DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. llxmiieineiitsprijs blj voornitbetallng per 3 roaanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertentlepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. tJu Hems. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Ad minis tr. No. 3. Bedactle Nfc 88. WOGISDAC BuitenBand No. 150 Dif nnmmer besfaaf ait 2 bladen. Honderd negen en twintigste Jaargiuiff 1927 Direcfenr: G. H. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. 29 JCMI Dagelijksch overzicht. De Fransche Kamer over het ge\ vol Daudet. Von Tripitz over de Oorlogsschuldvraag. Sow j el Rusland en Pplen. Met de behandeling van- het gcval-Daudet In de Fransche Kamer is't toch weer een-igs tpm*. anders gel o open dan men algemeeni ver- wachtte. Immers, het was te voorzien, dat de zoo voortreffelijk geslaagde klucht der Sante-ge- yangen-is door de tegemstanders der regeering ite baat zou worden genomen om vooral de gedupeerde minister Sa-raut het leven zuur te maken. Vooral de socialisten-, zoo redeneer- de men, zullen zich niet onbetuigd laten. De communisten en royalisten zullen zich echter wel kalm houden, gezien hun lichtelijk «be- narde positie De regeering bleek echter buitengewoon weinig te gevoelen om zich opnieuw te laten bespottcn. En zij voorkwam dit door bij monde van Barthou alle interpellaties betref fende het gerechtelijke onderzoek af te wijzen. Ze neemt de zaak an serieux, in tegenstelling met den komischen draai, daaraan vooral door Lafont gegeven. De regeering meent dat de doorsijpeling der extremistische in- vloeden in de administratie een ernstig on derzoek eischt. De interpellanten zien dit echter als een gevolg. De oorzaak zoeken ze bij de regee ring, die door repressiemaatregelen deze reactie zou uitlokken. De socialistische groep bepleit daaro-m intrekking van alle vervolgin- gen wegens uitd-rukking van een bepaalde meening. Even trachtte Lafont de zaak toch nog be- Bpottelijk te maken, door een komiseh liedje voor te dragen over den ideael toestand in de Sante-gevangenis, waar je volgens hem champagne kunt krijgen zooveel je wilt en vrij in en uit mag wandelen. De regeering bleef echter zwijgen. Poin- care liet zich niet verlofcken ook maar een- maal zijn mond open te doen en per slot van rekening kreeg hij zijn zin, doordat met 350 ■tegen 185 stemmen alle interpellaties w-erden gecoupeerd. Intusschen wordt Daudet ijverig gezocht. Het gerueht, dat hij in Zwitseiia-nd zou zijn, wordt niet bevestigd. De Camelots du Rol doen alsof hij in den omtrek van Parijs ver- toeft. In het bureau van de Action Fran- <;aise gaat het leven zijn gewonen gang Gister zijn daar de telefoontoestellen onder zocht om uit te maken of door een bepaalde kunstgreep de directeur van de gevangenis inplaats van het departement van bi-nn-en- landsche zaken met dat bureau verbonden is geweest. Gister heeft groot-admiraal von Tirpitz voor en-kele nationale studentenvereenigingen een rede gehouden over de schuldkwestie aan den wereldoorlog. Duitschland, verklaarde hij, is In geen enkel opzicht schuldig aan den wereldoorlog geweest. Zelfs zij, die beweren, dat Duitsch land „niet alleen" schuldig was hebben on- gelijk. De Duitsche regeering heeft steeds getracht het oorlogsgevaar te ontwijken Hier'bij zijn wellicht fouten gemaakt, maar dit heeft niets te maken met de schuldkwes tie. Als twee schepen op zee tegen elkaar va- ren is de schuldige, diegene die het gevaar heeft uitgelokt en niet degene, die eventueel bij het uitwij'ken een fout heeft gemaakt. Spreker s-prak vervolgens uitvoerig over de ongunstige geographische tigging van Duitschland. Europa, zeide hij, was vroeger het cultureele centrum van de wereld. Zon der een cultueel hoogstaand Duitschland zouden de woorden van Spengler die de „on dergaag van het avondland" heeft aangekoii' digd zeker waarheid zijn geworden. De Dult- schers hebben in den oorlog de nederlaag ge> leden. De voornaamste taak moet bestaan in 't beschermen van het nog steeds bedreigde Duitsche wezen. Door de onderteekeinig van het verdrag van Versailles is de schuldleugen gelega'i- seerd. Deze leugen moet herroepen. Eerst na- dat dit zal zijn geschied, zal de wereldopinie kunnen worden gewijzigd door bet herzien van het verdrag van Versailles. Het herroe' pen van de schuldleugen zou voornamelijk in de Vereenigde Staten indruk maken. Dit moet echter niet geschieden door leiders van partijen, maar door een persoonlijkheid, die boven alle partijen verheven staat, zooals rijkspresident von Hindenburg, die in Ame rika persona grata is. Amerika, vervolgde Tirpitz, begrijpt niet waarom Duitschland niet krachtig protesteert tegen de financieele verplichtingen, die men het heeft opgelegd Voorts ziet men in Amerika ook niet in waar om Duitschland het noodig heeft geacht een nieuwe vlag aan te schaffen. Een dergelijke verloochening van het verleden wordt aldaar beschouwd als een bewijs van de Duitsche schuld. Tirpitz besloot zijn rede met een oproep aan de academische jeugd, die hij aan het eln- de van zijn leven en van zijn levensarbeid begroet als de hoeders van de Duitsche toe- komst. Het was alleen maar jammer, dat van die academische jeugd slechts een 150-tal repre- sentanten aanwezig was Tusschen Polen en Rusland is de toestand nog steeds weinig opgeklaard. Thans is het de Izwestia, die opnieuw een artikel wijdt aan Ijet conflict met Polen naar aanleiding van defl moord op Wojkoff, 't Blad geeft daarbij van groote geprikkeldheid blijk en eischt een revisie van het proces tegen Boris Kowerda en onmiddellijke uitzetting van alle aanhan- gers van Petljoera uit het Poolsche grondge- bied. De Poolsche regeering zou hiermede dan een zeer oude belofte vervullen, want reeds in 1921 heeft Dombski aan Kaachan beloofd de aanhangers van Petljoera uit Po len te zetten. Een tweede artikel van de hand van Rosengolz is vrijwel van dezelfde strek- king. De behandeling der zaak-Kowerda voor de Poolsche rechtbank noemt Rosengolz „niet meer dan een comedie" en de Poolsche rech- ters zijn z.i. zeer partijdig. Verder bevat het officieele sovjet-orgaan de mededeeling, dat de Russische Academic van Wetenschappen geweigerd heeft, deel te nemen aan het congres van Oost-Europeesche en Slavische gesch'iedvorsching, dat binnen- kort te Warschau zal bijeenkomen. Deze wei- gering is gegrond op het feit, dat aan het congres vertegenwoordigers der Russische emigratie zullen deelnemen, waarbij komt de omstandigheid, dat aan Duitschland geen uitnoodiging tot deelneming is gezonden. DE MARITIEME CONFERENTIE. Engelsch voorstel tot verdee- ling van de kruisers in twee klas- sen. De Engelsche delegatie te Geneve heeft gister voorgesteld om de kruisers in twee klassen te verdeelen n.l. een eerste klasse van 10.000 ton met kanonnen van 8 inch als wa- pening en een tweede klasse van 7500 ton met kanonen van 6 nich. De technische commissie heeft meteen drie uur vergaderd om het voor- stel en zijn gevolgen te bespreken. Een Britsche concessie. De Britsche regeering heeft aan den secre- taris-generaal van den Volkenbond meege- deeld, dat zij goed vindt, de behandeling van haar vraag over een uitlegging van artt. 3 en 4 der Volkenbondsovereenkomst voor on- bepaalden tijd te laten uitstellen. CHINA, JAPAN EN CHINA Eergisteren heeft te Tokio een conference ter bespreking van de verschillende vraag- stukken, op China betrekking hebbende, plaats gehad, waarvoor de Japansche regee ring haar gezant te Peking, haar consul-ge- neraal te Moekden, de consuls uit het Yangtsegebied en verschillende hoofdofficie ren van de strijdkrachten, die zich in China bevinden, had ontboden. De minister-president, baron Tanaka, gaf een algemeene uiteenzetting van het stand- punt der Japansche regeering ten opzichte van China en behandelde in het bijzonder het vraagstuk van het herstel der handelsbetrek- kingen met China en dat der vluchtelingen. Er zijn verschillende commissies benoemd, die de verschillende vraagstukken bestudee- ren en daarover rapport uitbrengen zullen. Een wijziging in de Japansche politiek tegen- over China wordt niet verwacht. EXECUTIES TE CANTON. Naar in de buitenlanderswijk te Canton verluidt, zijn zeven communisten, die in de afgeloopen week gevangen genomen werden, terechtgesteld. DUITSCHLAND. DE AAN'VAL OP DE „REICHSBAN- NER"-LEDEN te FRANKFORT a. O. De socialisten hebben in den Pruisischen Landdag een interpellatie ingediend inzake den overval van een auto met leden van den Reichsbanner nabij Frankfurt a. Oder. De Pruische minister van justitie heeft een bij zonderen rechter van instructie benoemd, die het onderzoek in deze kwestie zal moeten leiden. HET VROEGERE SLOT VAN DEN EX-KEIZER. Rijkspresident Hindenburg heeft verzocht. van het plan te willen afzien om hem het vroegere slot van den ex-keizer ,„WilheIms- hohe", als zomerverblijf toe te wijzen. Naar de bladen melden, heeft Hindenburg reeds eind 1918 een aanbod om het slot te betrek- ken, afgeslagen, wijl hij toen, zooals hij zei de, niet in het slot van den vroegeren keizer kon wonen, terwijl zijn terugtrekkende tree pen niet wisten waar zij een onderkomen konden vinden. FRANKRIJK. LeON DAUDET TE LAUSANNE? De Zwitsersche regeering zou, volgens Journal de Geneve", een telegram hebben ontvangen, volgens hetwelk Leon Daudet se- dert gistermiddag te Lausanne zou zijn, na te Vallorbe over de grens te zijn gekomen. De correspondent van dit blad scbrijft: Ik gee: dit bericht onder alle voorbehoud, want om twaalf uur was er bij nadere informatie nog geen bevestiging van het bericht te krijgen. DE BEVOLKING. Een ernstige achteruitgang. De bevolkingsstatistieken voor het eerste kwartaal van dit jaar toonen een verontrus- tenden achteruitgang van de bevolking in Frankrijk, welke een gevolg is van de af- name van het aantal geboorten en een toe name van het aantal sterfgevallen. In hei eerste kwartaal van verleden jaar werden er 195497 kinderen geboren, terwijl voor het overeenkomstige tijdperk van dit jaar het cijfer slechts 189.575 bedraagt. Het aaptal sterfgevallen bedroeg in de eerste drie maahden van dit jaar 221-827 tegenover 186.376 in dezelfde periode van 1926. Er kwamen 32.252 meer sterfgevallen dan geboorten voor, terwijl in 1926 het geboorte- cijfer het sterfcijfer met 9.091 overtrof. Er zijn bijna 1000 huwelijken meer geslo- ten en bijna 1000 echtscheidingen minder uit- gesproken dan verleden jaar. DE LEGERWET. De kamer heeft met 379 tegen 145 stemmen let wetsvoorstel inzake de algemeene organi- satie van het leger aangenomen. Painleve had de kwestie van vertrouwen gesteld. BELGIe. DE PARLEMENTAIRE WERKZAAM- HEDEN. Het amnestie-vraagstuk. Hoewel er van zekere Vlaamsche zijde nog steeds wordt aangedrongen, dat nog voor het zomerreces, dat omstreeks 20 Juli zal aan- vangen, het amnestievraagstuk bij de Kamer ana de orde wordt gesteld, is het, naar onze correspondent te Brussel schrijft, zoo goed als onwaarschijnlijk, dat aan dezen wensch gevolg wordt gegeven. Zelfs zonder het am nestievraagstuk dat tot lange en vinnige debatten aanleiding zou kunnen geven is de Kameragenda nog zoo zwaar beladen, dat het parlement, wil het niet al te laat met vacantie gaan, verscheidene begrootingen en wetsontwerpen in den looppas zal moeten af- handelen. Nog vijf begrootingen waaron- der die van buitenlandsche zaken wachten- op hare beurt evenals trouwens de reorgani- satie van den Lloyd Royal Beige, de verhoo- ging der civiele lijst des Konings, de conven- tie betreffende den spoorweg. Beneden Congo- Katanga, het voorstel tot wijzgiing van de wet op de Oorlogsschadevergoeding, het wetsontwerp inzake het sluitingsuur der openbare lokalen, enz. En dan valt ook nog af te rekenen met nie voorziene interpellaties en debatten, welke tot heel wat verlies aan tijdw aanleiding kunnen geven. DE KONING GEVISITEERD. Toen kooing Albert van Belgie dezer da- gen een bezoek aan Rijssel wilde brengen, werd hij te Halluin, waar hij met zijn auto de Fransche grens passeerde, aangehouden door een Fransch douane-beambte, die hem niet herkende. Den koning, die in burger gekleed was, evenals de hem begeleidende officier, werd gevraagd of hij niets had aan te geven. Koning Albert antwoordde ontkennend, maar de beambte bleef achterdochtig en be sloot hem te visiteeren. De ontstelde adjudant wilde protesteeren, maar de koning legde hem het zwijgen op, en de beambte ging zorgvuldig den inhoud van de koninklijke zakken na en betastte de kleeding of er geen belaste zaken tusschen za- ten. Toen hij uit een van de zakken een gouden sigarettenkoker met het koninklijke wapen te voorschijn haalde, sloeg hij van schrik bijna tegen den grond, maar de koning kloptc hem lachend op den schouder en zei hem zich niet bezorgd te maken, daar hij enkel zijn plicht had gedaan. HET VIJFDE EEUWFEEST VAN DE UNIVERSITEIT TE LEUVEN. In het decor der uit haar oorlogspuin ver- rezen stad, waar de ontelbare nieuwe huizen trots het barre weder naast de oude grijze gebouwen, welke het oorlogsgeweld1 geheel of gedeeltelijk had gespaard, nog nieuwer leken dan ze werkelijik zijn en de Belgische, Leuven- sche, pauselijke en universitaire kleuren wild wapperend in den wind voor een feestelijk uit- zicht zorgden, vingen gister de herdenkings- feesten der vijfhonderdste verjaring van de Leuvensche alma mater aan met een schilder- achtigen in de herbouwde universitaire hallen gevormden stoet. Voorop stapten tien middel- eeuwsche krijgers, blazende lange bazuinen, onmiddellijk gevolgd door de banieren der Waalsche en Luxemburgsche studentencorpo- raties en de delegaties der 140 vreemde uni- versiteiten en 50 wetenschappelijke lidhamen welke deze merkwaadige herdenking bijwo- nen. Vlaamsche studentem laggen waren er niet. Na den optocht werd in de groote zaal dev Universiteit een bijeenkomst gehouden, waar- aan werd deelgenomen door de koninklijke fa- milie, de Belgische bisschoppen, den kardi- naal-bisschop van Westminster en O'Donnel den Ierschen kardinaal bischop, de vertegen woordigers van andere universiteiten en vele anderen. De pauselijke nuntius las een brief van den Paus voor, waarin deze de verdien- sten van de hoogeschool prijst. Vervolgens werden uitvoerige redevoeric- gen gehouden door Mgr. Nicarca, den paue- lijkes nuntius, mgr. Ladeure, rector magnifi- cus van de Leuvensche Universiteit, prof. v. d. Essen (die in het Nederlandsch sprak) terwijl daarna monseigneur Schrijner, rector der Katholieke Universiteit te Nijmegen, in het Noord-Nederlandsch het woord voerde. Tot de ter gelegenheid van deze feesten tot eere-doctor benoemden behooren de Belgische koninklijke familie en talrijke bisschoppen, verder Brand, Whitlock en van Vollenfaoven, respectievelijk gewezen gezanten de Vereenig de Staten en Nederland te Brussel, Adaeti, Ambassadeur van Japan te Brussel, mgr. Nolens, lid der Nederlandsche Tweede Kamer, dr. van Ginneken van het Canisius college te Nijimegen, prof. Zeeman te Amstedam, prof. Keesom te Leiden en prof, de Vries te Utrecht. Met een niet zeer lange rede van kardinaal van Roey, die onder applaus der yergadering verklaarde dat de universiteit te Leuven steeds Belgisch zal blijven, maar tegen geen opoffe- ringen zal opzien om zoowel aan de Vlamin- gen als aan de Walen volledig univesitair onderwijs in de eigen taal te verzekeren, welke Fransche rede hij vervolgens in Nederlandsch samenvatte, werd onder luid trompetgeschal deze plechtige bijeenkomst welke ruim drie uren had geduurd, gesloten. ENGELAND. UIT HET LAGER HUIS. De inval in de Arcosgebouwen. Gister heeft Locker Lampson in het Lager- huis meegedeeld, welke gegevens bij het on derzoek in de Arcos-gebouwen aangaande de Russische inmenging in de binnenland- sche aangelegenheden van andere landen kon den worden verzameld en waarvan de regee- ringen van de betrobken landen op de hoogte zijn gesteld. Voorts antwoordende op een vraag betref fende de doodVonnissen, welke in Rusland zonder proces zijn uitgesproken, zeide de onr derstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, dat hoewel in de Russische strafwet is neer- gelegd, dat slechts straf kan worden opge legd, indien hieraan -een juridische behande ling is voorafgegaan, en het geen ook in overeenstemming is met de socialistische wetsopvattingen, het bekend is, dat meerma- len met dezen regel geen rekening is gehou den. Wat betreft het advies, om alien, die een paspoort verlangen van regeeringswege een waarschuwing te verstrekken zeide Locker Lampson, dat hij dit overbodig achtte, wijl bierop reeds genoeg den nadruk is gelegd in de courantenverslagen. De breuk met Rusland. Voorts werd heden nog door Lord Grey, de voormalig-e liberate minister van buiten landsche zaken, de breuk met Rusland ter sprake gebracht. Spr. bracht daarbij naar voren, dat de po litiek, welke door de Sovjet-regeering wordt -gevoerd, niet mag worden beschouwd als een nationale politiek van Rusland, doch deze is veeleer gericht op de wereldrevolutie Grey was van meening, dat Groot-Brittan- nie zich zoo weinig mogelijk met Rusland moet bemoeien; het beste is, het land aan zich zelf over te laten. Spr. zeide, dat alles in Rusland zoo in- druischt tegen alle menschelijkh-eden, dat het systeem wel -onder zijn ei-gen gewicht zal samenstorten; hij gaf uiting aan de hoop, dat de regering er niet eerder toe zal ov-er- gaan de betr-ekkingen te hervatt-en, al-eer hiervoor voldoende aanleiding bestaat. KINDER MOO R DE N A R E S TER DOOD VEROORDEELD. Voor het Assizenhof van Kent is gister de negentienjarige Eliza Emilia Neal ter dood veroordeeld wegens het door verdrinking om het leven brengen van haar zes maanden oude baby. Bij het vern-emen van het ontzet- tende vonnis w-eende het meisje bitter. DE ZUID-AFRIKAANSOHE VLAG. De volksver-tegenwoordiger te Kaapstad heeft alle amendementen betreffende de vlag wet verworpen. DE ZONSVERDUISTERING. Nachtelijk dansen. Men meldde gisteravond uit Londen: Het weer is niet erg gunstig voor de totale zonsverduistering van morgen en een wolken- looze hemel zal het morgenochtend niet zijn, maar toch wordt er geen gelijkmatige grijze lucht verwacht. In de ongeveer dertig mijl breede gordel, waar de verduistering totaal zal zijn, verzam-elt zich thans reeds een ko- lossale menschenmenigte. Van den vroegen morgen af stroomden reeds op alle groote wegen van Londen naar het Noorden auto's en een vloot van acht groote luchtschepen vertrok uit Croydon. Extra treinen zouden gisteravond nog vele duizenden daarheen voeren. Richmond in Yorkshire houdt een speciale eclipsweek. Daar en in tal van an dere plaatsen zal van middernacht tot zons- opgang worden gedanst. BESTRIJDING VAN DEN HANDEL IN VROUWEN EN KINDEREN. Internationaal congres, Afgevaardigden uit dertig landen waren tegenwoordig bij de opening van het interna tionaal congres tot bestrijding van den han- del in vrouwen en kinderen. Er was ook een vertegenwoordiger van den Volkenbond. De minister van binnenlandsche zaken had een brief geschreven, waarin hij den afge- vaardigden welkom heette en zeide dat de Engelsche regeering de waarde van den ar- beid van het congres hoog schat. Chamber lain had in gelijken geest geschreven. RUSLAND. RUSLANDS STRESEMANN's REDE. De Izwestia, commentaar leverend o-p de jongste rede van Stresemann verklaart, dat deze moet worden beschouwd als een van de belangrijkste documenteni uit de geschied-enis van de Duitsche buitenlandsche politiek der laatse jarten. Van de verklaring over de houding van neutraliteit, die de Duitsche re geering in acht zal nemen, neemt het blacl niet zonder voldoening kennis, maar aan de verzekering, dat geen pogingen zijn gedaan om Duitschland in het anti-Russisch front te betrekken, slaat het geen geloof. Uit de uit- latingen ya-n vertegenwoordigers van d'e re geermgspartijen in den Rijksdag zou trbu wens net tcgenovergestelde zijn gebleken. De verzekering van Stresemann zal dan ook Wi zoo moeten worden opgevat, dat geen rech< streeksche en officieele maar natuurlijC wel officieuse en indirecte voorstellen aan Duitschland gedaan- zijn. Over het protest, door de Duitsdhe regee- ringspartijen geuit tegen de ex-ecuties in- sow- jet-Rusland verklaart de Izwestia zich ten slotte zeer verbolgen. DE SLEGHTE P-RODUCTEN VAN DE STA ATSINDUSTR IE. Schoenen met klepperende zolen, fluitende spirttus-branders, sprln- gende lampeglazen en... een schoone theorbe. -In de sowjet-bladen is reeds herhaaldelijk geklaagd over de slechte hoedanigheM vaa verschillende a-rtikelen van de staatsindustrie. Een der laatste nummers van de Krasnaja Gazeta bevat weer een aantal van die ldach- ten, welke op heel origineele wijze met foto's zijin toegelicht. Zoo ziet men een foto van een schoen met loshangende zool, waarb^ vermeld staat, dat het origineel hiervan Za- terdag in een b-ekend staatsschoen-enmagaffljn werd gekocht en's Maandags, na anderha-1- ven dag gewoon gebruik, in den afgebeelden staat door den koaper werd teruggebracht. Verder zien we een spiritusbrander, waaraan op de foto niets bijzonders is te zien, maar die, blijkens het onderschrift, van het veel- verkochte soort is, dat „wel vreeselijk veel la* waai maa-kt, dbch weinig of geen warmte geeft", en een lampeglas van een soort, waarvan men er vier of vijf op een avo-nd aan kan, omdat ze zonder te constateeren uiterllj- ke oorzaak binnen een minimum van tijd springen enz. enz. Blijkbaar ontbreekt het de redactie van de Krasaja Gazeta ni-et aan gevoel voor humor, want zij plaatst dit geillustreerd klachten- register vlak onde-r een verslag van een ver- gadering van vertegenwoordigers van trusts, waarop in rapporten en verslagen de lof wordt bezongen van de Russische "nijver- heids-voortbrengsel-en, die „van veel beter kwaliteit dan de buitenlandsche" zijn en waarover zelden of nooit klachten binnen- komenEn heel droog vraagt de redactie tenslote, wat de trusteesturen. naast hun th-eoretische bemoei'ingen, nu eigenl-ijk ook voor de practis-che verbetering van de kwali teit hunner producten doen! EEN STAD GEPLUNDERD. Roof moord en brandstichting. Uit Moskou wordt gemeld, dat bandieten het zakenkwartier van de Mongoolsche hoofd- stad Oerga leeggeplunderd en verscheidene personen om h-et leven gebracht hebben. Ver volgens staken zij de huizen in brand, waar- door groote materieele schade ontstond. Er zijn talrijke gewonden. DE AANSLAG OP ORLOV. Naar uit Moskou gemeld wordt zal de da- der van den aanslag op Orlov, den president van de Militaire Rechtbank te Moskou, gefu- silleerd worden, aangezien hij door de poli- tieke politie, in tegenstelling met de eerste be- richten, als volkomen toerekeningsvatbaar beschouwd wordt. Nader wordt nog gemeld, dat de dader, Benckendorff genaamd, tot een oude adellijke Russische familie behoort. Een zijner bloedverwanten was indertijd Russisch ambassadeur te Londen, een ander chef van de geheime kans-elarij van Tsaar Nicolaas I. SOVJET-RUSLAND EN TURKIJ'E. Onvriendelijkheden De Turksche regeering heeft den Russi- schen emigre's vergund, hun verblijf op Turksch gebied met een paar jaar te verlen- gen, zonder hen te verplichten, de Turksche nationaliteit aan te nemen of zich van een Russiscben pas te voorzien. De sovj-ets hebben met groote verontwaar- diging van deze „onvriendelijkheid" van hun Turkschen „bondgenoot" kennis genomen. Temeer waar de Russische diplomatic zich bijzonder had ingespannen, om dit besluit te voorkomen en dus een echec heeft geleden. Een andere Turksche onvriendelijkheid j-e- gens sovjet-Rusland is, dat de Turksche re geering nieuwe voorwaarden heeft gesteld voor de heropening van het Russisch weten- schappelijk instituut te Constantinopel. Tur- kije heeft n.l. waarb-orgen geeischt, dat dit instituut niet een deel van zijn „wetenschap- pelijke actie" zal wijden aan de verspreiding der sovjet-idealen. Liichtvaart. Het Persbureau Vas E>ias meldt: Bij de K. L. M. is het navolgende telegram van de HollandIndie-vliegers ontvangen: „Arriveerden te Sengora half een. Fiadden nog zeer veel last van moesson, dbch hopen er nu doorheen te zijn. Gaan morgen naar Singapore en overmorgen naar Batavia. Wer den door Siameesche autoriteiten zeer hulp- varadig ontvangen. Heel Sengora was pitge- loopen bij onze komst alhier". F PLANNEN VOOR VLIEGTOCHTEN. y San FranciscoHawed. De onderminister van marine, Davison, heeft bericht ontvangen dat de luitena-nts Maitland -en Hegerberger voornemens waren, Di-nsdagochtend een vliegtodit-in-eenen- door van San Francisco naar Hawai te onder- nemen. De proefnemingen met het vliegtuig wa ren met succes bekroond en1 het weer liet zich gunstig aanzien. Uit Oakland in Californie wordt nog ge meld. dat een iong vlieger- Ernest ALKMAARSCHE OORANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1