gs- barricadeerd in een der lagere mijngangen en hielden daar 14 bewakers, die zij hadden overmand, als gijzelaars. Thans hebben de gevangenen na ond-erhandelingen niet de autoriteiten het hoofd in den schoot ge- legd. Wel hadden die autoriteiten eerst met willen on-derhandelen; maar het feit, dat de veertien gijzelaars in de mach-t van de mui- ters waren, werkte als een dwingende fattorf Omtrent de voorwaarden der overgaaf is niet veel uitgelekt; vermoedelijk echter hebben* de mniters zich onvoorwaardelijk overgegs- ven. Het is nu ook bekend geworden, dat er de laatste dagen van het verzet ernstjge twister zijn geweest tusschen de nmiters ow^rliny ALKMAARSCHE 4M

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1