£n yzw JE ZEEPPOEDER it had gekregen. Het gezelschap kwam me! 2 booten voor een meeting bij den Katteberg. Het speet spreker. dat tie voorzitter ten aan- zien van het verleenen van inuziekvergunning op Zondag van het eenmaal ingenomen stand- punt was afgeweken. De V o or z i 11 e r was over het alge meen met het verleenen van vergunningen op Zondag zeer ruim en dit met de instcmming van de bevolking. Het vorig jaar werd zelfs wel vergunning gegeven om op Zondagmorgen met muziek door de stad te trekken. onder conditie dat men niet in de buurt der kerken kwam. Dit meemt intusschen met weg, dat dit toch be- zwaren kan meebrengen, Een groot aantal menschen hebben er prin- cipieel bezwaar tegen, ook zijn er die geen principieele bezwaren hebben, maar die het toch minder aangenaam vinden, dat op Zon dagmorgen de stemming tijdens de gods- dienstoefeningen wordt verstoord. Het vorig jaar kreeg spreker enkele verzoeken, om het onder zeker voorbehoud toe te staan. Van den winter was er aanleiding, niet vanuit de gmeente, om de zaak principieel te bekijken en daarom is voorgoed vastgesteld hoe het behoort te zijn. In het vervolg zal alleen ver gunning worden gegeven muziek op de open- bare straat en in openbaTe gelegqpheden des Zondags na 12 uur te geven. Spr. meent, dat die regeling niet alleen bij de geloovi- gen warme instemming zal vinden, maar ook door de andersdenkenden verstandig zal worden genoemd en niet als een te zeer ingrijpenden maatregel zal worden be- schouwd. Naar aanleidng van die beslissing (is reeds eenige malen vergunning geweigerd en wel aan een boottocht van „Ons Genoe- gen", en zeer binnenkart aan enkele zang- en ibuurtvereenigingen uit Amsterdam. Aan al ien is de verplichting opgelegd om voor 12 iuur geen muziek te maken. Op de muzikalc iwandeling Zondag j.l. is de vereeniging ge- dupeerd geworden door deze beslissing, om dat deze het vorig jaar die vergunning wel had. Spr. betreurt dit, maar dit is niet opzet- itelijk gebeurd. Men heeft het echter min of meer aan zichzelf te wijten. De vergunning was Zaterdagmiiddag om 5 uur aangevraagd. jEr wordt wel eens geklaagd over gebrek aan .vlotheid. Spr. wil dan ook zeggen. dat men 'dikwijls last heeft met die dingen, het is wei >een frappant staaltje dat men, wanneer men (Zondagsmorgens iets wil doen, Zaterdags- middags om 5 uur daarvoor de vergunning aanvraagt. Het komische van het geval is, dat f'de „Alkmaar Packet", waarmede het muziek- gezelschap aankwam, pas om 11.40 uur arri- i.veerde. De politie had geen bezwaar dat men eenige oogenblikken met het vertrek wachtte, met het gevolg, dat om 12.03 uur een aanvang werd gemaakt met de muzikale wandeling. Het geheele geval, dat aanleiding tot dezen storm heeft gegeven, is, dat de mu ziek 20 minuten heeft moeten wachten. Spr. vraagt of dit zoo verschrikkelijk is. Z. i is de sop eigenlijk de koOl niet waard. De principieele kant van de zaak is, dat spr. gemeend heeft, in deze gemeente tokening te moeten houden met de beerschende gevoe- lens, waarom bet z. i. verstandig is, om op Zondag voor 12 uur geen vergunning meer te verleenen voor muziek op de openbare straat of in openbare gelegenheden. De beer Van Drunen vroeg of de voorzitter bij het nemen van zijn beslissing wel rekening heeft gehouden met de belan- ;gen van den middenstand en het vreemde' lingenverkeer. Er zijn nu reeds organisaties, I die zeggen: Wij gaan niet naar Alkmaar, om- (dat we daar voor 12 uur geen muziek mogen maken, die menschen vertrekken vroeg, om spoeddg in Alkmaar te zijn. Ma.r zij passen ervoor, om als dooie diendiers rond te loopen De Voorzitter betoogde, dat men in de gemeente over het algemeen weet, welk een warm voorstander spr. voor de bevorde- ring van het vreemdelingenverkeer is. Maar ook dit heeft grenzen. Dat dit door dezen maatregel geschaad zou worden, betwij'felt spr. Op gezag van den heer Van Drunen wil hij bet aannemen, doch bij dacht het niet, al zou dit zoo zijn, dan nog moet men de zaak uit het oogpunt van het algemeen be- lang bekijken en dan moet het vreemdelin- genverkeer wijken voor het belang, van het /niet-storen van Godsdienstoefeningen. De heer Veen nam niet aan, dat de musi- kale wandelingen, wanneer de kerken ge- me den worden, storend werken op de gods- £bienstoefeningen. Het luiden van de kloklken t der Dominicuskerk, wat vaak des morgens om 4 en 5 uur een enorm geluid verwekt, is ivoor andere menschen, die dan in bun rust verstoord worden, zeker ook schadelijk. Dit schijnt geen maatregelen noodig te maken, omdat dit door geloovigen gebeurt. iWaarom nu ter wille van diezelfde geloo vigen anderen in hun vrijheid bekort, terwijl hun geen last wordt aangedaan? Spr. vroeg, of de voorzitter geen wenk uit Den Haag gekregen heeft Het vorig jaar kwam de heer Duijmaer van Twist op zijn achterste pooten te staan, omdat nij de massa-uiting van onze menschen den kop in wilde drukken. Hij diende bij den burgemeester van Den Haag het verzoek in, om in het vervolg op- toohten met muziek en zang niet meer toe te staan. De Voorzitter zeide, dat hij wel dege- lijik kennis had genomen van hetgeen in Den Haag was gebeurd. Hij heeft zich op het- zelfde standpunt gesteld als zijn collega in Den Haag, die het betreurde, dat de bewuste optocht stoornis heeft gegeven. Wanneer men echter zegt, dat spr. een wenk heeft ge kregen, dan stelt men de zaak te sterk, wel heeft de minister van justitie gevraagd, hoe het zit met dergelijke vergunningen op Zon dag. En dit is aanleiding geweest, dat spr. gezegd heeft1 voor 12 uur is het Zondags uit. In den Haag is er echter niemand ge weest, die den wenk heeft gegeven. Spr. zou zich daarvoor niet hebben ge- jgeneerd. Spr. handelde echter uitsluitend uit 'eigen inzicht. De heer Westerhof oordeelde, dat de zaak van meer belang was, dan tot nogtoe naar voren was getreden. Het feit, dat aan bepaalde organisaties geweigerd wordt, om v66r 12 uur muziek te maken, is een inbreuk maken op de vrijheid, die men de burgers zooveel mogelijk moet laten. De goede vrijheid is die vrijheid, die ande ren niet schaadt. Wanneer de politie die wegen aanwijst, waar geen kerken in de buurt zijn, dan valt het argument van ver- I storing van godsdienstoefening weg. Uit zichzelf spelen de muziekgezelschappen niet, waar Keiken staan. Ook, waar men weet, dat er ziekcn zijn, wordt niet gespeeld. Spr. vond het erg, dat de beslissing van den bur- gemeester.verband hoadt met de Haagsche gebeurtenis der groote betooging inDen Tlaag. „Voor de entwapening" kan ieders in- stemming hebben. Spr. ziet in het geval een poging van be paalde groepen in de regeenng, cm aan de sociaal-democraten de vrijheid te onthou- den, waar ze recht op hebben. Het heeft den schijn, alsof men ons buiten de gemeenschap wil zetten, en het gaat niet aan, zonder aan- toonbare redenen, aan ons de vrijheid te ontnemen, om ons demonstratief te uiten. Dat de boot toevallig te laat aankwam, is geen argument. Onze menschen houden het meest op Zondag optochten. Willen derge lijke dagen slagen, dan moet dit v6or 12 uur kunnen gebeuren. Tot het vorig jaar is dit toegelaten en toen was het bezwaar van de kerkstoornis er niet. Dit bezwaar ,kan dus vervallen. Er zijn wegen genoeg, om de kerken er buiten te laten. De kerkelijke bij- eenkomsten moeten ongestoord kunnen ge beuren. Wanneer die niet gestoord worden, vervalt een redelijk argument en blijft er de willekeur. Uit prindpe kan hier niet gespro- ken worden. Noch de katholieken, noch de protestanten kunnen er bezwaar tegen heb ben, dat er op Zondag muzikale wandelingen gemaakt worden. De katholieken doen dit cok zelf." Het kan dus niet met hun principe in strijd zijn en zelfs bij de christelijken en orthodoxen wijzigt zich hier over de meening. Wij gevoelen den maatregel dan ook als een bezwaar tegen onze vrije meeningsuiting. Dit is het begin. In bepaalde kringen van de Regeering zou men ons't liefst heelemaal willen handicap- pen en vooral als onze leus voor ontwapening naar voren komt. U heeft nog geen wenk ge kregen voor den Haag en zou daar niet voor gezwicht zijn als uw eigen meening anders was. Ons heeft het juist gespeten dat U het ■verbod heeft uitgevaardigd. In andere geval- len heeft U steeds de meening van het college gevraagd. In dit geval gebeurde dit niet. Toen spr. den burgemeester opbelde en hem mede- deelde dat hij het verzoek het vorig jaar wel had toegestaan zeide hij, zich te willen be- denken en dit leidde tot de weigering die toen nog moeilijker te begrijpen was omdat ook wij een derde deel van de bevolking vertegen- woordigen. Alkmaar is aantrekkelijk voor het publiek uit de groote steden dat muziek mee- neemt. Zonder muziek zijn de wandelingen vervelend. Ook het algemeen belang wordt dus door den maatregel geschaad. De buurtvereenigingen staan buiten onze kringen. Het vreemdelingenverkeer komt dus ook in het gedrang. Wanneer er beginselen in het gedrang komen dan moet het vreemdelingenverkeer maar lijden. Maar wat kan de reden zijn als dit niet het geval is, om toch de vergunning te weigeren. Wanneer 'n bepaalde regeering in stad en land iets kan doorvoeren dat ande ren onaangenaam is dan kan het ook weer anders om zoodra de politieke bakens verzei zijn wat spr. evenzeer zou betreuren. De gemeenschap vordert dat men elke le verisuiting niet belemmert tenzij belangrijke levensredenen dit vorderen. De voorzitter vond dat de zaak veel te breed is uitgemeten. Er is geen kwestie van beperking van vrije meeningsuiting of dwarszitten van sociaal democraten. Spr. vond het belachelijk dat men dit hier zegt. De geheele bevolking kan weten dat dit niet zoo is en ook spr.'s geest is zoo, dat hij dit niet wil. Hij wil alle meeningen toelaten en niemand belemmeren en spr doet dit krachtens zijn eigen idee met het grootste ge mak. Graag laat spr. ieder vrij en hij weet dat hij dit doet met de instemming van de be volking. Een groot voordeel is dat in Alkmaar de verdraagzaamheid juist zoo groot is. Het loopt hier echter eenvoudig over het uur en voor het principe van de zaak is dit zonder eenig belang. Er is geen sprake van dat het hier een begin is van hetgeen kan volgen. De heer Westerhof zegt nu wel dat de optoch ten aan de kerkdiensten niet de minste stoornis veroorzaken, maar dit hangt van de windrichting af. Als de wind den onge- wenschten kant uit gaat kan het wel degelijk storend werken op de godsdienstoefening. Spr. geloofde dan ook dat het beter is dit heelemaal af te snijden. Wanneer het golc? een beperking van vrije meeningsuitingen dan zou spr. aarzelen maar daarvan is heelemaal geen sprake. Spr. ziet nog geen enkele reden om verandering in zijn besluit te brengen. De heer Westerhof wees er op dat de voorzitter niet verder kon gaan dan te verkla ren dat er in enkele kerken wel eens een hin- derlijk geluid is gehoord. Klachten van ker1o besturen rijn nooit ingekomen en dit zou ze ker het geval zijn geweest als eenige hinder was ondervonden. Men mag dus verond r- stellen dat ook de kerkbesturen tevreden zijn en waarom dan anderen verplicht met stille trom af te trekken. Dit verwekt een nevelige geest. Wanneer door de muziek godsdienstoefeningen onthei- ligd worden dan was het wat anders. In een gemeenschap waar vele meeningen elkander kruisen en men over verschil'lende punfen an ders denkt mag men als overheid niet verder gaan dan waarborgen dat ieder zijn dag kan doorbrengen op de manier zooals ieder wil. De voorzitter heeft spreker niet kunnen over- tuigen, dat er steekhoudende regelen voor de maatregelen zijn. Mr. S 1 u i s wees er op dat het hier een compromisbeslissing gold. In tegenstelling met den heer Westerhof verklaarde spreker dat men in orthodoxe kringen gaarne "zou zien dat er des Zondags heelemaal geen muziek werd gemaakt. De burgemeester kan dien wensch niet inwilligen Als spr. burgemeester zou zijn, zou ook hij een oplossing zoeken waarbij ieder zijn vrij heid behoudt. Dat de burgemeester naar een compromisoplossing zocht, kan men hem niet kwalij'k nemen, maar dient te worden toege- juicht. Er zijn menschen die er bezwaar te gen hebben als zij uit de kerk komen optoch ten te ontmoeten en ook die kringen hebben rechten. Wanneer men na 12 uur toch muziek kan maken dan kan men toch zeggen dat deze regeling zooveel mogelijk rekening houdt met aller belang. De voorzitter betoogde tegen den heer Westerhof, die nogmaals het woord ver- langde, dat het geen zin had om nog verder over de zaak te discussieeren. Spr. is de eenige die als hoofd van de po litie de verantwoordelijkheid draagt voor den gang van zaken en hij kan dan ook niet door een uitspraak van den Raad zich laten bin- den. De heer Westerhof oordeelde dat de voorzitter de zaak nu nog erger maakt. Wat Mr. Sluis gezegd had wilde spr. maar voor- bij gaan. Als men zelfs aanstoot neemt als men ons ziet Mr. K u s t e r sDit heeft hij niet gezegd. Mr. S 1 u i s Er is absoluut niets van aan. Ik heb het goed gekeurd dat de burge meester rekening wilde houden met de men schen die rustig van de kerk naar huis willen loopen. Er zijn orthodoxe menschen die, wan neer ze uit de kerk naar huis loopen, liever geen muziek hooren. De heer K1 a v e r tot den heer Westerhof U denkt maar dat alles wat met muziek langs den weg gaat sociaal-democraat is, maar dat is niet zoo. Mevr. Westerhof Was het maar zoo De heer Westerhof, de tijd dat de sociaal-demoeraten de meerderheid zullen hebben komt wel; formeel is het juist. De burgemeester zegt, dat hij alleen de verant woordelijkheid draagt maar de tijd dat men er mee genoegen nam, dat de drager van het gezag maar kan zeggenik wil het niet, is al lang voorbij. De vo o r z i 11 e r Dat ben ik niet met u eens Mr. K u s te r s Ik ook niet. De heer Wester h o f Dan alleen is het gezag sterk als het begrepen wordt en u heeft mij niet kunnen doen begrijpen dat principieele gronden de basis van uw beslis sing vormen In de kerk maken de menschen ook muziek. Wie zal zich daaraan ergeren? De eenheid van tegnedeelen wordt niet ver- kregen dcor dergelijke maatregelen. Ook de katholieken maken" op Zondag muziek. Mr. Kusters: Vo6r 12 uur absoluut niet. De heer Westerhof Voor 12 uur wel. In Eindhoven gaan jaren lang Zondags de organisaties van sigarenmakers met muziek naar de kerk en in Belgie wordt des Zondags den ganschen dag muziek gemaakt, dat "is toch ook een katholiek land. Mr. Kusters Daar stemmen de so- ciaaldemocraten ook voor de legerverster- king. De heer Westerhof: Dat is weer iets anders. Ik wensch hier vast te leggen dat de concessie hier verkregen wordt ten koste van anderen. De interpellate werd hierop gesloten. In comitevergadering, die tevens door de Gezondheidscommissie en de Pers werd fcij- gewoond, gaf de heer Margadant hierna een uiteenzetting van het uitbreidingsplan dat binnenkort zal worden vastgesteld. Rectificatie. In hef raadsverslag van ons vorig nummer staat: De heer Ringers: „Mijn belang is, dat ik geen soc.-dem. neem." Dit moet zijn: „dat ik een soc.-dem. neem. De Hollandsche Waschvrouw Provinciaal vtieuws UIT ZUID- EN NOORDSCHERMER. De raad dezer gemeente vergaderde op Woensdag 29 Juni j.l'. des voom. 10 uur. Aanwezig met den voorzitter alle ledfen, behalve de heer P. de Boer die bericht heeft gezonden dat hij tengevolge van een hem overkomen ongeval nog niet aanwezig kan zijn. Voorzitter: de Heer C. de Groot, Burge meester. De Voorzitter opent de vergadering en spreekt de hartelijke hoop uit, dat de heer de Boer spoedig weder geheel hersteld moge zijn, waarbij spreker meent mede de gevoelens van de vergadering te vertolken. (Instem ming). De notulen der vorige vergadering worden gelezen. Mevrouw SlootenSmit merkt op, dat zij en hare fractie tegen een zeker besluit hebben gestemd. De Voorzitter deelt mede, dat zij inderdaad tegen dat voorstel heeft gepleit, hetwelk door de andere leden wordt onderschreven. Hierna worden de notulen vastgesteld, zooals zij zijn aangeboden. De Voorzitter deelt mede, dat van den In- specteur der Directe Belastingen bericht is ontvangen, dat door hem de opbrengst der plaatselijke inkomsten-belasting wordt ge- schat op 11000.over het belastingjaar Mei 1927Mei 1928. Het vorig jaar be- droeg deze schatting 19000.—. Een en an der in verband met het terugbrengen van het z. g. vermenigvuldigingscijfer van 1 3 op 1.1 en vrij zeker voorts met't oog op den mingun- stigen economischen toestand. Ingekomen zijn en voor kennisgeving wor den aangenomen de navolgende stukken: t.w. van Gedeputeerde Staten: Missive hou- dende goedkeuring van het ter vorige verga dering genomen besluit tot af- en overschrij- ving, 1926, E nr. 6. Missive houdende bericht, dat het besluit omtrent de erfpachtsuitgifte Waterdrinker is verdaagd. Van de gezondheidscommissie gezeteld te Purmerend, hare begrooting voor 1928, met bijlage. Van C. Madderom bericht van aanneming zijner benoeming tot lid-ouder in de commis- sie tot wering van schoolverzuim. De Voorzitter doet eenige mededeelingen, inzake het request van Joh. Molenkamp, om vergoeding uit de gemeentekas op grond van art. 13 L. O. Wet 1920. Deze mededeelingen leiden ertoe, dit re quest voorloopig buiten behandeling te laten. Van Gedeputeerde Staten is terugontvan- gen het erfpachtsbesluit Waterdrinker, eer- der genoemd, met verzoek, daarin eene gerin- ge redactiewijziging aan te brengen, wat den duur van de erfn^bt bereft. Hiertoe wordt. KOFFIE THEE op voorstel van Burgemeester en Wethou- ders besloten, waarna het besluit aldus gewij- zigd, opnieuw in zijn heel wordt vastgesteld. Voor kennisgeving wordt alsnog aangeno men een request van het Curatoruim van het R.K. Lyceum te Alkmaar om subsidie voor elken leerling, die uit deze gemeente dat Ly ceum mocht bezoeken. Van den voorzitter van het Hoofd-Stem- bureau, tevens Gentraal Stembureau voor den gemeenteraad, zijn ingekomen de verschillen- de stukken en processen-verbaal, welker in zending bij de wet is voorgeschreven, en welke betrekking hebben op de laatstgehouden raadsverkiezing. Al deze stukken worden mede voorloopig voor kennisgeving aangenomen en zullen straks in handen gesteld worden van de com- missie voor het onderzoek van de geloofsbrie- ven der nieuw gekomen leden. Zulks gesehiedt eveneens met van denzelfden voorzitter in gekomen 7 brieven, houdende bericht, dat alle gekozen raadsleden hunne benoeming als zoo- danig hebben aangenomen en de van de even- genoemde raadsleden ingekomen geloofsbrie- ven. Met instemming der vergadering benoemt de Voorzitter eene commissie van twee leden. bestaandfe uit de heeren Kuyn en Slooten, in welker handen de geloofsbrie ven worden ge steld ter fine van onderzoek. Terwijl deze commissie zich met hare taak bezig houdt, wordt de vergadering geschorst. Na heropening van de vergadering deelt de commissie mede, alles in de meest volmaak- te orde te hebben bevonden en te concludee- ren tot toelating van alle gekozen. Met algemeene stemmen wordt deze con- clusie aanvaard en tot toelating besloten van mevr. N. Slooten-Smit, Jb. Heinis Mzn., C. Molenaar, J. Smit Jzn., F. Posch, P. de Boer en M. C. van der Laan. Op voorstel van B. en W. en naar aanlei ding van eene missive van Gedeputeerde Sta ten wordt besloten tot wijziging van de sup- pletoire begrooting, dienst 1927, D nr. 1, vastgesteld bij raadsbesluit van 11 Mei j.l. Op deze begrooting was onder de gewone ontvangsten geraamd een bedrag van 403.wegens den verkoop van afgekomen materialen van de oude dokterswoning. Gede puteerde Staten wenschen echter en dit eigen lijk terecht opneming van dit bedrag onder de kapitaalsinkomsten. Besloten wordt, nu dit bedrag op den kapitaalsdienst is gebracht en het te gering is voor belegging, hetzelve aan te wenden tot buitengewone aflcssing on de leening voor de nieuwe brug bij „Urk zulks behoudens goedkeuring van de betrok- ken suppletoire begrooting door Gedepu teerde Staten. Men is van oordeel, dat op deze wijze meer rente bespaard wordt, dan bij belegging zou worden ontvangen. Tot het voornoemde einde wordt vastge steld eene suppletoire begrooting, in ont- vangst aanwijzende een bedrag van f 403. en in uitgaaf 806.—. (D nr. 2, 1927). Nog worden vastgesteld en besluit tot af- en over schrij ving op ieder der diensten 1926 en 1927. Op het eerstgenoemde besluit komt voor een uitgaafspost van 550.77, tot verhoo ging van den post, waaruit de gemeente het netto^verlies G. E. B. over 1926 aan dit be- drijf uitkeert. Op dezen post is reeds 1000 - betaald. Het resteerende van f 550.77 zou wellicht, in verband met de door Gedeputeer de Staten vastgestelde regeling, als uitgestel- de schuld in de boeken van het bedrijf kunnen blijven loopen doch waar de gemeente-reke- ning over 1926 een vermoedelijk batig-saldo aanwijst van bijna 5000.komt het Bur gemeester en Wethouders voor, dat dadelijke betaling de voorkeur verdient, met welke zienswijze de raad zich met algemeen stem- men vereenigt. Aan de orde is nu het voorstel van Burg, en Wcth. tot het aangaan eener gemeenschap- pelijke regeling met Oudorp inzake de leve ring van electriciteit in een gedeelte dier ge meente door het G. E. B. van Zuid- en Noord-Schermcr. Zulks overeenkomstig de minimum-bepalingen, waartoe die gemtente na veel correspondentie is bereid gebleken. De voorzitter stelt in het licht, dat het Colle- lege dit voorstel doet, om met terzijde stelling van persoonlijken tegenzin, deze zaak dan eindelijk maar te regelen, zooals Oudorp dit wenscht. Persoonlijk echter, zegt de voorzit ter, zou ik veel liever het voorstel dcen, de le vering te doen ophouden en den gelegden ka- bel weg te nemen, om daarmede de mgezete- nen onzer eigen gemeente te gerieven, die nu nog van stroom zijn verstoken. De wethou ders omschrijven, wat hun gevoelens betreft, dit geheel. De gemeente Oudorp toch, gaat de voorzitter vooxt, zoowel als de meest belang- hebbende aangeslotene, de heer Bruin, raads- lid van Oudorp, hebben van het begin af ver- zocht en de laatste er met klem op aange- drongen, dat bij totstandkoming van het elec- trificatiepian Schermeer c. a. enkele perceelen op het gebied van Oudorp mede zouden wor den aangesloten. En gaarne heeft Zuid- en Noord-Schermer aan dien wensch op de meest gereede wijze gehoor gegeven. Van den be- ginne af heeft onze gemeente te goeder trouw, waar het immers eene zustergmeente gold, zonder eenige waarborgen te eischen, de elec- trificatie tot stand gebracht. Toen echter aan Oudorp een zeer billijk voorstel werd gcdaan om tot een gemeenschappelijke regeling te raken en van welk voorstel de beide voor- naamste elementen waxen de betaling door Oudorp van 25 per jaar en per aansluiting, ingeval het G. E. V. verlies mocht opleveren in zijn geheel en het voorrecht voor Zuid- en Noord-Schermer om, zoo daar ter plaatse woningen mochten worden gesticht, deze te mogen aansluiten, stelde Oudorp zich geheel afwiizend daartegenover, wilde slechts 10 per jaar en per aansluiting geven en niefs wcten van eenig voorrecht enz. Is deze hcuding op zichzelf reeds zeer teleurstel- lend na de coulante houding onzerzijds, te meen wordt zij dit, nu uit de stukken blijkt, dat het Oudorper raadslid, de heer Bruin, zelve de geestelijke vader van deze wijze van handelen is. Na deze uiteenzetting doet de voorzitter voorlezing van de gewisselde stukken. Alle raadsleden betuigen instemming met de afkeurende beschouwing van B. en W. Meerdere leden zouden dan ook het voorstel van B. en W. niet wenschen te zien aangeno men, doch aan Oudorp den eisch willen stel- len, de billijke voorwaarden door Zuid- en Noord-Schermer gesteld, aan te nemen en an ders de stroomvoorziening te doen ophou den. Niet onze gemeente, meenen deze leden, is de belanghebbende, doch Oudorp. De heer Heinis belichaamt deze zienswijze in een voorstel, hetwelk behoorlijk wordt ge- steund door de leden Slooten en Slooten-Smit Het voorstel van Burg, en Weth., in stem ming gebracht zijnde, wordt aangehouden wegens staking van stemmen. Voor stemden de heer Kuijn en de wethouders, tegen de overige leden. Alsnu stelt de voorzitter aan de orde de re-1 geling van het vervolgonderwijs gedurende den komenden winter. Burg, en Weth. stellen voor een cursus te houden en wel te Groot- Schermer, met het oog op de hooge kosten en de geringe belangstelling in het algemeen en de, blijkens het rapport van het hoofd te Driehuizen, niet schitterende resultaten te Driehuizen. Dit voorstel wordt bestrcden door de leden Kuijn, Slooten-Smit, Slooten en Heinis. Een amendement wordt ingediend om ool te Driehuizen een cursus te houden. Een en aoder onder voorwaarde, dat te Groot- Schermer 10, te Driehuizen 7 leerlingen zich aanmelden. Besloten wordt, beide cursussen op laatst- genoemde voorwaarde te doen doorgaan, zulks met 4 tegen 2 stemmen, die van de le den Posch en Smit. Bencemd worden tot hoofden de heeren J. Q. Bo-gwat en J. Vermeer; tot leerkrach- ten de dames M. L. Dekker en H. v. d. Goot. Aan B. en W. wordt de machtiging vtr- ieend, met het hoofd te Driehuizen overleg te plegen, of deze misschien ook enkele andere vakken dan vrouwelijke handwerktn mede door de ondtrwijzeres zou willen doen ge ven. Hierna stelt de voorzitter voor nog een drietal, tijdens de vergadering ingekomen, stukken te beha.ndelen. Voor kennisgeving aangenomen wordt een proces-verbaal van kasopname bij den admi- nistrateur van het G moest zijn 269.531, E. B. In kas was en De boeken waren op keurige wijze in de beste orde, waarvoor de voorzitter gaarne hulde brengt aan den admi- nistrateur. Een ingekomen voorstel van de leden Sloo ten-Smit, Slooten en Heinis, strekkende, om het opmaken der schoolgeldkohieren voor- taan dcor den Raad te doen geschieden, kan niet behandeld worden, omdat de wet zich daartegen verzet. De voorzitter 'leest de betrokken wetsartf- kelen voor. Een voorstel van dezelfde leden, ©in 100 opcenten op de vennogensbelasting te heifen, wordt wegens staking der stemmen aange houden tot een volgende vergadering. Voor stemden de voorstellers, tegen de leden Kuijn, Smit en Posch. De beiden laatsten hadden bezwaren tegen hetgeen met het voorstel werd beoogd. De heer Kuijn vond de zaak wel zeer aan- nemelijk in de huidige emsiandigheden, doch wenschte deze beslissing aan den nieuwer Raad te laten, in welken hij niet zal zitiing hebben. Mevrouw Slooten-Smit acht een uurloon van 0.25 voor werkloozcn in werkverscliaf- fing veel te gering, zij zou dit hooger willcu stellen. De voorzitter doet haar opmerken, dat zij daartoe in dit stadium der vergadering ge^u vccrstel meer kan doen en geeft haar in over- weging in de volgende vergadering met een voorstel te komen. Voorts geeft de voorzitter een overzicht van hetgeen in werkverschaffing in 1927 is verricht. In totaal is in dit jaar aan loen ongeveer 55 betaald. Er ontspint zich nu een debat tusschen me vrouw Slooten eenerzijds en den voorzitter en sommige andere leden anderzijds emtrent de vraag welk werk al dan niet als prodae- tief werk moet worden aangemerkt. Mevrouw Slooten-Smit zou gaarne zien, dat de straat te Driehuizen, waaraan onia'ngs beduidende verbeteringen zijn aangebraclu, in haar geheel werd verbeterd. Wethouder Posch, deze spreekster beant- woordende, zegt, dat het de bedoeling is, met het cog op de kosten, dit werk over twee ja ren te verdeelen. Voorts wenscht mevrouw Slooten-Smit nog een zaak, rake.nde de armverzorging, in co mite te besprcken. Hiertoe zal haar, op voorstel van den voor zitter, aan het einde der vergadering gcle- genheid worden gegeven. De heer Kuijn brengt het baggerwerk ter sprake, dat onlangs in werkverschaffing door de gemeente in slooten van den Eilandspol- der is verricht Het he^'ft dezen spreker zeer verwonderd, dat de gemeente de gebaggerde specie op anderer terrein en niet op het ge- meenteland heeft doen verwerken. De voorzitter acht de wethouders meer com petent dan hij zelf cm den heer Kuijn terzake deze aangelegenheid in te lichten. Wethouder Smit toont duidelijk aan, da' het 4en tijd niet is, om nu specie op weilanc te brengen. De heer Kuijn repliceert en zegt dat dan toch een bestaande sloot tuschen twee per ceelen gemeenteland daarmede had kunnen worden gedicht, naar aanleiding van welke cpmerking de heer Smit nogmaais eenige des- kundige beschouwingcn geeft. Ook andere leden verdiepen zich in bijzon- derheden dezer zaak. Ten slotte acht de voorzitter deze „mod- dter '-kwestie voldcende besproken en sluit hierover de discussies. Hierna sluit de voorzitter de openbare ver gadering, waarna de Raad overgaat in beslo ten zitting. UIT CASTRICUM. Het aangelegde rijwielpad door de Pro yinciale duingronden onder de.ze gemeente is heden voor het publiek opengestekl Het

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6