MMG BITZETTING 10 pwcf1 Nee mily Uifzetting van de maag wordt in vele ge vallen veroorzaakt door overmatige aciditeit der maagsappen. De aciditeit hoopt zich in de maag op en veroorzaakt gisting van het voedsel, hetgeen gevolgd wordt door een on- aangenaam gevod van opzwelling, welke dikwij'ls pijnlij'k is. Ter vermijding van maag-uitzetting gehruikt men een half thee- lepeltje Gebismureerd Magnesium na de maaltijden, of wanneer pijn wordt opge merkt. Gebismureerd Magnesium neutrali seert de aciditeit en voorkomt de ontwikke ling van gassen, hartbranding, bezwaring aciditeit, slechte spijsvertering, enz., enz., en verzekert een gezonde en normale spijsverte- ring. Verkrijgbaar bij a He Apothekers en Drogisten a 1.per flcseh. AUTO TE WATER. - Gisteravond te half tien is te Groningen een vier-persoons Chevrolet-auto, open mo del, bestuurd door den heer H. W. Witt; naar, leeraar boekhouden aldaar, door een verkeerde manoeuvre bij het verlaten van de garage aan den Pottebakkersrijge achteruit te water gereden. Be heer W. wist zich uit het voertuig te werken en werd door een schipper met een bootje gered. De auto is beschadigd en is door en Sincstoestel op het droge gebracht. Provinciaal nieuws UIT KENNEMERLAND. Terwijl om dezen tijd van het jaar op het d'rukst van de aardbeieencampagne moest zijn in normale jaren komen er handen te kort gaat thans alles zachtjes aan. Zeker er komen wel flinke partijen, doch van een seizoendrukte merken we niet veel. De groot ste aanvoer van aardbeien bestaat uit Deutsch Evem, terwijl ook enkele duizenden kilo's van het late soort worden aangevoerd. Hidden de prijzen zich de vorige week vrij goed (die prijzen varieerden toen van 40 tot 48 per 1(X) Kg.), deze week gaan ze ook terug en dit is verklaarbaar, want de vrucht is zwak en waterig en aliexminst voor export geschikt, want eigenlijk moest de aanvoer van vroege ardbeien atgeloopen zijn. Wat de prijzen voor deze week betreft, deze zijn verschillend en alles hangt af van de aanvoer en kwaliteit, doch mooie kwaliteit is nog wel gewild en brengt f 44 tot 48 per 100 Kg. op, terwijl het vroege soort minder op- brengt, n.l. 31 tot 39 per 100 Kg., terwijl de markten ondierling ook nog al verschilden de hoogste prijs staat op naam van de Coop Veilingsvereeniging „St. Willebrordus" te Heiloo. Aan de groentenveiling heerscht groote bedrijvigheid wat de aanvoer betreft en van alle artikelen is groote aanvoer aanwezig be- houdlens die groente welke nog niet in groot kwantums aanwezig kan zijn, als: peulen doppers, snij- en spercieboonen). Spinazie is bijzonder gewild en wat de prijs betreft, deze is vrij hoog en varieerde tusschen de 1.25 en 1.75 per bak, terwijl het „meusje van de zalm" pl.m. 2.20 opbracht, voorwaar een schitterende prijs. Postelein is eveneens gewild. Door het gure weer komt er niet te veel en daarom is de prijs hoog, n.l. 0.70 tot 0.85 per kleine kist. De anvoer van bloemkool is opmerkelijk groot (dit geldt voor alle veilingen) en de kwaliteit is zeer sterk afwijkend en hiernaar regelen zich de prijzen, welke varieerden van 6 tot 21.50 per 100 stuks. Het is jammer, dat de aanvoerders de rommel niet thuis houden, want deze brengt den naam van dit mooie en gewilde product in miscre- diet, een verwaterde kool heeft absoluut geen waarde. Komkommers zijn over het algemeen niet bijzonder duur, wel brengen lste soort nog den vrij hoogen prijs van 70 tot 14 op doch de massa gaat weg voor 7 tot 12 per 100 stuks en deze prijs is te laag. Doppers en peulen zijri nog schaarsch en duur, vooral in Beverwijk, de doperwten brengen 28 tot 34 op, de peulen 33 tot i 45, alles per 100 Kg. Tuinboonen hebben in enkele dagen heel wat van den prijs ingeboet en brachten 12 tot 17 per 100 Kg. op of ongeveer de heift minder dan de vorige week. Peen wordt aangevoerd bij duizenden bos- sen en zooals was te verwachten kelderde de prijs; niettemin is de prijs van 8 tot 14, enkele partijtjes iets hooger, nog niet be- paald laag. De aanvoer van asperges begint nu we de langste dag gepasseerd zijn te vermin- deren, doch de prijs is hooger dan de vorige week, n.l. 48 tot 75 per 100 bos, voor dik blauw 30 tot 45 per 100 bos. Rabarber groote aanvoer en redelijke prijs, n.l. 7 tot 11 per 100 bos. De aanvoer van sla is heel groot (althans voor den tijd van het jaar) en de prijs is uit- eenloopend, n.l. van 0.30 tot 1.60 per kist (inhoud 50 stuks). De overige aanvoer onveranderd, ook de prijzen wijken niet veel af van de noteering van de vorige week. De eerste partijtjes snij- en spercieboonen zijn duur, n.l. 0.60 tot f 0.72 en 0.43 tot 0.45 per kilogram. UIT DIRKSHORN. Dinsdag maakten de hoogste klassen der openbare school alhier een schoolreisje naar Amsterdam. Onder begunstiging van heel goed wede-r werd' aldaar een uitvoerig, mooi programma afgewerkt, te weten: Bezoe-k aan Artis met aquiarium en diarama van Hijmans. Vooral het laatste trok ten zeerste de aan- dacht van jong en oud door de natuurge- trouwe weergeving. Volgde een rondvaart door Amsterdam en de havens, een wandeling door de Kalver- straat en een bezoek aan de Bijenkorf, waarna hoogst voldaan de terugreis werd aanvaard. UIT NIEUWE NIEDORP. Alhier is Zondag j.l. een arbeiders-tooneel- vereemging opgericht, met aanvankelijk tien leden, welke over Nieuwe Niedorp, Oude A ledorp en Veenhuizen verspreid wonen Het yoorloopig bestuur wordt gevormd. door den heer J. van Zoonen (voorzitter) te Oude Nie dorp, en mej. H. Koopmans-Tas (Veenhui- sen), secretaresse-penningmeesteresse, OVERZICHT INVENTARISATIE STAPEL-PRODUKTEN. DooJ'het'Lva1? L f' Corarnissie ujtde veilingen in Noord-Holland schrijft ons: lanocr annhipia ri aanvoei van stapel-produkten aan sommige veilingen veel hedln w?rd di iUsl'nn^lf heta g6\al *,'aS m tc'vens no- In vaak belangrijke^hoeveel- trokken opgaaf van de gehouden mventaris-atie door velen in twijfel ge- hpHp^pTT1^611 goedr te doen' na aflooP campagne, de geveilde hoeveel- volgen verstrekte opgaaf te controleeren en laten het resultaat daarvan hieronder De getallen geven aan wagons van 10.000 K.G. r laats der veiling Opgaaf 15 Dec. Broek op Langendijk 3282 Noord-Scharwoude3047 WarmenhuizenTsiO Grootebroek Obdam205 168 Hem-Venhuizen Avenhorn145 Opperdoes Medemblik „Sint Jozef" Andere veilingen 144 W 111 58 geveild 3049 3751 V- 1211 45714 24-7 108 122 142 118 9206 minder 233 195 Hi 599 60 24 2 H meer 22 H 42 1114 71 H Totaal 10306K De IOOO wagons minder geveild is het gevolg van gewichtsverlies gedurende de'be- wanng; in werkelijkheid is dit nog meer dam uit deze cijfers zou zijn op te maken doch verschillende partijen zijn soms 2 X geveild, terwijl bij enkele veilingen het o-etal meer geveild dan was opgegeven, een gevolg is van aanvoer van andere plaatsen° Zoo zijn partijen van Warmenhuizen geveild te Noord-Scharwoude' van' Hem te Grootebroek, van de „Eendracht" te' Medemblik, te Sint-Jozef, van Bobeldijk, te Obdam en zoo voort; J Bovendien zijn bij de inventarisatie niet opgenomen kool beneden het H K.G. en deze partijen komen in de geveilde hoeveelheden wel voor. Uit alles valt op te maken, dat de gehouden inventarisatie vrijwel den juisten voor- raad aanwezig heeft weergegeven. UIT HEILOO. Gistermorgen is men begonnen aan de be- strating van den Rijksstraatweg en wel nabij het landhuis „Nieuwe Hoop." De bestrating geschiedt over de geheele oppervlakte tusschen de boomen. Naar we vernemen worden alleen de slechtste weggedeelten onder handen geno- mien. Op 24 Augustus zal de parochiekerk door den bisschop worden geconsa-creerd en daarna in gebruik genomen. UIT VEENHUIZEN. Woensdagmorgen had op den Veenhuizer Middenweg een ernstig ongeluk plaats. Eeni- ge jongens waren op den melkwagen van den heer Poel geklommen. Waarsehijnlij'k door stoeien viel het zoontje van den heer Gitde- meijer van den wagen en geraakte er onder. Met gedeeltelijk verbrijzelde rechternand en gebroken pels werd het arme knaapje opge nomen. IJlings werd het kind met de auto van den heer Beets naar dokter Spierings ge bracht, die opneming in een ziekenhuis te Alkmaar noodzakelijk achtte. Naar alle waarschijnlijkheid zal het jon- getje zijn hand moeten missen. Ouders, waarschuwt toch uw kinderen, niet achter wagens te loopen of er op te klim- men. UIT WIERINGERWAARD. Dinsdagavond te 8V4 uur vergaderde de Raad. Afwezig de heer C. J. Blaauboer we- gens lichte ongesteldheid1. De voorzitter deelde mede, dat de benoemde heeren als leden der schattingscommissie hunne benoeming hebben aangenomen. Ingekomen was een proces-verbaal van de op 18 Juni gehouden kasverificatie. De ont- vangsten hebben bedragen 67001.37, de uitgaven 54059.17H. Op de Boerenleen- bank is geplaatst 12393.74; op de postre- kening 482.06, terwijl het restant in kas aanwezig was bevonden. Verder was ingekomen een adres van het Curatorium der Stichting R. K. Lyceum onder bescherming van den Heiligen Petrus Cani- sius te Alkmaar, waarbij gevraagd werd een uitkeering van 150 voor iederen leerling die genoemd Lyceum bezoekt. De voorzitter zeide niet te verwachten, dat uit deze gemeente een leerling naar die school zal gaan. Wethouder Sleutel wilde het adres voor kennisgeving aannemen en afwachten tot- dat er een leerling van hier deze imrichting zal bezoeken. Wethouder Koster was dit geheel met zijn collega eens en wilde tot dien tijd geenerlei toezegging doen. De voorzitter zeide, dat daar nog bij komt dat over het algemeen bijzondere inrichtin- gen een zeer hooge Rijksbijdrage ontvangen, in sommige gevallen 80 pet. Het kan wel zoo worden, dat ten slotte heelemaal geen subsi- die wordt gevraagd. Het adres werd voor kennisgeving aange nomen. Verder was ingekomen een adres van de commisie-Van Aalst voor de Kanalisatie van Westfriesland, wat in zijn geheel door den voorzitter werd voorgelezen. Gevraagd werd om 2 afgevaardigden te zenden naar de'te houden vergadering te Alk maar, terwijl tevens een bijdrage werd ge vraagd gedurende 40 jaar ad 400 per jaar. Een gelijk bedrag werd ook van den Polder Wicringerwaard gevraagd. B. en W. achtten het gewenscht, dat een paar heeren die vergadering bijwonen, doch verder nog geenerlei toezegging doen. In de lste plaats omdat nog nimmer eenige schriftuur was ontvangen en ook omdat men niet weet hoe het kanaal zal loopen, B. en W. wensehten eerst meer inlichtingen in te winnen, om dan later zoo noodig met een voorstel bij den Raad te komen. Het is nu nog nie( te beoordeelen welk belang onze gemeente er bij kan hebben. De heer A. D. Sleutel vroeg of eventueele bezwaren niet voor 15 Juli ingeleverd moe ten worden. Spr. meende dit gelezen te heb ben in het verslag van Waard en Groet. De voorzitter lichtte toe, dat daar niets van in het adres is vermeld. De heer Speets vond het uitstekend dat een paar heeren die vergadering bezoeken. Zij kunnen dan misschien vernemen op welke ba sis enze gemeente wordt aangeslagen. De heer H. Koster zeide, dat er een groot- scheeps kanaal zal komen in onze onmiddel- lijke nabijheid en meende, dat het nog zeer de vraag is of dit kanaal wel van eenig belang voor onze gemeente is. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten. In eene voorlaiatste vergadering is o. m. besloten om aan de verordening op die Keu- ring van Waren eene bepaling toe te voegen, welke luidt: „Het is verboden melk te ver- koonen met een vetgehalte lager dan 2.75 pet." De toestemming van de Koningin, alsmede van den Minister van Arbeid, Handel en Nij- verheid is hierop verkregen, zoodat deze wijziging nu werd vastgesteld. Een voorstel van B. en W. om een paar wijzigingen van administratieven aard in de rekemng van 1925 aan te brengen, werd goedgekeurd. Een paar posten moeten op een ander noofdstuk worden overgebracht. Volgde vaststelling vermenigvuldigings- cijfer G. I. B. s 0 Na uitvoerige toelichting door den voor zitter werd namens B. en W. voorgesteld dit evenals vorig jaar te bepalen op 1.25. De ra- ming van het vorig jaar was zeer goed uit- gckomen. We zuilen thans, aldus de voorzit- tei, zeer zeker een krachtige begrooting voor 1928 kunnen vaststellen. We hebben no? wel gedacht een kleine verlaging voor te stellen, doch hebben toch gemeend voorzich- hg te moeten zijn. Men kan wel eens minder .belasting ontvangen dan verwacht wordt Den heer Speets leek het toe, dat er met 1.25 een tamelijk overschot z-ou komen, docli al is er wat over in kas, dan zuilen B. en W. wel geen onnoodige uitgaven doen. Wethouder Koster was van meening, dat de uitkomsten in de landbouwbedrijven er wel goed voorstaan, doch met de koeboerderij zal het waarschijnlijk niet meevallen. Wan neer er later verhoogd zou moeten worden, zal het ook niet meevallen. Na nog eenige discussie werd het vastge steld op 1.25. De geloofsbrieven van de nieuw gekozen Kaadsleden werden na onderzoek in orde bevonden, zoodat tot toelating werd beslo ten. Als commissieleden voor onderzoek der gemeente-rekening werden gekozen de hee- 1 en Jb Waiboer Hz., C. J. Blaauboer en .1. Speets, terwijl voor de rekeningen van het Buigerlijk Armbestuur en Volkshuisvestino" Ser^,n, &ekozen heeren P. Peper H. Shkker. De rondvraag leverde niets en op, waarna nog even in comite werd gegaan ter bespre- king omnbaarverklaring belasting. UIT PETTEN. Dinsdagavond vergaderde de Nevenraad te Petten teneinde het adVies te bespreken, dat in yerband met de vereeniging van Zijpe en Pet- ten aan Gedeputeerde Staten moet worden uitgebracht. Deze Nevenraad bestaat uit de heeren: I P. Geense, J J- de Rapper, P. Schager, C. WiersmT' B.eurs' W- Jongerlirig en S. Voorzitter de Burgemeester. De Burgemeester opende met een woord van welkom de vergadering. Door een com- missie van drie leden, bestaande uit de hee ren de Rapper, Geense en de Beurs werden de geloofsbrieven onderzocht en tot toelatino- geadviseerd, waartoe werd besloten. De voorz. deelde mede de taak aan deze com misie te hebben opgedragen en stelde zich voor nu tot een advies te komen en in een volgende vergadering het advies vast te stellen. De commissie wenschte het opmaken van het ad vies aan den voorzitter op te dragen en voorts de vergadering in het openbaar te houden. De voorzitter deed1 mededeeling van een ge- leidend schrijven van Ged. Staten, waarbij het wetsontwerp der vereeniging is toegezon- den en waarin is neergelegd de mogelijkhei" om in gedeelten der vereenigde gemeenten een andere belasting te heffen, doch niet lan ger dan rot 1 Mei 1944 en bovendien jaar- lijks goed te keuren. Deze meerdere lasten dienen om de nieuwe gemeente niet te bezwa ren met de wachtgelden De heer Geense wencshte een kort woord vooraf te zeggen. E>e leden zijn in het bezit gesteld van een copie van het wetsvoorstel en de aanhef daarvan heeft spreker getroffen, n.l. dit, dat het wenschelij-k is de gemeenten Zijpe en Petten te vereenigen. Die wensche- lijkheid zal wel gezocht moeten worden in het feit dat Petten zich zelf niet kan bedruipen omdat het oyer onvoldoende middelen be- schikt. Hoe is dit gekomen? Eeuwenlang is Petten zelfstandig geweest en op de vraag waarom die zelfstandigheid prijs gegeven moet worden, heeft spreker geen voldoende antwoord kunnen krijgen. Wel wees men dan op verschillende toestanden als hooge sala- rissen, bijdragen aan onderwijsinstellingen, werkloosheidsverzekering, enz., doch dit zijn toestanden, waartoe Petten zelf nooit besloten zou 'hebben, ware het niet van bovenaf opge- legd. Zijn er maatregelen genomen die wijzen op een slecht beheer als gevolg waarvan deze toestand is onfstaan, dan is het antwoord daarop beslist ontkennend. Waar deze toe- stand geschapen is door de regeeringsmaat- regelen, wordt Petten wel zeer zwaar ge- straft waar het wetsontwerp de mogelijkheid openlaat nog 17 jaar lang zwaar belast te worden voor het betalen van de wachtgelden der ambtenaren van Petten. Een zoodanige regeling noemt spreker onbillijk en onrecht- vaard'ig ert wensdht daartegen te protesteeren. E>e voorzitter stelde het op prijs dat dit vooraf wordt gezegd. De Raad van Petten heeft steeds eetracht het voor, de ingezeteneB zoo goed mogeiijK te maken en meermaien mocilijke tijden gehad. De huishouding baarde zorgen en meermalen '5 steun aan verzoekeo om subgidie toegezegd als de Raad aan be- paalde voorwaarden voldeed en meermalen het voorgekomen, dat aan de voorwaarden werd voldaan, doch steun achterwege bleef De extra-heifing kan tot 1944 toegepast worden, doch't is niet zeker dat zij toegepast zal worden. Het wetsontwerp werd daarna artikelsgc- wijze behandeld. Waar sprake was van de Rijksuitkeering per inwoner, vroeg de heer Geense nadere in lichtingen. De uitkeering voor Petten is 4.97H per inwoner en voor Zijpe vermoede- lijk omstreeks 2 minder. Deze uitkeeringen blijven onveranderd, zoodat Zijpe zal profi- teeren van de meerdere uitkeering voor Petten. De heer de Rapper meende dat dit voordeei van het wachtgeld afgetrokken moet worden. De voorzitter meende dat dit ook billijk was. Zoo zal ook in mindering van het wacht geld komen een bedrag van 600, als bijdra ge in het salaris van Burgemeester en Secre- taris van Petten. De heer Geense ^ecocide meer voor schrap ping van de geheele heffing voor bijdrage in de wachtgelden. De heer Schagen vroeg of er geen mede- werking te verwachten was om de op wacht geld komende ambtenaren aan een andere KOFFIE THEE betrekking te helpen om van het wacht geld af te komen. Daarop kwam het artikel betreffende de afwijkende belastingheffing. De heer Geense stelde voor dit te schrap- pen. Zoolang dit bestaat, bestaat de moge- lijkheid Petten extra te bezwaren en is men afhankelijk van den raad van Zijpe, ten wiens voordeei deze regeling is gemaakt, om Zijpe toch maar bereid te vinden om Petten te ne- men. Eventueele gevolgen van deze extra hef fing werden uitvoerig besproken en een stel- stelmatige ontvolking van Petten verwacht, omdat men zich zal vestigen in de Zijpe. De meerdere lasten zal een klein gedeelte steeds zwaarder drukken en elk vertrek beteekent voor de blijvenden meer belasting. De voorzitter meende ook, dat dit artikel niet mocht worden aangenomen, omdat men niet weet voor welke lasten de bevolking in de toekomst aansprakelijk zal zijn. De heeren de Rapper en Schager ver- wachtten, dat de toestand aan den dijk eerder minder dan beter worden zal, vooral als die straks geheel is ondernomen zooals nu ge- beurt. Voorts is men ook niet zeker dat de loonen zoo zuilen blijven. De heer Wiersma vroeg of iemand die Pet ten verlaat en een jaar later terugkeert, dan vrij is. De voorzitter antwoordde, dat alle inwo- ners van de afdeeling Petten zuilen moeten betalen. Algemeen was men van oordeel dat dit ar tikel moest vervallen. De heer Vriesman info-rmeerde of men in Zijpe ook moet aftreden. De voorzitter antwoordde toestemmend. Daardoor bestaat de mogelijkheid dat ook in Zijpe voor wachtgeld zal moeten worden betaald. De heer Geense verwachtte dat als Raad en nevenraad van Petten en Zijpe voor dat verhaal niets gevoelen, de Regeering er toch geen bezwaar tegen zal hebben dit artikel er uit te nemen. 't Is echter niet bekend hoe Zijpe er over denkt en spreker gevoelde er wel iets voor met den nevenraad van Zijpe voeling te zceken. De voorzitter hoopte echter, dat Zijpe geen verhaal zou toepassen. Het geheele wacht geld kan bedragen 3760, doch met goeden wil is dit terug t-e brengen tot pl.m. 1700, als er afgetrokken wordt 600 bijdrage van het Rij'k, voorts 2 per inwoner die hit Rijk meer betaalt voor elke inwoner van Petten. Het wachtgeld van den ontvanger loopt nog 150 terug. Als gemeente-geneesheer en vroedvrouw niet op wachtgeld komen, doch in de nieuwe gemeente een salarisverh-ooging krijgen en als voorts betrekkingen als klok- kenist en d-oodgraver enz. in dezelfde functie worden bestendigd en dit moet de nevenraad van Zijpe wel weten. De heer Geense merkte op, dat een onder- wijzer eenmaal de keuze heeft wachtgeld te vragen krachtens deze wet op de Lager Onderwijswet. Nu is wachtgeld krachtens deze wet gunstiger, doch wie moet het meer dere betalen? Het ontwerp zegt het niet. De heer Wiersma verwachtte er niet te veel van, de Zijpe is ook voor bezuinigen. Verschillende bepalingen werden gezien ais een tegemoetkoming aan Zijpe om Petten toch maar te nemen. Het gevoelen van den heer Geense om voe ling te zoeken won meer en meer veld en er werd iets goeds van verwacht. De resteerende artikelen tot regelingen van huishoudelijke aangelegenheden ontmoet- ten geen verzet. Alleen achtte de commissie het nog wenschelijk dat er te Petten gelegen- beid blijft voor .verschillende aangelegenhe den als bevolking, militie, verkiezingen, enz. Daarna werd de vergadering gesloten. tabletten^jcuueft Prijs 75 cts. bericht uit Quebec ontvangen, volgens het- welk Nungesser en Coli levend aangetroffen zijn in de buurt van Ghostlake in de provin- cie Quebec. Voorloopig stelt men echter in dit bericht nog niet veel vertrouwen. Luchtvaart. LINDBERGH. Het vliegtuig komt in een Washingtonsch museum. Kolonel Lindbergh zal met het fameuze vliegtuig, waamee hij naar Parijs vloog, een toumee maken in de Ver. Staten. Daarna komt het toestel, „the Spirit of St. Louis" voorgoed in het museum van de Smithsonian Institution te Washington. NUNGESSER EN COLI. Volgens een telegram van de „Chicago Tri- bune" is te New; York een nog niet bevestigd DE VLIEGTOCHT SAN FRANCISCO HONOLOELOE. De tocht gelukkig volbracht. Naar Reuter d.d. gisteren uit Washington meldt, heeft men daar bij het bestuur van de m-'litaire luchtvaart een, nog niet bevestigd, bericht ontvangen. dat het Fokkervliegtuig van luitenant Maitland en luitenant Hegen- berger uit San Francisco te Honoloeloe is aangekomen. Een later Reufer-bericht heeft de bevestb ging gebracht. Dit bericht komt van het Wheelerveld bij1 Honoloeloe op het eilan-d ahoe' en luidt als volgt Maitland is in Honoloeloe aangekomen. Hij heeft daardoor de voldoening, de eerste te zijn, die er in is geslaagd, de 2490 roijl tusschen San Francisco en Honoiof'oe af te leggen met een vliegtuig. Hij heeft er 25 uur en 43 minuten over gedaan. DE VLIEGTOCHT VAN BYRD. Het meteorologisch bureau heeft de ver- wachting uitgesproken, dat Byrd waarschijn lijk mist en regen op zijn weg zal vinden, of- schoon het onwaarschijnlijk is dat hij zai1 stuiten op een gebied met bepaald slecht weer Er scheen geen kans te zijn op een verbetering van den toestand en daarom vond Byrd het beter om dadelijk tevertrekken dan nog laur te vvach'-n. De Amerika heeft 54 gal one en 1300 gallons benzine aan boord. Devocu- selvoorraad bestond uit vier gebraden lioen- tjes, vier „quats" heete koffie, boterhammen en noodrantsoenen voor 30 dagen. Byrd c.s. hebben nog kans gezien om voor het definitieve vertrek den verstekeling, Kin- kade, te loozen. Later: De America is om half zeven (tijd van New York) gezien van Watchill op Long Island. Het vliegtuig vloog in noordwestelijke richting, waarschijnlijk met de bedoeling de kust van de Narraganser-baai te volgen. Het vliegtuig vloog snel, doch niet zeer hoog Bmiieniaiici CHINA. SUCCESSEN DER NATIONALiSTEN. In de provincie Siantoeng. Een telegram uit Sjanghai meldt dat de nationalistische troepen Hanlsjoeng, den sleutel van de provincie Sjan-toeng gisteren na een kort geveeht veroverd hebben. Ook Ling-tsjang is hun in handen gevallen. Ver wacht wordt dat generaal Tsjang-tsoentsjang nog een laatste poging tot tegenweer zal on- dernemen in het noorden der provincie, maar zijn positie wordt hop-eloos geacht. STAKING VAN BRITSCHE ZEELIEDEN 1 TE SHANGHAI. Reuter seint ons d.d. gisteren uit Sjanghai dat vijf honderd scheepsofficieren en machi- nisten in staking zuilen gaan. Bij deze bewe- ging zijn 75 schepen van de Chineesche lcust- vaart betokken, met in totaal 150,000 ton Deze schepen zijn het eigendom van de China Navigation Cy. De staking zou ingaan om twaalf uur in den naeht van Woensdag op Donderdag. Het geschil gaat over een loons- verlaging van 10 pet. DUITSCHLAND. STRESEMANN TE OSLO. Gisternamiddag hield Stresemann zijn aangekondigde redevoering voor het Nobel- comite in de groote aula der universiteit. Professor Stang, voorzitter van het Nob?l- comite, introdueeerde hem bij het publiek, waaronder de Koning, het geheele diploma- tieke corps, de regeering, vele Stortingsleden, verschillende professoren en tal van a-utori- teiten met hun -dames. Stresanann sprak daarna zijn redevoering uit, na eerst te zijn toegejuicht, waartoe alien van hun zetcis opstonden. Zijn redevoering duurde een uur. Hij dankte eerst het N-obel-comite voor de hem verl-eende ondercsheiding cm vcrvolgens een overz'icht te geven van den arbeid die met het verleenen van den N Uprijs werd1 bekroofid. De verrichte arbeid i niet alleen zijn arbeid, maar die van het -che Duit- sche yolk, dat aldus het bewijs 1 .-ft gegeven van zijn vasten wil tot vredelit ade samen- werking met de overige Volgen. De positie en be problemen van het tegenwoordige Duitschland vormd-en de kern van de redf van den minister. Hij bracht ook warme hub de aan president Hindenburg. Stresemann's rede werd warm toegejuicht en de Koning drukte hem en mevrouw Stre- semann na afloop de hand. DE RIJKSDAG. De huur wet verlengd. De Rijksdag heeft een soc.-dem. voorstel aangenomen, tot verlenging van de wet ter bescherming der huurders tot 31 December 1927. Heden behand'elt de Rijksdag de valonsa- tie-vvet en het socialistische voorstel tot ver lenging van het blokkadewetje, dat pr-oces- sen over goederen der gewezen vorstenhut zen verbiedt. DE REGELING MET DE VORSTEN* HUIZEN. In ver band met de debatten over de blok- kadewet bevat de Germanie nog een aantal bijzonderheden aangaande de eischen der zoogenaamde Standesherren, eischen, die door de katholieke organisatie als immoreel en belachelijk worden bestempeld. De vorst van Hessen venlangt bijvoorbeeld jaarlijks een rente van 612.000 mark, zich daarbij be- roepend op een in 1866 met Pruisen gesloten verdrag aangaande het vruchtgebruik van den door Pruisen geannexeerden Kurhessi- schen huisschat, door Engeland tij-dens den Amerikaanschen ona f hankd ij kheidsoorlog uitbetaald aan de keurvorsten van Hessen en Kassel voor ixet verko-open van Hessische on-

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6