Ill ns a arse he Courant OBrechtmalig bezit, Woensdaisr 29 JTuni. No. 150 Honderd Kc 1027 gewagertr, onraat a® vsMaYing met de en Twintlgsie Jaargang. ZIJ, DIE ZICH MET 1 JULI A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN'OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJMENDE NUM- MERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Donderdag, 30 Juni. Hilversum, 1060 M. 12.— Politieberichten 12.352.Lunehmuziek door het A.N.R.O.- trio, onder leiding van Dick Groeneveld, viool. A. v. Leeuwen, cello. P. Jodhems;, piano. 3.30—4.30 Uurt-je voor wees- en zie- kenhuizen, door Mevr. Antoinette van Dijk i Egbert Veen, pianobegeleiding. 6.30—7.— L ez-ing door den heer GB. van Katnpen, wnd. diescteur van het Rijkslandbouwproef- station voor vee-onderzoek: Het Rijksland- bouwproefstation voor vee-onderzoek te Wa- geningen en zijn beteekenis voor den land- bouw. 7.-8— (Vervolg) Vooravondconcerr. 7.4'5 Politieberichten. 10.30 Persberichten B.10 Ghristel. Radio-avond. Sprekes: Ds. J C. Hoekendijk, Vrij Evang. Predi'k. Mevr. G de Knegt-Ter Haar, sopraan. De hecren L de Ruyter, viool. J. H. de Graal, piano. 1 Borate D-dur van Handel (viool, piano). 2a Aia uit „Die Schopfun-g", Haydn, b. Die -Jahreszeiten, Haydn (zang). 3. le ged. rede: Geen beschaving, maas bekeering. 4. le ged. van Sonate op. '27 no. 2, Beethoven (piano). 15. Introductie en Rondo capriccioso, St. Saens, op. 28 (viool, piano). 6. 2e ged. van. de rede van Ds. Hoekcffdjk. 7. De eerste 3 ged. op. 26 Sonate, Beethoven (piano). 8a. Zonnenlied, Sigtenhorst Meyer, b. Alles is gave, Verhulst. c. -Madonnakindje, C. v. Rennes. d. Het jonge jaar, Mortelmans (zang). 9. Ballade en polonaise op. 33, Vieuxtemps (viool, piano). 1 Daventry 1600 M. 11.20 Bolton's trio en solisten (sopraan, piano, tenor). 12.05 Vocale duetten. 12.25 (vervolg) Concert. 1.202.20 Gramofoonmuziek. 2.45 Voorlezing. 2.50 Le- zing: How things grow. 3.20 Evensong van de Westminster Abbey. 4.05 Lezing: How we can help the bees. 4.20 Tenniswedstrijden in Wimbledon. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dans muziek. 6.35 Landbouwpraatje. 6.40# Dans muziek. 6.50 Tijdsein, weerbericht, nieuws 7.05 Dansmuziek. 7.20 Lezing: Humour in a Governement office. 7.35 Liederen vac Grieg door I. I'Anson. 7.45 Lezing: Pre 'Raphaelites. 8.05 Liederen van May Brake, door Ruby Helder. 8.20 Licht Symphonie- concert. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.40 Le zing: Czeoho-Slovakia and Capek. 9.5# (ver wig). Licht Symphonieconcert. 10.50-12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50— 11.20 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcerl 5.05—5.55 Klassiek uur. 9.05—11.— Con cert. Orkest, vocale en instrumentale solisten Langenberg, 469 M. 1.252.50 Orkest- concert. 5.506.50 Kamermuziek (orgel, viool, viola, cello). 8.50 „Mann 1st Mann", klucht van B. Brecht. Muziek van Meisel. Daarna exotische muziek door orkest. Ver- volgens tot 12.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. en Berlijn '484 en 566 M. 3.208.05 Lezingen en les sen. 8.20 Concert. Orkest en G. Stiickgold, sopraan. A. Braun, causerie. 10.5012.50 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Kindermati- nee. 8.20 Orkestconcert. 9.25 Tooneel. 9.50 10.50 Dansmuziek. HinBieiiissmcI 'namen van kinderen die de school zouden bezoeken, een aantal namen bevatte van kin- deren, wier ouders hunne onderteekening op clen tijd der indiening van de aanvrage weer hadden teruggenomen of zulks later nog de- den, waardoor er niet genoeg namen overble- ven, zelfs niet, volgens den Raad, als art. 34 van de annexatiewet werd toegepast. Ged. Staten hadden dit ra.adsbesluit vernie- tigd onder de overweging dat artikel 34 der annexatiewet niet geacht kan worden eenige verwijzing te bevatten naar de lager-onder- wijswet. De Kroon gaat op de uitvoerige beschou- winge en overwegingen van den Raad en Ged. Staten niet verder in, maar concludeert: „Dat eene aanvrage om medewerking van de gemeente voor de oprichting van eene school, gegrond op artikel 75 eerste lid der L. O.-wet 1920 bepaalt, dat daarop binnen drie maanden door den Raad moet worden beslist; dat, als dat voorschrift niet is opge- volgd, de gemeenteraad geacht wordt met het eindigen van den termijn van drie maanden tot de medewerking te hebben besloten. Bedoelde aanvrage is van 5 Januari 1926; daarin werd geen verandering gebracht door eene onderlinge afspraak tusschen het ge meentebestuur en het schoolbestuiur (waarbij geacht werd dat de indiening moest worden gerekend als te zijn gedaan op 5 Lebruari 1926). E ei op den 23sten April 1926 nam de Raaci i:et gewraakte besluit, dat is na 5 April 1926, uiterste datum waarop het zou moeten genomen zijn. Mitsdien verklaart de Kroon, zij het op andere gronden dan Gedep-uteerde Staten, het beroep van het gemeentebestuur van Amster dam ongegrond. VREDE IN DEN AETHER? Onder dit hoofd lezen wij in het Hbl.: Naar wij vernemen zal de Minister van Waterstaat in den loop dezer week beslissen of de Nederlandsche Omroepvereeniging thans reeds een eigen zendavond zal gegeven worden. Wij merken hierbij op: De N.O.V. bedoelt te worden de aanleiding tot een Nationale Omroep, d.w.z. een omroep waarbij in harmonische samenwerldng met alle bestaande omroepvereenigingen pro- gramma's van algemeenen aard worden vast- gesteld en daarnaast bepaalde, beperkte uren worden afgestaan voor die speciale geestesin- richtingen, die nu eenmaal in Nederland le- ven in groote groepen der bevolking. A1 deze speciale Omroepvereenigingen hebben zich bereid verklaard met de N.O.V. samen te werken. De Nederlandsche Omroep Vereeniging onderhoudt1 geen betrekkingen met eenig dag- bladzij heeft voorloopig wel als orgaan den Radio Luistergids gekozen, doch is volkomen vrij deze relatie weder te verbreken. Zij trekt geen inkomsten, hoe dan ook, uit dit week- blad, of uit relatie met de uit'gevers. De N.O.V. heeft een voorloopig bestuur sa men gesteld uit personen, wier naam waar- borg is, dat de vereeniging correct zal optre- den; het bestuur kan vcorfdurend gecontro leerd worden door d'e ledenvergadering. De N.O.V. beoogt cok het „nationale" naar voren te brengen, zoodat dodr den machtigen invloed van het omroepwezen ook het saam- hoorigheidsgevoel van Nederland wordt ver- sterkt, zij zal bij haar eigen omroep alles ver- mijden, wat splitsing kan vergrooten. Wij zullen'hier niet lang uiteenzetten waarom de z.g. A.N.R.O. (de vroegere H.D O.) voor dit alles ongeschikt is gebleken. Zij had het kunnen bereiken, maar is ten slotte in een positie gekomen, waar alle andere om roepvereenigingen fel tegemever haar staan en niet met haar kunnen samenwerken. Zij is niet een behoorlijk door leden gecontroleerde vereeniging maar slechts een „stichting", een liehaam, welks constitutie reeds eenmaal aan leiding heeft gegeven tot het willekeurig ver breken van een belangrijke overeenkomst een houding, die vrijwel door de geheele pers veroordeeld is. zijn broodbakkerij aan de Kinkerstraat fwee arbeiders arbeid had laten verrichten (het op- spuiten van roomsoezen). Het Q. M. bij de rechtbank eischte veroordeeling tot f 100 boete of 20 dagen hechtenis. De T-echtbank vernietigde het vonnis. _Op- nieuw rechtdoende, verklaarde zij het feit, ge- pl-eegd bij vierde herhaling binn#n twee jar-en beweze-n en veroordeelde zij den ver- dachte tot drie diagen hechtenis. MARANG IS NIET VOORTVLUCHTIG. Marang, veroordeeld door het Haa-gsche Hof tot twee jaren gevangenisstraf wegens opz|etteiijike heling in de zaalc d-er Portugee- sche barikbiljett-en, vertoeft op het oogenblik in het buitenland. Het is echter volkomen on gegrond, om het voor te stellen, gelijk in een deel der pers geschiedt, alsof hij voortvluch- tig zou zijn, zegt het Hbl. Hij heeft imme-rs cassatre aangeteeken-d. De Hooge Raad zal de zaak pas in Sept. behandelen en eerst wan- neer die behand'eling voorbij is, zal, als de uitsla-g ongunstig voor Marang is, het vonnis van het Hof in kracht van gewijsde gaan. Tot zooling heft Marang volkomen vrij>- heid te gaan waarbeen hij wil en mag hij niet voortvl-uchtig worden genoemd. DE GEVAARLIJKE BENZINE. Een 35-jarige Hagenaar, w-onende aan de Cuyp-str-aat no. 120, was Maandagnamiddag in de keuken van zijn woning bezig, met benzine een kl-ok schoon te maken. Hij be- merkte niet, dat in het vertrek een theelichtje braindde -en werd zich dit gevaar eerst -be- wust, toen de benzine dampen in vlammen waren overgegaan. Zijn moeder kwam op zijn h-ulpgercep toesnellen en trachtte de vlammen te bhisschen, doch deze tastten -ook de vrouw aan en zij werd daarbij ernstig aan borst, hoofd en armen gewond. Haar toe- stand was van dien aard, dat zij een 63- jarige weduwe in het Gemeentelijk Zie- ienhuis aan den Zuidwal moest worden op- 'genomen. De zoon bekwam minder ernstige brandwonden aan de handen en kon, na ver- bonden te zijn, thuis blijven. Het brandje werd -gebluscht voordat het gelegeriheid had gehad, z-ich verder uit te bre-iden, zoodat de materieele schade gering is geble-ven. DE PORTEFEU1LLE VAN DEN RljWI'ELREPARATEUR. Maandag kwam een man bij een rijwiel- handelaar aan de Spanjaardstraat te Rotter dam een fiets huren. Even later kwam hij te- i;ug, omdat er aan de gehuurde fiets iets liaperde. De rijiwelhandelaar zou het gebrek herstelien en tro-k daarvoor zijn jas uit. Toen de fiets gemaakt was en d:e man opnieuvv was vertrokken, miste de rijwielhandelaar uit zijn jas een portefeuille met 205. Hij greep zijn fiets en zette den hem onbekenden huur- der na. Het gelukte hem, dten man in te ha- len. Na een ko-rte woordenwisselin-g gaf de man de portefeuille met het geld en de fiets terug. De man is nadien verdwenen. PLOTSELING DOOD. Maandagavond, omstreeks half elf, v/erd in de gemeente-tram te Nijmegen op den Kronenburgersingel een heer plotseling o-n- w-el en zakte in-een. De tram stopte voor de woning van dr. Woltring, die slechts den dood kon constateeren, veimoedelijik ten ge- volge van hartverlamming. De overledene Week te zijn de heer F. A. Liefrinck, oud-lid van den Raad van Ned. Indie, wenende te 's-Gravenhage, y-erblijvend in Groot Hotel Berg en Dal bij Niijmegen. Het lijk is per brancard overgebracht naar het Wilhelminaziekenhuis. AUTOBOTSING. Gistermiddag reden op den Westzeedij-k te Rotterdam achter elkaar een vrachtauto, een personenauto en een taxi. Een tweede vracht auto wou tusschen de personenauto en de taxi in gaan rijden. Op het zelfde oogenblik m-oest de voorste wagen inhouden. Tenge- volge van de gladiheid van den weg konden- de andere wa-gens niet vl-ug genoeg vaart Het Nederlan'dsch OogHeelkundlg Genoof- schap zal vertegenwoordigd zijn door haren voorzitter Prof. Dr. G. F. Rochat (Gronin- ;en) en door Prof. dr. J. van der Hoeven Leiden.) COMiMTSSARISSEN VAN POL1TIE. Na de vergadering van de Broederschap van Comimissarissen van politie in Neder land, waarvan wij gister melding maakten, werd nog een onder leiding van het bestuur der Broederschap een vergadering gehouden voor alle commissarissen van politie in Ne derland, waarbij toen ook niet leden der Broe derschap aanwezig waren. In deze vergadering, die druk bezocht was door commissarissen van politie uit alle oor- den des lands, werden verschillende belang rijke onderwerpen behandeld in politioneel of justitieel belang en wed o.a. uitvoerig bespro- ken de toepassing van eenige bepalingen uit het Nieuwe Wetboek van Strafvordering Vooral ook werd naar voren -gebracht het groote algemeen belang om meer en meer to komen tot zooveel mogelijk gelijke uitvoering van verkeersvoorschriften in de verschillende deelen en plaatsen van ons land. Een tweetal commissies werd benoemd, die prae-advies zullen uitbren-gen over enkele bij- zondere onderwerpen, die vervolgens op ae vei'gadering die in 1928 gehouden zal wor den als-dan weder behandeld zullen worden. D IEN'STWE IGER A ARS. Voor den krijgsraad werd heden behandeld de zaak tegen G. P., geb. te N'ieuwe-Pe-kela, gewoon dienstplichtig soldaat, eerste regiment infanterie te Assen, gedetineerd in de bijzon dere strafgevangenis te 's Gravenhage, die den 23en Mei 1927 heeft geweigerd, de voor hem bestemde militaire kleeding aan te trek- ken. Hij werd veroordeeld tot 10 maanden ge vangenisstraf met ontslag uit den dienst, evenwel zonder ontzetting uit de bevoegdhid, bij de gewapende macht te dienen. Voorts werd nog behandeld de zaak tegen den gewonen dienstplichtigen soldaat van het eerste regiment infanterie, G.H.S. te Veendam en thans gedetineerd in de bijz. strafgevangenis te's Gravenhage. Hem was ten las-te gelegd: 1. dat hij niet heeft vol- daan aan de oproeping tegen 4 April 1927 bij zijn korps te Assen en op 23 Mei 1927 te Heensbroek is aangehouden. 2. dat hij op 25 Mei 1927 te Assen gewei gerd heeft de voor hem bestemde militaire kleeding in ontvangst te nemen. Hij werd veroordeeld tot 6 maanden gev.- straf, met ontslag uit den dienst, evenwel eveneens zonder ontzetting uit de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. MILITAIRE OEFENINGEN IN GROOT VERBAND. Tot en met 4 Augustus a.s. zullen bij het 21 e regiment infanterie (de jongens uit Alk- maar en omstreken), de z.g.n. vervolg-oefe- ningen worden gehouden, n.l. oefeningen in groot verband, waarbij o. a. gevechts-schiet- cefeningen (ook bij duisternis) zullen worden gehouden en tweedaagsche oefeningen met nachtkwartier buiten de kazernes. EEN clNKEL WOORDl DE GEMEENTERAAD I BESLISTF. TE LAAT. De voorzitter der Watergxaafsmeersche Schoolvereeniging, de heer C. Blaauw, heeft dezer dagen de mededeeling ontvangen, dat bij Koninklijk Besluit van 14 Juni 1927 het beroep van het gemeentebestuur van Amster dam tegen het besluit van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Hollan-d van 8 December 1926, waarbij werd beslist dat medewer king behoorde te worden verleend tot de stichting eener bijzondere school voor ge woon lager onderwijs ten behoeve van de Watergraafsmeersche Schoolvereeniging ongegrond werd verklaard. !n hoog-ste instantie is dus uitgemaakt, dat het gemeentebestuur zij ne medewerking client te ver Icemen. De Amsterdamsche Raad had die m'edewer- Naar het Engelsch van Dorothea Gerard. Door Mr. G Keller. 59; In de vestibule beneden, door welke laat- komers nog steeds naar binnen stroomden, liep zij bijna tegen Witek aan, die even bleek zag als zij zelf en tot zijn ooren in het bont zat. „Ah, Panna Malkoff, ik kwam u halen!" „Weet je het al?" vroeg zij fluisterend, zon der er om te denken of te vragen, hoe Witek, wien de dokter streng verboden had uit te gaan, zoo in eens hier voor haar stond. „Ja, daarom ben ik hierheen gegaan, zoo uit mijn bed. Ik heb mijn nachtgoed hier on der aan. Een half uur geleden is Dembowski mij het bericht komen brengen. Er is geen oogenblik te verliezen. Ga gauw mede!" „Waarheen?" vroeg zij, hem reeds op den voet volgend. „Naar uw hotel. Daar is Dembowski ook. Hij wil u spreken." „Is dan nog niet alle hoop op te geven? Bestaat er kans op een hooger beroep?" „Absoluut niet, verklaart hij. Maar er is een plan. U zal er van hooren. Waar is Ti- mosh? Is dit uw rijtuig?" Terwijl zij naar het hotel reden, op enkele minuten afstands, spraken zij geen woord. In 'n hoek van het rijtuig zat Witek te rillen onder zijn bontjas, en in den anderen hoek lootaeeici verminder-en, zoodat de wagens -tegen elkaar Desmettemin, haar bestuursleden hebben onrprtpn TtJ,pp ailfo,s 7ii,nsvrH ^nstifr hp. pioniersvercnensten, de A.N.R.O. kan o.i. blijven doorbestaan, maar daarnaast dient in de cmrcepwereld een neut'raal liehaam te be- staan, dat gelijkgerechtigd is en fctdoelt door overleg met alle anderen de onsmakelijke ru- zie en de groote verwarring, die thans heerscht, te doen verdwijnen. De Minister zal goed doen de N.O.V. als dit liehaam te erken- nen. OVERTREDING ARBEIDSWET. De zesde kamer der Amsterdamsche recht bank he-eft gister vonnis gewezen in het hoo- een beroep, dat het hoofd en de bestuurder van P. A. Houtman's Bakkerijen had inge- steld tegen het vonnis van kantonrechter mr. Van Dam, waarbij: bij veroordeeld werd tot tien dagen principale hechtenis, omdat hij' op Zondag 27 Februari, 's voorm. 10.15, in zat Malania Petrowna, geheel van streek van angst, daar zij begrepen had, dat er iets verschrikkelijks was gebeurd of nog zou ge- beuren. Katya zat siijf rechtop naar buiten te kijken met siarre, schitterende blikken zon der iets te zien. Dat gouden medaillon! Hoe goed herinnerde zij zich den dag, waarop zij het zelve aan zijn horlogeketting had beves- tigd. Het was aan den voet van hetzelfde kruisbeeld, dat getuige was geweest van hun laatste samenkomst. En zou dat hem nu het leven kosten? Zwijgend gingen zij de trap van het hotel op. In de zitkamer 1 cerde een jonge man, die ge'durende eenigen tijd rusteloos door de ka mer had geloopen, zich bij hun binnenkomen snel om. Het was een slanke jonge man met levendige oogeij en zwart haar, zo<J dik en zoo kort geknipt, dat het op zwart fluweel geleek; met een half zenuwachtig gebaar was hij gewoon met zijn hand er over te strijken, alsof hij zich van de hoedanigheid er van wilde overtuigen. „Dembowski, daar is ze! Zeg nu wat je op het hart hebt." Witek liet zich hoesteden op den dichtstbij- zijnden stoel vallen. „0, Panna Malkoff," jammerde Dembows ki, zijn handen hard ineenslaande, „wat moet ge mij haten! Witek heeft mij verteld van uw innige toegenegenheid voor hem. Nu moet u weten, dat ik het ben geweest, die hem er toe overhaalde tot onze partij toe te treden; ik nam hem naar die vergadering mee Met een gebaar van ongeduld viel zij hem in de rede, opreden. Twee auto's zijn vrij ernstig be- schadigd, persoonlij-ke ongelulcken zijn er niet bij gebeurd. INTERNATIONAAL OOGHEEL- KUNDIG CONGRES. Op initiatief der Engelsche O'phtelmologi- sche Vereeniging zullen op 12 Jul! oogheel- kundigen uit verschillende landen te 's Gra venhage bijeenkomen ten einde te geraken tot de vorming van een Internationaal Oogheel- kundig Congres. De volgende landen zullen door gedelegeerden vertegenwoordigd zijn „Argentinie, Belgie, Bulgarije, China, Cuba, Denemarken, Duitschland, Engeland, Fin land, Frankrijk, Hongarije, Italie, Japan, Jugoslavie, Nederland, Noonvegen Oosten- rijk, Polen, Rumenie, Spanje, Tsjechoslo- wakeije, Vereenigde Staten van Amerika, Zweden en Zwitserland. DETACHEERINGEN. De bij het 21ste regiment infanterie nieuw benoemde vaandrigs W. Appel en"N. Bruin, uit de gemeente Alkmaar, worden gedeta- cheerd resp. bij het 7e regiment infanterie te Harderwijk en bij het 13e regiment infanterie te Maastricht, teneinde den voor benoeming tot reserve-tweede-luitenant vereischten wer- kelijk-en dienst te volbrcngen. De bij het 5e regiment infanterie nieuw- ben-oemde vaandrig J. C. Mulder, uit de ge meente Alkmaar, wordt gedetacheerd bij het regiment jagers te Den Haag, om den voor benoeming tot reserve-officier vereischten werkelijken dienst te volbrengen. ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT ten van werkzaamheden aan wissel 2 te Lei den, een goederentrein is ontspoord. De eisch was 100 boete. DE EERSTE MEIKERSEN AAN DE PR1NSES. De heer Jac. Bouwman tc Tiel heeft glsfe- ren de eerste meikersen aan prinses Juliana verzonden. GOEDKOOPE TREINEN. Op de Dinsdagen in Juli en Augustus a s laten de Nederlandsche Spoorwegen goedkoo- pe treinen loopen: a. van Amsterdam, Weesp, Naarden-Bussum, Hilversum, Baarn en Amersfoort naar Oosterbeek-Laag, Arnhem en Nijmegen en teru-g; b. van de stations Rot terdam Maas, Capelle a. d. IJsel, Nieuwer- kerk, Moordrecht, Gouda, Oudewater, Woer den, Harmelen, Eleuten en Utrecht C.S. naar Ede, Arnhem, Oosterbeek-Laag en Nijmegen en terug. Plaatsen moeten vooraf genomen worden. Frovinciaal nieuws „Wat stelt u voor? Ik hoorde, dat u een plan op het oog had." „Niet ik, maar de partij. Ze zijn al weken aan de voorbereiding er van bezig. Maar," vervolgde hij uit angst zijn stem latende da- len, „ik weet niet, of ik hier ron-duit kan spre ken. Wanneer er een enkel woord werd verra- den, zou dit voor velen een kwestie van leven en dood worden." Zonder te antwoorden ging Katya naarde deur en opende deze. „Timosh", zeide zij tot den ouden kozak, die in de voorkamer haar orders afwachtte, „ga ik in de gang staan voor de gesloten deur, tot ik je roep; je laat tot zoolang nie- mand binnen." Na aldus aan dien kant voor de veiligheid te hebben gezorgd, ging Katya door de zit kamer naar haar eigen slaapkamer en nam den voor zorgsmaafregel Malania Petrowna op te sluiten in haar eigen kamer, waarheen zij reeds was gevlucht om tegen al die onbe- grijpelijke gebeurtenissen bescherming te zoe- ken. „Nu kan u veilig spreken," zeide zij, tot haar bezoeker terugkeerend. „Welk plan hebt ge." Hij begon het haar uiteen te zetten, met erg samenhangend, tengevolge van zijn eigen opgewondenheid. Zooals het in haastige, ver- warde woorden werd uiteengezet, leek het op iets krankzinnigs, een allerwonderlijkst plan, zoo onmogelijk als slechts in het hoofd van vertwijfelde menschen kon opkomen. Het gebeurde nogal dikwijls, dat van de Pawiak naar de Citadel veroordeelde be- klaagde werden overgebracht of, als er oyer- KIND MISHANDELD. Bewoners van de Oostdwarsstraat te Lei den hebben herhaaldel'ijk bij de politie ge- klaagd, dat een tweejarig kind door een man ernstig mishandeld zou worden. Maandag heeft een rechercheur deze man, J. A. R. ge- naamd, op heeterdaad betrapt op mishande- ling van het kind van de vrouw, met wie hij samenl-eeft. De man gaf voor, dat het kind lastig was. Hij is gearresteerd, en er is pro- ces-verbaai tegen hem opgemaakt. Het kind is naar het Academisch ziekenhuis overge bracht, waar bleek, dat het over het geheele liehaam bloeduitstortingen had. DE TREI NO NTSPORING OP 25 NOVEMBER TE LEIDEN. De rechtbank te Amsrerdam heeft vrijge- sproken den spoorwegwerlcer B. K. S., thans wonende te Hattem, beschuld'igd van het schuldmisdrijff, genoemd in art. 165 van het Wetboek van Strafrecht. Hem was telastege- legd, dat het aan zijn sc'huld te wijten zou zijn geweest, dat op 25 November van het voige jaar, toen hij bezig was met het verrich- UIT BEEM'STER. De heer C. Haremsber alhier is te Den Haag geslaagd voor het tweede deel van het notarieel examen. UIT CASTRICUM. Van katholieke zijde is opgericht een be- grafenisvereeniging, zoodat thans twee ver- eenigingen naast elkander werken. Het aantal toegetreden gezinneri bedraagt reeds ruim 300. Gehoopt wordt de vereeniging in wor king te doen kunnen treden met ingang van 1 Augustus. Gistermorgen te ruim 7 uur ontlastte zich boven ons dorp een hevig onweer. De bliksem sloeg op de afleiders van de R. K. Kerk en de kaasfabriek „Holland". De bloe- mist P. Heer alhier, zijn twee zoons en twee knechts, die alien in den tuin tusschen de aldaar aangelegde rails liepen, werden door den bliksem neergeslagen en kwamen in de bcllen-bedden terecht, zonder echter eenig na- deel daarvan te ondervinden. Zondag waren, zooals gewoonlijk, eeni ge jongens aan het spelen op en nabij den Papenberg, den hoogsten duintop bij het sta- stion alhier. Een der jongens, een zoon van de wed. Z., kwam zoo ongdukkig terecht, dat zijn been gekneusd werd. Dien ochtend had de geneesheer zijn laatste bezoek gebracht aan de weduwe zelf, die langen tijd ziek was geweest. De jongen brak eenige weken gelo den met stoeien zijn pols. UIT HEERHUGOWAARD. Aan zeer velen is een aangename kermis- avond bezorgd door onze tooneelvereeni-ging .Harmonic" met de openbare uitvoering op Maandagavond, waarbij werd gegeven „De Familie Hoogerop", een Jordaansche schets met zang, een blijspel in 3 bedrijven door Jean Stapelveld, coupletten van Chef van Dijk, muziek van Maggy Morris. De tooneel- zaal van den heer Rus was flink gevuld en er v/erd blijkbaar zeer gen-oten. Het stuk leent zich uitstekend voor kermisstuk, er kan door het publiek eens heerlijk worden gelachen. En er i s gelachen, waartoe zoowel de in- h-oud van hv« stuk, als de tooneelschikking, de grimage en vooral ook de vertolking mee- werkten. Hier en daar werd inderdaad mooi spel gegeven. Vooral het eerste bedirijf, spe- lend in de Jordaan, gaf mooi spel te zien, wat eveneens gezegd kan worden van ver- bevolking in het laatst gebouw was, van dit naar de Pawiak. In den loop van het jaar was het een paar maal gebeurd, dat het transport des nachts plaats vond in den vroe- gen morgen. Op die omstandigheid was het plan gebaseerd, neerkomend op de schijnver- tooning van een dergelijk transport dat dan alleen een paar uur vroeger plaats had dan gebruik was bij dergelijke officieele maat're- gelen. Tien was het aantal gevangenen, waaraan aldus de vrijheid zou worden hergeven, en dat was het hoogste dat men durfde aanne- men, wilde men niet de zaak al te lang laten duren. Men had alle mogelijke inlichtingen ingewonnen omtrent de kansen voor hen die jn gevaar verkeerden ter dood te worden ver oordeeld of wel reeds 'veroordeeld waren en met groote zorg was er een lijst opgemaakt. Terwijl Katya met bonzend hart zat te lui- steren, leek haar deze bevrijdingspoging als een dier heldendaden van vorstelijke ridders in een sprookje, waarbij echter tooverringen en dienende geesten de overwinning bezorg den. Het was een onderneming waarom men moest lachen als om een mooi kindersprookje. „Zou een appel niet beter succes hebben?" vroeg zij wanhoopig. „De advocaat zou mij kunnen mededeelen Dembowski streek zenuwachtig over zijn haar. „De advocaat heeft reeds appel aangetee- kend, maar dat is volkomen doelloos. Nog de zen morgen heeft de krijgsraad, naar ons ter oore kwam, nieuwe orders uit St. Petersburg ontvangen, natuurlijk nog gestrenger dan de vroegere, waarbij alle pogingen tot invrijheid- stelling onmogelijk worden gemaakt." Katya sloot een oogenblik haar oogen met een gevoel alsof zij doodelijk ziek was. „Bin- nen acht en veertig uur." Zij herinnerde zich precies de woorden van haar cavalier. „Dus is dit dit plan de eenige hoop?" »J^- „Wanneer zal het worden uitgevoerd?" „Morgennacht." „Dat is dus nog binnen de aeht-en-veertig uur," zeide zij in zichzelve. Daarop ging zij hardop voort: „Heeft men zijn naam op de lijst gezet?" „Nog niet. De lijst is gesloten, gelijk ik u zeide. Dat was voor zijn doodvonnis. Ze zeggen, dat zij er niemand meer op kunnen brengen. Ik probeerde ze over te halen, maar dat gelukte niet. Daarom ben ik naar u toe gegaan. Als u tracht ze te bepraten, dan ge- loof ik, dat u dat wel lukken zal". „Waar zijn zij?" „In de woning van een partijgenoot, waar zij op dit oogenblik de laatste maatregelen bespreken. Wij komen nog net bijtijds". Met een snelle beweging, nam zij haar witte japon in de hand bijeen. Zij was niet gaan zitten, toen zij binnen kwam. Had zich niet eens den tijd gegund om haar mantel af te doe. „Waar wacht u op?" vroeg zij ©ngedul- dig. „Breng me er dadelijk heen". „Ab, ik hoopte al, dat u dat zou zeggen! Maar moet u niet eerst u wat verkleeden?" „Niemand zal mijn kleeren opmerken", zei Katya, den langen donkeren mantel dichter om zich heen trekkend. „Ik ben klaar om te vertrekken, Pan Dembowski". (Wordt veryotgd.) i BUiiiuinmniBitm«iimnninii!imnBunBuKnuiBidindiBiiinninii«BiimuminiiiiBiiUi» O BEHOORT TOCrt ZEKER TOT ONZE REGELMATiGE ADVER- TEERDERSt ZOO NIET. PROBEERT HET DAN EENS MET EEN PAAR PLAATSINGEN, U ZULT SUCCES HEBBEN. EN ONZE LEUS WORDT OOK DE UWE: fliuuuiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiimiiiininiiimDisQuuiiuiiiniiuiBiiinoiflanioHinBD HHianiiiiiiiiininiiHiniinniinniniiniinnimiiiiwiiniuiiiiiiiiiniinninffliiiBBBUBffliP

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5