Alkmaarsche Courant Onrechtmatig bezit, Radio-hoekje Honderd Negen en Twintigste Jaargang. Binnenland FEUILLETON. No. 151, 1927 Dondei'da? 30 Juni. Vrijdag 1 Juti. Hilversum, 1050 M. 12.- Pftkberichten. 1 352.Lunchmuziek door het A.N K.u- trio, onder leiding van Dick Groeneveld, viool A. v. Leeuwen, cello. PJochemse, pia no 4 306.15 Vooravondconeert door het A N R.O.-orkest. Richard Jansen, tenor, Eg- bert Veen, pianobegeleiding 6.15--6.45 tn- gelsdie les voor beginners. ^-45—7_15 Enge sche les voor lets gevorderden. 7.15 7.1- Les vanwege het Onderwijsfonds voor de Bin- nenvaart, door den heer R. C. van Ree, over: a. De doeikopmotoren. b. De Bronsmotoren 7 45 Politieberithten. 8.15 Aansluiting van het Kurhaus in Scheveningen. Symphome concert door het Residentie-orkest, onder la ding van Prof. Schneevoigt. In de pauze van het Kurhauseoncfert. Lezing door Jhr. Jan Feith over: Een praatje over tourisme. 10 1 o Persberichten. 10.30 Radio-tooneel, onder leiding van Ed. W. Blaauw. „De buurman van de overkant", blijspel in een bedrijf, naar het FransCh van Siraudin en Delacour.. Oel, derman. linnenfabrikant, Ed. W. Blaauw. Henrietta Waller, een jonge weduwe, Betty Vink. De buurman, Max Weber. „Het overlij- den van Bella", blijspel in een bedrijf naar het Engelscb. Henry Feuten, advocaat. Max Weber Jerry Corbet, Ed. W. Blaauw. Mary, zijn vrouw, Betty Vink. Daventry, 1600 M. 11.20 Canada Service In de Westminster Abbey, door de Deken van Westminster. 12.50 Orgelconcert. 1.20—2.20 Orkestco'ieert. 3.15 Voorlezmg. 3.20—3 45 Lezing: How laws are really made by the people. 3.50—4.05 Lezing: Let's go round the world. 4.10 Volksdansen en muziek. K. calkner, zanger. E. Avril, viool. 5.05 Tennis- ."edstrijden in Wimbledon. 5.35 Kinderuurtje 6 20 Lezing: A garden chat. 6.35 Orkestcon- cer 6.50 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Causerie. 7.36 De liede- ren van Grieg, door I. I'Anson. 7.45 Lezing: The perils of "the gas pipe. 8.05 Alice Delysia. de revuester. 8.20 Dominion Day-programma De gesdiiedenis van Canada. 9.20 Weerbe ncht, nieuws. 9.40 Lezing: How to have cleanet cities. 9.55 Populair orkestconcert. M. Phillips, contra-alt. 10.20 „The Tempest", door de Oxford University, Dram. Soc. 10 45 Orkestconcert. 11.20 Een spelletje Bridge. 11.35—1.50's nachts dansmuziek. Parijs .Radio-Paris", 1750 M. 10.50— 11.20 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5.055.55 Declamaties, piano- en vioolmu- ziek. 9.05—11.— Concert. Orkest en solisten Langtnberg, 469 M. 1.25—2.50 Orkest concert. 5.50—6.50 Orkestconcert. 7.50 „De postillion van Lonjumeau", kom. opera in 3 acten van A. Adam. 11.0512.20 Dansmu ziek. Konigswusterhausen 1250 M. en Berlijn 484 en 566 M. 9.35—8.05 Lezingen en les sen. 8.35 Concert. Orkest en L. Wixllner, voordracht. 9.35 Symphonie-blaas-orkest 10.50—11.50 Orkestconcert. Hamburg, 394.7 M. 5.206.15 „Aladin", sprookje. 6.20—7.20 Orkestconcert. 7.20— 8.Orkestconcert. 8.2011.10 „Der Wider- spenstigen Zahmung", klucht v. Shakespeare Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Radiotrio (piano, viool. cello). 8.20 Orkestconcert. 9 35 Viaamsche litteratuur. 9.5010.20 Orkest- conoert. ter en wetnouaers heett gegeven oetrettende de gunning van het werk, bekend onder den naam ,,'Iweede Bestek Koninginnebrug". Het zal u bekend zijn geworden, aldus adr., dat de z.g. regeeringssubsidie, ten be- drage van 49.000, welke aan B. en W. werd toegezegd bij gunning van het werk aan Werkspoor, volgens mededeeling van den minister van binnenlandsche zaken en landb-ouw de volgende bedragen bevat: uit 'srijks kas f 25.0CK), van de gemeenten Am sterdam en Utrecht elk f 5000, en van Werkspoor 14.000. De subsidie wordt dus niet uitsluitend uit 'srijks kas vergoed, maar een niet onbelangrijk deel wordt bijge- dragen door Werkspoor zelf, die daardoor o. a. de opdracht hoopt te krijgen. Een derge- lijke subsidieverleening door een gegadigde komt op hetzelfde neer, alsof deze na gehou den aanbesteding zijn prijs met -/ 14.000 mag verlagen en is zeer zeker een novum in het zoo hog staande officieele Nederlandsche aanbestedingswezen. Verder maakt ondergeteekende u opmerk- zaam op art. 13, al. 1, van het aanbestedings- reglement 1919, dat een onderdeel is van de z.g. algemeene voorschriften (A. V.) welke op het bestek van 't werk in kwestie toepas- selijk zijn verklaard. Deze alinea luidt: „De gunning van het werk of de levering geschiedt aan den inschrijver wiens aanbie- ding het meest aannemelijk wordt geacht, DE KONIGINNEBRUG TE ROTTERDAM. Naar de N. Rott. Crt. verneemt, hebben Ged. Staten van Zuid-Holland zich, naar aanleiding van de aanbestedingskwestie be- treffende de Koninginnebrug tot B. en W. van Rotterdam gewend. Gedeputeerden stel- len zich namelijk op het standpunt, dat hun goedkeuring wettelijk vereischt is, omdat de aanbesteding door de gunning aan Werk spoor geen openbare aanbesteding meer zou zijn, doch een onderhandsche, terwijl door het aandeel van Werkspoor in het door mi nister Kan toegezegde subsidie de gemeente een schenking zou aanvaarden, waarop vol gens de gemeentewet eveneens de goedkeu ring van Gedeputeerden gevorderd wordt. De N.V. technisch handelsbureau Th. dc Groen in Den Haag heeft in haar kwaliteit van vertegenwoordigster der Vereinigfe Stahlwerke A. G.Dortmunder Union te Dortmund, aan den gemeenteraad geschreven dat zij zich bezwaard voelt door het advies, dat de raad aan het college van burgemees- enz. Volgens het prae-advies van B. en W. is dit het geval met de aanbieding van de door on dergeteekende vertegenwoordigde firma, zoo- dat de gunning aan haar behoort te geschie- den. Ondergetekeende vieit zich dan ook met de hoop, dat, wanneer deze omstandigheden aan uwen raad bekend waren geweest bij het ne- men van zijn beslissing, deze, te zamen met de in uwe raadsvergadering geuite argumen- ten Jot een andere uitkomst zouden hebben geleid en heeft zich dus nogmaals per re quest tot uwen raad gewend met verzcek. de zaak, gezien de thans aan den dag getreden feiten, nader in overweging te willen nemen. EEN-HIUURVERORDENING TE ZAANDAM. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van den Zaandamschen raad kwam het voor- stel van B. en W. in bespreking om een ver- ordening in het leven te roepen tegen onrede- lijke opdrijving van huurprijzen van wonin- gen. In hun voordracht zeggen B. en W dat het aantal woningen met lage huur nog zoo krap is, dat onredelijke opdrijving van de huurprijzen na opheffing van de huurcom- missie is te vreezen. Voorgesteld wordt de toe- pasing te beperken tot a'e woningen waarvan de huurprijs, krachtens de huurcomniiss'e' wet, 5 niet te boven mag gaan, overigens wordt de Amsterdamsche verordening over- genomen. Het vocrstel van B. en W. vond in den Raad algemeene goedkeuring. Namens zijn fractie diende de heer Jacobs (S D.A.P.) een amendement in om de com missie voor de huurverordening uit den raad te benoemen, doch op voordracht van B. en W. Voorts stelde dezelfde raadsfractie voor de huumorm van 5 te brengen op 8, daar een norm van 5 voor Zaandam te laag ge- oordeeld wordt. Dit amendement werd met 8 tegen 11 stemmen aangenomen, het amende ment om een commissie uit den raad te benoe men, werd met 9 tegen 10 stemmen verwor- pen. Ten slotte gaf de fractie der S.D.A.P. in overweging te trachten ook iets in de verorde ning op te nemen betreffende huuropzegging Ten aanzien hiervan decide de voorzitter mede, dat dan wellicht door Gedeputeerde Staten de goedkeuring aan de verordening zou worden onhouden. Zonder hoofdelijke stemming werd hierop de verordening aangenomen. PROV. STATEN VAN N.-HOLLAND. Verscheen is de le suppl. begrooting van het Prov. Ziekenhuis Duinenbosch te Bakkum voor 1927, sluitende in ontvangsten en uitga- ven met een bedrag van 13.500. Cumiilatie Pensioenen. In het rapport der' commissie, benoemd in de vergadering der Prov. Staten van 8 De cember 1925, ten einde van advies te dienen inzake een pensioenregeling voor de weduwen en weezen van leden van Ged. Staten, komt de mededeelig voor, dat door haar uitvoerig was besproken de vraag der cumulatie van pensioenen, doch dat zij deze kwestie niet bin- nen hare voorstellen had betrokken, omdat zij buiten de grenzen van hare opdracht lag. Deze mededeeling heeft aan den heer Van Creveld aanleidiing gegeven in de vergade ring van 16 Maart 1926 aan Ged. Staten te vragen, of zij bereid waren deze kwestie, waarvan de oplossing ook aan de commissie gewenscht voorkwam, eerlang aan de orde te stellen. Hierop is bevestigend geantwoord. Ter voldoening aan deze toezegging heb ben Ged. Staten aan deze commissie, in wier boezem het vraagstuk der cumulatie een punt van bespreking had uitgemaakt, verzocht dienaangaande hare zienswijze te doen ken- nen. De comissie heeft 6 Juli 1926 een rap port uitgebracht. De commissie spreekt in dit rapport als hare meening uit, dat een bevredigende op lossing van het vraagstuk niet door een pro vinciate verordening zal kunnen worden be- reikt, doch slechts door regeling bij de wet kan worden verkregen. Alleen de Rijkswetge- ver todh kan. naar haar oordeel, het interpro- vinciale element, dat daarin ligt verscholen, tot zijn redht doen komen. Het is de vraag, of door de sedert in Zuid-Holland1 tot stand gekomen bepaling de meening der commissie is gewij'zigd en of deze ook door de Prov. Sta ten wordt gedeeld. Hoe dit zij, Ged. Staten meenden er zich toe te moeten bepalen, het rapport der com missie ter kennis te brengen, zonder hunner- zijds een oplossing in den eenen of anderen zin aan te bevelen. Voor dit laatste heeft het vraagstuk een voor Ged. Staten te persoonlij- ken kant Achten de Staten daarom een regeling van het cumulatievraagstuk zoowel ten aanzien van Ged. Staten zelf als van, wat hunne pen sioenaanspraken betreft, met dezen gelijkge stelden, noodig, dan schijnt het raadzaam. dat ook thans weder hiertoe uit den boezem der Prov. Staten een voorstel kome. Naar het Engelsch van Dorothea Gerard. Door Mr. G. Keller. 40) HOOFDSTUK VII. T i en of elf? Op een nauw portaal stond Katya, na (wee houten trappen bestegen te hebben, in kostbaar bont gewikkeld, ongeduldig te wachten, terwijl Dembowski, die een wacht- woord had gewisseld met den man aan de deur, naar binnen was gegaan om toegang voor haar te vragen. Zeer spoedig kwam Dembowski weer naar buiten en hield zwijgend de deur voor haar open. Snel en stil gingen zij door een donker voorkamertje, waarin een vettige etenslucht hing, naar een paar grootere vertrekken, in de tweede waarvan ongeveer een dozijn man nen gezeten waren om een t'afel met een zeil doek bedekt, terwijl een walmende petroleum, lamp er boven hing. Er lagen ook papieren op tafel, het leken officieele stukken en een aantal ongewone voorwerpen, waarnaar Katya zejfs op dit gewichtige oogenblik met verbazing keek. Daar lagen scheermessen, zakspiegeltjes, goedkoope beurzen naast een stapel lucifersdoosjes en ongeopende pakjes sigaretten, gescheiden van die waarvan op. HOE DE KONINGIN TE TANDJONG-PRIOK GEHOORD WERD. Omtrent de cntvangst te landjong Priok van de koninklijke radio-reden melden de Iu- dische bladen: „Een van de stenografen van den Volks- raad, optredende voor Aneta, was in den nacht van 31 Mei op 1 Juni j.l. de gast van de Radio-Maatschappij „Radio-Holland" te Tandjong Priok, ten einde de aangekondigde rede van de koningin en prinses Juliana op tc teekenen Hare Majesteit zou om zes uur beginnen te spreken en men hield op Priok het hart al vast, aangezien op "dat tijdstip de zon juist opkomt en de atmosferische invloeden dan hun storenden invloed danig doen gelden. Reeds dadelijk kan hier worden geconsta- teerd, dat dank zij de prachtige outillage van „Radio-Holland" de ontvangst schitterend is geweest, waartoe ook heeft bijgedragen het feit, dat de figging van Tandjong Priok den opnemer gelukkig buiten het bereik heeft gebracht van de kn-oeiende amateurs, die door hun genereeren weer menigeen in de bovenstad het genoegen hebben vergald. Nadat omstreeks vier uur het te volgen programma was aangekondigd (in het Ne- derlandsch vier maal berhaald), in het En gelsch en in het Duitsch, weerklonk te 6.11 uur het Wilhelmus, ten teeken, dat H.M. het Philips-laboratorium betreden had1. Om 6.15 ving H.M. haar rede aan, welke duidelijk en scherp geaccentueerd werd uit- gesproken. Op sominige punten meenden de uisteraars zelfs eenige ontroering in de stem van H. M. te onderkennen", BETREKKINGEN H. B. S. EN KWEEKSCHOOL. Het Tweede-Kamerlid, de heer Suring, heeft den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vragen ge- steld: Is het den minister bekend, dat een aantal leeraren met gecombineered betrekkingen aan H. B. S. en Kweekschool voor onderwijzers over dit en het vorige kalenderjaar dikwijls aanzienlijk minder salaris hebben ontvangien dan hun volgens het vigeerende Bezoldi- gingsbesluit als gegaranderd salaris toe- komt? Zoo ja, kan de minister dan mededeekn, waaraan dit moet worden toegeschreven Is de minister bereid, zoodanige maatrege- len te treffen, dat den betrokken leeraren de uitbeering van het hun gegarandeerde sala ris en van de over 1926 en 1927 te weinig ontvangen bedragen spoedig wordt verze- kerd? NIET DE AUTO VAN OUD-MINISTER COLIJN. De auto, die, naar wij gister meldden, op den Rotterdamschen Weg te Delft tegen een ander auto aanbotste, zoodat een der inzit- tenden werd gewond, werd niet bestuurd door oud-minister Colijn, maar door mr. A Colijn uit Oegstgeest, meldt thans het Hbld EEN GEHEIMZINNIGE ARRESTATIE. Het Nederlandische zeiljacht met hulp- motor „Helvetia" zou de^er dagen van Am sterdam een reisje ovc de Noordzee gaan maken, doch bon het niet verder dan IJmui- den brengen, vertelt het Hbl. In de sluis liggend 'kreeg de jachtkapitein van de politic opdracht in de Buitenhaven vast te maken, alwaar de politic aan boord ging om een dame en ecu heer te arrestee, ren. Deze werden onder geleide van recher cbeurs naar het politiebureau gebracht, waarheen ook de bagage vervoera werd. Omtrent de personen en de aanleiding tot hunne aanhouding wilde de politie geene inlichtingen verstrckken. Het motorjacht is inmiddels naar de Biu- nenhaven verhaald, waar het verdere orders moet afwachten. ONDERSGHEIDING VOOR OUD-MINISTER VAN KAR'NEBEEK. Aan den oud-minister van buitenlandeche zaken, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, is het Hongaarsche Kruis van Verdienste der lste klasse verleend. Gisteren heeft de Hongaarsche zaakgelas- tigde, de heer von Rudnay, den heer Van Karnebeek i-n diens woning het eereteeken overhandigd. EEN MOEIELIJKE SLEEPREIS. Het Nederlandsche tankstoomschip „Geor'gia" vertrok Dinsdagavond van IJmui- den naar Constanza met niet alleen een zee- lichter doch bovendien nog een sleepboot op sleeptouw. Deze beide vaartuigen waren te- zamen van Hamburg buitenom naar IJmuiden gekomen, vanwaar het stoomschip ze verder naar de bestemming zal brengen. DR. BREDIUS EN DE FISCUS. Het Tweede Kamerlid de heer Van Gijn heeft den minister van Financien de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat voor eenige jaren in de pens en daarbuiten de ronde heb ben gedaan en thans opnieuw de ronde doen allerlei verhalen omtrent de aansla- gen in de inkomstenbelasting, de vermogens belasting en de verdedigingsbelastingen, w Ike aan den bekendJen kunstbeschermer en kunstverzamelaar dr. A. Bredius werden op- gelegd? Heeft de minister kennis genomen van het ingezonden stuk in het „Alg. Handelsblad" van 23 Mei j.l. (avondblad), waarin dr. Bredius o.a. nrdedeelt, dat de fiscus, onder den vorm van inkomstenbelasting, hem on geveer een vierde gedeelte van zijn ver- mogen wilde ontnemen (d. i bij een ver- mogensrendement van 5 pCt. 500 pCt. van zijn inkomen) en voorts, dat hij in een pro- ces, deswege met het Rij-k tot in de hoogste instantie gevoerd, geheel in het gelijk is ge steld? Kan de minister, ter rechtvaardiging van de gedragingen van den fiscus, de juiste toe- dracht der zaak mededeelen, en in het bij- zonder, ingeval dr. Bredius inderdaad we gens den eigendom of het genot van zijn schiiderijenverzamelingen in de vermogens-, inkomsten- en verdeddgingsbelastingen mocht zijn aangeslagen, aangeven op welke artike- len van de betrokken belastingwetten dit be- rustte dit oogenblik druk gebruik werd gemaakt. Ook stond er een fleschje met een kleurlooze vloeistof, dat er als een apothekersfleschje uitzag. Aan een andere tafel waren twee jon ge vrouwen met kortgeknipt haar ijverig be- zig met het opvouwen van broeken en jassen in verschillende kleuren en van verschillend snit, waaronder jassen van schapenvacht haast even veelvuldig voorkwamen als de ge wone burgerkleeding. Toen Katya achter Dembowski de kamer betrad, richtte zich een kring van oogen op haar, waarin verwondering en nieuwsgie- righeid om den voorrang streden. Toen zij in het licht der lamp waren gekomen, stonden de mannen op, sommigen haastig, anderen met tegenzin hun voorbeeld volgend, terwijl de beide vrouwen op den achtergrond even ophielden met werken en haar oogen wijd opensperden bij deze onverwachte verschij- ning. „U heeft ons iets te zeggen, wil plaats nemen", zeide man aan het hoofd der tafel, naar een onbezetten stoel wijzend. Katya ging zitten en keek naar de gezich- ten voor haar. Een wonderlijke verzameling! Er waren nobele gezichten- onder en verloo- pen, roekeloosheid sprak uit sommige blikken, anderen maakt'en zenuwachtige gebaren. Al- les bijeengenomen deden zij denken aan een handvol avonturiers van verschillende her- komst, maar zij hadden alien dien trek ge- meen, welke dweepzucht kenmerkt. Doch de man aan het hoofd van de tafel was geen avonturier, of het moest zoo diep in hem verborgen liggen, dat het niet .was na INVOER VAN SCHAPEN IN FRANKRIJK. Volgens miededeelingen van den rijksland bouwconsulent te Parijs moet bij elke zen ding levende schapen voor de slachthuizen te Parijs worden overgeiegd een verklaring van de betrokken plaatselijke autoriteit, dat in de voorafgaande zes weken in zijn gemeente geen besmettelijike ziekte onder de schapen is voorgekomen. Deze verklaring, welke het signalement der schapen moet bevatten, mag hoogstens drie dagen voor de afzending af- gegeven worden en moet op het Fransche consulaat worden gelegaliseerd. te gaan. Een groote, vlaschblonde man, net- jes maar eenvoudig gekleed, met een kalm ietwat alledaagsch gezicht, dat alien schijn had van onverstoorbaar van uitdrukkiog te zijn. Hij had Katya verzocht te gaan zitten en nu, toen hijl zag, dat ziji het nog steeds te kwaad had met haar zenuwen, op zeer kalme wijze zijn vraag herhaald, of zij wat te zeg gen had, ondertusschen zijn horloge voor den dag halend als om haar er aan te herinneren, dat de tijd kostbaar was. Terwijl zij trachtte op adem te komtn, begon zij daar op te spre ken, aanvanikeldjk zoo zacht, dat zij, die aan het emde van die lange, smalle tafel zaten. zich naar voren bogen om haar te verstaan Haar liefde voor Tadeusz Swigello, de ver- 'bre-king der verloving en de reden daarvan, haar besluit om hem, 't koste wat het wil, te redden, dat alias werd door haar voor die vreemden onthuld, onbarmhartig zonder eenig schaamtegevoel, zonder aan zich zelve te denken, enkel met de bedoeling om hen warm te maken voor hem. Toen de woorden sneller over haar lippen kwamen, duidelijker waren te verstaan, welsprekender waren, be- gonnen de oogen der mannen, alien gericht op haar sprekend gelaat, dat zooveel meer zei dan zij zelfs in woorden kon uitdlrukken, te glinsteren, enkelen te fonikelen, en de beide vrouwen kwamen dichter bij, keken haar aan. met een belangstelling, die, wat meer kritdsch, toch niet minder oprecht was. Toen zij ophield, met smeekende oogen om zich heen ziende, heerschte er eerst een oogenblik stilte, daarna veranderde men al- gemeen van houding, verschoof zijn stoel, LANDBOUWBEDRIJF EN INKOMSTEN BELASTING. Het Tweede Kamerlid, de heer Braat, heeft den minister van Financien de volgende vragen gesteld Is het juist, dat de Leiddraad ter bereke- ning van de zuivere opbrengst uit het land- bouwbedrijf in verband met de bepalingen der wet op de inkomstenbelasting, samen- gesteld door de commissie „Belastingwezen", ingesteld door het Kon. Nederl. Landbouw- comite, in samenwerking met den Nederl. Boerenbond en den Chr. Boeren en Tuin- dersbond, overeenkomstig een mededeeling van den minister van financien van 16 Mei 1924, is uitgereikt aan de inspecteur der directe belastingen, teneinde bij de toepas- sing der wet in het algemeen met den inhoud rekening te houden? Is het juist, dat op biz. 28 van dien Leid draad, onder A, rubriek „Afschrijving op on- roerende goederen, gebezigd in't bedrijf", te lezen staat: „Kosten gemaakt ter verkrijging van onroerend goed kunnen als onkosten wordien afgeachreven. Hieronder v a lien no- tariskosten, hypotheekkosten, uli.koop van huurders, provision en bemiddelaars, enz." „Daar geen enkele tegenwaarde van deze kosten aanwezig is, moeten ze zoodra moge- lijk worden afgeschreven".? Is het den minister bekenddat volgens een voor de vaststelling van dezen Leiddraad ge- wezen arrest van den Hoogen Raad, d.d. 28 Maart 1923 (B 3225) in den aanschaffings- prijs van onroerende goederen de overschrij- alsof een betoovering was geweken. „Gij alleen kunt hem redden door hem op uw lijst te zetten. Ge zult dat niet weigeren, ge kunt dat niet!" Er volgdte niet onmiddellijk antwoord. Zij keken naar den vlasblonden leider, alsof men van hem voorlichting verwachtte. Katya, die begreep, dat hij in de eerste plaats de geeste- lijke leider was, keek heel over de lange tafel mede naar hem. Hij alleen had geen spier op zijn gelaat vertrokken onder haar woorden, hoewel zijn liehtblauwe oogen haar even aan- dachtig als de anderen hadden aangekeken. Hij sprak nu, rustiger dan ooit. „Wij zouden hem redden als wij bet kon- den, geloof dat wel. Maar de grens moet er gons getrokken worden en dat is reeds ge- beurd. Zelfs tien is een groot getal om in den beschikbaren tijd er door te sleepen." „Welk verschil kan nu een opleveren, een enkel-e persoon?" „Het verschil van dien eenen passagier, die de reddingsboot tot zinken brengt." „Maar er moet iets op gevonden worden, dat moet!" De leider schudde ernstig het hoofd. „Persoonlijke overwegingen zijn door onze beginselen uitgesloten. Alleen de nood be- slist." En waar is grooter nood denkbaar, waar grooter recht? Hij is onschuildig, dat weet u." „De anderen ook." En bovendien een Pool, een der uwen. Bijna nog meer Litauer dan Pool. Vergis ik mij in het vermoeden, dat u zelf een Litauer is?" vingskosten zijn te begrijpen?; dat zich om trent bovenvermeld punt een meeningsver- schil voordoet tusschen den inspecteur der directe belastingen te Dokkum en den heer R. Bossinade, "accountant en landbouwbe- drijfsboekhouder, te Driesum (Fr.)? Is de minister bereid, teneinde de umft* miteit in deze berekening te bevorderen, met te deelen, of z. i. d uitspraak van den Hoogen Raad, of wel de geciteerde passus in boven- genoemden Leiddraad bij de aanslagregeling moet worden gevolgd NED. BOND VAN VEEHANDELAREN. In de Dinsdagavond voortgezette vergade ring te Zwolle van den Ned. Bond van Vee- handelaren werd de heer A. Trompetter als bondsvoorzitter herkozen, ter gelegenheid waarvan hij door den vice-voorzitter gehul- digd werd, daar dit de zevende maal is. Met 33 tegen 4 stemmen werd besloten hef Bondskantoor en secretariaat te verplaatser naar Rotterdam. De vergadering werd gister voortgezet. OFFICIEREN NED. LANDMACHT. Dinsdag werd te Assen de dertiende alge meene vergadering gehouden van de Ver- eeniging van officieren van de Nederlandsche Landmacht. Na het welkomstwoord van den voorzitter der afdeeiing Assen, kapitein Lieuwers, sprak de voorzitter van den bond, de kolonel der infanterie W. A. F. G. Bol- ken, de openingsrede uit. Spr. uitte den wensch, dat de noodzakelijk gebleken hervor- mingen bij de landverdediging zullen wor den ten uitveer gebracht op het juiste oogen blik en langs lijnen der geleidelijkheid. Dat deze partieele evolutie in de mentaliteit van het officierscorps spoedig tot stand moge komen. Voorts gaf spreker een overzicht van de hervormiiygsmaatregelen, die genomen zijn en nog in het vooruitzicbt zijn gesteld. Daarna hield' de reserve-luit kolonel van den generalen staf C. C. de Gelder een voor dracht over ,,de moderne geest in de maat- schappij en zijn invloed op het leger." Nadat de spreker de ideeen van de voor standees der ontwapening uitvoerig had be- streden, kwam hij tot de volgende conclusie: Wat de democratische gedachte betreft. moet er ten zeerste op worden gewezen, dal de kracht van een leger allereerst afhangt van de eenheid van wil, die daarin heerscht; dat dus noodig is onvoorwaardelijk macht tot bevelen. Aan democratische proefnemin- gen op weermachtgebied zal echter allicht het gevaar kleven, dat deze eenheid wordt ge- s-chaad of dat de tucht wordt bedreigd. Wat zal ons de toekomst brengen; zal ons volk achter zijn slechte herders doorhollen naar de eenzijdige ontwapening, wij weten het niet en wij zouden het ten slotte ook niet kunnen beletten. Wanreer een volk zichzelf in den steek laat, is er niemand die het zou kunnen redden, maar zelfs indien het gezond verstand wederkee, t, achten wij het toch geenszins uitgesloten, dat wij geleidelijk wor den gedreven naar een leger van kleineren omvang en op meer vrijwilligen grondslag. Gekozen werden tot leden van het hoofd- bestuur de majoor van den generalen staf E H. van den Akker en de majoor van de infan terie jhr. C. M. Storm van 's-Gravenzande en de -kapitein van de infanterie S. Veldmeyer. Tot voorzitter van de vereenigihg werd ge kozen de majoor E. H. van den Akker en tot secretaris de majoor J. A. J. M. Schotman. De afgetreden voorzitter, de kolonel W. A. F. G. Bolken werd benoemd tot eerelid dei vereeniging. BRAND. Te Prize is het cafe „Hend'riks" afgebrand. De brand ontstond door dat spelende kinde ren een brandend petrokumstel omver wier- pen. Te West-geesteren is de boerderij van B. Klieverink afgebrand. Te Sibculo (Ov.) brandde de boerderij van G. J. Nijen-huis af. BRAND AAN BOORD. Gistermiddag omstreeks half vier bcmcrktc men, dat rookwolken opstegen uit ruim 1 van het stoomschip „Rijnland" van den Koninklij- ken Hollandschen Lloyd, dat momenteel lig- plaats heeft achter foods O. aan de Zeebur- gerkade te Amsterdam. Het bleek, dat door broeiing brand ontstaan was in de balen verpakte palmpitten, welke in genoemd ruim waren opgeslagen. De min of meer vettige zakken hadden vlam gevat. Men trachtte nog met eigen bluschmiddelen het vuur te be- dwingen, doch waarschuwde spoedig daarop de brandweer, daar de brand zich scheen uit te breiden. De brandweer wist spoedig het vuur te bedwingen, waarna met behulp van een hefkraan tot lossing van de lading palm pitten werd overgegaan. Een gedeelte van de lading is verloren gegaan, doch hoe groot de schade precies is, kon uiteraard nog niet met zekerheid gezegd worden. Zij durfde dit zeggen, was overtuigd, zich niet te vergissen, met het oog op dat bekende blonde -haar, op die heldere, en echt biauwe oogen. „Ik heb u al gezged, dat persoonlijke over wegingen hier evenmin gewicht in de schaal leggen als patriottische." „U weigert dus?" f j „Ik vrees, dat wij dat moeten doen." Katya keek een oogenblik met somberen blik naar het zeilboek op de tafel. Toen zij haar oogen weer opsloeg, was er lets anders, iets boosaardigs in te lezen. ,,Durft u dat inderdaad? En als ik nu eens heen ging om u te verraden?" „Als u eens heelemaal niet meer heenging?'' „Wat bedoeld u?" vroeg Katya, een oogen blik dupe van den kalmen toon, waarop dat was gezegd. „Ik bedoel, dat de vriend, die met u is mee- gegaan, behoort tot onze partij en volkomen op de hoogte is van haar beginselen. Ik be doel ook, dat wij veertien zijn en hij alleen is." Katya keek hen die naast haar zaten aan, met een door haar angst ingegeven vraag op de lippen. Zij verhardden reeds hun trekekn, als't ware als antwoord op haar bedreiging. Ja, dat waren geen mannen om voor iets, dat zij op hun weg vonden, op zij te gaan. Vrees kon hun niet worden aangejaagd, maar mis- so'hien kon men ze verteederen. Met angstig hart wrong zij haar handen in haar schoot, terwijl zij zich voorover boog, ze niet uittar- tend, maar bereid om voor hen te knielen, mils zii slechts toestemden Tadeusz te redden. (Wordt veryolgdj.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5